9000 Lisse schept ruimte voor mensen in de Poelpolder Huizenkerkenscholen groen Programma der Oranjefeesten te NOORDWUK In Noordwijk kon men gisteren tennissen LEIDERDORP Groot verlies Dekkers Shakeh Vartenissian triomfeert in Verdi Gezondheid van schoolkind 196*uwe leidse courant DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1962 DE gemeenteraad van Lisse heeft al enige jaren lang breedvoerig van gedachten gewisseld over de toekomst van de gemeente. Alle bouw gronden zijn nagenoeg volgebouwd en men is langzamerhand hard toe aan een nieuw uitbreidingsplan. Dat er dan ook komt. Tot 12 september ligt in het gemeentehuis namelijk het groots opgezette plan „Poelpolder" ter inzage, dat met medewerking van het Instituut Stad en Landschap te Rotterdam is ontworpen. Men kan dagelijks de opzet gaan bekijken en er 10 nodig toelidhtingen op krijgen. Eventuele bezwaarschriften moeten vóór 12 september „aan de raad der gemeente Lisse" worden gezonden. Om onze lezers een indruk te geven van wat Lisse in de toekomst wil bereiken, plaatsen wij een tekening van het plan, dat op de foto onderaan door de Hereweg wordt begrensd. Men denke zich in te staan op de Hereweg (on geveer bij cijfer II) met het gezicht naar het oosten (op de foto dus naar boven). Aan de rechterhand wordt het plan dan afgesloten door de ruïne aan de linkerhand door de Greveling. Recht vooruit kijkt men .et (voorlopig nog onzichtbare) centrum van nieuw-Lisse. Hoewel de Poelpolder een afgelegen gebied is, wil men toch voorkomen dat en heel aparte dorpsgemeenschap gaat worden. Door verbindingswegen wil 6 |nen een vloeiende samenhang met het (>ude dorp bereiken, dat de kern var jisse zal blijven. De voornaamste toe- gangsweg die onmiddellijk aansluit op het hart van Lisse, zal lopen van de on- langs gedempte (bij molen van Beelen) W in de nog in 1964 te dempen Haven af r (cijfer D tot aan de kistenfabriek. Deze *reg zal voorlopig twee rijstroken van meter breed zijn (met daar tussenin fen groenstrook van 6 meter breed), ter wijl bovendien een ruimte van 2 meter breed wordt vrijgehouden voor fietsers, pater kan men tweemaal twee rijstroken ;n tussenberm aanleggen, waarmee |nen reeds thans rekening houdt. Daar. de nieuwe verbinding de Laan van Hijckevorsel ontmoet, gaat de weg onder »_Jle brug in de Laan van Rijckevorsel door. todat de brug als viaduct dienst gaat In het zuiden sluit de weg aan op de in het streekplan opgenomen verbinding met Ie nieuwe rijksweg, die in de toekomst Un de westzijde van de Haarlemmer- taeerpolder komt. De hoofdweg voert Ungs nagenoeg alle belangrijke elementen ran de nieuwe wijk (kerken, scholen, lists). De oude boerderij van Verdegaal Un de Greveling kan in deze groep van bijzondere gebouwen bijvoorbeeld als buurtcentrum worden opgenomen. Behalve deze hoofdverkeersweg komen »r nog twee belangrijke wegen in het Wan: de voorlopig met „verlengde Eerste SjSfoellaan" aan te duiden route van de .iichtin.ftereweg naar het centrum van de nieuwe cursu*(rijk (cijfer II) en een weg die zal aan- fluiten op de Broekweg (waarvoor naast ie oude scheepswerf Akerboom een faeuwe brug over de Greveling moet wor- _|en geslagen). Deze laatste weg geeft in het noorden verbinding met de wijk g 'iMeer en Duin", in het zuiden met het ..