Nieuwe Leidse Courant fleXa Bonn: spoedzitting Navo-raad gewenst Commentaar Hen na jaar in haan veranderd Duitsers irriteren Amerikanen nu Kernstop ondertekend Verf met voldoening In New York wellicht neutraal topgesprek Geldzakken gevonden in huurauto te Dublin OEG DEI1: Brood vandaag cent duurder Dinsdag 20 augustus 1963, 44ste jaargang Diractaurt f. DIEMER Hoofdredacteur.- Or. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD „Stentvartigh li ghablavan mijn hart la taghanipoat" Zwarte over AMERIKA Zie pagina 5 Klachtendienst bezorging 18 19 ►"Nieuws in lE één oogopslag De regering te Bonn heeft Amerika laten we ten, dat de Navoraad zo spoedig mogelijk moet worden bijeengeroepen. Hij moet het plan bespre ken om op verschillende punten aan beide zijden van het IJzeren Gordijn waarnemers te stationeren om gewaarschuwd te kun nen zijn tegen onverhoed se aanvallen. Voordat de Alg. Verga dering van de Ver. Naties volgende maand (in New York) wordt geopend zal een neutrale topconferen tie worden gehouden, waaraan wellicht door Tito en mogelijk ook door Chroesjtsjef zal worden deelgenomen. In Dublin is in de ba gageruimte van een huur auto een viertal geldzak ken van een Engelse bank gevonden. De wagen werd de dag na de itreinroof verhuurd aan twee man nen en dezer dagen aan getroffen bij het vliegveld van Dublin. Intussen zal de eigenaar van Leather slade zijn boerderij voor het publiek ter bezichti ging openstellen. Daar er nog steeds spanningen zijn in de toe- nieuj komstige federatie Malei sië heeft Engeland beslo ten commando-troepen geh^ naar Brits Noord-Borneo j te dirigeren wegens toe- nemende guerilla-activi- 02-53 teiten vanuit Indonesië. In 1 het betrokken gebied is intussen ook de V.N.-mis- sie aangekomen. De Indiase oppositielei- der die een motie van wantrouwen tegen het be leid van premier Nebroe heeft ingediend, heeft in jerlanl een uitvoerig debat de buitenlandse en binnen- landse politiek van India JÈK een mislukking genoemd. J Hij eiste verbreking van -ff root Oil- de banden meit China. Bij de K.L.M. zijn de resultaten over het twee de kwartaal teleurstellend geweest. De bedrijfsin- komsten waren in die pe riode 12,7 miljoen lager dan in dat tijdvak van het vorige jaar. Het wegval len van het vervoer naar Nieuw-Guinea speelt in dezen een belangrijke roL In Wassenaar is giste- --Lj, ren een zeer drukke diplo- ibLHI matieke receptie gehou- den: voor het eerst ont ving de Indonesische kan- |J selarij weer autoriteiten EG j uit allerlei kring t.g.v. de onafhankelijkheidsdag. et bij land. Overweldigend druk was het gister middag op het kasteel Oud-Wassenaar, waar de Indonesische vertegenwoordi ger in ons land, de heer Mohammed Sharif, recipieerde bij gelegenheid van de viering van de onafhankelijkheids dag van zijn land. Voor 't eerste is deze dag ook in Nederland gevierd, en vele honderden personen uit allerlei kringen togen naar Wassenaar, om er als het ware te demonstreren voor de goede gezindheid waarmee men bereid is, In donesië tegemoet te treden. Aan het einde van de ontvangst toostte de mi nisterpresident,- mr. Marijnen, met de heer Sharif. In het midden mevrouw S. A. Wiarto, echtgenote van de am bassaderaad. rika laten weten, dat de NAVO- raad zo spoedig mogelijk moet wor den bijeengeroepen. Hij moet het plan bespreken om op verschillende punten aan beide zijden van het ijzeren gordijn waarnemers te sta tioneren om te waarschuwen tegen onverhoedse aanvallen. Dit is van Amerikaanse officiële zijde mede gedeeld. Voor verdere bijzonderhe- Een produkt van de Sikkens Groep Chroesjtsjef