TT' m Poffers en wafelen Blad vallen nog steeds in de smaak IN DE TIJD VAN CATS EN BREDERODE REEDS EEN LEKKERNIJ Augustusstek t bri&l ZATERDAG 24 AÜGÜSTUS Boteren strepen draaien keren: dat is het ritueel waarmede poffertjes gebakken werden en nog altijd is het zo. De oliekoeken en hete wafels waarop onze voorouders verzot waren (zjj hielden trouwens ook van pretmaken), waarvan Brederode zong, kan men op oude prenten terugvinden. Knappende, warme wafels bestrooid met suiker: menige jonkman bood het zijn geliefde aan bij de kennismaking op jaarmarkten en dorpsfeesten. De smaak en de geur van het Oudhollands gebak zijn het zelfde gebleven, de fornuizen waarop werd gestookt zijn vervangen door grote flessen propaangas „drie gasfles sen voor de pofferoven, een gasfles voor de wafelhaard en twee stuks in de grote keuken", zegt mevrouw J. Belet- Buijs uit Bergen op Zoom. Ze staat op het terrasje onder poffer- en wafelkraam. Gerouti- de luifel van haar kraam, zaken- neerde handen hanteren de want er gaan twintig porties uit vrouw van middelbare leeftijd, in kwast: een flinke stok waarom- één pan: het proces duurde drie haar kraakhelder schort, tussen heen een meter flanelstof werd minuten en twee en veertig se- de blauwe walm, die van de gewikkeld en vastgenaaid. Vlie- conden! Geflankeerd door een oven slaat. Ze staat tussen twee gensvlug wordt de 'boter over de blinkend koperen pot gevuld met vuren: voor haar de poffers, ach- poffer vormpjes verdeeld, de gro- gladiolen en een enorm blok bo ter haar de wafels. Hoewel de zon te beslaglepel wordt in een enor- ter soms 25 kilo: boteren - strepen de plaats schijnt, branden alle lampen op me koperen beslagpot gedoopt, - draaien - keren tussen de vu- bracht, er het terrasje en in de kraam. De waarna in sneltreinvaart de lampekappen, rose met verguld vormpjes worden gevuld; dan en witte balletjes hangen boven volgt het strepen: het met een de tafeltjes waaraan gasten gedul- vork weghalen van de korstjes, dig hun lekkernij verbeiden. Bed- Vinnig draait de vork de poffers stee-achtige cabines waartussen om, daarna „sudderen", de doch- vergulde spiegeltjes-met-lampjes ter botert en suikert het baksel, herbergen op deze middag moe- in .een wip 'Zijn twee wachtende ders met jonge kinderen, genietend kelners weer beladen met ieder fers en wafelen leveren op Hol- van de bijzondere sfeer van dè tien bordjes van al dat heerlijks, jaar kochten we een deegmach: ne en dat scheelt een heleboel" De kinderen werken nu in de let o zaak mee, maar hoe ging dat, cent toen ze nog leerplichtig waren? en v „Gewoon naar school", moeder, ,,ik stuurde ze internaat. Er is echter ook een der facet van het huishouden dat reist en trekt, laat mevrouw Be zien. „Vijf en tachtig pro- an onze mensen zijn RK, waren? en we kunnen onze godsdienstige zegt de plichten allemaal waarnemen: in naar een Woerden woont pater Brocks, on eigen zielzorger. We dopen. rijdende school voor exploitanten, biechten, trouwen bij hem. Rijdende school De buurvrouw in haar woon wagen met prachtig ingerichte keuken, witblinkend gasfornuis, gootsteen, ijskast en wascombina- tie, een aanrecht van roestvrij staal, zegt: „Eigenlijk zijn er vier van die rijdende schooltjes, genoemd naar de prinsessen. Het ziekte, dan komt hij direkt na een telefoontje. Een mis wordt speciaal voor ons in iedere plaats opgedragen, niet in een grote kerk, maar in een kapelletje van een zusterhuis of zo." Gewoon „We werken hard, maar eten en drinken op tijd, staan op tijd op, om twee uur is de zaak weer open. Het levent reilt en zeilt gaat