Pastoor Glazemaker scheidde van Oud-Katholieke parochie Vreemde insinuaties van sensatieblad *5 DKD kringkampioen na 10-0 winst tegen OZV A.R.C. versloeg Noord wijk met 3-2 in Alphen Rijnsburgse schaakclub speelde in Geisweid Goede resultaten van Leidse Scliaakbonders NIEUWE LEIDSE COURANT Voortgaan met het bevel van de Heer Zitting Bouwfonds Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Strijk orkest van Bolshoitheater, Moskou, o.l.v. Joeli Rejentowitsj, m.m.v. Galina Olei- nitsjenko, sopraan. Dinsdag Kantine Clos en Leembruggen, Korte r| Mare 28a, 7.15 uur: Ruilavond „De Phila- j telist". j Stadhuis, 78 i I Ned. Gemeenten. |1 Den Haag, Openluchttheater Zuider- park, 8 uur: Haagse Operettezangers met „Die Blume von Hawaii". Kurzaal, 8.15 uur: Dansgezelschap van Shanta Rao, India. Voorburg, Vaste Burchtkerk, Pot- gieterlaan. 8 uur: Orgelconcert Wim van der Panne, een Woensdag Pieterskerk, 7.308 uur: Avondstilte. rk Pelikaanstraat, 8 uur: OpenL samenk. in Baptisten Gemeente, eem Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Om- taal; roeporkest o.l.v. Fulvio Vernizzi iver Shakeh Vartenissian, sopraan, en Bruno zjj!Prevedi, tenor; Verdiprogramma. ïge- Nieuwe Kerk, Spui, 8.15 uur: Wim in- Beek en Gerard Akkerhuis, interpreta- tie-orgelconcer t. igen Lutherse kerk, Lutherse Burgwal, 7.30 die'uur: The Saint Nicholas Consert, kna- pen- en mannenkoor o.Lv. David Craw- ford, m.m.v. David Price, orgel. Openluchttheater Zuiderpark, 2 uur: Leids jeugdtoneel, „Simmie en Jimmie met een kwartje de wereld rond". i Donderdag Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Kwin- Jan Morks, „Joy in Jazz". de Lutherse kerk, Lutherse Burgwal, 8 Feike Asma, orgel, len. Openluchttheater Zuiderpark, 2 uur: •ken Limburgs Jeugdtoneel: „De avonturen awd|Van mijnheer Prikkebeen". Zaterdagmiddag had in de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudsesingel het afscheid plaats van pastoor A. J. Glazemaker en diens echtgenote die naar IJmuiden vertrekken. Onder de vele aanwezigen merkten wij op deken Haring van dé Rooms-Katholieke Kerk te Leiden, dr. Westerink, Geref. predikant, ds. Groot en ds. De Wit, beiden Hervormd predikant, ds. Haan en de heer Moelijker, die de Evang. Lutherse Gemeente vertegenwoordigden, prof. Kok, aartspriester van Rijn- en Delfland, reverend Wijnburne van de Anglicaanse Kerk in Den Haag en wethouder Harmsen namens het gemeentebestuur van Leiden. De dienst begon met de vespers en de voorbeden. De tekst van de afscheidspre- diking van pastoor Glazemaker was Exo dus 14 vers 15: Zeg tot de Israeli zij opbreken. Het ogenblik waarop dit woord van de Heer klinkt is groter dan dat van een pastoorswisseling. Het klinkt als het volk van God het land van de s* vernij verlaat. Een leven met Egypte de rug en een nieuwe toekomst voor zich. Dat perspectief was echter zichtbaar af grote hoogte. In de kleine ruimte van het tentenkamp was het anders; wat zij daar met het blote oog zagen was een aanstormend le ger van Egyptenaren achter zich en eer dichte zee voor zich. Ze waren opge trokken in de ban van het nieuwe maai ze wisten zich even werkelijk nog in dt ban van wat zij achterlieten, de sterke arm van de Farao. In die druk, in dat ingeklemd zijn tussen de feiten, waar de toekomst onzeker is, gaan de mensen ach teruit in plaats van vooruit leven; ze hebben geen zicht op de toekomst dan een dichte zee en in hun hart gaan ze alweer terug nar Egypte en maken zij hun leider verwijten dat hij het zover heeft laten komen. Zij weten met het heden geen raad omdat zij niet meer in een toekomst geloven. Wie niet voorwaarts leeft, gaat achteruit. Hij gaat klagen: ,,Had ons met rust gelaten". Vrijdag iag, Kurzaal, 8.15 uur: Radio- ■ond filharmonisch Orkest o.Lv. Willem van [Otterloo, m.m.v. Herman Krebbers, |viool en Groot Omroepkoor. Zaterdag Busstation, vak 6, 9.30 uur v.m.: Ver- da tjtrek excursie Kon. Ned. Mij voor Tuin- Plantkunde naar „Ravelli" in Valkenburg Z.H. aag, Kurzaal, 8.15 uur: Ned. Opera o.l.v. Arrigo Guarnieri, „Rigolet- wasto" van Verdi. het Een Dagelyks elen DEN