Nieuwe Leidse Courant Koppelbazen alleen na inschakelen rleg ove Einde wilde autohandel in zicht Ex-buurman pleegt aanslag op echtpaar bij Desnoods staken wijze van sanctie Scotland Yard vordert in affaire posttreinroof Vijf mensen op Texel aan dood ontkomen T„ Vrijdag 23 augustus 1963, 44ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGB'.AD „Stantvartigh ii gh*bl*v*n Zie pagina mijn h»rt In Ughanspoef EX-PRESIDENT Youlou Lisse Metaalarbeiders stellen werkgevers voor: Een beeld, van het bezoek, dat premier Chroesjtsjef gisteren met zijn gastheer president Tito, aan de door een aardbeving verwoeste stad Skoplje heeft gebracht. Kneedbom in Venlo (Van onze correspondent) Op de Hogeweg te Venlo is een nachtelijke bomaanslag gepleegd op het bejaarde echtpaar H. Horsten-Valize. Wonder boven wonder raakte niemand gewond. De dader, de vroegere buurman Piet S. (27) is gearresteerd. Hij had een massa kneedbare springstof op het raamkozijn van zijn vroegere buren aangebracht, de springstof voor zien van een vuurkoord en slagpijpje en vervolgens op veilige af stand voor zichzelf het vuurkoord aangestoken. De explosie ver nielde het raamkozijn en een deel van de huiskamerinventaris. ezien stond het zwart Hij had wat bier gedronken, waarna in de drukke arbei- zijn haat tenopzichte van zijn vroegere dersbuurt. Nog voor de komst van huurlieden naar boven was gekomen, de politie had de menigte reeds de Thuis haalde hij de springstof tevoor- puzzel opgelost en was men eens- schijn en volvoerde toen zijn gevaarlij- luidend in het oordeel omtrent de ke daad De explosieven had hij ont- Sr, van »,e de pol.t.e alle b„- vreemfl in ee„ DuIlse zoutmijn waar hlJ lerheden op een presenteee- „erkzaam was Bu een huiszoeki e^fader léon^lan ook gëmakke- -<»«* 1»'- - -■ De heer Hendrik Horsten (68), een gepensioneerd vakman der P.T.T. toonde zich bijzonder kalm over de aanslag. „Het is gelukkig allemaal nog goed afgelopen, doch toevallig lo geert mijn dochter met haar twee kinderen hier en zij slapen precies boven de nu vernielde kamer". lijk in de kraag worden gegrepen. Zonder veel omhaal gaf de 1 zijn daad toe. Nieuws in één oogopslag Venlo is opgeschrikt door een aanslag met een kneedbom. De dader had het voorzien op een be jaard echtpaar en heeft vermoedelijk gehandeld terwijl hij door haat was gedreven. Engeland en de Verenig de Staten zijn door hun NAVO-bondgenoten op de vingers getikt. Ze hadden niet buiten hun partners om het kernstopverdrag met Moskou mogen sluiten. De drie metaalarbeiders bonden willen een einde maken aan de aktiviteiten van de koppelbazen door de CAO te wijzigen. Vol gens de nieuwe bepaling zou de vakraad van de me taalindustrie elke gebruik making van uitleenbedrij ven moeten goedkeuren- Een onderzeebootbestnj- dingsvliegtuig van de Ma rineluchtvaartdienst heeft gisteren op de zuidpunt van Texel twee raketten boven een weiland afge vuurd, waarop zich een aantal mensen bevonden. Een landbouwer, die op korte afstand stond werd tegen de grond geslingerd; een Kotterdams gezin zocht in paniek een goed heen komen in een auto- Men neemt aan dat de vlieger door de regen is misleid. In Zuid-Vietnam is de toestand op het ogenblik rustig, al hebben verschei dene mensen hun onge noegen over de gang van zaken uitgesproken. De minister van buitenlandse zaken heeft zijn ontslag aangeboden en de ambas sadeur van Zuid-Vietnam in de VS heeft zijn voor beeld gevolgd. Het blijkt dat het aantal arrestaties meer dan duizend be draagt. Het onderzoek van de VN-commissie op Borneo dreigt nu al spaak te lopen door de Indonesische eis meer waarnemers te stu ren. Zowel Noord-Borneo als Serawak houden echter vast'aan het overeengeko men aantal van twee. (Van een onzer redacteuren) De drie metaalarbeidersbonden hebben gistermiddag in de vakraad voor de metaalindustrie