1 Na kernstop ook controleposten Rij kslucht vaar tschool MOET doorwerken Tories wonnen, maar met kleine meerderheid HELP4, MET GRATIS UW RODE KRUIS Amerika levert Jimenez uit Ferliat Abbas uit rangen van het FLN gestoten BPsuperMix benzine Gieren snel bij prooi In ruim 2 uur Oceaan over ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1963 Bij tussentijdse verkiezingen Zaak Profumo oorzaak van teruggang de conservatieven op als een bewijs dat de regering van premier MacMillan zich nog niet heeft hersteld van de slechte gevolgen van het aftreden Profumo. In ieder geval was de uitslag aan zienlijk m»nder gunstig dan de conser vatieven hadden verwacht, in cijfers uitgedrukt: zij verloren meer dan een kwart van hun aanhang, terwijl hun ver lies Li de vijf laatste tussentijdse ver- De Britse, conservatieve partij kiezingen gemiddeld een zesde was.... is gisteren met een kleine meer derheid van stemmen bij tussen tijdse verkiezingen in Stratford- c een on-Avon als winnares uit de bus r een, gekomen. Dit heeft de hoop van de partij op een overwinning in de komende Britse algemene ver kiezingen echter niet vermeerd- derd. Zoals bekend waren de tus- sentijdse verkiezingen noodzake- V lijk geworden omdat de voorma- lige minister van oorlog, John Profumo, zich terugtrok. De winnaar van de zetel in het Lagerhuis, die de plaats van Profu mo zal gaan innemen, is de 50-Jari- ge journalist Angus Maude. De conservatieven kregen aanzienlijk minder stemmen dan in 1959. Maude had slechts 3470 stemmen meer dan nummer 2, de labour-kandidaat Andrew Faulds. terwijl de voorsprong van Pro fumo destijds 14.129 stemmen bedroeg. Maude kreeg 15.846. Faulds 12.376. Mir- fki (liberaal) 7622. Blair (Britse en Ge menebestpartij) 281 en David Sutch (kandidaat gesteld door de teenagers) 208 stemmen. Achteruitgang Ongeveer 69 procent van de 52.357 kiesgerechtigden heeft aan de verkiezin gen deelgenomen tegen bijna 77 pro cent in 1959 toen de strijd alleen tus sen de conservatieven en de labourpartij ging. De conservatieven zijn belangrijk achteruitgegaan: in 1959 kregen zij 68,5 procent van de stemmen, nu nog maar 43,6 procent. De labourpartij boekte een winst vain 2,6 procent en kwam daar mee op 34,1, terwijl de liberalen 20,9 procent der stemmen vergaarden. De socialist Faulds noemde de uitslag „een daverend succes voor de labour partij". Volgens hem spreekt hier de mening van het Britse volk uit, ,,dat MacMillan algemene verkiezingen moet uitschrijven". Sommige politieke analisten vatten de kleine meerderheid aan stemmen voor (Advertentie) „Gewoon tanken wordt ouderwets!" Russische visser redt V.S.-piloot Een Amerikaanse vlieger die boven de Atlantische Oceaan aan oefeningen deelnam, is gisteren verongelukt, maar wist met zijn parachute een veilige lan ding in zee te maken. Daar werd hij opgevist door de bemanning van een Russisch vissersvaartuig. De vlieger nam deel aan oefeningen waarbij duikvluchten werden uitgevoerd. Bij één dezer duikvluchten raakte zijn vliegtuig het doelwit, waarbij zijn rech tervleugel afbrak. Een Amerikaanse helikopter heeft de piloot na enige tijd weer van het schip van de ..gastvrije" Russen afgehaald. Hansaplasl Honderd jaar Internationaal Rode Kruis! Koop een étuitje Hansa- plast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Rode Kruis. Let op de raam biljetten bij apotheker en drogist NA het sluiten van het kern- stopverdrag voelt Rusland wel voor onderhandelingen over andere onderwerpen, die de be trekkingen tussen Oost en West kunnen verbeteren. Zo'n onder werp is bijvoorbeeld het vestigen van permanente controleposten op belangrijke spoorwegknoop punten en vliegvelden om troe penverplaatsingen in de gaten te houden-. Op déze imanier kunnen verrassingsaanvallen worden voor komen. Premier Chroesjtsjef van Rusland heeft reeds in een rede over deze mogelijkheid gesproken en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, die .on langs in Moskou was, sprak gisteren in zijn persconferentie ook over de controleposten. Rusk voegde er even wel direct aan toe, dat het zeer moeilijk zal zijn op dit punt over eenstemming te bereiken. Immers, een dergelijk akkoord mag niet wor den gekoppeld aan andere ontwape ningsmaatregelen, het verminderen van de troepensterkte of een met- aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O.