in vijf plaatsen om jeugdverenigingen te helpen Philippus predikt niet Christus, maar de waarheid DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 196J Iccan hielp Molukse jongeren Vertrouwen Een paar uur lang hebben we deze week. in het Ambonezen- woonoord ..De Biezen" zitten praten met de heer J. M. Sa- puletej. penningmeester van het moderamen van de syno de van de Evangelische Mo lukse Kerk. HU zei iets dat ons diep heeft geraakt. Het ging over de si- land verkeert. Deze is er niet gemakkelijker op geworden nu met Indonesië alles pais en vree is. Want in het hart van deze mensen leeft nog altijd het intense verlangen naar een eigen Molukse staat. Voor deze mensen is Soekar- no nog immer een kolonialist. Sapuletej gaf toe gehoopt te hebben nog eens politieke steun te ontvangen van de Anti Revolutionaire Partij, een hoop die nu weg is. Maar hij zei dit niet als een ge griefd mens, ook niet als iemand die alle hoop verlo ren heeft. HU sprak zijn volle vertrouwen uit dat zijn volk rechtvaardig behandeld zal worden. Want. zei hij, Nederland is een chris- telyk land, dat opkomt voor het recht van alle mensen, ook van de Zuidmolukkers. Even voelde ik me als chris ten gegeneerd over zoveel vertrouwen. Zijn wij werke lijk altyd opgekomen voor het recht van alle mensen? Zyn wij niet bezig te verge ten dat dit volk nog onder ons woont? Zyn wij niet bezig dit volk. dat zo gehecht is aan het eigene in hun eigen vet te laten gaar smoren? Het gevaar is heel groot dat wij ook als chris tenen nu wU als land een nieuwe politieke koers ten opzichte van Indonesië zyn gaan volgen, gemakshalve maar vergeten dat dit volk nog in ons midden woont. Dit volk is dank zij onze evan gelieprediking tot geloof ge komen. Nu het in ons midden woont, blijven wij een gees telijke verantwoordelykheid voor hen dragen. Dat is onder de huidige omstandigheden wel het minste wat we voor hen doen kunnen. Deze broe ders en zusters in Christus hebben vertrouwen in ons. Dat vertrouwen mogen we niet beschamen. Ouderling U. Sapuletej draagt een financiële last... WERK VAN PREDIKANTEN GROEIT TRACTEMENTEN MOESTEN OMLAAG (Van onze kerkredactie) Dreigen de Nederlandse gelovigen een zendingsveld te vergeten, dat op de stoep van onze plaatselijke kerken ligt? Z\jn wy zo gegrepen door de nieuwe kansen, die zich in Afrika openbaren en de nieuwe contacten, die met Indo nesië mogelijk zijn, dat we geen oog meer hebben voor een taak in onze eigen omgeving? Deze vragen zijn gewet tigd. als we bedenken dat de financiële toestand van Iccan. l het interkerkelijk contact comité Ambon-Nederland, nog maar enkele maanden geleden zo penibel was, dat het er naar uitzag, dat dit comité zijn werk moest staken. i groot gebooi Daarmede zou een einde geko men zijn aan een particulier ini tiatief van Nederlanders, die hun Ambonese geloofsgenoten in ons land niet willen vergeten. Slechts dank zij een subsidie van het Koningin Julianafonds. en dank zij medewerking van diakonale orga nisaties van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde en Christe lijke Gereformeerde Kerken kon dit werk in het afgelopen jaar nieuw leven worden ingeblazen. Vele Nederlanders leven in de veronderstelling dat deze mensen van de eilanden der Zuia-Moluk- ken onze hulp niet meer nodig hebben. Er is een nieuwe verhou ding met Indonesië, laat ze naar huis gaan. wordt soms gemom peld. Anderen hebben in de kran ten gelezen, dat deze mensen uit de woonoorden verhuizen naar ge rieflijke huizen en menen, dat daarmee dit probleem van een Ambonese samenleving in een Europees land is opgeheven. Er wordt niet beseft, dat juist de gehele ontwikkeling de geeste lijke verzorging van deze mensen alleen maar enorm heeft bemoei lijkt. Het is niet waar. dat vele duizenden van deze mensen nu naar hun eigen