«gaipekomstige Industriegebied en de Here- enden-^eg. Bungalows Aan de zuidzijde van de hoofdverkeers- Ider is een terrein bestemd voor een bun- plowpark Door middel van een voetbrug iver de Rijnsloot wordt dit terrein ver- ronden met de groep bungalows ten losten van de Laan van Rijckevorsel. Aan- Uuitend is er een deel voor de bouw van batiowoningen (qua indeling van het bungalowtype. doch meer tegen elkaar lebouwd zonder dat de ene woning uit licht heeft op de naastgelegen bungalow). een voor Nederland nog vrij onbekend genre. In het centrum, van het plan ko men zeven torenflats van elk 35 woningen in vermoedelijk negen verdiepingen. De flats krijgen lif ten, terwijl de onderste laag berg ruimten worden. Voorts komt er een centrum van ongeveer twintig „dag winkels" voor de levering van dage lijkse behoeften. Ten zuiden van dit centrum is een brede groenstrook geprojecteerd, die ver- oonden wordt met het wijkpark, dat op zijn beurt leidt naar een parkstrook op net eiland in de Ringvaart Nog zuide lijker langs de hoofdweg vindt men aan de oostzijde een buurt met eengezinshui zen en aan de westkant een gebied voor bijzondere doeleinden. Is er steeds gesproken over de vorming van een nieuwe wijk voor vijfduizend mensen, het thans klaargekomen plan met 94 hectare bouwgrond biedt woonruimte voor ongeveer negenduizend personen, verdeeld over in totaal 1885 woningen. Niet minder dan 22 gebouwen met een openbare functie zijn in de plannen op genomen. Daartoe behoren ook kerken: de Hervormde Gemeente en de R.K. kerk van Lisse hebben al interesse getoond voor de stichting van kerkelijke centra. Dat scholenbouw in het plan is geprojec teerd, spreekt vanzelf. De stichting van een sporthal wordt niet speciaal genoemd. Met de plannen voor een zwembad is echter wel duidelijk rekening gehouden: ongeveer drie hectare grond rechts var de Eerste Poellaan (cijfer III) is ervooi bestemd. Voorts komen er betrekkelijk veel wa terpartijen, de rioolwaterzuiveringsinstal latie, groenstroken, autoboxen, kleinere zakenpanden (bijvoorbeeld timmermans- en loodgieterswinkels). Op de gronden voor winkels mogen eventueel alleen bij behorende toonzalen, magazijnruimten bergplaatsen worden gebouwd; woningen of kantoorruimten mogen in eenzelfde ge bouw slechts volgens vastgestelde bepa lingen worden ondergebracht. Behalve de torenflats komen er nog andere woongelegenheden, echter var hoogstens drie verdiepingen. De eerste 150 woningen zullen in de omgeving van het voor het zwembad vrijgehou den terrein verrijzen, omdat dit gebied reeds eigendom van de gemeente Al met al een plan, dat voor Lisse perspectieven biedt. Natuurlijk zullen er wel enige jaren overheen gaan i dat alles is gerealiseerd. Het is echter goed en nuttig, dat men in Lisse reke ning houdt met de toekomst Zwairanerdam 2 houdt beker In een enerverend duel heeft Zwam merdam 2 gisteren een 44 gelijkspel weten te behalen tegen A.R.C. 3 uit phen. Op een spiegelglad veld, wegens de vele regen, was goed voetbal niet te ver tonen. De zeer gladde bal was er de oor zaak van, dat Z.V.V. na 6 minuten met 10 achterstond. De keeper kon een hard schot niet onder controle krijgen. Kort daarop meende de achterhoede, dat het buitenspel was en bleeft staan. doch. de scheidsrechter floot niet, met het gevolg dat een A.R.C.-er alleen voor doel k' en raak schoot: 02. Nog voor de rust had Z.V.V. zich goed hersteld en bij de thee was de stand ge lijk. Ook direkt na rust wist Z.V.V. dens een zwaar offensief nog tweemaal te scoren. Het viel evenwel na 10 minu ten zo terug, dat A R C. de achterstand in vijf minuten tijds tot 44 had terug gebracht. Een nogal enerverend half uur leverde geen doelpunten meer op. Geen enkele tegenstander in groep 2 van het nederlaagtoernooi heeft Z.V.V.2 een ne derlaag toegebracht, zodat de beker in eigen huis blijft. De uitslagen waren: Z.V.V. 2Jod. Boys 3 5—4; Z.V.V. 2—W.D.S. 1 10—1; Z.V.V. 2—Die. Boys 2 4—3; Z.VV. 2— A R C. 3 4—4. ALPHEN AAN DEN RIJN Beëdiging officieren Woensdagmorgen wordt te Doorn be ëdigd als tweede luitenant der mariniers der Koninklijke Marine reserve de heer C. Doornheim uit Alphen aan den Rijn. WOUBRVGGE Intrede ds. Kempenaar Ds. E. Kempenaar zal zondag 25 augus tus afscheid nemen van de Hervormde Gemeente van Nieuwleusen