prima, de kinderen hebben delijk, er is niets bizonders i een leermap. Er zijn geen klas- vindt de wafelbakster. Toch heeft jes: de kinderen worden getest ook zij haar zorgen, Hè, tvat ruikt dat lekker. Zouden tve de draaimolen nemen, of poffertjes kunnen. Zijn een plaats, school niet is, dan gaan die map gewoon naar de burger school, daar is het kroost aan ge wend. Verlegen zijn? Daar hebben 'an bestemming ge- wij geen tijd voor." Dit gezin S:™- ^dSr.t" woont in een rijdend huis, van- Belet doet het of wachtten gelaten tussen de dek- de wieg is gelegd. zeilen tot het woonhuisje was op- daar ook de prachtige gezet, regen of geen regen. In dat gen. 's Winters, als het treksei- woonhuisje waren de bedden bo- zoen gesloten is, staan ze op een terrein aan de Veelaan in Amster- Geslachten her VAN BLOEM'EN PLANT geniet de voorkeur Wanneer onze kamerplan ten op hun mooist zijn en hun volle wasdom hebben bereikt, leveren ze ons de krachtigste stekken op. Dat stadium wordt dus door ons benut om er jonge stevige planten van te kweken. Vooral voor het stekken van Pelargoniums (Geraniums) en Fuchsia's grijpen we nu de kans. Over 't algemeen stekken we niet later dan half september, omdat het beter is als de stekken nog vóór de winter geworteld zijn. Bij de Pelargoniums kiezen we mooie gedrongen toppen of zijscheuten, zo mogelijk zonder bloemknop. In elk ge val moet deze verwijderd wor den, omdat deze te veel voed sel aan de stek onttrekt, die toch al moeite heeft om wor tels te vormen. We snijden de stekken ter lengte van 6-10 cm af en verwijderen de on derste bladeren. Dan laten we ze enige uren, uit de zon, dro gen en steken ze daarna 2 cm diep in een potje met bladaar- de en scherp zand. Wie meer- haalt, kan beter een vijftal dere stekken van zijn plant af- langs de rand van een gera- niumpot steken, hetgeen een snellere wortelvorming bevor dert. Ze worden op een lichte plaats gezet, matig vochtig gehouden en de eerste week uit de zon gehouden. Zodra ze goed aan de groei zijn stuk voor stuk oppotten in een niet te grote pot met bladaarde, oude koemest en scherp zand. Eventueel nog de verdere zo- buiten kweken, met pot al ingegraven tot uiterlijk half oktober. In flesje water Fuchsiastekken wortelen ge makkelijk in een flesje water een zonnig raam. We ne- hier ook 6-10 cm lange toppen of zijscheuten voor, zonder knop. Zodra ze gewor teld zijn oppotten in een krach- tig mengsel b.v. van bladaar de, oude koemest en graszo- dengrond of kleiachtige tuin aarde. Ze kunnen eventueel ook nog tot half oktober bui ten gekweekt worden en staan bij voorkeur in halfschaduw. Van de kleinbloemige Bego nia semperforens, de bekende zaaibegonia in wit, rose of rood. kunnen we ook naar be lieven stek nemen en de scheutjes op water laten wor telen. Ze kunnen zelfs op wa ter gaan bloeien en laten zich zonder veel moeite oppotten in bloemistengrond. Met het Kaaps viooltje Saintpaulia. gaat het vermeer deren meestal niet zo vlot, om dat de bladeren gemakkelijk smetten. We doen het nu de bladeren volwassen zijn en nemen een volgroeid blad met steel, waarvan we de wond even laten opdrogen. Dan ste ken we ze tot de bladvoet in vochtige turfmolm, afgedekt met een laagje scherp zand. Door hun gevoeligheid voor smeul geeft dit beter resultaat dan in bladaarde. Het jonge plantje vormt zich aan de voet van het blad. De pot met een glas of met plastic dekken en bij 21 gr. C. houden. Zodra het plantje zich gevormd heeft, in humusrijke grond zetten, b.v. bladaarde, oude koemest, turf molm en scherp zand. Bij 15- 18 gr. C. opkweken, licht