Eerste heklogger ter wereld VISSERIJGOLFJES Curve van vernieling niet omhoog Leidse tuinen worden nog steeds verkeerd gebruikt LEZERS SCHRIJVEN ONS: L.C.K. V-kamp in reportage Vechtpartij met politie Leiden NIEUWE LEIDSE COURANT 5 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1963 TNE EERSTE heklogger ter wereld zal een dezer dagen door de Unter- weserwerf in Bremerhaven aan de Bremen-Vegesackervisserijmaat schappij worden overgedragen. Het schip zal onder de naam „Lesum" in de vaart worden gebracht. De „Lesum" zal voornamelijk op haring vis sen. Het schip heeft een actie-radius van 40 dagen en zal in de Groen- landse en IJslandse wateren achter haring gaan jagen. Het zeer moderne schip kan zelfs de ringvisserij bedrijven. De heklogger kan desnoods ook de rondvis belagen. Het schip is zo uitgerust, dat men na het haring seizoen in een wip over kan schakelen op een andere vorm van visserij. Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Kwin tet Jan Morks, „Joy in Jazz". Lutherse kerk, Lutherse Burgwal, 1 uur: Feike Astna, orgel. VrUdag Ambachtsschool, Haagweg, 7.30 uur: Diploma-uitreiking vakopleiding Bouw en nevenbedrijven. Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Radio- filharmonisch Orkest o.l.v. Willem var Otterloo, m.m.v. Herman Krebbers, viool en Groot Omroepkoor. Zaterdag Busstation, vak 6, 9.30 uur v.m.: Ver trek excursie Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde naar „Ravelli" in Valkenburg Z.H. en Haag, Kurzaal, 8.15 Uur: Ned. Opera o.l.v. Arrigo Guarnieri, „Rigolet- to" van Verdi. Dagelijks DEN HAAG, Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Toon Hermans One Man Show beh. donderdag) Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Quadrille", van Noel Coward. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20460. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp is geopend. Films Casino (2.30 u.): gevarieerd jeugdpro gramma; 7 en 9.15 u: Toryok, de furie der barbaren (14 jaar); donderdag: Bleke Bet (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): 55 dagen in Pe king (14 jaar). Luxor (2.30,-7 en 9.15 uur): De schrik van de Marine (al.) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Ivanhoe (14 jaar); donderdag: Meneer de gravin is niet thuis. Studio (230, 7 en 9.15 uur): Mijn bes te vijand (alle leeftijden). Trianon (2 en 8 uur): West Side Story (14 jaar). Films van vrijdag af Casino, 2.30 uur: „De hond van Vlaan deren", alle leeftijden; 7 en 9.15 uur: „De onbevredigden", 18 jaar. Lido, 2.30 en 8 uur: „55 dagen in Pe king", 14 jaar. Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: „The young ones, alle leeftijden. Rex, 230, 7.15 en 9.15 uur: „Schoten verscheuren de stilte", 14 jaar; woensdag: „High Society". Studio, 2.30, 7 en 9.15 uur: „Mijn beste vijand", alle leeftijden. Trianon, 2 en 8 uur: „West Side Story", 14 jaar. Tentoonstellingen Lakenhal, aquarellen en tekeningen uit 19de en 20ste eeuw, verzameling Paul Brandt, Amsterdam (tot 29 augustus). Rijksmuseum van Oudheden. Het dier als motief in de antieke kunst (t/m 25 augustus). Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op Trek" expositie van nomaden trekken en kamperen (tot 6 oktober). Jeugdhotel „De Ruif", Jan Vossensteeg. schilderijen en tekeningen van Victor Linford (tot 31 augustus). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- itraat 27, maandag en woensdag van 9 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 530 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 630 tot 830 uur 's avonds. T7R is nog steeds geen reden de Leidse „lieverdjes" erkentelijk over de kuif te strijken, want er wordt nog altijd te veel vernield en vertrapt maar het is toch wel een beetje be moedigend van iemand van de ge meentelijke Plantsoenendienst te ho ren, dat de aanvallen op het vrij schaarse stedelijke groen niet méér worden. „Het blijft een groot euvel, maar ik kan niet zeggen dat het dit jaar zoveel erger is dan vorig jaar", zei hij. En een ander van de Plantsoenendienst had daarvoor zelfs een verklaring bij de hand. Gevolg van spel "TR wordt", zo vertelde hij, „tegen- "J-J woordig veel rovertje gespeeld. Ze vinden het machtig zich voor el kaar te verstoppen en plotseling oog in oog met elkaar te staan en dan flink te pangen. Daarvoor worden dan wel bosjes gebruikt die er van zelfsprekend onder te lijden hebben, maar het is wel te merken dat de vernielingen meer het gevolg zijn van dit spel. Er is ook een tijd ge weest dat ze er bewust op uittrokken om de boel .te vernielen. En dat is nog wel wat erger". Toch vinden de mensen van de Plant soenendienst, die er veel voor over hebben het aanzien van de stad te verfraaien en de stad iets „leefbaar der" te maken dan ze van zichzelf is, dat juist die spelletjes voor de hees ters en struiken fataal kunnen zijn. Ze zijn een van de grootste euvels. Een ander moeilijk punt is het voet ballen. De gazonnetjes in de hoven in het noorden van de stad bijvoor beeld dreigen door dit ruwe spel ra dicaal te worden bedorven. Terwijl er toch een grote speelweide in de buurt is- Maar men verkiest voor der gelijke activiteiten het ongeschikte grasmatje voor de deur boven het ruime veld op wat meer afstand. Jammer, want het aanzien van de hoven wordt er niet door bevorderd. Ouderen doen mee TJETZELFDE geldt voor verschei- dene plaatsen in Zuid-West. Op binnentuinen tussen de flatblokken wordt intensief gevoetbald. Daar zijn ze niet voor aangelegd. En dat moes ten allen die daar wonen begrijpen- Nu maken zich daaraan niet alleen jongelui schuldig. Ouderen doen lijk mee en geven op deze wijze de jeugd een vrijbrief. Het aantal ballen dat zo in de rozenstruiken wordt ge knald is niet te tellen - Ook aan de rozen in de gemeenschap pelijke voortuinen is de schade niet gering. Vooral als de rozen zonder bloem en blad zijn is hun kwetsbaar heid groot. Dat volwassenen onvoldoende mee werken om vernieling tegen te gaan blijkt wel uit het feit dat zelfs auto's op gazons worden geparkeerd. In een natte periode als waarin wij nu leven laat dit onherroepelijk sporen Kwetsbare plekken in de stad kan de Plantsoenendienst ons bij de vleel f ving de vinger te leggen. T^EN van de oorzaken van de ver- niélingen aan het stadsgroen is het tekort aan speelgelegenheid. An derzijds wordt de gelegenheid die is optimaal gébruikt. Men voetbalt liever op het veelal ongeschikte grasmatje voor de deur dan op een goed veld enkele minuten verder. Dit is een stukje van het recreatie gebied in Leiden-Noord waar jong en oud alle gelegenheid heeft zich te ontspannen. De Plantsoenendienst hoopt nu maar dat het ook ten volle wordt gebruikt. Dat zou de schade aan gazonnen, bloemen en heesters langs de straten en tussen de woon blokken verminderen. noemen. Wij laten het er nu maar bij. De curve van de schade gaat niet omhoog en dat is moedgevend, al