LEXINGTON Israël roept Syrië ter verantwoording Streven naar vreedzame oplossing Navo tikt Engeland en V.S. op de vingers Nehroe krijgt vertrouwen Engeland dreigt met nieuwe datum voor Maleisië Skoplje liep uit voor bezoek Cliroesjtsjef /ft ccft &Oft£g Hoofden met mana VRIJDAG 23 AUGUSTUS TO3 Dreiging in het Middenoosten (Van een onzer redacteuren) Dreigend hebben donkere wolken zich weer boven het Middenoosten samengepakt. Israël heeft de uitdagende hou ding van Syrië aangegrepen om de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bijeen te roepen. Irak heeft zijn troepen gemobiliseerd en ook zijn luchtmacht ter beschikking van het Syrische opperbevel gesteld. En wat schoorvoetend heeft ook Egypte (dat zich nog steeds de VAR ofwel Verenig de Arabische Republiek blijft noemen) de kreet aangeheven, ooZ dat het Syrië zal helpen er-1 tussen Israël en de Arabische landen dedigen tegen Israëlitische!dan ook al de jaren, die sinds 1948 ver- agressie en dat ook de Egypti- streken zijn. voortüeduurd. sche strijdkrachten in alarm-: Twee problemen bleven steeds de Tnifn aandacht vragen, nl. dat van de Ara- toestand zyn gebracht, levo- bische vluchtelingen, die hals over kop ren hadden de andere Arabi- het door Israèi bezette deel van Pa- sche landen reeds blijken van lestina hadden verlaten en last but not solidariteit met het „bedreig-1 de srenz.n yan lsraël w-, 11 met zijn Arabische buren, in het bijzon- de" Syrië gegeven. En alles,der gyrlë ta het Noorden en Eeypte bij elkaar lijkt de situatie in het Zuiden, het Middenoosten nogal som-I CrVQTlZ6.il De grens van Israël bestaat voor een belangrijk deel uit zg. gedemilitariseer de zones, die zowel over Syrisch als over Israëlisch grondgebied lopen. Is raël onthoudt zich van militair optre den in deze zones, maar staat toe dat de bevolking die in het grensgebied woont, de landbouwgronden bewerkt om in haar levensonderhdud te kun nen voorzien. Deze Israëlische houding is volkomen in' overeenstemming met de bepalingen van het wapenstilstands akkoord. Syrië bestrijdt deze opvatting echter en gaat uit van het standpunt, dat de positie van Israël in het grens gebied door de aanwezigheid van Israë liërs die het land bewerken een bedrei ging vormt voor.de Syrische veiligheid. Soms .uebeurt iv> Aa ber. Temeer daar Israël te verstaan heeft gegeven, dat het zelf de maatregelen zal nemen die het nodig oordeelt, als de Veiligheidsraad op dit belangrijke moment in de ge schiedenis van de Joodse staat verstek zou laten gaan. Achtergrond De Arabische soep zal echter ook dit maal lang niet zo heet worden gegeten •als zij werd opge<fce»d. In deze opvat ting, die in de afgelopen vijftien jaren hij tal van gelegenheden j'uist bleek té ïzijn. worden we versterkt door een ge sprek, dat we mochten hebben met en kele vooraanstaande figuren, die wat de zaken van het Middenoosten betreft als uitermate deskundig mogen worden beschouwd. Ook nu is de situatie zeer gecompliceerd als gevolg van interne moeilijkheden van Syrië en Irak en de broedertwist tussen deze beide landen en Nasser's Egypte. En het optreden van Israël geschiedt eveneens tegen een achtergrond van een politiek spel. dat Historie Voor een goed begrip van de moei lijkheden, die zich thans in het Mid denoosten voordoen doen we er wel licht verstandig aan. in het kort de situatie te schetsen die we aantroffen nadat de Arabische legers in 1948 een smadelijke nederlaag hadden geleden te gen de pas opgerichte Joodse staat. Dank zij het ingrijpen van de Verenigde