Goede mogelijkheden m Voor de emigrant Avro-actiecomité nog even ontevreden 7 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 VAN ONZE SPECIALE VERSLAGGEVER LlNK VAN BRUGGEN Canberra, juli Austalië Is niet een land, maar een werelddeel, waarv an de economische ontwikkeling zich nog slechts in de ieginfase bevindt. Dank zij de grote mineralenrijkdom o.m. ijzer, koper, kolen, lood, uranium en bauxiet ;an van een grote toekomst worden gesproken. Terwijl het levenspeil al bijna zo hoog is als in de Verenigde itaten, moet het huidige stadium van de expansie der economie met dat van Amerika in het begin van de wintigste eeuw worden vergeleken en met dat van Ca nada zo'n twintig, dertig jaar geleden. Dit althans is de ncning van insiders, die de buitenlandse investeringsmogelijkheden in Australië hebben bestudeerd. Hoewel Australië een overwegend agrarisch land is, en de economie voor namelijk drijft op de export van land- bouwprodukten '80 procent van de totale uitvoer), is de industrie sinds de Tweede Wereldoorlog niettemin sterk gegroeid. In 1939 waren er 565.000 ar beidskrachten in de industrie werk zaam; op 't ogenblik al meer dan 1,2 miljoen. Tussen 1950 en 1960 nam het aantal fabrieken van 42.000 tot 57.000 toe terwijl in diezelfde periode de indu striële produktie zich verdubbelde. Ten dienste van een evenwichtig beeld moet er echter wel op gewezen worden dat de expansie en met na me de exportmogelijkheden van de Au stralische industrie door de aard van het land natuurlijke begrenzingen heeft Door zijn bodemgesteldheid, zijn kli maat en zijn geringe bevolkingsdicht heid zal Australië voor wat betreft zijn export nog geruime tijd goeddeels aan gewezen blijven op traditionele agrari sche produkten, zoals wol (30 procent van het wereldaanbod), granen, vlees en zuivelprodukten. Heil» '«'m n; sitf, klankbeeld (III) 21.30 Licht Instrumentaal ensemble 21.5o Kanttekenin gen 22.00 Lichte koorzang (opn) 22.30 Nws en SOS-berichten 22 40 Avondsluiting 23 00 Lichte gram 23 10 Btj de gratie Gods, klankbeeld 23.55—24.00 Hilversum II, 298 19 10 Jazzband en z d teugd VARA; 19.0o V d kindei ngsolis" 0 00 N' PRO: 19 30 ■ecedent, hoorspel rwege 22.3o Nws en NTS: 17 40— fdjournaal. KRO. cteur. NTS: 20 00 ht. KRO; 20.20 jatste aflev Brandpunt 20 55 Muziek istrijd (4e nt 20 5 r 21.25 Om v dien» levering) eerklinkt 2.2522.30 Journaal. Programma voor morqen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 /lorgengebed 7.15 Ouverture- lichte gram .55 Overweging 8.00 Nws 8.15 Inleiding Innemis 8 20 Hooemls 9.30 Klass gram i gram. NCRV. „Bestuur van wassen beelden' Geen eenheid in de gelederen 9.35 Waterstanden 9.40 KIl 10 00 Gram 10.03 Meln Herz 1st berelt. 0.15 Morgendienst 10. KRO: 11.00 V d zleV VAKERKENNING EN LEERLINGENSTELSEL Een vergroting van de uitvoer van grondstoffen, halffabrikaten en niet-ar- bcldsintensieve eindfabrikaten is zeker te verwachten, doch met een van ar beidsintensieve produkten. Hiervoor is het levens- en kostenpeil te hoog, met andere woorden: het zal moeilijk zijn te concurreren met het Japanse of het Chinese fabrikaat, waar nogal wat ar beid in geïnvesteerd wordt. Dat de Veri enigde Staten, die een nog hoger wel vaartspeil hebben, wel op de wereld markt kunnen concurreren is een ge volg van massa-produktle op zeer grote schaal, waar Australië voorlopig nog niet aan toe is. De nieuwe afzetgebieden, welke Aus tralië hard bezig is te exploreren, zijn Azië, de Verenigde Staten en Europa. Het gaat hierbij om de export van die goederen, waarinde voordelen van goedkope grondstoffen zijn herwerkt, om exclusieve fabrikatën, zomede