Uw probleem is het onze Eis van 14.000 11a één weck wethouderschap Gezin uit Alblasserdam bleef in O.-Duitsland „Eisen bij woningbouw werken verstarrend" Een woord voor vandaag Sterke prijsstijging van varkensvlees tijdelijk 1 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1M ANDERZIJDS HERVORMD-GEREFORMEERD In liet „Gereformeerd Week blad" (uitgave Bout) heeft ds. A. Vroegindeweij een artikel ge schreven over het verlangen naar eenheid. Deze predikant uit de „Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk schenkt daarin vooral aandacht aan de verhou ding tot de gereformeerden: DE positie van de gereformeer de belijders is in ons land sterk verzwakt tengevolge van de grote verdeeldheid. Vroeger zag men het niet welk een droeve zaak het eigen lijk is, dat mensen, die dezelfde be lijdenis hebben, zo geheel en al naast elkaar leven, als ze al niet scherp tegenover elkaar stonden. Daarom is het verheugend, dat het besef al meer en meer gaat doordringen, dat we veel meer naast elkaar moeten staan. En vooral de jongeren kunnen het maar niet begrijpen dat men niet meer se rieuze pogingen doet om de eenheid van de gereformeerde belijders te bevorderen. Toch geloven we, dat er inderdaad meer gedaan zal moe ten worden op dit gebied, hoewel we natuurlijk niet willen vergeten en dat wordt door vele jongeren wel eens uit het oog verloren dat men meer dan een eeuw kerkelij ke geschiedenis niet zomaar in een handomdraai ongedaan kan ma ken. Toch hebben we beloofd om ook in ons blad deze zaak nog eens aan te snijden en onze lezers op te wekken om op dit gebied te doen wat er gedaan kan worden. We moeten begrip hebben voor el kaar en dat begrip krijgen we meestal pas wanneer we nauw met elkaar in aanraking komen. Laten daarom de kerkeraden van de ver schillende kerken met een gerefor meerde belijdenis eens contact met elkaar zoeken. En laten de leden van verschillende kerken ook ge- sprekskringen met elkaar vormen om elkaar beter te leren kennen. Wanneer men in interkerkelijk ge zelschap verkeert komt duidelijk openbaar, dat bij velen onvoldoen de begrip heerst voor de positie van de hervormd gereformeerden. Verschillende mensen van andere kerken hebben me de vraag ge steld waarom ik toch hervormd bleef en waarom ik me niet bij één van de andere kerken van gere formeerde belijdenis aansloot? Ik heb natuurlijk getracht die broe ders duidelijk te maken waarom we nog een taak en roeping me nen te hebben in onze vaderland se kerk. Ik heb hen gewezen op de opbloei van de gereformeerde pre diking en het gereformeerde leven in de Hervormde Kerk in de loop van deze eeuw. Vele bezwaren wer den ingebracht tegen de gang van zaken in onze kerk en we delen op verschillende punten als her vormd gereformeerden die bezwa ren ook. Maar aan de andere kant hebben wij onze bezwaren tegen de scheiding op scheiding, die aan het kerkelijk leven van Nederland zo'n beeld van verdeeldheid gegeven heeft en waardoor de positie van de gereformeerde belijders in ons land zo zeer verzwakt is gewor den, bezwaren ook tegen de eenzij dige ontwikkeling op verschillende punten in bepaalde gereformeerde groeperingen. Wij hebben trou wens, als we gescheiden van el kaar leven, allemaal de neiging om wat eenzijdig te worden. In elk geval kunnen wij de Her vormde Kerk niet de scheidbrief geven. Dan zouden we onze taak en onze roeping vergeten. Wij heb ben immers de taak om de gehele kerk op te roepen tot wederkeer naar Schrift en belijdenis. We wil len niet aflaten op het kerkelijk erf en in de kerkelijke vergaderingen te getuigen van de roeping van de kerk om in waarachtige gehoor zaamheid aan het Woord Gods en aan de Koning van de kerk te le ven. We willen niet van buitenaf het woord richten tot de Hervorm de Kerk, maar we willen in haar midden getuigen zijn van de grote Koning der Kerk, die van ons ge hoorzaamheid en trouw vraagt. Daarbij hebben we de hulp van de gereformeerden buiten de Her vormde Kerk nodig. We hebben be grip ervoor, dat