Nieuwe leidse Courant Felle brand op van Rainier van luxe jacht Monaco Commentaar Politie verricht in zaak treinroof 5 arrestaties Opvarenden stapten over in volle zee Paniek aan boord uit angst voor explosie [12 Auto schoot door berm: 8 gewonden VIJF TWEELINGEN IN EEN GEZIN Net schijnt zich te sluiten Ook deel van buit terecht President Youlou zwicht voor eisen van oppositie li ft Donderdag 15 augustus 1963, 44ste jaargang CHRISTELUK-NATIONAAl DAGBLAD Vreemde vis in het net Zie pagina 5 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 .W. 0,65, 'p.rh. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendiensf bezorging 18 19 uqr AP HET LUXE JACHT van prins Rainier van Monaco is gisteren tijdens V7 de technische proefvaart een geweldige brand uitgebroken die de ma chinekamer van het schip volkomen in de as heeft gelegd. De prins, die van plan was vandaag de officiële proefvaart van de Albecaro mee <te maken, zal nu onverrichterzake naar huis moeten- terugkeren. Het schip moet weer op de werf. Vooral de motoren hebben grote schade opgelopen. Verwacht wordt dat de reparatie van het schip twee maanden in beslag zal nemen. De bemanning reist vandaag via Schiphol terug naar Monaco. De prins zelf was niet aan boord. .Hij verbleef in het Amsterdamse Hiltonhotel. Zijn Amerikaanse vriend, Alfred Laupheimer zei dat de prins uiteraard zeer teleurge steld was maar nog geen commen taar wilde geven. De heer Heineken heeft prins Rainier vanmorgen met zijn privé-vliegtuig naar Delfzijl ge vlogen om 't beschadigde jachtte in specteren. Bij deze felle brand heb ben drie personen lichte verwon dingen opgelopen. Zij waren opge sloten op het achterschip dat als ge volg van de uit de machinekamer lekkende vlammen als een fakkel begon te branden. Nog juist op tijd kon dit drietal worden bevrijd. De Albecaro telde tachtig opvaren den. De hitte was zo hevig dat aan Vieuws in één oogopslag Scotland Yard lijkt een tweede succes te .hebben geboekt in zijn pogingen, op het spoor te komen van de bende treinrovers. Gis teren werden in de bad plaats Bournemouth aan de Engelse zuidkust twee arrestaties verricht. President Youlou van (vroeger Frans) Kongo heeft gisteren in een ra diorede beloofd, nog niet tot instelling van de aan gekondigde eenheidspartij te zullen overgaan. Eerst zal een nieuw kabinet wor den gevormd, dat een na tionale verzoening tot stand moet brengen. Daar van zal afhangen of er een eenheidspartij komt. Chroesjtsjef heeft op 20 juni 1959 geweigerd, rood China een model van een atoombom te geven of het in te lichten over de wijze, waarop kernwapens wor den vervaardigd. Volgens Peking zou de Rus ook bereid zijn, Oost-Duitsland op te offeren om bij de Amerikanen in het gevlij te komen. Het droomjacht van prins Rainier van Monaco is gisteren tijdens een technische proefvaart in brand geraakt. De schade was groot. Het prinselijk paar van Monaco zal nog een paar maanden moeten wachten voor het einde lijk op het eigen schip kan varen. Ook de boterhandelaar Buisman wil de boterprijs stabiliseren. Dat was zijn enige bedoeling, zo ver klaarde hij, toen hij een paar dagen geleden een bom op de botermarkt liet ontploffen. Unilever N.V. en Uni lever Ltd. hebben 10 pet hogere winst geboekt over de eerste helft van 1963 dan over de eerste helft van 1962. Bij Moerdijk: Zes Belgen op weg om in Noord- wijk vakantie te gaan houden, zijn gisteravond bij de oprit van de Moerdijkbrug in Lage Zwaluwe door de middenberm geschoten met hun auto frontaal tegen een boom in de andere berm gebotst. Het