Indonesië voert bewust politiek-van-overtuiging Engeland: Z.-Afrika moet kleurling uitleveren Treinrovers in Mexico Legerleiding Zuid-Vietnam werkte mee wereldmerk BEST Voorzitter van Italiaanse Senaat bij Chroesjtsjef "Sr ft éLoafce hJj, ,,Het moet uit zijn met de rooftochten van Duitsers" Hal als ziekenverblijf 1963 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 Ontvoerd uit Brits protectoraat Engeland heeft op Zuid-Afrika een beroep gedaan onverwijld de 26-jarige dr. Kenneth Abrahams een kleurling die door Zuidafri- kaanse politiemannen uit het Britse protectoraat Beetsjoeana- land zou zijn ontvoerd, in vrijheid te stellen en uit te leveren. De Britse regering is op de hoogte van dit feit gebracht door de po litie van Beetsjoeanaland en neemt de zaak zeer hoog op. Abrahams is verdwenen kort nadat hij ongeveer drie weken geleden uit Zuid-Afrika naar het Britse protecto raat vluchtte. Hij zit in de gevange nis van Kaapstad en de rechter heeft een verzoek tot invrijheidstelling op borgtocht afgewezen. Hij zal terecht staan op beschuldiging van sabotage. De Britse regering is ervan over tuigd, dat Abrahams door de Zuid- afrikaanse politie onder bedreiging van wapens is ontvoerd. Twee van de ontvoerders zouden zich over de grens weer in uniform hebben gestoken. Precedent In gezaghebbende kringen verklaarde men goede hoop te hebben dat Zuid-Afri ka het Britse verzoek inwilligt. De Zuidafrikaanse regering moet zich echter eerst overtuigen, dat Abrahams inder daad is ontvoerd door politiemannen die hun boekje te buiten zijn gegaan. Twee jaar geleden is een andere vluchteling die in het protectoraat Basoetoland werd gearresteerd, onder het aanbieden van verontschuldigingen uitgeleverd. Het gehele probleem van de Britse be trekkingen met Zuid-Afrika is actueel ge worden doordat politieke vluchtelingen uit Zuid-Afrika de grenzen van drie Britse protectoraten over staken. Zuid- Afrika beweert dat de Britten deze vluchtelingen helpen. Engeland ontkent dit en ontwerpt op het ogenblik regels voor het verlenen van politiek asiel aan dergelijke vluchtelingen. Geredden: Bova kan nog leven De geredde Amerikaanse mijnwer kers Fellin en Throne zijn van me ning dat hun kameraad Bova nog best in leven kan zijn, hoewel al een week niets meer van hem is vernomen. Fellin bood zelfs aan weer naar beneden te gaan om een gang te graven vanuit het gat waar zij werden gevonden naar de plaats waar Bova nog moet zijn. De boor waarmee getracht werd Bova te bereiken, is gisteren gebro ken. Throne vertelde op een pers conferentie dat de eerste dag het ergste was. Hij had zelfs bast van houten mijnstutten getrokken en op gegeten. Throne zag er zwak en on rustig uit. Fellin zegt mijn nu vaarwel Een van de iwee geredde mijnwer kers die veertien dagen onder de grond hebben gezeten. David Fellin. heeft zijn vrouw een uitdrukkelijke belofte moeten doen. Hij zal geen mijnwerker meer wor den. Zelf voelde Fellin daar nog wel voor. maar op de aandrang van zijn echtgenote is hij bezweken Nieuwe regering in Noorwegen Vandaag zal de nieuwe Noorse regering onder leiding van de Con servatieve leider John Lyng worden geïnstalleerd. Volgens insiders is dit nieuwe kabinet bestaande uit vijf concervatieven, vier van de boeren partij, drie liberalen en drie leden van de christelijke volkspartij geen lang leven beschoren. De sociaal-democratische partij heeft de eis gesteld dat de nieuwe regering zo spoedig mogelijk met een program komt. Op 23 september worden gemeen teraadsverkiezingen gehouden. Lyng heeft laten weten op 10 september het regcringprogram in het parlement te ontvouwen. Als de socialistische volkspartij, de partij die -met twee zetels op de wip zit en mee heeft geholpen de socialisti sche regering een nederlaag te bezorgen, een motie van wantrouwen tegen