ze de weg van de scheiding zijn opgegaan, want het leven op het erf der Hervormde Kerk was inderdaad en is ook nu nog menigmaal moeilijk en zwaar. Maar we menen, dat we niet on der het kruis weg mogen lopen, daar we immers de schuld meene men. Wij en onze vaderen hebben gezondigd. Hoewel we dus begrip hebben voor de scheiding, keuren we haar niet goed. Maar toch mo gen we elkaar als gereformeerde belijders niet loslaten, al leven we nu dan ook gescheiden wat de kerk betreft. En we moeten de kerkmu ren dan ook niet te hoog oprichten. God vergadert immers zijn Kerk uit alle kerken van Nederland en straks vallen inderdaad onze kerk muren weg en dan zal er over blijven de gemeente van de Heere Jezus Christus, die gewassen is in het bloed des Lams. Maar daar om willen we nu al de eenheid zo veel mogelijk bevorderen tussen de- 3enen die de Heere liefhebben en ie voor zijn Woord willen buigen. Daarbij hebben we te verstaan, dat het niet om ons gaat en om onze kerken, maar dat net om Hem gaat en om zijn eer en heerlijkheid. Dat hebben we ook als hervormd gereformeerden te bedenken. Daar bij moeten we weten, dat we hier in de strijdende kerk leven en dat we daarom steeds beducht moeten zijn op allerlei aanvallen van de boze, aie ons van de waarheid Gods zoekt af te trekken. Daarom moe ten we waken en bidden, opdat we niet in de verzoeking vallen, ook niet in de verzoeking van de een heid ten koste van de waarheid. Want die verzoeking is in onze da gen inderdaad bijzonder groot. Sociale hulp aan Surinainers Het is de bedoeling, dat op 1 oktober te Amsterdam een kantoor van het ka binet van de gevolmachtigd minister voor Suriname en de Nederlandse An tillen wordt gevestigd. Het buréau in de hoofdstad waarvoor nog geen huisvesting is gevonden zal zich be lasten met de hulpverlening aan Suri- namers hier te lande, die deze op so ciaal gebied behoeven. De leiding van het bureau heeft mr. Th. Simoons, die tevens hoofd is van de afdeling onder wijs van het kabinet. Laatstgenoemde afdeling blijft gehuisvest aan de Alexan der Gogelweg te Den Haag. De nieuwe gevolmachtigd minister, mr. S. D. Emanuels, heeft voor de so ciale hulpverlening speciale instructies, ontvangen. Berop.pingswerk NED HERV KERK Beroepen te Barneveld (toez.i (vac. W. Vroegindewey): J. v. Rootselaar, te Delft. GEREF KERKEN Beroepen te Nieuwveen-Zevenhoven H. G. A. Meinders, kand. te Amsterdam. GEREF GEMEENTEN Tweetal te Ierseke: P. Blok, te Dirks- land en J. van Haaren, te Rijssen. Voor Centrale Raad van Beroep Sittard voelt et Allereerst kwam mr. dr. J. B. Sens, oud-gemeente-secretaris van Heerlen aan het woord. Hij trad op als verte genwoordiger van de heren Dohmen ei Servaes. Hij noemde de onderhavige V aak een twistgeding, een lijnrecht ge- TT t T-, i i olS van wat betitelde als de onsma- Hoewel de heren J. Dohmen en kelijke politieke geschiedens, die zich mets voor dr. C. Servaes slechts één week in functie zijn geweest als wet houder van de gemeente Sittard eisen zij ieder een bedrag van 14.000, hetwelk hun zou toeko men krachtens een verordening die het wachtgeld en het pensioen van wethouders regelt. Daar de gemeente hiermee niet akkoord ging, moest de Centrale Raad var: Beroep in Utrecht deze zaak be handelen. De Raad heeft beide partijen gisteren gehoord. (Van i correspondent) Een gezin uit Alblasserdam vader, moeder, dochter van 18 en twee zoons van respectievelijk 17 en 11 jaar is achter het ijzeren gordijn verdwenen; Ruim vier weken geleden ging de heer W. Hamers en de zijnen met vakantie naar Frankberg In Sak sen, waar de moeder en de verdere familie van zijn vrouw woont, en keerde niet meer terug. Wel ontving het gemeentebestuur een brief, waar in de huur van de woning werd op gezegd. Ook de buren, met wie de familie Hamers goed kon opschie ten kregen een brief, waarin stond dat zij de planten en de vogels, die ze zo trouw voor de familie hadden verzorgd, mochten houden. Reeds eerder was de familie in Oost- Duitsland en deelde bij