Nieuwe Leidse Courant Van geld van treinroof kon milioen worden achterhaald Commentaar In Brazzaville al nieuwe president Satelliet Op korte termijn geen nieuwe arrestaties Yard houdt zijn mond Scotland 24 uur II! Cubanen ontvoeren Cubanen ZEILEN: WATER-SPORT Onrust bij Amsterdamse Droogdokmaatschappij Dr. Van der Wal naar de KLM (plv. president) Yrijdag 16 augustus 1963, 44ste jaargang CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD als weerbureau en wolkenfilmer Zie pagina 5 Abonnementsprijzen 2,80, p.kw. 8,25 bezorging 18—19 uip De drie mannen en twee vrouwen die in verband met de treinberoving in Engeland, waarbij dertig miljoen gulden werd gestolen, zijn gearres teerd, zijn thans in staat van beschuldiging gesteld. Twee van hen, en andere niet genoemde personen, zijn beschuldigd aan de diefstal te hebben meegedaan terwijl een man en de twee vrouwen heling ten laste werd ge legd. Volgens een politiewoordvoerder zijn vierentwintig uur lang geen nadere berichten en ook geen verdere arrestaties te verwachten. Twee mannen, die op weg waren naar Nederland, werden gisteravond op Lon don Airport ondervraagd. Zij mochten echter hun reis voortzetten. De politie gelooft dat thans geen der gezochten buiten Engeland vertoeft. Het totale achterhaalde geldbedrag zou ongeveer f 1.200.000 bedragen. Prins Rainier van Monaco heeft gisteren in Delfzijl zijn jacht Albecaro bekeken, nadat de machinekamer woensdag is uitgebrand. Een sip kijkende prins Rainier (links) in gesprek met een van de leden van het gevolg, na een blik in de ma chinekamer. De beschuldigden verschenen daag voor de rechter. Hun namen zijn Roger John Cowdery uit Eastmolesey en William Boal uit Londen, die van diefstal worden beschuldigd. Heling wordt ten laste gelegd aan mevrouw Rene Boal, de echtgenote van William Boal, en aan haar zuster Mary Floren ce Pilgrim uit East Molesey en Alfred Pilgrim, eveneens uit East Molesey- Cowdery en Boal worden ervan be schuldigd dat zij ,,in samenwerking met onbekenden" de treinroof hebben ge pleegd. De echtgenote van Boal en het echt paar Pilgrim die in East Molesey (ten zuiden van Londen) een bloemenwinkel- Alphonse Massamba-Debat, een 42-jarige voormalige onderwij zer, is gekozen tot hoofd van de voorlopige regering van de kleine republiek Kongo. Massamba-Debat zal ook minister van defensie zijn, aldus Radio-Kongo. Tevens is door het leger meegedeeld dat de huidige Nationale Vergadering ontbonden wordt. Nieuws in bleef één oogopslag Twee zware aardbevin gen zijn er gisteren gere gistreerd, waardoor voor al Tokio en Peru zijn op geschrikt. Hoewl de schok ken, die zich in onbewoond gebied voordeden, onge kend heftig ware de schade beperkt. Een landelijke commis sie, ingesteld door de mi nister van O- K. en W., mr. Bot. zal een rapport uitbrengen over de eisen van de academische studie en een overzicht geven van deze studies en de daarop aansluitende beroepsmoge lijkheden. Rusland blijft weigeren bij te dragen in de kosten van de V.N.-legers in Kon go. De kans beslaat nu, dat het land zijn stemrecht in de V.N. verliest, wanneer het achterstallige bedrag een bepaalde grens over schrijdt. De grote verschillen in de lonen van de vaste en losse arbeiders zijn er de oorzaak van, dat zich bij de Amsterdamse Droog dokmaatschappij de laatste tijd stakingen hebben voorgedaan. Directie en vakbonden zien geen oplos sing voor de moeilijkhe den- Prins Rainier heeft de brand op zijn nieuwe jacht sportief opgevat. Gisteren heeft hij de schade beke ken. Hoe groot deze is, is nog niet vastgesteld. Cubaanse militairen heb ben 19 Cubaanse vluchte lingen van een Brits eiland gehaald. Amerikaanse ja gers waren aanwezig toen de Cubanen hun actie on dernamen met een heli kopter en twee oorlogs schepen. Youlou. de president van voormalig Frans-Kon- go. heeft