in de classis Zwolle. Zondag 1 september hoopt hij zijn intrede te doen in de Hervormde Gemeente van Woubrugge na 's morgens te zijn bevestigd door ds. J. van Lokhorst te Zwolle. Ds. Kempenaar werd in 1916 in Ter Aar geboren, hij was eerst predikant Goënga en daarna in Nieuw Stadska naal. Sinds oktober 1953 dient hij de Hervormde Gemeente van Nieuwleusen HILLEGOM Jaarvergadering Zaterdagmiddag om half drie houdt de Hillegomse voetbalvereniging Sizo Weltevreden een jaarvergadering. De jaarvergadering van de voetbalver eniging „Hillegom" is in verband met de drukte in het bollenbedrijf vai augustus uitgesteld tot vrijdag 20 septem- Vier dagen heeft de Oranjevereniging te Noordw()k-Binnen uitgetrokken voor de viering van de Oranjefeesten- Op zaterdag 31 augustus wordt een be hendigheidswedstrijd gehouden voor bromfietsers. Dames en heren van 16 jaar en ouder kunnen deelnemen. De wed strijd wordt gehouden op een terrein aan de Van de Mortelstraat. Aanvang 2 Om 3 uur wordt een viswedstrijd ge houden in de Katwijkse Watering, voor dames en heren van 50 jaar en ouder. De leiding berust bij de vereniging „De Sportvisser". Op dinsdag 3 september worden om uur de vermakelijkheden opengesteld. Avonds om 7 uur is er ringrijden met versierde fietsen op het Lindenplein, dames en heren van 15 jaar en ouder, om 9 uur is er kussenslaan voor dames en heren van 15 jaar en ouder. Op woensdag 4 september beginnen de vermakelijkheden 's middags om één uur Avonds om 7.30 uur is er tobbetje ste ken op het verlichte Lindenplein voor dames en heren van 15 jaar en ouder. Om half tien 's avonds is er een ser veerwedstrijd voor dames en heren van 15 jaar en ouder op het Lindenplein. Grote dag 's Morgens om 5.30 uur wordt reeds be gonnen met een viswedstrijd in de Kat wijkse Watering voor dames en heren van 15 jaar en ouder. Om 8 uur luiden de kerkklokken om half negen wordt een schietwedstrijd gehouden voor dames en heren jaar en ouder op het plein van de Wil- helminaschool. Om 10 uur is er ringrij den met versierde paarden en wagens. Opstellen in de laan van Huize Offem, ringrijden op de Voorstraat, minimum aantal deelnemers 10 wagens. Om 9 uur is er een puzzelrit voor fiet sers. Opstellen op de Vinkenlaan. Om 2 uur wordt de befaamde ronde van Noord wijk verreden door inwoners van Noordwijk, leeftijd 16 jaar. 's Middags is er ook nog een kruiwa genrace voor paren, voor dames en heren van 15 jaar en ouder. 's Avonds om 7.30 uur is er touwtrek ken op het Lindenplein voor groepen van 4 man om de wisselbeker, beschikbaar gesteld door W. A. W. graaf van Limburg Stirum. Ten slotte is er om 9 uur een stoelen dans voor dames en heren boven de 15 jaar. Op donderdag 5 september verle nen de beide plaatselijke muziekkorpsen Excelsior en Crescendo muzikale mede-1 Sedgi TV! A twee dagen wachten hebben een handvol tennisenthousiasten dan eindelijk de deelnemers aan de internationale tenniskampioenschap pen voor profs te Noordwijk aan het werk gezien. Lang is het niet ge weest, want nauwelijks één uur na de aanvang moesten de wedstrijden weer wegens de regen worden uitgesteld. Gelukkig was toen Frank Sedg- man, voormalig Australisch Daviscupspeler tijdens dé „gouden periode" van onze tegenvoeters, al in het veld geweest. Zijn tegenstander Kurt Nielsen was echter te zwak om alle kwaliteiten van de oud-wereldkam pioen tot uiting te doen komen! De Deen, die in Nederland geen onbe kende is, maakte een wad lusteloze in druk. Hij is vele kilo's zwaarder gewor den en voelt zich bovendien op de gras- banen beter thuis dan op het door regen nog extra trage gravel. De straffe dwarswind bemoeilijkte het spel. maar juist toeschouwers een genot om te zien hoe de Australiër door snel bal en het aanpassen van zijn aanval aan de harde wind, van