Zwitsers bankgeheim is niets voor avonturiers Hevige gevechten tussen r.k. en boeddhisten Veluwse randmeren: vele kansen voor watersport Geen kans voor Britse treinrovers Geen Joodse fortuinen bij banken Flatbewoners moeten zelf kolen en melk ophalen Weer man in arrest Toch nog concessies van Britten aan Indonesië? Alle scholen in Saigon zijn gesloten Aardbeving in Znidzeegebied Economie en Financiën 9 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 heeft weer eens de aandacht ge vestigd op een merkwaardige toe stand in de bankwereld waarover de meest fantastische verhalen de ron de doen, namelijk het Zwitserse bankgeheim en de genummerde re keningen die iedereen bij Zwitser se banken zou kunnen openen zon der met zijn wnre identiteit voor de dag te komen. De populaire voor stelling van zaken is ongeveer als volgt: iemand die over veel geld beschikt, waaraan een luchtje kleeft hoeft maar naar een Zwitser se bank te gaan met een koffer vol bankpapier, de inhoud op de balie I uit te storten en te verklaren „ik wil een genummerde rekening" en I denkt de goegemeente, de man ach ter de balie zegt dan „graag meneer" en geen haan kraait meer naar het geld. Zwitserse bankautoriteiten en i die kunnen hei toch weten zeggen dat dat echter allemaal fabeltjes zijn. Goed. er zijn wel genummerde bank. rekeningen, waarvan de meeste zijn ingevoerd voor de tweede wereldoor log. Zij stelden sommige Duitse zakenlieden, die om politieke redenen niet meer zo veilig waren in hun vaderland, in staat heimelijk in Zwit seriand geld te deponeren zonder dat de nazi-regering daar weel van kreeg. Maar nu die noodzaak ver dwenen is, neemt het aantal genum merde rekeningen zienderogen af. Bovendien zijn transacties met ge nummerde rekeningen heel ingewik keld en bijzonder kostbaar en ten slotte voelen Zwitserse bankiers er steeds minder voor de naam te krij gen voor allerlei duistere affaires te porren te zijn. Taai leven Maar, zoals gezegd, de verhalen hebben een taai leven Het jongste verhaal gaat over de Zweedse kolonel Wennerström. die zestien jaar lang door de Russen zou zijn betaald via een geheime Zwitserse bankrekening. Dat i wel nooit be- Zwitserse banken wijzen er integendeel de laatste tijd steeds meer op. dat iemand die een geheime bankrekening wil openen een grondig onderzoek wordt in gesteld Wel is het zo dat de wettelijke bepalingen inzake het bankgeheim Zwit serse bankiers verbieden welke inlich tingen dan ook te verstrekken over be waargevers. Dat is ook de reden dat het aantal geheime rekeningen niet i schatten. Men vermoedt, dat de m< van uitgeweken dictators en oliemag naten zijn. Iemand die als zeer ter zake kundig kan worden beschouwd heeft dezer dagen nog een ander fabeltje de wereld uitgeholpen. Er zouden namelijk bij Zwitserse banken nog enorme fortuinen liggen van in de laatste oorlog omgekomen Joden. Dat dat niet mogelijk is, biykt alleen al uit het feit, dat iemand als hij een geheime reke ning opent, aan moet geven wie over hé geld kan beschikken bü overlijden var de eigenaar. In de laatste dertig jaar is dan ook geen enkele bank blijven zitten met een genummerd deposito door lijden van de houder. In gevallen waarin het officiële bewijs van overlijden ont breekt, stellen kortgeleden van kracht geworden wettelijke bepalingen de ban ken in staat deposito uit te betalen aar naaste familieleden die redelijk bewijs materiaal aanvoeren. Krachtens de Zwitserse bank wetten kan de houder van een genummerde rekening geen cheques uitschrijven, zijn geld niet gebruiken voor investeringen in de Zwit serse economie of voor transacties op enige effectenbeurs. Hij krijgt ook geen rente van zijn deposito en moet .zélfs een Zwolse huisvrouwen boos Na het besluit van een aantal Zwolse melksüjters om hun produk- ten voortaan niet meer de trappen van