Nieuwe Lends© Cowanit Het is weer eens herfst dezé zomer: toeristen vluchten Dat was zelfs de Fransen te erg.... Sneeuw en koude in de Alpen Angstig avontuur op onstuimige Noordzee Belgische kust toneel van Vlaamse betoging De verdwenen Da Vinci Japanse veerboot zonk binnen enkele minuten Soekarno: „Recht van Indonesië werd erkend"' Maandag 19 augustus 1963, 44«te jaargang Directeur: f. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. 6. DIEMER CHKISTELIJK-NAT10NAAL DAGBSAD „Stuntvestigh Is gheblev Ook vorst MAROT Giro 58936 Abonnementsprijzen p.kw. 8,25 Klachtendiensf bezorging 18 19 uqr EIN :r 'ehaall Vieuws in één oogopslag De paus heeft een be roep gedaan op Ngo Dinh Diem, de r.k. president van Zuid-Vietnam, in zijn land naar vrede en onder ling begrip te streven. Soekarno heeft zater dag ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag van Indonesië verklaard, dat zijn land erkenning heeft gekregen van zijn recht, te worden geraad pleegd over wijzigingen in de status quo in Zuid- o'ost-Azïë en van zijn recht op medeverantwoordelijk heid voor de vrede en veiligheid in dat gebied. Langs de Vlaamse kust is het dit weekeinde bij zonder onrustig geweest. Een grote stoet Vlamin gen. gearriveerd in 500 auto's en bussen, heeft een betoging gehouden ter ondersteuning van de eis dat „de kust Vlaams is". Op verscheidene plaatsen deden zich botsingen voor, waarbij tien personen zijn gewond Er zijn even veel mer.sen gearresteerd. De Leeuwarder boier- handelaar H ,H Buisman, die va.i zich heeft doen spreken doo-- de boterprijs drastisch te verhogen, heeft tijdens eer. vliegreis van Ierland naar ons land ten hartaanval gekregen. Voor zyn vertrek uit Ier land had de heer Buisman verklaard, dat hij alle Ierse boter wilde opkopen. Een groot aantal perso nen is omgekomen toen een Japanse veerboot bij Okinawa binnen enkele minuten zonk. Men vreest dat er in ieder geval 129 doden te betreuren zijn. Het ;ch:p werd plotseling door hoge golven over spoeld Op verscheidene plaat sen in Europa schijnt de herfst ingevallen. In de omgeving van Bolzano daalde de temperatuur zelfs beneden het vries punt, er viel regen en sneeuw en toeristen in zomerkledij vertrokken snel Ook de Simplon- en de St. Bernhardpas liggen onder een sneeuwpak. Het Westduitse ministe rie van buitenlandse za ken heeft do Amerikaanse regering voorgesteld de kwestie van wederzijdse waarnemingsposten te land tegen verrassings aanvallen en andere voor stellen die beogen ent spanning tussen Oost on West te bewerkstelligen, aan de permanente Navo- raad voor te leggen. Rotte eieren en tomaten /"APNIEUW koffers pakken. Zomerkleren in de kast. Winterkleren in de koffer. Regen, wind, kille mist. Kortom: zomer 1963. Het is weer zo, net als verleden jaar. Zo nu en dan een dagje zon, enthousiaste strand- gangers, die ontgoocheld na een uurtje- terug komen. Opnieuw regen! Vele Duitsers aan de kust, die maar niet bruin willen worden. Engelsen, die wilden dat ze thuis gebleven waren, Fransen, die dachten aan de hitte golf in La Douce France. En dan zijn er ook nog de Nederlanders, bruin, uitgerust, tevreden, net terug van Majorca of Italiaanse Riviera. Ze hebben hun weekje zon moeten kopen, duur betaald, maar genoten. De bouwvak kers zijn nog bruin van hun vakantie een paar weken terug. Zij hadden wèl geluk. De zomer viel net in hun vrije twee weken. Op de campings worden alleen nog regenjassen en kaplaarzen gedragen. Plastic regen kapjes vliegen de deur uit. Paraplu's worden verkocht bij duizenden. Zomer 1963! Maar niet alleen bij ons is het herfst deze zomer. In de Oostenrijk se en de Italiaanse Alpen en in de Dolomieten leek het zelfs winter. In de omgeving van Bolzano daalde de temperatuur zelfs beneden het vriespunt. Er viel veel regen en sneeuw en omdat de toeristen met hun garderobe niet op dit weer had den gerekend brandden al spoedig in alle hotels de kachels. Een reusachtige stoet Vlamingen een optocht van meer dan 500 auto's, bestelwagens en bussen heeft gisteren langs de Belgische kust een betoging gehouden ondersteuning van de eis, dat het kustgebied „Vlaamse grond" is. Nadat verscheidene duizehden be togers van de „Vlaamse volksbewe ging" in Diksmuide de doden van