Nieuwe Leidse Courant BEROEP OP DE DEMOCRATIE Vandaag: mars naar Washington Pianist gaf zich voor dokter uit en Politie militairen paraat Thans 25 arbeiders in mijn opgesloten Kennedy heeft last van rug Noodweer bij Gardameer eist dode Kleuter gestikt in Keulse pot Larive (KLM) verwacht nog jaren verlies Woensdag 28 augustus 1963. 44ste jaargang Mooféndêctmm Dr. E. DIEMEV CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Nieuw Guinea: ivelvaartseiland in Indonesië Zie pagina V. Abonnementsprijzen p.kw. f 8,25 f Klachtendiensf'bezorging 18—19 uqr Nieuws in oogopslag een Bij tienduizenden stroomden de negers van ochtend vroeg al Was hington binnen om deel te nemen aan de demon straties voor gelijke rech ten voor alle Amerikanen. Verwacht werd dat enkele honderdduizenden men sen zowel negers als blanken aan de „mars naar Washington" zouden deelnemen. Bij een instorting van een kaliummijn in de Amerikaanse staat Utah zijn 25 mannen bedolven- Zij zitten opgesloten op een diepte van ongeveer 900 m- Door een explosie zou er ondergronds een enorme hitte zijn vrijge komen- De generale staf van het Zuidvietnamese leger heeft de Amerikaanse verklaringen tegengespro ken, als zouden hogere of ficieren niet op de hoogte zijn geweest van het jong ste optreden tegen de boeddhisten. Engeland heeft op Zuid- Afrika een beroep gedaan de 26-jarige dr. Abrahams, een kleurling die door Zuidafrikaanse politie mannen uit het Britse protectoraat Beetsjoeana- land zou zijn ontvoerd, onmiddellijk in vrijheid te stellen en uit te leveren- De Britse regering neemt de zaak hoog op. Volgens de particulier secretaris van wijlen paus Johannes XXIII heeft de ze alles in het werk willen stellen om Rusland tot het rooms-katholicisme te be keren. Mgr. Capovilla heeft dit meedegedeeld nadat hij enige bijzonder heden had gegeven over het bezoek van Chroesj- tsjefs schoonzoon aan het Vaticaan. De regisseur van het openluchtspel Voor en Na Waterloo, dat dezer dagen in Nijmegen wordt opge voerd in het kader van de herdenkingsfeesten 150 jaar Koninkrijk, heeft uit latingen over prof. Beel, die hem door sommige perspublikaties in de mond waren gelegd, te gengesproken. Carel Briels zou prof. Beel niet heb ben ontvangen. Van 2 tot en met 10 september zullen zestien honderd geleerden uit vijftig landen naar Sche- veningen komen om deel te nemen aan het interna tionale genetisch congres. De organisatoren hopen, dat het congres ertoe zal bijdragen dat niet ieder verscholen blijft in zijn specialisme, maar dat hij door een veelzijdig we tenschappelijk contact het gehele terrein kan over- zien. "yELE TIENDUIZENDEN negers stroomden vanmorgen vroeg al Washington binnen om deel te ne men aan de grote betoging voor ge lijke behandeling van de negerbe- volking van de Ver. Staten. Zij kwamen uit alle delen van het land en zelfs uit het buitenland, zoals Jo- séphine Baker, die speciaal uit Pa rijs overkwam. Verwacht werd, dat enkele honderdduizenden mensen, zowel negers als blanken, zouden deelnemen aan de zogenaamde mars naar Washington, die tegen de avond (Nederlandse tijd) zou beginnen. Voordat de mars begon zouden de leiders van de organisaties, die de demonstratie hebben voorbereid, in het Kapitool besprekingen voeren met leiders van het congres. Intussen zouden de deelnemers aan de betoging zich verzamelen bij het Washingtonmonument. Om half vijf zou de enorme stoet zich in be weging zetten in de richting van het Lincoln-Memorial, waar de massale demonstratiè haar hoogtepunt zal bereiken. Pas na een uur begon het programma voor de mensen, die het eerst waren bij het gedenkteken van de Amerikaanse president, die zo veel voor de negerbevolking heeft gedaan. (Voor vervolg zie pag. 6 Vijfentwintig bouwvakarbeiders