om I de plaatsing van produkten tegen de additionele kostprijs. Japan en China zijn op deze gebieden reeds grote afne- mers. Peking koopt zelfs 't grootste deel I van de Australische wolopbrengst. Het valt niet te ontkennen dat ten aanzien van deze exploraties van een „heilig moeten" dient te worden gespro ken. Ten eerste zal Engelands komende toetreding tot de E.E.G export- en mis schien wel kapitaalverlies inhouden I (tussen 1947 en 1960 nam het Verenigd I Koninkrijk, dat straks met voor Au stralië minder gunstige tariefmuren zal moeten gaan werken, 60 procent, of wel 5,5 miljard gulden van de buitenlandse investeringen voor z'n rekening). Ten tweede is de binnenlandse markt be trekkelijk klein (onder de meest gun stige omstandigheden zal Australië vol gens de plannenmakers aan het eind van deze eeuw door op z'n hoogst 25 miljoen mensen bevolkt worden). Gewerkt wordt ook nog aan een uit breiding van de importvervangende in dustrie Men gaa-t in Australië meer en meer streven naar de fabricage van het kwaliteitsprodukt, dat tot nog toe ten achter bleef bij het buitenlandse. Bij i het publiek blijkt een neiging te be- i staan terug te komen van het zo lang Kruiswoordpuzzel 3 9 10 l 6 7 I 5 rjPj Lin 24 |H t Jl- a b ■Ril 1 -ft t" Horizontaal: 1. eikenschors, 4. hoofd stad van Massachusetts, 9. meisjes- haam, 11. niet gesloten, 12. doen of iemand cr niet is, 16. huisdieren, 17. at mosfeer (afk.), 18. gemeente in N.-Bra- Ibant, 21. gemeente in Gelderland, 22. inuzieknoot, 23. ingang. 25. boom, 27. soort hond, 28. gunstig gezind, 31. ontgonnen land, 32. bijrivier van de Ti ber. 34 gemeente in N. Holland, 35. sneeuwschaats. Verticaal: 1. oude lengtemaat, 2. tel woord, 3. spanstok van een spanzaag, 5. lichaamsdeel. 6. bezigheid tot ontspan ning, 7. voorzetsel. 8. voorvoegsel. 10. stad in Frankrijk, 13. plaats in Zeeland, 14. stengel. 15. een plant met bittere blaren en bloemen, 17. vaarwel. 19. go din van de dageraad. 20. einde. 21. op enige plaats. 24. ambtskleed, 26. bij woord. 28 kleefmiddel. 29 ontkenning Kspreektaal), 30. buiging, 31. afkorting op telegramformulieren (afk.), 33. on- les inziens (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. hak, 3. dra, 4. Ier, 6. ïhan. 7. oma. 9. aga, 11. is, 12. la. 14. «n, 15. FA, 17. Po, 19. et, 20. Rg, 22. nl, 23. log. 25. als. 27. sla, 29. sta, 30. hap, 31. moa. Verticaal: 1. ham, 2. kin, 3. dom, 5. 'og, 7. os. 8. al, 9. An, 10. af, 11. iep, 113. ant, 14. eer, 16. aal, 18. o.l., 19. Communicatie is een van de grote problemen van Australië. gehuldigde utiliteitsbeginsel: „Redelijk genoeg, is goed genoeg". Niet verheeld mag worden dat zich in de jaren '60—'62 een recessie heeft voorgedaan. Door de over-expansie zag de federale regering zich genoodzaakt scherpe kredietbeperkingsmaatregelen af te kondigen, welke overigens weer ingetrokken zyn. Hoewel met name de automobiel- en de elektrische appara- tenindustrie nog alttjd met overproduk- tle te kampen hebben, is de toestand thans weer zo goed als normaal. De werkloosheid is tot de gewone proporties teruggebracht, terwijl Can berra de inflatie-teugels wat beter in de gaten houdt. Duidelijk is echter dat er een grotere voorzichtigheid wordt be tracht met de uitbreiding van bestaan de en de vestiging van nieuwe bedrij ven, temeer daar de experts nog altijd van mening zijn dat het Australische Pond. wat betreft zijn koopkracht, enigszins is overgewaardeerd. Een de valuatie zou volgens velen de enige af doende remedie zijn tegen het hoge kostenpeil. Op dit moment is de werkgelegen heid in Australië goed te noemen. Het zelfde kan van