voorstellen gedaan, die een einde moeten maken aan de hand over hand toenemende „ronselarij" van arbeiders door zoge naamde koppelbazen. Tegenover de werkgeversbonden hebben zij als hun standpunt kenbaar gemaakt, dat in de cao een artikel moet worden opge nomen volgens welke elke gebruikmaking van uitleenbedrijven dient te worden onderworpen aan het oordeel van de vakraad. Tegenover de werk gevers, die zonder toestemming van de vakraad gebruik maken van de diensten van onderaannemers, willen de werknemersorganisaties de han den vrij hebben, zodat zij eventueel zelfs naar het wapen van de werk staking kunnen grijpen. De werkgeversorganisaties hebben toegezegd zich over de voorgestelde regeling die op 1 september al van kracht zou moeten worden te zullen beraden. De drie bonden van werknemers in. de metaal- en elektronische industrie er van uit, dat ook de onderne- gediend zijn met een goed so ciaal klimaat. Slechts op formele gron den kunnen zij betogen, dat zij vrij uit gaan. Zij moeten er zich niet van af maken met te zeggen, dat de looncon- troledienst maar moet uitzoeken of de koppelbazen de loonregeling van het college van rijksbemiddelaars naleven, aldus de heer I. Baart, voorzitter van de Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond na af loop van de vakraadsvergadering. Aan gezien de administraties van de kop pelbazen meestal niet kloppen de daarin voorkomende namen stemmen dikwijls niet overeen met die in de Burgerlijke Stand is de controle uitermate moeilijk. Werkgevers- en werknemersorganisaties dragen beide een stuk verantwoordelijkheid voor de sociale rust in de metaalindustrie en moeten dan ook gezamenlijk tot een oplossing van het probleem zien te ko- Wijziging van CAO De situatie is dermate ernstig, dat vol gens de werknemersbonden gesproken kan worden van een „uiterste nood zaak" om over te gaan tot een tus sentijdse wijziging van de c.a.o. Er moet een artikel worden ingevoegd, krachtens welk de werkgevers alleen met toestem ming van de vakraad van de diensten van (bona fide) uitleenbedrijven gebruik mogen maken. Voor de verkrijging var de gevraagde toestemming zou uiter aard aan bepaalde voorwaarden moe ten zijn voldaan. Deze voorwaarden zou den nog nader moeten worden gecon cretiseerd, maar in elk geval zouden de werkgevers moeten worden Scotland Yard heeft gisteren in haar jacht op de treinrovers een zeer onge bruikelijke stap gedaan: men heeft een beroep gedaan op het publiek te helpen bij de opsporing van drie per sonen die de Yard bijzonder graag aan de tand wil voelen. Foto's en na men van de drie gezochten zijn in het gehele land verspreid. Dat het ver zoek resultaat heeft gesorteerd bleek uit het feit, dat twee uur na het ver zoek tot opsporing van het trio een van hen. de 31-jarige bookmaker Charles Wilson is gegrepen en voor ondervraging naar Scotland Yard overgebracht. Intussen zijn ook meer bijzonder heden bekend geworden over de blonde vrouw, die gisteren in Londen werd gearresteerd. Het blijkt ene Mary Mason te zijn, de vrouw die de zwarte personenauto had gekocht, die zondag op de parkeerplaats van een Londens vliegveld werd aangetrof fen. Zij is in hechtenis genomen op verdenking van heling van 835 pond, afkomstig van de treinroof. Alle ge tuigen. onder wie de verkopers van de auto hadden haar beschreven als een brunette. Zij had de wagen met biljetten van vijf pond betaald. Gis termiddag werd zij voor de rechter van instructie geleid, die haar tot za terdag zal vasthouden. Tot nu toe zijn zes mensen, drie mannen en drie vrouwen gearres teerd. sinds de klopjacht op de rovers begon. De foto's van de andere twee mensen die Scotland Yard zoekt. White en Reynolds, staan in vrijwel alle Engelse bladen op de voorpagina. Er werd de nadruk op gelegd, dat de politie slechts in uiterste nood tot een