resultaat was: twee zwaar- en zes lichtgewonden. Bij een inhaalmanoeuvre schoot de wagen door de middenberm, op de andere rijbaan op een handbreedte langs een vrachtwagen en vervolgens frontaal tegen een boom. De inzittenden zijn allen naai een ziekenhuis in Dordrecht overge bracht. Zes van hen konden na tezijn behandeld, huiswaarts keren. Het 15-ja- rige dochtertje van hert gezin Joris uit Mechelen liep snijwonden, kneuzingen en een hersenschudding op. Een vriend van de familie, de heer De Man, even eens uit Mechelen, was er ook vrij ernstig aan toe. In Italië is de 31-jarige J. A. Jong- bloets uit Tilburg met zijn scooter in Rovereto nabi het Gardameer veronge lukt. Zijn echtgenote is gewond in het ziekenhuis opgenomen. In Eibergen werd het anderhalfjarig dochtertje van de familie Moormann door een passerende auto gegrepen en gedood toen het kind onverwacht de straat wilde oversteken. In de omgeving van Hengelo is de 15-jarijge jongen J. Rode onder een vrachtwagen geraakt en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de wagen achteruit reed. De chauffeur heeft de jongen niet opgemerkt. De 56-jarige J. H. Warmink en zijn 51-jarige echtgenote R. G. D. Warmink- Bolhaar, uit De Bilt, zijn gistermiddag bij een autobotsing in België om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op een kruis punt in de plaats Harveng. De bestuurder van de andere auto kreeg lichte ver wondingen. De Een Sdhots emigranitenpaar in Sydney is gisteravond een tweeling maar v^f^e rijker geworden. De Australische doktoren zijn van mening dat dit bijna een record is. Het echtpaar heeft behalve de vijf j tweelingen vier andere kinderen. ne De moeder. Janette Struthers (44 jaar oud) en de kinderen (een saris, jmeisje en een jongen) maken het goed. De vader verdient in een tabaks- am 15 fabriek 150 gulden per week. De andere kinderen zijn 25, 21, 19, 19, lauwe ij, n M, li. 11. 11, 8 en 8 jaar oud. boord paniek uitbrak. De hemel werd verduisterd door brandende olie. Ka pitein Caruso vreesde een geweldige explosie van het pas met duizend liter olie volgetankte schip en beval iedereen van boord te gaan. De pa niek werd nog vergroot doordat on middellijk na het begin van de brand omstreeks half vijf een onge kend zwaar onweer boven de Eems losbarstte en een wolkbreuk het zicht tot dertig meter beperkte. Enkele sleepboten en de kustvaarder Gouwestroom kwamen snel te hulp en verleenden assistentie bij de 'massale vlucht van boord. Hierbij deden zich geen ongelukken voor. ,Er werd wel in zes verschillende ta len alarm geschreeuwd,' zo zei glimla chend ondanks alles de heer A. van Surk uit Groningen die als ober aan boord was om een feestelijk diner op te dienen. De kreet „Brand" joeg hem naar buiten, gedreven door de angst die hij had dat zijn dochtertje, dat ook meemocht, iets zou overkomen. Zij stond echter rustig op hem te wachten. Hij duwde haar zo ver mogelijk van het achterschip van daan. Daarop rende hy terug naar de kombuis en schreeuwde zijn collega's naar buiten. „Het was verschrikkelijk." zei hy, „nog een wonder dat er geen doden zijn gevallen." Inmiddels snelden boten met schuim- blussers van de wal toe om het vuur te bestrijden. Dit gebeurde zeer effectief De sleepboot Waterpoort bluste het vuur met vier slangen in twintig maar toen was de schade aan de moto ren al aangericht. Een andere sleepboot maakte onmiddellijk vast om de Albe caro naar de thuishaven te slepen. De drie mannen die opgesloten waren op het achterschip bleken te zijn ge vlucht achter het waterdiohte schot van de stuunmaohinekamer. Door het inslaan van een kijkraam van een visbun kon hun zuurstof worden toegediend. (Prins Rainier is een verwoed visliefhebber en Liet in zijn jacht bunnen inbouwen). De drie vluchtelingen konden zo het ver loop van de brand rustig afwachten. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Volgens de heer H. M. Kerst- holt, directeur van de scheepswerf die de Albecaro gebouwd heeft, zal misschien een leiding gesprongen zijn waardoor de grote steekvlam ontstond. (Voor vervolg zie pagina 4) Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft gisteren het hospitaal van de luchtmachtbasis Otis verlaten, waar zij een week geleden een zoon ter wereld bracht, die twee dagen later is overleden. President Kennedy begeleidt zijn vrouw vaar de auto. De Britse politie heeft in de af gelopen nacht in Bournemouth, een badplaats aan de zuidkust, twee mannen gearresteerd die aan de treinroof van Cheddington zouden hebben deelgenomen. In Londen werden bovendien twee vrouwen en een man in arrest gesteld. De hoofdinspecteurs Gerald Macarthur van Scotland Yard en Malcolm Fewtrell van de politie van Buckinghamshire het graafschap waar de overval is ge- pleegd zijn naar Bournemouth ge gaan voor het verhoor van de beide ver dachten. Gisteravond heeft de Scotland Yard invallen geda&n in honderden huizen in Noord- en Oost-Londen, op zoek naar leden van de bende. Vrouwen, vriendin nen en familie van bekende misdadigers werden ondervraagd. In Soho ging men bars en clubs binnen. Er is op grond van inlichtingen van verklikkers uit de onderwereld door Scotland Yard een lijst van verdachten opgesteld. Men denkt dat de roof is ge pleegd door een bende van ten minste twintig man. Op de boerderij in het dorp Oakley, die tot schuilplaats van de bende heeft gediend, werkten deskundigen tot diep in de nacht om zoveel mogelijk gegevens te verzamelen. De twee Britse top-detectives, die het onderzoek naar de treinroof leiden: links rechercheur-hoofd inspecteur Gerald McArthur van Scotland Yard en rechts het hoofd van Buckinghamshire C.I.D., re chercheur-hoofdinspecteur E. M. Fewtrell. Toestand besmette militairen goed De toestand van de negen militairen uit het kamp Deybel nabij Den Helder, die de vorige week met paratyfus be smet zijn, is goed. De militaire ge neeskundige dienst heeft nog steeds niet kunnen ontdekken hoe de besmet ting tot stand is gekomen. Wel is dui delijk komen vast te staan dat besmet voedsel niet de oorzaak van het uitbre ken van de ziekte is geweest. Men ver moedt dat een van de militairen buiten het kamp is besmet en de ziekte heeft overgebracht op enkele van zijn kamp genoten. Poging De Gaulle te vermoorden verijdeld De Franse politie heeft enige tijd geleden lucht gekregen van nieuwe plannen om president De Gaulle te vermoorden. In verband hiermee zijn alle voorzorgsmaatregelen voor de vei ligheid van de president verscherpt. Ongeveer een jaar geleden ontsnapte De Gaulle ternauwernood aan de dood toen zijn auto tijdens de rit naar zijn woonplaats door kogels werd doorzeefd, a van de thans ontdekte plannen beraamd door uit Algerije afkom stige kolonisten, die thans in Spanje wo nen en gezworen hebben De Gaulle te zullen „krijgen". Bij het weede comploot waren beroeps moordenaars betrokken, die een aanbod hadden gekregen om De Gaulle voor 50.000 frank om het leven te brengen. Zij voelden hier echter niet voor en stelden de politie op de hoogte. Kongo krijgt nieuwe regering President Fulbert Youlou van voormalig Frans Kongo zal een nieuw kabinet vormen en het