Nieuwe Leidlse Courant Ook noorden in wurgende greep van koppelbazen Commentaar Drie Katwijkers gered stranding bij Texel na Groningen raakt stalhouderij kwijt Kleine bedrijven worden leeggezogen Uitbreken ligt voor stakingen de hand oestand in Vietnam verwarder dan ooit Opgesloten mijnwerkers werken nu ook zelf mee Bosbrand bij Porto Ercole li htó Ij CHRfSTRIJK-NATTONAAi DAGBLAD Donderdag 22 augustus 1963, 44sta jaargang Krabbend de vrijheid Zie pagina 2 2.25 pfteuws ui één oogopslag Het koppelbazenpro- bleem blijkt ook vele werkgevers in het noor- het land voor (grote moeilijkheden te plaatsen. Men vreest dat (kleinere bedrijven, die slechts een paar hulp- krachten overhouden on herroepelijk over de kop et wc»" zullen gaan. Bovend ien ontstaat er onder de werk nemers die geen ontslag kunnen krijgen een onte vreden Stemming, die op een staking zal kunnen uitlopen. eurs In Zuid-Vietnam heeft het leger nu alle pagoden l bezet, nadat fanatieke monniken hevige tegen stand hebben geboden. Vele geestelijken zijn ge arresteerd, vele fraaie ge bouwen vernield. De lei- kgre der van de boeddhisten tvist te ontsnappen. Qf) I Door de langdurige en {ware regen is de Leidse Rijn bij Harmeien op en- tele plaatsen buiten haar levers getreden. De pro vinciale weg tussen Har- nelen en Woerden is voor ew^nMen gedeelte overstroomd, bead-eswerder is het water enige voningen binnengedron- !en. Chroesjtsjef heeft gis- in Zuid-Slavië ieder- en verbaasd doen staan m oor te verklaren dat de *L.IPU^ lussen naar het land van wnJr4Ltojto komen om de rerking van de arbeiders- >erftr^ «fcden in de fabrieken al- aar te bestuderen. De tussen zijn toe aan een Hig. lemocratisering van het eheer van de onderne- wo®de%ingen. De reddingsploeg die de rie in de V.S. opgesloten Mgdt|^ijnwerkers tracht te be- 8 ;iken door het boren van ïn gat, heeft deze pogin- voorlopig moeten sta- sn. daar het plafond van i mijngang van de man en ging scheuren Men U nu elders een poging Jagen. De mannen ver- ^^pQprcn in goede conditie. De Nederlandse Gas- aie heeft bij haar onder indelingen over de aard wijs met de werkgroep de gemeenten aange- :n het aardgas te leve- tegen een prijs die va- eert van zeven tot acht int per kubieke meter, 'elke prijs de gemeenten in de verbruikers zullen studererfagen, moeten zij zelf be- ilen. indi ling /~iOK in het noorden van het land worstelt men met het probleem van de koppelhazen. Hier is de situatie echter veel ernstiger dan in het westen, want de koppelaars zuigen de kleinere bedrijven leeg. Hun werk nemers tekenen grif het contract, waarin f 135.schoon wordt beloofd en vier tot vijf jaar vast werk. De kleinere bedrijven houden alleen maar wat handlangers en hulpjes over en dreigen zo te verstikken in de wurgende greep van de koppelbazen. De directeur van een van de Gro ningse scheepswerven noemde gisteren de situatie ernstig. De bedrijven gaan door de activiteiten van de koppelba zen onherroepelijk over de kop. Bo vendien wordt de stemming met de dag slechter. Werknemers, die geen ontslag kunnen krijgen van hun werk- gevers, zijn zeer ontevreden. Stakingen i liggen voor de hand. De lonen in onze bedrijfssector lopen ons zo volledig uit de hand, zo klaag de deze Groningse directeur. Structureel Er is zelfs sprake van een structu reel probleem, zo meent hij. Het kan uiteindelijk gaan om een verloop van honderden vakmensen, die weer opdui kelen bij onderaannemers op spectacu laire bouwprojecten als de petro-chemie of de aardgaspijpleiding Slochteren-Rot- terdam. De koppelbazen, die niet aan de cao's