Goed alarmeringssysteem spaart mensenlevens HELP MET Hansaplast GRATIS UW RODE KRUIS iL Beroep van Oe Tliant op Syrië en Israël Premier Adoela vreest zelfde lot ais Youlou Noorse regering van Gerliardsen gevallen Jjh een don te hij, Uitvaart met omweg 196.1 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 El WONDVERBAND Koop tegen de normale prijs van 75 cent een étultje Hansaplast. De netto opbrengst is voor het RODE KRUIS Senatoren tegen kernstop verdra g De Amerikaanse senatoren Barry Goldwater (republikein* en Strom Thur mond (democraat) hebben de bewering van de minister van defensie. McNa- mara. bestreden, dat Amerika onder het kernstopverdrag een kernsuperiori- teit boven Rusland zou handhaven. De twee senatoren, beiden lid van de subcommissie van de senaat voor pa raatheid. bonden in de Senaat de strijd aan met McNamara. Goldwater zei dat de bewering McNamara, dat Amerika een superio riteit heeft, is gebaseerd op het Ameri kaanse bezit van tienduizenden kernkop pen. Het verdrag zou de Russen echter de gelegenheid kunnen bieden om een voorsprong te krijgen op gebied van de overbrengingsmiddelen, zei hij. Thurmond zei dat McNamara over de kwestie van het onschadelijk maken van vijandelijke wapens en verbindingen had verklaard, dat de Amerikaanse en Rus sische ervaring met elkaar vergeleken kunnen worden, alhoewel zij op schillende wijze waren verkregen. Dit is een zeer bedrieglijke verkla ring, aldus Thurmond, die zei dat de gezamenlijke chefs van staven hebben gemeld dat de Russen een voorsprong hebben op gebied van de techniek van wapens van grote kracht. De openbare ..hearings" over het ver drag hebben aan het licht gebracht dat er onder de kerngeleerden grote ver schillen van mening heersen of het ver standig was dit verdrag af te sluiten. Senator J. W. Fulbright zei aan verslag gevers dat dit „het verdrag misschien een paar stemmen zal kosten, maar de bekrachtiging niet in gevaar zal brengen. Klachten voor veiligheidsraad Onderzoek in grensgebied Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft op Syrië en Israël een beroep gedaan „alle mogelijke v zorgsmaatregelen" te nemen om elk nieuw grensincident te ver mijden opdat de veiligheidsraad zich kan uitspreken zonder dat de huidige spanning nog wordt vergroot. Thant deed dit beroep tijdens een vergadering" van dt veiligheidsraad. gisteravond, waar de jongste klachten var beide landen werden behandeld. Hij deelde mee dat generaal Odd Bull, de Noorse chef van de V.N.-or- ganisatie van toezicht op de wapen stilstand, van beide regeringen toe stemming voor een onderzoek ir grensgebieden heeft gekregen. heidsraad gevraagd wegens 98 gevallen van grensschendmgen door Syrische strijdkrachten, waarbij o.a. twee Israë lische boeren in een hinderlaag werden gedood. Syrië vroeg daarop woensdag om een spoedbijeenkomst van de raad omdat Israël troepenversterkingen aan de Syrische grens had samengetrokken. Syrische voorposten zouden door 15 Is raëlische tanks zijn beschoten. De Israëlische afgevaardigde Comay verzocht de voorzitter Syrië te berispen wegens herhaalde overtredingen van het wapenstilstandsakkoord en het hand vest van de V N. Het leggen van een landmijn door Syrische soldaten, waar door een vrachtauto werd vernield en twee mensen om het leven kwamen, „heeft ten doel spanning te verwekken zei hij. Comay zei dat de Arabische leiders een „tweede ronde" tegen Israël voor bereiden en dat het geduld van Israël akheid moet worden opge vat. Spanning De Syrische afgevaardigde. Tarazl, sprak uit naam van zijn regering tegen dat twee onge Israëlische boeren door Syriër» waren gedood. Voorts zei hi dat Syrië het huidige vraagstuk liever door