de flats op te dragen, onderzoekt het actiecomité, dat de flatbewoners hebben gevormd om zich te weer te stellen tegen de slijters, hoe groot de bezwaren van de klanten zijn. Het comité heeft daarop reeds rpeer dan 800 reacties ontvangen van flatbe woners, die het besluit van dc melk- slijters veroordelen. De Zwolse melkver- kqpersbond staat niet achter de actie van de slijters. Vijf jaar geleden be sloot de bond. dat de melkslijters hun waren in de flats niet meer naar ven zouden brengen, maar de reacties waren toen zo fel. dat het besluit werd ingetrokken. Intussen hebben ook de kolenhande laren besloten het wat rustiger te gaan doen, daartoe min of meer gedwongen door hun personeel. Verscheidene ko- Geklschieterswet moet vervangen (Van onze parlementsredactie) De minister van Maatschappelijk Werk heeft de Staten-Generaal 'n verslag doen toekomen, dat o.m. een voorontwerp van een wettelijke regeling ter vervanging van de uit 1932 daterende Geldschieters- De voornaamste nieuwe onderwerpen welks in het voorontwerp Wet Klein- kredietwezen worden geregeld zijn: de hoogsttoelaatbare vergoedingen voor consumptieve kredieten worden niet meer bij algemene maatregel van bestuur vastgesteld, n r in de wet zelf geregeld door het opnemen van enkele grondslr gen (bedragen waaruit de hoogsttoelaat bare vergoedingen op eenvoudige wijze worden berekend; de vergoeding voor z.g. bijkomende kosten (behandelingsbijdragcn) wordt uniform geregeld: rechtspersonen welke z.g. persoonlijke leningen verstrekken tegen een vergoe ding die ten hoogste de helft van de wettelijk toegestane vergoeding bedraagt, kunnen in aanmerking komen voor een vrijstelling; verbod van kleinkredietbemiddeling tegen betaling door de kredietzoekenden; verhoging van het algemeen grensbe drag voor de werkingssfeer der wet tot f 4000; voor geregistreerde groot-krediet, instellingen (handelsbanken enz.) blijft een afwijkend grensbedrag van f 1500 gelden; naast gemeentelijke en particuliere kleinkredietbanken noemt het ontwerp als nieuwe vorm gemeenschappelijke kleinkred i etbanken Gictnavond is de 28-jaugt- bromfiet- -. Bergwerf op de Talingweg in Apeldoorn gegrepen door een vrachtwa gen. De man was op slag dood. De chauf feur van de vrachtwagen, die volgens de politie onder invloed van alcohol ver keerde, is aanvankelijk na het ongeluk doorgereden. Twee uur later meldde hij itch bij de politie. lenhandelarcn hebben moeten besluiten Seen nieuwe klanten in flats meer aan i nemen. Wel kunnen zij kolen krijgen, maar die worden beneden neergezet en de klant moet maar zien dat hy ze bo ven krijgt. De oude klanten zullen voorlopig al thans. nog op de gebruikelijke manier worden bediend. Ongeveer een jaar ge leden hebben de kolenhandelaren al eens besloten geen kolen meer in Hat- kleine boete (een kwart procenti betalen als hij het geld wil terugtrekken voor periode van minstens zes maanden streken is. Wel hebben de Zwitsers de indruk dat hun traditionele bankgeheim er sterk toe heeft bijgedragen over de gehele wereld vertrouwen te wekken in hun bankinstel lingen. hun valuta cn hun economische stabiliteit. Het is dan ook onwaarschijn lijk dat de sluier geheel zal worden opge licht. Britse treinroof Scotland Yard. die nog steeds speurt naar deelnemers en medeplichtingen aan de Britse treinroof. is thans op zoek naar een zilversmid, die bekend is onder de naam ..de wezel' de 28-jarige Rov John James, die in de Londense wijk. waar hij woont, al in geen maanden is gezien. Foto's van de gezochte zijn gevoegd bij die van Reynolds en White (die nog steeds niet zijn gevonden) en prijken nu van dc muren van politiebureaus en dagblad kantoren. In een hotel te Leicester is gisteren in verband met de treinroof een man ge arresteerd, wiens identiteit echter niet bekend werd gemaakt. Hij is de achtste