hoewel er, zolang een man van de Plantsoenendienst per week nog een hele dag nodig heeft om de schade op te nemen en waar mogelijk te herstellen, reden blijft op dit nega tieve verschijnsel in onze samenle- De „Lesum" zal de eerste in een rij van Duitse hekloggers zijn, want plan nen voor de bouw van nog i deze schepen verkeren in een vergevor derd stadium. Met dit revolutionaire soheepstype hoopt de West-Duitse serij eindelek een oplossing te hebben gevonden voor de moeilijkheden va: haringvisserij. Men heeft al op vele nieren geprobeerd de steeds teruglopen de haringvangsten weer op een behoor lijk peil te brengen door de pelagische spanvisserij. Hoewel er op deze wijze as wel aardig werd gevangen, bleef de verwerkende industrie maar al te vaak met een tekort aan grondstoffen kampen. Daarom heeft men de knoop resoluut doorgehakt Men stelde zich op het standpunt dat als hek treilers het goed doen, ditzelfde geldt voor loggers die op een dergelijke manier zijn uit gerust Aan de bouw van de „Lesum' zijn langdurige studies voorafgegaan de West-Duitse visserij is er nu vast van overtuigd met dit sdhip eer goede en betere haringtoekomst in het izier te hebben. De schippers van de haringtreilers wa rn dinsdagmorgen jaloers op hun col lega's op de drijfnetschepen die de een de ander vangsten van ruim 100 kant jes meldden, terwijl zij zelf niet konden doorgeven dan vijf kantjes per trek. Bovendien hadden de treilers veel last van kapotte netten. Na de middag ging het voor de treilers gelukkig veel beter hoewel zij ook toen de netten vaak in gescheurde toestand boven a ter haalden. De VL 73 Elly haalde die periode tweemaal een gescheurd net ONDERZOEKNAAR OPBRENGST VAN GLADIOLENTEELT Het Landbouw-Economisch Instituut te Den Haag heeft een verslag doen uitkomen van een opbrengstonderzoek van gladiolen in Zuidwest-Nederland. Het instituut heeft als aanleiding tot het maken van dit verslag gezien de absoluut en relatief toenemende be tekenis van Zuidwest-Nederland als produktiegebied voor gladiolen. Sedert 1956 voert het Landbouw- Economisch Instituut onderzoek uit de kwantitatieve opbrengsten gladiolenknollen. Dit onderzoek had tot nog toe steeds betrekking op het teeltgebied Westfriesland; alleen voor het teelt jaar I960 is ook een onderzoek in Zuidoost-Nederland verricht Het kleiner wordende areaal in Westfries land heeft er mede toe geleid, dat Zuidwest-Nederland voor onderzoek werd ingeschakeld. Aan het opbrengstonderzoek hebben 47 bedrijven deelgenomen- Eén daar van was gelegen in West-Noordbra bant, 17 op Zuid-Beveland, 14 op Goe- ree-Overflakkee. 12 op Tholen en 3 op Schouwen-Duiveland. De bedrijven werden willekeurig ge kozen zodat, waar het de verzorging van het gewas betreft, een gemiddeld beeld van de gladiolenteelt zo goed mogelijk is benaderd. RADIO TELEVISIE De ontwerpers van de nit wijken geven de Plantsoenendienst van de gemeente een goede kans de woonblokken en straten af te wisse len met brede groenpartijen. Dit is de Gerrit Kasteinstraat in Zuid- West. Ook hier is ai menig voetbal partijtje gespeeld, evenals op de tuinen tussen de blokken aan de Hoflaan en deze straat. Terwijl speelweide toch vlakbij is. Men moet nu niet zeggen: er mag ook niks. Zeker als er gelegenheid in de na bijheid is zijn activiteiten op plaat sen ivaar ze, naar de norm van de Plantsoenendienst beschadigingen aanrichten, niet goed te keuren. Ouderen behoren hierin het voor beeld te geven. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Maria W d v J Nieboer en A M Jansen; Wilhelmus P z v A J Verberg en M J Rijsbergen; Ma rton M E P d v R J Haver en F Kor- tekaas; Mieke d v I Neuteboom en C Dreef; Johann C z v H W Schuch- hard en L E Troostwijk; Bob z v R H Vos en D de Wit; Ronald z v T van Zijp en T Ranselaar; Izak z v I le Febre en E Kleijn; Dirk E z v L M van Putten en E M de Jong; Martinus JCzvCTvd Pijl en M M C v d Jagt; Josiena L d v J W J van Rijsinge en R van den Bosch. Ondertrouwd: A Kwestro en A J Boer; A J Fallaux en J van der Hei den; P A Frans en A Roseleur; M P J M Weijmans en D C van den Berg; J B van den Hurk en A Smit- tenaar; H J Dreef en C J van der Wijngaard; F Moerman en C A M Tulner; C Hoogland en P van der Kraats; A M de Water en C M T Uljé; A van Dalen en M S A Piket; A T W Piekart en J Batelaan; W Bergman en M W Heemskerk. Overleden: P Devilee, 57 j, wed v C A v d Meijden. BENTHUIZEN Telefoon gestoord De burgemeester van Benthuizen deelt mee, dat de telefoondienst ln Benthul- in de loop van vandaag volledig Is gestaakt l.v.m. werkzaamheden aan de beschadigde telefoonkabel tussen Zoe- termeer en Benthuizen. Momenteel Is over de duur van het uitvallen van de telefoon nog niets te voorspellen. Drie-oktoberharing (II) Het bestuur van de 3-October-Vereni- ging heeft met verwondering en veront waardiging kennis genomen van het in gezonden stuk van de heer Keveling in uw nummer van dinsdag, waarin de klacht wordt geuit, dat de op 3 oktober uitgereikte haring „van niet al te beste en zelfs van slechte kwaliteit' zou zijl Deze bewering is volstrekt onjuist. De haring wordt telkenjare door het daartoe aangewezen bestuurslid in koelhuis van een gerenomeerde Katwijkse haringhandel uitgezocht in tegenwoordig heid van de speciale keurmeester voor vis van de Keuringsdienst voor Waren te Haarlem. Diens deskundig advies is bij de keuze, waarbij in de eerste plaats gelet wordl op de kwaliteit, van doorslaggevende betekenis. Het is pertinent onjuist te veronderstellen, dat meer op de prijs worden gelet dan op de kwaliteit, welke ook in het afgelopen jaar :n zodanige was, dat deze haring gerust een eerste-rangs restaurant op tafel iu kunnen worden gebracht. Een geheel ander kwestie is dat de ha ring veelal niet op de juiste wijze wordt geconsumeerd, n.l. te spoedig na vangst. Men mag niet vergeten dat het hier geen groene of nieuwe haring be treft, doch haring die al enige maanden in de pekel heeft gelegen. De op 3 ok tober 1962 uitgereikte haring was bijvoor beeld gevangen tussen 10 en 15 augustus Wie van deze kwaliteitsharing het vol le profijt wil trekken, dient de haring eerst te ontzouten door ze gedurende tweemaal 24 uur te laten weken in een mengsel van ruim water met een beetje melk en dit mengsel enige malen te ver- Ier gebruik mogelijk maakt, is de harin gen gedurende vijf uur in een gelijke hoeveelheid water te laten weken onder toevoeging van enig zout, het water daar na te verversen, ditmaal zonder zout ze op een koele plaats gedurende 1 1 te bewaren. Het voornoemde bestuur nodigt bij deze de heer Keveling uit zich bij het tariaat te melden en in de tweede helft van september de keuring bij te w Het bestuur hoopt dat hy daarna zo spor tief zal zijn om op deze zelfde plaats zijn onware beschuldiging in te trekken. Namens he bestuur der 3 October Vereniging Mr. J. Ph. de Ruyter de Wildt, Voorzitter D. C. den Haan, Secretaris (Advertentie) Wedvlucht „Het Oosten" Uitslag van de jonge duivenvlucht vanaf Noyon van zaterdag 10 aug. In concours 54 duiven die werden gelost om 6.15 uur met z.