de nood eer deugd maakte. Slechts bij vlagen her vond Nielsen zijn gedurfd netspel, waar mee hij in het verleden tweemaal tot de eindstrijd van Wimbledon wist door te dringen Tegen de geroutineerde Sedgman dat beslist geen reële bedreiging, laatste kwam in elke set steeds enkele games vóór en won zonder moeite met 6—2, 64. De Engelse international Mike Davies toonde dat hij sinds zijn overgang naai het beroepstennis een klasse is vooruit gegaan Zijn forehand, vlak of met een weinig topspin geslagen, was ondanks de wind een voortdurende bedreiging zijn Amerikaanse rivaal met de Duitsa naam: Earl Buchholtz. Davies was het eerst stand igheden aangepast en met attent baseline spel wist hij Buchholtz van meet links en rechts te passeren. Toen hij vervolgens zelf ook naar voren ging wa; de eerste set snel voor hem (60), maai de Amerikaan, die vorig jaar op Wimble don tegen Neal Fraser op de drempel der zege wegens kramp moest capitule- bleek niet van zins zich de baan te laten vegen. Davies miste nogal eens op zijn backhand Buchholtz zich wat minder van regen ging aantrekken, sloeg de balans óók dankzij een iets betere service ii zijn voordeel door. Davies verdedigdi zich met hand en tand en zó ondervond Buchholtz bij 51 dermate veel tegen stand. dat hij Davies twee games moest toestaan. Toen besloot hij door te druk- de regen had inmiddels de baan spiegelglad gemaakt. Een duik naar een forehandpassing van deed Buchholtz languit vallen regengordijn bedekte genadiglijk de driftbui die daarop volgde. De partij werd bU 53 onderbroken, oor vandaag staan de volgende partijen op het programma: 10 uur Davles-Buch- holtz. Rose wall-Anderson, Glmeno-Hall- let; 2 uur: Olmedo-Laver, Road-winnaar- Rosewall-Anderson. Sedgman-GImeno. Anderson-Ayala, Hoad-Nielsen. Vrijdag. 2 uur: Mackay-wlnnaar-Da- Burhholtz. Avala-Gimeno-Hail let. n-Olmedo-Laver; Herendubbel: werking. I Olmedo/Mackay-Rosewall/Haillet. Er Voor alle spelen kan men zich opge-| wordt gespeeld om twee gewonnen sets. ven op de zaterdagen 24 en 31 augustus i Waterballet van 78 30 uur in de Wilhelminaschool. I Zaterdagavond om negen uur geeft de kunstzwemgroep Admiraal dc Ruyteruit Amsterdam in het Zeerust-zwembad een waterballet. Aan dirt ballet doen ver scheidene Europese en Nederlandse zwemkampioenen mee. Een pas gereed gekomen verlichting zal voor een feeërie ke sfeer zorgen. Tiende klas van de elir. nat. school Het gemeentebestuur van Leiderdorp heeft te zorgen voor onderdak voi te stichten tiende klas van de christelijk- nationale school. Gelukkig is rijksgoed keuring verkregen voor de uitbreiding van de Willem de Zwijgerschool, welke uitbreiding eind 1964 kan zijn gereall- De thans te treffen noodvoorzieni voor het onderbrengen van de tiende klas <in casu de derde klas die niet in het eigenlijke gebouw kan worden ge huisvest) zal dus slechts voor ruim 1 Jaar van kracht zijn. B. en W. zijn van oordeel, dat het aanbeveling verdient een derde lokaal in de oude school Hoofdstraat 103 ter beschikking te stellen, hoewel dit gaat ten koste van de eveneens i gebouw ondergebrachte kleuterschool, die c speellokaal zal moeten afstaan. Aankoop grond in uitbreidingsplan Namens B. en W heeft de deskundige van Leiderdorp, de heer J Vellekoop 's-Gravenzande, overeenstemming bereikt met de Hervormde Gemeente van Wasse naar over de aankoop van weiland in di Munnikkenpolder ter grootte van 6.47.30 ha Deze percelen zijn gelegen in het uitbreidingsplan en bestemd voor ti komstige woonwijken, openbaar groen de aanleg van wegen. De Hervormde Gemeente te Wassenaar is bereid bedoelde percelen aan de ge meente te verkopen voor f 1.50 per vier- kante meter, met uitzondering van eer strook grond langs de Munnikkenweg (met een breedte van 65 m en een diepte van 40 m) die