arrestant (tot nu toe zijn vijf mannen en drie vrouwen gearresteerd). In Londen wordt op het ogenblik ook gezoaht naar een man die dezer dagen een postkantoor binnenstapte en vroeg hoeveel het zou kosten om 2000 pound 120.000 gulden) per aangetekende post te verzenden. Terwijl de klerk zich hier over in verbinding stelde met de onder directeur van het postkantoor verdween de man en is sindsdien spoorloos. Inmiddels is gisteren een van de ge arresteerde verdaahten. de 31-jarige bookmaker Charles Wilson, voor de rech ter geleid. Hij ontkende iets met de roof te maken te hebben gehad. Converto keert winsten op effecten uit Het aantal participaties van het beleg gingsfonds voor converteerbare obliga ties Converto is in het 30 april geëindig de boekjaar gestegen tot 14.776 (vorig jaar 11.234). het vermogen tot f 14.7 (11.5) miljofen. Aan inkomsten is per bewijs f 37.68 (36.84) uitgekeerd, aan gereali seerde koerswinst yrij van inkomstenbe lasting f 15 (25). Voor zover mogelijk zal men ook met deze laatste uitkeringen voortgaan, wat de waardestijging van de participaties remt. Deze waarde daalde tot f 1.056 (1088), doch bedroeg op 31 juli weer f 1095. Het vermogen omvat 80 (68) soorten binnen- en buitenlandse conver teerbare obligaties. Een aantal sterk in koers gestegen fondsen werd verkocht. Enkele altijd aflosbare obligaties boven pari werd vervangen door laag genoteer de. Hierna bleef het Nederlands belang 21.2 (21,5)%, het Amerikaanse steeg tot ook toen 172,6 (69,8), het Canadese daalde tot 3.1 ■HHHHI Sandys naar Malakka De Britse koloniale Serawak op Borneo zal op 31 augustus binnen lands zelfbestuur krijgen, in plaats van dc volledige onafhankelijkheid, die door toetreding tot de nieuwe Malcisc federatie zou zijn ontstaan, Dit heeft dc Britse regering vrijdag doen meedelen op een ogenblik, dat de minister voor het gemenebest Duncan Sandys al per vliegtuig derweg was naar Malakka, om daar een poging te doen de crisis af te wenden, die dc geboorte van dc Fe deratie Maleisië bedreigt. Voor zijn vertrek, zei Sancfys, dat hij wat eerder vertrok, omdat er een tal beslissingen genomen moeten den Ningkan is op zyn beurt naar Koeala Loempoer gevlogen om de premier Ab- doela Rachman van Malakka te verzoe ken vast te blfjven houden aan 31 augus- tus als stichtingsdatum voor Maleisië. In Londen gelooft men, dat Sandys gemachtigd is opnieuw (maar ditmaal voor het laatst) een concessie aan In- donesië te doen. Ditmaal wat betreft het aantal waarnemers, dat Malakka, Indonesië en de PhilippUncn naar Brits- Borneo mogen zenden. Nu Indonesië heeft laten weten, dat het vier w nemers nog te weinig vindt, zou Sandys een vermeerdering van dit aantal met nog twee voor ieder land willen stellen. Thant heeft een compromis-voorstel Dit is mevrouw Ngo Dinh Nhu, schoonzuster van president Diern van Zuid-Vietnam, en ongetwij feld een van de grote figuren op dc achtergrond van dc anti- boeddhistische politiek. Crisis spitst zich toe in Vietnam Gistermiddag zijn bij gevechten tussen rooms-katholiekc en boeddhis tische soldaten in de provincie Dinh Toeong in Zuid-Vietnam 60 militairen gedood en 120 gewond. Dit was de eerste melding van een belangrijk tref fen tussen rooms-katholieke en boeddhistisch troepen sedert de gods dienstcriais vijftien weken geleden begon. De militaire commandant van district Saigon. Ton That Dinh. heeft de tijdelijke sluiting gelast van alle universiteiten, middelbare- cn lagere scholen in zijn district. Radio-Saigon en Radio-Nha Trang in centraal Zuid- Vietnam hebben vanmorgen de stu denten opgeroepen een gematigder houding tegenover het legér aan te »n en aan hun studie te denken. Betrouwbare berichten spreken over woningen te bezorgen. kwam er van de zijde ran de flatbe-1 (5.2). Een'beperkt belang werd verkre- I misnoegen onder de hoge'burgerlijke