terugkeer mede dat men er wel had willen blij yen." Mevrouw Hamers heeft vroeger in Duitsland veel ellende ondervonden toen zij onder het Hitlerregime als kind bij haar ouders werd wegge haald. De buren hadden al eerder ge merkt dat er bij haar sprake van heimwee naar haar moeder familie. Tot overeenstemming gekomen om jaar met vakantie weer naar Oost- Duitsland te gaan en er te blijven, trof men in stilte alle voorbereidin gen om tot elke prijs te voorkomen, J~* welke zijde ook een spaak kunnen BOEKENHOEK Tina en meneer Jacques, door Domini que Forel. Uitgave A. W. Bruna it Zoon. Utrecht. Een aardige Maraboe-pocket voor oudere meisjes over de belevenis sen van een dagmeisje in ongewone om standigheden. Oorspronkelijke titel Mon- Interessant experiment in A'dlam In opdracht van de gemeente Amsterdam hebben de architect J. B. Bakema uit Rotterdam en de Amsterdamse architecten Aldo van Eyck en F. J. van Gooi twee plannen uitgewerkt voor de experimentele woningbouw in een gedeelte van Amsterdam-Noord. Het betreft een uitbreidingsplan van minimaal 1450 woningen op een terrein Buikslotermeer, ten zuiden van het daar geplande winkelcentrum. galerij-straten van twee meter breed op de derde verdieping. De leveran ciers zullen met hun wagentjes over deze galerijen kunnen rijden, zonder dat er kijk-hongervoor de wonin gen ontstaat. Het gaat hier om een verhoogde straat, die over de straten doorloopt naar de andere woningblok- De redding van de Vliegende Engel, door John Masefield. Uitgave A. W. Bru na Zoon, Utrecht. Een Maraboe- pocket met een zeeverhaal als inhoud van een groot schrijver op dit gebied. Oorspronkelijke titel Victorious Troy, vertaling T. de By. De omslag is van P. Joubert, de illustraties zijn van Dino Attanasio. Bob Morane en het haaieneiland, door Henri Vernes. Uitgave A. W. Bru na Zoon, Utrecht. Vernes is de schrij ver van de Bob Morane-avonturen, waarvan ook dit er wel in zal gaan. De vertaling van deze Maraboe-pocket is van T. de By. oorspronkelijke titel La lagon aux requins. De omslag is van P. Joubert en de illustraties zijn van Henri Lievens. De terugkeer van Polochon (De fami lie Anderson), door Tim Timmy. Uit gave A. W. Bruna ic Zoon, Utrecht. Een nieuw verhaal over de familie Ander son, een Maraboe-pocket voor meisjes van 14 jaar af. Oorspronkelijke titel Le retour de Polochon, vertaling Tru dy de By. Weldra moeder. Uitgave A. W. Bru na it Zoon, Utrecht. Een Maraboe- flash over verwachting en geboorte. Oorspronkelijke titel Bientót Maman. Vertaling en bewerking de arts L. S. Bloemhof. De laatste prinses, door Patrick Saint- Lambert. Historische roman voor oude re meisjes van veertien jaar af over de dochter van Marie Antoinette en Lodewijk XVI. Vertaling van deze Maraboe-pocket Trudy de By, Nick Jordan in Tel-Aviv, en Geen vi sum voor Nick Jordan, door André Fer- nez. Uitgave A. W. Bruna Zoon. Utrecht. Twee Maraboe-pockets met spannende spionage- en contraspionna- ge-verhalen. Oorspronkelijke titel voyez Nick Jordan en Pas de visa Nick Jordan. Vertalingen J. Hoogland en L. Polak, Omslagen P. Joubert illustraties E. Aidans. Een liefde in Jeruzalem, door Gisèlc Collignon. Uitgave A. W. Bruna it Zoon, Utrecht. Een verhaal uit het aan ge schiedenis en geschiedenissen zo rijke Palestina. De vertaling van deze Ma raboe-pocket is van Lida Polak, de oor spronkelijke titel was Un amour a Jéru- Wethouder geeft toelichting De wethouder van volkshuisvesting an Amsterdam, mr. Th. Elsenburg. deelde gisteren op een persconferentie mede dat bij het verstrekken van de stu die-opdracht een van de uitgangspunten was dat de richting waarin zich de volks woningbouw in Nederland in de laat ste jaren ontwikkeld heeft, ondanks dui delijke verbeteringen op technisch, func tioneel en hygiënisch gebied, bij velen een gevoel van onbehagen heeft doen ontstaan. De veelheid van voorschrif ten en eisen, de beperkingen inzake bouwkosten, het tekort aan research, enz. hebben (Z.i. een verstarring teweeg