dergelijke maatregel overgaat, omdat de verdedigers dit later dik wijls aanvoeren om aan te tonen dat de jury bij de rechtzitting bevoor oordeeld is. Onmiddellijk na het vrijgeven van de portretten werd de telefooncentra le van Scotland Yard overstroomd met tientallen meldingen De meeste mensen hopen ongetwijfeld op een deel van de enorme beloning die in uitzicht is gesteld. Het aantal perso nen dat de beloning te zijner tijd zal moeten delen is nu echter al zo groot, dat volgens juridische deskundigen geen mens er een fortuin aan zal kunnen overhouden. Tenslotte heeft de Yard gisteren een anoniem telefoontje gekregen. Een man vertelde dat een bende een overval wilde plegen op een post trein tijdens de rit van Penzance naar Londen. Toen de trein te Rea ding stopte stapten er vijftien politie mannen in, die het transport hebben geëscorteerd, zonder overigens een hand te hoeven uitsteken. plicht zich ervan te vergewissen, dat de arbeidsovereenkomsten van de on deraannemers en hun werknemers in overeenstemming zijn met de loonrege ling. Voorts zou nimmer toestemming mogen worden gegeven voor het op za terdag en zondag inschakelen van uit leenbedrijven, die gedurende de week ends met vaste arbeidskrachten wer ken. Zo zou een einde komen aan de dwaze situatie, dat een bus met bij voorbeeld Verolme-arbeiders bij Zoeter- woude een bus met arbeiders van de Amsterdamse Droogdok Mij tegenkomt, die op eikaars bedrijven gaan werken! (Voor vervolg zie pagina 5) Blijde gebeurtenis aan Belgische liof Wordt aan het Belgische hof een blijde gebeurtenis verwacht? Volgens radio-Brussel is van de zijde van het hof verklaard dat het „voorbarig" zou zijn te spreken over een komende blij de gebeurtenis „Maar een zeker opti misme is gerechtvaardigd", werd er aan toegevoegd. Talloze Belgen zijn er echter al van overtuigd binnenkort de geboorte van een prins of prinses te kunnen vieren. Zij baseren uit optimisme op een com muniqué van het Brusselse paleis. Hier in wordt gezegd, dat „hoewel de ge zondheidstoestand van koningin Fabiola uitstekend is, worden haar voor het ogenblik lange reizen afgeraden". Aanleiding tot dit communiqué was het feit dat de koninging niet, zoals aan vankelijk was meegedeeld, haar vakan tie in Spanje zal onderbreken om twee plechtigheden in België bij te wonen. Konmg Boudewijn komt nu op 24 en 25 augustus alleen naar België. In Brussel wordt nader vernomen dat koningin Fabiola niet ziek is en ook niet ziek is geweest. Het Belgische konings paar trad op 15 december 1960 in het huwelijk. Deze drie portretten zijn giste ren door Scotland Yard ver spreid in verband met de na speuringen inzake de grote treinroof. Het zijn v.l.n.r. caféhouder James White, de bookmaker Charles Wilson (die inmiddels door de politie is at gehouden) en de antiquair autohandelaar Bruce Reynolds. White zou in gezelschap zijn van een vrouw, een baby en een poedel. Gisteren is een van de kabels van de kabelbaan, die gebruikt zal wor den bij de afsluiting van de Grevelingen, bij het spannen gebroken. De bijna 10 centimeter dikke staalkabel knapte als een draadje wol en de uiteinden ploften in het water. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. doch het werk zal aanzienlijke vertraging ondervinden, aangezien eerst een nieuwe kabel gemonteerd moet worden. Raketten verkeerd afgevuurd (Van een onzer redacteuren) Gistermiddag omstreeks drie uur heeft een onderzeebootbestrijdings- vliegtuig van de Marine Luchtvaart dienst, een tweemotorige machine van het type Grumman S 2 F nabij Den Hoorn op de zuidpunt van Texel twee raketten afgevuurd boven een wei land, waarop zich een aantal mensen bevonden. De projectielen die ongela den koppen hadden anders was het een ramp geworden schoten met een snelheid van 6 tot 700 km per uur in de drassige bodem onder geweldige