gebonden zijn, rekenen erop dat binnen de vier of vijf jaar de duur van het contract vooral in Delfzijl volop per soneel nodig zal zijn voor de construc tie van de billitonfabriek, het amoniak- Pagodes beset - monniken in arrest Nadat gisteren bij verrassing militairen in opdracht van president 7W-«lgo Dinh Diem alle pagodes in het land hebben bezet en honderden —"Hinniken en nonnen hebben gearresteerd is de toestand in Vietnam ferwarder dan ooit. Er is een avondklok ingesteld en alle verbdndin- [n met de buitenwereld zijn verbroken. Uit de schaarse berichten je uit het land konden worden gesmokkeld blijkt wel dat er hevig gevochten rodom de versterkte pagodes en dat vele hevig verzet jbben geboden. Algemeen wordt aangenomen dat de >k inruZuidvletnamese militairen in de stad Hue het eerst tot actie over gingen. Een sterke troepenmacht rukte tegen middernacht naar de pagoden van de stad op en be zette het postkantoor en andere sleutel posities. (Voor vervolg zie pagina 4) Reddingsactie toch voortgezet Gewonde arbeider reageert met meer De reddingsploeg die de drie op meer dan honderd meter diepte in gesloten mijnwerkers van Hazleton in de V.S. probeerde te bereiken door het boren van een gat, heeft gisteren haar pogingen onderbroken, doch is vandaag opnieuw begonnen. David Fellin en Henry Throne, die samen in één ruimte zitten opgeslo ten, gescheiden van hun gewonde kameraad Louis Bove, meldden gis teren via de neergelaten microfoon, dat het plafond van hun gang ging scheuren. Men hoopt dat de trillingen van de machtige boren geen nieuwe scheuren zullen veroorzaken Men is met het nieuwe reeds op een diepte van 80 meter. Een rozenkrans en St. Christopher me dailles zijn gisteravond naar beneden ge laten door het 100 meter lange gat waar door twee opgesloten mijnwerkers nog contact met de buitenwereld hebben. Een gezin in Hazleton had deze van een reis naar Rome, waar zij door de paus gezegend werden, meegebracht. Intussen Is er weer kontakt geweest met Bove. Hü schijnt gewond te zijn en heeft ernstig gebrek aan voedsel. Hij kan alleen water drinken van een ondergronds stroompje. De andere mannen hebben voedsel, medicijnen en tabak gekregen door een smal gat dat al eerder was ge- Aan de kust van Porto Santo Stefano op het schiereiland waar het koninklijke gezin zijn zomerverblijf heeft), is gister avond een bosbrand uitgebroken. On danks een gestadig vallende motregen zijn reeds meer dan tienduizend denne- bomen door het vuur vernield, alsmede honderden olijfbomen en wijnstokken. Met man en macht bestrijden de brand weerkorpsen uit de omliggende plaatsen de brand, bijgestaan door karabiniers, politie, vliegers en vrijwilligers. De 86-jarige F. J. Vermeulen uit Gou da is gistermorgen op de Verzetslaan te Gouda door een achteruitrijdende vrachtauto overreden. Hij moest zwaar gewond in een ziekenhuis worden opge nomen, waar hij spoedig aan zijn ver wondingen is bezweken. boord en waardoor men ook een micro foon had neergelaten. Hoewel Fellin en Throne het redelijk goed maken klagen zij over de kou die in de mijngang heerst. De redders hebben langs deze zelfde gang klein gereedschap naar beneden ge laten dat Fellin en Throne kunnen ge bruiken bij hun pogingen om Bove te be reiken. Fellin meldde dat zij bezig zijn een tunnel te graven die zij stutten met oud hout uit de mijn. De twee mannen zijn in uitstekende stemming. Fellin maakte grapjes door de microfoon. „Ik krijg nu meer pakjes dan met Kerstmis", zei hij tevreden. Later had hij een triest bericht. Bove reageerde niet meer op hun kloppen, maar