Na ties werd een eind aan de strijd ge maakt, die met een wapenstilstand ein- Het werk vindt dan overal normaal doorgang; en het lijkt dan alsof het met de bezorgheid van de Syriërs over hun veiligheid nogal meevalt. Todat er plot seling weer geschoten wordt en men zich afvraagt, wat daarvan de aanlei ding is. Afleidim Totdusver is het steeds zo geweest, dat door Syrië of Egypte veroorzaakte grensincidenten slechts dienden om de aandacht af te leiden van moeilijkheden in die landen zelf of tussen de Arabi sche staten onderling. Zo is het ook thans weer. Het zal niemand moeilijk vallen, te constateren, waar de proble men zich op het ogenblik voordoen. Sy rië. waar de Baathpartij sinds het be gin van dit jaar aan.het bewind is. heeft met grote binnenlandse moeilijkheden te kampen, zowel in de militaire als in de burgerlijke sector. De regering van Salah Bitar weet zich met de steun van een deel van de gewapende macht in het zadel te houden en moet zich in Israëlische bewoners van de neder zetting Almagor aan de grens van Israël en Syrië houden de wacht aan hun kant van de Jordaan. omdat de spanningen tussen beide landen de laatste dagen hoog op gelopen zijn. Het kabinet van Israël is in spoedzitting bijeen gekomen om tussenkomst van de Veiligheidsraad te vragen, nadat Syrische militairen bij Khorazin de grens hadden overschreden en twee Israelis hadden gedood. allerlei bochten wringen om zich ener zijds Egypte's Nasser van het lijf te houden, maar anderzijds toch de schijn op te houden, dat zij niets liever wil dan een federatie tussen Syrië, Irak en Egypte. En wat van beslissende betekenis Is met betrekking tot de incidenten van de laatste weken: het regiem van Salah Bitar moet de beschuldigingen van Nasser ontzenuwen, dat het hand- en spandiensten aan het Westen verleent en op goede voet met Israël tracht te komen. Verleiding Zo kwam Syrië voor de zoveelste maal in de verleiding, de Israëliërs in de gedemilitariseeerde zone aan te val- lpp om toch vooral maar te demonstre ren, dat de haat van de Baaüiistenf in Syrig tegeno.yer Israël zeker njjft ntin- dan die van Nasser en de feij- st was echter opvallend, dat Is raëlische vergeldingsmaatregelen uit bleven. ook al beweert men van Syri sche zijde, dat tanks van Israël later getracht hebben, repressaille-maatrege- len te nemen. Syrië heeft nl. steeds be weerd dat beschietingen van Syrische zijde op Israëliërs die in de gedemilita riseerde zone aan het werk waren, niet onder zijn verantwoordelijkheid vielen. Het klassieke argument was altijd, »t een dergelijke beschieting, waar- ij een Syrische patrouille betrokken as, als een plaatselijk incident moest worden afgehandeld. In zulke gevallen reageerde men van Israëlische zijde meestal met soortgelijke represaille maatregelen. Dit keer is zulks echter niet gebeurd. Kernstopverdrag buiten partners om gesloten Hele wereld? Op de ontwapeningsconferentie in Ge- nève is inmiddels een nieuw idee geop perd. Afgevaardigden van Italië en Bra zilië pleitten voor een niet-aanvalsver- drag voor de gehele wereld en niet alleen tussen de N.A.V.O.-landen en de War- schaulanden. De vrede wordt immers niet alleen in Europa bedreigd, maar in de gehele wereld zei de Italiaanse af gevaardigde. Een dergelijk verdrag moet zaak van de Verenigde Naties wor- In de permanente raad van de N.A. v.o., die gisteren in Parijs vergader de, was men niet tevreden over het optreden van Engeland en de Ver enigde Staten. Deze landen hebben, zo als bekend, met Rusland een akkoord den. gesloten over het staken van kern- proeven en deden dat zonder de even®.deed de Raliaan een beroep op v n de regeringen van Rusland en de Ver- N.A.V.O.