be sluit tot het instellen van een een- partijbewind opschorten. Hij is hiermee gezwicht voor de voornaam ste eisen van de oppositie nadat er gisteren en eergisteren in Brazza ville is gevochten. Youlou zei via radio Brazzaville: „Ik zal overleg openen met alle stromingen voor de vorming van een kleine ploeg tech nici en mensen van goede wil, wier voornaamste taak zal zijn het tot stand brengen van een nationale verzoening". Gisteravond heeft Youlou alle minis ters uit hun functies ontheven, met uit zondering van de minister van buiten landse zaken, tevens vice-president Tchichelle, de minister van staat Opan- gault en de minister van justitie Nza- lakanda. Het instellen van het eenpar- tijsysteem kan slechts worden verwer kelijkt wanneer de verzoening een vol dongen feit is, aldus Youlou. De gevechten in Brazzaville deden zich voor tijdens een dinsdag uitgeroepen al gemene staking, die kennelijk was ver oorzaakt door het gevangen zetten- van enkele arbeidersleiders. Youlou deed op zijn landgenoten een beroep „onmiddellijk terug te keren tot het normale leven". Brazzaville was gisteravond weer rus tig, maar in de omliggende dorpen heers te nog onrust. Eerder op de dag had Youlou in een officiële verklaring be kendgemaakt dat hij persoonlijk alle bur gerlijke en militaire bevoegdheden aan zich had getrokken. Een commissie onder het gezag van het staatshoofd zou op dracht krijgen om rust en orde te her stellen, de stakers weer aan het werk te De twee vrouwen die in de Londense wijk Fulham werden gearresteerd, had den in het huis waar zij zich ophielden 500 biljetten van een pond sterling ver borgen. In totaal zou de politie tijdens de invallen bankbiljetten ter waarde van 100.000 pond sterling in beslag genomen hebben. Verwacht wordt dat een aantal deskundigen uit de bankwereld door de politie zal worden opgeroepen om te onderzoeken of het geld van de trein- overval afkomstig is. Ook de laboratoria Scotland Yard zijn ingeschakeld om te trachten de herkomst van het geld te stellen. ^fOALS IN EEN brief een lezer het on langs juist stelde, zijn er op het ogen- bliek eigenlijk vier categorieën van „A.O.W.-trekkers". In de eerste plaats de groep van goed gesitueerden, die het A.O.W. pensioen als een extraatje opstrij ken. De tweede groep vormen zij, die be halve van de A.O.W. ook nog een behoor lijk ander pensioen genieten. En vervol gens komen dan de twee moeilijke groe pen, namelijk degenen, die uitsluitend van de A.O.W.-uitkeringen moeten leven en de A.O.W.-ers, die van maatschappelijk hulpbetoon nog iets extra's krijgen. Vanzelfsprekend verdienen de beide laatst genoemde groepen de bijzondere aan dacht. Hier is beslist geen sprake van welvaart. Velen voelen het vragen van extra ondersteuning bij maatschappelijk hulpbetoon als een vernederende zaak. zo dat zij maar voorttobben met hun kale A.O.W.-uitkering. Het is echter niet voor de eerste maal. dat aandacht wordt gevraagd voor de moeilijke groepen, die wij hier als drie en vier aanduiden. Bij de jongste kabinets formatie hebben toekomstige maatregelen op dit terrein zelfs een uiterst belangrijke rol gespeeld. Het al of niet deelnemen van minister Veldkamp aan deze kabinets formatie hing ervan af. Op dit moment kan rustig gesteld worden, dat het gehele bedrijfsleven en ook de re gering bereid zijn mee te werken aan het opvoeren van het A.O.W.-pensioen wat men noemt een „sociaal minimum", dat bovendien welvaartvast zou moeten zijn. De werknemersvakbeweging is na inge wikkelde berekeningen, uitgaande van het loon voor een ongeschoolde, gekomen tot een wenselijk A.