gebracht, niet alleen naar uiterlijke ver schijningsvorm. maar ook naar de in nerlijke waarde. Aan één tafel Met het verlenen van een studie-op dracht heeft men willen trachten ar chitecten en stedebouwers aan één ta fel te krijgen teneinde de verstarring in de evolutie van de woningbouw te doorbreken. De directeur van de ge meentelijke wonlngdlenst en het hoofd der afdeling stadsontwikkeling van pu blieke werken met hun directe mede werkers hebben hun ervaring en kennis volledig ter beschikking van de archi tecten gesteld bij het opstellen van de plannen. den met de huidige economie en met de bevolkingsgroepen gen zijn bestemd. Men mocht afwijken van de bestaande voorschriften en veror deningen indien dit gepaard ging met een zinvolle vernieuwingJ- waarde. De architecten Bakema en Van Gooi hebben ieder een defitinief plan afgele verd, waarin de inzichten van Van Eyck 'in verweven. De gemeente Amsterdam il een van deze plannen uitkiezen oi •er anderhalf jaar te doen realiseren. Verschil Het verschil in de ontwerpen Van Gooi en Bakema is dat de eerste sluitend de bouw in vijf woonlagen heeft gekozen, terwijl architect Bake ma patio-woningen, eengezins-rijen- huizen, woonwanden en woontorens heeft ontworpen. In beide ontwerpen is er een differentiatie in woninggroot ten. In beide ontwerpen zijn alle wo ningen direct bereikbaar via liften Novitiaat SSRU op 5 september Het bestuur der Societas Studiosoru Reformatorum, afdeling Utrecht, deelt mede dat het novitiaat aanvangt op don derdag 5 september te 16.00 uur. Men kan zich hiervoor laten inschrijf ven op 2. 3 en 4 september en van 14-16 uur. september van 10-12 Bemuurde Weerd W.Z. 3, 10-12 bovendien op 5 op de sociëteit. Bisschoppen in V.S. tegen apartheid i het wiel gestoken Op het afscheidsavondje zagen de bu ren wel dat er veel koffers en pak ken meegingen op de reis, maar de verklaring, dat de familie in Oost- Duitsland wel het een en ander ge bruiken kon, klonk nogal bevredigend. )e reis werd gemaakt via Leipzig en toen de heer Hamers na een paar weken de wens te kennen gaf in Oost- Duitsland te mogen blijven volgdi Oost-Berlijn een onderzoek van familie naar hun politieke betrouw baarheid, dat blijkbaar bevredigende resultaten opleverde. Daarop lichtte men buren en kennissen in Alblasser dam in met het verzoek aan het ge meentebestuur om het huisraad op te slaan of te verkopen en het geld op te sturen-, .jKon dat njet, danhr»l men er ook vrèdp mee, want de fa milie was vast. besloten in Frankberg een nieyw bestaan op te bouwen-. De heefHarhers;- die geen uitgesproken communist was, was wel sterk links georiënteerd. bij de wethoudersverkiezing in Sittard heeft afgespeeld. Beide he ren werden tot wethouder benoemd te gen de zin van een deel van de eigen (katholieke Volks)partij. De KVP be schikt in Sittard in de gemeenteraad over de kleinst mogelijke meerderheid, maar wenste desondanks dat alle viei de wethouderszetels in haar bezit kwa men. De plaatselijke oppositie, aange voerd door de Katholieke Democrati sche Partij verijdelde dit. Na de stem mingen bleek dat slechts twee KVP'ers. de heren Servaes en Dohmen tot wet houder waren gekozen en dit nog dank zij de steun van de oppositie en t de wil van de KVP. De beide heren dden hun benoeming, maar vroegen nauwelijks een week later, nadat zij door de KVP waren geroyeerd als lid, ontslag. DUIDELIJK Mr. Sens baseerde gisteren zijn be toog op genoemde verordening, die in Sittard sinds 1957 van kracht is. In ordening wordt bepaald dat aan wethouders bij ontslag tenminste gedu rende twee jaar een uitkering moet wor den gedaan. Deze zou het eerste jaar moeten bestaan uit tachtig procent van de jaarwedde en voor het tweede jaar uit 65 procent. Dit betekent, aldus mr. Sens, dat mijn cliënten ieder recht heb ben op een bedrag van ongeveer 14.000. Naar zijn mening is de ver ordening op het punt van uitkeringen l-wethouders zeer duidelijk, nimum uitkering van twee jaar noemde hij een algemene garantie die de wet