de lonen wbrden ge zegd. Het algemeen tekort aan ge schoolde arbeidskrachten heeft tot ho ge (volgens velen te hoge) eisen van de zijde van de werknemers geleid, die in machtige vakbonden (in totaal 363 met een gezamenlijk ledental van bijna twee miljoen) verenigd zijn. In sommi ge vakverenigingen en ook in het over koepelend orgaan: de „Trades and La bour Council", is de links-extremisti sche invloed bijzonder groot, ofschoon het communistische element, landelijk gezien, te verwaarlozen is. De oorzaken hiervan zün te zoeken in het fanatisme, dat de linkse extre misten drüft invloedrüke posten te be zetten en het gebrek aan ambitie, eigen lek de ongeïnteresseerdheid, van de grote massa. overwerk (boven de veertig uren dus. die men per week geacht wordt te wer ken), voor arbeid tijdens de week-ends en op feestdagen. Voor ploegenwerk zijn eveneens extra betalingen vastge steld, welke gewoonlijk uiteenlopen van 10 tot 25 procent. In gevallen, waar be taling voor stukwerk is toegestaan, moet het tarief gewoonlijk zo hoog zijn dat een werknemer van gemddelde be kwaamheid tenminste 10 procent meer dan het normale loon ontvangt. Het is begrijpelijk dat veel immigran ten, die in het land van herkomst als vakman werken, niet altijd blijken te voldoen aan de Australische voorwaar den voor erkenning als vakman, omdat de vakopleiding onder zeer streng overheidstoezicht staat. Door de Au stralische minister van arbeid werd in 1951 een commissie benoemd met de op dracht in verschillende emigratielanden een onderzoek in te stellen naar de vak opleiding en de graad van het vakman schap in Europa. Deze commissie, die onder leiding stond van de heer E P. Eltham, bracht van 17 december 1951 tot 5 januari 1952 een bezoek aan Ne derland. waarbij o.m. ambachtsscholen en bedrijven werden bezocht. Na terugkeer in Australië brachten de heer Eltham en zün medewerkers een uitgebreid rapport uit, dat in amb telijke kringen bekend staat als het zo genaamde Eltham-rapport. Een van de belangrijkste punten was wel dat de herscholingscursussen in de Rijkswerk plaatsen verworpen werden als basis van vergelijking met de Australische opleiding tot vakman. Naar aanleiding van het Eltham-rap port heeft Canberra in 1954 een in structie doen uitgaan ten dienste van de selectie van vaklieden in de diverse takken van het metaalbedrüf- In deze instructie worden alleen vakopleidin gen, die door Bemetel, het Leerling stelsel voor Amsterdam C-O en de V.A3I. (eerste en tweede monteur) zün gegeven, acceptabel geacht voor het af geven van. een zogenaamde vakerken- plaats gevonden, doch zonder meer in het bedrijf werd gevolgd, wordt in de praktijk echter ook erkend. Een onder- scheid wordt voorts gemaakt tussen ar- beiders, die een vakopleiding vóór het bereiken van de 23-jarige leeftijd heb- ben gevolgd en arbeiders, die geen vak- opleiding hebben genoten, maar gedu- rende zes jaar als vakman hebben ge- werkt en als zodanig zijn beloond. De laatste categorie dient namelijk een vakproef te ondergaan. Zaak is dat de man, die naar Austra- lië wil emigreren, zich op het punt van de vakerkenning uitvoerig laat voor- j lichten. Teleurstellingen die er in ve- le gevallen zijn geweest kunnen hier- door worden voorkomen. Z Een ander punt dat de nodige aan- dacht dient te krijgen is het leerling- stelsel, dat in Australië algemeen is in- gevoerd. De periode van het leerling- schap is gewoonlijk vier of vijf jaar. Bij vakken, waarvoor de leerlingen verplicht zijn gedurende zekere perio- den een technische schoolopleiding te volgen, geeft de werkgever hiervoor gewoonlijk vrijaf met v<jl