maar niet in de felle zon. Bladbegonia Nog een plant die deze maand en in september met succes vermeerderd wordt, is de bladbegonia, Begonia rex. Een volwassen blad met stuk- jes steel van de plant nemen en de nerven met een mes op verschillende plaatsen inker-1 ven Het steeltje in de turf-1 molm steken, zó dat het blad en speciaal de wonden er mee i in aanraking komen. Eventu- eel verzwaren met een paar steentjes. Een glas er over leggen en vochtig houden. De jonge plantjes vormen zich op 1 de wonden en worden later op- gepot in bladaarde, oude koe- 1 mest, turfmolm en scherp1 zand. De kwekers gebruiken1 zelfs vierkantjes uit het blad gesneden, van een nerf voor- 1 zien, als stek, maar in de huiskamer is deze methode succesvol als in een A. C. MULLER-IDZERDA uiterst propere vrouw, moest haar tijd nog per schip reizen. Ze bezat geen woonwagen, zoals wij nu, maar Lad ibehalve de wa felkraam een woonhuisje. Met paard «n wagen werd de hele santefcraam van de schuit naar elkaar, de kleinsten sliepen ii de krib. Mijn man weet er ooi. nog van, dat ze als kinderen on- dam met hun huis op wielen, en der de toonbank sliepen..." daar is dan ook de rijdende t Terwijl ze vertelt, volgen haar s"1"»»1 gestationeerd, landse feesten want het ls een waakzame ogen het personeel: de w .heibben zelfs vaste geeste bij uitstek Hollands gerecht dat werkster, de jongeman, die de ta- ,.."we ne&Den zeus vaste «eeste- In sommige plaatsen een toeris- telzeiltjës atsopt na iedere gast, Me verzorging", weer een an- de vakmensen: bakkers en kei- tische altraetie is geworden, „er ners Hel mag haar gasten aan zijn in ons land maar tien tot niets ontbreken, want ze stelt er twaalf pofferbakkers", zegt de een eer in, dat haar 'bezoekers bakster. „We reizen en trekken ?e Aur«V meester van Middelburg, de mi- dan ook door het hele land. Het nister in Tilburg, de elite van seizoen begint een week voor Pa- Wassenaar, ze eten poffertjes van sen en eindigt eind oktober." In Belet die tijd wonen ze tussen de wie- ion. Druk leven „Als we „draaiende dagen" hebben i$ het een druk leven", geeft ze toe. „Als de tent 's avonds gesloten is, wordt al les afgewassen en gesopt, terwijl 's morgens het gewone huishou den, zoals voor iedere huisvrouw, wacht. Wassen is een grote zorg: we worden 'hier erg vuil." Een waterleiding is er niet, water ha len ze in grote melkbussen, en wie de grote teil ziet staan met het wasgoed naast de draaiende wasmachine, weet dat er héél wat afgesjouwd moet worden. 's Morgens wordt ook het beslag gemaakt, dat ls het eerste karwei, zonder een goed beslag kan de veld_ wint. De echte Schotse uit zaak niet draaien! Vroeger werd het geklopt, van Amerikaanse pa tentbloem, een zware job, want de voorraad is zo groot als een Iedere Schotse gemeenschap flinke wasketel; een dito is er voor clan heeft haar eigen ruit, die -... „tartan" heet. Tegenwoordig wordt "et wafelbeslag. „Dit voor- echter ieder jaar een „tartan-mode wedstrijd" gehouden, waarin nieu- we, nog niet bestaande kleuren combinaties worden toegelaten. Een Schotse ruit is nooit bont, toch zijn dé kleurencombinaties niet somber, warme, vaak donker groene of donkerblauwe achter gronden afgewisseld door een felle streep. Rode en witte achtergron den vormen de uitzondering, die de regel bevestigt. Oorspronkelijk werd de ruit gebruikt voor de kilt, de korte die geen zin heeft om de familie- de rijdende traditie voort te zetten, liever dan met de koksmuts wil hij stekeltjeshaar op zijn bol, en in plaats van de ordelijke woonwagen een rode brommer. Beide worden ze hem door