HAAG, Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Toon Hermans One Man Show beh. ^(donderdag) cencj Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche i/erk'Comedie met „Quadrille", van Noel nsteCoward. ver" Apotheken ider Geopend voor spoedeisende gevallen- Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. wijs 20460. Apotheek R. van Breest Smallen- ider-burg te Leiderdorp is geopend, de F'lms Casino (2-30 u gevarieerd jeugdpro- j gjgramma; 7 en 9.15 u: Toryok, de furie der barbaren <14 jaar); donderdag: Bleke (alle leeftijden), Lido (2.30 en 8 uur): 55 dagen in Pe king (14 jaar), lid Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De schrik <lr-van de Marine (ai.) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Ivanhoe Opzien naar God En toch is er op dat moment een HE DEN geboren, niet uit een terugblikken achterom en evenmin uit hetgeen was te voorzien, maar uit een opzien naar God, Wiens Woord klinkt als een marshevel: Zeg de Israëlieten dat zij opbreken. Zij hebben het kamp opgebroken en hebben de tocht vervolgd in een vertrouwen dat dieper reikt dan mensen kunnen bereke nen en verder dan het blote oog kan zien. De rustplaatsen die ons zijn gegeven zijn slechts pleisterplaatsen, waarna het marsbevel weer klinkt. Terugblikken op hetgeen achter ons ligt heeft zeker zin, niet als een vlucht voor de toekomst maar om het te brengen in de ruimte van de lofzang Gods en daarin het ir bevel van het heden te horen: Zeg tot de Israëlieten dat zij opbreken. Ook tot de Kerk Dit woord klinkt ook tot de Kerk vandaag. Elke christen die er bewust i streeft deze wereld en de mens van deze tijd te dienen, weet van onzekerhedei er is geen helder zicht; velen zijn in c ban van het nieuwe geraakt maar oo wij weten van een dichte zee en va sterke banden met het oude. Sommigen zijn verontrust omdat het opbreken en openbreken van de Kerk in deze dagen lijkt op afbraak. Misschien kan het leven (14 jaar); donderdag: Meneer de gravin is niet thuis. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn bes te vijand (alle leeftijden). Trianon (2 en 8 uur): West Side Story (14 jaar). Tentooilstellingch Lakenhal, aquarellen en tekeningen uit 19de en 20ste eeuw, verzameling Paul Brandt, Amsterdam (tot 29 augustus). Rijksmuseum van Oudheden. Het dier als motief in de antieke kunst (t/m 25 augustus). Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op Trek" expositie van nomaden trekken i kamperen (tot 6 oktober). Jeugdhotel „De Ruif', Jan Vossensteeg. schilderijen en tekeningen van Victor Linford (tot 31 augustus). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 9 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en m 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens- en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. „Der Spiegelover Budel n. 1 (Van een onzer redacteuren) rken* "Billard um halb sechs", zo luidt door Heinrich Bölls' boek „Bil- hunjard om half tien" geïnspireerde ti- van een artikel dat het Ham- ihnrpgp weekblad „Der Spiegel" de ze week schreef over de ervaringen van de Westduitse militairen in het Nederlandse legerkamp Budel. Achter dit onschuldige opschrift gaat weer zo'n typisch-insinucrend brokje journalistiek schuil, dat tel kens weer de „kracht" blijkt te van di't Westduitse sensatieblad. Oe. Het staat vol halve waarheden en de .„Onwaarheden, die de Westduitse lezers inkrijgen voorgeschoteld over hun Bun- in Budel, zijn voor iedere ge- biiddelde Nederlandse krantenlezer stuk Voor stuk aanwijsbaar. In de aanhef Wordt gezegd, dat „de vaders in het peldgrijs bij Budel op 10 mei 1940 de CatsL^j .,se j 0,. iorbraken om - zoals kson een memorandum van de rijksrege- elanlm7 wcrd :i de neutraliteit 1 ''5 knePederland met alle militaire machtsmid- scho«len van het Reich veilig te stellen". Dit kan natuurlijk allemaal nog de be giftigende ironische schrijftrant van „Der vietSpiegel" zijn, maar de Duitse militairen, twcedie nu in nadel ?elegerd zijn staan vol ïkenfens de redacteur van „Der Spiegel" aan n clqeer grote morele gevaren bloot Die be- heidjrinden zich