dat zou een gevolg kunnen zijn van zijn uitputting en van verwondingen. Men neemt aan dat de nieuwe poging om de mijnwerkers te bereiken niet voor aanstaande zondag resultaat kan hebben. bedrijf van de Staatsmijnen en wellicht nog meer chemische fabrieken. De con cerns hebben alle haast en kijken niet op een paar centen als het erom gaat een fabriek in de kortste tijd gereed te hebben, zo redenen de koppelbazen. En zij worden steeds driester met lokkende lonen voor de arbeiders, ter wijl ze er zelf ook een behoorlijke duit van overhouden. Aanvankelijk liet een der Delfzijlse scheepswerven zyn werknemers rustig vertrekken wanneer zü konden aanto nen dat zü elders meer zouden verdie nen. Het ging om een man of tien in vier weken tyds. „Wü willen niemand het brood uit de mond stoten", lichtte de personeelschef van deze werf toe, „maar nu wordt het te gek". „Wij hebben be sloten geen ontslag meer te verlenen, maar om alle aanvragen vla het arbeids bureau te laten lopen. „Het gaat hier net andersom als in de randstad," zo merkt de heer Keu- ning ten slotte op: „daar zijn het name lijk de scheepswerven die zelf koppel bazen gebruiken om aan personeel te komen." Het begin van de grote demonstratiemars naar Washington de komende anti-segregatiebetoging begint (officieus) in Parijs. De deelnemers zijn voornamelijk Amerikanen, die in Frankrijk woon achtig zijn. Op de ambassade van de Verenigde Staten in Parijs is reeds een petitie aangeboden, die door vele Amerikanen ondertekend is. Op de foto de Amerikaanse neger-acteur William Marshall, die een lange lijst met handtekeningen aan de persfotografen toont. Willy Catharina KW 65 verloren (Van een onzer verslaggevers) IK sta nog te beven, meneer. Het koude zeewater sloeg voortdurend over ons heen. Het was pikdonker en we hadden ten slotte nog maar één wens: vaste grond onder de-voeten te krijgen". Dat zei ons vanmorgen in hotel Zeezicht op Terschelling de heer W. de Vreugd uit de Zuidstraat te Katwijk, kort nadat hij met behulp van twee reddingboten van zijn In nood verkerende hotter was gehaald. De narigheid begon vannacht om ar of twee. Terwijl er een holle stond en wilde regenvlagen het uitzicht belemmerden, maakte de 16-jarige roer ganger A. de Vreugd een vergissing. Prompt raakte de Willy Catharina KW 65 op drift en even later zat men muur vast aan de grond op anderhalve mijl ten noordwesten van de vuurtoren bij het Eierlandsgat, dart Texel van Vlieland scheidt. Een bijzonder gevaarlijk punt vanwege de hoge zandrug die daar ligt. Aanvankelijk maakte men zich aan boord niet druk, maar de doorbeukende golven maakten de toestand na enige tijd behoorlijk précair voor de drie opvaren den, de eigenaren W. de Vreugd ei Guyt uirt de Te Brittenstraat en roergan- Het zijn spannende dagen in Hazelton, Pennsylvaniawaar men met man en macht aan het werk is gegaan om die ingeslo ten mijnwerkers te redden. Mevrouw Bova, de echtgenote van een der drie mannen, ver toeft vele uren in de nabijheid van de plek, waar redders aan het boren zijn. ger A. de Vreugd uit de Joost Banckert- straat. Met behulp van de zendinstallatie werd alarm geslagen en kort daarna voeren de sleepboot Stortemelk van re derij Doeksen en de reddingboot Baron van Kattendijke van Texel uit. De Baron van Kattendijke is een open reservereddingboot. De andere hoot was in reparatie. De drie red ders hadden het flink te kwaad door het vele water dat het reddingboot je maakte. Tot overmaat van ramp liepen ook zij aan de grond. Het roer raakte onklaar, maar de motor bleef gelukkig draaien. Omstreeks