de strijd tegen de vakbonden verloren. Gisteren is hij afgetreden. Hij zit nog in zijn paleis onder bescherming van een detachement Franse parachutisten. Het Nederlands interna tionale goederenvervoer heeft te lijden onder een onredelijk zware belas tingdruk. In een rapport van drie vervoersorgani saties is dit duidelijk uit eengezet. Massamba-Debat is lid van de Laristam, evenals Fulbert Youlou, die gisteren aftrad op sterk aandringen van de bevol- king. Hij is een voormalig lid van de Nationale Vergadering en was minister van buitenlandse zaken en daarna minis ter van ontwikkeling tot juni. De radio zei dat acht technici als mi nister zullen optreden in de voorlopige regering. Voor politieke gevangenen die voor augustus gevangen gezet werden, werd een algemene amnestie afgekondigd. In de aankondiging werd ook hulde gebracht aan president Charles ife Gaulle omdat hij er zich van onthouden had in de crisis in te grijpen. „Het trotse en vredelievende volk van Kongo is verheugd dat het Franse leger niet ingegrepen heeft en brengt hulde aan zijn leider generaal Dc Gaulle voor zijn helder inzicht in de vraagstukken van dekolonisatie" aldus de radio. Twee Cubaanse oorlogsschepen en een helikopter hebben dinsdag 19 Cubaanse ballingen ontvoerd van het Britse eiland Anguilla Cay (Bahama Eilanden). Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat een patrouillevliegtuig van de Amerikaanse kustwacht en een gevechtsvliegtuig getuige waren van het incident. Op Brits verzoek heeft een schip van de Amerikaanse kustwacht tien ballin gen van het eiland weggehaald. De woordvoerder zei ook, dat het mi nisterie geen inlichtingen had ontvan gen over een beweerde „afslachting" van 50 anti-Castro guerrillastrijders door Russische militairen op Cuba. Ook was niets bekend over de omsingeling door Russische troepen van de Ameri kaanse basis Guantanamo. (Cubaanse ballingenstrijders hadden dit onlangs beweerd). Skoplje schrok van nieuwe aardschok Skoplje is vanmorgen vroeg opnieuw opgeschrikt door een aardschok. Deze keer met een sterkte van vijf-en-een-hal- ve graad. Volgens Radio-Belgrado werd „geen ernstige schade" aangericht. Deze beving was de sterkste sinds die welke, nu precies drie weken geleden, het groot ste gedeelte van deze Macedonische stad verwoestte. tje hebben, worden beschuldigd van het in ontvangst nemen van 1.190 pond (11.900 gulden) aan gestolen bankbiljet ten. De Yard zoekt intussen ook drie Cana dezen, die in 1960 zouden hebben deel genomen aan een post roof bij Toronto en die thans ergens in Zuid-Engeland zouden zijn. De 67-jarige weduwe Ethel Clark, die de politie de inlichtingen verschaf te, die leidden tot het achterhalen van 100.000 van de 2.600.000 bankbiljetten van een pond sterling, die bij de trein beroving werden ontvreemd, heeft haar woonplaats te Bournemouth, in Zuidwest-Engeland, gisteren plotseling in een gesloten auto, die normaal voor het vervoer van meubels wordt ge bruikt, verlaten De aanwijzingen van mevrouw Clark hebben geleid tot het arresteren van twee leden van de bende, die de trein roof heeft uitgevoerd. Zij is nu bang voor vergeldingsmaatregelen van de nog op vrije voeten zijnde bendeleden. Re chercheurs hielpen de weduwe bij haar plotselinge vertrek. Toen zij eenmaal was ingestapt, reed de auto met grote snelheid door de straten van Bourne mouth om mevrouw Clark naar haar niet nader genoemde bestemming te brengen. Mevrouw Clark woonde alleen in haar huis in Bournemouth. Een woordvoerder van de plaatselijke politie verklaarde gisteravond dat mevrouw Clark naar kennissen was vertrokken. Volgens een niet bevestigd bericht heeft de Yard de Franse politie verzocht uit te kijken naar een 20 ton metend Brits jacht, dat zich vermoedelijk ergens tussen de Britse zuidkust en de noord kust van Bretagne bevindt. The