vlak bij de poort. Daar ver- jjg :oopt de jonge Harry van de Meyl uit ïudel namelijk patat, gebraden haan- jes en nog meer lekkernijen aan de ïongerige militairen, maar „Der Spiegel" alleen smakelijke hapjes verkoopt, maar „ook dames verhuurt". De kazerne commandant Wibtmann en ook de ove rige officieren weten van deze aantij gingen niets Het moet wel een vreemde indruk maken op de ouders van de Duitse militairen, die dat nu allemaal in „Der Spiegel" moeten lezen. In het bewuste artikel wordt uitvoerig uit de doeken gedaan, dat de Duitsers strenge instructies hebben gekregen, om zich zo goed mogelijk en zonder aan stoot te geven, te gedragen. „Omstandig, als ging het om het voorlichten van la gere scholieren uit een onderontwikkeld gebied wordt in de brochure „Als Soldat in den Niederlanden", ondei-wezen. wat de vaders anno 1940 niet behoefden te leren: soldaten van de Bundeswehr moe ten weten, dat zij zich bewust op de achtergrond moeten houden. Die opzet kan slagen als niemand zich opdringt, als de militair altijd nuchter is. als hij netjes gekleed is en als hij nooit over nutteloze zaken spreekt", schrijft het Westduitse blad En kennelijk is „Der Spiegel" nog altijd van mening dat de nazi-ideologie over de Duitse „Über mensch" nog zo gek niet was. want aan het slot van het verhaal wordt gezegd, dat de schrik voor de Duitse militair de Nederlander nog altijd in de benen zit en met enig genoegen wordt dan ver teld. hoe in de buurt van Budel een Duitse automobilist in moeilijkheden was geraakt, omdat hij zich niet hele maal aan de verkeersregels had ge houden. „Talrijke Nederlandse automo bilisten lieten luid hun misnoegen horen over het ongedisciplineerde rijden van de Duitser, maar (en nu komt het) al leen de verschijning van een groep (eine Rotte) Westduitse luchtmachtsoldaten uit de legerplaats Budel was voldoende om de boze Hollanders het zwijgen op te leggen achterwaarts wel worden begrepen maar niet worden geleefd, ook het kerkelijke leven niet. Er is slechts een voorwaarts met als enig houvast het bevel van de Heer Zelf. In de ruimte „Opbreken" geldt vandaag ook voor ons, zo vervolgde pastoor Glazemaker, als herder en als parochie. Er is weer een etappe afgelegd, zowel in mijn leven en dat van mijn vrouw als in het leven van de parochie. Wij behoeven er niet op te rug te zien als op de duisternis van Egypte. Dat geldt voor de parochie en voor allen met wie wij door haar en onze taak in aanraking zijn gekomen. Al blijft de Gemeente hier, de pastoorswisseling is een punt waarop het verleden bewust de rug wordt toegekeerd en wij ons naar een toekomst wenden. Laat het een mo ment zijn waarop in de ruimte van de lofzang Gods het betrekkelijke van deze wisseling wordt ervaren en de opdracht wordt verstaan van het opbreken een nieuwe pleisterplaats. Het ies een tijd van veel verwarring maar ook een van heilige tekenen. De vraag is war wij in geloven. Wij voelen ons vaak ingeklemd tussen de machten van het oude en de ondoorzichtigheid van de toekomst Geloven wij in het he den? De vraag is of wij opwaarts willen zien. Er is geen ander woord in het heden dan het Woord van de Heer Zelf: Zeg tot de Israëlieten dat zij opbreken. Met het zingen van gezang 188 uit het Oud-Katholieke Gezangboek beantwoord de de Gemeente deze laatste Woordver kondiging van pastoor Glazemaker. Veel waardering In de Gemeentekamer volgde nog een drukbezochte receptie. Gistermorgen celebreerde de pastoor zijn laatste Hoogmis in Leiden, wa er voor de parochianen gelegenheid be stond persoonlijk van het echtpaar Gla zemaker afscheid te nemen. Namens het Kerkbestuur sprak de heer W. van Hesse de pastoor en zijn vrouw toe. Zeven jaar geleden mocht hij de pastoor begroeten. De pastorie was een centrum van Ge meenteleven. Het was alles voortreffelijk en buitengewoon, zei de heer Van Hesse, die zijn van grote waardering en dank baarheid getuigende toespraak besloot met de zegenbede: De Heer zegene u en behoede u beiden, de Heer doe Zijn aan schijn over u lichten en geve u vrede". De pastoor sprak nog een dankwoord. Donderdag