loon. In som- mige staten echter moet de leerling ge- deeltelijk in z'n eigen tijd een cursus volgen. Z Al naar gelang het betrokken vak vereist een cursus vier lot acht uur per week gedurende drie tot vyf jaar In plattelandsgebieden, waar geen techni- Z sche scholen kunnen worden bezocht worden correspondentie-lessen gevolgd. Hel loon van een leerling wordt be- rekend als een percentage van het ba- sisloon. of van het loon van een vak- man. Dit percentage loopt nogal uiteen, Z maar hier is een voorbeeld van de toe- passing van de industriële besluiten in de metaalhandel voor een leerlingschap van vüf jaar: eerste jaar 41 procent van het basisloon voor volwassenen, tweede jaar 52)4 procent, derde jaar 61)6 pro- cent, vierde jaar 92)4 procent en vijfde jaar 100 procent plus 1.16.00. Z Wie zou menen dat de AVRO, zo kloek naar buiten tredend met revolutionaire plannen ten opzich te van een soort doorbreking van het huidige omroepbestel en zich- Geèste- zelve uitroepend als nationale Ï^^Meded omroep, hecht en sterk de strijd 12.33 met ev. tegenstanders van haar Toch is het een feit, dat de heer Vogt jr. door het actie-comité als gewes telijk bestuurder gekozen in die ver gadering toezegde, dat het comité in derdaad in het licht van die „nieuwe koers" de strüdbül min of meer zou be graven. Het bestuur behield uit die woor den de overtuiglng.dat het nu gedaan was met de anrigheden binnenska mers. Maar dat is wel totaal anders uitgekomen. en tulnb» 13.00 Nws 13.15 muziek 13.40 Ge- Verwijlen Uit de pasverschenen uitgave het t In- lek 15.10 Klnderk» ste jaarvergadering (gehouden op 6 I 17.00 V d lichte orkestmuziek (gr) 18.30 Prome- de-orkest; Frans programma. -tilversum II. 298 m. AVRO: 7 '0 Ochtendgym 7.20 Lichte grj Nw? „V5 om iets 7.50 Dagopening AVRO: Lichte gram 9.00 De groenteman 9 05 Mo dern «strijkkwintet (gr) 9.4o Morgenwijding 10.00 Lichte gram 10.50 V d V' Huishoudelijke zaken, lezing Ir. orkest: balletmuz 12.00 Licfht orkest 12.30 Medèd ten behoeve van land- en tuin bouw 12.S3 Dansorkest en zangsolisten 13.00 Nws 13 :5 Europese roelkamplorn- «chappen ln Kopenhagen 13.25 Beursbe richten 13 30 Promenade-orkest 14.00 Blaastrlo: klass en moderne muziek 14.30 V d vrouw 15.05 Mezzo-sa. 15 3q Verborgen schatten: vergeten werk ■I vergist zich deerlijk. Het blijkt, Ja<.ivci Vili dat de binnenoorlog nog altijd niet J"Vd,' mct dlkke letters 16 20 is beslecht en dat het actie-comitè, wassenbeeldenspel" genoemd cn het be- zich noemende .Vrienden van de stuur zelf een stel wassenbeelden „met muziek AVRO" nog immer op hetzelfde een ingebouwd mechaniekje dat zó is 22?i ÏÏSit aambeeld hamert en dezelfde eisen dat zij luide applaudisseren unemaai. septet voor iedere redevoering die van achter •cp-nwp de bestuurstafel wordt gehouden, maar Een nieuwe publikatie van het co- dat niet werkt wanneer een spreker in de zaal het woord voert Natuurlijk telt het comité de heer W. Vogt niet by het bestuur, en al heeft Nw> mité, het maandblad dat verschünt VPRO: der het motto: „Ik behoef geen hoop te pakken, noch resultaten te volharden in myn streven", is dit bestuur duidelyk laten weten dat verbazingwekkend geschrift Het n de onenig- de AVRO. Al is jhr. Röell dan heengegaan als voorzitter teen van de oorspronkelijke iVrkteg" wïiire "de he'e~r Vogt"ter eisen van het comité), daarmee is niets veranderd, want ook nu nog geldt de het zich geheel achter de plannen 3 zün nieuwe adviseur schaart toch deugt het niet in de ogen van de Vrienden van de AVRO. De vurige op- WP discotheek 16.30 Jeugd en ritme 17.00 Nws 18.15 Europe; Jeugd 18.00 zitter en'iehapp» igen 18.20 Metropole orkest e's dat «.de voorzitter zal aftreden' daarmee doelt men nu op de wnd. voor- W. Hoekstra, die eerst toch TEILEVISIE AVRO: 14.30 V d vrouw 15.15 Pauze 15. 