- landen en de Warschau-landen. Terwijl Rusk deze verklaring aflegde, werden de besprekingen op de ontwape ningsconferentie in Genève voortgezet en hier verklarde de Russische vertegen woordiger Tsarapkin, dat ook Rusland de waarnemingsposten om een aanval bij verrassing te voorkomen, nuttig achtte. „Maar", zei hij en dit was in tegen spraak met de verklaringen van Rusk, „eer» akkoord op dit punt_ zou gecombi neerd moeten worden mét een vermin dering van het aantal troepen in Oost- Nederlander in België dodelijk verongelukt De heer L. Lieuwes (47 jaar) uit Haar lem. die met vakantie in België was. is gisteren in MaaseiJk bij een auto-on geluk om het leven gekomen Hij is met zijn auto tegen een paal gereden, zijn vrouw en zijn 15-jarige zoon zijn met verwondingen naar het ziekenhuis in Maaseijk gebracht. De heer Lieuwes was sinds 1 novem ber 1962 archivaris van de Koninklijke Nederlandsche Gist èn Spiritusfabriek en West-Berlijn en het uitwisselen van waarnemers. Westelijke waarnemers zouden bij de troepen in Oost-Duitsland moeten worden geplaatst en communis tische waarnemers bij de westelijke troepen. Bestaan er dus tegenstellingen, de Amerikaanse minister Rusk had de in druk dat verdere besprekingen mogelijk zouden zijn. Rusk deelde verder mee de indruk te hebben, dat de Oosteuropese landen be langstelling hebben voor een uitbreiding van hun handel met West-Europa e Verenigde Staten. De kernstop Inmiddels heeft het Westduitse kabi net in Bonn na vier uur vergaderen be sloten het kernstopverdrag te tekenen. Het besluit is met algemene stemmen genomen. De Westduitse handtekening zal begin volgende week worden ge plaatst. De Oostduitsers hebben het verdrag reeds ondertekend. Maar Londen en Washington hebben het betrerfende exemplaar van Moskou geweigerd om- dt zij Oost-Duitsland niet als land er kennen. De twee regeringen hadden Bonn beloofd op deze wijze te handelen. Wel liet Washington de Russische regering officieel weten er nota van hebben genomen, dat Oost-Duitsland tekende. De vroegere Venezolaanse presi dent Jimenez is in Miami aan boord gebracht van een speciaal door de Venezolanen gecharterd vliegtuig, dat daarna onmiddellijk is vertrok ken. De Amerikaanse opperrechter heeft eerder op de dag een verzoek om op schorting van de uitwijzing afgewezen. Venezuela heeft Amerika beloofd dat Jimenez niet om politieke redenen zal worden vervolgd, doch alleen wegens de verduistering van bijna 50 miljoen gul den, een delict dat tijdens zijn ambts periode als president zou zijn begaan. Jimenez die in voorarrest was gesteld wegens een tegen hem gerichte va derschapsactie was eerder op de dag uit voorarrest ontslagen. Hij zelf ver klaarde dat zijn gedwongen gang naar Venezuela zijn dood zou betekenen. De Venezolanen zeggen echter dat de dood straf in hun land niet meer wordt toe gepast. Het vliegtuig met de ex-president landde nabij Maracay, 112 km ten wes ten van de hoofdstad Caracas. Jimenez werd onmiddellijk in een auto gezet en overgebracht naar de gevangenis van San Juan de los Morros, de hoofdstad van de staat Guarico. Hij werd afgezonderd gehouden van de andere gevangenen en opgesloten in een cel waar hij geen contact kan ma ken met zijn