-w. wind. J Paauw 1, J. Rietbroek 2, L. Burgers 3, 4, 6, 8, 11, 13; S. Schoeman 5. 10; J. A. Smits 7; J. Mar ij t 9; P. Noppe 12; B. Koet 14. Het kampioenschap om de duivenvluchten vanaf Roozendaal tot Bordeaux is: 1. J. A Smits 6122 pun ten; 2 J. Paauw 5754 p.; 3. C. Vesseur 5497 p't. op. De eerste keer kon men uit de brok stukken 10 karntje» bengen. de tweede maal gelukte het zelfs 100 kantjes kuit- zieke haring aan boord te krijgen. Tegen het middernachtelijk uur werd de ba lans opgemaakt Die luidde voor de Elly naet ongunstig, want op dat ogenblik had men 250 kantjes in de ruimen staan. De LJM 36 Jacoba Gezina moest met geringer resultaat genoegen nemen. Hoe wel dit sdhip versdhoond bleef van ka potte netten kon men het in de mid daguren niet verder brengen dan totaal van 30 kantjes uit twee trekken. Wat er was De woensdagmaikt in IJmuiden bijna lege hallen te zien. Slechts 10 present met 700 kisten 240 kisten schelvis, 90 kis ten wijting, 35 kisten gul en kabeljauw. 5 kistten haring, 80 kisten makreel, 180 kisten schol, 5 kisten tarbot 35 kisten divereen. 380 stuks stijve kabeljauw 500 kilo tong. Het laat zich raden, dat bij deze geringe aanvoer de vis peper duur was. Dat de tongen gemiddeld f 5.50 per kilo deden is de laatste tijd normaal verschijnsel maar dat de schelvis en de kabeljauw „gouden" prij- haalden, is iets dat in lang niet voorgekomen. Uit dit alles blijkt dat het met de marktspreiding nog lang niet is wat het wezen moet De woensdagmarkt de handel een van de belang rijkste van de hele week en om dan beetje vis te worden gecon fronteerd is een hard gelag. Maar op maandag is er altijd voldoende, vaak te eel. te koop. De vissers doen zich door deze wisselvallige aanvoer zelf te kort want ook als er woensdag meer aanvoer geweest zou er door de handel goed zijn betaald. Vandaag aan de markt In IJmuiden lag vandaag onder meer an de markt de HD 74 met 450 kisten. In Schevenlngen In Scherveningen werden aangevoerd 180 kisten schelvis. 90 kisten wijting, 190 kisten gul en kabeljauw, 2600 kisten ha ring, 150 kisten makreel en 400 stuks stijve kabeljauw. Unie In West-Duitse visserijkringen voelt men veel voor een unie van Noordzee- visserijlanden die elkaar op allerlei ge bied de nodige faciliteiten dienen te ver lenen. Daarbij heeft men als voorbeeld voor ogen het seeds meer tot elkaar ko men van de Noo nd -Europese vi sse rijten den. Trouwens op den duur rullen deze twee blokken ook nauw samen moeten gaan om de concurrentie van achter het IJzeren Gordijn en andere in opkomst zijnde visserij landen het hoofd te kun nen bieden. Naar verluidt staat drs. S. I. Manaholt. de vice-president van de E.EXJ., positief tegenover deze gedachte. Het Duitse voorstel komt niet zo maar uit de lucht vallen. Op de West-Duitse markt beweegt de concurrentie zich langs vele vreemde kronkels. De Invoer visserijprodukten vertoont een stij gende lijn waarmee de afzet op de bin nenlandse markt gelijke tred houdt De visinvoer m West-Duitsland wordt bijna geen belemmeringen in de weg gelegd, de uitvoer wordt in vele landen banden gelegd, zodat zich langza merhand tussen beide sectoren een groot niemandsland heeft geopenbaard. Haagse politierechter ,,Dat kunnen we ln een