eilanden kunnen of zelfs maar willen terugkeren. Problemen ««-if*-»*-»*-» ZESDE EVANGELIE OPNIEUW VERTAALD (Van onze kerkredactie) Opnieuw ls er een evangelie ge vonden. Niet langer heeft de kerk de beschikking over de vier evan geliën van de bijbel, maar èok over het evangelie van Thomas, en nu ls daarbij gekomen het evangelie van Philippus. Ook daar in Is Christus de hoofdfiguur, al gaat het niet om een nieuw ver haal van Zijn leven. Het Is een veel meer dogmatisch evangelie vol diepe en duistere gedachten, vol ook van filosofische redenerin gen er uitspraken. Het ls een evangelie geworden, dat ver af staat van de eenvoudige taal van de bijbelboeken. Reeds in het begin wordt over Christus gesproken. Zo staat reeds op een van de eerste bladzijden de volgende passage: Christus kwam om sommigen vrij te ko pen. anderen te redden en weer anderen te verlossen. De vreem delingen kocht Hij vrij en maak te ze tot Zijn eigendom. En Hij scheidde de Zijnen af. zij die Hij als liefdepand een plaats heeft ge geven in Zijn wil. Niet slechts, toen Hij verscheen, heeft Hij zi si ziel neergelegd, toen Hij dat wens te, maar sinds de dag, waarop de wereld geschapen werd, legde Hij Zijn ziel neer. Op het ogen blik dat Hij dat wilde, toen kwam Hij eerst om het op te nemen, omdat het als liefdepand gegeven was. Het was onder de dieven en is gevangen genomen. Maar Hij redde het en zij die goed waren in de wereld redde Hij en dè kwaden." De taal is lang niet duidelijk. Heel waarschijnlijk is ook dit ge deelte. zoals het gehele evangelie, doordrenkt van gnostische invloe- E ven als het bekendere „Evan gelie van Thomas" behoort ook dit evangelie tot de geschriften die een tiental Jaren geleden ge vonden zijn In Egypte. Hun waar de Is nogal overschaduwd door de iets jongere vondsten ln de grotten bij de Dode Zee. die van een Joodse sekte afkomstig zijn, maar toch veel dichter bij de bijbel stonden. Vertaling In vakkringen was dit evangelie reeds enkele jaren bekend, want reeds in 1959 is er een vertaling van gepubliceerd door dr. H. M. Schenke in de Duitse „Theologi sche Literaturzeitung". Een jaar later verscheen een herdruk van deze vertaling in een uitgave over de Koptisch-gnostische geschrif ten van Nag Hamadi. Er is nu een geheel nieuwe vertaling ver schenen, met een vrij uitvoerig commentaar in het Engels bij de Amerikaanse uitgever Harper and Row. van de hand van de Schot se theoloog R. McL Wilson, die verbonden is aan de universiteit van St. Andrews. De manuscripten, waarvan dit ïvangelie van Philippus er een is zijn gevonden bij Nag Hamadi in Egypte. Zij maakten kennelijk deel uit van de bibliotheek van een gnostische groep. Dit manus cript schijnt een van de oudste te zijn en dateert naar alle waar schijnlijkheid uit de tweede eeuw. Er werden dertien manuscripten gevonden, waarvan er een in het bezit is gekomen van het Zwit serse Jung-Instituut, terwijl de an dere twaalf een plaats vonden in het Koptisch museum te Kaïro. Een boek uit de eerste rol die naar ZVitserland is gegaan, het ..Evangelie van de Waarheid" is inmiddels reeds gepubliceerd, ter wijl in 1956 een fotografische uit gave gereed is gemaakt van een aantal manuscripten uit Cairo. Er werden vertalingen van gemaakt, maar alleen het evangelie van Thomas kreeg eigenlijk bekend heid buiten de kring van experts. Dit evangelie van Philippus be hoort tot dezelfde rol als het „Evangelie van Thomas". Eens hebben deze beide geschriften gro te Invloed gehad, maar het op merkelijke is dat het enige citaat uit dit evangelie, dat te vinden ia in een geschrift van ^plphanes niet te vinden is in deze tekst. Naar alle waarschijnlijkheid heeft dit evangelie niets te maken met de apostel Philippus. Het heeft deze naam gekregen, omdat zijn naam eenmaal voorkomt in het geschrift. Thema