zijn in een potasmijn bij Moab in de Ame rikaanse staat Utah gisteravond in gesloten door een instorting als ge volg van een explosie. De ingesloten mannen waren bezig met de bouw van de mijn, die zich in een afgelegen gebied bevindt. Men vreest voor het leven van de 25 mannen wegens de hitte, die door de ontploffing is vrijgekomen Men is on middellijk met de reddingswerkzaam heden begonnen. Aangenomen wordt, dat ISa prijsstijging Verbruik boter teruggelopen Uit de laatste gegevens van het Nederlands instituut voor agra risch marktonderzoek blijkt dat minder roomboter wordt ge consumeerd sinds de verhoging van de prijs met vijf cent per pakje. De week vóór de prijsver hoging was het boterverbruik per honderd gezinnen 16.4 kg; na de prijsstijging liep het cijfer onmid dellijk terug tot 13.3 kg. Ook al is hier sprake van een eerste re actie, die een herstel niet uitsluit, de cijfers zijn toch wel tekenend. In Uithuizermeeden is gister avond de 69-jarige mevrouw A. M. van Dijken-Koop verongelukt; zij is met haar fiets tegen een gepar keerde vrachtauto gebotst Voorbij gangers hielpen haar overeind. Terwijl zij nog bijkwam van de schrik naderde een bestelauto, waarvan de bestuurder werd ver blind door de ondergaande zon, waardoor hij de vrouw niet op merkte. Zij werd aangereden, sloeg met het hoofd tegen de geparkeer de vrachtauto en was op slag dood. Dr. Hatta was in Rotterdam Vlak voordat hij per vliegtuig naai Zweden vertrok om daar een medi sche kuur te ondergaan, heeft dr. Moh. Hatta, de voormalige vice-president van Indonesië, nog even een bezoek ge bracht aan Rotterdam, de stad waar hij voor de oorlog aan de economische hogeschool studeerde. Hij had de 1 te kennen gegeven nog gauw wa zien van de herbouwde stad. Hij echter te vermoeid om de wagen uit te komen, waardoor het bij een snelle rondrit bleef. Dr. E. van Konijnenburg, de ex-on derdirecteur van de KLM, die bij Hat ta was toen deze op Schiphol arri veerde, regelde ook nu weer alles voor de reis naar Stockholm en ging zelf P.v.d.A. vóór mars naar Washington De voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de Partij van de Arbeid dr. A. Vondeling heeft in een brief aan de ambassadeur van de Verenigde Staten in ons land. de heer John S. Rice, ver klaard dat de P.v.d.A solidair is met de mars naar Washington. Vandaag werd de grote Mars naar Washington gehouden, waar werd gedemonstreerd tegen de rassen- ongelijkheid. De foto toont hoe aan het gedenkteken voor Abraham Lincoln in Washington voorberei dingen werden getroffen voor de grote bijeenkomst. Op de trappen van het monument zou een spreek gestoelte staan, de grote menigte moest zich opstellen rondom de vijver up de achtergrond. (Tele foto) nannen zich op een diepte van 900 x bevinden. De oorzaak van de ex plosie was niet bekend. In Washington meldde het bureau >or het mijnwezen, dat het ongeluk heeft plaatsgehad in de in aanbouw zijn de mijn voor de Texas Gulf Sulphur 3orp. Een woordvoerder van het Witte Huls heeft gisteren meegedeeld, dat president Kennedy de laatste dagen enige last van zijn rug heeft. Hij zei dat tijdens zijn dagelijkse persconferentie in antwoord :en vraag van een journaliste, wie was opgevallen dat de president moeilijk liep. Overigens doet de presi dent nog steeds zijn dagelijkse oefenin gen en zwemt hij ook iedere dag. In Engeland opnieuw poging tot treinroof In de afgelopen nacht heeft een trein- ■over zich laten insluiten in de post- wagon van de trein van Manchester naar Heysham, die aansluiting geeft op de verbinding met Ierland. Na op z(jn gemak de postzakken te hebben doorzocht, trok de man aan het alarmsignaal om, toen de trein tot stil stand was gekomen, er fluks van door te gaan. De conducteur, die een achter volging