gaat het echtpaar Glazema ker Leiden verlaten en wordt de pastorie betrokken door het echtpaar Bergers- Blom dat morgen in het huwelijk treedt Op zondag 1 september wordt pastoor Glazemaker in IJmuiden geïnstalleerd en de installatie van pastoor Bergers te Lei den zal eveneens op 1 september geschie den, en wel door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A. Rinkel. Geen voorrang verleend Vannacht omstreeks 12 uur is op de hoek van de Montgomerystraat en de Johannes Poststraat een ongeluk gebeurd doordat de berijder van een scooter, een 23-jarige verzekeringsagent uit Katwijk, geen voorrang verleende aan een perso nenauto. Een aanrijding was het gevolg van deze nalatigheid De scooterberijder werd met hoofdwonden en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis gebracht en een 28-jarige duopassagier, uit Katwijk, met een snijwond linkerbeen. In de week van 8 t.m. 14 augustus Gevestigde en vertrokken personen In Leiden vestigden zich J Schuurmans. Beethovenlaan 97, J Co- lijn en fam, Witte Rozenstraat 21, C Byl en fam, techn employé, Rijnsburgerweg 144, G E Leidelmeyer en fam, scheeps- werktuigk, de Bazelstr 55, W van Weeren en fam, kant bed, Levendaal 137, F M van der Werf en fam, slagersknecht, Willem Klooslaan 9, A Prins en fam, fi liaalchef, Herenstr 3, K Balt en fam. chemisch analist, 'Vivaldistr 94, C J van der Poel en fam, glasinstrumentmaker. Vivaldistr 88, V Dozij-Heddes en fam. Rapenburg 10, C J Wijdeveld en fam. loodsbaas, a.b. Spoorsloot, J van der Haar en fam, predikant, de M v Streefkerkstr 60, F G de Wa(jer en fam, verk ass, Zoe terwoudsesingel 81, L I Millaard-Mitchi- son en fam, Hoge Rijndy'k 72, K Hen dricks en fam, teChn employé, Suriname- str 36, S H Edwards en fam, tennisleraar. Haarlemmerweg 5a, P M Bruinoge, ver pleegster, Resedastr 22, J F B e' Ver meulen, Klikspaanweg 43, J Benning- Luiten, Pr Frederikstr 3, M A M Baak van Ovost, Haagweg 32, P H Tervooren. hulp i.d. huish, Oranjestr 44, B van de Ketterij, militair, Noordeinde 2a, P Breed- veld. Raamsteeg 7, H J Brinkman-Waar denburg en fam, Haarlemmerstr 297, A P J van Noort-Grundeken, Zocherstr' 12, B C Christiansen, Diepenbrocklaan 36. A van Dantzich, bedrijfseconoom, Rijns burgerweg 5, M M Heins, typiste, Bevrij dingsplein 32, L G Botjes, heilgymn-mas- seuse, de L de Kanterstr 44, M A van Haalem, verpleegster, ten Katestr 14, G van der Horst, bejaardenhulp, Bosh'ui- zerlaan 12, P Glasbergen, constructeur, W de Zwijgerlaan 11a, H M Verhoorn- Josias, Beyerincklaan 12, M Trotto, Klik spaanweg 17, A J van Es, monteur, Hof- laan 66, G J Voorwinden, Rijn en Schie- kade 133, T G Evers, verpleegster, Rijns burgerweg 10, C E Bok-Tinbergen, Boer- haavelaan 248, A Waasdorp, secretaresse, Merelstr 23, A C H Claessens, docente volksmuziekschool, Zocherstr 5, L M Ver steeg, Groenhovenstr 1, W Paauw-van den Berg, hulp i.d. huish, Kanaalw 173, G J M van der Heijden, Breestr 83, K R van 'der Veen, Piet Paaltjenspad' 8, J Maaskant, verpleegster, v d Brandeler- kade 11, A G van Dijk, lerares, P j Blokstr 10. A M de Laaf-Wortel,Zuid singel 23, R H Nolles, stuurman, Kanaal- weg 7, J W Zoetemelk, aannemer, Haven 13, J W M Boeff-van.der Linden, Haven 13, L M Balseiro Blanco, Turfmarkt 2, R Hartsuiker, metaalteohnicus. de Sit- terlaan 121. Uit Leiden vertrokken S M van Eyie-Oude Elferink, Oude Sin gel 238, Amsterdam, le Helmerstr 275III: C H van Werkhoven-Dool, Rijn en Schie- kade 140, Voorhout, Mouritsstr 9; J A Snaterse en fam, Moddermanstraat 86. Leiderdorp, Emmastr 6; R H IJanse »n fam, Vijf Meilaan 17, Arnhem, Novalaan 20II; A G den Brok en fam, Fred, van Eedenlaan 4, 's-Gravenhage, Kon. Em- makade 162; H J Cuvelier en fam, Sluis- str 15, Haarl meer, Zweglandstr 29; J P Bylsma en fam, Leemansstr 31, Amster dam, Wedderborg 511; W L Kramer en fam, Lusthoflaan 40, Rotterdam, Ru- broekstr 112a; R C Spruit-Hilhorst en fam, Lage Rijndijk 65, Oegstgeest, Rjjn- zichtweg 165: G J van Kruistum en fam Bilitonstr 19a, Rotterdam, Gordelweg 134b; H Sierat-Breuer en fam, Seringen straat 14a, Alkemade, Binnenweg 11; G J v