vier uur slaagde men erin de drie Katwijkers aan boord te nemen. Daarna was het wachten op de in middels uit Terschelling vertrokken reddingboot Carlot. Deze nam de Baron van Kattendijke op sleeptouw en zo geschiedde het, dat om half negen allen behouden aan land kwamen. Aan boord van de Carlot werden de Katwijkse vissers van droge kleren voor- In hotel Zeezicht kregen zij brood en koffie. „We willen zo gauw mogelijk huis", zo zei schipper Dc Vreugd. Er werd dan ook besloten om half twaalf aan boord van de postboot Friesland te gaan, opdat men vandaag nog in Kartwijk >u kunnen komen. Beschermd De Willy Catharina is ,vol water ge slagen. Omstreeks tien uur zonk de uit 1932 daterende botter. Later schoof zij over de zandrug heen en kwam daardoor gunstiger te liggen, beschermd als zij werd door de dijk zand. Het schip, dat werd voortgestuwd door een 150 pk Deutz-motor, is verzekerd. Sleepboot- rederij Doeksen zal contact opnemen met de verzekeringmaatschappij over de vraag of het schip al dan niet vlot moet wor den getrokken. (Voor vervolg zie pagina 4) JJET WAS gemakkelijk, sympathie te hebben voor onze K.L.M., in de tijd dat het haar goed ging. Zij heeft echter bijzondere behoefte aan ons medeleven, nu het haar slecht gaat. Maar dan moe ten de mensen van dc K.L.M. het ons ook niet te moeilijk maken. Iets van die aard is helaas gedaan door dr. Van der Wal, straks waarnemend pre sident-directeur van onze nationale lucht vaartmaatschappij, in zijn eerste contact als zodanig met de pers met de publi citeit dus. De nieuwe hoge functionaris heeft bij die gelegenheid een goed woord menen te mo gen doen voor cumulatie van functies en hij bleek voor zichzelf nog niet te weten, welke van de functies, die hij bekleedt, hij zal gaan afstoten. Met deze beschou wingen heeft hij terecht wrevel gewekt. Wat onze luchtvaartmaatschappij In deze ongunstige omstandigheden nog meer dan ooit nodig heeft, zijn mensen in de top die er zich geheel aan geven, voor wie, in de sfeer van het ondernemings leven, deze ondernemingen het een en het al is. Ze moeten voor de K.L.M. bezig zijn van vroeg tot laat. Dat is nodig voor de luchtvaartmaatschappij zelf, cn ook heb ben daarop recht al dieeenen die in lagere regionen bij haar werkzaam zijn. Het is fataal wanneer zij weten dat boven hen mannen staan die hun belangstelling met andere ondernemingen delen. Er komt bij, dat cumulatie van functies in de regel haar vervolg vindt in een cumulatie van inkomen. Wij vermoeden zo, dat de nieuwe waarnemend president- directeur niet gehonoreerd za! willen wor den naar de verdeling die hij zich binnen de sfeer van zijn belangstelling heeft ge dacht. Nu moet het wel de indruk wekken, alsof deze benoeming, naast de functies die hij al bekleedt, moet strekken tot de meer dere glorie van de benoemde. Omgekeerd echter, zijn benoeming moet strekken tot welzijn van de K.L.M., ook wanneer dat voorlopig weinig glorie zal opleveren. De K.LM., waarin langzamerhand heel wat belastinggelden verdisconteerd raken, heeft aan mannen als dr. Van der Wal behoefte. Onze luchtvaartmaatschappij moet uit de zorgen worden geholpen, maar dat kan alleen wanneer de leiding haar aandacht concentreert. Ook dan tral het nog een ontzaglijke toer zijn. Wij menen te mogen vertrouwen, dat «fit bij nader inzien door alle betrokkenen zal worden ingezien. De sympathie die de luchtvaartmaatschappij gelukkig nog on der ons heeft mag niet al te zeer worden bedreigd. TJet frontenstelsel van een nieuwe de. pressie waarvan het centrum zich op de Oceaan even ten noordwesten