is getaxeerd op f 4 per et De totale koopprijs bedraagt derhalv f 103.595. De gronden zijn verpacht aan de heer S J. van der Stoel te Zoeterwoude. De onderhandelingen met de heer Van dei Stoel over de pachtontbinding zijn nog Dekkers N.V. (postorderbedrijf) heeft 1962 een verlies geleden van 2,24 miljoen (1961 28.529). Het jaar begon hoopvol, doch eindigde zeer teleurstel lend. De omzet liep 20% terug en d< kosten stegen. Na afboeking van de ge- hele algemene reserve blijft nog 1,6 min. verliessaldo over. Voor 1963 word 1,35 min. liquidatieverlies verwacht. Na volledige afwikkeling van de post orderafdeling zal het te investeren ver mogen voor detail en scheepsstoffering in hun huidige omvang ongeveer 7 min. bedragn Dit wordt volledig gedek: door 5,43 min. eigen kapitaal en lang lopende schulden. Reeds in maart heeft de directie aandeelhouders er op voor bereid dat de afdeling postorders weder een groot verlies zou lijden. Met 5 bui tenlandse postorderbedrijven is contact gezocht voor een fusie of verkoop van deze afdeling en met twee bedrijven heeft dit geleid tot uitgebreide bespre kingen. In beide gevallen is zowel een bod tot overneming van de aandelen der N.V. als verkoop van de afdeling afzon derlijk aan de orde geweest, doch deze onderhandelingen mislukten. Hierbij gaf gebrek aan vertrouwen, dat de afdeling In de bestaande vorm winstgevend was te maken, de doorslag. Dit duurde lang en inmiddels moest de afdeling geheel intact blijven. Direct na de mislukking werd besloten deze in te krimpen en mogelijk later geheel te liquideren. Daar na zijn nieuwe besprekingen met twee gegadigden mislukt. De directie meent door hard werken en tijdige aanpassing beter resultaten te kunnen bereiken. Nu het Residentie-Orkest welverdiende vakantie geniet, staan de laatste augustusweken in de Kur- zaal in het teken van het mengel werk: elke avond een ander orkest en elke avond verrassingen op schillend niveau. Het Woensdagavondconcert bracht voor de helaas niet geheel gevulde zaal de verrassing van de ontdekking een voor Nederland nog onbekende praan, de Syrisdh-Armeense Shakeh Vartenissian. In de korte responsie die zij de tenorsolist moest geven tijden: het recitatief vóór zijn romance uit II Trovatore hoorde men reeds op. En bij haar daarop volgende aria D'Amor suil' ali rosee bleek het overduidelijk: hiei staat een zangeres met een grote toe komst, omdat zij over heerlijke stem- middelen beschikt, die in alle registers weldadig aandoen, omdat zij uit ware hout gesneden is, edel hout als dat van de cedere van de Libanon, de berg in haar geboorteland. Of men haar hoor de als Leonora in II Trovatore en in La Forza del destino of als Aïda in de Nijlscène uit het gelijknamige werk. steeds getuigde haar optreden niet alleen i fenomenale zangkunst. maar vooral van een superbe muzika liteit, van een zioh in dienst 9tellen van de compositie, van een fijnbesnaarde persoonlijkheid, die niet de keelvirtuo- siteit in ijdeiheid zoekt, maar doordringt tot het hart van de muziek en het ka rakter, dat zij moet uitbeelden, tot leven brengt. De tweede nieuweling voor Nederland as de Italiaanse tenor Bruno Prevedi. die zijn sporen in Italië reeds heeft ver diend en voor 1965 zelfs een contract de Metropolitan te New York heeft Een krarfitige, metallieke stem. wiet al- ?r geplaatst en met weinig va riatiemogelijkheid. TocJh kon men in s uit II Trovatore. Simone Boc- canegra en La forza des destino horen ervaren operakracht te doen te hebben, die misschien in het door regen wind gestriemde Scheveningen niet direct de zuidelijke zonnigheid in zijn stem kon terugvinden. De operakundige lezer zal inmiddels hebben begrepen, dat het hier een Verdi- avond betrof. Wij herdenken dit jaar het feit, dat Giuseppe Verdi 150 jaar