de nieuwe regering mocht indienen, zullen de sociaal-democraten daar hun steun aan onthouden. Na vrijlating uit gevangenis Spaans militair gaat aan bijbelschool te Madrid studeren Thans is bekend geworden dat de Spaanse militair Jenaro Redero Prieto, die onlangs na anderhalf jaar dwang arbeid In de gevangenis van Melllla werd vrijgelaten, te Barcelona woont en op een fabriek werkt. Zoals bekend was hij destijds \ero°rdeeld omdat hij had geweigerd te knielen tijdens een militaire misbediening. Prieto is van plan aan de bijbelschool te Madrid te gaan studeren. De Spaanse kerken zul len zich na deze studie nader beraden of hij geschikt is voor verdere theolo gische studie. De stichting „Spaans- Evang. zending" wil proberen door mid del van giften de studie van deze man financieel te vergemakkelijken. Het j adres van de stichting ls Tolsteegplant soen 18', te Utrecht. Volgens een ambtenaar van de Mexi caanse politie wordt in Mexico naar stig gezocht naar twee of drie leiders van de treinroofbende. die de wijk naar dat land zouden hebben genomen De dieven zouden per vl'egtuig het land als" toeristen zijn binnengekomen. De Engelse politie en Interpol zijn op d" en werken mee bij de op sporing. De politie van Beetsjoeanaland beeft nog een ander aspect van de zaak-Abra hams' in onderzoek. Naar verluidt zou den in dat land woonachtige Zuidafrika ners en ook enkele autoriteiten de ont voerders van Abrahams behulpzaam zijn geweest. Een ander bericht uit Tanganjika maakt melding van de aankomst van een vliegtuig met 29 vluchtelingen uit Zuid-Afrika aan boord. Het vliegtuig kwam uit Beetsjoeanaland. Men leidt hieruit af dat het onmogelijk is ge worden Beetsjoeanaland over land te verlaten door de maatregelen die Zuid-Afrika en ook Zuid-Rhodesië de| laatste tijd hebben genomen. De generale staf van het Zuid- vietnamese leger heeft de Ameri kaanse verklaringen tegengespro ken, als zonden hogere officieren! ïiiiet op de hoogte zjjn geweest van het optreden tegen de boed dhisten. Ook de mededeling, dat de maatrege len tegen de pagodes werden genomen door speciale troepen, die niet onder het gezag van de opperbevelhebber van het leger vallen, wordt volkomen onjuist genoemd. Alle verantwoordelijke com mandanten van het leger hebben eensge zind het uitvaardigen van de staat van beleg aan president Diem voorgesteld, evenals de maatregelen, die er uit voort vloeiden. Het leger heeft alle voorzienin gen getroffen, deze taak te vervullen. Jdus wordt in een communiqué gezegd. Over de aard van het gesprek tussen Diem en Henry Cabot Lodge, de nieuwe ambassadeur in Saigon, is nog niets be kend. In Washington zou men niet ont moedigd ziin. Het bericht, als zou Lodge ook gesproken hebben met Nhu, de broer van Diem, die aan het hoofd van de ge heime politie staat en alle macht aan zich getrokken hebben, kon niet worden bevestigd. Vermelden we nog, dat van tenminste dertien ambassades in de afgelopen week de diplomatieke telegrammen werden vastgehouden. Dit laatste zou ook Neder land betreffen. De verkiezingen die a s. zaterdag gehouden zouden worden, zijn voorlopig uitgesteld. Pro-Salazargeste in Lissabon Een menigte van naar schatting vierhonderdduizend Portugezen heeft gisteravond op het grote handels plein in Lissabon betoogd om blijk te geven van zijn instemming met de regeringspolltiek Inzake de Por tugese koloniën. De betogers van wie velen uit alle- delen van het land waren gekomen rie pen „Angola is van ons" en ..Salazar" toen de Portugese eerste minister op het balcon van het ministerie van eco nomische zaken verscheen. Toen een neger uit Angola zijn trouw aan het re giem van Salazar betuigde, kende het enthousiasme geen grenzen meer. In een rede heeft Salazar opnieuw ver klaard dat Portugal bij zijn politiek zal blijven. Op spandoeken die