stelt voor ieder die zich bereid verklaart een bestuursfunctie te vervul len. Het betreft hier volgens hem een stuk democratische zekerheid, door de wet gegarandeerd. NIET REDELIJK De gemachtigde van de gemeente Sit tard, prof. mr. dr. J. Simons uit Rot terdam, vroeg zich af of het recht in de ze zaak louter en alleen is te vinden in de door zijn tegenpleiter aangehaalde verordening. Prof. Simons zei de mening te zijn toegedaan dat algemene rechts beginselen, als die van redelijkheid en billijkheid hier dienen te prevaleren. Hij vindt namelijk dat de appellanten on redelijk handelen tegenover de gemeen te Sittard door een uitkering te vorde ren. ,,Zou deze zaak uitsluitend naar de letter van de wet worden beoordeeld dan zouden de klagers ongetwijfeld i uitkering krijgen, maar zij kunnen eenvoudig uit het oogpunt van het alge meen rechtsbeginsel redelijkheid geen énkele aanspraak op maken1', aldus prof. Simons. Hij was yoorts deel dat de heren Servaes en Dohmen .vrijwel niets aan hetwethouderschap Hij zeide tot allen: Indien iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf en neme dagelijks zijn kruis op en vol ge Mij" (Lucas 923). Er zijn mensen, die, als zij dit woord van de Here lezen of horen, zeggen: Ja, dat weet ik wel Jezus volgen wil zeggen jezelf helemaal wegcijferen, alles doen wat Hij van je vraagt en blijmoedig het kruis, dat Hij je oplegt, dragen. Ach ja, we weten het wel! Kruis opnemen, Hem vol gen. Voor velen is dat te zwaar, en van de Here wel wat te veel verlangd. En in feite is het veel zwaarder. Want er staat niet, dat we ons kruis moeten opnemen, nee, er staat dagelijks het kruis opnemen, elke dag opnieuw' lopen met dat pak zor gen, verdriet, tegenslagen, pijn, zonden. Elke dag opnieuw onder dit alles gebukt gaan. Het is geen sinecure, men kan er hondsmoe van worden. Geen ogenblik verlost van dat zware kruis, geen ogenblik rust dagelijks dragen. Het is haast niet te doen. Het is inderdaad haast niet te doen als de mens alleen door het leven zou gaan. Als hij de kracht bij zichzelf zou moeten zoeken. Als Jezus er niet was. Wij kunnen het dragen omdat wij het oog gericht mogen houden op onze Leidsman en Voleinder des geloofs, en omdat wij weten, dat Hij ons gadeslaat, en ons de kracht schenkt om dagelijks dat kruis op onze schouders te nemen. Jezus, niet mijn. eigen kracht, niet het werk door mij volbracht, niet het offer dat ik breng, niet de tranen die ik pleng, schoon ik ganse nachten ween, kunnen redden, Gij alleen. EEG brengt prijzen in beweging" hebben kunnen doen! De raad doet i drie weken uit- In het vijftiende jaar van het bestaan van de Staat Israël heeft de Nederlandse Rijksmunt in Utrecht gouden munten geslagen die de band symboliseren met de geschiedenis van het oude Israël. De kunstenaar Israël aangebracht. koningen Salomo en David tot onderwerp, die men hier resp. links en rechts ziet afgebeeld. De keerzijden van de muntstuk ken zijn gelijk. Om de tvaarde aanduiding heen zijn de wapenen van de twaalf stammen van Naast de voordeuren is een berging geprojecteerd. De kinderspeelplaatsen zijn in parkachtige ruimten gesitueerd, zonder kruisend autoverkeer. In de wijk gerekend met een parkeercapaciteit t een auto per woning. Het hoofd kenmerk van het woningtype zal zijn de soepele geleding van het woonareaal in wonen, koken en eethoek, De slaap vertrekken zijn een halve verdieping ho ger gelegen. In zijn toelichting stelde de heer Ba kema dat men als men de woning ver laat het idee moet krijgen een groter, gemeenschappelijk vertrek zij het zon der dak te betreden, zodat de hele ijk één groot huis wordt. Het i, bedoeling dat zich in de onderbouw rond de pleinen bedrijfjes vestigen. Verscheidene Amerikaanse rooms-ka- tholieke bisschoppen hebben donderdag opnieuw stelling genomen tegen rassen discriminatie en van alle rooms-katho- lieken geëist ,,de hinderpalen die de rechten en kansen van onze neger-broe ders beperken" te verwijderen. Zondag aanstaande (25 augustus) zal