Nieuwe Leidse Courant Akkoord V.S. met Rusland samen „Echo's" lanceren Commentaar A.N.M.B. wil staking tegen optreden van koppelbazen Voor nemen van communicatiepro even Begin volgend jaar gaan kunstmanen de lucht in Garantie exportkrediet Indonesië beperkt Tenzij directies zelf optreden Nu 50 ton Franse boter op Nederlandse markt C'"iQ Directeur F. OIEMER Hoofdredacteur: Dr. F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zaterdag 17 augustus 1963, 44ste jaargang JAC. P. THIJSSE: Bouw STEDEN „Stantvaitigh it ghablavan j Zie pagina 7 J p.kw. 8,25 Klachlendiensf' bezorging 18—19 uqr De Verenigde Staten en Rusland zijn overeengekomen te gaan samen werken bij het uitvoeren van communicatieproeven met behulp van een „echo-kunstmaan". Deze overeenkomst voor Amerikaans-Russische sa menwerking in de ruimte is gisteren in Washington getekend. In de door het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart bekendgemaakte ak koord is ook voorzien in een gecoördineerd programma voor weer-kunst- manen en in bijdragen van de V.S. en de Sowjetunie van gegevens van kunstmanen ten behoeve van het voorgenomen internationale onderzoek in 1965 naar het aardmagnetisme. Alphonse Massamba-Debah, de nieuwe leider van Kongo-Braz zaville. In het begin van het volgende jaa: zullen proeven worden genomen met een Echo-2. Een grote Eoho-2 zal in de eerste helft van 1964 door de V.S. worden gelanceerd. De kunstmaan heeft een doorsnee van 43 om. Binnen het bestek van het gecoördi neerde programma voor weer-kunstma- nen zal omstreeks begin volgend jaar een telexverbinding tussen Washington en Moskou tot stand gebracht zijn voor het overbrengen van wolkenfoto's en andere gegevens. Ook andere landen zouden inlichtingen van deze aard kun- Het ministerie van financiën deelt mede, dat een begin zal worden gemaakt met het aanvaarden van de herverzekering van export kredieten op Indonesië. Dit komt neer op een staatsgarantie bij ex port naar Indonesië, nadat eerst de Nederlandse exportfinancierings maatschappij geld heeft verstrekt en nadat dit krediet eerst is ver zekerd. De desbetreffende verzekeringsmaatschappijen kunnen dan eventueel terugvallen op de overheid. Nieuws in één oogopslag Moskou wil verdere on derhandelingen voeren over het verbeteren van de betrekkingen tussen oost en west. Zo zou men willen spreken over het vestigen van controlepos ten om een onverhoedse aanval onmogelijk te ma ken. Bij de Amsterdamse Droogdokmaatschappij blijft het onrustig. De koppelbazen zijn 'n doorn in het oog van de vaste werknemers. De A.N.M.B, heeft nu van de directie geëist de losse arbeiders Algerije is op weg naar een dictatuur. Ferhat Ab bas is als lid van het Na tionale bevrijdingsfront geroyeerd. De kans is groot dat hij wordt gear resteerd. Premier Ben Bella zal vermoedelijk alle macht tot zich trek- In Washington is giste ren een akkoord getekend tussen de Verenigde Sta ten en Rusland. De inhoud van de overeenkomst luidt, dat de twee landen samen kunstmanen zullen lanceren voor de telecom municatie en het weer. De Britse conservatieve partij heeft gisteren de tussentijdse verkiezingen in Stratford-on-Avon ge wonnen. De partij behaal de echter 'n kleine meer derheid en de* hoop op een overwinning bij de komende algemene ver kiezingen is niet groter geworden. Een aantal gereformeer de predikanten en gemeen teleden van de Waarheid en Eenheid-groep hebben zich tot de generale syno de van Groningen gericht met het verzoek terug te komen op de indertijd ge nomen schorsingen In het jaar 2000 zal Nederland een 20 miljoen inwoners tellen. Er zal dan voor deze miljoenen voldoende plaats zijn om te wonen onder voorwaar de. zo heeft prof. Jac. P. Thijsse betoogd, dat er thans een krachtig plano logisch beleid wordt ge voerd. Deze beslissing, die genomen is in kader van de geleidelijke normalisering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, heeft tot gevolg, dat Indonesië voor wat de dekking van exportkredieten betreft, wordt betrokken in het bestaan de systeem van exportkredietverzekering, waarbij de kredietwaardigheid en het niet-commercieel risico zakelijk worden beoordeeld. Voorshands zal de herverzekering van exportkredieten op Indonesië gelden voor zaken met een krediettermijn van maxi maal zes maanden. Naar mate de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië zich verder normaliseren en de omstan digheden en de te verwerven inzichten daartoe aanleiding geven, zal de toelaat bare krediettermün worden herzien. 