op (werk-)vakantie bij Tito TITO ZAL VOLGENDE MAAND waarschijnlijk naar New York reizen voor een topconferentie van neutrale landen. Deze gaat vooraf aan de opening van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Het wordt mogelijk geacht, dat ook Chroesjtsjef naar New York zal gaan. De Joegoslavische president sprak met Brown, de gouverneur van de staat Californië (VS). Verwacht wordt dat de communistische strategie op de conferentie van regeringshoofden in New York deze week een van de onderwerpen zal zijn in de besprekingen tussen Tito en Chroesjtsjef, die vandaag met zijn echtgenote uit Moskou naar Belgrado is vertrokken. Het is het derde bezoek dat Chroesjtsjef aan Joegoslavië brengt. De twee andere legde hij af in 1955 en 1956. Beide waren een kleine stap voorwaarts in de betrekkingen tüssen de beide landen, nadat Joego slavië in 1948 door Stalin uit het Sowjetblok was gestoten. De Joegoslaven noemen het bezoek uit Leatherslade kan bezichtigd ivorden Scotland Yard Is mogelijk op een nieuw spoor gebracht door een bericht uit Dublin, dat vier geldzakken van een Engelse bank in de bagageruimte van een huurauto op het vliegveld Dublin zijn aangetroffen. De auto op 9 augustus daags na de treinroof verhuurd aan twee mannen adressen in Londen opgaven als wi plaats. De auto werd enkele dagen ge leden teruggebracht maar pas gisteren doorzocht. De dieven schijnen nogal vlieglustig te zijn. Zoals bekend werd zondag bij het vliegveld van Londen een zwarte Austin- Healey aangetroffen, waarmee een vr Cockney Mary en haar vriend enige dagen hebben gereden. De auto was in Londen gekocht en betaald met vijf ponds biljet- Men neemt aan dat alle leiders van d< roof inmiddels per vliegtuig hebben we ten te vluchten. Het is zeer goed mogelijk dat zü gebruik hebben gemaakt van verlaten vliegveld in de nabijheid de boerderij Leatherslade. Deze boerderij wordt nog steeds meter voor meter door zocht. Speurhonden bewijzen hier goede diensten. Er wordt onder meer gezocht naar geld dat begraven zou kunnen zijn. De eigenaar van Leatherslade, Bernard Rixon, zal zijn boerderij, zodra de politie haar werkzaamheden heeft beëindigd, voor het publiek ter bezichtiging open- (Advertentie) VERFHANDEL J OEGSTGEES1 fabriéVoor studie A.O.W. t wd Canadese minister bezoekt ons land 'andaag bracht de Canadese bister van Volksgezondheid en in aaniatschappelijk werk, miss Judy ;eftijd [Marsh, een bezoek aan ons land. ffh v wer(* begeleid door de direc- ng nes van ouderdomspensioenen en ciale Zekerheid, mr. J. A. Blais, om haar assistente mrs. G. J. Blair. tt doel van het bezoek van de madese minister is de bestude- cvendefS van ouderdomspensioenen in m. Zonderland. Onlangs diende Miss or hetlMarsh bij het Canadese parle- 22941 bnt een wetsvoorstel in voor een •emie voor pensioenen, contributie evenredig FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Cr Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij Nieuwe RUd 41 stellen. Hij heeft de toegangsprijs al vast gesteld: een gulden vijfentwintig per per soon. Dan zullen de nieuwsgierigen op hun gemak naar schatten kunnen zoeken. De naam van de organisator van de treinroof zou nog steeds niet bekend zjjn bü de politie. Vier bekende onderwereld- figuren z|jn sinds de overval niet i gezien en de Yard zou hen wel erg graag willen ondervragen. het Sowjetblok een werkvakantie, waar bij sightseeing gecombineerd zal worden met besprekingen met Tito Aan de voor avond van het vertrek v Chroesjtsjef heeft de Sowjetunie bekenu gemaakt, dat een grote fabriek voor het vervaardigen van