Commissie gaat werk van zending coördineren Een kanttekening Bureau komt in Europa! In Baarn? Spitsuurdiensten trekken grote belangstelling Een woord voor vandaag Behoefte aan docenten in Indonesië blijft nijpend BOEKENHOEK V*OAtang.z(ls_ 2 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 HET GAAT NOG STEEDS GOED HET Centraal Bureau voor de Statistiek zorgt met de regelmaat klok voor nieuwe cijfers over onze economie. En dank zij deze cijfers kunnen wij vaststellen, dat de economische wagen nog steeds een behoorlijke vaart heeft, ja zelfs wat meer vaart heeft dan vorig jaar. Wij zullen dit met een aantal voorbeelden illnstreren. Wij beginnen uiteraard met de produktie, omdat die nu eenmaal de bron van onze welvaart is. Hoe meer er geproduceerd wordt, des te meer goederen komen er beschikbaar en des te meer kan er geconsumeerd en uitgevoerd worden. Nu zijn alleen de cijfers van de industriële produktie bekend, maar op zich zelf zijn die belangrijk genoeg om ze op tafel te leggen. In januari liet die produktie zich niet al te bemoedigend aanzien, maar sedertdien was zij elke maand groter dan in dezelfde maand van vorig jaar. Alles bij elkaar geno men. lag de industriële produktie in het eerste halfjaar van dit jaar bijna 3% hoger dan in het eerste halfjaar van vorig jaar. Het is niet zo bijster veel, maar als ruggesteun voor een versterking van onze economie toch wel be langrijk. Maar ook met de werkgelegenheid gaat het nog best. Eind juli van dit jaar waren er in totaal 22.200 werkloze mannen, hetgeen 1.500 minder was dan een jaar ervoor. Precies de helft van dat werklozenleger bestond uit licha melijk en geestelijk minder geschikte krachten, mensen die, doordat zij ge handicapt zijn, niet gemakkelijk een werkkring zullen kunnen krijgen. Het aantal werklozen dat volledig voor arbeid geschikt is, is dus heel gering. Dat het aantal werklozen groter was dan eind juni, is normaal, omdat velen de schoolbanken in die maand voor altijd verlaten en op de arbeidsmarkt een betrekking proberen te vinden. Toch zit er in de arbeidsmarkt wel enige beweging, en wel in die zin dat de vraag van de kant van de werkgevers iets kleiner wordt. In de eerste plaats blijkt dit uit de cijfers van het ministerie van sociale zaken. Er stonden eind Geref. Oecumenische synode Het heeft lang geduurd, maar het is er dan toch van gekomen: een commissie van zendingsde- putaten, die het zendingswerk van de kerken, vertegenwoordigd in de Gereformeerde Oecumeni sche Synode, zal coördineren en stimuleren. Het wordt een vaste commis sie, die vermoedelijk binnen eni- (Van onze correspondent in Grand Rapids) juli bij de gewestelijke arbeidsbureaus 100.800 aanvragei open tegen 100.300 een jaar geleden. Het verschil is miniem, maar er is verschil. Dat blijkt bovendien uit de gegevens van de conjunctuurtest over juli, die deze week bekend werden gemaakt Ook in juli zat er in de arbeidsbezetting bij de industriële bedrijven een daling. Met andere woorden, de bedrijven hadden wat minder mensen aan het werk dan een jaar geleden. De oorzaken hiervan kunnen verschillend zijn. Door meer en betere machines kan de behoefte aan werkkrachten kleiner geworden zijn; door het oplopen van de lonen zijn de kosten behoorlijk gestegen en de bedrijfsleiding zal hierdoor geen overtollig personeel meer aanhouden; men gaat weer wat meer op de kleintjes letten en afgevloeid personeel wordt niet altijd meer vervangen. Die kostenstijging speel menig bedrijf parten. Slaagt men er niet in, de produktie op te voeren en de omzet te vergroten, dan zal de winstmarge naar beneden gaan. Deze ontwikkeling, die wij in vele bedrijven zien, is zonder meer een donkere wolk aan de conjunctuurhemel. Tegenover deze kostenstijging, die grotendeels direct of indirect door de loonstijging ontstaat, kunnen wij de vergroting van de koopkracht stel len. Uit de