inzette kon hem echter niet achterhalen. De postzakken, waaruit niets wordt srmist, verkeerden in grote wanorde. Morgenavond begint op de Markt te Delft weer de kleur en klankrijke Taptoe. Zo te zien vrezen de deelnemende militai ren (die onze fotograaf gister avond. tijdens een repetitie kiek te) dat er ook de komende da gen nogal wat regen zal vallen. Maar dat is slechts schijn: solda ten zijn voor geen regenbuitje vervaard. Het betreft hier een groep bedieningsmanschappen voor geleide wapens, wier kle ding meer aan Mars dan aan Delft doet denken. Geen waarnemers uit Indonesië naar Noord-Borneo Volgens het officiële Indonesische pers bureau Antara achten kringen, die in nauw contact staan met dp Indonesische regering het niet waarschijnlijk dat Indonesië waarnemers naar Brits-Borneo zal zenden. De Indonesische regering heeft volgens Antara kennelijk besloten haar acht waarnemers niet te laten ver trekken in verband met door de Brit ten veroorzaakte technisch moeilijkhe den. Waarschijnlijk zal de Indonesische onderminister van buitenlandse zaken, Soedjarwo Tjondronegoro, die te New York is, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Oe Thant. hiervan op de hoogte stellen. De door Antara ge- noerrwie kringen verklaren dat Indone sië zich nu dus het recht zal voorbe houden zijn standpunt te bepalen ten aanzien van de gevolgtrekkingen der V.N.-missie. De Indonesische minister van buiten landse zaken. dr. Soebandrio, heeft de sters van Serawak en Noord-Borneo gewaarschuwd geen vijandige houding tegen Indonesië en de Philippijnen aan emen. Hiermee zou hij doelen op hun uitlatingen dat hun landen op 31 augustus onafhankelijk zullen worden onverschillig of de federatie Maleisië wordt uitgeroepen of niet. De 55-jarige bromfietser H. B. Prins uit Valthermond die maandagavond bij een verkeersongeval te Stadskanaal ern stig gewond raakte, is vannacht in het ziekenhuis te Stadskanaal overleden. In de afgelopen nacht heeft in de c geving van het Gardameer, in de Itali aanse provincie Verona, noodweer heerst, gepaard met storm, regen en gel. Volgens de eerste berichten kwam daarbij één persoon om het leven werden verscheidenen min of meer stig gewond. Ook zouden nog enkele mensen worden vermist. Tal van wegen staan als gevolg van de zware regen val onder water, terwijl andere door aardverschuivingen zijn versperd. De storm heeft vooral huisgehouden op een kampeerterrein dicht bij Verona. De kampeerders, onder wie zich vele buitenlandse toeristen bevonden, zoch ten een toevlucht in omliggende woon huizen of in hun auto's. Enkele auto's werden door aardverschuivingen bedol- De opsporings- en nulpwerkzaamhe- den door vrijwilligers en karabiniers worden door het slechte weer ei aardverschuivingen bemoeilijkt. Polio in Engeland bijna onderdrukt Britse gezondheidsdeskundigen heb ben gisteren bekendgemaakt, dat een campagne om kinderverlamming te be strijden tot zulke goede resultaten heeft geleid dat de ziekte in het gehele land praktisch niet meer voorkomt. In het begin van 1962 heeft mei bestrijdingsmiddelen op grote schaal aangepakt en sinds die tijd zijn ongeveer 25 miljoen mensen ingeënt De campag ne heeft de Britse regering 140 miljoen gulden gekost. De tweejarige Alex de BBoer uit Vo- lendam is gistermiddag gestikt, nadat hij met zijn hoofd beklemd was geraakt in eeii Keulse pot. De pot, waarin boter werd bewaard, stond achter het huis waar het kind woont klaar om schoon- gemaakt te worden toen het kind er zijr hoofd in stak. Moordenaar Weens balletmeisje bekent De 31-jarlge Oostenrijker Josef Weln- wurm heeft bekend de moordenaar te z(jn van een twaalfjarig balletdanseres je. Het meisje werd in het begin van dit jaar op beestachtige wijze vermoord in het gebouw