Dit nieuwe „evangelie" is nau welijks te beschouwen als een boek met een vast thema en een vastomlijnd plan. Het bestaat eigenlijk uit los met elkaar ver bonden gedachten, die in geen en kel opzicht een logische samen hang hebben. Prof. Wilson is dan ook van mening, dat er nog heel wat op dit „boek" gestudeerd zal moeten worden. We hebben hier te maken met een theologie uit de tweede om de wereld te redden door Zijn leven te geven, maar om de din gen weer op hun plaats te zet ten en om de Vader te worden van een verlost nageslacht. De ver lossing is een gevolg van kennis en niet door het verzoenend off^r op Golgotha gebracht. Daar hebben zij het typische van dit en soortgelijke geschrif ten. De nadruk ligt telkens weer op het „kennen". Er wordt veel gesproken over de Waarheid, maar het is een Waarheid die ge kend moet worden. We lezen dan ook dat „hij die kennis van de Waarheid heeft een vrij mens ls." Gnostiek bel beter te leren verstaan. Het geeft ons wel een indruk van het theologisch denken in de tweede eeuw van de kerkgeschiedenis, een denken,--dflf eerr-ge^eMig gevaar heeft betekend voor de kerk. waar- Inee de kerk door de eeuwen heelt moeten worstelen, een denken waarvan de kerk, als we een niet-christen als de Jood Martin Buber moeten geloven, nog niet \'og altijd zijn er kampen, maar als straks ook deze mensen in woonwijken zijn ondergebracht, wordt. het werk t an de predi kanten opnieuw zwaarder, i de apostel Paulus grotendeels op de achtergrond was geraakt. Het was bovendien de tijd. dat de Griekse filosofie grote invloed ging uitoe fenen op de boodschap van het evangelie. De bijbelse boodschap werd vermengd met allerlei lerin gen. Christus wordt wel een be langrijke plaats gegeven in dit boek. maar het is waarschijnlijk niet de plaats, die de bijbel Hem Christus wordt ongeveer 27 maal genoemd, terwijl er nog een aan tal uitspraken is. dat direct op Hem betrokken kan worden. Hij wordt geschilderd als de volmaak te mens, die de gnostici moeten nadoen. Hij kwam om vrij te ko pen, te redden en te verlossen. Hij wordt vergeleken met Adam. De Christus van dit „evangelie" komt volgens de vertaler dan ook niet Wilson schrijft dan ook, als hij spreekt over de waarde van dit evangelie: „Ten slotte moeten we er nog op wijzen dat de leer van de gnostiek voor Philippus een godsdienst was. Vergeleken met het geloof van een Paulus m|:t het beschouwd worden als een achteruitgang: in het licht van de christelijke geschiedenis als een geheel moet het veroordeeld wor den als vals, zelfs als een ver draaiing van de Waarheid; maar wie de laatste regels leest van de uitspraken 125 en 127 moet er kennen. dat voor de schrijver dit een geloof was dat hem een nieu we zin voor het leven had gege- In deze regels staat: Maar ken nis stelt hen in staat zich vrij te maken. Liefde neemt niets, want hoe zal het iets nemen, als hem alles toebehoort. Zij zegt niet: Dit Is van mij of dat is van mij, maar het zegt: Dit is van u. De andere zin luidt: Maar het licht is kennis waardoor wij Dit boek helpt ons niet de bij- gemei ëeld ot ordt i De nieuwe verhouding van on ze regering tot de Indonisische heeft de politieke positie van de ze mensen moeilijker gemaakt. Zij verlangen immers intens naar een eigen staat. Die toekomst li.ikt voor hen verder weg dan ooit. Zo ooit, dan hebben deze mensen nu geestelijke steun nodig... De geestelijke verzorging is ech ter moeilijker geworden dan ooit, omdat er niet meer sprake is van een beperkt aantal, die de zes predikanten gemakkelijk kunnen afreizen, maar de mensen nu over kleinere woonwijken in een veel groter aantal dorpen en ste den verspreid wonen. De predi kanten en evangelisten staan voor een bijna onmogelijke taak... En deze taak groeit met de dag want er is een opvallend geboor