geordende samenleving niet hebben," zo constateer de de Haagse politierechter, mr. D< Grooth, en de verdachten knikten instem mend. Het was de drank geweest. Op 30 juni gingen by een café aan de N. Ryn te Leiden de drie jongemannen die nu terecht stonden, als wildemannen tekeer. De eaféhonder wenste hen niet binnen te laten, omdat ze al „zat" genoeg waren. „Gaat het niet door de deur, dan door de ruiten", kondigde het drietal aan. Voordat het zover kwam, waarschuwde de caféhouder de politie en vier agenten arriveerden. Zij probeerden de drie drin kebroers eerst met een zacht lijntje weg te krijgen, doch plotseling ging het drie tal tot de aanval over en het werd een formele vechtpartij, waarbij heel wat pu bliek stond. Er moest nu nuchter voor dat alles worden geboet Over het gebeurde was men het spoedig eens. De vechtersbazen wisten niet eens meer precies wat er was voorgevallen. Een politieman beschreef de vechtpartij en de verdachten zeiden: „Het zal wel zo zijn geweest". Tegen elk eiste de officier twee weken gevangenisstraf Rekening houdende met het blanco strafblad en de niet ongunstige antecedenten werd het vonnis twee we ken gevangenisstraf waarvan een week voorwaardelijk met een proeftijd drie jaar. De aanvoerder, die een te gebruik van sterke drank pleegt te ken, werd bovendien voor een jaar lang verboden cafés te bezoeken. „En voortaan oppassen", zo vermaande de politierechter. „Op verzet tegen de po litie staat 4% jaar gevangenisstraf'. Nieuwe mulo-school in Katwijk Dit is de westgevel van de in aan bouw zijnde 16-klassige christelijke muloschool te Katwijk. Na de kerst vakantie hoopt men het gebouw gebruik te kunnen nemen. Dat zal een belangrijke verbetering beteke nen voor de vele honderden leerlin gen, die in over het héle dorp ver spreid liggende scholen zijn onder gebracht. De uiterst moderne school is ont worpen door het Katwijkse archi tectenbureau Verloop-Van der Mey en wordt gebouwd door aannemer Jac. Slootweg uit Valkenburg. Er komen onder meer een gymnastiek lokaal, een ruime awla, een centrale garderobe en een rijwielkelder in. Als plaats voor de school is geko zen een terrein aan de doorgetrok ken Julianalaan in de Koestal. De kosten bedragen f 833.100. yaterdag kwam het laatste buiten landse kamp van de L-C.K.V. en a.s. zaterdag komt het laatste binnen landse kamp terug. Hiermede zijn de zomeractiviteiten van de L.C.K.V., t.w. 13 kampen in het binnenland (Otterlo, Heerde en Odoorn) en 5 kampen in het buiten land, n.l. 2 in Gersbach bij Basel en is de Taunus geëindigd- In de Taunus in het dorpje Nieder lauken ondervond men alle medewer king van de aldaar wonende ds Hoff mann- Op alle mogelijke manieren werkte hij mee om het verblijf in het Georg Groenhoffheim prettig te maken. Alle bustochten werden door hem georganiseerd Een der groepen kreeg bezoek van de predikant uit de Gemeente van Frankfort aan de Main en later werd zelfs een reportageploeg van de Hes- sische Radio gezonden, die een repor tage van circa 15 minuten besteedde aan dit verblijf in Niederlauken. pe reportage werd maandag 12 aug. uitgezonden door de Hessische Rund funk. In Leiden was deze uitzending zelfs te horen. Voor de jeugd in Niederlauken wer den op verzoek van ds. Hoffmann kampliedjes'e.d. gezongen. Thans verkeren de plannen voor 1964 alweer in een vergevorderd sta dium. De fotootjes zijn uit de Taunus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3