de gemengde wapenstilstandscommis sie had zien oplossen, maar Israel had sinds 1951 geweigerd aan het werk van deze commissie deel te nemen. De grenssituatie was „letterlijk on houdbaar" geworden, zei hij. De voornaamste redenen van de span ning aan de grens was de weigering van Israël de status van de gedemilitari seerde zone te erkennen zoals deze in de wapenstilstandsovereenkomst is vastgelegd, aldus Tarazi. De vergadering is verdaagd tot dins dag. OOK MARS IN LONDEN Kostbaar tijdverlies na verkeersongelukken Een groep Afrikaanse. Aziatische en I Westindische organisaties heeft gisteren meegedeeld dat haar leden op 31 augus tus een mars op de Amerikaanse am bassade in Londen zullen houden om uitdrukking te geven aan hun instem ming met de mars voor de vrijheid der negers welke 3 dagen eerder in Wash- Amerika hebben deze eeuw meer on wordt gehouden. De organisato- hebben meegedeeld dat het protest Jericht zal zijn tegen het wrede optre- en van de Amerikaanse politie tegen negers en dat tevens recht geëist zal worden voor de Afrikanen, Aziaten en Westindiërs in Engeland. (Van een onzer redacteuren) In de Verenigde Staten van _jïierika hebben deze eeuw meer het leven verloren bij verkeersongelukken dan bij alle oorlogen die dit land tot nu toe heeft moeten voeren. Deze nuch tere constatering maakt wel op ontstellende wijze duidelijk hoe belangrijk het verkeersongeval lenverschijnsel is. WEER KERNPROEF IN NEVADA Ook de Nederlandse cijfers liegen er Uit Washington is gemeld, dat in de n'e* om- Vonden in 1953 nog „maar woestijn van Nevada een ondergrondse mensen de dood op de weg, in kernproef genomen is van geringe ex- *960 waren het er 1926, het volgende plosieve kracht. Het was het derde ex- laar *997 en vorig jaar werd het 2073. perlment, sedert het kernstop-akkoord j Derhalve; jaarlijks ruim 2000 mensen, te Moskou werd gesloten. |een aantal, waarmee het Gebouw voor Indonesië, Nationalistisch China. Mali I Kunsten en Wetenschappen in Den en Peru hebben vrijdag het kernstop-1 Haag volledig zou worden bezet. De verdrag ondertekend. De Zwitserse re-1 stijging van het aantal gewonden is gering heeft verklaard zich ook bij ditjn<>S scherper. Over dezelfde jarenwas verdrag aan te zullen sluiten, maar wil hier Eet verloop 26.945, 48.3o8, 50.171 en zich wel het recht voorbehouden omi5®-54^ atoomwapens aan te schaffen. Commentaar van C. Versteeg Aan een snelle hulpverlening na verkeersongevallen valt in ons land nog heel wat te doen, zo werd dezer dagen weer eens, dit maal in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde, gecon stateerd. Een facet hiervan is een adequate alarmering, waaraan langs onze rijkswegen nog zeer veel ontbreekt. Het merkwaardige is nu, dat een volledig plan voor zo'n systeem al volledig is uitgedokterd, zodat aan te pas hoeft te komen. Waar om dit plan dan niet wordt uit gevoerd was een der vragen waar over we een gesprek hadden met de heer C. Versteeg van de AN'WB-Verkeersafdeling Groot Amerikaans ruimtevaartkrediet en de Senaat heeft vrijdag een krediet van meer dan 5.3 miljard dollar toege wezen voor de uitvoering van het bur gerlijk e ruimtevaartprogramma vooi het lopende begrotingsjaar. In deze sorr is begrepen een krediet van 3,9 mil joen dollar voor de vervaardiging var een centrum voor elektronisch onder zoek. dat bij Boston zal worden ge bouwd. President Kennedy had een kre diet van in totaal 5 miljard 712 miljoen I dollar gevraagd.' Militairen naar Leopoldstad De Kongolese regering heeft, in een poging te elfder ure om de toenemende arbeidsonlusten te remmen, opdracht gegeven in het centrum van Leopoldstad militaire manoeuvres te houden. Premier Adoela vreest dat