van de Weense staats- AVeinwurm bekende zijn daad nadat een week was verhoord. Hij werd be gin augustus gearresteerd toen hij in een kerk in Wenen een Amerikaanse studente trachtte te vermoorden. r\E VAKBONDEN van werncmcrs in de metaal- en elektronische industrie hebben vorige week in de vakraad voor deze bedrijfstak aan de werkgevers een constructief plan voorgelegd ter beteuge ling van het kwaad van de koppelbazen. De werknemers willen, dat in het metaal bedrijf alleen dan met uitgeleende ar beidskrachten mag worden gewerkt, in dien de vakraad daartoe op bepaalde voor waarden aan de betrokken werkgevers een vergunning heeft verleend. In een goed samenspel tussen werkgevers en vakbeweging kan zo het maatschappe lijk kwaad van de „zwarte handel in ar beid" de kop worden ingedrukt, liet is immers onaanvaardbaar, dat door de zo genaamde koppelbazen het gebouw van onze sociale zekerheden, dat de afgelopen tientallen jaren met zorg en moeite werd opgebouwd, wordt ondergraven. Het is on toelaatbaar. dat werknemers, die de be tekenis van de sociale voorzieningen als van generlei waarde aan de kant schui ven, in de bedrijven propaganda maken voor deze houding, door te wijzen op extra hoge netto-lonen. Eveneens is het van de werkgevers on juist, dat zij zich tot deze praktijken heb ben laten verleiden, omdat zodoende ten onrechte voor bepaalde arbeidskrachten meer geld op tafel wordt gelegd, onrust in de bedrijven wordt uitgelokt en de po sitie van de vakbonden bij de komende loononderhandelingen er niet gemakkelij ker op gemaakt wordt. Ook al staan er voor een bedrijf grote economische belangen op het spel, men zal toch naar andere middelen dan de koppelbazen moeten uitzien. Vorig jaar heeft de Sociaal-Economische Raad de regering al geadviseerd het uit leenbedrijf aan vergunningen te binden, maar de regering heeft toen gemeend met een loonregeling te kunnen volstaan. Nu de zaak is vastgelopen wil het bedrijfs leven zelf een vergunningsysteem in het leven roepen zoals in het voorstel van de werknemersbonden is vastgelegd. De Chr. Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektronische industrie schreef dezer da gen, bereid te zijn te helpen, wanneer er in bepaalde ondernemingen op korte ter mijn belangrijke orders moeten worden uitgevoerd. Wanneer de werknemers on derling meer samenwerken, is dus ook de werknemersvakbeweging bereid een steen tje bij te dragen. Dat men het metaalbedrijf niet alleen dit probleem van de koppelbazen moet laten oplossen, spreekt vanzelf. In andere be drijfstakken zal men dezelfde consequen ties moeten trekken. Binnen de centrales van werkgevers- en werknemersorganisa ties zal de kwestie daarom ook aan de orde gesteld moeten worden. Alleen wanneer het bedrijfsleven in zijn totaliteit bereid is aan de onverkwikkelijke affaire van de ronsclarij een eind te maken, zal men met succes maatregelen kunnen nemen. Dat de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid zich dezer dagen ach ter de voorstellen van de vakbonden heeft geplaatst is een verheugende zaak. Het voorspelt misschien iets goeds voor het overleg, dat aanstaande vrijdag in de vak raad voor de metaalindustrie wordt voort gezet, al gaat het bij deze contactgroep dan slechts om een oppositionele werkge versgroepering, die buiten de vakraad staat. De heer R. Larive, een der KLM- directeuren, is van mening dat de luchtvaartmaatschappij nog tot 1966 met grote verliezen zal hebben te kampen. Dit jaar acht hij het dieptepunt be reikt; als volgend jaar het verlies de helft van dit jaar zal zijn. zal hem dit reeds tevreden stemmen, zo verklaarde hij in een interview met Het Parool. De tactiek bij het afvloeien van per soneel moet op lange termijn worden bekeken, aldus de heer