nieuwste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de regelingslonen van volwassen werknemers in het particuliere bedrijf eind juli van dit jaar gemiddeld 8% hoger lagen dan in 1962. Voor de verschillende sectoren loopt dit nogal uiteen, want voor de metaalnijver heid vinden wij een stijging van 12»/2%. Dit zijn dan gemiddelde percentages. Nu is deze loonstijging niet voor de volle 100% vooruitgang, omdat het leven duurder Is geworden. Zo vertellen de cijfers van de kosten van levensonder houd ons, dat het voedselpakket eind juni van dit jaar ongeveer %Vt% duur der was dan eind december van vorig jaar. Dat wij in feite wel vooruit gegaan zijn, laten de cijfers van de consumptie zien. Hierbij letten wij dan op de consumptie in hoeveelheden, waarbij de prijsstijging is uitgeschakeld. En zo blijkt, dat de totale consumptie van de gehele bevolking in de periode februari tot en met april 6M>% hoger lag dan in dezelfde periode van vorig jaar. Dat is echt wel een cijfer dat gezien mag worden. Maar even verwonderlijk, om niet te zeggen nog verwonderlijker, is, dat er steeds meer geld naar de spaarbank gebracht kan worden. Dit valt in de eerste plaats bij de boerenleenbanken op. In de eerste zeven maanden van dit jaar werd hier netto S 404 miljoen gespaard, hetgeen 151 miljoen meer is dan in de eerste zeven maanden van het vorig jaar. Nu kunnen wij nog zeggen dat in deze besparingen ook veel besparingen van boerenbedrijven en kleine industriële ondernemingen zitten. Daarom kunnen wij nog beter naar de algemene spaarbanken kijken. Welnu, in de eerste zeven maanden werd bij deze instellingen netto 283 miljoen gespaard tegen 210 miljoen vorig jaar in dezelfde periode. Een stijging van 73 miljoen aan besparingen is niet mis. Er zijn natuurlijk méér cijfers die de gang van zaken in onze economie be palen. Zo noemen wij de in- en uitvoer. Het beste zou zijn dat de uitvoer in sterkere mate stijgt dan de invoer. Van een grote marge is echter nog geen sprake. In de eerste zes maanden van dit jaar lag de invoer 6% en de uitvoer 1% hoger dan vorig jaar. Misschien dat juli wat gunstiger cijfers brengt, maar op het ogenblik van schrijven waren die cijfers nog niet bekend. Heel belangrijk zijn ook de investeringen, omdat hierdoor ons produktie- apparaat groter en sterker kan worden. Bovendien vormen de investeringen bestellingen bij andere bedrijven. In het eerste kwartaal lagen de totale in vesteringen echter 270 miljoen lager dan vorig jaar. maar dit werd sterke mate door de slechte weersomstandigheden veroorzaakt. Al met al, de cijfers zijn nog altijd bemoedigend. werkgevers jge jaren een eigen bureau zali aldus ds. Van Groningen, elf krjjgen en een secretaris in vaste Amerikaan, door de Christian Re- voor dit bureau is nog niet be-|i kend, maar stemmen ter synode doen vermoeden dat het in Euro- zal zijn. Waar „gerefor meerd" Europa niet zo uitzon derlijk uitgestrekt is, kan men nog verder gissen, en dan zou het wellicht Baarn kunnen zijn of wellicht een bureau van een der Ierse of Schotse kerken. Hoe dan ook, de Gereformeerde Oecu menische Synode van Grand Rapids heeft besloten dat het zendingswerk zal woyden gecoördineerd, en dat is al heel wat. Want reeds jaren geleden heeft men dit onderwerp op achtereenvolgen de oecumenische synodes besproken: Resoluties werden braaf aangenomen, - uiteindelijk gebeurde er niets, was dan ook de grief die door klonk in de debatten, die over dit punt werden gevoerd in het grote audito rium van Calvin College te Grand Ra pids, waar de synode haar zittingen Vooral van de kant van de jonge ker ken werd voortdurend op daden aange drongen. De jonge pastor A. I. de Graaf van Wellington. Nieuw-Zeeland, die de Reformed Churches van dat mooie eiland vertegenwoordigt. sloeg met de vuist op de synodale tafel fi guurlijk wel te verstaan om de eer waarde heren en broeders toch vooral duidelijk te