in veel bisdommen van de Verenigde Staten van de kansels een herderlijke brief worden voorgelezen waarin de bisschop pen zeggen dat de rooms-katholieken het hunne moeten doen om te verzeke ren dat ..het stemmen, de werkgele' genheid. onderdak, onderwijs en open bare gelegenheden voor iedere Ameri- te Utrecht, kaan vrijelijk beschikbaar zijn". Op 31 augustus Landelijke contactdag Oeeum. Leergang Zaterdag 31 augustus zullen voor de jeede maal in de nog jonge geschie- ini'S van de Oekumenische Leergang irsisten, docenten en curatorium-leden elkaar treffen op een landelijke contact- ig van de leergang. In het eerste jaar van haar bestaan de start vond plaats op 3 oktober van het vorig jaar trok dit nieuwt oekumenische initiatief iets meer dar "100 deelnemers. Op de contactdag zullen o.m. inleidin gen worden gehouden door ds A. var den Heuvel van de Wereldraad van Ker ken uit Genève, prof. drs. F. Haarsma het Dokumentatie-Centrum Concilie, H. van Andel sekretaris van de Oe kumenische Jeugdraad in Nederland. S. Klein sekretaris van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland en door prof. dr. J. C. Hoekendijk. Voorlichting over wijkgebouwen Sinds de bevrijding hebben het Groe ne en het Witte Kruis, die in Neder land ongeveer duizend plaatselijke ver enigingen omvatten, ruim vijfhonderd nieuwe wijkgebouwen opgericht. Deze wijkgebouwen zijn de centra van ge zondheidszorg in de betrokken plaatsen. De ervaringen, die bij de bouw van deze vijfhonderd gezondheidscentra zijn opgedaan zijn verwerkt in een reeks artikelen in het augustusnummer van het blad Gezondheidszorg van Het Groe ne Kruis. Uitvoerig wordt aandacht geschonken aan de centrale plaats die het wijkge- bouw in de samenleving inneemt en die bij de verdeling van bouwterrein door vele gemeenten-besturen niet voldoende wordt onderkend. Door de aandacht te vestigen op de bijzondere eisen ve wijkgebouwen hoopt men dat voc driehonderd centra die nog zullen I rijzen de condities zullen zijn. Vele huisvrouwen zullen de af gelopen dagen bemerkt hebben, dat het varkensvlees bij de slager aan zienlijk in prijs is gestegen. Vooral de karbonaden gaven een aanmer kelijke prijsstijging te zien van circa 50 cent per pond. Wie van deze prijsstijging profiteren zijn echter niet de slagers, maar de varkenshouders. De slagers zien op het ogenblik zelfs als gevolg van de gestegen prijzen voor varkens vlees hun omzetten in deze sector dalen, maar de varkenshouders maken uitstekende prijzen van ƒ2 tot 2,10 per kg vuil. Er zijn echter ook perioden geweest, dat de boer nauwelijks 1,60 per kg kreeg, ter wijl ter dekking van de kosten voor de veehouder toch tenminste een prijs van 1,80 tot 1,90 betaald dient te worden. De gemiddelde varkensprijs voor geslacht gewicht in de gangbare kwaliteit bedraagt thans f2,42 tot 2,45. Deze prijzen zijn aanmerkelijk lager dan de winkel prijzen,. maar het publiek dient hierbij te bedenken, dat meer dan de helft van het gewicht van het varken weinig of niets opbrengt ("poten, kop, spek enz ADe prijs duë voor het hele varken betaald wordt, moet voor een belangrijk deel ver haald worden op de magere delen. Dit verklaart het feit, dat ook de slagers zelf thans 4,70 en hier en daar zelfs al 4,90 voor een kilo varkenskarbonaden bij inkoop ten betalen. Op onze vraag, of deze prijzen van blijvende aard zullen zijn, ant woordde ons de lieer H. de Mooij, voorzitter van de Bond van Chr. Slagerspatroons, dat de prijzen naar zijn verwachting na de augus tusmaand wel weer zullen dalen. Maar toch verwachtte hij, dat on der invloed van de EEG en het ho gere prijspeil voor vlees in de part nerlanden, het prijspeil in Neder land voor de toekomst, een neiging tot stijgen zal blijven vertonen. De heer De Mooij, die ook Voorzitter is van de Chr. Middenstandsbond, - zag een dergelijke ontwikkeling ook andere artikelen, zoals brood (juist de ze week weer met een cent verhoogd in het najaar waarschijnlijk met nog cent), melk, brandstoffen enz. Hij