medegevangenen. Hij ge niet wel bijzondere voorrechten. Zo is hij in het bezit van een radio- en een televisietoestel en mag hij bezoek ont vangen. Het proces tegen Jimenez zal binnenkort beginnen. Twee alpinisten dood op Eiger Twee Spaanse alpinisten zijn gisteren dood door een Zwitserse helikopter i genomen op de noordelijke flank de Eiger. Volgens de inzittenden zijn de twee mannen van kou en uitputting om het leven gekomen. Nadat deze melding was binnengeko men is de reddingsexpeditie welke don derdagavond vertrok om te proberen de beide mannen (29 en 28 laar oud) uit hum netelige positie te redden, terugge roepen. Functionarissen zeiden dat een poging gedaan zal worden om de twee lijken te bergen wanneer het weer min der onstabiel is. Er worden namelijk nieuwe stormen verwacht. Tientallen alpinisten hebben in het verleden reeds het leven verloren bij pogingen de anderhalve kilometer hoge rotswand te beklimmen sinds deze voor het eerst op 24 juli 1938 door een Duitse expeditie werd overwonnen. Aardbevingen in Zuid-Amerika j Een aantal felle aardbevingen heeft een groot gebied in vier Zuidamerikaan- se staten donderdag doen schudden. Er zijn echter geen slachtoffers gemeld en er is alleen melding gemaakt van lichte materieele schade. Het epicentrum van de aardbeving lag waarschijnlijk in het grensgebied tus sen Peru en Chili, aldus verklaarde het nationale waarnemingsstation in Lima. In Lima zelf is de schok zeer duidelijk gevoeld evenals in een aantal steden in net zuiden bij de grens. Verder zijn de schokken gevoeld in Quito in Ecuador en in La Paz in Bolivia. Maar één conclusie mogelijk: Naar dictatuur in Algerije De situatie in Algerije lijkt zeer snel te gaan in de richting een dictatuur onder premier Ben Bella. Ferhat Abbas die deze week is afgetreden als voorzitter van de Nationale Vergadering uit protest tegen de politiek van deze Ben Bella, die hjj indertijd zelf aan de macht heeft geholpen, is als lid van de partij van het nationale bevrijdingsfront royeerd. In het royementsbesluit van het poli tieke bureau van de FLN wordt onder Kies de soort die bij uw auto hoort Dat kan alléén bij... 1291) Waarnemers hebben er her- tijd die in het verschiet ligt (of mls- haaldelijk hun verwondering over schien nog loopt). En ook de naaste uitgesproken dat uit een lucht die buurlui van de buurman zien de gier volkomen vrij van gieren was, in neerstrijken en ploffen hem achter- korte tijd grote aantallen gieren op na zodat uit allerlei belendende he- één kadaver neerstreken. De bio- meivakken individuele gieren zich loog A. Devoe heeft in zijn hoogge- begeven naar de prooi, die toch legen werkterrein in de Verenigde maar door één van de gieren werd Staten meer dan eens de proef ge- ontdekt. De angstvalligheid waar nomen door ala lokaas. In letterlijke mee de gieren het doen en laten en figuurlijke zin. te fungeren. Hij van hun huurman in het oog hou- strekte zich dan plat op de grond den, is dus oorzaak van het plotse- bleef doodstil liggen, welke Ung verschijnen van vrij grote houding meestal reeds voldoende was om in de oor spronkelijk gierlo- ze hemel een ver zameling donkere stippen te doen ver schijnen, welke stippen groter en groter werden en zich ontpopten als gieren, die met ge spreide vleugels in hoopvol half tallen 1 deze vogels op TOCH IS HET ZO! piek waar iets te eten is, of vrij spoedig iets te eten zal zün. En hier komen we op een punt dat nog lang niet opge helderd Is. Ver scheidene natuuron derzoekers houden nl. vol dat allerlei dieren te voren op i de naderende dood grote spiralen de hoogte zUn ilaag kwamen zweven om by andere dieren. De verhalen die bij het gefingeerde lijk eens een hierover in omloop waren bij het kijkje te nemen. vreemdelingenlegioen kunnen we De eerste