-bondgenoten er in te ken- enjgde staten om de onderhandelingen nen. West-Duitsland, ondersteund door;over het weren van oorlogspropaganda een aantal kleinere N.A.V.O.-landen,te hervatten. De Amerikaanse en Russi- hebben hier ernstige aanmerkingen op sche afgevaardigden reageerden niet op gemaakt. De Engelse en Amerikaanse i dit voorstel. Maar aangenomen wordt, dat afgevaardigden deelden tenslotte mee-1 na de *?reu^ met Pekin»: niet dat zij begrip toonden voor de bezwa ren van hun bondgenoten. West-Duitsland behaalde in deze ver gadering nog een succes. De meerderheid van de N.A.V.O.-raad bleek het met de regering in Bonn eens te zijn, dat ieder verdrag ter verhindering van aanvallen bij verrassing moet worden afgewezen Georganiseerd Israël heeft de kwestie nu aan de Veiligheidsraad voorgelegd omdat het hier gaat om een georganiseerde mili taire actie op Israëlisch grondgebied, dat deel uitmaakt van de gedemilitari seerde zone. Een Syrische militaire eenheid, verdeeld in drie groepen, viel onverhoeds Israëliërs aan. Er vie- enkele doden. Later vonden Israëli sche autoriteiten hulzen van patronen scherven van granaten van Russi sche makelij. Twee dagen later vond een luchtgevecht plaats, waarbij de Is raëlische Mirages de strijd moesten aanbinden tegen een viervoudig aantal door de Sowjetunie aan Syrië gelever de MIG's. Een van de MIG's werd neergeschoten en Israël beschikt over foto, waarop men kan zien, hoe het toestel uiteenspat. Israël wil al het materiaal, dat het verzameld .heeft aan de Veiligheids raad voorleggen, opdat de raad ter wille van het voortduren van vrede en veiligheid in het Middenoosten de Ara bische landen tot de orde roept. Israël heeft er heel veel belang bij, dat het conflict met de Arabische sta ten op de een of ander vreedzame) wijze wordt bijgelegd. Op het ogenblik staat het voortbestaan van de Joodse staat nog niet op het spel, omdat lan den als Syrië, Irak en Egypte voorlo pig zelf nog de handen vol hebben. Sy rië tobt met een onbetrouwbaar leger, dat voor een groot deel de zijde van Nasser zou willen kiezen. Irak heeft niet veel aan zijn strijdkrachten, om dat die zich geheel moeten wijden aan het onderdrukken van de Koerdische op stand in het noorden van het land. En Egypte kan zich thans geen avonturen Zoals al werd verwacht heeft het Indiase parlement gisteren met 346 tegen 61 stemmen een motie vertrouwen tegen het beleid van de regering Nehroe verworpen. Nehroe noemde in zijn verdediging van de regeringspolitiek de indieners van de motie ..een merkwaardige schare, louter samengesteld uit generaals zon-! der leger". Hij verklaarde dat er eco-1 nomische vooruitgang is geboekt. ..ook, al wil ik wel een uitspraak aanvaar- den. dat de regering niet snel genoeg' is gevorderd op de weg naar het so- j cialisme". Hij vervolgde: ..Voor India is het so-; cialisme de enige kans. maar niet op| de manier zoals China dat doet. Geen vorderingen die ten koste gaan van de persoonljke vrijheid". Over het punt dat de meeste woede had veroorzaakt zei Nehroe. dat de mi- litaire acties tegen China werden onder nomen op advies van de generaals en niet uit politieke overwegingen. De communisten 33 in getal ont hielden zich van stemming. Ward laat 150.000 gulden na De Londense osteopaat Stephen Ward, die op 3 augustus overleed nadat hij een te grote dosis slaapmiddelen had