zijn moeder geweigerd. „Als hij in dienst moet, maken ze er wel een mens van", hoopt ze. In tussen voorziet ze grage klanten van Oudhollands gebak: boteren, strepen, draaien, keren, tussen de vuren en in de walm, met het ge- joedel en gedoedel van oranje feesten en jaarmarkten in de oren of het donderend geschut van de slag bij Waterloo straks bij de koninkrijksfeesten in Nijmegen, waar ze een levend stukje folklore levert. En in november woont ze gewoon in haar eigen huis, Schots, doch niet scheef Niet zelden zien we, dat mode gebaseerd wordt op oude tradities, heel sterk geldt dit wel voor de Schotse ruit, die Rose vergulde lampen en bed- stee-achtige cabines, hel hoort er allemaal bij. in Bergen op Zoom. Tot de vroe ge lente, waarin de trek weer be gint de trek van ons allemaal, in wafels en poffertjes. k v/ 1,1 i 1. TIP PARADE MS verloopt er tussen het schrijven van twee Open Brie maar weinig tijd. Bljvoor- -rok. De kilt beeld als je laat met de eerste wor^t tegenwoordig ook^door^ da- bent, en vroeg met de tweede. de week na de eer- vliegt dat je voor je het jurkjes van Schotse ruit een dankbaar onderdeel a Nederlandse garderobe. in het gezicht van hen die hen liefhadden en uit liefde bescher men wilden, uit de doeken doen hoe vol huichelarij, vol vuile ge dachten, vol berekening ook de mens binnen de bescherming is. dle Si" f»"™»' °.m. ,he' de anderen te Kaan^n'dan'aan8'/* alitejkata leren. Ah juist, dus om dienst- Van het volgende blad de boek- de heer Rijns- schien, doet in een druipende, vale weet met de nes voor de twee- trar te smaken. baar te ziji. En als ik theologie teërëkinen Natuurlijk slaat wat ik hier ga studeer, dan studeer ik tot dienst- dorD te lezen Onze ionee schril, de staat. Soms echter lijkt de eer- zeggen ta 'het geheel „iet meer |p baarheid. En als chirurg ben ik Jg? dien "féts dln klappen uil ste lang geleden. Je schreef hem de vrees van de moeder met doch- dienstbaar. En als leraar Latijn en delen. Natuurlijk blijft dat slaan ging op reis. 01 ter*9. Zij, die moeder, is Grieks, want zonder die twee Voor hun verantwoordelijkheid. Goedkoop gezichtsmasker vooruit, je beleefde veel in een paar da gen waardoor de tijd niet vlug, maar juist langzaam scheen te gaan; bet .speet tijd is toch al toTta^e'TkrtoK zo iets wonderlijks. Iedereen kent allerlei streven het besef ervan min of meer. Een gistdeegmasker versterkt denk maar aan de vacantie. Als de verslapte weefsels van onze ge- je thuis komt, kun je er soms zichtshuid. Een A-oor treffelijk maskertje fabriekt u zelf. Wat u eerst van nodig hebt is een beetje, maar het kastje naar de muur loopt, wel goed verse, bakkersgist. Met Met lang of kort, ver of dichtbij heeft dat niet eens zoveel te ma lei fatsoen, hart kinderen getrouwd wilt paar druppels warme melk maakt u er een dik papje van dat vervolgens gelijkmatig aange bracht op de tevoren goed schoon gemaakte gezichtshuid. De huid rondom de ogen wordt hierbij vrijgelaten en met een paar stuk jes vochtig tissue bedekt Neem er een rustig halfuurtje voor, na de middagafwas als de kinderen naar school zijn bijv. liefst zo rustig mogelijk spannen, uw huidje twintig nuutjes inwerken met de ve gende bestanddelen van uw mas ker met een natgemaakt was handje ontmaskert u uzelf en ver volgens wordt het gezicht met koud water nagespoeld, waarna ten slotte een voedende of vocht- houdende crème in de huid wordt geklopt. HET RECEPT VAN JUSTINE SLA-SYMFONIE ZO HEB IK dat ook. Als de week enige belevenissen op levert en wanneer is dat niét zo dan moet ik de krant uit de stapel vissen om te