d Broek en fam, de Goejestraat 4, Eindhoven, Bonifaciuslaan 3; J J Lardé en fam, 4e Binnenvestgracht 11, Leiderdorp, Dwarswateringkade 10; G A Volwater en fam, Levendaal 39, Roosendaal, Valken- burgstr 9; M F Meurs, Zoeterwoudsesin gel 20, Heiloo, Curtiuslaan 5; S Gunning, P J Blokstraat 21, Dordrecht, Bankaslr 57; M M Boorsma, Rijnsburgerweg 10, Oegstgeest, Pr Bernhardlaan 56; H L Rab, Rijnsburgerweg 10, Harlingen, Gr van Prinstererstr 27; E van der Hoeven, Von dellaan 42, Rotterdam, Bentinckplein 80; E H Jans, Nachtegaallaan 4, Dordrecht, Nassauweg 81; F J J van Schagen, Wald Pyrmontstr 72, Breda, Jan David Zo- cherst 11; M Asard, Lijsterstr 16. Rheden Gld, Stationsstr 1; W F Florijn, Marijke- straat 28. Warmond. Padokslaan 6; C Prins, v Limb Stirumstr 31, Berkhout, Zuid Spierdijkerweg 66; A M J E dé Graaf, Lage Rijndijk 4, Ver Staten van Noord-Amerika; S G Juffermans, Thor- beckestr 23, Warmond, Lockhorstl'aan 14; D C Meijer, Hoge Rijndijk 10, Alphen a.d. Rijn, Zoutmanstr 49; J F M T van Kop pen, P de La Courtstr 70, Delft Oranje Plantage 45; J Langezaal, Pioenstr 2, Utrecht, van Swindenstr 32; A J van Drenth-Scihaay, Herengracht 63, Tiel, Esdoornstr 40a; P A van Diggelen, Oude Vest 113, 's-Gravenhage, Ruychrocklaan 198; A van Leeuwen, Vollersgraclit 2a, Leeuwarden, Lange Marktstr 34. RIJNSBURG Bloemkool duurder dan verleden jaar Het feit dat de bloemkoolaanvoer in Nederland veel geringer is dan verleden jaar, komt wel zeer duidelijk tot uit drukking in de prijs, die dit produkt thans opbrengt. Verleden jaar noteerden we in dezelfde week voor de A-notering van 17 tot 29 cent per stuk, maandag werd deze kwaliteit verhandeld tussen 48 en 63 cent, in het midden van de week liep de prijs op tot 68 cent en tegen het eind van de week tot 86 cent. Verle den jaar schommelde de prijs voor de B- sortering tussen 11 en 17 cent per stuk. Deze week begonnen we met prijzen tus sen 31 en 39 cent, tegen het eind van de week oplopend tot 57 cent. De handel in waspeen verliep stroef met weinig prijsschommeling. We no teerden van 10 tot 18 cent per kg. Bospeen was aanvankelijk goed ge vraagd tegen prijzen tussen 27 en 50 cent per bos. Daarna trad een inzinking op door grotere aanvoer, waardoor de prijs schommelde tussen 23 en 36 cent, tegen het eind van de week herstelden de prijzen zich weer en werd dit pro dukt verkocht tussen 28 en 44 cent. Naar uien was goede vraag, zodat de prijzen varieerden van 21% tot 24 cent per kg, met een kleine inzinking in het midden van de week. Er was goede belangstelling voor to maten, hoewel de prijs mee moest met de algemeen dalende tendens. Maandag noteerden we van 25 tot 54 cent per kg, in het midden van de week tot 48 cent en tegen het eind van de week tot 44 cent per kg. In selderij was een vrij regelmatige handel met prijzen tussen 10 en 14 cent Voor peterselie noteerden we aanvan kelijk van 10 tot 13 cent per bos, later van 5 tot 10 cent. Krulpeterselie daagde eveneens in prijs. Aanvankelijk besteed den de kopers van 18 tot 20 cent per bos, later van 13 tot 17 cent. Er komt regelmatig wat radijs, waar voor van 11 tot 18 cent per bos wordt betaald. Enkele partijtjes prinsessenbonen va rieerden in prijs van 42 tot 56 cent per kg, andijvie van 10% tot 12 cent, spits kool van 15 tot 18 cent en kroten van 14 tot 16 cent per kg. Waterpolo Gouwe-Rijnstreek "piNDELIJK is DKD geslaagd! De Lei geslaagd! De Lei- derdorpse zwemver eniging die al een paar jaar tevergeefs op de deur naar de KNZB heeft geklopt, zag die deur zater dagavond opengaan Een voor zichzelf sprekende 10-0 over winning op de reser ves van OZV uit Oudewater was de sleutel. Daarvoor hadden de Leiderdorpers al afgerekend met de medegegadigde voor het kring- kampioenschap èn de promotie naar de KNZB, de Leidse Golfbrekers. Wat DKD het vorig jaar is ontgaan door een minieme 10 nederlaag in de beslissingswedstrijd voor de titel tegen AZC Alphen 2, werd zaterdagavond in Met de competitie in zicht heeft A.R.C. 1 zich zaterdag weer eens wat los kunnen trappen tegen Noordwijk 1 en een verdienstelijke 32 zege