teoverschot. Twaalf jaar geleden kwamen ongeveer 11.000 Ambone zen naar ons land. In de afgelopen jaren zijn er ongeveer 10 000 kin deren geboren. Het totaal aantal Ambonezen is nu gestegen tot rond 22.000. De helft van deze Zuidmolukkers is jonger dan 25 den gevuld en meer lichamen ge kleed worden. De subsidie voor de Evangelische Molukse Kerk nam tot nu toe ieder jaar met tien pro cent af. Deze mensen willen en kunnen bijdragen in de geestelijke verzorging van hun eigen volk door eigen krachten, maar we mogen niet verhelen dat de zes predikanten en rond twintig evan gelisten het niet gemakkelijk heb ben. De tractementen moesten het vorig jaar noodgedwongen omlaag. Niet bemoederen Als Nederlanders zullen we moe ten begrijpen, dat we deze men sen niet wat.ttiti.de'vhoogte kun nen bemoederen Het is na tien jaar zeker niet meer >et^betrek kelijk weinig ontwikkelde volkje van onder de tropenzon. Hun kin deren zitten bij de onzen op school, zowel op de lagere als op de middelbare. Een groeiend aantal jongeren vindt de weg naar de collegezaal, anderen vonden plaat sen in fabrieken en op kantoren. Zij hebben getoond zich te kun nen aanpassen, maar ook het vo'kseigen te willen handhaven. Een belangrijke taak van Iccan in de hulpverlening was de ont moeting mogelijk te maken tus sen dit volk en het onze. Een belangrijk aspect daarvan was de poging om de kinderen uit de kampen in de gelegenheid te stel len in een Nederlands gezin een vakantie door te brengen. Daar vele kampen reeds ontruimd zijn en de mensen in eigen woonwij ken zijn ondergebracht is dit niet Daarom heeft Iccan begrepen dat de hulp die wij bieden een hulp moet zijn die deze mensen in staat stelt zichzelf te helpen. Een van de mogelijkheden om zo te helpen helpen is een serie van kadercursussen die dit najaar zullen worden belegd. Deze serie wordt nu voor de tweede maal georganiseerd. Twee jaar gele den volgden rond 120 jongeren deze opleiding tot verenigingsbe stuurder om zo de plaatselijke af delingen van de jeugdorganisatie Persekutuan Pemuda Kristen Ma luku nieuwe levenskansen te ge ven door een betere vergader- techniek en door gebruik te ma ken van de modernste hulp? Idde- len bij het verenigingswerk Kadercursus In vijf kampen worden deze cursussen gegeven. In Barneveld, Middelburg. Gennep. Assen en Moordrecht. Zij staan geheel on der Molukse leiding, maar Ne derlanders zijn gevraagd om ver schillende onderwerpen in te lei den. De gehele serie lessen is geconcentreerd rond drie vakken: bijbelstudie, vergadertechniek en vertellen. Eer de cursus op vijf plaatsen begint, komen de Neder landse docenten en vele Ambon- nese jongeren en verenïgingsbe- stuurders voor een weekend in Baarn bijeen om gezamenlijk een weg te vinden opdat de cursus zo profijtelijk mogelijk zal zijn. Deze mensen die zover van de evenaar moeten wonen, geloven in deze methode om hun eigen mensen te helpen betere jeugd leiders, betere evangelisten en be tere predikanten te zijn. Zo ko men de twintig evangelisten iede re week in Utrecht bijeen om verder bekwaamd te worden voor hun taak. Zo komen ook iedere maand de ambtsdragers uit de plaatselijke gemeenten van de Molukse Kerk bijeen om beter hun geestelijk gezag te kunnen uitoefenen. Contacten Dank zij de Iccan werden Ne derlandse predikanten en jeugd werkers gevonden die de jonge ren in de cursus kunnen helpen. Maar er wordt ook op andere manieren hulp geboden. Een groot aantal Ambonezen verblij ven in sanatoria. Door de hulp van Iccan kunnen nu Molukse kerkdiensten worden opgenomen terwijl deze mensen ook van tijd tot tijd brieven krijgen met een geestelijk woord erin tot steun en troost. Toen het verlangen openbaar werd dat sommige jonge men sen zich graag wil den laten opleiden om predikant te worden, nam het Iccan contact op met