werden meege voerd waren leuzen te lezen als „het Westen slaapt. Portugal waakt" en ,<de storm luwt wel". Dit vrolijk wuivende jongetje is de t weejarige Peter Eichhorn uit Mu crg in Oost-Duitsland, die aan de westelijke kant van de zonegrens is gevonden en tijdelijk naar een weeshuis in Coburg is gebracht. De dreumes is al spe lend de gevaarlijke doden- strook" vol..mijnen lussen Oost en West overgestoken. Zo spoe dig mogelijk zal hij weer naar zijn ouders in Oost-Duitsland worden teruggebracht. Huidige situatie op Nieuw-Guinea FROM AMERICA'S TOBACCOS Bezoek aan Italië in voorbereiding? Rusland heeft altijd een grote belangstelling gehad voor Italië. Dat land heeft immers de grootste communistische partij van West- Europa. Maar dat tijdens het bezoek van Chroesjtsjef aan Zuid- slavië de voorzitter van de Itali aanse Senaat, Merzagora (onafhan kelijk) de gelegenheid zou aangrij pen om met Tito en Chroesjtsjef te komen spreken, kwam voor velen toch nog als een verrassing. Er wordt nu al verondersteld dat Chroesjtsjef graag een uitnodiging voor een bezoek aan Italië zou krij gen. Hij heeft Engeland, Frankrijk en Scandinavië reeds bezocht, maar in Italië, opening naar links of niet, is hij nog nooit geweest. Merzagora werd gesignaleerd in ge zelschap van Tito en Chroesjtsjef toen belde staatslieden een bezoek brachten aan de Adriatlsche havenstad Pula. Mer- Ecns over alles Volg. s een communiqué, uitgegeven na ac besprekingen tussen Tito en Chroesjtsjef zijn beide staatslieden het eens over alle belangrijke vraagstukken van de internationale ontwikkeling en de wederzijdse betrekkingen tussen beide Tito grijpt in Tito heeft gisteravond de westerse pers verdedigd. Op een ritje in de buurt van het schone stadje Pula, dat hij samen met Chroesjtsjef maakte, stopte hij even om met enkele journalis ten te praten. Hij vroeg, waarom zij niet waren komen kijken op zijn vakantie-eiland Brionl, op 5 km van Pula. En hij kreeg te horen dat men wel van plan was geweest, die reis te maken, maar dat Joegoslavische func tionarissen er een stokje voor hadden gestoken. Woedend wendde Tito zich tot een adju dant met de woorden: „Ik heb u gezegd, de journalisten te la ten komen." De man verbleekte en stamelde, dat de reis vandaag zou doorgaan.... landen. Maar een Zuidslavische functio naris vertelde gisteren in Belgrado, dat men nu niet direct moet denken dat alle verschillen tussen beide partijen uit de wereld zijn. Nauwere banden zijn nog niet mogelijk. Maar er is veel bereikt en van daaruit zullen belde landen ver der werken. Gisteravond werd in Pula bekendge maakt dat Chroesjtsjef zijn bezoek aan het eiland Briorn met een dag zal ver lengen voor overleg met Tito. Ook Mer zagora blijft vandaag nog op het eiland. Actie tegen Portugal en Zuid-Afrika Wit-Rusland. Pakistan. Polen. Ka meroen en Kongo hebben zich gisteren aan de zijde van de Afrikaanse en Ara bische landen geschaard met de eis dat Portugal en Zuid-Afrika uit de V.N.- conferentie over het toerisme die in Rome wordt gehouden moeten worden gestoten. Chili en Canada steunden een motie die door Ierland was ingediend, behelzende dat de conferentie niet be voegd is een delegatie die door de V N. is uitgenodigd uit te sluiten. De Amerikaanse afgevaardigde hac zich eveneens achter dit standpunt ge schaard en zijn argumenten kracht bij gezet door te dreigen dat zijn land de j conferentie eveneens zou verlaten, als Zuid-Afrika en Portugal de toegang tot de vergaderingen zou worden ontzegd. Intussen heeft de conferentie, die zon dag is begonnen nagenoeg geen vorde ringen gemaakt. Christine krijgt nul op het request Het bestuur van de Britse bond van auteurs heeft dezer dagen meegedeeld dat Christine Keeler een aanvrage had Ingediend om lid te mogen worden. De aanvrage was evenwel afgewezen, om