montagewoningen voor het verwoeste Skoplje aan Joegoslavië geschonken is. De eerste stopplaats van de Russische premier zal Skoplje zijn. Hij zal twee we ken in Joegoslavië blijven en vervolgens Belgrado, Skoplje, Totigrad, Cetinje (Montenegro), Kotor (aan de Dalmatische kust), Dubrovnik, Split, Brioni (het ei land waar Titi verblijft), de Slove- nische Alpen en Zagreb bezoeken. Op 2 september keert het gezelschap naar Bel grado terug. De 25-jarige Hanz Schöpke uit Berlijn is tijdens het weekeinde omgekomen bij een ongeluk op rijksweg 26 in de ge meente Deil. Schöpke bestuurde een personenauto, die over de kop sloeg een tiental meters over de weg schoof, een bennpaal ramde en een eind verderop in een sloot landde. Een kleine personenauto kwam gistermiddag in Amsterdam in een vreemde positie, toen de boom, op de wortels waarvan de wagen aan de Keizersgracht stond geparkeerd, door een ruk wind werd ontworteld. De boom kwam in het water terecht, de auto nog net niet. den werd naar het hoofdkwartier van de NAVO in Parijs verwezen. In Washington sluit men een speciale vergadering van de NAVO-raad op zeer korte termijn niet uit. De Amerikanen tonen zich ge ïrriteerd door de vloed van berich ten uit Bonn over Westd-uitse autori teiten, die klagen dat zy niet worden geraadpleegd in ont-wapeningszaken De Duitsers hebben ook bezwaren tegen genoemd plan ter voorkoming van verrassingsaanvallen. Volgens Duitse opvatting zouden de waarne- mersposten mobiel moeten zijn om waarlijk doeltreffend te kunnen zijn. Ook zouden zij de verwarring en ver traging rondom het tekenen van het kernstopverdrag door Bonn wijten aan het gebrek aan overleg tussen de westelijke geallieerden. Intussen hebben de Duitsers het ver drag gisteren ondertekend, zowel in Washington als in Londen en Moskou. Gelijktijdig werd in Bonn een verklaring uitgegeven, waarin nogmaal werd gezegd dat Oost-Duitsland niet als staat en zijn leiders niet als regering worden erkend. De regering te Bonn verklaart nadruk kelijk, dat zij alleen het gehele Duits® volk vertegenwoordigt. Zij spreekt eheter de hoop uit, dat het verdrag er toe zal bijdragen, de oorzaken van de politieke spanningen tussen oost en west uit de weg te ruimen. Waarnemers Wat de moeilijkheden tussen Bonn en Washington betreft, merkt men van Amerikaanse zijde op, dat de kwestie van de waarnemersposten wel degelijk inde NAVO-raad aan de orde is geweest, na melijk in de lente van het vorig jaar. Het Amerikaanse voorstel voor vaste waarnemingsposten werd officieel in Genève ingediend in een document, ge dateerd 12 december 1962. Voor die da tum was de zaak voorgelegd aar NAVO-raad. Later werd het plan Chroesjtsjef gelanceerd, gekoppeld een wederzijdse vermindering van troepensterkte. De Ver. Staten zijn nog steeds bereid een regeling te aanvaarden die beperkt wordt tot een systeem van grondwaar- nemingsposten, mits hieraan geen onaan vaardbare voorwaarden verbonden zijn. Wel willen zij gaarne mobiele waai mersploegen en luchtinspeotieploegen de posten verbinden, als hierover met de Sowjetunie overeenstemming kan worden bereikt. Amerika wil hieraan echter niet tot elke prijs vasthouden. Een andere zaak is het niet-aanvalsver- drag tussen de landen van het Warschau pact en de NAVO Ook hierover zal in de NAVO-raad uitvoerig worden sproken. Ondertussen heeft de Amerikaanse se nator Wayne Morse gezegd, dat de Duitse leiders oogkleppen dragen als zij denken, dat het Amerikaanse volk nog lang het niet erkennen van het communistische bewind in de Sowjetzone van Duitsland zal uitstellen, boven het