het Nederlands Bij belinstituut in Doorn en deze'opleiding is nu door de kerk officieel erkend. Vier jonge Ambonezen worden daar nu theologisch en prak tisch geschoold om zelf. de geestelijke verantwoordelykheid voor hun eigen men sen te dragen. Vele jonge mensen vinden werk in de stad. Ze moeten on derdak hebben. Ja renlang leefde er in Iccankring de wens een eigen huisves tingbureau op te richten, maar het bleek vrywel onmogelijk. Daarom is nu de gedachte naar voren ge komen om contact op te nemen met bestaande kanalen. Zo werd de hulp ingeroepen van de M.A.I. bureau's in de grote steden. Schakel Iccan wil de plaats zijn die de juiste Wegen zoekt, de organisatie die de schakel wil zijn tussen de Nederlandse en de Molukse sa menleving. Daarom is na het, vertrek van de heer Leen Ooster- wijk, die dit werk in zijn moeilij ke beginperiode leidde en het vertrouwen van dit volk en de Nederlandse kerken won, nu de heer P. E. de Roos uit Nunspeet aangesteld. Hij heeft als jeugdlei der indertijd in Indonesië zijn sporen verdiend. Hij wil de rechterhand van dit volk zijn. Hij wil Nederland dui- delyk maken dat vlak voor onze deur nog een zendingsveld ligt, dat niet vergeten mag worden. De ze Molukse Kerk is een vrucht van het Nederlandse (vooral her vormde) zendingswerk. Deze kerk moet in staat gesteld worden haar werk voor eigen volk te doen. We spraken dezer dagen inn Barneveld de heer J. M. Sapule tej. Het was ruim vier jaar gele den dat we hem ontmoetten. Toen was hij nog secretaris van de Molukse christen jongerenbewe ging. Hij werd inmiddels geko zen tot ouderling en heeft nu zit ting in het moderamen van de Molukse Kerk als penningmees ter. Hij heeft zijn baan moeten opgeven en wijdt zich geheel aan de taak om het werk van zijn kerk financieel mogelijk te ma ken. Het is geen gemakkelijke taak, maar hij ziet de vrucht van al het werk. Onze kerk leeft, zegt hij. Er is de laatste jaren veel veranderd. De kerkorde is aan gepast aan de nieuwe omstandig heden, de liturgie is vernieuwd.. Wij willen ons niet aan het ver leden vastklampen maar ui ge hoorzaamheid aan God op de toe komst richten. Overgave En als wij weggaan en al ln onze auto zitten doet hij nog even weer het portier open en zegt: Vergeet u niet: onze predikanten werken heel hard en zij hebben het financieel niet gemakkelijk. Hij zegt het niet om te bede len, Hij zegt het uit bewondering voor de overgave waarmee deze geestelijke leiders van dit volk onder de huidige omstandigheden hun arbeid verrichten. Jaren geleden werd besloten dat de Molukse Kerk voor haar werkzaamheden een subsidie zou ontvangen. Deze subsidie wordt jaarlijks verminderd. De vraag mag gesteld worden of deze re geling geen wijziging behoeft. De vraag mag ook gesteld worden of Iccan als organisatie, die finan cieel steeds hulpbehoevend Is ge weest en m>ar met moeite het hoofd boven water hield, niet ln aanmerking komt voor subsidie van staatswege, om haar geeste lijke en culturele verantwoorde lijkheid te vervullen. Of ls het feit dat zowel deze hulporganisa tie als deze Evangelisch Molukse Kerk zulke grote financiële zor gen hebben een bewijs voor het feit dat Nederland vergeten ls dat op onze stoep een volk te vonde ling ligt. Chinezen onthullen, hoe diep de kloof is De kans op ontwapening Gevaren in Zuid-Vietnam CHINA heeft dan eindelijk het grote woord er uit ge gooid: Chroesjtsjef heeft in ju ni 1959 geweigerd, de macht hebbers In Peking een model van de atoomboom of gegevens over de vervaardiging van kern wapens In handen te spelen. Nieuws Is het niet helemaal, want al Jarenlang werd aange-. nomen, dat de Russische pre mier er niet aan dacht, zijn ro de rivalen van kernwapens te voorzien. Nu weten we het ze ker. Diepe kloof De Chinese bekendmaking iaat ons nog eens ten overvloe de