vraag Is natuurlijk, waar misschien als fantasie beschouwen, die beesten zo plotseling vandaan De legionairs houden nl. vol, dat komen. Eerst waren zij er niet, en gieren van te voren weten dat er in korte tijd zijn er vele, althans schermutselingen zullen plaats vin- verscheidene. Het antwoord hierop den die hun een maaltijd bijv. van moeten we vinden in de bij vele gesneuvelde paarden, zal opleveren, dieren voorkomende gewoonte om Zó ver behoeven we echter niet het jachtterrein af te bakenen. Dit te gaan. om toch een zeker zintuig doen de gieren ook. Elke gier heeft voor het naderend einde bü som- zijn eigen rayon, zijn eigen lucht- mige aasopruimers te veronder- vak waarin hij zijn waarnemingen stellen. Vele natuurkenners verzeke- verricht en dat hij als jachtveld te- ren immers, dat het dier dat zich gen anderen verdedigt. Het luchtge- in de wildernis terugtrekt om te bied is door de dieren dus ais het sterven, gevolgd wordt door een ware in vakken verdeeld en elk vak stoet van opruimers, zoals gieren, is het domein van één gier. Ziet hU kraaien, hyena's, jakhalzen, ratten in zijn gebied een prooi, dan gaat en allerlei kleiner gedierte, die we- hlj onmiddellijk clrkelvluchten daar boven uitvoeren, om er op neer te duiken zodra de omstandigheden zich daartoe lenen. Maar de onmiddellijke buurman is deze aktiviteit niet ontgaan en gaat hem achterna, om vooral toch maar niets te missen van de maal- dat iets op komst is. We moeten dan ook nog wat zeg den over de fantastische scherpe ►lik van sommige vogels. (Nadruk verboden). meer gezegd, dat Ferhat Abbas als strijder een gebrek aan plichtsbesef heeft getoond en zich jegens de partij indisciplinair heeft gedragen. Zijn heen gaan was een noodzakelijke zuivering en zal heilzaam zijn voor het revolutionai re potentieel van de partij, aldus het besluit. Diep teleurgesteld is Ferhat Abbas gisteren naar zijn geboorteplaats Setif in Oost-Algerije vertrokken. Of hij daar veilig zal zijn om aan arrestatie te komen valt te bezien. Gisternacht den tientallen tegenstanders van Bella zijn gearresteerd. In Oost-Algerije is het tot botsingen gekomen tussen guerilla's en militairen. Ferhat Abbas wordt beschouwd als de meest gematig de politicus in het land. Ben Bella zielf wilde geen commentaar leveren op de berichten als zouden som mige ministers gedreigd hebben af te treden. Maar in de hoofdstad bestaat weinig twijfel dat de premier alle macht aan zich zal trekken. Naar zijn eigen zeggen kan geen enkele partij naast het FLN worden geduld. De moeilijkheden in de burger luchtvaart, waar de K.L.M. als een der grote maatschappijen zul ke funeste invloeden van onder vindt, heeft ook een instituut als de Rijksluchtvaartschool te Eelde, dat jongelui na zware selectie tot verkeersvlieger opleidt, in een impassesfeer gebracht. De K.L.M. heeft immers vooralsnog geen vliegers nodig; zoals het er thans uitziet ook de komende jaren niet, met als gevolg dat de R.L.S. wat haar leerlingenaantal betreft me dio volgend jaar in een nulsituatie zal zijn beland. Aan de minister van verkeer en waterstaat is thans het woord wat er verder moet gaan gebeuren. Is de RLS ten dode opgeschreven, zo- s we dezer dagen lazen Moet dit moderne instituut mischien - iets min der erg dan de eerste mogeiykheid - een aantal jaren worden gesloten tot betere tyden aanbreken Of kan de school wellicht toch nog door blijven werken, ja m o e t dat zelfs en hoe stelt len zich dat dan voor Vragen, waarop we hieronder eens nader in kunnen gaan. Maar eerst nog iets over de school-zelf. De RLS werd in 1946 opgericht en kreeg in 1958 een up to date gebouwencomplex alsmede uitstekende technische accommodatie bij het vliegveld Eelde. waar de leer lingen intern zijn Beste instituut van Europa Op het