dat de geplande film. de Christine Kce- ler-story, de commerciële uitbuiting van een openbaar schandaal zou zijn Men wees er op dat de bond geen oordeel over iemands privé-leven wenst uit te spreken, maar dat hier de zakelijke be doelingen er te dik bovenop lagen. (Van een onzer redacteuren) Nieuw-Guinea augustus 1963: hoe is het daar? Vroeger werden we er bij wijze van spreken van dag tot dag over ingelicht, maar sinds mei is er een grote stilte gevallen, een stilte die heilzaam voor het land kan zijn het is genoeg in de controversiële sfeer geweest maar die, zo abrupt ingevallen, toch niet tegemoet kwam aan de medelevende be langstelling van velen onder ons volk, ook al i-s die belangstelling ongetwijfeld wat gaan tanen door het geleidelijke herstel der be trekkingen tussen Indonesië en Nederland, een proces dat tot nu toe hoopgevend verloopt. Welnu, de algemene situatie op Nieuw-Oumea kan als rustig worden gekenschetst, een feit waar iedereen die het wel meent met Nieuw-Guinea niet verheugd genoeg over kan zijn. Het leven heeft zijn normale loop her nomen en de nieuwe (Indonesische) overheid treedt tactvol en beheerst op, mee de belangrijkste voorwaarde die rust was geschapen. Ds. H. Woldendorp gaf commentaar D.icr 'lagen i- d». H. Wolden- dorp. Hervormd zending«pre<li- kant op Nieuw-Guinea, luatslelqk docent aan dr Theologische Srhool der Evangelisch Christelijke Kerk Ie Kola Baroe (voormalig Hol- landla), in ons land teruggekeerd na een jarenlang verblijf overzee. Zün terugkomst staat in verhand met z'n kinderen die in Neder land naar sehool moeten. Wjj hebben ds. Wohlendorp naar zün indrukken over het Nieuw-Guinea van dians. of liever van Irian Baral gevraogd, indruk ken. die uiteraard een persoonlijk karakter dragen. Het ligt in de bedoeling dal er een opvolger van ds. Woldendorp uit Nederland komt. Tijdelyk kon gen die worden opgeleid voor predikant. Docenten zijn thans d«. P. Bons, ds. H. Bultje en ds. J, Mamoribo. Verder volgen aan de srhool 18 leerlingen de opleiding tot godsdienslonderwyzer. van het volk. die de Nieuw-Guinea Raad is gaan vervangen. Siechts enkele le den van de voormalige Nieuw-Guinea Raad maken ook van de nieuwe raad deel uit; de leden van dit vertegen woordigende lichaam werden niet be noemd als vertegenwoordigers van par tijen maar als representanten van ver schillende stammen. Resolute aanpak Het onderwijs is zeer resoluut ver der aangepakt. Alle dessascholen met een driejarige opleiding worden zesja rig en tal van nieuwe scholen zijn of worden opgericht. Voor het schoolbe- heer is een zeer bekwame figuur uit Indonesië overgekomen. Er lopen ook reeds veel analfabetencursussen, waar van er ongetwijfeld nog meer in het leven zullen worden geroepen. De leer krachten komen uit Indonesië, omdat daar in dit beroep thans zelfs van een overschot sprake is. Zoals men weet heeft Kota Baroe thans ook zijn universiteit, die een bo- Incidenten zoals die onmiddellijk na de aankomst van Indonesische militai ren (met name paratroopers) nog kon den voorkomen, toen van vechtpartij en tussen laatstgenoemden en Papoe a's sprake was. behoren thans tot de hoge uitzonderingen. Genoemde mili tairen werden overgeplaatst en het |ui(H- streven is er zeer duidelijk.op gericht Indonegë h^rt. gere opleiding geeft in de sociaal-eco nomische en juridische sfeer. De poging tot het continueren van de bestaande levensstandaard, de te gemoetkomende houding van Indone siërs ten opzichte van Papoea's, het intensief verder aanpakken van het on derwijs, het waar mogelijk inschake len van Papoea's op bestuurlijk ni veau, het voortzetten en creëren van goede verbindingen zowel met Indone sië als „binnenslands" de Garoeda vliegt zelfs regelmatig naar de Ba- allen weten wil Indonesië Uemvafléi en naar plaatsen als Tana- Zoals die