Daily Mail heeft (zonder dat dit bevestigd is) gemeld dat de politie thans de tweede schuilplaats van de bende heeft ontdekt de plaats waarheen zij met het geld vluchtte nadat zij de boer derij verliet. De Mail heeft het adres niet bekend gemaakt, maar meldde dat het momen teel scherp door de politie wordt be- Op rijksweg 25, even buiten de be bouwde kom van de gemeente Rhenen, is gisteren een bestelauto in frontale botsing gekomen met een bus van de Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij. Daarbij kwam de bestuurder van de be stelwagen, de 36-jarige heer P. Selissen uit Beneden-Leeuwen om het leven. Iedere sport brengt zijn eigen risico's mee, ook de zeilsport. Hierbij speelt uiteraard het weer een grote rol. De ene dag is er te weinig 'wind, waardoor nauwelijks van zeilen kan worden gesproken en de boten maar een beetje in de richting van de finish dobberen. Toch vereist dit grote behendigheid, want de zeiler die elk klein zuchtje wind uitbuit, heeft dan een goede kans op de zege. Er kan ook te veel wind zijn. soms zoveel, dat de wedstrijden afgelast moeten worden. En zelfs als er een goed zeilwindje is en alles lijkt naar wens te gaan verlopen, dan nog moet terdege met de elementen rekening worden gehouden. Dat deed gisteren in de omgeving van Medemblik bij de Finn Gold-cup- wedstrijden de Noor Y. Wernersen niet voldoende, met het gevolg, dat zijn bootje Finetteomsloeg. Geen nood, dacht de Noor en met enige krachtsinspanning kreeg hij zijn vaartuigje weer overeind. Wegens verschillen in beloning Bij de Amsterdamse Droogdok maatschappij hebben zich deze de vorige week korte stakingen van telkens een uur voorgedaan. Daar bij zijn looneisen gesteld die de di rectie van het bedrijf niet kon in willigen. De grote verschillen in de lonen van de vaste arbeiders der A.D.M. en de losse arbeiders die via koppelbazen bij het bedrijf in perio den van personeelstekort tewerk worden gesteld, vormen de achter grond van deze arbeidsonrust. Deze verschillen met de metaal lonen zijn volgens een vakbondsfunctio naris vele tientallen guldens. Vertegenwoordigers van de erkende Een bus van een Nederlands reisbu reau uit Emmen is gisteren op de Autobahn bij Pforzheim in Baden Wuerttemberg in brand gevlogen. De bus. waarin 14 mensen zaten voor het grootste deel Nederlandse en Westduitse toeristen reed rakelings langs een vrachtauto en twee perso nenwagens. Daarna botste hij in volle vaart tegen een auto uit Mannheim, waarvan de bestuurder om het leven kwam. De bus vloog in brand. De in zittenden (die hadden zitten slapen) wisten zich via de achterdeur en de ramen in veiligheid te stellen. Twee Nederlandse meisjes en een jongeman kregen een zenuwschok. De toeristen verloren al hun bagage. De bovenste foto toont de derde personenauto; de andere foto de uil- gebrande bus. vakbonden hebben tegenover de A.D.M.- directie verklaard, dat zij machteloos staan tegenover deze situatie. Ir. J. W. R. Thomson, een van de directeuren van de Amsterdamse Droogdok Maat schappij, heeft deze machteloosheid van de vakbonden erkend. Deze laatste staan overigens niet achter de illegale loon- acties en de looneisen. Vclgens ir. Thomson wordt de onrust in het bedrijf aangewakkerd door com munistisch gezinde elementen. Maan denlang is er een pamflelten-regen over het bedrijf verspreid. Wil de AM. (1500 man personeel) met driehonderd arbeiders minder dan twee jaar geleden werk kunnen aan trekken en in, de scherpe concurrentie haar klanten zo goed mogelijk kunnen bedienen, dan moet zij personeel lenen, aldus de directeur. Een bestuurder van het district Amsterdam van de bij het NW aangesloten Algemene Nederland se Bedrijfsbond voor de Metaalnijver heid en de elektronische industrie heeft de directie van de A.D.M. meegedeeld dat de bond geen enkele garantie kan