vooruitzicht van een vermindering van de spanning tussen oost en west. Iemand in Bonn houdt zich volgens deze senator voor de gek, als hij denkt, dat de Oostduitse kwestie nog lang een ontspanning tussen oost en west kan tegenhouden, wanneer de voorwaar den daartoe gustig zijn. De verdeling van Duitsland is een van de dingen, die het Duitse volk naar zijn mening moet ondergaan, omdat het een oorlog 'heeft ontketend en die heeft verloren. Morse naar het democratische kamp over gelopen republikein en staat bekend als ;n wat extreme figuur. Opgeheven Het Amerikaanse kernproefterrein op de Christmas-eilanden in de Stille Oce- zal zo spoedig mogelijk na 21 sep tember worden opgeheven. Volgens een (andere) Amerikaanse senator zal China in de komende maanden een kernwapen tot ontploffing brengen. Generaal Power, commandant van de Amerikaanse kern wapenmacht, heeft in een senaatscommis sie verklaard, het een grote fout te ach ten, als het kernstopverdrag door de Amerikaanse senaat wordt geratificeerd. Met ingang van vandaag is de brood prijs met een cent per 800 gram ver hoogd. De Nederlandse Bakkerijstich ting is van oordeel, dat een eventuele verdere stijging van de bloemprijs moet worden gevolgd door 6en verdere verhoging van de prijs van het brood met een cent per 800 gram. De minis ter van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, heeft zich met de ver hoging akkoord verklaard. Ook de stij ging van de meelprijzen heeft aan deze verhoging ten grondslag gelegen. TT ET BEZOEK dat de Rus Chroesjtsjef vandaag voor een duur van niet minder dan twee weken aan Joegosla vië gaat brengen, betekent een nieuwe toe nadering tot de oude vijand Tito. Tito was, omdat hij horigheid aan Mos kou weigerde, door Stalin in de ban ge daan. Spoedig reeds na Stalins dood had Chroesjtsjef getracht, met Tito op betere voet te komen, maar de Joegoslaaf had er aanvankelijk weinig oren naar. Eerst na Stalins verguizing was het pad geëffend. Sindsdien is Joegoslavië tot een van de twistpunten tussen Moskou en Peking ge worden. In China wordt nog het orthodoxe communisme beleden, men is er wars van elke afwijking in de klassieke leer, en Tito wordt er als een onduldbare vrijbui ter, beschouwd. In de tijd dat de Chinese machthebbers nog aarzelden hun banvloeken rechtstreeks tegen de Russische leiders te richten, de den ze het uitsluitend tegen Joegoslavië, zoals de Russen hun gram uitstorten niet rechtstreeks tegen China maar tegen het kleine, met China bevriende Albanië. Die tijd is voorbij. Rusland en China zijn reeds geruime tijd in een rechtstreekse worsteling met elkaar verwikkeld. Nu gaat Chroesjtsjef bij Tito op bezoek. Voor de Chinezen is dat een nieuwe reden tot ergernis. Het houdt een verdere ver wijdering in, die als zodanig de mogelijk heid betekent van een verdere toenade ring van Rusland tot het Westen. De na de vijandschap van het verleden ontstane vriendschap met Joegoslavië vindt in de visite, die de Rus gaat afsteken, een de monstratieve bevestiging. Daarom past dit bezoek in de politieke ontwikkeling zoals deze gaande is. Het heeft daarin een zekere functie en naar het nadere karakter daarvan mag men stellig belangstellend zijn. In dit verband valt wellicht te bedenken, dat Tito, behalve een afvallige communis», een der leiders is van de dusgenaamde neutralen. Chroesjtsjef heeft de deur tussen Rusland en China voor het ogenblik althans wel afdoende gegrendeld. Men wisselt daar nog slechts scheldwoorden uit. Maar er is tegelijk openheid ontstaan naar het Wes ten. Er is een kernstopverdrag tot stand gekomen, thans