12.000 gulden voor slaaf.... De regering van Saoedi-Arabië heeft alle slaven in hei centrale deel het land van hun „meesters" vrijge kocht, aldus blijkt uit een gisteren door het ministerie van voorlichting uitgegeven communiqué. De gemiddelde koopwaarde bedroeg ruim 12.000 gulden. Slaven voor de eigenaren geen schatting hebben aangevraagd worden als vrij be schouwd, zonder dat voor hen eei vergoeding wordt uitgekeerd. Voor 1682 personen werd wel om eei schatting verzocht. nen verkrijgen als zij willen bijdragen in de kosten, die met de uitvoering van het programma zijn gemoeid. Geleerden van de V.S. en de Sowjetunie zuilen ge gevens uitwisselen, die bij proefnemin gen in de ruimte zijn verkregen, zoals het Russische schot op Mars en de Ame rikaanse lancering van een Mariner- satelliet op Venus. De 73-jarige M. P. Wielaart uit Apel doorn is gisteravond in zijn woonplaats op de weg kanaal-noord door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. De heer Wielaart reed op een fiets zonder brandend achterlicht. Ullllllll Drie mannen en twee zijn beschuldigd van jnedeplich- tigheïd aan de Britse treinroof. Op de foto worden de drie man nen weggeleid na door de politie rechter in Linslade. Bucking hamshire, te zijn verhoord. De gezichten zijn onder een deken verborgen, de handen aan elkaar geboeid. (Zie pagina 7) Canada krijgt nu V.S.-kernkoppen De regeringen van de VS en Canada hebben een overeenkomst gesloten Inza ke de levering van Amerikaanse kern koppen aan Canada. Dit heeft premier Lester Pearson op een persconferentie in Ottawa bekendgemaakt. Hij zei dat de regeling betreffende het toezicht op en het beheer over de ladin gen „op bevredigende wijze de nationale belangen van Canada beschermt en over komt met het standpunt van Canada in zake het niet uitbreiden van het aantal mogendheden met kernwapens". Pearson zei dat de VS het beheer over de voorraad kernwapens behouden, maar dat Canada medezeggenschap heeft over het gebruik ervan. Zo zullen de wapens niet zonder toestemming van de regering in Ottawa kunnen worden gebruikt. In het akkoord staat op welke wijze de Ca nadese strijdkrachten in de Navo de be schikking krijgen over de kernkoppen, aldus de Canadese eerste-minister. De hofdame Jkvr. C. E. B. Röell omhelsde gistermiddag prinses Margriet bij haar aankomst op Schiphol. De Prinses onderbreekt haar vakantie in Porto Ercole ten einde het huwelijk bij te wonen van de 25-jarige Jenny Houben, dochter van de commissaris der Koningin in Limburg. Het district Amsterdam van d« Algemene Nederlandse Bedrijfs- bond voor de Metaalnijverheid er de Elektrische industrie (A.N.M.B.) Nieuwe stunt van Buisman „Strop van tonnen' enkele Nederlands meest besproken bo- terhandelaar, de heer H. H. Buis man uit Leeuwarden, wil volgende week woensdag of donderdag 50 ton ongezouten Franse boter (200.000 pakjes) op de Nederlandse markt brengen, die in de winkels verkocht zal worden voor zijn „gestabiliseer de" prijs van f 1,10 per pakje van een half pond. Deze nieuwe ..stunt" gaat hem een paar honderdduizend gulden kosten, zei hü in een telefoongesprek uit Parijs waar hij gisteren verbleef. Hij verklaar de dat hij de (ongesubsidieerde) Frans invoerrechten en beffingen moet be- De heer Buisman verzekerde dat de boter van de allerbeste kwaliteit is. „Menigeen zal deze boter verkiezen bo ven de Friese, zei hij. maar hij voegde daar onmiddellijk aan toe: „hoewel hier over wat de Buisman-boter betreft nog twijfel bestaat De boter zal ter beschikking worden gesteld van die firma's die door de jong ste maatregel zijn gedupeerd. „Ik zal ze bewijzen, dat het mij ernst is de prijs op f 1 10 per pakje te houden, ook al betaal ik er zelf meer voor." (Aldus zijn tele foongesprek met het ANP waarbij het opvalt dat de heer Buisman thans over fl.10 per pakje spreekt, terwijl eerder steeds van f1,20 sprake was Ded. De Nederlandse consumptie is 1300 per week. de 50 ton uit Frankrijk is daarvan dus maar een betrekkelijk klein deel Maar daar gaat het de heer Buis man niet om h(j wil tonen dat hij zeven gulden per .zijn woord houdt; de financiële strop daarenboven nog I neemt hij daarbij OP dc kop toe. De heer Buisman deelde mee. dat hij sinds dinsdagmorgen de alleenverkoops- rechten voor de Benelux heeft verkregen, de „Union