Nieuwe Leidse Courant Landbouw rekent op matige oogst al m Commentaar Staat van beleg in Zuid-Vietnam Yard is optimistisch - spoedig arrestaties Kernstopverdrag grote vergissing Dieven arresteren op een afstand Enorme schade door noodweer Augustus tweemaal zo nat als normaal Elfjarige krijgt tweeling Voeosdag 21 augustus 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «Stantvastigh h flb.fel.vse Zie pagina 9 mijn In tegkwupoaf" JORDAAN kiest rijn /cORWl^Ul TT EN actieve, diepe depressie trok gisteren dwars over ons land en v Aii oorzaakte zware regenval, windhozen, die vooral Tilburg en Winters- wijk troffen en onweer, dat in het bijzonder in de omgeving van Apel- :;ji doorn grote schade aanrichtte. Door de uitzonderlijk vele regen stonden f I in Zuid-Holland verscheidene landerijen onder water, alsof het hartje winter was. In Barneveld viel in de tijd van anderhalf uur 50 mm regen. De I straten stonden dan ook spoedig blank, zoals ook Apeldoorn, waar 55 mm viel. Verder meldden oud-Beijer- I land 47 mm, Pernis 41 mm en ij Dordrecht 32 mm regen. Augustus belooft een zeer natte 1 maand te worden. Want zowel in i noord-Nederland als in Zeeland is i tot nu toe al 175 mm gevallen te- I gen de 80 mm, die normaal zijn in augustus. Inmiddels nadert er een nieuwe de- j pressie met nieuwe voorraden regen, zo dat deze maand wel een zeer nat record I zal opleveren. Bovendien is de tempera tuur zeer laag. Leeuwarden bracht het I niet verder dan 12 graden, hetgeen erg koud is voor de oogstmaand, j In landbouwkringen gaat men dan j ook al rekening houden met een grote strop- De Landbouwvoorlichtingsdienst voorspelt een matige oogst en de boe- ren in Zeeland, Zuid-Holland en West- j Brabant spreken al van een rampjaar. In de gerst is reeds de twee-was opge- I treden. Het graan heeft veel geleden en door het natte weer is de aardappel- j oogst op het ogenblik onmogelijk. Zee land heeft verder nog te kampen met de vitoftra, een aardappelziekte die de I strop nog groter dreigt te maken. Tilburg De windhoos boven Tilbung trof vooral liet oostelijk stadsdeel. Het spoor van vernieling liep overigens van het westen yienig kampeerterrein verander- uit via het centrum over de gehele stad. ïe in een plassenlandschap en al Maar in het oosten bereikte de windhoos j een climax. In vele straten knapten bo- nm je het lang «.(houden een men JucilCThouyes A Huite J en ent, je moet wel eens drinkwater ken moesten het overal ontgelden. Dak pannen kletterden op de straat. Een plantsoen was in een paar secon den geheel kaal geveegd en even later ging bij de Oisterwijkse Baan het dak van een flatgebouw de lucht in. Later is van dit dak slechts een ge deelte teruggevonden. De rest is ver moedelijk in het water van de Piushaven terechtgekomen. Ook de eeuwenoude Lindeboom op dc Heuvel is zwaar be- gaan pompen ui Vieuws één oogopslag In geheel Zuid-Vietnam is de staat van beleg afge kondigd. De grootste boed dhistische pagode van de hoofdstad Saigon is van nacht door de politie be zet Van daaruit werd het verzet tegen de regerings poli tiek geleid. Tot groot ongenoegen van de Chinese communis ten op de achtergrond heeft een stralende Chroesjtsjef zich gisteren in Belgrado met kreten van vriendschap in de ar men van de Joegoslavische president Tito gev/orpen. Een stap terug en mo gelijk een stap naar een oorlog noemde de Ameri kaanse geleerde dr. Ed ward Teller het verdrag voor een gedeeltelijk ver bod van kernproeven. Hij deed dit in de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen. Het Israëlische kabinet heeft gisteren in een spoed_ zitting unaniem besloten de Veiligheidsraad te ver zoeken snel bijeen te ko men om de beweerde agressie van Syrië tegen Israël te bespreken. Bij een incident zouden twee Israëliërs zijn gedood. Men verwacht dat de Veilig heidsraad morgen of over morgen bijeenkomt. Gisteren en vannacht zijn verscheidene plaatsen van ons land geteisterd door wolkbreuken en windhozen. In Tilburg ruk_ te