vo zag de komende jaren een In beweging komen van het loon- en .prijsniveau in Nederland als gevolg van de verder gaande integratie binnen de Euromarkt. Zo zijn bijv. de vleesprijzen in vrij wel alle andere Euromarktlanden hoger. Naar dit hogere niveau zullen ook in Nederland de prijzen moeten evolueren, Overigens wilde hij op dit moment de zaken niet dramatiseren. De huidige prijsstijging zag hij ook als een belang rijk gevolg van het toerisme in de vakantieperiode. Door de vakantiegan- gers worden blijkbaar veel varkenskar bonaden gegeten, wat een prijsverho gend effect heeft. Dit verschijnsel doet zich elk jaar in de maanden juli augustus voor. Wat op dit moment aanleiding is weest tot een extra stijging van de kensprijzen is waarschijnlijk het feit, dat op 2 september in de EEG de re geling voor varkensvlees niet meer al leen zal gelden voor hele varkens en voor vleeswaren, inaar ook voor onder delen van het varken, bv. de karbonade. Vorige week heeft Frankrijk zijn gren zen voor de invoer van varkensvlees weer opengesteld en de belangstelling voor de invoer blijkt bij de Fransen groot te zijn. Tot 2 september is deze invoer in Frankrijk immers nog moge lijk zonder heffingen volgens de EEG- regelingen. De onevenwichtigheid in de EEG-hef- fingen voor varkensvlees noemde men ook bij het produktschap voor vee en vlees een van de oorzaken van de ster ke stijging van de varkensvleesprijzen Nederland op dit moment. ettig p Geref. synode begint dinsdag aanstaande Op dinsdag 27 augustus a.s. 's mor gens om 9 uur zal de synode van de Ge reformeerde Kerken weer in de Stads-" parkkerk te Groningen-Zuid bijeenko- Zij zal de eerste dagen o.m. behan delen enkele stukken over het cateche tisch onderwijs, de kerkelijke examens en het oorlogsvraagstuk, deputa/tenrap- porten over aanvullende opleiding, bid- en dankstonden, hulpbehoevende kerken, gescheurde kerken, evangelisatie België, geestelijke verzorging van strooiden, gevangenen, doofstommen, het rapport over de doop van wéttig geadopteerde kinderen. ;De buitenlandse gasten worden ver- wacht op woensdag 4 september, ter- wijl op dezelfde dag een ontvangst van de synodeleden ten gemeentehuize zal -se plaatshebben. Li et Indiase god L wilde niet r verhuizen E Wegenbouwers die een vierbaans auto weg aan het aanleggen zijn tussen Koeala Loempoer en het 32 kilo meter verder gelegen Klang op Mailakka, zullen hun plannen geheel moeten gaan wijzigen. een plan ontworpen om de tempel Q af te breken en op enige afstand N empel een nieuwe te 5 li De nieuwe tempel is reeds geheel ge-r reed en met de afbraak van de oude was een begin gemaakt. Nu heeft echter de godheid, sprekend door een medium, zijn bezwaren kenbaar gemaakt. Via een vrouwelijke pro- r fetes heeft hij zijn aanbidders dui- I delijk gemaakt dat hij niet wenst te verhuizen. De volgelingen van deze godheid hebben nu bezwaar gemaakt tegen de afbraak van de oude tempel en [0; de wegarbeiders zijn in staking ge- «j gaan toen hen werd opgedragen toch door te gaan. Het ziet er naar uit dat de vierbaansweg zal moeten ch worden omgelegd. Vraag: Moeten onze kinderen tegen betonplaten z de kinderen van de tante van mijn kost. Is hij n oom" en ..tante" zeggen of talen? -- neef" en ..nicht". We kunnen het Antwoord: Overeenkomsten strekken de zaak minder eenvoudig wordt namelijk niet op dit punt den, dragslijn Antwoord: Hier geven gezond ver stand en praktische zin de doorslag. Vroeger zeide iu slechts 15 hebben ge- drievoud uittikt en naar de griffie 1 1 verplicht de 125 te be- het Kantongerecht gaat. Denk er dat de zaak niet kosteloos weten niet wat de juiste ge voerd. Weliswaar geldt de regel dat roepen. de kosten gezamenlijk moeten den gedragen, doch dit geldt slechts <jat de gezamenlijk gemaakte Vraag: Onlangs las ik in uw rubriek, it men bessen kan uitknijpen in de centrifuge. Nu zou ik dat ook willen die niet onderling met elkaar I verband staan, moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. „neef" en „nicht' doch°het klinkt beter, wanneer me „oom" en „tante" zegt, wanneer een groot leeftijdsverschil bestaat, e.. „J „neef" en „nicht" als de leeftijden gen. dat zijn buurman niet onnodig op het later niet afgeven als vrijwel niet uiteenlopen. De ene echt- kosten wordt gejaagd. Hij is natuur- genote heeft dus gelijk wat het wat lijk niet verplicht de werkzaamheden ten. De buurman behoort van tevoren doen, maar mijn vraag is: Wordt het r- kennis te geven van de noodzakelijke koper in de centrifuge niet aangetast springen omdat wij kunstmest gebruikt (ia "-ii behoort te zor- dnm- w nmr van de bessen? En zou hebben. Is dat waar? werkzaamheden en hij behoort te zor- door het .n.r ;„i,rtrri*9 AntwoordU behoeft niet bang téR goed inkomt? zijli, dat alleen de kunstmest al aan-K Antwoord: De in onze rubriek bedoel- leiding zal zijn voor de mislukking vanlc de centrifuge is een hulpstuk, dat bij de weck. Alsdat waar zou zijn, was hethc sommige keukenmachines kan worden inmaken vrijwel onmogelijk. verouderde officiële spraakgebruik be- door de buurman-bouwkundige te doen treft, en de andere voor de praktijk uitvoeren, doch dit heeft dan heel ern- van 'het leven, tenzij in een bepaalde stige financiële gevolgen voor hem. landstreek of omgeving nog aan de De buurman-bouwkundige behoeft oude gebruiken streng de hand wordt slechts de helft van de noodzakelijke gehouden kosten te ^etaien. Kan ™eii het over g0ed wïnddroog te maken. Het moet döör~"bepa*aldë' bVcteriënT" dïe^in""^ Vraag: Twee buren wonen in een diensten met een» «Jan opent natuurlijlc ten sterkste worden afge- groente voorkomen. Wanneer deze bac-Ü bijgeleverd of afzonderlijk aange- Toch kan bederf van in de huishou-,. schaft. Hier wérd dus niet bedoeld de ding geweckte groente niet altijd centrifuge, die gebruikt wordt om komen worden. Die wordt veroorzaakt®1- Twee buren wonen dubbel pand. Zij zijn elk eigenaar van onze wetgeving nog altijd de mogelijk- het door hen bewoonde deel van dit heid de zaak als goede vrienden pand. De koopakte schrijft voor dat de kantonrechter voor te leggen, het onderhoud van riolering en beerput beste is dan dat de verliezer de betrek voor gezamenlijke rekening is. Nu kelijk geringe proceskosten betaalt, en heeft de ene buurman een metselaar de winnaar trakteert. Op die manier en personeel ontboden omdat de W.C. blijft er geen wrok zitten, verstopt was. Hij heeft echter zijn De man, die 125 vordert, moet de letji raden, de wascentrifuge te gebruiken teriën gassen - het maken van bessensap, omdat buurman, die bouwkundige is niets la- zaak kort en duidelijk ten weten en wil nu dat deze de helft schimpscheuten op de buurman op van de 250 kosten betaalt. De buur- schrift stellen, en de buurman-bouw- verder man-bouwkundige had gemakkelijk het kundige kan op dezelfde wijze a werkje kunnen opknappen zonder ar- woorden. De eerste kan dan weer gunstig mogelijk beidskosten in rekening te brengen, cn repliek opstellen en de tweede de hierbij nodige vernieuwing van de dupliek, waarna men alles netjes tijdens hun le- - duwen zij de flessen open. Zijn zij ie de bessen de be- niet-gasvormend, dan blijven de flessen*,-, „f 1,gesloten maar de inhoud wordt bedor-^ ven. Vooral de eihoudende bonen en ft erwten vormen een goede voedingsbo-W de pitten, vel- dem voor bacteriën. U kan echter de r. ,- Sped uit kan kans op bederf verminderen door delij zonder krijgen, daar deze de kleine openingen groente direkt na de pluk te verwerkenbi an od kunnen verstonnen en dan is rn»n nnr «n .nrnmu:. u ie leggen. Het dan het zuur schermde laag op het koper kan tasten en u later last kan krijgen met de was. Ook zal het van het merk cen trifuge afhangen of steeltjes kunnen verstoppen "erder van huis. Vraag: Wij hebben een grote tuin en oogsten veel groente. Nu willen wij die groente wecken. Maar men vertelt ons e dat dan de glazen potten zullen stuk kwartier steriliseren. dag de groente nogmaals dri«

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2