stoomontwikkeling. De landbouwer C. B. uit Den Hoorn werd door de enor me luchtdruk tegen de grond geslagen. Eén projectiel sloeg een felle vuur straal achterlatend, op 6 tot 8 meter afstand van deze landbouwer in de grond. Een aantal vakantiegangers, dat zich eveneens op het weiland bevond, zocht in paniek een goed heenkomen in hun na- bijstaande auto. Naar later bleek had de vlieger, wellicht misleid door het regen achtige weer. een vergissing begaan. Hij vuurde de twee projectielen in plaats van op het oefenstrand nabij het zuidelijker gelegen De Mok. dat in dergelijke geval len voor het publiek wordt afgesloten, verscheidene kilometers noordelijker af. De vakantiegangers die door het oog van de naald kropen was de familie L. Oosterwijk uit Rotterdam (man, vrouw en twee kinderen!. De projectielen sloe gen enkele tientallen meters van hen met een klap in de grond. Het stuk weiland waarop een en ander gebeurde ligt enkele kilometers ten noor den van Den Hoorn. Na ongeveer een uur verschenen enkele marinemensen per jeep, die de twee projectielen uitgroeven. De raketten bleken een lengte van onge veer anderhalve meter te hebben en wor den onder de vleugel van een gevechts vliegtuig meegevoerd. De M L.D. bleek reeds vanuit het vlieg tuig van de foutieve handeling op de hoogte te zijn gesteld, maar kwam pas via de politie, die door de landbouwer en de vakantiehoudende familie was verwit tigd te weten wéér de raketten waren in geslagen. Het schijnt de eerste keer te zijn dat zoiets is gebeurd. Echter vragen verscheidene bewoners van de zuidpunt van Texel zich af of de oefenende vliegtuigen die alvorens een duikvlucht op het strand nabij De Mok te gaan ondernemen rondjes draaien tot tien kilometer landinwaarts, deze vluchten niet beter overwegend boven zee (het Marsdiep) kunnen houden. Vooral omdat de zuidpunt van het eiland thans dicht bevolkt is met vakantiegangers. En er wordt thans druk geoefend! Want ook al is er sprake van ongeladen raketkoppen, de projectielen zijn beslist niet ongevaarlijk als ze op een verkeerde plaats neerkomen. Hetgeen gisteren ten overvloede is aangetoond. aan de gang van zaken rondom de jong ste kabinetsformatie. Daartoe is aanlei ding. De formatie gaf er reden toe en die reden is er in het bijzonder voor de K.V.P. Deze partij is van onze politieke partijen de grootste, en zonder zich onredelijk breed te maken in de eisen die zij stelt laat zij zich daarop ook voorstaan. Dat is haar goed recht, al mag van de andere kant nu ook worden verwacht dat zij een staatkundige inbreng verzorgt als met haar getalspositie in overeenstem ming. Zoals bekend is dit laatste ook bij de jongste kabinetsformatie niet altijd het geval geweest. Er zijn vooral van de zijde der K.V.P. nogal wat fouten gemaakt, zoals daar nu ook openhartig wordt toe gegeven. Dus is er voor de K.V.P. aanleiding tot spijtbetuiging over begane tekortkomin gen. We behoeven overigens niet voorbij te zien aan het feit, dat de kritiek die de K.V.P. levert, en die dus overwegend neerkomt op zelfkritiek, als de meeste kritiek het karakter draagt van kritiek die achteraf wordt geoefend. Zal zij tegelijk kunnen strekken tot lering voor de toekomst? Het formeren van een kabinet is in onze Nederlandse politieke verhoudingen een moeilijke cn dus ook moeizame aangelegenheid. Dit lijkt als een ban op ons staatkundig be stel te rusten. Dit laatste zelfs zozeer dat, terwijl toch aanvankelijk leek alsof de formatie zich betrekkelijk vlug zou kun nen voltrekken, niettemin ook ditmaal eerst weer allerlei problemen werden op geworpen die een eenvoudige situatie al leen maar ingewikkeld konden maken. Dermate scheen men bevangen door de gedachte dat bij ons een kabinetsforma tie wel onvermijdelijk moeilijk is. dat men, ook toen de moeilijkheden er nau welijks waren, deze maar