een windhoos vele da ken van de huizen. Talrij ke bomen en tv-antennes begaven het. In Apeldoorn sloeg de bliksem in enkele boerderijen. Ook in Win terswijk richtte een wind hoos vernielingen aan. Scotland Yard heeft be kendgemaakt, dat er in verband met de treinroof arrestaties op handen zijn- Op het ogenblik speurt men in geheel Europa naar tien leden van de bende. De politie zou tips van on derwereldfiguren hebben gekregen over de vermoe delijke verblijfplaats van de bendeleden. sohadigd. Door het noodweer waren slechts weinitg mensen op straat. Hieraan is het te danken, dat slechts één persoon werd gewond: een chauffeur van een vrachtauto, wiens wagen op drift was geraakt en tegen een muur botste. (Voor vervolg zie pag. 9) De Ruygenhoek voor vakantie hofpersoneel zijn vakantie voorlopig de be schikking gekregen over het bui tenverblijf van wijlen koningin V/ilhelmina. „De Ruygenhoek" in de duinen bij Scheveningen, f Koningin Juliana heeft het bui- g ten voor dit doel beschikbaar l gesteld. „De Ruygenhoekis niet s voor het publiek toegankelijk. I Noch over de definitieve be- S stemming van dit buitenverblijf noch over die van het paleis 't Loo is tot dusver een beslissing J genomen. De Zuidvielnamese regering heeft vandaag voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd, nadat dit reeds eerder voor de hoofdstad, Saigon, was geschied. De Zuidvietnamse politie heeft alle boeddistische pagodes van Saigon bezet. Volgens nog niet beves tigde berichten zou daarbij geschoten zijn en zouden doden en gewonden zijn gevallen. In de grootste padoge van Saigon hiel den meer dan 10.000 boeddhisten drie dagen geleden een hongerstaking uit pro test tegen de beweerde discriminatie op godsdienstig terrein die door de rooms- Meer licht in zaak treinroof Superintendent McArthur van Scotland Yard heeft gisteravond ge zegd, dat „er arrestaties op handen zijn". De politie schat dat ongeveer - igMBir "ui Vader van de waterstofbom: Een stap terug en mogelij'k een stap naar oorlog noemde de beken de Amerikaanse geleerde dr. Edward Teller het verdrag voor een gedeel telijk verbod van kernproeven, dat de Ver. Staten met Engeland en de Sowjetunie hebben gesloten. De „va der van do waterstofbom" zoals Tel ler wordt genoemd, sprak in de se naatscommissie voor buitenlandse aangelegenheden. De in de dertiger jaren uit Honga rije naar Amerika uitgeweken ge leerde noemde de ondertekening van het verdrag door de V.S. een grote vergissing. Ratificatie er van door het rongres zou een veel grotere vergissing zijn. Teller zei te geloven, dat de Sowjet unie het beperkte kernstopverdrag wenst, omdat zij reeds heeft geleerd, hoe zich te verdedigen tegen nade rende raketten en de hoop koestert, Amerika te verhinderen dergelijke kennis te vergaren. „Bekrachtiging van het verdrag zou dan ook een tra gische en vreselijke fout zijn." De kerngeleerde baseerde zijn bezwa ren op de overtuiging dat de Russen bij him uitgëbredde reeks kernproeven in 1901 en 1962 voldoende kennis hebben opgedaan om een tegen raketten gerichte defensie op te bouwen. Indien de V-S. voldoende proeven in de ruimte zouden nemen, zouden zij een dergelijk verde digingsapparaat kunnen vormen. Volgens dr. Teller ligt de Sowjetunie voor op de V.S. wat betreft de theoretische ken nis van kernwapens. „Wij zullen echter nooit een wedstrijd winnen als wij niet hardlopen of waaraan wij niet van harte meedoen." Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Kennedy scherp gerea geerd op de kritiek van Teller. Hij ver telde dat deskundigen met een even grote ervaring als dr. Teller het niet met hem eens zijn. De president schil derde de bewering van dé geleerde dat de V.S, om politieke redenen de proe ven in de atmosfeer heeft gestaakt, als niet deugdelijk af. Teller heeft beweerd, dat dit besluit was gebaseerd op de over tuiging, dat het publiek geen verdere proeven zou tolereren. Öp een vraag antwoordde Kennedy het zeer onwaarschijnlijk te achten, dat hij tijdens de zitting van de VJN. vol gende maand Chroesjtsjef en Macmil- lan zal ontmoeten. Een dergelijk plan is niet voorgesteld Of hij de algemene vergadering zal toespreken is nog niet beslist. Vermeld zij nog, dat de Russen de Westduitse verklaring nog niet heb ben aanvaard, waarin wordt uitgelegd, waarom West-Duitsland het kernstopver drag heeft ondertekend. Het verdrag zal in de week. die op 1 september begint aan de Amerikaanse senaat worden voor gelegd. Groeten uit ons vakantie oord. Het regent, regent, regent en een caravan is zo klein als je er de hele dag niet uit kunt en de kin deren kun je zo moeilijk bezig blijven houden. Twee jongetjes verdronken In een bij een bungalow aangelegde kleine vijver heeft de politie gisteren de lijkjes gevonden van twee kleine jongetjes die al enige uren in het dorp Hellendoorn werden vermist. Het waren Henk Ronhaar die vandaag drie jaar zou zijn geworden en Rein Tempert, twee jaar. De kleuters waren om half elf met een autoped van huis gegaan en werden om kwart over twaalf nog dicht! bij huis gezien. Nadien werden de jon getjes vermist Eerst gingen familieleden zoeken, nadien ook buren en vanmiddag vele anderen. Ook enige klassen scho lieren zochten overal in de omgeving. De politie riep de hulp in van een agent met een speurhond. Het spoor liep toen naar de kleine vijver waarin de jonge tjes werden gevonden. Verzet tegen goedkoop staal in Amerika Werkgevers en werknemers in de Ame rikaanse staalindustrie hebben president Kennedy bezocht en maatregelen ge vraagd tegen verkoop van buitenlands staal tegen afbraakprijzen in Amerika. Zij zeiden dat buitenlandse mogendheden 4,7 miljoen ton staal in de Verenigde Sta ten hadden verkocht en dat dit in 1963 misschien wel meer dan 5 miljoen ton kan worden. vijftien personen die aan de overval op de posttrein hebben meegedaan, ieder 100.000 pond hebben gehad (ongeveer 1 miljoen gulden) en dat zjj door deze grote buit in de war gebracht zijn omdat het vele malen zoveel is als waarop zij hadden ge rekend. De leiding van de bende, vijf of zes man, zou tezamen ander half miljoen pond hebben (15 mil joen gulden). De politie heeft inmiddels het ver moedelijke hoofdkwartier van de ben de gevonden: het is een caravan die bij Dorking was gestationeerd. In de caravan werd 30.000 pond (300.000 gld.) van de buit van de treinoverval teruggevonden. Met man en macht wordit gezocht naar de man en de vrouw met een baby die de vorige week de caravan geparkeerd achtergelaten hebben. Dit was niet ver van de plaats in de aangrenzende bossen waar enige dagen eerder 109.000 pond van de buit gevonden werd. In de caravan werden 6000 bank biljetten van vijf pond gevondlen. In totaal is nu 273.107 pond achterhaald van de buit van 2.600.000 pond. De caravan is overgebracht naar het politie/bureau te Aylesbury, waar deze grondig onderzocht zal worden op vingerafdrukken. Het aantal van vijftien personen komt overeen met het aantal envelop pen en bekers dat in de boerderij Leathersdale is aangetroffen. De Yard heeft naar verluidt, in samenwerking met politiekorpsen in andere landen in Europa een jacht ontketend op de tien leden van de bende. De politie zou tips van figuren uit de onderwereld hebben gekregen met aanwijzingen over de vermoedelijke verblijfplaats van de bendeleden. Wat de tips en de beloning, die daar op volgt betreft, de weduwe die de po litie de tip gaf die leidde tot de arres tatie van de eerste twee bendeleden, waarbij anderhalf miljoen gulden van het gestolen geld werd teruggevonden, heeft gezegd dat zij een groot deel van de be loning, mocht zij die krijgen, aan liefdadige instelling zal geven. De 68-jarige mevrouw Clark is de duwe van een politie-agent uit Bourne mouth. Zij heeft dit besluit gena zegt zij, omdat het haar maar een kwar tje gekost heeft de politie op te bellen en ze vindt dat te weinig om daarvoor een dergelijke beloning te krijgen. Mevrouw Clark maakt kans op tien procent van de uitgeloofde drie