zien. hoe diep de kloof tus sen beide communistische ko lossen is. Dit heeft niets meer met een ideologisch menings verschil te maken. Hier hebben we te doen met een keiharde machtsstrijd, waarin de Sow- jetunie tracht, zolang mogelijk de bovenliggende partij te blij ven. Chroesjtsjef vertelde de Chinezen vier jaar geleden niet alleen, dat zij geen atoombom en ook niet de gegevens er over zouden krijgen. Hij liet hen' ook weten, dat de „technische hulpverlening bij de opbouw van de verdediging van China" zou worden gestaakt. Zo is Chroesjtsjef er steeds op uit ge weest, China zo lang mogelijk zo zwak mogelijk te houden. Ontwapening Met het kernstopverdrag tracht Chroesjtsjef wellicht ook nog een spaak in het wiel van de Chinese bewapening te ste ken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij enig succes zal hebben ln de ideologische strijd, die overigens slechts als rookgordijn dienst doet. Maar '.elfs dit laatste moet nog wor den afgewacht. De Chinese communistische leiders probe ren Chroesjtsjef de wind uit de zeilen te nemen door het kern stopverdrag niet alleen als ver raad aan het wereldcommunis me aan de kaak t« stellen. maar ook te wijzen op het feit. dat het verdrag geen betekenis heeft. Alleen volledige afschaf fing van de kernwapens zelf zou het gevaar voor een wereldca tastrofe kunnen voorkomen, zo zeggen nu de Chinezen. Nieuwe leus Peking werpt zich op als pleitbezorger van de landen, die geen kernwapens bezitten en door ondertekening van het kernstooakkoord de verplich ting op zich zouden nemen, de finitief van het verwerven van deze wapens af te zien. Het be schuldigt de drie atoommogend- heden er van, de kernwspens voor zichzelf te willen reserve ren om de rest van de wereld hun wil te kunnen opleggen. En het heeft er belang bij mei steeds meer kracht de leus aan te heffen, dat alle kernwapens fienen te worden afgeschaft. De Chinezen beseffen heus wel, dat de Sow jetunie er niet aan kan denken, afstand van deze wapens te doen. Maar ze beschikken op deze wijze wel over uitstekend propaganda-ma- terlaal in de machtsstrijd met de Sowjetunle binnen de com munistische wereld. Beperkt Intussen beperkt het conflict tussen de Sow jetunie en com munistisch China Chroesjtsjef zeer sterk in zijn bewegings vrijheid bij de onderhandelin gen met de westelijke mogend heden. Hij kon zich veroorloven een kernstopverdrag te sluiten, omdat de ondergrondse proeven er van werden uitgezonderd en het nog altijd mogelijk is. zich er op korte termijn uit terug te trekken, als dat noodzakelijk zou blijken. Maar over het af schaffen van kernwapens kan hij eenvoudig niet denken, ook al zou een dergelijk interna tionaal akkoord liet Sowjetblok in een veel sterker positie te genover het Westen plaatsen. De Russen hebben voortaan hun kernwapens nodig om zich de Chinezen van het lijf te kunnen houden. Praten De leiders van de westelijke mogendheden zullen er dan ook goed aan doen. geen illusies na te jagen. Zolang er geen wijzi ging wordt aangebracht in hel regiem, dat in Peking de lakens uitdeelt kan er geen sprake zijn van werkelijke ontwape ning. hoeveel conferenties er ook in Genève over worden ge houden. De Russen moeten wel blijven praten over ontwapening en dergelyke zaken, al was het alleen maar om de Chine zen geen gelegenheid te geven, de Sowjetunie af te schilderen als het land, dat de bewape ningswedloop wil voortzetten. Maar bij praten zal het blij ven. En als de westelijke mo gendheden tot het uiterste wil len gaan om tot een akkoord te komen, zal dK op het laatste ogenblik telkens afspringen op de kwestie van de controle op de naleving er van. Afwachten Wel kan worden verwacht, dat de Sowjetunie zal streven naar het treffen van een rege ling voor verschillende proble men, die een verbetering van de