volksstemming lii zou men van deze zijde wel redeneren als er dan per merah zijn evenzovele uitingen i kun- Indonesië die als het uitsteken van de niet vrienden-, ja de broederhand, moeten aan kan worden ontkomen, dan moet worden opgevat. door optreden en houding der Indone- siërs geen aanstoot te «even. Ja. «Kj SfSS™ p0!,"rf is het over het algemeen zo. dat bij uilvauen- een hardhandig treffen tussen een In donesiër en een Papoea deze Papoea het gelijk aan zijn kant krijgt. Want de Indonesiërs mogen Welvaart sciland In dat Hebt dat dus die eventuele 9jee(js grotere aantal Indonesiërs dat .1 Indonesië zal Nl<?Uw-Guinea voet aan wal zet. Dat zijn niet alleen militairen ze zijn ge legerd in plaatsen waar ons land nim mer militairen hid en niet alleen bestuursambtenaren, maar ook zeer ve- HU.-kannen zien le «ewone burgers Het gerucht laat kelijk gemeend hebben als bevrijders bet feit dat Nieuw-Guinea in het ge- °P Nieuw-Guinea dat Irian Barat te heel van Indonesië een soort welvaarts in dat verband eiland ls geworden. De winkels van -varingen heb- Kota Baroe, het voormalige Holland!», -„„jwi—v jijden namelijk weer, na een stagna tie van de goederenaanvoer onmiddel lijk voor en direct volgend op de over dracht, vol met allerlei soorten goede ren. regelrecht geïmporteerd nlt Aus tralië, Hongkong enzovoorts. Zelfs be- land en volk worden verwelkomd en zekere teleurstellende ben opgedaan, zij waren realistisch, intelligent en tactvol genoeg om, dit tie" eenmaal geconstateerd hebbende, een ltfl> politiek-van-overtuiging te gaan volgen, welke erop gericht is de Papoea's in- woord en daad bij te brengen dat ze bij Indonesië horen en niet anders. HHHi zelfs Indone sische nederzettingen zouden komen, met name in Seroei. Dit alles uiteraard om het integratieproces zoals Indone- sië zich dat voorstelt ten uitvoer te onmiddel- leggen, te vergemakkelijken. Moeilijke vraag ppela Geen bezettingsidee Hebben al deze pogingen, heeft deze Indonesische politiek van overtuiging kans van slagen? Een eilijke Overigens Ls deze rupiah internationaal bewegingen, niet Inwisselbaar. *,M -10' Van kenden tl. kc en niemand in dit uitgestrekte ge bied heeft het gevoel dat hij in een onveilige situatie verkeert. Anderzijds wachten Papcoa's zich er ook wel voor van hun kant Indonesiërs te ergeren: demonstraties, hoe klein ook, met Pa poea-vlaggen of -vlaggetjes behoren de finitief tot het verleden. Betekent dit dat de onafhankelijk heidsgedachte bij het denkende deel der bevolking nu aan het ineenschrompe- is geen onrust op zijn geen opstandige dat betekent geens zins dat de denkende Papoea in een hoerastemming zou verkeren. Er is een Wat het bestuur betreft is het stre- stemming onder hen van beheerst, ge- MH. overal poea's in te schakeren, lagere ambtenarenrangen zijn Papoea's werkzaam en volgen thans in Indonesië bestuurlijk niveau. aard nog merendeels Indonesiërs die vele kelijk toeschietelijk zijn ten opzichte vele anderen van de Indonesiërs in het dagelijks op verkeer. natuurlijke dood gaat het werk van de Nederlandse ambtena- sterven? Vooralsnog is daar geen spra ke van. Men zal er niet ver naast zijn als men stelt dat 90 procent van de woont Papoease bovenlaag nog verwacht, of wordt bijgestaan door hebben overgenomen. Bonai, die rnlng. Want aj zeggen goeverneur Bo- t zijn tot gouverneur werd benoemd hij na| on anderen dat een plebisciet on- in het gouverneurspaleis nodig is, dan vertolken ze daarmee nog „.4_ a intelligent- geenszins wat er wérkelijk leeft on- 1969 de overeengekomen volks- zijn i stemming zal worden gehouden. De denering is dan: Wacht tot 1969 en wordt alles weer als vroeger oud-student te Leiden en onze lezers het ongetwijfeld nog bekend die thans als onder-directeur van Economische De betrekkelijk weinige Nederlanders Zaken te Kota