een Na een snelheid van bijna 5000 km per uur behaald te hebben stapte testpiloot Joe Walker gisteren uit het supersnelle X-15 experimen tele vliegtuig waarmee hij in de les 1 ruimte was geweest. Zoals men weet is de X-15 een component in 66-6 het ruimte-onderzoek, dat door de NASA ten koste van vele mïljar- j den wordt verricht. Zuidafrikaanse 544 luchtvaartmij in moeilijkheden Als protest tegen de apartheidspo litiek heeft thans ook Libye het voor beeld van Egypte en Soedan gevolgd: het heeft met onmiddellijke ingang de Zuidafrikaanse luchtvaartmaat schappij S.A.L. de doortocht ontzegd. 93' Daarmee is de gehele noordoostelijke hoek van het Afrikaanse continent voor de S.A.L. afgesloten en kan zij! Zuid-Europa niet meer rechtstreeks bereiken. Het gevolg is geweest dat de S.A.L. ijlings een voorlopige regeling heeft moeten treffen. Gisteren ontving het Ne derlandse kantoor in Amsterdam de dedeling dat de gehele route is ve derd. In plaats van over Salisbury en Nairobi naar het noorden te vliegen zul len thans alle vluchten van de S.A.L. via Brazzaville met een lus over West- Afrika (of zelfs buitenom over de At lantische Oceaan? naar Las Palmas op de Kanarische eilanden worden gediri- Seerd. Vandaar zetten de toestellen an hun vlucht naar Europa voort, voor namelijk naar Rome. Een direct gevolg van deze gedwon gen wijziging is, dat de wekelijkse lijn- vlucht van de S.A.L. over Amsterdam naar Londen als keerpunt zondag en maandag a.s. is afgelast. De passagiers voor deze vlucht zullen met andere maatschappijen naar Rome worden ge bracht om van daaruit per S.A.L. via Las Palmas en Brazzaville naar Johan nesburg te vliegen. Russisch protest verworpen Frankrijk en West-Duitsland hebben vrijdag in gelijkluidende nota's de Rus sische beschuldiging van de hand ge wezen. als zou hun vriendschapsverdrag in feite een militair pact zijn, dat „naar buskruit en militaire hospitalen stinkt", betrokken. Weer vuurgevecht bij Bolzano Bij Bolzano in Zuid-Tirol (Italië) heeft zich gisteren weer een vuurgevecht voorgedaan tussen de politie en extre misten. De aanvallers hadden zich ver borgen in het struikgewas en wierpen eerst met stenen naar een kleine poli tiekazerne. kennelijk met de bedoeling, dat de politiemannen naar buiten zou den komen. Toen er enkele politiemannen voor de ramen verschenen, begon het vuren uit het struikgewas. De politie schoot terug en wist een van de aanvallers te ra ken. Hij werd gewond, maar wist te ontkomen. Merkwaardige alliantie Het Noorse kabinet van premier Einar Gerhardsen is vrijdagavond ten val gebracht. Daarmee kwam een einde aan 28 jaar socialistisch be wind in dit Scandinavische land. Na vier dagen van uiterst vinnige debat ten, die de Noren non stop op de te levisie hadden kunnen volgen, werd een niet-socialistischc motie van v trouwen in stemming gebracht. Vóór die motie stemden 29 conservatieven, 16 agrariërs, 15 leden van de Chris telijke volkspartij en 14 liberalen en ook nog twee leden van de Maverick socialistische partij. De 74 socialisten in het 150 zetels tel lende parlement bleven de regering steu- steunen en stemden tegen. De val van het kabmet-Gerhardsen werd veroorzaakt door een vreemde, onwaarschijnlijke en zeer tijdelijke al liantie van pro-Westerse niet-socialisten en anti-Navo-neutralisten, plus linkse socialisten. De regeringscrisis, die tot het heen gaan van het kabinet leidde, is voort gekomen uit de nasleep van een mijn- Onderzeeboot voor toeristen De eerste onderzeeboot ter wereld voor toeristen met een rij ramen aan elke kant is in gebruik genomen te Monthey in Zwitserland. Het schip wordt Mesoscaph genoemd en werd ontworpen door de Zw" ingenieur Jacques