behaald. Noordwijk had Van Kesteren als doelman opgesteld, een knaap met goede lengte en een goede uittrap; hij deed soms uitstekend werk, maar ook blunderde hy wel eens zodat hij het predikaat „betrouwbaar" (nog) niet verdiende. Voorts werd 11. de Koning als linksachter geprobeerd en waren alle bekende mannen uit de vorige competitie aanwezig. Ook de thuisclub had twee andere gezichten dan in het vorige seizoen. Rechtsbuiten C. Koopman, gepromoveerd uit het tweede elftal en links binnen J. de Bruin kwam na een seizoen Haarlem en een seizoen Alphen weer terug bij A.R.C. en het deed velen deugd hem daar weer te zien. Het was althans niet vreemd. Hij bewees het nog te kunnen, al zal er wat getraind moeten worden op het uithoudingsvermogen. weer golvend spel verstreek zo de eerste Op het spekgladde terrein, toonden beide partijen voor de rust een behoor lijke dosis techniek. De derdeklassers wa- stellig niet de minderen van de twee de klaskampioenen uit het vorig seizoen De laatsten speelden technisch misschien iets beter, maar het ging alles te veel ir de breedte, met verwaarlozing van links buiten Map Marijt. A.R.C. zocht meer direct de weg naai het doel en men was daardoor veel ge vaarlijker. Er hadden zich reeds meerdere kansen voorgedaan, maar het duurde toch tot de 23ste minuut voor De Bruin, die en kopballetje van midvoor Versluis ing, met een schuiver in de hoek de core opende.' Met aantrekkelijk heen VOOR eerste maal is een Rijnsburgse vereniging op bezoek geweest in de Duitse partnergemeente Geisweid. Ook ditmaal was het de Rijns burgse Schaakclub die het spit af beet. De ruim twintig personen tellende groep, waarbij een achttal echtgenotes en verloofden, hebben tijdens de driedaagse trip een vorstelijk onthaal gekregen. Nadat men kort na de aan komst een avondwandeling had gemaakt door de nieuwe wijk van Geis weid, de buurtschap Wenscht, zette het gezelschap zich 's avonds aan de schaaktafels voor een bliksem wedstrijd. Over het algemeen Rijnsburgse zijde aan de matige kant. De heren W. Schoneveld en G. van Egmond Gzn. wisten uit de dertien partijen zelfs geen enkel winstpunt te boeken en kregen deswege poedelprij zen in de vorm van een halve liter champagne. De volgende morgen brachten de i nen een bezoek aan de gigantische staal fabriek van Geisweid. De dames bezich tigden een zuivelfabriek in Geisweid. 's Middags maakte het gehele gezelschap een rondrit door het Siegerland. Vooral het bezoek aan het kasteel De Dillen burg, het stamslot van de Oranjes, viel zeer in de smaak. Schilderij Woensdagavond had de officiële schaak wedstrijd plaats. De voorzitter van de schaakvereniging Geisweid, de heer W Jung, overhandigde na een hartelijke toespraak een schilderij van Geisweid. Burgemeester Berner zei het bezoek van de Rijnsburgse schakèrs zeer op prijs te stellen. Het is bij beide gemeenten aangelegenheid die zeer ernstig wordt opgevat, aldus burgemeester Berner. Wy willen dit contact niet alleen vestigen tussen de gemeentelijke overheidsfunc tionarissen, maar vooral door ontmoetin gen tussen de inwoners. Juist daardoor kan de grondslag worden gelegd in nieuwe vriendschap. De burgemeester bood als herinnering in het eerste bezoek een prachtig schaakspel aan. Drs J. Timmers, die toespraken beantwoordde, bood vaantje aan en dankte voor de prachtige geschenken. Daarna begon de wedstijd, De uitslag werd 85 voor Geisweid. waarmee de asten zich zeer tevreden betoonden. Na de schaakwedstrijden, waarvan hieronder de gedetailleerde uitslag, was men geruime tfjd nog gezellig bijeen. Reeds is afgesproken dat S.V. Geisweid volgend jaar weer een bezoek aan Rynsburg zal bren gen. De uitslagen zijn: E. Bock (Geisweid I)-M. J. Goudriaan (RSC I) H. Jung-W. Binnendijk 10; Jahm-A. Vlet- Brombach-J Schoneveld 10; P. Beltz-D. Schoneveld 10; E. Mein- hardt-L. J. Goudriaan 0—1; W. Jung-drs. Timmers E. Buschhaus-M. v. d. Meij 0—1; A. Buschhaus-P. v. d. Schrier 01; Supplie-C. van Starkenburg Poser-G. van Starkenburg 10; Born-G. van Egmond 1—0; W. Friedrich-W. Scho neveld 1—0; Totaal 85. In Rijnsburg won R.S.C. met 6%—3%, zodat de stand in alle opzichten in even- Advertentie Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.