tlt Yser hadden herdacht trokken zij in een lange stoet naar Nieuwpoort zij de gehele weg naar Ravage in Brussel Granaat in Afrikaans café: 40 gewonden In het café Wangata, in de Brusselse Kolenstraat, zijn zaterdagavond omstreeks elf uur een rookgranaat en een gevechts granaat ontploft. Veertig personen wer den gewond van wie verscheidene ern stig, doordat hen een been of voet werd afgerukt. Op het ogenblik van de explosie waren ongeveer 100 bezoekers in het café aanwezig. Het café, dat in het centrum van Brus sel is gevestigd, wordt vooral door Afri kanen bezocht. Even voor middernacht kwam de zaakgelastigde van de Kongo lese republiek in Brussel, Kahamba, de ravage in ogenschouw nemen. Bij zijn vertrek zei Kahamba, dat het naar zijn mening om een politieke aanslag gaat De politie stelt een onderzoek in naar de activiteit van een extremistische groep van voormalige Belgische kolonisten in Kongo. Deze groep „Damoeles" gehelen, heeft onlangs een brief aan leden van het parlement en Kongolese ministers ge richt waarin werd verklaard dat zij voor elke Belg die door de Kongolese politie wordt gedood, gewond, gevangen gezet of geïntimideerd, een Kongolees in België van het leven zal beroven. Importeur voor 2 ton opgelicht Een 33-jarige Groningse zakenman heeft een bandenimporteur uit Roermond voor 200.000 opgelicht. De Groninger, die zaterdag werd gearresteerd, zou de importeur dit geld afhandig hebben ge maakt door hem een goede zakelijke transactie voor te spiegelen. Een buitenlandse afnemer had de za- kenmain als gevolg van deze affaire door winstderving eveneens zijn benadeeld, en wel voor naar schatting meer dan twee ton. Het is niet uitgesloten dat ook van deze zijde een klacht tegen de Groninger wordt ingediend. Ons nieuwe feuilleton Als de rijke Engelse Lady ook maar een ogenblik had kunnen ver moeden, dat uit haar besluit, de kostbare Stokeley Da Vinei ondershands in Nederland te doen verkopen door haar neef, enkele ernstige mis daden zouden voortvloeien, zou het kostbare schilderij vermoedelijk nog in het landhuis hangen. De neef kwam echter wel naar Amsterdam en dat werd het begin van een reeks bijzonder spannende gebeurte nissen, die de bekende Nederlandse detective-verhalenschrijver Martin Mons met ingang van morgen uit de doeken zal gaan doen in ons nieuwe feuilleton: De Verdwenen Da Vinei. Zijn befaamde speurders- figuur inspecteur Perquin verschijnt gelukkig tijdig ten tonele om alle raadsels te ontwarren. Dat kost ook de pientere Perquin moeite en onze lezers zullen hem zeker bij zijn interessante arbeid van heel dicht bij willen volgen. Zeebiugge volgden, een stuk van ongeveer veertig kilometer lengte. Op verscheidene plaatsen onderweg deden zich botsingen voor met Walen waarbij tien personen zijn gewond, on der wie een politieman. Ongeveer tien personen werden gearresteerd. De poli tie heeft handenvol werk gehad om de vechtersbazen te scheiden. Op de wagens van de Vlaamse beto gers waren Vlaamse kleuren en borden met leuzen aangebracht. In Oostende riepen Waalse tegenbeto- gers „Eenheid, eenheid", en zwaaiden met de nationale vlag. Zij schopten te gen de auto's en een vrouw werd in het gezicht geslagen. Ook hier moest de po litie een einde maken aan de vuistge vechten. waarbij de vrouwen zich niet onbetuigd toonden. Rookbommen ont ploften in het tumult. Na een ..aardappelgevecht" in Oosten de verliet de stoet de stad en vervolgde zijn weg naar Blankenberge. In Le Coq op acht kilometer van Oostende, gooiden Walen rotte eieren, tomaten en appels naar de voorbijrendede auto's. In Brugge werd de stoet ontbonden. Zaterdagavond hadden vele Oostende de rug reeds toegekeerd verband met de te verwachten betogin gen. Ook de politie was in staat var alarm gebracht. Ook beneden de 2.500 meter viel veel sneeuw. Zo lag er in Zwitserland al dikke laag op de Simplon- en de grote St. Bernhard bergpas. Het wegverkeer hoefde nog niet gestaakt te worden Oos tenrijk meldde een sneeuwlaag 15 cm. De temperatuur daa'cle hier de warmste maand gemiddel'") 9 graden. Door de sneeuwval is het, parcours van de Olympische Winterspelen in Inns bruck plotseling een mooie attractie voor de toeristen geworden. Ook ir Frankrijk waren de regenbuien