Piccard naar 'n del van de beroemde bathiscaph, die reeds in diepe zeeën beproefd is. De boot zal één van de hoogtepun ten zijn van de Jaarbeurs in Lausanne in 1964. Bezoekers van de beurs kun nen een nauwkeurig kijkje de bodem van het Meer van Genève dat sirnalc diepte heeft i 2700 Koning Boudewijn alleen terug Koning Boudewijn van België is vrij dag uit de villa te Zarauz in Spanje vertrokken naar de luchthaven Fuen- terrabio, om vandaag de reis naar Brus sel per vliegtuig voort te zetten. Ko ningin Fabiola, die, zoals gemeld, waar schijnlijk in verwachting is, bleef in Spanje achter. Adenauer naar Rome en het Vaticaan De Westduitse bondskanselier, Konrad Adenauer, zal aan het eind van zijn vakantie aan het Comomeer een bezoek brengen aan Rome en het Vaticaan. Naar in Bonn verluidt, zal hij op 16 september in Rome besprekingen voe ren met leden van de Italiaanse rege ring. Ook wordt verwacht, dat hij door paus Paulus in particuliere audiëntie zal worden ontvangen. ontploffing, waanbij 21 mensen vorig jaar november in de Staatsmijnen op Spitsbergen omkwamen. In de laatste 17 jaar heeft deze mijn, die maar een gemiddelde van zestig werknemers had, in totaal 76 mensenlevens geëist. De oppositie beschuldigde de regering van nalatigheid bij het invoeren van veilig heidsvoorschriften, ondanks de vele on gelukken en ondanks het feit, dat het parlement haar in 1956 hierom had ver zocht. Verwacht wordt, dat John Lyng, een 58-jarige rechter, en fractievoorzitter der conservatieven, een nieuwe niet-so- cialistische regering zal vormen. Van daag zou de 66-jarige Gerhardsen aan koning Olaf het ontslag van zijn rege ring aanbieden. Negerkinderen op blanken-school De plaatselijke gemeentescholen voor blanken in Charleston (South Carolina, V.S.) hebben van de federale justitie opdracht gekregen 3 september 13 ne gerkinderen toe te laten. Schoolfunctionarissen hebben gezegd dat zij zich bij het besluit zullen neer leggen, maar dat zij hun advocaten op dracht gegeven hebben alles te doen om het besluit ongedaan te maken. In Chaclotteville in de staat Virginia heeft George Lincoln Rockwell, de lei der van de Amerikaanse nazi-partij in een rede gezegd dat hij verwacht dat t2.000 mensen zullen deelnemen aan een tegendemonstratie tijdens de mars van 28 augustus op Washington. In New York hebben vertegenwoor digers van enige Portoncaanse organisa ties meegedeeld dat zij de mars op Washington zullen steunen ofschoon zij wel wat bezorgd zijn dat ze daardoor „te zeer met negers geïdentificeerd zullen worden". ambtenarenstaking, die voor maandag is afgekondigd, zal lei den tot een uitbarsting van a' mene ontevredenheid gelijk aan die waardoor de regering van president Youlou van Frans Kon go onlangs ten val werd bracht. Vrachtwagens vol militairen rijden thans van de basis in Thysville (140 km van Leopoldstad) in de richting van Leopoldstad en een compagnie parachutisten werd vanuit Katanga overgevlogen. Zoals bekend eisen de Kongolese amb tenaren hogere salarissen en betere arbeidsvoorwaarden. De regering heeft hun staking illegaal verklaard. Intussen zet de Kongolese regering de onderhandelingen met de leiders van ^de belangrijkste vakverenigingen BEDREIGING Kithima, secretaris-generaal "van Kongolese vrije vakverenigingen heeft thans echter gedreigd de onderhande lingen af te breken, als de militaire manoeuvres niet worden afgelast. De regering heeft verklaard dat de oefeningen zullen worden gehouden „om de gendarmerie op te leiden". Tanks, pantserwagens en opleidingsvliegtuigen met raketten aan boord, zullen deelne men aan de oefeningen. De vliegtuigen zullen door uitgeweken Cubaanse pilo ten worden gevlogen. Dr. Mohammed Hatta. de vroegere vice-president van Indonesië, vertrekt morgen uit Djakarta om zich in Stock holm medisch te laten behandelen. 