15.45 V d kinderen 19.30 4.000 000 mijl» per week. '.OO-Jarig bi gadering uitte, nl. dat deze bijeenkomst mede diende „om de eendracht te her stellen" zijn helaas bü de vereerders van de spreker oor-in-oor-uit gegaan. Want de eendracht is nog altijd zoek en de verwijten stapelen zich op. Al hebben de leiders van het comité i wel het vertrouwen van de „Vrienden van de AVRO" genoot. Het blykt. dat men pas tevreden zal zijn. wanneer de heer W. Vogt, die eergisteren 75 Jaarvergadering (,n het maandblad jaar werd, de voorzittershamer ter fxt™s° redevoeringen ge- ïdse 19 50 Kijken 20.00 Journaal. AVRO: 20 20 H; 20 40 Zingend in de wildernis. Maurice Chevalier „voor U, mevrouw' hand neemt Dat mr. Hoekstra tijdens de buitenge- •tuk wone algemene vergadering (van een half uur) gehouden op 25 mei j.L, waarin hij mededeelde dat de heer Vogt als adviseur honorair tot de ver eniging was toegetreden, met enkele krachtige volzinnen het actiecomité het 8 e aar zwygen oplegde, zeggende „dat het geen tijd meer was om aan kleine houden op hoffelijke plannen toejuichende en beleefd vra gende of men de heer Vogt niet liever voorzitter zou maken dan adviseur, toch heeft het comité van oppositie, blijkens de geest van deze nieuwe pu- blikaties zijn onverzoenlijke houding Donderdagmiddagen half drie zal Verlanglijstje Maurice Chevalier speciaal voor de te levisiekijkende dames optreden in een uitzending van de AVRO. AVRO heel grote plannen had Wat Melbourne bij avond Bindend Lonen, werkuren en andere arbeids voorwaarden worden in Australië vast gesteld door zogenaamde industriële hoven van de federatie en de staten, welker besluiten en uitspraken wette- lyk bindend zijn. Iedere volwassen werknemer moet tenminste het mini- mum-basisloon ontvangen Voor de hoofdsteden der zes staten bedraagt dit basisloon gemiddeld 14.08.00 per week of ruim f 115. Werkende vrouwen krijgen ongeveer 75 procent van het salaris der mannen. Extra betaling, de zogenaamde diffe rentiatie, is voorgeschreven voor werk nemers in beroepen, waarvoor vakken nis is vereist. Het bedrag van deze dif ferentiatie wordt bepaald door het vak, dat wordt uitgeoefend, zomede door de graad van vakkennis. Zo ontvangt een bankwerker f 156.40 per week, een gcrcedschapsmaker f 168.-, een metselaar f 178,-, een tim merman f 181.30. een loodgieter f 182.76 een landarbeider tussen de f 130.- en f 135,-, een slager f 155,80 en een schoen maker f 151,20. De voorgeschreven Io nen zün mlnlmum-lonen. De werkge vers mogen meer betalen en doen dit ook vaak. Meer en beter De inkomstenbelasting en de sociale bijdragen dragen een progressief ka rakter. Iemand die een hoog inkomen heeft, betaalt veel; een laag inkomen wordt slechts matig belast. Duidelijk is dat de hierboven gedane loongreep niets zegt van de koopkracht van het Australische Pond en van het kosten peil. In 't algemeen kan echter gesteld worden dat zowel de geschoolde als de ongeschoolde werknemer in Australië meer kan doen en beter kan leven dan in Nederland. Er zijn nog speciale tarieven voor „Schipper naast God", schamperde Westra. „Wat heeft zo'n ongelukkig stuurmannetje in de melk te brokken?" Op de bak heerste, niettegenstaande de ter gende hitte, een stemming of het kermis in vol le gang was. Ze lachten en maakten grollen: ze zongen uit volle borst en sloegen elkaar op de schouder, alsof er nog nooit een kwaad woord tussen hen was gevallen en geen oog ooit met een