maken waarom het ging: :en gezamenlijk bureau om de gecom- (liceerde zaken van de zendingswereld e kunnen Hij werd in dit nobele streven trouw ter zijde gestaan door de Aus tralische professor G. van Groningen, die de synode er een verwijt van maakte dat tot dusver niets maar ook niets was gedaan. „Het gaat hier om een bescheiden poging, om al: Gereformeerde Oecumenische Syno de nu eens iets samen te doen. Ei zijn in het jongste verleden reeds verscheidene fouten gemaakt, voorkomen hadden kunnen worden, (Advertentie) Kamer-vragen over mosselverwatering Als het visserijlaboratorium in We- meldinge wordt overgeplaatst naar het Waddenzeegebied, wordt dan ook afge zien van een onderzoek naar de mo gelijkheden om de mosselverwatering in Zeeland te behouden? Deze vraag heeft het Tweede Kamer lid drs. Th. J. Westerhout (soc.) schrif telijk gesteld aan de minister van land bouw en visserij, mr. B. W. Biesheu vel. Als niet van dat onderzoek wordt afgezien, wil de heer Westerhout weten of een onderzoek in het Waddengebied voldoende kan worden geacht de mogelij: mosselverwatering in vraagt het Kamerlid of over de verplaat sing van het visserijlaboratorium over leg is gepleegd met het provinciaal be stuur van Zeeland en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, die hierbij zijn Tien minuten met God m de Theologische School te Gee- ng. OPPOSITIE De Afrikaanse kerken hadden niet zo veel oren naar zo'n centraal bureau. Waarom is het eigenlijk nodig? wilde dr. J. D. Vorster weten. En hij maak te dan ook duidelijk, dat hij wel enige moeite zou hebben om een dergelijk voorstel aan zijn „thuisfront" te verko pen. Zijn kerk die Nederduits Gere formeerde Kerk met 1.177.958 leden de grootste van de gereformeerde gezind- besteedt jaarlijks zes miljoen dol- ir aan zendingswerk. Niemand zou dus zijn kerk mo gen verwijten dat zij geen ernst met de zendingsopdracht maakt, maar een speciaal bureau voor co ördinatie en voorlichting ging hem wel iets te ver. Ook de zendings hoogleraar prof. Du Plessis van Die Gereformeerde Kerk van Suid-Afri ka was die mening toegedaan. Dr. Vorster's suggestie om het voor tel om een centraal zendingsbureau te stichten naar een regionale studiecom- te verwijzen, werd echter afge- door de Amerikaanse prof. dr. J. Kromminga (Christian Reformed Church). Zoiets betekent alleen maar vertraging van opnieuw vijf jaar de G.O.S. vergadert om de vijf jaar en dat kunnen we eenvoudig niet doen, aldus prof. Kromminga. We moeten nü beslissen. Ook de Nederlander prof. dr. H. N. Ridderbos bleek daar meer voor te voelen. De behandeling van dit voor stel heeft nogal wat tijd gevergd en gaandeweg voegden zich meer stem- i in het debat: rev. William V. Mul- (Igreja Evangelica Reformada Bra zil), ds. P. van Strien (Geref. Kerken, Nederland), rev. A. Parera (Dutch" Re formed Church, Ceylon), prof. dr. J. Murray (Orthodox Presbyteriaanse Kerk, Ver. Staten), en prof. dr. M. H. Woudstra (Christian Ref. Church, Yer. Staten). BESLUIT Het oorspronkelijke voorstel om da delijk een internationaal gereformeerd zendingsbureau (International Reform ed Missionary Agency) te stichten kwam er niet door, maar met wat pas sen en meten werd dan eindelijk formulering gevonden die de voor tegenstanders aanvaardbaar voorkw In plaats van het bureau, dat de v standers zo vurig wensten, kwam dan toch een commissie van deputaten uit de bus. De synode ging er mee akkoord dat iedere kerk, die in de Geref. Oecume nische Synode is vertegenwoordigd, een correspondent zal aanwijzen om voortdurend contact met de andere deputaten te onderhouden. De zen ding sdeputaten worden dan gemach tigd om regionale commissies in te stellen voor het bestuderen van zen dingsproblemen, voor onderling over leg of wederzijdse bijstand. Voorlopig zullen de zendingsdeputaten een part-time secretaris tot hun be schikking krijgen, doch men verwacht