2 joor gratis verzekerd gespoord klaar maatregelen te kunnen nemen. Men nog kunnen opwerpen: verbind Terecht constateerde dezer dagen dr. M. W. van Weel. hoofd chirurgische afdeling van het Bergwegziekenhuis te Rotterdam, dat het probleem waarom het hier gaat uiterst gecompliceerd is. Hij deed dat in een interessant artikel over de beoordeling van gevaren bij ernstige verkeersongevallen, dat ver- - scheen in het Nederlands Tijdschrift bezien een volslagen voor Geneeskunde van 3 augustus jl. gelijkheid. Iedereen en alles is met dit vraag- stuk od de een of andere manier ge- .f* moeid. aldus deze medicus: de over- alarmer-in,, heid. de techniek, het publiek, instel lingen, kortom, allerlei mensen en din gen maar vooral het falen van men sen en dingen. In ziin beschouwing stelt de arts dan verscheidene vragen aan de orde, waar wij er één van willen uitlichten. Het is deze: Hoe kan de eerste hulDverle- ning langs de weg waarbij vooral gedoeld wordt op de rijksweg waar hulpverlening veel moeilijker wordt in de stad door middel van goed alarmsysteem en instructie het publiek worden verbeterd en project niet tot noemenswaardige daad werkelijke belangstelling van de zijde der overheid gekomen. Het voorstel van de ANWB was een subsidie van 90 tot 100 procent voor de investering der 25 miljoen, verdeeld over 12 tot 15 jaar. Alle verdere kos ten. zoals die voor gebouwen en exploi tatie zouden dan voor rekening der ANWB komen. Hetgeen betekent: 2 miljoen investering voor de gebouwen en voorts 6 miljoen per jaar voor de exploitatie van de Wegenwachtstations met bijbehorende wegenwachters, daar dan een 24-uurdienst voor het gehele land nodig zal zijn. Het overleg heeft echter niet tot re sultaten geleid. Van overheidszijde was men slechts bereid voor enkele procen ten in genoemde investeringen deel te nemen. De overweging hierbij was onder meer. dat lang niet alle meldin gen alarmeringen voor ongevallen be treffen. De consequentie is daarom dat dit project voorlopig niet ter hand zal worden genomen. Duitsland wèl Terecht is de AMVB van mening dat het tot stand brengen van alarmerings- mogelijkheden langs de rljkswe- val kan de kans uiterst klein worden gen overheldspllcht is. In dezen kan genoemd dat zo Iemand gelaarsd en West-Duitsland weer eens als voor- de nodige beeld ten tonele worden gevoerd: daar houdt de aanleg van autowegen auto matisch in, dat de overheid ook met een voor een alarmeringssysteem er langs zorgt. Waarmee dat kan ver zekerd worden vele mensenlevens konden worden behouden. het huidige systeem van Ondanks alles gaat de ANWB voort - ons nnme met het inrichten van dan maar, uit langs de rijkswegen, ontbreekt nog van een opzjcht van alarmering, onvolledi- alles. Is er een oplossing voor. In- ge Wegenwachtstations. Nog dit jaar derdaad - zij ligt al op papier kant Jomen drle by, te weten bi, Bur. en klaar en behoeft „alleen nog maar gerveen, ongeveer daar waar rijksweg ter hand genomen te worden 4 en 4a naar Amsterdam samenko- Zoals men weet heeft de ANWB- men- bij -t Harde aan de nieuwe Zui- wegenwachtdienst drie jaar geleoen derzeesnelweg en bij Houten aan rijks- onder Delft zijn eerste Wegenwacht- ii „..w;; station in gebruik genomen. Dit hete- op rijksweg 13 (Den in proeftraject in 9 km, met 14 z.g. de klep georganiseerd? Teveel De arts stelt namelijk, dat zelfs een medicus zonder hulpmiddelen ter plaat se van het ongeval over het algemeen weinig kan beginnen, zodat het volle het zorgen voor een deskundig trans port. Want, zo zegt hij, nog teveel mensen sterven, mede als gevolg van een nog onvolkomen functioneren In dit opzicht, gedurende de tijd die verloopt kende ook, dat Haag-Rotterdam) gebruik kwam ov telefoonzuilen, wl maar behoeft op te lichten L.