ogenlik is het voort bestaan van de Rijksluchtvaart school te Eelde, niet ten onrech te door buitenlanders de beste en modernste van geheel Europa genoemd, in discussie. Immers de KLM neemt onder de huidige >mstandighed« de laatste Waterstal af; tok geen leer- neemt benijdt de ter van Verkeer en iet, die de beslis- nng >et gaan geschieden. Maar wie vérder doordringt in de ma terie door gesprekken met al lerlei mensen die ter zake kun dig zijn, krijgt een heel wat reëler beeld en acht de beslis- .eilijk r korps. Het normale pyramidebeeld de leeftijdsopbouw in deze sector zal dan op desastreuze wijze zijn verstoord, met alle gevolgen van dien, zoals op een gegeven moment te snelle bevordering van jongeren enzovoorts. Daar moge men men zich nu nog geen zorgen over maken, het zijn harde, te verwachten feiten waarmee terdege rekening dient te worden gehouden! Trouwens daar daar komt nog wat an dere bij. Er is nog altijd een jaarlijks afvalpercentage in het KLM-vlieger- korps, gevormd door piloten die om welke reden dan ook de dienst verla ten. Dit percentage (ervaringscijfer) be draagt vier procent. Het zal onder de huidige omstandigheden maar al te graag door de KLM benut worden om andere plioten in dienst te kunnen hou- Echter zal het op een gegeven ogen blik in verband met een gezondere leeftijdsopbouw binnen het vliegerkorps absoluut noodzakelijk zijn ook de be ginners. de jongs ten, toe te laten. Het geen alleen maar weer in de richting kan wijzen van het volgend jaar weer in opleiding nemen van jongeren door de RLS. Want laat men goed begrijpende huidige impasse in de verkeerslucht- vaart is van tijdelijke aard; de vraag j k zowel als hun praktisch onderricht den ontvangen. De opleidingstijd duurt, in dien deze zonder hindernissen wordt genomen, twee jaar en twee maanden en bij herexamen-theorie twee jaar en acht maanden, Onder normale omstan digheden telt de school gemiddeld 120 is alleen hoe lang die impasse moet duren. - Is een tijdelijke sluiting dan de oplossing en dienen evenals een mottenballenvloot ook een hun theoretisch mottenballenschóól op na te gaan hou- komen. Het kon wel eens zUn dat i als gevolg van die acute ontwikkeling ook nogal acuut „Geen jonge vliegers meer" tegen de RLS heeft gezegd, be vreesd als men was voor een groot vlie- gersoverschot. Maar dan zou verwezen kunnen worden naar de situatie van de tweede wereldoorlog, toen 'ijwel unaniem in geiyke richting werd c gedacht. Ten onrechte, naar vervolgens zvljo k|„b Fr rlrtrr Intmrrc 1 Voor appel en ei leerlingen. De verschillende vakken worden ge doceerd door negen leraren. Voorts heeft de school 140 man personeel in dienst, waaronder specialistisch ge schoolde technische krachten voor het onderhoud van de in totaal 34 lesvlieg- tuigen De jongste aanwinst van de RLS-vloot is het tweemotorige straal vliegtuig van het type Morane M.S. 760 „Paris". Vijf van deze nieuwe machines moeten nog worden bMffn afgeleverd miljoenen. i de fei- met een ertulgd „neen" beantwoorden. Om te beginnen zyn er de beswaren waar men met de RLS-vloot heen moet; die zal, ais „overtollig" op de markt ge bracht, Inclusief de nieuwste nog af te leveren machines voor hoogstens 20 procent van de aanschaffingswaarde, alzo voor een appel en een el moeten worden verkocht. Voorts komen dan MoraneSauïnier rebouwen en apparatuur benodigd voor Inmiddels is het misschien wat duide lijker geworden dat er, èn uit een oog punt van efficiency bij de RLS als zo danig, èn uit een oogpunt van adequaat personeelsbestand bij onze nationale luchtvaartmaatschappij, veel voor te zeggen is indien de RLS „in de running" blijft. Hoe dat in concrete zou moeten, kan tenslotte wel in enkele lijnen wor den geschetst. Bescheiden toelaten Op beschieden schaal zou het werven en