geleden werd geboren. Zo zagen in 1813 de twee grootste operacomponisten het levenslicht: Verdi en Wagner, elk op hun wijze van onovertroffen meester schap en met een duidelijke ontwikke- hun kunstenaarsschap. Het or kestrale gedeelte werd deze avond ver zorgd door het omroeporkest der Neder landse Radio Unie. dat onder leiding stond van Fulvio Vernizzi, in radio-uit voeringen geen onbekende. Nu leerde men hem in de concertzaal kennen als een consciëntieus en exact werkend sicus, die het niet zoekt in uiterlijke effecten, maar vaardig en bekwaam zijn schare leidde tot een verantwoord ei klankschoon musiceren. Naast bekendi orkestgedeelben uit opera's van Verdi zoals de ouvertures tot La Traviata ei La forza del destino, verraste hij on: met de ouvertures tot werken uit de vroegere periode (Luisa Miller en battaglia di Legnano» en met ballet muziek uit de rijpere Macbeth. Wij ho pen, dat de talrijke operaliefhebbers die deze avond verstek lieten gaan, nog e* de kans krijgen Shakeh Vartenissian horen, en dan liefst in een volledige operarol! Dr. W. J. Schmidt. KV P-leiding: Methode formatie was fout (Vai parlei Mr. P. Aalberse cn dr. L. Albe resp. voorzitter en secretaris van Katholieke Volkspartij, hebben In Interview In het KVP ledenblad Opmars" ronduit toegegeven dat de me thode van kabinetsformatie fout Is ge weest. Daarbij hadden zij met name hei oog op de formateursarbeid van dr. Di Kort, die overigens niet met name wordt genoemd. Tweederde van de KVP-frac tie bleek voor een voortzetting van di vler-partijen-samenwerklng toen dr. D« Kort aan het werk toog. zodat al direct een politieke keuze (uitsluiting van de Partij van de Arbeid) had kunnen wor- „Het langdurig spreken met alle vijf heeft ook tot gevolg dat de oppositie hei moeilijker zal hebben om tegen de rege ring te opereren, dat is niet gezond.' verklaarde dr. Albering. Mr. Aalberse voegde eraan toe: „Het is een methode die wij beslist niet weer moeten toepa6- i. Wij moeten niet goedpraten wat niet goed geweest is." Overigens was mr Aalberse van oordeel dat de programma- opbouw (bouwsteen-Romme. ontwerp-De Kort, Wassenaars akkoord) ook voorde len heeft gehad. De sociale paragraaf is na de vaststel ling van het Wassenaars akkoord ver sterkt. Dat is ongetwijfeld te danken aan Verkoop bouwgrond Met de „N.V. Maatschappij tot Exploi tatie van Automobiel- en Service bedrij ven M E.A S." te Noordwijk is overeen stemming bereikt omtrent de verkoop van bouwgrond in de Zijllaan en Meije- polder bij de hoek Ockenrode-Nijenrode, bestemd voor een showroom annex ser vicestation. garagebedrijf en 18 bovenwo ningen. te bouwen in drie woonlagen. De verkoop omvat 2400 vierkante meter grond voor f 255.375. B en W. van Leiderdorp stellen de vaad voor tot deze grondverkoop te be- De transactie heeft tot gevolg dat de situering van de verkochte percelen grond aan dc heer W. Hennipman te Lei derdorp een kleine wijziging ondergaat. De heer Hennipman kan zich hiermee Wat de raad behandelt De raad van Leiderdorp komt maandag 26 augustus om kwart voor acht bijeen. Op dc agenda komen om. de volgende punten voor vaststelling van de eerste wijziging der bezoldigingsverordening gemeentcpersoneel; vaststelling rekening over 1962 van de zwemvereniging; be schikbaarstelling van lokaalruimte voor de Christelijk Nationale School; aankoop van grond van de Nederlands Hervormde Gemeente van Wassenaar; verkoop van grond, voor de bouw van showroom an nex servicestart ion. garagebedrijf en 18 bovenwoningen, te bouwen in drie woon lagen. aan de „N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Automobiel- en Service bedrijven M.E A S." te Noordwijk; aan bieding gemeenterekening over 1961 en voorstel tot benoeming van een commis sie van onderzoek; aanschaffing van een