Général des Cooperatives Agricoles Frangaises" in Parijs Deze ganisatie kan steeds naar behoefte le veren. Volgens de Leeuwardense boter- handelaar zal het niemand anders i mogelijk zijn boter te kopen var .Union" voor Nederland, noch een ander land ter wereld „Uitvoerige licenties zullen vermoedelijk voorlopig alleen aar mij worden verstrekt." De Franse boter wordt op het ogen blik niet met subsidies naar Nederland geëxporteerd en dat zal, volgens de heer Buisman, voorlopig ook niet gebeuren. •oorraden zijn daarvoor niet groot genoeg. Frieseraria De Nederlandse bo'.erstrijd krijgt mo gelijk consequenties voor de grote zui- vel-tentoonstelling Frisiana, die volgende maangl in Leeuwarden wordt gehouden. Buisman zei in zyn Parljse telefoonge sprek, dat het bestuur overweegt hem geen stand te geven, ook geen kleine. Als dat juist blijkt, zal hij een tegen- tentoonstelling organiseren, die de naam Frieseraria krijgt en ook zondags geopend zal zijn. Op die tentoonstelling zal hl) een complete installatie voor botersmokkel tonen, compleet met pantsrwagen. De bezoekers moeten op handslag beloven de Frisiana te zullen mijden. Als reactie op deze mededeling heeft Frisiana-orga- nisator Kleiboer verklaard dat er voor Buisman wel degelijk standruimte be schikbaar is gemaakt. aangesloten bij het N.V.V., heeft de het actiecomité van het van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij als een on mogelijkheid verworpen. Het zou te gek zijn om zonder meer de grond weg te halen ond.er een zorgvuldig opgebouwd loonsysteem, dat boven dien tot 1964 van kracht is. Wel zal men de Amsterdamse scheepswer ven bestrijden met een staking als de directies niet bereid blijken de losse arbeiders die via koppelbazen worden aangetrokken, te weren. Dit is gisteravond meegedeeld door de heer W. A. de Vijg. districtsbe stuurder van de ANMB te Amster dam. op een vergadering van bonds leden die bij de ADM en de NDSM werken. De heer De Vijg noemde de eisen van het actiecomité, dat de laatste tijd korte stakingen heeft georganiseerd, onmogelijk. De eisen zijn zes procent tariefsverhoging, plaatsing in de hoogste loonklasse per werkklasse, onkostenvergoeding van f 1 per dag plus een vergoeding voor hen die in de olie werken van f 1.50 per dag. Dit moet het grote verschil met de lonen van de losse arbeiders nivel- De mededeling van de heer De Vijg, dat de besluiten van de overheid moe ten worden geaccepteerd, zoals echte democraten betaamt, werd met protest- gebrom en kreten als „oud nieuws" en „dan kunnen we beter gelijk weggaan", ontvangen. Het optreden van koppelbazen, waar door sommige losse werknemers onder valse naam in één weekend evenveel verdienen als vaste werknemers in een week. werd ronduit ergerlijk genoemd. Directeur Thomson van de ADM had in een persoonlijk gesprek met de vak bondsbestuurders toegegeven dat de cao. inderdaad belachelijk wordt ge maakt door het optreden van koppel bazen. Maar de heer Thomson stond Drs. Udink weigert staatsseeretariaat Drs. B. J. Udink, directeur van de Cen trale kamer van handelsbevordering te Den Haag is aangezocht door mr. J. van Aartsen als staatssecretaris voor verkeer waterstaat. De heer Udink, die te Rotterdam woont i lid is van de Christelijk-Historische Unie, heeft de minister echter medege deeld dat hij niet voor deze functie in aanmerking wenst te komen. Minister Van Aartsen is gisteren met vakantie ge- zodat een benoeming van een staatssecretaris op zijn departement bin- ;n korte tijd niet te verwachten is. Massemba kondigt verkiezingen aan Alhonsc Massemba, de nieuwe premier van de nieuwe gevormde regering van voormalig Frans Kongo beeft op een persconferentie toegezegd een gematigde politieke koers te zullen laten varen in afwachting van verkiezingen, die binnen drie maanden zullen moeten worden ge houden. voor de keuze: of orders afstoten of losse arbeiders in dienst nemen en dat kon alleen door bemiddeling van koppelba zen. Van die twee had de directie de minst kwade gekozen: losse arbeiders in dienst nemen. De heer De Vfjg verzekerde de ADM gisteravond dat dan de ANMB zich ont slagen acht van art. 31 van de ca o. dat stakingen verbiedt „Wij zuiicn ons dan op noodweer beroepen en hit stand punt innemen: zij er uit of wij eruit". Eerst zal nog worden getracht in de vakraad die op 22 augustus wordt bijeen geroepen een oplossing te vinden Enkele ANMB-leden verklaarden