__ dellijk contact te krijgen met de cen trale meldingspost: het Wegenwacht- station de Pauwmolen, waar dan een bel gaat rinkelen. Op dat Wegenwachtstation dat dag en nacht bezet is, weet men op elk uur van de dag en de nacht wie en gealarmeerd moet worden, het- Ideaal systeem Dit systeem heeft zijn optimale deug- tussen ongeval en definitieve hulpver- delijkheid bewezen. Iedere automobi- lening in het ziekenhuis. Hst die het traject berijdt ként de be kende gele telefoonzuilen en weet wat hij er in geval van nood mee kan doen. Hij hoeft er niet naar te zoe ken, heeft geen dubbeltje nodig om een gesprek tot stand te brengen, ja be hoeft niet eens een nummer te draai en. Kort en goed, dit systeem, toege past In ons gehele land, zou ons met de alarmering brengen in de ideale si tuatie. Want de Pauwmolen kent im mers ook een gesloten mobiel sys teem: van daaruit kunnen per mobilo- foon al onmiddellijk en route zijnde Voorts kunnen de Wegenwachters Wegenwachters naar de plaats des Het volledige alarmeringspro ject, daar behoeft men waarlijk geen profeet voor te zijn, zal in ons land eens volledig aange pakt wórden. En als dit dan tóch onontkoombaar zal zijn waarom er dan niet metéén mee begon nen? Des te eerder profiteren alle weggebruikers ervan. Ster ker: des te eerder worden alle kansen benut om verkeersslacht offers in het leven te behouden. Want nogmaals: ruim 2000 men senlevens 'sjaars is een ver schrikkelijk getal. Hoe is de stand van zaken thans bij alarmering op de rijksweg? In de eer ste plaats zijn er de Eerste Hulppos ten, ingericht bij particulieren die be reid werden gevonden te allen tijde enig eerste hulpmateriaal ter beschik king te houden, alsmede hun telefoon. De moeilijkheid is echter dat deze pos ten vrij willekeurig in ons land voor komen en dan meestal nog in de be bouwde kom, dus niet langs rijkswe gen. worden genoemd, die, als ze toevallig hel& worden" gédirigeenL in de buurt zijn en de plaats van het ongeval passeren, voor een snelle alar mering kunnen zorgdragen alsmede ón- dere eerste hulp kunnen verlenen. Maar ook hier is de alarmering te veel van het toeval afhankelijk, Toegepast over het gehele land zou den 16 centrale posten of Wegen wachtstations nodig zijn om een vol ledig net van telefoonposten te kun- nen doen functioneren In snirmnwer- functie zijn van de Wegen- king met de PTT ontwierp de ANWB niet te spreken, namelijk een plan om hiertoe te ko- Van de 2000 km autosnelweg die 1975 gereed zullen zijn bedrai het i wacht 's nachts In het verleden heeft men gemeend goed alarmsysteem te kunnen ver- de bestaande benzinetankstations zuilen het grote, niettemin broodnodige langs de rijkswegen. Hoewel er nog bedrag van 25 miljoen dat is 2.500 per hiaten zijn, is het over het algemeen km, alb dat deze stations op afstanden van km van elkaar aan dezelfde zijde der rijksweg gelegen zijn. Voor de de dat de benzinetankstations ten op zichte van elkaar om de 10 km „ver springen". Als hij dat doet Nu is evenwel een afstand en dat nog altijd onder de gunstigste omstan digheden van 10 km tussen twee meldingsposten in de praktijk veel te groot. Een passerende automobilist die hulp wil halen, hetgeen ook nog niet altijd het geval is omdat in de bij een ongeluk ontstane verwarring de meest elementaire dingen vaak niet worden fedaan, kent de situatie ter plaatse oorgaans onvoldoende waarbij hij al le kans loopt verkeerd te rijden. Met het gevolg dat er veel kostbare tijd verloren gaat. Wat de