van Ierland bevindt is in de nacht van woens dag op donderdag tot Het Kanaal door gedrongen. Het veroorzaakt in ons land enige regen of motregen. De aangevoerde lucht is iets zachter maar ook vochtig zodat na de frontpassage er over het al- gemeen veel bewolking blijft binnendrij ven. Aan het koufront kan bij de Golf van Biscaye een storing ontstaan die naar Frankrijk trekt. In de vochtige lucht ontstond aan de ingang van Het Kanaal uitgebreide mist. Wellicht zal ook in ons land het weer tijdelijk nevelig zijn. De matige wind draait na de front passage naar zuidwest tot west. Tendens stijgend ZON EN MAAN Vrijdag 23 augustus: zon op 5.35. onder x x 19 5°: maan °P 956. onder 21.45. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Dinsdag 27 augustus: eerste kwartier. Aanvankelü'k enige regen of motregen, morgen enkele verspreide opklsringen. HET WEER HS EUROPA Overwegend matter» .nM.IKb. I rr LiUM\.\SiT Rapporten hedenmorgen zeven uut (Opgemaakt te 11.15 uur). HOOGWATER SCHEVENINGEN 23 augustus 5.32 van.; 17.54 n.m. Strandverwachting Komende avond en nacht passeert euenoieioer warmte frontje met opnieuw regen, ge- Ypenburg" volgd door zachtere lucht. Morgen komen Vlissingen hierin geleidelijk opklaringen voor met ï^'wit een matige zuidwesten wind. In de mid- Twente dag 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Eindhoven Vooruitzichten: komende dagen een Zd.-Limb. langzame verbetering met opklaringen en stoaicholm aangename temperatuur. JJET besten vun de laatste betekent ook, dat het studen- ook betekenen dat het vnor Groningen te behouden is on- en ook de huisvesting biedt stalhouderij in t noorden, tenleven in Groningen ernstig het nationaal rtjtuig museum langs een stichting opgericht, geen problemen die van de heer E Hemmes te aan kleur en fleur sou ver- te Leek onmogelijk ,al ,tjn Deze stichting wil de «alhou. De gemeente Groningen tal Gromngen staat momenteel «"en- In Groningen maken de aldaar bijeen gebrachte derij, die door haar eigenaar ern eventueel nadeHg eiploi op het spel en daarmee dre,- studenten nog regelmahg ge- koetsen bij hijrondere gele- de heer E. Hemmes om per- tatietekort o^angen met gen paard en rijtuig geheel bruik van rijtuigen. Het Prag- genheden te gebruiken voor soontijke redenen wordt ge- maximaal f 4000 Voor het rlo ün'S. verdwijnen mat,cum IUnstre een sub- rondritten over het landgoed liquideerd, in haar geheel overnemen van de stalhou- Dat zou betekenen dat men vereniging van het Groninger Het stadsbeeld van Groningen overnemen, t.w. negen paar derij zal echter een som van a y Groningen overnemen, t.w. negen paar- derij zal echter een som van dit paar op 28 augustus, de studentencorps, is een van de wordt zeer verlevendigd door den, twaalf koetsen (zes ber- f 50 000 nodig zijn en dit be- twee drag moet uit particuliere i, 4 t P r 6I? rïxUIg huwe- coupes), tuigages, jassen, hoe- bron komen. Een eerste actie de laatste lijken en optochten. den cn lantaarns. Er is reeds heeft tot dusver rond f 10.000 stalhouderij voor een bedrijfsleider gevonden opgebracht. viering van Groningens ont- grootste koetsenbezitters m het regelmatig verschijnen liners, vier landauers e zet in 1672, voor het laatst Nederland. fraaie rijtuigen zal zien be- Opheffing spannen met paarden. Dat stalhouderij in Groningen zal Oslo onbew. Kopenhagen I. bew. Aberdeen motregen Londen motrege A'dani zw. bev Brussel zw bev Luxcmb. zw bev Parijs rege Frankfort Mtlnchen ZUrlch Genève Wenen Belgrado Innsbrudk Athene windstil :e 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1