weten waarover ik ook al weer de vo- U laat, rjge keer heb geschreven. Ik juich °n ■- dat toe. Want als ik de Open - Brief niet pardoes kon vergeten, hem in zekere zin van me afzet- - ten, dan zou ik hem geloof ik ook - niet kunnen schrijven. Dan klit te hij aan me als een lastig mens; dan zou het gehoorde en gelezene en wat ik beweren wil de hele week door aan me kle ven, en precies als een mens me op den duur irriteren. Nee, beter iedere keer frisjes opnieuw. Daarom is het des te opmer- waar 1e wiU Ser dhaA ™et ®en ..paar toon je wilt spreken," wat je wÜt !lena ch er de r,ug van aller.le> leren, kortom: alles waardoor je gaan en komen (vanavond^zijn je wilt onderscheiden van de an- Bf"" der, is een kwestie van je hart. Mag je je onderscheiden? 19. Zij, die moeder, is Grieks, want zonder die twee aanleiding tot mijn verder den- geen dominee. En als bakker, Maar kon het uitblijven?" Waar ken geweest, zij typeert hoog- want zonder mijn kennis geen Qns „samen", dat samen-tot stens een algemene vrees. Want brood voor al de anderen. dienstbaarheid? En waar het on- stand praten is ten langen Uiis wel onderscheid, maar al- derscheid om elkaar tot hand en voor leen om des te beter samen te Voet te zijn? Onderscheid is er over gaan. hamen. Een magisch woord. wei, maar meer om onszelf wat aller- Mijn kinderen kampeerden met minder dan wat meer moeite praten over het andere jonge mensen, en als je te bezorgen. Onderscheid is er je je zou vragen: wat zijn jullie nu voor de hoogmoed. Niet voor de zien, allemaal, protestant., dan zou diepste nederigheid. En daarom dit toch m twee talen uitleg be- falen wij steeds als wij „op ons hoeven, terwijl het ook al niet 2elf" zijn, want heel dat op ons- hielp „evangelical te zeggen zeif is hoogmoed. Of met een omdat er Engels gesproken werd; voorbeeld gezegd: daar zit de ?e Enge,lsen kruidenier of de bakker naast mij n^,i?eK!fterm Staa2? en kun" de fcerk, kan elke zondag ge- gelisch vertalerlHee'tochl'je^ent ^LnTongVve.?»^»'gï S™™L°'._R.e..r£S i 5:; "f'te., en hij Imgakeerd" In Kt .oiritüv. gebed? Ik durf er, als ik mezelf - aankijk, niet ja op te zeggen. In ïS'eSXi- 3: de uldrfi«',Ja Vooral in het zin- gen, dat wil wel. Laten we maar veel zingen. Verder? Ik reformeerd, maar telkens duidelijker dan evai er was een woord men. We maakten veel fouten, den de kinderen. We waren woord od een onvolkomen en uiter aard ook nog onvolwassen pogen. WIJ zo samen? Ja, zegt de moeder a i je je maar 1 Nee, zeg ik, want dan weinig. In de verkondiging. In ïze omgang met de ander. De uitdrukking: geloven op 19-jarige, maandag is, meen ik, ingebur- Een christen-leven kent geen -ww, wwB www „w. .„ww maten. Maar als wij hier 4^„,ju °y«al zo moeten zijn. En we thuis spreken over het: aller die- zien dag in dat uit dat de bak- naar willen zijn, dan zeggen de ker niét met de chirurg bevriend kinderen wel eens schertsend: is, noch met de leraar oude ta- dót is zeker geloven op zater- len. Wat u „samen" noemt is dagavond! een illusie. Het is de bescher- flagrante tegenspraak mende eigen kring. Jarenlang a,ra iran Een^die^in hebben we ons verkeken op het goede in die kring. Heel veel voor het eerst in maanden als gezin compleet) nog zo haarfijn weet waarover we het de vorige dat nief J«r.hadd™, De gedachte aan met de nav0]g5,g Maak in een slabak voor 4 per- komkommer, geraspte stronk van bescherming Het1 me'nfeMos 3in- 2U?S aan °nsgelijk werd, 6UCwC ^u,6. »cc. sonen deze saus: 1 volle eetlepel bloemkool, (de bloemkool kookt u tegendeel breidde zich uit' en mens-zijn tot in de diepste mocht niet buiten die kring. Je, mosterd vermengen met 2 eetlepels de dag erna). 