vuist had kennis gemaakt. De „ouwe" had hun verteld, wat ze te wachten stond en al wis ten ze dan ook niet, wat het voor ieder wel kon worden, over „joetjes" of „gele ruggen" werd eenvoudig niet meer gesproken. Zij dachten nu al in getallen, die tot dusver in hun brein slechts hadden bestaan voor mijl-afstanden Onder het werk door konkelden de getrouw den, hoe ze wat uit de handen van het vrouw volk zouden kunnen redden. Anders ging het toch maar in nieuwe gordijnen of potten en pannen of in een nieuw lopertje op de trap en andere niets-nutte dingen. Was het nu maar een buiten kansje van een paar tientjes, dan had je het wel achterover kunnen drukken, maar zo'n bom cen ten Maar hoe ze ook piekerden en konkelden, ze konden de weg niet vinden en keken alleën maar met onverholen jaloezie naar wie nog „vrije jongen" was. „Daar hoef je heus niet jaloers op te zijn", zei de „boots" levenswijs, „die vinden best een paar dames, die ze d'r af helpen. Voordat ze het goed en wel in de ballen van hun hand heb ben, zijn ze lens en houwe ze zelfs een pijn in d'r knar over." „Maar wat mot je dan doen?" vroegen ze. „As de vrouwmensen d'r op gaan zitten, ben je het ook kwijt en wat motte wij met een nieuw loper tje op de trap, dat toch door de mensen van drie hoog stuk wordt gelopen?" „Doe dan wat ik doe," zei Dirk Zijlinga. „En dat is?" „Ik neem mijn vrouw mee naar de ouwe Mar- ONDER VALSE VLAG wordt opnieuw geïnterpreteerd als een reeks onverbiddelijke eisen. Wij kennen ze nog van drie jaren ge- leden: aftreden van de voorzitter (en nu ook van het hele bestuur, indien dat toch maar een wassenbeeldenspul blyft), wijziging van de statuten vol- gens het hooglerarenrapport dat dateert van 1955 (en dat, volgens het comité, „in de brandkast is weggestopt"), het- welk nu wel door een kleine commissie mag worden aangepast aan de huidige omstandigheden, en vrye verkiezingen voor de gewestelijke besturen, zonder bemoeiingen van het hoofdbestuur. Het maandblad zegt, dat er ter ver- gadering tenminste eén „doelpunt is gemaakt", want mr. Hoekstra zegde Z toe. dat bet hoofdbestuur van de AVRO zich niet zal mengen in de gang van zaken bü de verkiezingen van gewes- telyke bestuursleden in 1964. I Twijfelachtig In deze geest van onderlinge twist en onaangename verhoudingen wil de AVRO zichzelf nu opwerpen als de krachtige nationale omroep, op welke iedereen zou hebben gewacht. Een twijfelachtige kwestie, gezien haar onmacht om het althans eerst in j eigen gelederen eens te worden. Zoals het nu is. tracht men van weerszijden in de beide groeperingen elkaar met woorden te overbluffen. Bij die woor- den zyn nogal wat onplezierige betite- l lingen ook. Als de heer Vogt in de al- gemene vergadering van leer trekt over „een sterfhuissfeer" welke de al- gemene vergaderingen pleegt te ken- merken, en daarbij het woord „dooie dienders" hanteert, laat het comité die baar ben je stomdronken of lijd je aan zenuwtoe- wrange opmerkingen weg uit de publi- vallen. Probeer nu eerst maar eens tot tien te katie van de rede. maar zegt wél dat tellen en vertel me dan rustig en kalm, Wbt er de heer Vogt het bestuur op het po- dium „dooie dienders" heeft genoemd. Zo kan men wel doorgaan. De een tijns en dan laat ik ons raden wat we met de centen moeten beginnen. Tegen mijnheer Hein of mijnheer Koenraad durven ze toch geen biet in te brengen." Lewietje had ergens een stompje krijt opgedo ken en zat bij luik 4 op het stalen dek te reke nen. Hij dacht aan een „jofel pakkie" met brui ne schoenen cn een stoomfiets en een handtasje voor een meisje waarop hij een oogje had en ontelbare