Larive. Er wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van het natuurlijke verloop. Van gedwongen ontslagen zal bijna geen gebruik behoe ven te wonden gemaakt. Als er dat in totaal honderd zouden zijn, achtte de di recteur dit al veel. onweersbuien voorgekomen. Plaatselijk brachten deze grote hoeveelheden regen. Op het waarnemingsstation te Zierikzee werd vanmorgen 54 millimeter neerslag gemeten, te Vlissingen en te Ypenburg ongeveer 20 millimeter. Deze buien hin gen samen met een trogvormige rand- storing van een depressie, die voor de kust van Noord-N oorwegen ligt. De randstoring verplaatst zich maar lang zaam en de kans op buien blijft daarom vanavond en vannacht nog bestaan. Een komend frontensysteem tiideliik Kii Hot lag vanmorgen bij Zuidwest-Ierland. Het verplaatste zich toen in oostzuidoostelijke richting. Daarom is te verwachten dat de bijbehorende regenzone naar Frank rijk zal trekken. Later op de dag zou mogelijk het zuiden van het land bereikt kunnen worden, maar dit is nog zeer onzeker. Voordien zullen bijna overal enkele opklaringen voorkomen. In de temperatuur komt weinig verandering. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Wisselende bewolking met nog hier en daar een bui en vannacht in het bin nenland plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind, aanvankelijk westelijk later veranderlijk. Iets hogere mlddagtempe- raturen. (Opgemaakt te 11.30 uur). ZON EN MAAN Ypenburg' Vlissingen Donderdag 29 augustus: zon op 5.45, E«'df onder 19.36; maan op 16.20, onder n Dinsdag 3 september: volle ma Tendens stijgend regen. Tot krachtig toene mende zuidwesten wind. Koel weer, 16 tot 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: de al zeer natte maand augustus blijft onbestendig door een Hoogwater Schevcningcn 29 augustus: 10.02 v.tn.; 22.39 n.m. HET WEER I1S EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ié! Strandverwachting Buienfront lag vanmorgen vele uren langs de kust en trok later naar het oos ten. Morgenochtend bereikt ons weer een oceaanfront met veel bewolking en De Bilt zw. bew Twente zw bew. K.in Jhuven h. bew Z -Limburg h. bew Helsinki zw bew Stockholm h. bew 5 IK II 1 Aberdeen z; Amsterdam Een jazzpianist heeft zich als volgt had toegedragen, kamp met onderscheiding zijn en enige tijd in het kamp nose en een soldaat naar een tien dagen lang uitgegeven Ringall kende een paar pilo- ontvangen. Hij maakte dan te zullen blijven. burgerziekenhuis in Rijssel »- '- - tem Zij stelden hem voor een ook werkelijk de indruk van verwees. Hij moest bekennen tochtje met een helikopter een serieus arts, maar toen Overdag behandelde hij dat hij geen flauw idee had te maken van Laon naar de hij merkte dat zijn uniform patiënten en 's avonds ver- van wat de soldaat mankeer- basis. Zij leenden Ringall een hem een hogere rang gaf dan blufte hij zijn collega's met de. uniform van een officier van welke andere officier van ge- zijn geraffineerde pianospel Na een kort onderzoek gezondheid om lastige vragen zondheid dan ook, kreeg de in de officiersmess. Hij viel werd hij gearresteerd. De te voorkomen. toneelspeler in hem de over- door de mand toen hij faalde twee piloten zullen ook wor- De musicus werd in het hand. Hij zei op inspectie te bij het stellen van een diag- den vervolgd. voor militair arts in 'n Fran; legerkamp bij Compiègne. Nu zit hij in de cel wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Vrienden van de pianist, de- 27-jarige André Ringall. verklaarden dat de zaak zich Berlijn geh. bew Frankfort h. bew MUnchen rege; Genèvc zw bew Locarno 1 bew Wenen zw. bew Innsbruck geh bew Belgrado niet ontv windstil 30 lil 35 no S tt 1 rmw m 29 14 0 30 19 O 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1