betrekkingen tussen het Sow jetblok en de westelijke mo gendheden in de weg staan. Een overeenkomst om te komen tot het uitsluiten van de mogelijk, heid van verrassingsaanvallen heeft een redelijke kans op ver wezenlijking. Of dat met ande re soortgelijke voorstellen het geval zal zijn moet worden af gewacht. omdat er -vraagstuk ken onder vallen, waarover de westelijke landen het moeilijk onderling eens kunnen worden. Dit is o.a. het geval met het non-agressie-verdrag tussen de landen van de Navo en het Warschaupact, waarop Chroesj tsjef zo sterk heeft aangedron gen. Doel Veel problemen zullen blijven bestaan, omdat het Westen zich niet kan veroorloven, zijn waak zaamheid te laten verslappen Het was geruststellend te ver nemen, dat Rusk (de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken) in de desbetref fende Senaatscommissie had verklaard: „Het kernstopak- koord werd niet gesloten, om dat wij de Sowjetunie vertrou wen". Ook al weten we nu, dat China voor de Russen het groot ste probleem is. dit mag ons niet in de verleiding brengen, te denken, dat het voortaan tussen het Sowjetbiok en het Westen pais en vree zal zijn. De strijd tussen Peking en Moskou om de gunsten van de zgn. onderontwikkelde landen Ago Dinh Diem wordt met groter felheid voort gezet. De bedoeling daarvan is in de eerste plaats, deze landen van het Westen te scheiden en dit in zichzelf verdeelde Westen te isoleren, met alle gevolgen Vietnam In Zuidoost-Azië zijn de Chi nezen al hard op weg, succes te boeken. Laos ligt open voor verovering door de pro-commu nistische Pathet Lao. In Zuid- Vietnam is een strijd op leven en dood aan de gang tussen guerrilla's uit Noord-Vietnam. die door China van wapens en uitrusting worden voorzien. De Amerikanen steunen de rege ring van Ngo Dinh Diem met aUe middelen, die hen ten dien ste staan. Amerikaanse militai ren verlenen hur. diensten zelfs in de voorste linies, waar vaak rake klappen vallen. Er ls reeds winst geboekt, maar de vorderingen, die aan het front worden gemaakt, zul len van weinig nut zUn, als niet spoedig een eind komt aan de godsdienststrijd tussen het re giem van president Ngo Dinh Diem en de boeddhistische lei ders. Minderheid De roomskatholieken in Zuid- Vietnam, waartoe ook de presi- lent met zijn familie behoort vormen in het land een minder heid. Niettemin bezetten zij in Saigon de belangrijkste posten en trachten zij de boeddhisti sche minderheid hun wil op te leggen. Ngo Dinh Diem heeft al enkele malen concessies aan de boeddhistische leiders ge daan. maar in de praktijk komt er niets terecht van de overeen komsten, die hij met hen heeft gesloten. Er gaat geen dag voorbij of er worden demon straties tegen het beleid van Diem gehouden. Boeddhisten verbranden zich levend in het openbaar en het gevaar van een burgeroorlog, die de strijd tegen de indringers uit het noorden tot een farce maakt, is niet langer denkbeeldig. Amerikanen Vooral in de Verenigde Sta ten. die regelrecht bij deze strijd betrokken zijn, maakt men zich ernstige zorgen over deze ontwikkelingen. Zij heb ben reeds een nadelige invloed uitgeoefend op de oorlogsinspan ningen en de communisten be ginnen er al profijt van te trek ken. Duizenden protestantse en roomskatholieke geestelijken hebben zich in een brief tot pre sident Kennedy gewend, waarin zij zich kanten tegen het optre den van het bewind van Ngo Dinh Diem tegen de boeddhis ten. Het Is echter de vraag, of dit veel zal helpen, want Amerika kan zich niet Inlaten met de binnenlandse problemen van Zuid-Vietnam. En Diem lijkt niet van plan te zijn, voor de eisen van de boeddhisten tc ca pituleren. Dit Is gezien tegen de achtergrond van het optre den van de Chinese communis ten een betreurenswaardig

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 10