zelf in het le ven ging roepen. Het Nederlandse volk heeft het als belangstellend toeschouwer moeten ervaren. Het gevolg was, dat de activiteit rond om de kabinetsformatie ook ditmaal het ons allengs vertrouwde beeld ging ver tonen van de uitputtingsslag, waarin toe gewijde politici afknapten en erkende reputaties aan een ernstig slijtageproces werden blootgesteld. Totdat nu een aan tal overbodige fasen toch nog vrij snel een zelfs niet onredelijk kabinet uit de bus kwam. Intussen echter waren weer enkele maanden voorbijgegaan sedert de verkiezingen. Kritische beschouwingen, achteraf dus geleverd, zijn nuttig. Zelfkritiek moet bovendien jegens wie er zich aan waagt leiden tot gevoelens van respect. De vraag zal alleen zijn, wat men er zich bij een volgende kabinetsformatie naar wij hopen eerst over vier jaar nog van zal blijken te herinneren. JT\E depressie die ten noordwesten van Ierland sterk vertraagd werd, be gint zich langzaam in de richting van Schotland te verplaatsen. Daardoor breidt het vrü krachtige windveld aan zijn zuidflank zich de komende 30 uur over de Noordzee uit. In de aangevoerde lucht, die iets onstabieler wordt, kunnen enkele buien worden verwacht. Midden op de oceaan ten noorden van de Azo- ren beweegt een oceaanfront naar het oosten. Dif front kan ons land morgen avond bereiken. In de temperaturen komt weinig verandering. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Nu en dan zon en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige, aan de kust vrij krachtige zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 11.15 uur). Zon en maan Zaterdag 24 aug. zon op 5.37, onder 19.48, maan op 11.02, onder 22.03. Dinsdag 27 aug.: eerste kwartier Strand verwachting Enkele zonnige perioden met vr(j goed D Helder strandweer, maar zaterdag later op dc Ypenburg dag weer een storingsfrontje. Zwakke Vllaslngen tot matige wind tussen zuid en zuid-west. In de middag 1719 graden, zeewater Twenttie 17 graden. Eindhoven Vooruitzichten temperatuur af en toe Zd.-Limb. vrij aangenaam maar door westelijke stroming zal ons tijdens het weekeinde Oslo Tendens stationair Hoogwater Scheveningen 24 aug. 6.03 v.m.; 18.23 n.m. HET WEER l/V EVROPA Rupporteri hedenmorgen zeven uui Per. INttMK. 1? If a d li U nog gen passeren. i oceaanfrontje met wat re- Kopenhagen Aberdeen Luxemburg TLTET gemeentebestuur van als parkeerruimte beschikbaar wanneer de te verhandelen streren, ten verkoop aanbie- AJ- Amsterdam is herhaalde- is. concentreert deze handel auto's dubbel werden gepar- den, ter bezichtiging geven, lijk benaderd door bewoners in tweedehandsauto's zich op kcerd dan wel op de trottoirs, laten beproeven en verhande van het Stadionplein Seroosker- kon verbaliserend worden op- len missie voor de strafverorde ningen van de gemeenteraad waarna het bij goedkeuring auto's, terwijl als di.nt te worden vastgesteld de overlast, die kenweg en naaste omgeving getreden. In overleg met de automarkt wordt aangemerkt door de gemeenteraad. Tot nu toe kon door de po- justitie in de hoofdstad litie vrijwel niet worden op- daarop door het gemeentebe- weg i plaats op de openbare Het gemeentebestuur dionplein wordt gehouden, getreden, omdat de auto's stuur een artikel voor de al- den gebracht met het kenne- wacht dat bij het tentoongesteld werden op het gemene politieverordening lijke doel dez«> aldaar of el- worden van dit artikel de po- parkeerterrein, dan wel op ontworpen, dionplein tengevolge van fes- plaatsen waar geen wacht- baar wordt gesteld het op e tiviteiten of anderszins niet of stopverbod geldt. Slechts automarkt aanprijzen, demon- i. straf- ders te verhandelen. Dit ont- litie beter tegen het euvel a deze wilde automarkt zal kunnen optreden. ZUrlcii Genève Locarno 17 14 0.6 vlndetll 21 10 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1