Ó.W.-pensioen van 3250 per jaar voor gehuwden en van ƒ2358 voor ongehuwden De uitkeringen bedra gen thans resp. ƒ2454 en ƒ1578. De billijkheid van dergelijke verhogingen willen we niet bestrijden. De voor nog honderdduizenden Nederlanders bestaande ellende zou door deze verbeteringen vrij wel zijn opgeheven. Er zouden dan ook geen aanvullende uitkeringen van maat schappelijk hulpbetoon meer nodig zijn en niemand zou meer bij gemeentelijke of diaconale instanties zijn hand behoeven op te houden. Maar dan zai de optrekking van de A.O.W. tot het genoemde sociaal minimum ook inderdaad en ineens moeten geschieden. Een etappegewijze optrekking zou de be- hoelte aan aanvullende uitkeringen im mers doen blijven bestaan. Op welke wijze dit financieel allemaal te verwezenlijken zal zijn, is een moeilijke vraag. Het premiepercentage mag immers niet exorbitant hoog worden, maar ook ue rijksmiddelen zijn beperkt. Dit laatste geldt vooral wanneer men be denkt, dat ook voor de volkshuisvesting en voor de instandhouding van de Neder landse landbouw enkele belangrijke en financieel niet onaanzienlijke eisen op de kabinetstafel zijn gelegd. QP vele plaatsen in Europa staat het weer onder invloed van kleine sto ringen in hei luchtdrukveld. Wind brengen deze storingen vrijwel niet, maar regen des temeer. In de Alpen en de omgeving ervan viel op tal van plaatsen 10 tot 30 mm regen. In W est-Duitsland werd hier en daar meer dan 10 mm regen afgetapt. Ook ons land kreeg zijn deel, toen een regen- gebied bij zijn tocht over de Noordzee in betekenis toenam. Midden op de oceaan is een nieuwe depressie onderweg naar West-Europa. Op wat langere termijn bezien behoudt het iveer een onvast karakter en blijft het koel. Voor ons land binnen het bereik van de nieuwe depressie komt, komen er enkele tijdelijke opklaringen voor. Tendens stationair Hoogwater Schevenlngen 16 augustus: 0.09 van.; 12.55 n.m Strandverwachting Kleine depressie boven de Noordzee w"erChMtTed„ bü'fif;"»; HET WEER IIS EUROPA ook opklaringen. Meest zwakke wind tussen zuid en zuidwest In de middag '"Pporten hedenmorgen zeven uur ongeveer 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: tegen het weekeinde zal wind iets zuidelijker worden met a voer van iets warmere lucht, maar blijft wisselvallig. Ten per. '~a°° '~"'v d lï k Aanvankelijk opklaringen en op de mees- viissingen te plaatsen droog, later meer bewolking Eelde en van het westen uit toenemende kans De Bilt op regen. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en west. Dezelfde of iets ho- gere niiddagtemperaturen. (Opgemaakt Helsinki" gh. I Eindhoi 11.15 krijgen en noodzakelijke hervormingen uit te voeren. De stakers zijn niet tegen het eenpar- tijsysteem, maar ze willen hogere lonen en maatregelen tegen corruptie in rege ringskringen. De onlusten waren zuiver binnenlands. Europeanen werden niet gemolesteerd door de rondtrekkende groepen arbeiders. De veerdienst tussen Brazzaville en Leopoldstad is op last der veiligheidspo litie in Brazzaville gestaakt. Het vlieg verkeer van en naar het vliegveld van de hoofdstad gaat intussen normaal door. Vandaag zou in Kongo de derde ver jaardag van de onafhankelijkheid van de Franse overheersing worden herdacht. Youlou zou ter gelegenheid daarvan de enige party oprichten die het land voort aan zou besturen, de party van de Kon golezen, Stockti. Oslo Berlijn Frankfort München ZUrich 19 14 21 14 windstil :9 13 1 v 2 25 16 17 1 32 21

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1