benzinestations zelf betreft, rijkswaterstaat stelt bij het inrichten van zulke stations zijn voorwaarden. Ook deze. dat in elk benzinestation gelegenheid moet zijn om in geval van nood een gewonde tijdelijk onder te brengen en voorts dat het station over een telefoon moet beschikken, (wel ke weggebruiker weet dat overigens?) die 's nachts voor iedereen bereikbaar moet zijn. Aangenomen dat dit laatste het ge val is het moet de vraag worden ge acht of in elk station aan die voorwaar de ook metterdaad de hand wordt ge houden dan nog is het te bezien of I dc dichtsbijzijndc postcommandant van de plaatselijke politie bereikbaar is. De man kan bij wijze van spreken wel be- Izig zijn dieven te vangen. In elk ge- telefoonzuilen bels. Inderdaad een forse investering, die echter de ANWB niet op kan bren gen, hetgeen geenszins van deze bond mag worden verwacht, ook al niet om dat alle weggebruikers het nut van zo'n apparatuur zullen ondervinden. Ondanks hoopvolle toezeggingen van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat die destijds de opening van Nederlands eerste Wegenwachtstation eigenhandig verrichtte, is het tot op heden ten aanzien van dit alarmerings- Roemenië vierde bevri j dingsf eest Roemenië heeft vrijdag met een gro te militaire parade de negentiende ver jaardag van de bevrijding door Russi sche troepen gevierd. In de stoet wer den portretten van Roemeense en Rus sische leiders meegedragen. Uit Peking werd een gelukwenstelegram ontvangen, dat was ondertekend door Mao Tse Toeng. De boodschap werd nog niet voorgelezen voor de Roemeense radio. In het geschil tussen Moskou en Peking tracht Roemenië neutraal te blijven. Bouwstaking voorbij in Engeland De Britse vakbonden van bouwvakar beiders hebben vrijdag besloten de sta king te beëindigen, die de afgelopen weck het werk aan 500 met zorg uit gekozen bouwprojecten in Engeland en Wales hebben lamgelegd. Dit besluit werd genomen, na een gesprek met de werkgevers. Er zal nu een commissie proberen een regeling te vinden. De vakbonden willen een 40-urige werk week en een loonsverhoging met 75 cent per uur. I Het befaamdste fotomo del van Denemarken is gisteren vijftig jaar ge worden. Van de vroege morgenuren af ontving zij een stroom bezoekers op haar adres aan de Ko- penhaagse Langelinie in de havenbuurt. De be zoekers brachten bloe men en hun camera mee. Het model is het bronzen beeldje van de kleine zeemeermin uit het sprookje van Andersen, dat over de hele wereld het symbool vormt van Kopenhagen. I In de Franse stad Vi- chi hebben gisteren vier mannen, voorzien van feestneuzen en gewapend met machinepistolen, een overval 'op een juwe lierszaak gepleegd. Zij gingen er vandoor met juwelen ter waarde van 600.000 gulden. I Bij het zandzuigen in de Belterwijde bij Giethoorn is een bot van een pre historisch dier aan de op pervlakte gebracht. Men meent te doen te hebben met een dijbeen van een reuzenhert, een diersoort, dat ongeveer 20.000 v.C. heeft geleefd. I De nieuwe Syncom-ver- bindingssatellict is giste ren met een uitzending van een half uur tussen Nigeria en de V.S. offi cieel ingewijd. President Kennedy voerde ter gele genheid hiervan een te lefoongesprek met de premier van Nigeria, Sir Aboebakar Tafawa Balewa. Het was de eer ste maal dat een gesprek tussen twee regerings hoofden via een kunst maan plaatshad. I De Romeinen die ge klaagd hebben dat de melk dc laatste twee weken zo vreemd smaak te hebben nu een nieuwe schok gekregen. Na on derzoek van de klachten was gebleken dat voor het vervoer van melk een tankauto was ge bruikt die eerder kero sine had vervoerd. Ter wijl dat onderzoek nog gaande was, heeft de po litie thans meegedeeld een