ingenomen, heeft een vermogen van 14 620 pond ongeveer 150.000 gulden! nagelaten. Zijn broer Raymond Law rence die erfgenaam is, krijgt na af trek van de successierechten slechts om streeks 45.000 gulden. Inmiddels heeft d<We erfgenaam een gerechtelijke uitspraak verkregen, waar bij het de voormalige zaakwaarnemer van zijn broer, Pelham Pound, verbo den is te beschikken over de manu scripten, brieven, foto's en tekeningen van de overledene die hij nog in zijn bezit heeft. Een rechter heeft bepaald dat de machtiging die Pound indertijd heeft gekregen, door de dood van Step hen Ward is vervallen. Op verzoek van Raymond Ward is eveneens een tentoonstelling van teke ningen en schilderijen van de osteopaat, die maandag in een nieuwe kunstzaal zou worden geopend, verboden. Israël laat V.N. waarnemers toe Israël heeft er gisteren mee inge stemd V.N.-waarnemers toe te laten om het grensgebied met Syrië te specteren. Syrië heeft Israël ervan beschuldigd troepen langs de grens te concentreren. Dit voorstel werd gedaan door de Noorse generaal Odd Bull, hoofd de V.N.-waarnemers in de strook Gaza. Syrië heeft nog niet op het plan van Buil gereageerd. Vernomen wordt dat de generaal naar Damas cus is gegaan om met premier Bi tar van Syrië te spreken. De voorwaarde van Israël Syrië het plan ook aanvaardt spectie aan zijn kant van de grens Itoelaat. De Veiligheidsraad zal van avond om acht uur bijdenkomen om de klachten over en weer van agressie beschuldigden in behandeling te ne- Op het ogenblik is het ruatyg lapgs de Israëlisch-Syrische grens. Zoals bekend hebben de VAR en Irak hun troepen in staat van paraatheid ge bracht. De afdeling Overijssel van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten heeft besloten haar bestuursschool te vestigen in Almelo. Aan de school zul len ambtenaren van de provincie, de gemeenten en de waterschappen kun nen studeren. Er zal o,m. les worden gegeven in maatschappelijke verhou ding, staatsinrichting, gemeenterecht, gemeentefinanciën. administratierecht, burgerlijk recht, strafrecht, organisatie en administratie. wereldmerk - from America's BEST tobaccos V.N .-onderzoek nu al in impasse Het onderzoek van de V.N.- commissie in Borneo is in een impasse geraakt nog voor het officieel is gestart. Indonesië wil meer waarnemers sturen, maar zowel Noord-Borneo als Serawak houden vast aan het overeen gekomen aantal van twee. Naar schatting honderdduizend mensen waren gisteren uitgelo pen om een glimp van de Rus sische premier Chroesjtsjef op te vangen toen deze in gezelschap van maarschalk Tito de door de aardbeving getroffen stad Skopl je bezocht. In langzaam tempo reden de auto's langs de met ruïnes geflankeerde wegen waar de schamele restanten van in veroorloven, omdat de strijd in Jemen een groot deel van de aandacht blijft vragen. In Israël verwacht men dan ook geen grote moeilijkheden, althans niet in de naaste toekomst. Wel is het ech ter zo, dat men in de Joodse staat de toekomst met enige zorg tegemoet ziet, omdat op een kwade dag de moderne wapens een rol kunnen gaan spelen, die de Sowjetunie waarschijnlijk wel in handen van de Arabieren wil spelen. Daarom heeft Israël de incidenten van de afgelopen weken aangegrepen om de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen. Het wil gebruik maken van de ontspanningssfeer, dlc tussen Oost en West heerst. Het zoeken naar ver gelijken en compromissen is in ver schillende delen van de wereld aan de orde van de dag. Misschien heeft het Israëlische streven enig succes, al