selecteren van jongelui voor het vliegersvak weer ter hand kunnen wor den genomen, zodat september volgend jaar ook weer met een bescheiden t onderhoud renteloos te staan. Alles tal jonge Nederlanders kon worden be- schadepost van tientallen gonnen. Enthousiaste jongelui die de Weinig kans Na 1961 heeft de KLM geen afgestu deerde jongelui van de RLS meer in dienst genomen. Nieuwe leerlingen hebben in datzelfde jaar een brief van de directeur der school ontvangen In de derde plaats zal het technische personeel af moeten vloeien, waarbij de vraag aan de orde komtwaar ha len we straks tijdig al die gespeciali seerde technici weer vandaan, die heus niet zo gemakkelijk te krijgen zijn als trokken", een automonteur - en déze vaklieden loten van eigen zijn al zo schaars. In het gunstigste ge- zal ongetwijfeld.e val zouden er enkele jaren mee gemoeid worden, gezien het geheel andere basis- huidige impasse met minder zekerheden voor hun toe komst genoegen willen nemen zyn er, dat staat vast. Daarnaast zou bezien kunnen worden in hoeverre jongelui uit jonge staten 'Indonesië bijv kunnen worden aange- ïen grote vraag naar pi- nationaliteit bestaat. Dit feld een aparte opleiding hunwerd meegedeeld dat wel- zjjn eer opnieuw over een degelijke onderwijs dat als uitgangspunt moet niemand ze zou beletten de sus te volgen (het onderwijs is tenslotte vrij), maar dat hun plaatsingsmogelijk- kennen gegeven de oplei ding te volgen, zodat e leerlingen zyn van wie einde van dit jaar en medio volgend jaar de school technische ploeg kan worden beschikt. Een ander, zo mogelijk nog belang rijker punt dat pleit tegen het tijdelijk sluiten van de school is de kwestie van de leeftijdsopbouw der KLM-vliegers, uitziet dat staten de kostbare opleiding met'sub- 1Wie echter denkt dienen, maar daarin is te voorzien. De moeilijkheden bij het aantrekken dezer leerlingen zal vooral in het fi nanciële vlak liggen; het is immers niet te verwachten dat de betrokken jonge Desondanks hebben er verscheldcnen deze behoorlijk uit haar verband zal sidles kunnen dekken. worden gerukt. Een eenvoudig reken- nog 34 sommetje moge dit duidelijk maken, ïr 19 tegen het Als we er van uitgaan dat er by de de overige 15 KLM 200 vliegers zouden moeten af- loeien - een kwestie waar thans tkomst betekent onder het motto „Je weet nooit wat twee jaar ten goede kan gebeuren i tingei RLS leverde jaarlijks ongeveer 40 Jon ge vliegers af. Tot nu toe *yn geduren- Midden volgend jaar zijn er dus geen leerlingen meer. Is de RLS „dus" ten dode opgeschreven - Déze vraag is wel onmiddellijk in ontkennende zin te beantwoorden, want geen zinnig mens piekert er immers over. notabene in een tijd waarin de verkeersluchtvaart nog maar aan het begin van zijn ont wikkeling staat, dat er nooit meer ver keersvliegers nodig zouden zijn. Integendeel, er zal onfetwijfeld in die (je «jrle jaren geen leerlingen genomen by de RLS; dat wordt dus samen acht jaargangen verlies. Zelfs al zou de opleiding volgend jaar weer beginnen, dan gaat er ver volgens bijna vijf jaar overheen (in clusief twee jaar diensttijd) alvorens RLS-leerllngen aan de KLM ge- westerse studenten op universitair veau verlenen en voorts in overweging neemt dat zozeer begeerde landings rechten ook wel eens een rol zouden kunnen spelen bij een zodanig facili teitenstelsel i.vm. de vliegeropleiding, Nogmaals, het behoeft by het voor jongeren uit ontwikkelingslanden moge- iyk maken van een vliegeropleiding ten -'** 'onzijdig te gaan om al- Daar ging het de leverd kunnen worden. We komen der- truïstlsche motie halve in totaal op vyf plus drie plus V.S. na de oorlog met hun Marshall vyf is dertien gemiste jaargangen in hulp in eerste instantie ook niet het KLM-viiegerkorps. n" J J- - tijd komen dat i niet genoeg