dat binnen enige jaren deze functie zal uitgroeien tot een volledige dagtaak. Voorlopig de Gereformeerde Oecu menische Synode is nog jong en veel zaken verkeren in het stadium der voorlopigheid zal de algemene se taris van de Synode ook optreden als secretaris voor de zendingsdeputaten. De kerken, die in de Geref. Oecume nische Synode zijn vertegenwoordigd, zullen gezamenlijk de financiële verant woordelijkheid voor het zendingswerk dragen. Die Nederduits Gereformeerde Kerk van Suid-Afrika draagt 21 pet. vai kosten, de Geref. Kerken in Nederland 20 pet., de Christian Reformed Church van Amerika en Canada 20 pet., die Ge reformeerde Kerk van Suid-Afrika „Wees niet bevreesd, gij klein kuddeke! Want het heeft uw Vader behaagd u het Koninkrijk te geven" (Lucas 12:32). Zie, een woord voor hen, die altijd maar ach en wee roepen en leven uit de bezorgdheid. Bezorgdheid om dit en om dat. De Here somt het allemaal op: bezorgdheid over het voedsel, over de kleding, over alles wat nodig is voor de mens om te leven. Er is wel eens gezegd, dat mensen, die al-maar klagen teveel met het hoofd omlaag lopen in plaats van de ogen naar boven te heffen. Zij zien alleen de grond maar niet de hemel. Jezus probeert zijn discipelen er van te overtuigen, dat be zorgdheid geen zin heeft. Kunt gij haar wegnemen? Kunt ge een él aan uw lengte toevoegen? Geen bezorgdheid, geen angst, geen vrees, geen neerknielen voor de materie. Kijkt naar de raven, kijkt naar de leliën kijkt naar God. Kijkt naar uw Vader, Die in de hemelen is, Die deze hele wereld met alles wat er op is bestuurt, in Zijn machtige hand houdt. Wij spreken over de grootheid Gods, over Zijn geweldige macht, Zijn trouw maar intussen gaan wij voort met ons bezorgd te maken, gaan wij gebukt onder in wezen nietig heden, waarover God slechts kan glimlachen. Richt op het hoofd en durft het alles naast u neerleggen. Want gij zijt te groot om u ter neer te laten slaan door al die beuzelingen. Te groot? Ja, zo groot, dat de Vader het heeft behaagd ons het Koninkrijk te geven. Te groot, omdat wij Koningskinderen zijn. Vooral voor de jonge kerken, met na- ne die van Australië en Nieuw-Zeeland, is het besluit van de oecumenische sy node aanleiding tot vreugde. Zij bevin den zich in een geïsoleerde positie, en beschikken niet over een goed geoutil leerd bureau dat de kerken in ieder op zicht dienen kan. De gedachte om het zendingswerk van de gereformeerde kerken over de gehele wereld te coördineren is niet nieuw. Al 17 jaar geleden, toen de eer ste gereformeerde oecumenische syno de te Grand Rapids bijeenkwam, werd er gesproken over de wenselijkheid van een Internationale Gereformeerde Zen dingsraad. Drie jaar later werd zulk een raad dan ook metterdaad gevormd, de daden bleven uit. Intussen 1 de vragen waarvnnr rlp zich ziet geplaatst soms ontstonden i en ook kwam het o_ taken van de verschillende kerken el kaar min of meer „overlapten' Gelukkig schijnt de toekomst opgeklaard, en veler ogen in verschei dene continenten zijn dan ook vol ver wachting gericht op de zendingsdeputa- Dr. Locher in Nederland terug Herv. plannen op komst dit Nederlandse woord komt zelfs in de officiële Engelse stukken voor! en op het werk dat zij zullen preste- In Grand Rapids vergadert op het ogenblik 'de Gereförmeèrtye Oecumenische Synode, onder lei ding van een moderamen dat op de eerste zittingsdag gekozen werd. In dit moderamen hebben zitting, zittend van links naar rechts ds P. G. Schrotenboer uit Canada, en prof. dr. F. H. Kloos ter uit de Verenigde Staten en staand van links naar rechts, prof. dr. Murray uit de V.S., prof. dr. H. N. Ridderbos uit Neder land en de voorzitter prof. ds. G. N. M. Collins uit Schotland. Dezer dagen is een van de se cretarissen van de Raad voor de Zending der Nederlands Her vormde Kerk, dr. G. P. H. Locher uit Indonesië teruggekeerd. Dr. Locher is in de tweede