geven dat, zoals de cao verplicht, men de leden zal kunnen weerhouden aan eventuele stakingen deel te nemen. Vanavond belegt de bond een verga dering voor zijn leden in Amsterdam. Dr. G. van der Wal (58), thans voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, zal op een Buitengewone ver gadering van aandeelhouders der Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. in september worden voorgedragen voor de benoeming tot plaatsvervangend pre sident-directeur der vennootschap op 1 oktober. Gerrit van der Wal werd op 4 juli 1905 te Amsterdam geboren. Hij stu deerde aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam, waar hij in 1940 pro moveerde tot doctor in de handelswe tenschappen op het proefschrift „Reken eenheid en ruilmiddel". Voor zijn pro motie heeft de heer Van der Wal ook nog economie gestudeerd aan de univer siteit te Parijs en Cambridge. Dr. Van der Wal, die in zijn jonge jaren o.m. financieel adviseur van de vliegtuig bouwer Anthony Fokker is geweest en dus reeds vroeg met de luchtvaart in contact is gekomen, aanvaardde in 1940 de functie van directeur-generaal van de N.V. Magazijn „De Bijenkorf". Deze functie legde hij in 1957 neer om zich geheel te kunnen wijden aan enige an dere taken. Behalve voor de nationale en inter nationale economie heeft de te benoe men plaatsvervangend president-direc teur der K.L.M. ook grote belangstelling voor de kunst. Dr. Van der Wal is gehuwd en heeft twee dochters van resp. 21 en 23 jaar. Hij is officier in de Orde van Oranje Nassau en in de Orde van het British Empire. Mede door de toetreding van dr. Van der Wal tot de directie van de K.L.M. zal de samenstelling van dit college zo danig zijn, dat aan het aanvankelijke plan tot uitbreiding tot vijf leden voors hands geen uitvoering gegeven behoeft te len. De directie der vennootschap zal met ingang van 1 oktober als volgt zijn samengesteld: mr. H. Albaxda-presi- i -ur: dr. G. van der Wal-pl". dent directeur: ir- F. Besangon-dl- recteur; E. H. Larive-direoteur, Militaire keuring wordt aangevuld Waarschijnlijk volgend jaar zullen dienstplichtigen die opkomen door keu ring ook worden onderworpen aan een stabiliteitstest. Hiertoe is besloten om de keuring te vervolmaken en teleurstellin gen later te voorkomen. Tot nu toe bestond alleen een medische keuring en een intelligentietest. In de praktijk is dit echter niet voldoende ge bleken omdat herhaalde malen militairen toen zij al onder de wapenen waren, moesten worden afgekeurd omdat zij niet de gewenste geestelijke stabiliteit beza ten. Weliswaar gaf de medicus tijdens de eerste keuring of tijdens de weede (Tila- nus)-keuring door middel van waarne ming wel een oordeel (en een enkele maal werd daarbij ook de psychiater In geschakeld), maar deze methode is niet bevredigend gebleken. De stabiliteitstest zal klassikaal worden afgenomen. Van elke lichting van 80.000 man worden er ongeveer 7000 afgekeurd, van wie 2500 bij de intelligentie-test. TJET LATEN DELEN van de werknemer in de winsten van de onderneming is een zaak waarvoor na de oorlog met name de confessionele werknemersvakbe- weging de algemene aandacht heeft ge vraagd. Daarbij mag echter ook stellig niet vergeten worden de nadruk, die het kabinet-De Quay heeft gelegd op de be zitsvorming in het belang van de econo misch minder-draagkrachtigen onder onze bevolking. Dank zij deze activiteiten zijn in vele on dernemingen reeds winstdelingsregelingen tot stand gekomen en bestaan er ook reeds talrijke premiespaarregelingen. Dat deze zaken in de praktijk echter nog niet overal tot ieders tevredenheid func tioneren. blijkt uit een brief, die ons uit de lezerskring bereikte. Het gaat hier om iemand werkzaam In een metaalbedrijf, die over 1962 in aan merking kwam voor een winstuitkering vaiv bruto ƒ266,60. De grote grief van