andere tankauto in beslag te hebben geno men die na melk naar Rome gebracht te heb ben, gebruikt werd voor het vervoer van wijn. I Bij Moutiers in de Franse Alpen zijn giste ren zes arbeiders ge- elektrocuteerd toen tij dens het spannen van te lefoonlijnen een afgebro ken draad op een hoog spanningskabel terecht kwam. I Volgens een in 1960 ge houden volkstelling wa ren in dat jaar in de V.S. bijna tweemaal zo veel geesteszieken als gevangenen. In de gevan genissen bevonden zich in totaal 346.000 perso nen, tegen 630.000 men sen in tehuizen voor gees telijk gestoorden. beschaving schuilen talrlj- heerst, dringt zich ke resten van oorspronkelijke ge bruiken, waarvan de betekenis niet meer duidelijk is aan de mensen on der wie de folklore bleef voortleven, in dit opzicht In het algemeen zijn het restanten trachten de ziel uit de heidense tijd, maar de zin van die gebruiken is daarmee niet de weg! verklaard, zodat we naar soortgellj- terugvinden ke gebruiken bij natuurvolken moe ten zoeken om Inzicht te krijgen in eerstaanbaar voorzorgsmaatregelen die Dajaks en andere natuurvolken de overledene op dwaalspoor te brengen, zodat hij huis niet zal kunnen i de overlevenden niet zal lastig vallen. Daarom wordt bij begrafenis een gat ln de vloer of de betekenis die ze thans nog heb- ln dc muur gemaakt waardoor het ben. Dat daarbij wel eens kan wor- lijk voor de laatste gang den misgetast, zal rustplaats iedere onderzoeker direct onderschrij ven, want twee ge lijke handelingen behoeven niet nood zakelijkerwijs van dezelfde oorsprong te zijn, noch behoe ven zij dezelfde be tekenis te hebben. Maar de kans 1» toch groter, dat dit wél het geval is. Bij begrafenissen laat men hier te TOCH IS HET ZO! ten wordt gebracht. Daarna wordt de kist snel enige ma len rondgedraaid en vervolgens worden in het bos allerlei omwegen gemaakt en slingers uitge voerd, ccr de over ledene op de be graafplaats belandt. Door al dergelUkn manipulaties meent dal de ziel van de overledene lande de lijkstoet soms een omweg het spoor naar huls zal kwijtraken maken en nog eens langs het sterf- en mocht hy er onverhoopt tóch in huls rijden, hetgeen als een laatste slagen de afgelegde weg te vinden afscheid van de overledene aan zijn dan komt hij thuis voor een gesloten woning wordt opgevat. Als zodanig deur. althans voor een gesloten vloer is dit een gebruik dat eerbied af- 0f deur, want het uitgebroken gat dwingt en gerespecteerd moet wor- waardoor hU het huis verliet, werd den. Maar de wortels hiervan lig- ijlings dicht gemaakt nadat het lijk gen ln veel vroegere tijden, toen het hier doorheen was gelaten, gebruik een geheel andere betekenis Het spreekt vanzelf, dat de oor had, een betekenis die men thans spronkelljke betekenis van dergelijke uiteraard vergeten Is. Precies zó zal gebruiken hier te lande geheel is het gesteld zijn met een speciale uitgesloten en dat aan de restanten deur, die in ouderwetse boerderijen hiervan een totaal andere betekenis in Friesland nog aanwezig Is en wel- wordt toegekend, ke deur alleen opengaat om bij een Wat echter niet a/doet aan het begrafenis het lijk naar bulten dragen. Onmiddellijk daarna gaat de ze deur weer op slot en wordt niet meer geopend, tenzij een volgende worden gezegd begrafenis het openen noodzakelijk nier waarop u feit, dat het een oerwoud uitvloeisel Is van een geheel andere denkwijze. Tussen twee haakjes, betzelfde kan de beleefde ma- hoed afneemt, of maakt. Dat dergelijke begrafenissen uit vloeisels zijn van de dodenvrees die lang vóór de prediking van het chrls- (Nadruk verboden), tendom in onze streken heeft ge- begroeting de hand

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7