schrijfmachine voor de openbare lagere school: voorlopige goedkeuring van een onteigeningsplan: bouwen van derde noodlokanl voor de o.l. school: verlenen van een krediet voor het maken van een schetsplan voor de verbouwing van het pand Hoofdstraat 9 tot kantoor ge meenteontvanger en sociale zaken: vast stelling huren sportvelden voor 1963 en 1964: bouw van 24 woningwetwoningen in de Zijllaan en Meijepolder: beschik baarstelling krediet voor plaatsing troep- padvindsters aan de oude Hoogma- deseweg en tot ingebruikgeving van dit gebouw. RIJNSBURG Madjoe-nieuws De korfbalvereniging „Madjoe" sluit de zomervakantie af. Zaterdag as. zal een aspirantentwaalftal deelnemen aan serie- wedstrijden van de korfbalvereniging Vitesse" in Voorschoten. Overdracht muziektent afgelast Vanavond zou de mobiele muziektent, e de gemeenite enige tijd geleden heeft aangekocht, worden overgedragen aan de muziekvereniging „Wilhelmina". In verband met het huidige weer zal de overdracht op een nader te bepalen da tum plaats hebben. HORLOGES GOUDEN RINGEN VERLOVINGSRINGEN KLOKKEN Vrijblijvend zichtzending aan huis G. KOELEWIJN KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Vrijdag 23 augustus: hoog water 5.42 n 18.04 uur, laag water 1.39 en 13.49 u. Symposion W.H.O.: De gezondheid van het kind en da school Is het onderwerp van het interna tionale symposium van het Regionale Bu reau voor Europa van de Wereld- en Ge zondheidsorganisatie (WHO), dat van daag is begonnen In Noordwijk aan Zee. De bijeenkomst werd bijgewoond door leidende schoolartsen uil 25 Europese landen. Er zal veel aandacht worden Be schonken aan de geestelijke gesendbeid en psychologische problemen van het schoolkind. Besproken zullen werden kwesties als school vermoeidheid, misluk ken op school en hun invloed op het kind en het gezin, maar ook de positieve in vloed die de school kan uitoefenen op het behouden en ontwikkelen van de geestelijke gezondheid van het kind. De bijeenkomst werd vandaag geopend door de directeur-generaal van de Volke gezondheid, prof. ar. P. Muntendam. Hij gaf een kort overzicht van de gezondheid van het kind en de school in one land. Praktisch elk kind, dat de kleuterschool of lagere school bezoekt, staat onder con trole van een schoolarts, hoewel het aan tal kinderen per schoolarts veel te groot is De zuigelingensterfte in ons land i* vrijwel de laagste ter wereld. Ongevallen speciaal verkeersongevallen zijn nu de belangrijkste doodsoorzaak op de kinder leeftijd. althans onder de jongena. Het ongevallencijfer voor meisjes ligt veel lager. Het ongevallen vraagstuk laat ons opnieuw zien. aldus prof. dr. Muntendam dat het verschil tussen jongens en meis jes groter is dan in de co-educatie op on ze scholen tot uitdrukking komt. Herop richten van afzonderlijke scholen voor jongens en meisjes zou een stap terug betekenen, is de mening van prof. Mun tendam, maar een volkomen gelijke op- yoeding van jongens en meisjes miskent biologische verschillen. Verder merkte spreker op over het programma van het internationale symposium, dat als afzon derlijke leeftijdsgroep de adolescent in discussie komt. een groep, die sociaal en medisch verwaarloosd genoemd moet worden. Na de openingsrede van prof. dr. Muntendam, hield ook dr. J. D. Cottrell, plaatsvervangend directeur van de We-; reldgezondheidsorganisatie een korte toespraak. Het Symposium wordt gehou den tot en met 31 augustus. de katholieke loden van het kabinet, ldus de heer Aalberse. Ten slotte ontkende hij pertinent dat de KVP de verkiezingen heeft gewonnen de formatie verloren. Daarvoor ees hij naar hot kabinet, de per- i daarin en het program. In het re geringsprogram zijn veel wensen van de KVP overgenomen, zo verklaarde hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9