was het alleen maar, dat het van nu af de Arabische landen onmogelijk wordt ge maakt de aandacht van eigen moeilijk heden af te leiden door een dreigende houding tegenover Israël aan te nemen. alleen Oost- en West-Duitsland zouden worden geplaatst. Het Amerikaanse antwoord was, dat ook de regering in Washington tegen een dergelijke beperking was. Kritiek Intussen neemt de kritiek op het kernstopverdrag in het westelijke kamp toe. Zo schrijft de New York Times, dat het maar jammer is. dat het ver drag als een ongewenst kind ter we reld is gekomen. De voorstanders van het verdrag doen nu in de Amerikaanse senaatscommis sie alle mogelijke moeite om de bete kenis van het verdrag te kleineren. Maar tevens is het verdrag met veel vertoon door de ministers van buiten landse zaken van Rusland, de Verenig de Staten en Engeland in Moskou ge- Prins Albert van Luik en zijn stralende echtge note Paola hebben giste ren vier uur doorge bracht met het bekijken van Damascus, de oud ste nog bestaande stad ter wereld. Zij bezoch ten vele historische plaatsen. Zo zagen zij onder meer het raam waardoor Paulus afdaal de bij zijn ontsnapping uit de stad. Persfotogra fen werden op een af standje gehouden. De 23-jarige manne quin Ira Hoelker uit Frankfurt heeft het we reldrecord... schomme- schommelstoel gewon nen. Na 42 uur en 33 mi nuten had zij er genoeg van. Het vorige record stond op 36 uur. Een Duitser vond het schom melen nog fijner, want hij ging door tot 51 uur verstreken waren. I Dat de liefde niet voor een klein geruchtje ver vaard is bewees een bruidspaar in West-Ber- lijn. Op weg naar het stadhuis kregen zij een auto-ongeluk. De auto werd volkomen vernield en alle inzittenden moes ten in het ziekenhuis ver bonden worden. De chauffeur moest het bed houden, maar de trouw lustigen lieten zich door niets weerhouden en twee uur later dan de bedoeling was spraken zij gezwachteld en wel het jawoord uit. Er zullen nu eenmaal altijd mensen blijven die er een afkeer van heb ben hun geld aan een bank toe te vertrouwen. Maar dat een fabrieksdi recteur een bank niet vertrouwt is toch wel haast onvoorstelbaar. In Amerika, het land waar de zaken modern worden aangepakt, komt het nog voor, getuige de vondst onder een fabriek in Ohio. Daar overleed een 76-jarige industrieel die op zijn sterfbed zijn zoon en dochter bekende on der de fabriek 350.000 dollar verstopt te heb ben omdat hij de ban ken niet vertrouwde. Na acht uur graven vonden de kinderen twee melk kannen van 45 liter, vol gepropt met biljetten van vijf, tien en twintig dollar. veiligheid gebracht meubilair, keukengerei en andere persoon lijke bezittingen opeengetast lig gen. Langs de gehele weg werden bloemen door de toeschouwers gestrooid. Chroesj tsjef was zichtbaar ontroerd door wat hij zag en door het enthousiasme de Zuidslaven. Toen zij langs het station kwamen wees Tito Chroesjtsjef op de klok van het station, die nog steeds 5.14 aanwijst het tijdstip waarop op de 26ste juli viervijfde deel van de slapende stad werd verwoest. De Russische premier sprak met over levenden van de ramp en bedankte eer Russische hulpploeg van 500 man. D( leider van deze groep, een Russische ko lonel. leidde Chroesjtsjef in het centrum rond. Aan een diner dat in Belgrado gege ven werd zijn de gewone politieke toe spraken gehouden. Chroesjtsjef zei dat een kernoorlog die door de imperialis ten uitgelokt wordt, tevens de laatste oorlog zal zijn. Ook China zal dan ver woest worden. Hij gaf nogmaals uiting aan zijn vertrouwen