— en 40Of het allerbeste van 200.— en 400.—. Horloger v. d. Water - Haarl.str. 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker L1SSE Jongetje (3) in Lisse verdronken Zaterdagmiddag heeft te Lisse een tre gisch ongeval plaats gehad. Omstreeks half 1 misten de heer en mevrouw J. Eigenbrood, Prinsessenstraat 6. hun 3- jarige zoontje. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en een uitgebreid onderzoek ingesteld. Alles werd afge zocht, doch zonder resultaat. Een politie, speurhond werd ingeschakeld, doch door de stromende regen en het talrijke pu bliek in de omgeving konden geen aan wijzingen worden vastgesteld. De hond raakte het spoor bijster. De vrees dat het jongetje in de vijver van het Nassaupark terechtgekomen was, werd sterker. De vijver werd eerst met klein materiaal afgedregd en later met groot dregmateriaal, dat in allerijl in Aalsmeer was gehaald. Door het vele vuil in de vijver kon niet met zekerheid worden vastgesteld, dat het ventje niet was verdronken. Acht mannen hebben zich toen bereid verklaard om man aan man langs een touw de vfjver af te zoe ken. Met als resultaat dat het jongetje werd gevonden. De levensgeesten waren al geruime tijd geweken. Om kwart voor 8 werd het stoffelyk oversohot opgehaald. helft, met vijf minuten voor de rust tweede AR.C.-doelpunt na een voorzet van De Bruin en een overstapje van Ver sluis door Koopman gescoord. Een mooi doelpunt Met 20 kwam de rust Tweede helft Ook in de tweede helft was de thuisclub aanvankelijk de meest aanvallende partij. En toen 14 minuten na de rust doelman Van Kesteren een corner door Valken burg genomen, verkeerd beoordeelde, liet hij de bal juist achter de lijn vallen en C. Versluis gaf het leer nog een zetje toe (30). Met deze stand scheen de thuisclub niet veel meer te kunnen ge beuren, maar Noordwijk vond dit toch te bar. Men ging er feller aan trekken en toen linksbuiten Marijt meer in het spel werd betrokken, ontstonden er ook grote ge varen voor het doel van de thuisclub. De overigens uitstekende defensie (met Oos- terloo aan het hoofd) beging toen weer de traditionele fout voor het eigen doel te blijven hangen. Zo konden de Noord- wij kers steeds weer terugkomen. Ze kre gen tal van hoekschoppen te nemen maar met kunst en vliegwerk wist A.R.C. ze te ruimen. Doelman Van Hornen onder scheidde zich hierbij. Twintig minuten voor het einde wist midvoor Kees Marijt eindclyk 31 te maken en in de laatste seconden van de stryd (er werd niet meer afgetrapt) maak te dezelfde speler nog 32. De tegen stoten van A.R.C. waren steeds gevaarlyk, maar stopper Passcbier c.s. stonden geen doelpunten meer toe. Het zevental van het Leider- dorpse DKD dat zaterdag het kaïfipioenschap van de kring Gouwe-Rijnstreek veroverde en nu naar de vierde klasse van de KNZB promoveert. V.l.n.r. D. v. d. Kwaak, P. Heykoop, Menno Diehl, R. Heck, J. Vewark, F. Seret; hurkend C. Colpa. het zwembad aan de Ericalaan wel be reikt. Direct na het beginsignaal van ar- biter Dragt liet DKD weten dat 't ernst was met de kampioensaspiraties. Chris Colpa schoot de eerste bres in de OZV- defensie en met de regelmaat van de klok werd de score verhoogd. Het spelpeil bleef hierby echter aanmerkelijk achter. Met de rust (50) zaten de Leiderdorpers reeds op fluweel, want OZV miste ten enenmale de kracht om terug te slaan. Zelfs de meest verstokte Oudewaterse supporter geloofde er niet meer aan. Ook na de wisseling draaide de DKD- doelpuntenmaohine rustig door en toen de scheidsrechter de veertien spelers uit het frisse water floot, was de score in middels tot 100 opgelopen. DKD kon het kampioensfeest gaan vieren. De Lei- derdorpse treffers kwamen op naam van Menno Diehl (3), Inus Seret (3), Robert Heck (2), Peter Heykoop en Chris Colpa. Meer moeite heeft het DKD gekost om de jeugdige LGB-ploeg eronder te hou den. Na een tumulteuzc ontmoeting ble ven de Leiderdorpers uiteindelijk (geflat teerd) met 32 aan de gunstige kant van de score. In