na de inleiding van de heer De Vijg onder applaus niets te voelen voor een slaking gericht tegen de koppelbazen, maar wel voor een actie om de lonen op te trekken. Volgens hen bewijzen de hoge lonen van de losse arbeiders dat er met name hij de ADM genoeg ruimte bestaat om in deze sector geld beschikbaar te stolen. In zjjn beantwoording stelde d* beer De Vijg wederom dat het niet aangaat het loonsysteem omver te werpen, en slechts bereid te zijn tot een actie tegen koppelbazen omdat de werkgc-. er in dit opzicht de c.a.o. schendt. TkE depressie die gisteren boven En geland arriveerde en in de richting van de Noordzee trok is gistermiddag van koers veranderd. De kern is naar Zuid-Engeland vertrokke morgen stormachtige winden en vrij veel buien werden gerapporteerd. Tijdens het weekeinde zal deze kleine maar actieve depressie wellicht langs de Engelse oostkust naar het noord oosten trekken. Ons land blijft aan de rand hiervan liggen met kans op enkele regen, of onweersbuien en 'n tot krachtig toenemende wind die later naar zuid tot zuidwest draait. Er komen ook perioden van zonne schijn voor, waarbij de temperatuur tot ongeveer 18 a 19 graden stijgt. Voor een ieder die er op uit gaat: wel de paraplu want het algemene weerbeeld houdt een sterk onstabiel karakter. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt, met nu en dan buien, met een kans op onweer. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit eenlopende richtingen. Later matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Aanhoudend koel. (Opgemaakt om 11.15 uur). (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN TN het eerste halfjaar lagen de verkopen ■*- in de meeste winkels hoger, soms be hoorlijk hoger, dan in het eerste halfjaar van 1962. Alleen de schoenmakers (om dit ouderwetse woord te gebruiken) hebben het een stuk slechter gehad. Dit vertellen de cijfers die het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf bekend heeft gemaakt. Cijfers kunnen beter overtuigen dan woor den en daarom laten wij nu een lijstje volgen van het percentage waarmee de omzetten in het eerste halfjaar van 1963 ten opzichte van het eerste halfjaar van 1962 zijn gestegen: kapperszaken 2% slagerswinkels 4% tabakswinkels 5% boekhandel 6% kruidenierszelfbedieningswinkels 6% meubelwinkels 6 kruideniersbedieningswinkels7% banketbakkers 7% kantoorboekhandel 7% huishoudelijke artikelenwinkels 7% parfumeriezaken 7% aardappel- en groentewinkels 8*7» bakkers 8% molk- en zuivelwinkels 9% textielwinkels 1196 drogisterijen 13% slijterijen 14% En de enige uitzondering vormen dan de schoenreparatiebedrijven, die hun omzet met liefst 10% zagen dalen en dat door het slechte weer in de eerste maanden van dit jaar. De mensen gingen niet zo gemak kelijk de straat op. Dat weer heeft méér winkels parten ge speeld. Ook de zaken die huishoudelijke artikelen verkopen zagen minder klanten dan zij gewend waren. Doch de kou kwam de drogisten en de slijters best van pas. Zij verkochten meer dan waarop zij nor maal gerekend hadden. Als wij zeggen dat de textielwinkels ll^ï- meer verkocht hebben, dan slaat dat niet op alle zaken. In de kiedingstoffenwinkels stegen de verkopen maar met 4%; de herenmodewinkels konden op een stijging van 9% prat gaan, de damesconfectiezaken verkochten 11% meer en de heren- en jongensconfectiezaken 14%. En tot slot nog de sigarenwinkels. On danks de suggestieve reclame steeg de omzet van de sigaren maar met 3%, de sigarettenverkoop liep 5% op, evenals de omzet van tabak. De verkoop van bijar tikelen stak hier echter met een omzet stijging van 31% ver boven uit. HET ff EER IIS EVROPA Hnpporten hedenmorgen zeven Temper. •tartoa geiteldh ll U 8 Ii\ü ll Ypenl Eelde Zondag 18 augustus: zon op 5.27. onder £w^nthe 20.00; maan op 4.03. onder 19.57. Eindhoven Maandag 19 augustus: zon op 5.28. on- Zd -Limb, der 19.58; maan op 5.15. onder 20.25. sto'richoim 19 augustus nieuwe maan. Vr rouw viel van 9e verdieping De 26-jarige mevrouw F. van L.-H uit Maastricht is gisteravond van het balkon gevallen van 'n woning op de ne gende verdieping van een flatgebouw op het Koningsplein in Maastricht. Zij was op slag dood. De politie, die een onderzoek heef» ingesteld, kwam tot de bevinding, dat 1e vrouw, moeder van één kind, bij kennissen op het balkon de planten wa- Kopenl Londer 'indslii windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1