woners zoveel verzet dat de kolenhan-1 genby een Japanse en een Duitse lening. I regeringsambtenaren ten aanzien van delaren ba<kzeil haalden. De liquide middelen daalde tot 1,6 (3.3). (Van onzer verslaggevers) Als straks de inpoldering van het IJsselmeer een feit zal zijn gewor den, zal Nederland er een belangrijk recreatiegebied hebben bijgekregen. Een recreatiegebied, waarvan vooral de watersportliefhebbers profijt zul len kunnen hebben, want tussen pol ders en vasteland zal een groot op pervlak aan recreatiewater ontstaan. Een belangrijk gedeelte daarvan is er trouwens nu al. Zes grote meren komen er: het IJniecr, het Gooimeer, het Eemmeer, het Zuidelijke Veluwemeer, het Oost. vaardersdiep en de randwateren van de Markerwaard. Het grootste hiervan is het IJmeer, dat vele watersportliefhebbers grote mogelijkheden zal bieden. Mits de nodige voorzieningen worden getrof fen. zoals de aanleg van iachthavens Het nu nog ongenaakbare eiland Pampus zal bij de ontwikkeling van dit nieuwe recreatiegebied een be langrijke rol kunnen spelen. Er wordt aan gedacht het eiland verder uit te bouwen tot een veel groter eiland dat beplant zou kunnen worden en waar op een jachthaven zou kunnen wor den aangelegd Ook voor de landrecreatie zou Pampus betekenis kunnen krijgen indien men van Muiden of Amsterdam uit me» frequente bootverbindingen zal kunnen bereiken. Zowel voor de watersport als voor de landrecreatie biedt het oostelijker gele gen Gooimeer en zijn oevers vele mo gelijkheden. Ook hier echter zullen voor zieningen moeten worden getroffen: bre de stroken landschappelijk schoon zullen moeten aangelegd, er zullen jachthavens moeten komen en in het meer zullen eilandjes moeten woruen opttvsu-j-en NATUUR-MEER IJsselmeer zal straks vele toeristen trekken zuidoever is open en wijd met het sil houet van Spakenburg-Bunschoten als Verwacht wordt dat o.m. door de mindering van de golfslag langs de kust brede rietvelden zullen ontstaan, die zich wellicht tot de vaargeul zullen uitstrek ken. Het wordt derhalve een r waar de natuur sterk haar stempel op zal drukken. Waarschijnlijk zal het daar door als vogelreservaat van groot be- lang zijn. Toch zal ook de watersport hier zijn kansen hebben. Voor de ontwikkeling van nieuwe jachthavenaccommodatie komen zowel de haven van Spakenburg als die van Nijkerk in aanmerking. Aan de oever van het Zuidelijke Ve luwemeer is langs de nieuwe Zuiderzee straatweg ter hoogte van Nulde (bi; Putten) een groot recreatiecentrum ge projecteerd. Van de weg af zal men het prachtige uitzicht over het randmeer kunnen genieten. Tussen het IJmeer en Lelystad zal het ongeveer 25 km lange Oostvaarders- diep liggen, de vaarweg die Zuideiyk- Ftevoland en de Markerwaard scheldt. Dit kanaal met z(jn drukke beroeps- vaart zal zeker geen recreatiewater worden, voor de plezicrvaart zal het hoogstens een verbindingsroute vor WATERFRONT vóór Hoorn een breed waterfront te hand haven, dat aan het aspect van deze his torische stad recht doet wedervaren. Dit Hoornse Hop zou het hoogtepunt kunnen vormen van een doorgaande reeks van randwateren van het IJmeer tot Enkhui- Deze waterverbinding langs de kust zal echter niet een kanaal moeten worden, maar een serie van zich telkens ver bredende en versmallende meren. Deze meren zouden speciaal voor de kleine watersport geschikt kunnen worden ge maakt. Ambassadeur Van Roijen in ons land de regeringspolitiek. Diplomatieke waarnemers menen dat president Ngo Dinh Diem in een paleis-staatsgreep bijna ai zijn macht verloren heeft aan zijn broer, Ngo Dinh Nhoe. Tevens zou er onbehagen onder de strijdkrachten zijn. Een staatsgreep nabije toekomst zou niet uitgesloten zijn. Enige generaals zouden ontevreden zijn over de manier waarop in deze crisis opgetreden, het instellen van de staat v; beleg, de