deze man is, dat van dit bedrag zoveel afge trokken wordt voordat hij het in handen krijgt, dat het hem bovendien in gedeel ten wordt uitbetaald, en dat deze uitbe talingen een half jaar en een jaar worden uitgesteld. In de eerste plaats zouden we willen op merken, dat het niet zo verwonderlijk is dat de bestaande winstdelingsregelingen niet overal naar wens functioneren, om dat met deze vorm van bezitsverruiming nog maar weinig ervaring is opgedaan. Daar evenals bij de gewone lonen bepaalde lasten in mindering worden gebracht, zo zal men hiervoor toch ook begrip moeten hebben bij een kwestie als loon in de vorm van winstdeling. In het onderhavige geval gaat er van de 266,60 ongeveer een kwart „verloren" aan loonbelasting en premiebetaling voor pensioenfonds en andere vormen van so ciale verzekering. Na een half jaar krijgt de man de beschikking over een bedrag van 66.31 en na een jaar over het restant namelijk 99.46. Het uitstel van de betalingsuitkering heeft men ingevoerd om te voorkomen, dat er op een bepaald moment te veel geld extra in circulatie komt. De blokkering van het geld geschiedt echter slechts over vrij korte termijnen, zodat wij ons afvragen of dit wel zin heeft en dit betalingsuitstel maar niet beter afgeschaft kan worden. Het zou voorts waardering verdienen, wanneer men op de winstdelingen voor de minderdraagkrachtigen de loonbelasting en de sociale verzekeringspremies minder zwaar liet drukken dan thans het geval is. Het is ons bekend, dat een commissie van de drie werknemersvakccntralen evenals een commissie van de Stichting van dc Arbeid zich met deze kwestie bezig houdt. Voor genoemde suggesties zouden wij graag bijzondere aandacht willen vragen. In dit verband zouden we ook willen ver wijzen naar de gepremieerde spaarrege lingen, waarbij de premies vrijgesteld zijn zowel van belasting als van premiebeta ling voor de sociale verzekering. t^cn van de Oceaan afkomstige depressie bereikte vanmorgen de zuidwestpunt van Engeland. Hij nam toen nog in be tekenis toe en werd voorafgegaan door een brede regenzonedie ons land na derde. Vanavond en vannacht zal deze zone nog over ons land liggen morgen zal hij ons land gepasseerd zijn. Er volgen dan nog enkele buien, die door opklaringen zullen worden afgewisseld. Het voorbijtrekken van de depressie zal met veel wind gepaard gaan. Aanvan kelijk waait deze uit zuidelijke richting, maar na het voorbij trekken van de re genzone draait de wind naar west tot noordwest. De aanvoer van koele en onstabiele lucht gaat dan met hernieuw de kracht voort. Het weer blijft dus koel en wisselvallig. Tendens stationair Zon e Hoogwater Scheveningen Zaterdag 17 augustus: zon op 5.25, der 20.02, maan op 2.54, onder 19.22, 19 DE Bilt verwacht tot zaterdagavond: auS- nieuwe maan. Vanavond en vannacht regen, morgen overdag wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige 17 augustus: 1.21 v.m.; 13.53 n.m. en aan de kust tüdelük harde wind, aan vankelijk zuidoostelijk, maar morgen f/ITT WFFR I1X FT1ROPJ overdag uit westelijke richtingen. Weinig nCj± n Clin m UUnurA l"'n U'Zru 'OP"»""' Rapporten hedenmorgen zenen Strandverwachting Een depressie bij Wales passeert mor genochtend de Wadden met tijdelijk re- tot kraahtig of harde toene- Temper. mende zuidwestenwind. Morgen later op D- Helder d'e dag frisse noordwestenwind met ver- vüssine^ spreide opklaringen. Te koeL In de mid- Eelde dag 16 tot 18 graden, zeewater 17 graden. De Bilt Vooruitzichten: rug van hogedruk Twente brengt later weer opklaringen maar het Eindhoven algemene weerbeeld aan ons strand blijft wisselvallig en te koel bij wind van zee. stockhol DR. VAN DER WAL Oslo Kopenhagen Innsbruck regen Belgrado niet ontv. Athene niet ontv Rome i bew 20 11 0.3 :e ïo o.2 windstil 30 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1