helft van juni vertrokken als lid van een delegatie van de Westeuropese zending. De delegatie was samengesteld uit leden van de Nederlandse (hervormde en gereformeerde), de Barmer en de Bazeler zen ding. Toen de contacten met Indonesië her nieuwd werden, bleek dat de Raad' van Kerken van Indonesië prijs stelde op een watontmoeting met de kerken, die steeds 'u~s zendingsarbeid in het land verricht had den. De delegatie heeft vele gebieden in Indonesië bezocht. Dr. Locher was in Sumatra, waar hij de Karo-Batakerk be zocht, in Makassar, de Minahassa, Noord-Celebes, Oost- en Midden-Ja va. De Ned. Hervormde Kerk heeft nog steeds contacten met zestien Indonesi- sche kerken, die uit het- werk van de hervormde zending zijn voortgekomen. Met dertien van deze heeft dr. Locher een ontmoeting gehad. Docenten Bij al die bezoeken is het duidelijk geworden dat de Indonesische kerken dringend behoefte hebben worden. Ook een tiental docenten de theologische opleidingen zouden welkom zijn. In Berlijnse Gedachtniskirche Bij het zwemmen bij Zandvoort is vrijdagmiddag de 51- jarige Duitser R. J. Geringhoff uit Os- nabrück verdronken. In de buurtschap Haarle bij' Nij- verdal is het tweejarig zoontje van het gezin Besten door een achteruitrijden de bestelwagen overreden en gedood. (Van onze correspondent in Duitsland) De nieuwe hypermoderne „Ge dachtniskirche" aan het einde van de Kurfürstendamm in Ber lijn heeft een nieuwe taak te ver vullen gekregen. Deze kerk, die de Noordzee gebouwd is naast de ruïne van de oude Wilhemskirche is in de vooravond twee maal tien minu ten open voor korte meditatie diensten. Ze worden gehouden om half zes en om zes üur op het spitsuur van het vooravondver- keer en trekken opmerkelijk veel mensen. De diensten zijn opgezet door de euwe directeur van het stedelijk evan gelisatiewerk, een van de vroegere se cretarissen van de Duitse Kerkedag, ds. Heinrich Giesen. Toen hij met het plan kwam zei hij: „De mensen moeten even stoppen op weg naar huis en een kort bezoek aan de kerk brengen om zo even uit het lawaai weg te kunnen ko- De belangstelling voor deze diensten is veel groter dan zelfs ds. Giesen had verwacht. Juist als het verkeer op de Kurfürstendamm het drukst is. om kwart over vijf beginnen de kerkklok ken te luiden. Menige automobilist ver laat dan de eindeloze file om een par keerplaats te vinden bij de kerk en gaat naar binnen. Tussen de 200 en 400 mensen ko men tien minuten naar de kerk en velen van hen komen regelmatig. Zij luiste ren naar wat orgelspel en een hele kor te meditatie van ongeveer vijf minuten. Als de dienst is afgelopen zoeken ze hun auto weer op en schuiven weer de file in om naar huis te gaan. Belangstelling De diensten in deze „Gedachtniskir che" hebben zozeer de belangstelling ge- j trokken dat heel wat grotestadsdomi- nees het voorbeeld van ds. Giesen wil len volgen. Maar dit is lang niet altijd eenvoudig, omdat vele Westduitse ste- I den geen kerken hebben die zo dicht bij het verkeer liggen, dat zij zich ook gebouwd als een zogenaamde „open kerk". De wanden bestaan geheel uit glas in beton, waardoor tegen het avonduur het licht uit de kerk naar buiten stroomt. Zij ligt op een knooppunt van wegen en beschikt over een groot parkeerterrein. Daardoor is zij uitermate geschikt voor deze nieuwe taak. Oorspronkelijk leidde ds. Giesen zelf deze wel heel korte diensten. Maar dat heeft hij toch niet vol kun nen houden. Hij wordt nu geholpen door tal van Westberlijnse predikanten, die allen echter in de prediking zijn voor beeld volgen en kort, krachtig cn zon der pathos proberen te spreken. Zij moeten In drie- a vierhonderd woorden, of ongeveer twintig zinnen alles zeggen wat zij te zeggen hebben. Dr. H. Daalder: benoemd aan de Rijks universiteit van Leiden tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid om onderwijs te geven in de wetenschap der