dat de handel en de betrekkingen met Zuidslavië een steeds hechtere basis zullen krijgen. Ramp in Skoplje voorvoeld: leraar verhuisde Nu de aardbeving van Skoplje ge weest is en de naam van deze zo zwaar getroffen stad bijna niet meer in het nieuws komt. komen de verha len los van de mensen die alles wel hebben zien aankomen. Veel van die verhalen zijn niet te controleren, maar de volgende geschiedenis schijnt his torisch te zijn. Verleden jaar reeds heeft een na- tuurkundeleraar. de 46-jarige Dragan Jowanowitsj, de aardbevingsramp voor speld. Zijn vrienden raadden hem aan eens naar een dokter te gaan. maar de man was zo overtuigd van zijn gelijk dat hij 's nachts gekleed naar bed ging. Maanden voor de ramp werd het voor gevoel zo sterk dat hij verhuisde naar een andere stad op ongeveer 260 kilo meter afstand van Skoplje. Van daar uit schreef hij een brief naar een vriend waarin hij vertelde dat hij het gelief de Skoplje zo miste, maar te bang was om terug te komen. ..Pas vooral op voor juli. Dat wordt een zeer gevaar lijke maand". Jowanowitsj was verleden jaar op de gedachte gekomen nadat Skoplje geteis terd was door een overstroming van de rivier de Vardar. Het huis van Dragan werd bij de ramp van verleden maand met de grond ge lijk gemaakt. In het gebouw kwamen 22 mensen om het leven. zelfs zo hoog gelopen dat de premier uan Sarawak. Stephen Ning- kan, bij zijn vertrek naar Malakka enkele journalisten nogal onbeheerst toeschreeuwde: ..Indonesië kan de lopen wij ten ons niet bluffen, en als wij gedwongen w te vechten, dan zullen wij vechten tot de laatste Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren een niet nader bekendgemaakt compromis voorgesteld en zijn vertegen woordigers in Serawak en Noord-Bor neo opdracht gegeven hun werkzaamhe den voorlopig tot zondag uit te stel len. Dit is in overeenstemming met de wens van Indonesië en de Philippijnen. Deze landen willen eerst spreken, over het aantal vertegenwoordigers, voordat de commissie begint. Engeland echter heeft bij Oe Thant er op aangedrongen dat de commissie onverwijld start, en daarbij tevens aangekondigd, dat als aan de vastgestelde datum var augustus voor de verwezenlijking de federatie Maleisië niet de hand kan worden gehouden, een nieuwe datum zullen vaststellen en zich daaraan zullen houden zonder rekening te hou den met de V.N.-commissie Zo ziet Oe Thant zich dus door de vertragingspolitiek van Indonesië gesteld voor allerlei moeilijkheden. De sie zelf vindt het vrij zinloos o ginnen, omdat het verslag van hun be vindingen toch niet zal worden vaard indien geen waarnemers vl.. de Philippijnen vertegen- Chinese lof voor Roemenië De hoogste leiders der Chinese volksrepubliek hebben gisteren, bij de herdenking van het feit, dat Roe menië negentien jaar geleden werd bevrijd, hun Roemeense ambtgeno-y ten een" boodschap met zeer harte lijke gelukwensen gezonden. In de boodschap wofdt gesproken over dë vriendschappelijke Chinees- Roemeense samenwerking. Er wordt voorts dc hoop in geuit dat de „diep ge wortelde vriendschap tussen onze vol ken zich verder zal ontwikkelen en een nog steviger basis zal krijgen". Volgens in juli jl. gepubliceerde be-.. trale koers" tussen Moskou en Peking' te sturen. In deze maand hebben Roe menië en China culturele en weten schappelijke overeenkomsten gesloten.' Roemenië heeft, als enig Europees communistisch land buiten Albanië, van' tijd tot tijd iets van hetgeen door Pe king, in zijn geschil met het Kremlin, naar voren werd