en de kille temperatuur een tegenvaller. Over al regende het voortdurend, behalve aar de Rivièra. Alleen in Griekenland is het warm. Daar is zelfs sprake van een hittegolf. Bij een temperatuur van 39.5 graden was de vlucht uit Athene naar de kust zo groot, dat het verkeer vast liep. Uit Larissa in het midden van Griekenland werden zelfs temperaturen van 44 graden gemeld. Voor vervolg zie pagina 7 De Boeddisten-leider Thich Giac Due sprak een menigte van 15.000 demonstranten toe vanaf het dak van Saigons belang rijkste tempel, tijdens de groot ste demonstratie ooit gehouden tegen het Zuid-Vietnamese parlement. (Voor verslag zie pag. 5) Prinses Margriet heeft haar vakantie in Porto Ercole onderbroken om zaterdag in Maastricht het huwelijk bij te wonen van haar vriendin, mej. Jenny G. M. Houben met mr. Joseph P. M. H. Merckelbach. Aan de arm van mr. dr. P. H. Houben, de oudste zoon van de Limburgse gouverneur, verlaat prinses Margriet de Sint-Servaaskerk, waar het huwelijk kerkelijk werd voltrokken. De inzet toont het bruidspaar. (Zie ook pagina 7). Een groot aan*al Japanners is zater dag omgekomen toen een veerboot bij Okinawa in moeilijkheden raakte en binnen enkele minuten zonk. Het juis te aantal slachtoffers is nog steeds niet bekend. De eerste berichten wij zen op dertien doden en 116 vermisten, later deelden de autoriteiten mee, dat waarschijnlijk 129 mensen zijn ver dronken. De 300 ton metende Midori Maru, die pas in dok was geweest, voer ongeveer vier mijl uit de kust toen het schip door een onverwachte golf werd gegrepen en volledig kapseisde. De opvarenden, on- wie veel kinderen die thuis hun va kantie zouden doorbrengen, werden ►verboord gezwiept en moesten zich vijf ïur lang aan de wrakstukken vastklam- >en voor er redding opdaagde in de vorm 'an schepen en helikopters van de Ame- ikaanse luchtmacht. In totaal waren 271 mensen aan boord. Met alle kracht wordt het zoeken naar overlevenden voortgezet. De geredden waren in vrij behoorlijke toestand, maar zij hadden alles verloren. De kapitein van de Midori Maru ver klaarde tegenover journalisten dat zijn schip plotseling door zwaar weer was overvallen. Hij achtte het niet waar schijnlijk dat een mankement aan het vaartuig de oorzaak van de ramp korf zijn geweest. Hij gaf de schuld aan het plotseling omslaan van het weer. Naar verluidt zouden twee opvaren- en er zwemmend in zijn geslaagd naar de kust te zwemmen, waardoor de red dingsactie op gang kon komen. Indonesië heeft erkenning gekregen van zijn recht, te worden geraadpleegd over wijzigingen in de status quo in Zuidoost- Azië en van het recht op medeverant woordelijkheid voor de vrede en veilig heid in dat gebied. Dit verklaarde Soekarno zaterdag te Djakarta ter gelegenheid van de Indonesische onafhanke lijkheidsdag. De president sprak twee en een half uur voor een menigte van naar schatting 90.000 mensen in het reusachtige naar hem ge noemde stadion. Hij sprak opnieuw over de „grootheid" die zijn land zou hebben bereikt. By het onthullen van een monument ter herinne ring aan de campagne rondom West-Irlan zei Soekarno, dat het monument een symbool is van „de strijd om een grote natie te worden en geen onbetekenende". Het 50 meter hoge monument, dat door Soe karno officieel het „West-lrian-monument" wenl genoemd, heeft op de top een bronzen beeld van een gespierde man met opgeheven armen, gebroken kettingen aan zijn polsen en voeten. De ketenen zijn een symbool voor het kolonialisme. De onthullingsplechtigheid was het besluit van de viermg in Indonesië van de achttiende ver jaardag van de onafhankelijkheidsverklaring op 17 augustus 1945. Nederland In zijn rede verklaarde Soekarno voorts, dat Indonesië zich in economisch opzicht niets mag laten opdringen door „het westen en de Neder landers". Over West-Irian zei hij, dat de ont wikkeling daarvan veel inspanning zal vergen. „Want wat w|) daar van de Nederlanders heb ben geërfd, kunnen w« beslist niet gebruiken voor de opbouw van het gebied". Nederlandse studenten hebben gisteren met Soekarno in diens paleis te Djakarta gedanst en gezongen. De delegatie, die uit 32 man bestaat, wisselde tijdens een ontvangst van 90 minuten vriendelijkheden uit met Soekarno. De studen