politiek. Goedkoper vliegen naar New York bepleit De vice-president en directeur-gene raal van de K.L.M. in New York, de heer F. G. Kielman, heeft gisteren ge zegd dat hij ervoor is om de huidige passageprijs in de economy-klasse op de route LondenNew York van 263 dollar (946 gulden) te verminderen tot 200 dollar (720 gulden). De heer Kielman sprak tevens de ning uit dat een enkel tarief in een ste klasse-service misschien verstandig zou zijn voor het Noordatlantische ge bied. Dit zou hoger moeten liggen dan de prijs van de huidige economy-klasse, maar niet zo hoog als de eerste klasse- prijs moeten zijn. De directeur-generaal gaf zijn stand punt bij de besprekingen van de mo gelijkheden op de tarieven-conferentie van leden der internationale, vereniging voor luchttransport (IATA) die op 9 sep tember in Salzburg begint. Mr. C. Kroon: benoemd aan de Rijksuni versiteit te Utrecht tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtr geleerdheid voor het geven van or derwijs in het recht van de intellec tuele eigendom. Naast de theologische opleidingen moeten er opleidingen komen voor do centen, die op de scholen in Indonesië godsdienstonderwijs kunnen geven, onderwijs is op d!e lagere en middelba re scholen verplicht en wordt dus ge heel bekostigd. In Indonesië zijn thans ongeveer vier millioen protestantse christenen op een totale bevolking van bijna honderd millioen. Na de oorlog be droeg het aanital twee millioen. De zending van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft nog geen beslissing genomen wat de uitzending van nieuwe krachten betreft, maar het staat wella: vast dat over niet al te lange tijd plan- hiervoor zullen worden gemaakt. De kip die kraaide, door S. Greup- Roldanus. Uitgave N.V. De Arbeiders- H pers, Amsterdam. Deze ABC-pocket i! uitgave in enigszins bekorte vorme de in 1955 onder dezelfde titel ver-j'j schenen roman over een bedilziek«| Omslag Jan Ikelaar. 13 witte tulpen, door Frances Grane116 Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Am.0 sterdam. Spannende detective in de se-» rie ABC-Pockets. Oorspronkelijke tdtePts 13 wh-te tulips. Vertaling E. Smit. Om-fic slag Bart van Leeuwen. De r •i'bei )e derspers, Amsterdam. Spannend boei ir .ei jongens en meisjes van 11 jaar ouder. ABC-pocket. Oorspronkelijk Tn back. Vertaling Lies en omslag Waldema beth van Weezei Post. fyj Geef rnij maar kaviaar, door Ariur Buchwald. Uitgave N.V. De ArbeK derspers, Amsterdam. Deze ABC-poc;oc ket brengt heel wat humor van de bejjn kende geestige Amerikaanse journalist^ Oorspronkelijk I chose caviar. Vertalinjer Nico Polak, omslag Ton Hoogendoorn'en Dat malle geval, door Grace AliejÜ1 Hoga-rth. Aaridige ABC-pocket voo: meisjes van 12 jaar en ouder. Oorsprong kelij-k The funny guy. Vertaling Rïa vai Haaster, omslag Nico van Schaffelaarji illustraties Fritz Wegner. O dorpje mijn, door Jean Cau. Uir gave N.V. de Arbeiderspers. Vertaling door Ria van Haas-ter von I" Village, een boekje vol wonderlijke i halen uit een Franse dorpsgemeenschap De tekeningen zijn van Siné. Over de toekomst van Noord-Gronin gen. Uitgave Boekencentrum N.\— -Gravenhage. Opnieuw een interessant Het verworpen beeld. Juli-augi nummer van Wening. Uitgavi centrum N.V.. 's- Gravenhage. Ook maal een opmerkelijk en voortreffel nummer van dit maandblad 1 gelie en cultuur, met een keur rdige beschouwingen, h vertoont. Dit witte bungalow, door Aimée kinderen van 11 jaar en ouder. Vel* taling uit het Noors door Johan Win Ier, illustraties Ulf Aas. Kom maar gauw terug!, door Dof, Verroen. Uitgave H. P. Leopold N.l Den Haag. Leuk kinderboek van de cj, dit gebied al bekende schrijver. Onf slag en illustraties Babs van Wely. f „Als het buiten woedt, is het binnen zoet", zei mijn moeder vroeger altijd. Jaren heb ik geloofd dat deze kreet zonder meer waar was, later ben ik pas gaan zien, dat mijn moeder zelf voor het zoete