overvallen op de pagodes en i arrestatie van honderden boeddhistische monniken. In de hoofdstad bevinden zich voornamelijk soldaten die trouw zijn Ngo Dinh Nhoe, de andere eenheden wor den buiten Saigon gehouden. President Diem bevindt zich nog in zijn paleis maar zou tot machteloosheid ge doemd zijn. Zijn broer is anti-Amerikaans. Hij is politiek raadsman van de president, hoogste leider van de republikeinse jeugdbeweging en bestuurt tevens de Can Lao-partij. In twee boeddhistische pagodes Phan Thie op 160 kilometer afstand van Saigon zijn ondermijnende docu inenten in beslag genomen, zo meldde het officiële Zuidvietnamese persbu reau vanmorgen. Tot de documenten behoort een brief van president Hi Antillen verhogen recht op bier De regering var. de Nederlandse An tillen is voornemens de Staten een lands verordening voor te stellen, waarbij het invoerrecht op bier met terugwerkende kracht tot 19 aug. wordt verhoogd. Dit verhoogde recht wordt nu reeds ir kening gebracht De directeur var plaatselijke (Amstel) Brouwerij is hier over verheugd maar Heineken, die bier invoert, is dit allerminst. In 1960 had Heineken 80 pet van de markt, doch dit daalde tot 36 pet toen Amstel een brouwe rij op de Antllen stichtte. Behalve Hei neken worden ook Amerikaanse, Deense Westduitse importeurs getroffen. Bij de behandeling in de Staten zal sarschijnlyk artikel 131 van de staats regeling ter sprake komen. Dit artikel bepaalt o.a. dat belastingen niet mogen strekken om de vrije handel met Neder land te belemmeren. Thans moet men voor 24 flessen ingevoerd bier 14,50 An tilliaanse guldens neertellen tegen 9,50 op Curasao vervaardigd bier. Een krcenuga aaraioevmg. aie vtu- moedelijk op de Salomonseilanden in de Stille Zuidzee haar centrum had. is door de universiteit van Californië ge-1 zal ik altijd gaan waarneen registreerd. De schok duurde twee uur stuurt" Aan boord van het vlaggeschip d« Holland-Amerika Lijn het s.s. terdam, dat vanmorgen vroeg in de Rot terdamse haven arriveerde, bevonden zich dr. en mevrouw J. H. van Roijen. de ambassadeur van Nederland in de Verenigde Staten. Zij hopen hier hun vakantie door te brengen. De'heer Van Roijen vertelde, dat hij twee maanden in Nederland zal blijven en die tijd zal gebruiken voor het af leggen van een familiebezoek. En mis schien, zo zei hij, gaan mijn vrouw en ik nog oen paar weken naar Italië. Op de vraag of het gerucht, dat hij benoemd zou worden tot ambassadeur in Engeland, juist is. antwoordde de heer Van Roijen dat »iin wnn hem over Ha» i)aG gCfcmwven en flat dit hert i De 26ste uitioung van Jj 24.63 miljoen enige was wat hij wist. schuldbewijzen der door Nederland ge- hij. „als goed ambtenaar garandeerde 3% Nederlandsch-Indische mij I Leening 1937a, betaalbaar 1 oktober, zal 29 augustus geschieden. Dividend Wed. v. Sehuppen De N.V. Koninklijke Veenendaalsche Sajet- en Vijfschachtfabriek voorheen Wed. D. S. van Sehuppen en Zoon stelt over 1962/63 15 (vorig jaar 15)% divi- dend voor. Tsji-Minh van communistisch Noord- Vietnam. 43 verdachten zijn gearres teerd. Het persbureau meldt ook dat presi dent Ngo Dinh Diem heeft geweigerd het ontslag van minister van buiten landse zaken Voe Van Maoe te aan vaarden. De president heeft minister Maoe drie maanden vakantie toege staan om een bedevaart naar Ipdta te maken. Het persbureau zei niet of Maoe het besluit van de president heeft aanvaard. Minister Maoe bood gisteren zijn ont slag aan nadat hij zijn hoofd had kaalge schoren zoals de boeddhistische monniken doen. Vele buitenlandse waarnemers zien hierin een eerste openlijk teken van het uiteenvallen van de heersende groep. Zoals bekend heeft Diem de Zuidviet namese ambassadeur te Washington, Than Van Tsjoeong. van zijn functie ontheven, evenals zijn echtgenote, die permanent vvaarnemer is bij de V.N. Een officiële woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington zei gisteren dat de militairen de toestand in Zuid-Vietnam blijkbaar volledig in handen hebben. In een korte verklaring werd gezegd dat „er geen verandering is gekomen in onze politiek van bijstand aan Vietnam bij het voort zetten van de oorlog tegen de tische Viet Cong". gedaan. Volgens dit voorstel zóu elk van de drie landen vier waarnemers plus vier assistenten mogen zenden. Zoals men weet. heeft Indonesië geëist, dat 30 waarnemers de VN-missie zullen ver gezellen, die moet nagaan of de be volking van Serawak en Noord-Borneo voelt voor aansluiting by de Federatie Maleisië. Indonesië heeft de Britse beschuldi gingen. als zouden opstandelingen in Serawak vanuit Indonesisch grondge bied opereren, beantwoord met een te- genhesrhuldiging. In Djakarta werd nl. gezegd, dat Britse troepen van Noord- Kalimantan uit illegaal de grens van Indonesië hadden overschreden, waar zij een groep ambtenaren zouden heb ben omsingeld. Later gingen *e weer naar het eigen gebied terug, aldus An- tara. Frits Moll mag naar Suriname Van bevoegde Surinaamse zijde zijn dc berichten legengesproken volgens welke de in Amsterdam afgestudeerde student F M. Moll niet naar Suriname zou mogen terugkeren Ieder, die in Suriname is geboren, kan te allen tijde naar Suriname terugkeren, zelfs wan neer hij door geboorte uit buitenlandse ouders een andere nationaliteit heeft, zo werd ons meegedeeld Zoals bekend is dc heer Moll lid van de nationaal-republikeinse party van Su riname, waarvan de leiders volgens de Surinaamse regering (crypto-)communis ten zyn. Ook de heer Moll wordt als een hele of halve communist beschouwd. Na reeds een jaar of acht hier te heb ben gestudeerd, aldus onze zegsman, ont ving hy een beurs van de Surinaamse regering, omdat hy aan een sociaal on derzoek met betrekking tot de Surina- mers, die hier aan dc zelfkant van de maatschappy terecht zyn gekomen zou deelnemen Door verschillende oorzaken is cr van dit onderzoek, dat zou plaats vinden onder leiding van prof. De Vrie» Reilingh, niets terecht gekomen. Degenen, die een beurs ontvangen, hebben de verplichting om zich na af loop van hun studie ten dienste van het Surinaamse volk en land te stellen, maar ten aanzien van een toekomstige werk kring worden hun geen beloften gedaan. De Surinaamse regering is dan ook niet •erplicht de heer Moll in overheidsdienst e nemen. Omdat men doorlopend moei. ïykheden verwacht wanneer dit wel zou gebeuren, is besloten niet tot een aan stelling over te gaan. Op een vraag waarom de heer Moll geen geld ontvangt om naar Suriname terug te keren, deelde men ons mede, dat hy uit een bemiddeld gezin komt en destyds ook op eigen kosten naar Ne derland is gekomen. Goedkopere boter uit Oost-Europa De firma A. Fein in Arnhem heeft het Voedselvoorzienings'In- cn Verkoop Bu reau in Den Haag per brief een hoeveel heid van 2.000 ton boter uit Oost-Europa aangeboden tegen een prijs die lager ligt dan de huidige prijs van f 3.78 per kg, die de groothandel thans als minimum aan de fabrieken betaalt voor Nederland se boter. De eerste 500 ton zouden direct leverbaar zijn, het restant zou voor nieuwjaar kunnen worden geleverd. De optie van de heer Fein op de party loopt echter per 1 september af. De heer Fein zegt in staat te zijn meer partijen aan te bieden. Gezien de korte termyn, waarop moet worden beslist, kan hij niet mee doen aan de door het produktschap voor zuivel opengestelde inschryving. Daarom is hy niet optimistisch over de verdere gang van zaken. Zou op zyn aanbod wor den ingegaan, zo zei hij, dan zou de han del voor het hoofd worden gestoten. De heer Fein is van oordeel, dat zyn pry« nog verder zal kunnen worden verlaagd. Wallstreet weer gestegen De New Yorkse effectenbeurs ging gisteren opnieuw vooruit met