1 krop sla gewassen. ?lt zelfondlrzoëk. vernedering >-«« t- azijn, 1 eetlepel tomatenketchup, 1 goed uitgelekt en ta sliïrten ge- E zellonderzoek. ,aald7 fijngeprakt hardgekookt ei, 4-5 eet- sneden met 100 gram garnalen of W/AT ik hier schrijf moet u maar Maar als nu eens niemand lepels slasaus uit de fles. Leg erop: rosbief. V> als een soort vrucht van dat kunnen lezen en schrijven, 4 geschilde, in partjes gesneden Meng door elkaar en eet dit met zelfonderzoek beschouwen, niet zou ik me willen onderscheidt... tomaten, in blokjes gesneden gebakken aardappelen. zo'n gave en glanzende mis- door te leren lezen en schrijven. mocht er niet buiten trouwen liefst ook niet anderen leren ken-, nen. Af en toe zien we wat dit' schrijven, dan niet-mogen oplevert: jongeren die zich ontworstelen aan ouders en milieu en nu, met harde klappen Ondanks het feit, dat er nog elke dag brieven binnen komen met ergens op de en veloppe het woord „tippara- de" moet ik u op deze ..Blad-Zij" meedelen, dat u vandaag de laatste tips te genkomt. Vorige week heb ik het al laten doorscheme ren, nu zeg ik het maar zon der omweggetjes: we gaan een punt zeten achter deze rubriek. Dat spijt mij eerlijk gezegd een beetje, omdat ik het altijd bijzonder gezellig heb ge\-onden al uw brieven te lezen en als 't even kon in de „strip" te verwerken. Ook heel wat lezeressen zo durf ik aan te nemen zullen het jammer vinden, dat de rubriek gaat verdwij nen. Want uiteindelijk bent het geweest, die deze vaste hoek vulde, elke week weer en wel met zo'n enthousias me, dat er van het begin af aan steeds meer post dan ruimte is geweest. Om van „stops" (een bekend woord voor insiders) maar niet te spreken. Nu zult u zich misschien af boek, waarvoor nog steeds flinke belangstelling bestaat, gaan beëindigen. Ik zou bijna willen zeggen: omdat we zijn uit-getipt. De meeste brieven die thans binnenkomen, bevat ten namelijk adviezen en idee tjes die al eerder zijn gepubli ceerd en tenslotte wil geen en kele krant oud nieuws brengen, noch in herhalingen vervallen. Dat is dus het antwoord op de vraag. Bovendien komt daar nog bij, dat het voor niemand prettig is alsmaar brieven te blijven sturen om dan steeds de eigen initialen onder „t Is jammer, maar" te moeten ont dekken. Deze twee redenen zet ten als 't ware een streep onder dit hoekje. „Geen boek meer te verdie nen dus" heeft u intussen wel licht gedacht, een veronderstel ling die ik gelukkig met klem kan tegenspreken. Afgezien van de bekende bon, elders in de krant, bestaat zeer binnen kort de mogelijkheid weer een boek te veroveren, omdat de tip-rubriek wordt vervangen door een andere, waarvoor ik graag weer uw medewerking inroep. Daarover hoop ik u evenwel volgende week uitge breid in te lichten, zodat ik nu voor de laatste keer aan het tippen kan gaan met als eerste advies: Zeil er onder. Van de ver schillende methoden, die wij al hebben genoemd om het krullen van matten en vloer kleden tegen te gaan, voor het laatst als besluit het advies W. Oosterlee-v»] Windt te Vlaardingen. Zij heeft de hoeken van een cocosmat aan de achterkant voo van een stevig drie-hoekig stukje zeil, dat er met ijzerga- ren aan bevestigd werd. In de praktijk blijkt het een goede anti-krul oplossing. Hulpmiddeltje. Wie ouder wetse. zogenaamde profieldeu ren door middel van platen hardboard wil moderniseren, zit wel eens met het probleem de juiste plaats van het sleu telgat en de deurkruk te den. resp. aan te tekenen. De heer L. P. van Hove te Leiden heeft daar