zelfs na aanvankelijke aarzeling ondertekend door de Duitse Bondsrepubliek. Die aarzeling was begrijpelijk. Amerika is aan de Russische toenadering veel ge legen. Het wil Rusland bij het inslaan van de nieuwe weg zo weinig mogelijk moei lijkheden in de weg leggen. Duitsland w as beducht, dat het met concessies het gelag zou moeten betalen. Het bezoek van Ken nedy onlangs diende om het op punten als dit gerust te stellen. Het is nu dan over zijn aarzeling heen gestapt. We beleven een interessante tijd. Welke zal de diplomatieke werkzaamheid zijn voor de komende herfst? Er wordt stellig reeds aan voorbereid. 1/AN een lagedrukgebied bevindt het hoofdcentrum zich boven de Noord zee. Ook op grote hoogte is de druk laag en rondom dit systeem trekken randsto- ringen naar het oosten waarbij ze ons land op korte afstand passeren. Vanmor gen trok zo'n storing vergezeld van een kleine regenzone langs de Franse Ka naalkast. De storing veroorzaakt ook in ons land wat regen, voornamelijk in de zuidelijke provincies. Achter de storing stroomt met toenemende westelijke wind weer iets onstabiele lucht binnen, zo dat er morgen naast opklaringen tijdelijk ook enkele buien te verwachten zijn. In het temper atuurverloop kom-t weinig verandering. Tot ver in Europa is het weer koeler geworden. Zelfs in de Bal kan. Italië en Spanje zijn de tempera turen gematigd. Tendens stationair Woensdag 21 ai 19.54, maan op 7.3.. 27 aug. eerste kwartier. Hoogwater Scbeveningen 21 aug. 4.23 vm.; 16.49 n.m. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met opklarin- suMavijrt: HET WEER IN europa krachtige westelijk wnd. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te aPPOrten hedenmorgen zeven uur 11.15 uur). Strandverivachting De stormdepressie met windstoten tot 90 km per i getrokken. Een klein^TOring^StWn mirïï de Belgische kust naar West-Duitaland. Vlimuneen Tègentari Tijdelijk zwaar bewolkt met plaatselijk DeBil nog een bui, maar morgen ook flinke Twen' opklaringen. Matige en nog te koele zuidwesten wind. Overdag 17 a 18 gra- den, zeewater 17 graden. stocich. Vooruizichtem kleine verbetering, Kapenu. Zd -Limb. r nog een wisselvallig weertype» TTE HEER Onstek in het dorp leden jaar heeft de hen nog vertoonden zich echter enke- eigenlijk des haans zijn. De Het paar leeft nu niet Baak bij Zutphen is ge- elf eieren gelegd, die alle ie rode veertjes in het effen gele kuif Is vrijwel geheel meer in pais en vree en is tuige van een niet allcdaag- goed bevrucht waren en bruine pak van de hen. Ge- voltooid en ook het oranje is nu geregeld met elkaar aan se ontwikkeling. Als gevolg waaruit dan ook elf jongen leidelijk kwamen er meer aan het vormen. Alleen het het vechten, bepaalde hormonale kwamen. Doch dit jaar heeft van deze veertjes bij en het blauw is nog niet zichtbaar. werking is namelijk zijn men tevergeefs gewacht op goudfazanten hen bezig een eieren, haan te worden. De heer On stek bezit reeds drie jaar Na de ruiperiode, onge- een goudfazanten paar. Ver- veer twee maanden geleden, zover, dat het beest Een dergelijke metamor- al de rode veren bezit, die Hier zitten nog de bruine fose, zo vernemen wij in de haan ook sieren. Verder veren, doch dit zal vermoe- hocnderteeltkringen, komt verschijnen nu volop ook de delijk ook spoedig verande- bij kippen wel eens meer groene en gele veren, die ren. voor. A'dam Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnehen Zttrieh Genève Locarno Innsbruck Belgrado Athene Ajacoio Madrid bew. gh. bew. 1. bew. h. bew windstil 16 li

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1