de eerste helft was de LGB sterker, maar DKD nam uit een numerieke meer derheid door Menno Diehl de leiding. Na de wisseling werd de stemming er in het water niet beter op. Hans Dieben kreeg een strafworp toegewezen en faal de net (1—1). Weer had DKD een nume rieke meerderheid nodig om te scoren. Nu was het Robert Heck die van de uitsluiting van Verburg profiteerde (2—1). DKD ging door en nadat scheidsrechter Kapaan enkele onbegrijpelyke beslissin gen had genomen en enkele spelers uit het water had gestuurd verhoogde Dick van Galen de score tot 31. LGB pro beerde nog van alles om alsnog een beter resultaat dan een nederlaag uit het water te slepen, maar verder dan een doelpunt van Dieben (weer uit een straf worp) kwamen de Leidenaars niet: 32. Ook ten aanzien van de onderste plaats is de beslissing in de eerste klasse van ie competitie van de kring Gouwe Rijnstreek gevallen. De Gouwe 4 (vorig jaar gepromoveerd) zal het komende seizoen weer in de tweede klasse moeten uitkomen. De stand in de eerste klasse luidt1. DKD 1017; 2. LGB 10—14; 3. Boskoop 9—13; 4. LZC 3 10—7; 5. OZV 2 8—5; 6. De Gouwe 4 90. Dames LZC naar AZC-toernooi Het dameszevental van de Leidsche Zwemclub zal woensdag 21 augustus in het Alphense zwembad aan de Foreest- laan deelnemen aan een door de Alphen se Zwemclub georganiseerd dameswater- polo toernooi. De wedstrijden zullen om kwart over zeven beginnen. Gelijktijdig met het open kampioenschap van Nederland werden verleden week de jaarlijkse bondswedstrijden van de Kon. Ned. Schaakbond gehouden. Van de Leidse Schaakbond namen veertien spelers deel, een behoorlijk aantal, dat nog groter had kunnen zijn. als niet verscheidene habituées ditmaal verstek hadden laten gaan. In het open kampioenschap speelde geen enkele Leidenaar mee, maar in elk der beide daaropvolgende reservegroepen kwam een Leide naar met goede resultaten voor de dag. groep thuishoorde. Zijn eerste plaats met 7 uit 7 laat aan duidelijkheid niets te wensen over. De Philidorspeler J. Bokern eindigde met 3 uit 7 op de vijfde plaats. In achtkamp I nam de jonge Philidor- man B. van Brussel voor het eerst deel aan de bondswedstrijden. Zijn eerste plaats met 5% uit 7 is een felicitatie waard. In reservegroep A eindigde R. A de Graaff (Philidor) met 4 uit 7 op gedeelde vierde plaats, een goede pres tatie, hoewel men misschien op een iet: hogere plaats had gerekend. Winnaar ir deze groep werd J. Staal (Brielle). Ir reservegroep B behaalde M. D. Elman: (Philidor) een uitstekend resultaat door met 4% uit 7 achter de Hagenaar J. Mos- tertman op een gedeelde tweede tot er met vierde plaats te eindigen. Na de reservégroepen waren de acht- kampen wel het sterkst bezet. Vandaar dat de eindrangschikking van de Leide- n A. v. d. Berg en E. Ketting (beide Philidor) op de eerste twee plaatsen de A-achtkamp zeer goed mag worden genoemd; A. v. d. Berg scoorde 5% pnt 7 partijen. E. Ketting 5 pnt. De derde Leidenaar in deze groep. R. W. v. Waall (L.S.G.) schoot ernstig tekort indigde met uit 7 op de onderste plaats. In achtkamp B speelde de Leidse jeugdkampioen J. Kijne (L.S.G.). Zijn vierde plaats met 3% uit 7 betekent een goed debuut in de bondswedstrijden. In achtkamp H toonde de Alphenaar J. in Harten aan, dat hij in een hogere i In achtkamp K is de derde plaats van T. van Velzen (Philidor) met 3% uit 6 enigszins teleurstellend. De Alphenaar A Hooyer deed het wat kalmer aan door voor een zeskamp in te schrijven. Zijn gedeelde vierde plaats met 2 uit 5 in de sterke A-zeskamp is redelijk. Het zwaarste programma kregen de tienkampers te verwerken. Deze spelers, die negen partijen moeten verwerken, nebben een drukbezette schaakweek. In ïienkamp A een schitterend resultaat van W. D. Wiebes (L.S.G.). Zijn tweede plaats met 7 Uit 9 betekent een grote verbete ring met zijn plaatsing van vorig jaar. De L.S.G.-er ir. J. Cool eindigde met 3% uit 9 op de zevende plaats. In tienkamp B bleef drs. H. B. Gerritsen Philidor) met een zeyende plaats met 3 uit 8 wel wat beneden zijn kunnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3