Baru fungeert. Er is mogelijke effect van de Indonesische nog zijn, naar ruwe schat- op Nieuw-Guinea thans sprake van ge- begripsvolle, tactische overtuigingspoli- leide democratie, hetgeen onder de tiek. «-- - Aan de andere kant moet men het ting ongeveer zo n 400. hoofdzakelijk zendings- en missieverband werkzaam, worden daarbij als exponenten var. die hoop beschouwd, heigeen de posl- jlgehouden gedurende de lange huidige omstandigheden misschien wel jaren, niet onderschatten. Alleen bij- de enig juiste oplossing is. voorbeeld al het feit dat i Die geleide democratie blijkt ook uit rang in de toko's leden ||k~'~ ba- een periode van de over- gescoord punt I Op enkele kilometers van de Dode Zee is in de Negebwoestijn een meer ontstaan met een oppervlakte van twaalf duizend vierkante meter. Het zoutgehalte van het water is echter veel la- «:r dan in de Dode Zee. et meer ontstond toeh een Amerikaanse maat schappij die klei uit de woestijn gebruikt voor de vervaardiging van porselein, op een bron stootte. I De 45-jarige mevrouw Toby Vandcnberg is de „snelste vrouw" van Groot-Brlttannlë gewor den door met een Liglit- ning-straaljager een snel heid van tweeduizend ki lometer per uur te be reiken. Men zou zich kunnen afvragen of me vrouw Vandenberg ook in staat is om met de zelfde snelheid een trui voor haar man te brei en. Of duurt dat enige jaren, zoals ai zoveel liefhebbende echtgenoten hebben ondervonden. I In de zuidelijke Sow- jetrepubllek Georgië wo nen ongeveer 2100 men sen die honderd jaar of ouder zijn. Een van hen is 121 jaar en maakt het nog best. Hij is nog ge huwd, rookt, drinkt ma tig en is alleen een beet je doof. Kortgeleden Is een 147-jarige overleden, die nog een zoon van 36 jaar en een dochter van 90 jaar had. Hij was na melijk hertrouwd toen hij 112 jaar was. I Peg, de geleerde hond, die de antwoorden op vragen van zijn meeste res kon opschrijven door met zijn tanden de let ters van het alfabet, die op kaarten waren ge drukt, te kiezen, is op veertienjarige leeftijd in Italië overleden. Tijdens zijn „loopbaan" verdien de de hond naar schat ting twaalf miljoen lire, die door zijn meesteres aan liefdadige instellin gen werden geschonken. 3 In de Parijse politie bureaus krijgen de be wakers het gemakkelijk. Binnenkort komen er cellen met een onbreek bare glazen wand. De agenten kunnen nu van achter hun bureau zien Zware eis tegen drie inbrekers: „Het moet nu maar eens uit 2tjn| Een van de verdachten werd beschre- met de rooftochten van Duitsers in fc aieze""noZih'8Schri]ev''in1%nSdÖÓr "dl ons land. Er moeten strenge Straf- maatschappij werd vergeten toen hij na fen ooaeleod worden aan die Unit- vier jaar Russische kriigsgevangen- jen upgtiega uuraen aan aie uuiz schap weer in Duitsiand terugkeerde. sers die zo ttu en dan eens over del Samenvattend: tot nu toe blijkt Indonesië er heel wat voor over te hebben om eventueel ook zonder plebisciet de keus voor de Papoea's zo makkelijk of moeilijk (men kan het van beide kanten benaderen) moge lijk te maken. De vraag of het welslagen van deze politiek on der de omstandigheden waarin Nieuw-Guinea thans is beland al of niet moet worden begeerd kan daarom een oordeel wettigen dat niet moeilijk is te vellen. grens wippen om een goede in braak of iets dergelijks te plegen. Zo'n strenge straf dat andere Duit sers de moed ontzinkt om soortge lijke uitstapjes naar ons land te maken." Dat is de mening van de Arnhem se officier van justitie, mr. F. O. Leusink, nadat hij tegen een drietal Duitsers wegens een serie van onge veer 35 inbraken, viereneenhalf jaar en vier jaar met aftrek had geëist. De drie zijn afkomstig uit de Duitse plaats Borken en zij hadden de Ach terhoek en de Veluwe tot hun jachtter rein verklaard. Maar ook in Duitsland hadden ze hun capaciteiten (en toon ge breid. De rechtbank behandelde slechts vijf inbraken. „We kunnen ze niet alle maal behandelen, want dan komen we nooit klaar", merkte de president, mr. W. van Houten, op. De vijf ten laste gelegde feiten betrof- n een inbraak in een fabriek in Dinx- perlo, een bezoek aan een rijwielzaak ln Aalten. diefstal van eostuums in Die ren. een inbraak in een meubelfabriek in Varsseveld en een visite aan een res taurant in Hoenderlo. Niet ten laste gelegd maar wel ter sprake kwamen inbraken in Beekber gen. Apeldoorn. Loenen, Nunspeet. Ei bergen. Baarlo. 