ten zongen een aantal populaire Indonesische liederen. Daarna stond de president op en ging hij met hen dansen, zo meldt Ass. Press. Gelukwens Minister Luns heeft de Indonesische rege ring zaterdag een telegram van de volgende inhoud gezonden: „Ter gelegenheid van de viering van de Indonesische nationale dag bied ik u mijn welgemeende gelukwensen aan. Het stemt mij tot bijzondere voldoening, dat het herstel van de betrekkingen tussen onze landen mij hiertoe weer de gelegen heid geeft". De 25-jarige schippersknecht A. M. Verborgt uit Steenbergen is zaterdag in de schutsluis te Maasbracht verdronken. De heer Arthur Marx, directeur van Gerzon's Modemagazijnen, is zaterdag te Amsterdam overleden. Hij is bijna 70 jaar werkzaam geweest bij Gerzon. Do begrafenis is woensdag om twee uur op de Begraafplaats Zorgvlied te Amster dam. JJET weer heeft dit 'weekeinde onder invloed gestaan van een gecompli- ceerd gebied van lage druk, dat zich over het zuidelijk deel van de Noordzee, N oord-Duitsland en Denemarken uit strekte. Het was gevuld met onstabiele lucht, waarin gisteren in het binnenland tal van buien ontstonden. Sommige er- va gingen met onweer en zware hagel gepaard. De hoofdkern van de depressie, die zich vanmorgen op 200 km ten noor den van Den Helder bevond, is de af gelopen nacht in diepte toegenomen, tengevolge waarvan de wind sterk aan wakkerde en langs de gehele kust kracht De Bilt verwacht tot dinsdagavond: 7 en af en toe kracht 8 bereikte. De de- Opklaringen, maar ook hier en daar pressie beweegt zich nu langzaam in on- enige regen. Aanvankelijk nog harde tot geveer oostelijke richting, waarna de krachtige, later matig westelijke wind. wind geleidelijk weer zal afnemen. Over Dezelfde temperaturen als vandaag of Engeland nadert intussen een meuwe iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 storing, die morgen dicht byJ Tendens dalend land komt. In verband hiermee blijft het weer onvdst en zal het ook morgen weer plaatselijk regenen. In het temperatuur- verloop komt niet veel verandering. Strandverivachting Ec„ depressie trekt „aar Depemarken "^morge^ HOOGWATER SC1IEVENINGEN 20 augustus: 3.42 v.m.; 16.11 n.m. HET WEER II\ EUROPA weg. waarbij de harde tot stormachtige wind snel gaat afnemen. Morgen vankelijk opklaringen en een matige zuidwesten wind. In de namiddag i bewolking, gevolgd door een Oceaan front mei regen, Te koel. In de middag 1618 graden, zeewater 17 graden. Ypenburg Vooruitzichten: augustus is in een zeer viissingen onbestendige periode terechtgekomen R<lWp met in de eerste helft van deze week te koel strandweer. Eindhoven ZON EN MAAN Heismkfb Dinsdag 20 augustus: zon op 5.30. onder Stockholm 19.56; maan op 6.28. onder 20.45. Kopenhagen Dinsdag 27 augustus: Eerste Kwartier Aberdeen tattoo i* 4i •Lf d er m E 3* Is 22 "pEN 21-JARIGE Franfaise, De gruep reist onder aus- in Amerika gids en tolk piciën van de Franse rege- voor een groep Franse toe- ring en prof. I'Hombreau risten, heeft van de (Franse) wilde haar niet meer hand leider van de groep haar haven, nddat haar opmerkin- ontslag gekregen, omdat zij gen over remmingen en puri tan remmingen hebben en zij eigenlijk te maken had. Verder vertelde zij dat iver delicate onderwerpen Vele Amerikanen hebben voordat zij in Amerikaanse •rijer spreken dan de Ame- drank nodig om door hun gezinnen ontvangen werd, de ikanen. remmingen heen te breken, asbakken en flessen verbor- is de werfwijze mening gen werden. Dat was vals. Zij had eens een afspraak- van de Franse jongedame. De zich denigrerend en kwetsend tanisme bij de Amerikanen je gehad met een Amerikaan- Fransen spreken ongeremd Franpoise zei na haar ont- voor dc Amerikanen zou bekend waren geworden. se student en hij moest zeker zonder drank. Wij willen Ie- slag dat zij vele verzekerin- hebbcn uitgelaten in een in- vier of vijf glazen bier gehad ren, zei Fran^oise, en wij gen van Amerikanen had, die terview met een krant in Zij vertelde de journalist hebben voordat zij te weten willen niet preuts of puri- zich beslist niet gekwetst gc- met wat voor jongen teins zijn. voeld hadden. North Carolina. dat de Fransen minder last kwa windstil k-indstll

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1