miljoen. Apparaat springt uit elkaar: 4 gewonden In een research laboratorium van de Koninklijk Nederlandss Zouitindu6trie te Hengelo is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier personen verwondingen hebben opgelopen. In het laboratorium waren arbeiders bezig met het beproeven van een apparaat. Op een gegeven moment sprong het door nog onbekende oorzaak uit elkaar. De gewonden waren personeelsleden die ;n het vertrek werkzaam waren en onder andere door glassplinters en chemische stoffen werden getroffen. Twee van de vier gewonden konden, na in een zie kenhuis te zijn behandeld, naar huis te rugkeren. De Ver. Staten hebben gisteren een deel van de vloot- en luchtbasis Kenitra overgdragen aan Marokko. De over dracht maakt deel uit van het program ma ter verwijdering van de buitenland se bases in Marokko. katholieke regering van het land wordt toegepast. Volgens berichten die heden morgen evenmin bevestigd konden wor den, hebben regeringstroepen ook de Toe Dam-pagode in de stad Hue, ten noorden van Saigon bezet. Daar pleegde de vorige week een vijfde monnik zelfmoord, door zich in brand te steken. Over radio-Saigon werd voort* omge roepen dat het Zuidvietnamese leger zorg draagt voor de openbare veiligheid en dat alle bijeenkomsten die deze vei ligheid in gevaar brengen, verboden zijn. Alle verbindingen zijn onder toezicht van het leger gesteld. Er mogen geen publi- katies worden gedaan die schadelijk zijn voor de openbare veiligheid. Er geldt een avondklok vanaf negen uur. De uitzen dingen van radio-Saigon werd aangekon digd als de „stem van het leger van de Republiek Vietnam". Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hebben via eigen verbindingen bericht ontvangen dat de vliegvelden van het land voor alle burgerverkeer zijn geslo ten. Ook ondervonden oeververbindingen met ambassades moeilijkheden. Een elfjarig meisje heeft maandag Steyr (Oostenrijk) het leven ge schonken aan een tweeling. De vermoedelijke vader, de 39-jarige stiefvader van het meisje, is aangehou den. Moeder en twee dochters maken het goed. Weer wordt deel van Rijksweg 13 verlicht In oktober zal ook het gedeelte van de weg Den Haag-Rotterdam, dat nog uit twee rijbanen met elk twee rijstroken bestaat, zijn verlicht Het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf van Delft is dezer dagen met het aanbrengen van de lan taarnpalen begonnen in opdracht van Rijkswaterstaat. De lichtmasten worden in de middenberm maar aan de oostzijde van Rijksweg 13 geplaatst. Daardoor is het mogelijk de eerste fase, van de werkzaamheden, verbonden aan het wijzigen van dit gedeelte in een weg met tweemaal drie rijstroken uit te voe ren, zonder dat de lichtmasten behoeven te worden verplaatst Na het gereedko men van dit karwei zullen de masten op hun definitieve plaats in de midden berm worden aangebracht, zoals thans bij Ypenburg en Overschie reeds het ge val is. Moskee ingestort: ruim 100 doden 110 Personen zijn omgekomen bij het instorten van een moskee te Yeotmal op km. van Bombay. Van de doden zijn 61 vrouwen, 48 kinderen en een man. Be halve de 110 doden zouden 68 mensen zijn gewond. Honderd personen waren ongedeerd. TNDERTIJD hebben wij ons standpunt bepaald bij de moeilijkheden rondom de c.a.o.-onderhandelingen voor de me taal- en elektrotechnische industrie. Het gcknibbel om tienden van procenten en om een extra vrije snipperdag op 27 de cember vonden wij van de zijde van de werkgeversvertegenwoordigers in de be trokken vakraad krampachtig en boven dien niet taktisch en psychologisch. Ons misnoegen over de vertroebeling van de verhoudingen tussen werkgevers en werk nemers hebben wij toen ook uitgesproken. Partijen zijn het ten slotte eens geworden over een zeer matige loonsverhoging en de vakbonden van werknemers hebben de vrije snipperdag op 27 december ingeslikt. Het ging met name in de scheepsbouw «o slecht, dat er op economische gronden niet meer mogelijkheden waren, aldus de zienswijze van