een trucje voor. Rondom het gat va kruk en het sleutelgat wordt het hout geverfd of flink met krijt aangegeven. Als de plaat board nu tegen de verf Avordt gedrukt, komt daar keurig de afdruk op te staan en weet men precies waar men de uitspa ring moet aanbrengen. Waterpas, 't Is maar weet, aldus de heer M. Lenten uit Den Haag, die nog niet ingewijden een idee aan de hand doet om iets water pas te krijgen, terwijl toch zo'n apparaat niet in huis heeft. Men vult een klein fles je met water, haast vol, sluit het goed af en ziedaar pracht van een waterpas, voor het geval men iets water pas moet zetten of leggen. Voor huishoudelijk gebruik vol- riHkap'n flesje prima. doet Knijpertjes er aan. No- iron of tricotnylon overhem den gaan in menig huisgezin de wasmachine in, wat wel eens met zich meebrengt dat de puntjes van de boorden véél vlugger slijten dan zonder het apparaat. Daarom doet mevrouw N. Deurloo-Thore- naar uit Den Haag die puntjes altijd met een wasknijper bij elkaar, zodat ze nergens mee in aanraking komen, scheelt werkelijk een stuk. O, die hobbels. Heel wat kinderen zijn dol op een hob belpaard. Alleen vertonen ver schillende van die speeltuigen de vervelende eigenschap bij intensief gebruik binnenshuis nog al wat beschadigingen aan te brengen. De heer L. W. Kop- penol uit Monster vond daar wat op. Hij timmerde een zes tiental voetbaldoppen (rubber of plastic) onder de hobbel, die hierdoor keurig op zijn plaats blijft. Zo'n centimeter of vijftien voor het einde van de banen geen dop meer zet ten, adviseert hij eventuele na volgers van zijn tip, waar hij op het nippertje nog boek kon veroveren. Doe er langer mee. Me vrouw H. Kop-Outshoorn uit Den Haag heeft de (goede) ge woonte steeds rubber hand schoenen te dragen bij vuile karweitjes. Wie dat ook doet weet dat men dan heel wat pa ren in een jaar aan kan, daar vooral de rechterhandschoen vaak finaal kapot gaat, terwijl het linker exemplaar nog goed is. Daarom neemt deze lezeres al tijden de goedkoopste hand schoenen, die zij vinden kan om die na gebruik ie wassen en met gewone talkpoeder in te wrijven. Dan worden ze van de handen getrokken en wel zo dat de binnenkant b liteu komt. De volgende keer worden zo de handen er in gestoken met naar u begrijpt een re gelmatig gebruik -n een vier keer langer meegaan als re sultaat Doe het sneller. Ook in deze laatste rubriek nog weer eens een slagroom-tipje. Zo vraagt mevrouw S H. Woud- stra-KIjzerwaard uit Den Haag of u al wist dat een flinke mespunt boter bij de te kloppen room deze veel sneller stijf maakt. M T van omstandigheden, dat deze hekkesluiter van de tip- rubriek zoveel mannen aan het woord zijn. Want ook de volgen de inzending is van een lezer en wel de heer Visser te Oud- Beyerland. Hij raadt bewoners van een nieuw huis, waar tij dens een straf windje de deuren zo kunnen gaan klapperen, aan dit euvel met vloeibaar hout te voorkomen. Dit komt in het slot in de deurpost, welke inkeping zo half rond wegloopt naar u weet. U smeert het materiaal daar waar de vlakke kant van de slotplaat komt te zitten, bovenaan dus. 'T IS JAMMER, MAAR. Om te besluiten zoals we ge wend zijn: teleurstellen moet ik de heer H. J. de L. te Den Haag; meA'r. R. te De Lier; mevr. N. de W.-W. te Voor schoten; mevr. S. v. V.-J. te Giessen (N.B.); mevr. L. J. S. -v. B. te Rotterdam; mevr. K. te Rotterdam; mevr. C. G.- S. te Rotterdam: meArr. Van V. te Alphen a.d. Rijn en meArr. J. V. te Barendrecht, mevr. T. N. T.—D. te R'dam en mevr. E. K. v. W.'t L. te Sleeuwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15