zorgde. Hoe ze dat precies klaar speelde weet ik niet, het had geloof ik iets met magie te maken. Of was het weer een andere kreet van haar (een vriendelijk gezicht geeft overal licht) waarmee ze de zaak redde? Vandaag hebben haar spreekwoorden me als obsessies gevolgd. De regen striemde fel tegen de ruiten, buiten „woedde" het, mag ik wel zeggen, maar ik kon het binnen niet direct „zoef vinden. Hulp met vakantie, man en twee bloedjes van kinderen koortsig in bed. Toen ik met drie glazen „zuu", zoals bij ons een uitgeperste sinaasappel heet, naar boven wip te, schoot er iets vlijmends door mijn rug. Een acute spit. Ik heb een spetter Fries bloed in mijn aderen, die bij mij wat belangstelling op deed borrelen voor de Friese taal. Zo weet ik toevallig, dat als een Fries last van spieren of botten heeft, hij zich „krebintig" noemt. Nu mag iedere fana tiekeling blijven beweren dat Fries geen taal is, maar in welke taal vind ik een woord dat zo goed weergeeft hoe je je voelt als je van trap-op-wip- pen ineens alleen nog maar strompelen kunt. In krebintig hoor je spieren schuren, botten kraken, schouders hangen, zachtjes kreunen en tranen p rikken. Wel, ik sjokte krebintig langs de bedden, schud de krebintig de kussens op, deelde aspirines uit en zeulde krebintig weer naar beneden. De dag kroop traag voorbij alsof hij ook spit had. 's Avonds zakten de temperaturen van alle pa tiënten aanzienlijk, zodat te verwachten was dat het de volgende dag alleen nog verhoging zou he ten. Natuurlijk was ik daar blij om, maar ik be greep ook dat er de volgende dag wel het één en ander van mijn krebintig persoon gevraagd zou ivorden. Immers, koortspatiënten geef je zuur en ■ie schudt hunlieder kussentjes op en daarmee basta, maar aan de beterende hand zijnde kinde ken willen een voorlezende, spelletjes doende en grapjes bedenkende moeder. En herstellende echt vrienden hebben dringend behoefte aan een Flo rence Nightingaleachtig individu met koele han den en warme blikken. Als je een formulier in moet vullen staat er nog weieens: doorhalen wat niet verlangd wordt. Ik kon niets doorhalen om dat het allemaal verlangd werd. Ik had geen zin in die volgende dag, laat ik het nu maar eerlijk zeggen. Eigenlijk zag ik er zelfs erg tegen op. In de stille kamer probeerde ik me er een beet je np voor te bereiden. Tik-tik, zei rustig de klok. Tikke-tikker pinde driftig de regen op de ruiten. Ikke-ikke, zei mijn hart en dat had voorlopig hL. laatste woord. Ik kon niet loskomen uit mijn ei0*L nauwe cirkeltje. De krant bracht schipbreuken el overstromingen de kamer binnen en foto's vaL totaal in elkaar gereden auto's, maar ik bleef onverschillig onder. Soms zijn we zo a/gestoind dat het one niets meer doet dat blank en zwart ef haan te worden. En Sharif hield receptie. WdC wel, hij.... toen ging de telefoon, 't Was mi)m moeder. |d „Nou, alles best hoor", deed ik opgewekt. Tei& peraturen zakken lekker". „Fijn", was het anr^. woord doe ze allemaal de groeten. Zeg en er L een pakje onderweg met voor allemaal wat. Mafcj die doos bonbons is voor jou hoor". „Voor mijiQ ,,Ja voor jou, opknappende zieken zijn soms vermeiend, dat jij ook wel even een beetje vef wend mag worden, 't Zijn van die dikke wulpi bonbons, weet je wel? Kind en iedere keer als iemand roept en jij denkt verhip, neem je er éélP' doen hoor. Zeg ben je er nog? Hallo, ik hoor F niet, waarom zeg je niets?" F ,,lk kan niets zeggen, ik jank", snotterde ijl „Nou kind dan hang ik nu maar op, jank /ei maar even lekker uit neem dan een glas wijn c ga vroeg naar je bed, ben je morgen weer fit". Als een gehoorzaam kind zei ik: ja mam, d<L mam, bedankt mam. Ik voelde me ponden lichter toen ik uitgehuifp was en ging naar bed met het overmoedige gf voel, dat ik morgen geen enkele maal verhip hoej de te zeggen. MINK VAN RIJSDIJ}

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2