'Vestendorp. Winters wijk en andere plaatsen De buit was meestal klein. De vernielingen die wer den aangericht, waren meestal groot. „Als vandalen hebben ze huis gehou den. Dat men gaat inbreken is erg", de zaak nodeloos ver nielt loopt de spuigaten uit", vond de officier. Dc raadslieden van de verdachten wo rn de rechtbank op het feit dat hun cliënten in Duitsland ook nog een von- te wachten staat. Wanneer ze hun straf ln Nederland hebben uitgezeten, zullen ze zich voor de Duitse rechter moeten verantwoorden. De mogelijkheid is daardoor groot dat ze dubbel gestraft .zullen worden voor één serie inbraken, wat de gevangenen uit-1 Het ontbreken van eenheid van berech- voeren. ting achten ze zeer onbevredigend. 1301) In de prille jaren van de Westeuropese beschaving gaven de christenen het aanzijn aan toevluch- ten voor daklozen, reizigers en zie ken, aanvankelijk in dc huizen van de bisschoppen, later ln daaraan ge bouwde vleugels en galerijen, waar een zeer grote gastvrijheid werd aangekweekt en onderhouden. Aldus ontstonden hier de eerste ziekenhui zen, waarvan het Hotel-Dleu te Pa rijs. dat uit omstreeks 650 dateert, een van de oudste is. Hoewel dc geest n deze inrichtin gen oorspronkelijk gast vrijheid, menslie vendheid en toe wijding getuigde, voldedeu bouw en inrichting van de ze scheppingen op geen enkele wijze, aangezien zij wa ren ontworpen in de trant van de paleizen en kathedralen. Langza merhand ook raakten vele hospita len in verval en heersten er toe standen die met geen pen tc be schrijven zijn. Tenon vertelt dat het Hótel-Dieu te Parijs in de 16e eeuw 1200 bedden telde. Op het eerste ge hoor klinkt dat nogal modern en comfortabel. Maar van die 1200 bed den waren er slechts 486 voor één pa tiënt bestemd. De overige bedden hadden een breedte van ongeveer anderhalve meter en herbergden meerdere patiënten! Het waren grote, onverlichte en onverwarmde hallen, waarin de zie ken waren ondergebracht. Het we- TOCH IS HET ZO! melde er van ongedierte en er hing een ondragelijke lucht omdat er niet geventileerd werd en er boven dien nog honderden patiënten op bos sen stro op dc vloeren lagen. De lucht in deze hallen was zó ondra gelijk, dat de verzorgsters 's mor gens niet durfden binnentreden zon der een in azijn gedrenkte spons (die ook als deslnfecticmlddel zal zijn be doeld) voor neus en mond te houden. Er blijken ook een stuk of acht kinderbedden te zijn geweest, tvaar- ln dc zuigelingen afzonderlijk werden ondergebracht, een maatregel die onge twijfeld goed be doeld is cn van mo dern inzicht getuig de. Laten we echter niei te vroeg Jul- c-hen, en denkt u vooral ook niet aan de gezellige kinderbedjes die wij voor onze peuters beschikbaar heb ben, want in die paa.r kinderbedden moesten destijds tientallen zuige lingen en kleine kinderen worden geherbergd! Het is duidelijk dat deze vorm van weldadigheid rampzalige gevol gen liad voor het merendeel der zie ken. Desondanks en dut Is hoogsl- merkwaardig schijnt de gemid delde sterfte (als wc &e berichten tenminste mogen geloven) niet gro ter dan 20 procent te zijn geweest. En weet u dal veel ziekenhuizen destijds geen eten aan de patiënten verstrekten? Daarover een volgende keer. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5