bioscoopjes en ijs en glaasjes bier er tussen door. Maar hij kwam tot, voor zijn begrip, zulke astronomische cijfers, dat hij ten slotte het stompje krijt moedeloos over boord keilde, „Ja ze benne me daar helemaal mesjokke", zuchtte hij. De oude heer Bodenstein keek in de hoorn van zijn telefoontoestel, waaruit een gekakel opklonk, alsof er aan de andere kant van de lijn een te druk bevolkte kippenren was. Bedenkelijk schud de hij het hoofd en zuchtte: „Dat is een idioot aan de andere kant van de lijn." Toen bracht hij resoluut de hoorn weer aan zijn oor en schreeuwde: „Stop, zeg ik je ik kan geen woord verstaan en het lijkt wel of ik met een gekkenhuis verbonden ben Wat is er aan de hand en wie ben je?" „Stop", commandeerde Bodenstein op de toon van een sergeant-majoor, „het enige dat ik nu begrepen heb is, dat ik met Martijn spreek. Daarmee had je kunnen beginnen, maar blijk- de hand is." Inderdaad was er even stilte. Toen vertelde Hein met een stem. die van emotie trilde werden de rollen omgeke zenuwachtig op zijn stoel rond te draaien; zijn j ogen werden hoe langer hoe groter; zijn mond viel langzaam open, als was het een automaat, waarin een penning geduwd moest worden. Ein- j delijk stootte hij uit: „Hoeveel zei je ,wat zei je Neen, het is niet waar... Man, weet je wel wat je zegt: twee ton. ..kerel.twee ton! Het is niet te ge loven En die vent hebben jullie 3 durven uitschelden..Wat zeg je., hypotheek? Ja dat haalt je de koekoek, dat je die opzegt. Wacht ik kom naar je toe, want dat moet ik met mijn eigen ogen zien Twee ton!" „Kom vanavond maar," riep Hein. „Vanavond hebben we feest. Ik heb al de vrouwen opgetrom- j meld. Ze weten nog van niks en dan zal je ogen zien!" „Man, man. wees toch voorzichtig. Als je zo l maar een boodschap stuurt om vanavond te ko- men denken ze minstens, dat de schuit met man Zwitserse televisie zal voortaan en muis naar de kelder is Waar is de „Ka- °P zondag cn op kerkelijke feestdagen tryn" intussen?" geen speelfilms meer mogen uitzenden. „Dat is nou net mijn enige ellende, man. Er r Dit is een overheidsbesluit (de Zwit- is helemaal geen „Katrynsveen" Die Beun- serse televisie is deel van de staatsom- ders Een zeerover heb ik gezegd, en daar Z roep), omdat in verscheidene kantons blyf ik bij." de bioscopen op zondagen en feestda- „Hij schynt je dan toch maar de buit te stu- gen gesloten moeten zün. ren grinnikte Bodenstein in de telefoon. Kan men dan via de televisie wél Maar wat praat je voor onzin? Er is helemaal speelfilms zien, dan vormt dit een in- geen „Katrynsveen"? Hoe zit dat dan?" breuk op wettelijke bepalingen. Het zyn „Zal ik je later wel vertellen. Dat is veel te Z de bioscoopeigenaren geweest, die de lang om dat door de telefoon te blazen. Boven- regering op deze kwestie attent hebben dien, ik heb geen tyd meer Vanavond en de telefoon zweeg. Verbijsterd keek Bodenstein nog even in de nu dode hoorn. Toen legde hij hem op de haak en i zuchtte „Dus tóch Bek!" van het actie-comité en zo wordt de burgeroorlog in stand gehouden. Wij geloven dat het de hoogste tüd wordt, dat de AVRO een dcugdclük eind maakt aan deze paleisrevolutie, welke haar gezag cn haar status als - „vereniging" deerlük aantast en 4n een zeerover onprettig licht stelt. Want met woor- Wat? De den alleen komt men er niet, men kan x zelfs geen onmacht mee verdoezelen. Zwitserse tv: op zondag geen film gemaakt en het redelijke antwoord moest dus zyn, dat de televisie geen privileges kon krijgen die in strijd zijn I met de wet op de zondagsheiliging. (Wordt vervolgd).»»

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7