op- RLS-ers zelfs diensttijdverkorting tot maanden verkregen kon worden ie toch maar zo snel mogelijk bij de KLM te kunnen plaatsen. Iets wat tussen haakjes wel nooit meer terug zal komen (en terecht!) omdat dit in feite ten opzichte van andere dienstplichti gen die minstens zulke gegronde rede nen voor diensttijdverkorting zouden kunnen aanvoeren, onrechtvaardig moet worden geacht. Groot hiaat De nieuwste aanwinst van de Rijksluchtvaartschoolhet twee motorige straalvliegtuig Morane Saulnier M. S. 760 ,Raris", waar van er twee in gebruik zijn en nog vijf zullen worden afgele verd. (Foto Avia) Dit land had de visionaire blik door de oorlog arm geworden landen er weer bovenop te helpen, teneinde daar zélf later de vruchten van te kunnen pluk ken. Wat het thans dan ook kan doen. Het was Indirect een bydrage ter ver hoging van eigen welvaart. Zulke mogelijkheden liggen er ook in ons geval, voor onze ver keersluchtvaart. Als we er (te recht) zoveel offers voor over blijken te hebben om onze be reikte positie in de wereldlucht vaart, desondanks met tijdelijk waarom dan ook niet een rela tief veel kleiner offer gebracht groot verlies, te handhaven, voor een mogelijke verste viging dezer positie ■PM (Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAl HELPT TOG AL H ELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT /h eoft lij, Die Japanners zijn toch maarslimmerikken. Ze hebben nu een elektrisch apparaatje uitgevonden dat het echte, eentonige ge tik van regendruppels nabootst om op die ma nier vlugger in slaap te vallen. Het apparaatje is niet groter dan een pak je sigaretten. Tsjechische componisten hebben een nieuw lied gewijd Kosmisch ren- dez-vous aan Valen- tina Teresjkowa, de eer ste vrouwelijke kosmo naut I Zilveren munten die men voor de kust van West-Australië uit het wrak van de Batavia heeft gehaald, blijken, na 334 jaar onder water te hebben gelegen, nog in „wonderbaarlijke staat" te verkeren. I Gekleed in een fleurig lichtblauw toiletje is prinses Margriet, afge haald door jvr C. E. B. Röell als hofdame, gis teren kort na vijf uur uit Rome op Schiphol aangekomen. Zij onder breekt haar vakantie in Porto Ercole teneinde het huwelijk bij te wonen van een harer vriendin nen, de 25-jarige Jenny Houben, dochter van de Commissaris der Konin gin in Limburg. I Twee zusters van presi dent Kennedy zijn giste ren in Wenen aangeko men voor een bezoetc aan Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Mrs Smith en mrs Lawford zeiden, dat het hun bijzonder inte resseerde te weten hoe de mensen ln deze landen leven. I Het raadslid Th.Schmeits uit Sittaxd heeft zijn me deraadsleden van 35 jaar en ouder uitgedaagd voor een zwemrace in het Ju- lianakanaal over een af stand van vijf kilometer. Er is een comité dat zich zal belasten met de or ganisatie van deze Ka naalrace. Naast het spor tieve doel wil men geld inzamelen voor het in Limburg te stichten re activeringscentrum voor het gebrekkige kind. Vliegtuigbouwers in V.S. krij gen opdracht De Amerikaanse regering heeft de Amerikaanse vliegtuigbouwers de op dracht gegeven een supersonisch ver keersvliegtuig te construeren, dat het in aanbouw zijnd Brits-Franse ontwerp zal moeten overtreffen. Zoals bekend, wer ken Britten en Fransen samen aan de bouw van een toestel de Concorde, dat snelheid zal hebben van 2400 km per i Hot Amerikaanse vliegtuig zal in staat moeten zijn dc Atlantische Oceaan in twee en een half uur of sneller over te steken. De hiervoor benodigde snelheid is 2.2 mach, maar ccn snelheid van 3 mach wordt geprefereerd. Van de zijde van de industrie ziet n geen markt voor is, „Het neeé een prestigekwestie", zo wordt egd, „maar niemand wil er door wor- uitgekleed."

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5