werkgeverszijde. Het geforceerde en krampachtige van de werkgevershouding wordt nu bevestigd in de thans spelende kwestie van de zoge naamde koppelbazen. Kwistig wordt er juist bij de scheepsbouwbedrijven met geld gestrooid als het gaat om ie- mers van uitleenbedrijven. Alleen .,-or weekenden wordt al 100 betaald. Week lonen van 150 netto en meer zijn nor maal en daarbovenop strijken de koppel bazen zelf ook nog een zoet winstje op. Dat geld Is er blijkbaar. Aan een bestaan de c.a.o. laat men zich weinig gelegen liggen, althans niet voor deze gehuurde werkkrachten. Ook aan de invloed van wat nu gaande is op de vaste werknemers in de bedrijven heeft men tot nog toe blijkbaar niet zwaar getild. Taktisch en psychologisch optreden is ook hier, even als bij de c.a.o.-onderhandelingen, zoek. Wij zijn het met de drie bonden van werknemers in het metaalbedrijf eens, dat aan de gesignaleerde wantoestanden een einde gemaakt dient te worden. De haven bedrijven geven reeds vele jaren het voor beeld, hoe een plotseling arbeiderstekort in de praktijk goed kan worden opgelost. De daar bestaande geregistreerde arbei dersreserve zou ook in andere bedrijfs takken, die daaraan behoefte hebben, in gevoerd kunnen worden. Wij hopen, dat het gesprek, dat werkge vers en werknemers in ie metaalindustrie donderdag met elkaar zullen voeren over het ronselen van arbeiders, spoedig tot een gunstig resultaat zal leiden. De zaak is er ernstig genoeg voor. Zou er niet snel een gunstig resultaat bereikt kunnen wor den, dan is onrust in de bedrijven niet uitgesloten. RIT A Vanavond en vannacht plaatselijk kele buien, morgen na enkele opklarin gen van het westen uit opnieuw regen. Krachtige tot matige westelijke wind, krimpend naar zuid. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 22 augustus: zon op 5.33, onder 19.52; maan op 8.48, onder 21.27. Dinsdag 27 augustus: eerste kwartier. Dean Acheson in september naar Nederland De vroegere minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Dean Acheson, heeft een uitnodiging ran de Europese beweging in Nederland om naar Nederland te komen, aanvaard. Op een buitengewoon congres zal hij een rede uitspreken over het Atlantisch deelge nootschap en de Europese eenheid. Tij dens dit congres, dat gehouden zal wor den op woensdagavond 18 september in de Ridderzaal in Den Haag. zal na de heer Acheson de vice-president van de E-EG, dn S.L Manshoü het woordvoe- T\E MAN die een van de Blacker gisteren mee, dat niet zou raken meest afdoende pantser- hij patent heeft verkregen werpen dan zou afweermiddelen de piat op een vliegende gummi- diens kans om te ontsnappen rust. heeft uitgevonden, vindt stok. Deze stok heeft een halveren. Het Britse ministerie van één sensationele vinding ken- rubberneus, een motortje Duur is deze gummistok binnenlandse zaken heeft nelijk niet voldoende. Nu en een lading traangas. De- Hij vindt het hoog tijd zeker niet. De produktiekos- een demonstratie aange- het vrede is wil hij de po- ze vliegende dievenvanger worden dat de overvallers ten worden op ongeveer tien vraagd. Voor zijn vorige litie een handje helpen die- is tot op 100 meter trefze- en soortgelijken eens een gulden geschat. Blacker rinding, de piat. kreeg de ven op comfortabele wijze te ker, zei de kolonel, maar lesje krijgen. De misdaad be- heeft drie jaar aan zijn uit- oud-officier tijdens de twee- vangen. zelfs indien de dichte dient zich van wetenschap- vinding gewerkt en hij vindt de wereldoorlog het lieve In Londen deelde kolonel stroom traangas de bandiet pelijke vindingen, waarom dat deze to afdoende werkt, sommetje van 220 000 gulden. Tendens stationair HOOGWATER SCHEVENINGEN 22 augustusc 4.59 v.m.j 17.25 n.m. HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven utn ii II iét li Aberdeen gh. bew. Londen h. bow. A'dam rogenbui Brussel zw. bow. Luxorrtb. regenbui Parijs h. bow. Innsbruck Belgrado windstil 36 26 windstil 28 !3

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1