vendige handel. De markt was bij dc opening hoger tengevolge van de late stijging van don derdag, en de koersen bleven verbete ren tot «r in het laatste uur winstne^ mingen kwamen. De markt sloot iets beneden het beste punt maar gemiddeld flink hoger. Auto's hadden ae leiding en nutsbedrijven, non - ferro - metalen, chemische waarden en de meeste staal- fondsen sloten zioh daarbij aan. De meeste andere groepen sloten verdeeld. Van de 1299 verhandelde aandelen sloten 629 hoger, 404 lager en 266 veranderd. Er waren 104 hoogte- laagtepunten voor 1963. De index Standard and Poor voor 500 aandelen steeg $0,22 tot «71,76. overeenkomende met een koerswinst van 1,4 miljard, die voor 425 industriëlen $0.24 tot $75.24, 25 spoorwegen daalde «0.01 tot $39,70. voor 50 nut&>edrUven steeg $0,17 tot $67.36. van Ass. Press voor 60 aan delen #1,20 tot een nieuw record var $277.90, van Dow Jones voor 30 indu striëlen 4,67 bot 723,14 punten. VERHOOGD DIVIDEND HOOGENSTRAATEN De bruto-winst van Hoogenstraaten Conserven is in het 30 april geëindigde boekjaar gestegen tot f 1,1 (vorig jaar 1,01) miljoen, tegenover! 931.559 (857.250" kosten en f 92.539 (79.307) afschryving, waarna de winst f 80.208 (70.993) be draagt Voorgesteld wordt 11 (10)'.. vidend De investeringen daalden tot I 96 398 (125.980" De totale produktie steeg minder dan in vorige jaren. De grootste uitbreiding gaf dc afdeling soe pen te zien. Door de strenge winter ver liep de binnenlandse verkoop vlot, doch die van doperwten en appelmoes werd vrij gevoelig tegengehouden. De uitvoer van groenten en overige conserven steeg weer. Het prijspeil was vry constant Dc nieuwe Euromarktnormen bleken niet bijster te voldoen Nieuwe sorteringen verlrten prH«*fbr»*k in de goedkoopste oorten in de hand. Het lopende boek jaar laat zich normaal aanzien. De toe stand In de bedryfstak zal waarschijnlijk voor het hoofdartikel doperwten tot la gere verkoopprijzen leiden by iets hoge- m kostprys. Introductie Illinois Central Industries Op 29 augustus worden op de Amster damse beursgeïntroduceerd toondercer tificaten van elk tien gewone aandelen zonder nominale waarde Illinois Central Industries Inc. Opneming In de prijscou rant wordt gevraagd. De eerste koers wordt vastgesteld op grondslag van de New Yorkse slotnotering van 28 dezer. Deze was 16 augustus 57, Amsterdamse usance 58% of f 2119,50 per stuk. Aan deelhouders van Illinois Central Rail road Company waren 31 augustus 1962 in gelegenheid gesteld hun stukken te verwisselen in aandelen „Industries", en dit is voor 99%% geschied. Deze aande len worden op de New York Stock Ex change geïntroduceerd. Dit is geschied om het werkterrein uit te breiden. De maatschappy bezit 32 ha. zogenaamde „air rights'" te Chicago ter waarde van 122 miljoen. Hiervan kan 21 ha ver kocht worden. Opties zijn reeds voor 95 miljoen aankoopbedrag aan onroe rende goederen maatschappyen gegeven. Men verwacht over 1963 bruto-inxomsten van 280 min. en 6,60 zuivere winst per aandeel. Over 1962 werd 2 dividend uitgekeerd. Een dividendverhoging wordt niet onwaarschUniyk geacht Fusie Van Dissel met v. d. Briel en Verster Op 1 augustus hebben de N.V.'* Lin- nenfabrieken Van Dissel en Zonen en Van den Briel en Verster zich verenigd in de N.V. Linnenfabrieken Van Dissel. Van den Briel en Verster onder directie de heren W. P. J van Dissel en M. J. Janssen*. Beider verkoopapparaten biyven vol ledig in stand en men zal zich blijven toeieggon op fabricage van k/waliteits- goederen en specialiteiten van hui> heudgoederen en dergelijke in de ge- van Van Dissel, die over een moderne jacquard-wevery met eigen bleek-, finish- en confectie-afdeling be schikt. Deze zal worden uitgebreid. Terreinen en gebouwen van Van dea Briel en Verster zyn reeda verkocht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9