gebracht, gepubli- De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken George Ball zal op 29 en 30 augustus in Lissabon bespre kingen voeren met leden van de Portu gese regering. Dit is door het Witte Huig bekendgemaakt. Van Lissabon reist de onderminister door naar Pakistan voor overleg mef president Ajoeb Khan op 3 september. De woordvoerder van het Witte Huis zei dat premier Salazar van Portugal had laten weten, dat de komst van Ball nuttig zou kunnen zijn. Over het bezoek aan Pakistan wilde de woordvoerder al leen maar zeggen, dat er over „kwes-" ties van wederzijds belang" zal wor den gesproken. 1296) De hoofden der Maori's be zaten niet alleen wereldlijke macht, maar waren tevens met de priester lijke waardigheid bekleed, wat hun aanzien uiteraard ten goede kwam. Bovendien en dat achten we voor vandaag het belangrijkste werd hun een geheimzinnige kracht toe gekend die in het wetenschappelijk spraakgebruik als ..mana" bekend staat, sinds de zendeling en ethnoloog Codrington in 1878 dat Maleise woord voor het eerst gebruikte. Wat Mana eigenlijk is. kan het best worden gedemonstreerd door het verhaal van de Es kimo, die de m voering kocht die vroeger zeer bedre- de jacht. Hij naaide die voering in zijn eigen mouwen en in elk volgend kle dingstuk werden die oude vette lappen trouw overge bracht. Het gevolg hiervan was, dat de Eskimo door die mouwen een machtig jager werd. We laten hier bij in het raidden, welke rol zijn zelfvertrouwen daarbij heeft ge speeld. maar in ieder geval is de kracht die aan de mouwen werd toegeschreven een typisch voorbeeld van mana, dat zo'n grote rol in het leven van vele natuurvolken speelt. (D° onoverwinnelijkheid die in dc middeleeuwen aan bepaalde wapens, ln het bijzonder zwaarden, werd toegeschreven, berust eveneens op mana, al werd deze term In die tijd in onze streken niet gebruikt.) Over de vraag, of mana een na tuurlijke of bovennatuurlijke kracht moet worden genoemd, bestaat geen eenstemmigheid, maar over één ding zullen we beslist geen ruzie krij gen, nl. wanneer we de stelling po neren dat het in ieder geval niet TOCH IS HET ZO! een natuurkundige kracht is. Hoe het ook zij, de Maorihoofden werd deze mana eveneens toegekend en het respect voor deze heren groeide daardoor zó, dat aanraking van zijn lichaam of van dc voorwer pen waarmee hij in kontakt was ge weest, groot gevaar opleverde. Al het vaatwerk waaruit hij gegeten en gedronken had, moest worden vernietigd, wilde dit gevaar voor an deren uit de weg worden geruimd. Een Maorihoofd. dat onder een af dak trad, waaronder een kookplaat was Ingericht, maakte alleen al daar door kookgerei en spfjzen onbruikbaar voor anderen en het gebruik van een voorwerp dat aan het hoofd toe behoorde, kon de dood tengevolge hebbe**. WU. die op een veilge afstand van de hoofden der Maori's zitten (zowel wal tijdsduur als afstand betreft) moeten hierover niet te geringschat tend denken, want er zijn werkelijk gevallen bekend van mensen, die zon der het te weten iets gebruikten dat door de koning was aangeraakt en stierven toen zij hoorden dat het door hen gebruikte gereedschap van de koning afkomstig was. Dit zijn sterke voorbeelden, die uit de aard der zaak zeldzaam zijn, maar zij bevestigen toch in ieder geval de kracht vm de autosuggestie (vol gens wesWse begrippen) of van de mana 'gens de opvattingen der Polynes-ër») We kunnen echter niet nalaten te wijzen op een merkwaardige parallel tussen oosterse en westerse gebrul- Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9