Richtlijnen veiligheid bindend vaststellen Wilde betoging bij de muur In oktober weer gesprek tussen EEG-Engeland India vijand no. 1 van Pakistan Skoplje noteert vier bevingen hi eett Êoftfe Ky, Teeltbedrijven 5 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 Baby verschaft Jimenez nog enig respijt De voormalige Venezolaanse president (1952-1958) Marcos Perez Jimenez, die thans als balling in de Ver. Staten woont, is nog niet uit Miami, in de Ame rikaanse staat Florida vertrokken, ook al is daar dinsdag een huiirvllegtulg aangekomen, dat door de Venezolaanse regering werd gezonden om hem op te halen. Wilis waar is een poging /-,jn Jimenez" advocaat om uitstel van de uitlevering te verkrijgen, in afwachting van de uit spraak over een door Jimenez tegen zijn uitlevering aangetekend beroep, op niets uitgelopen, doch een andere, meer men selijke factor heeft veroorzaakt dat de ex-president de Ver. Staten nog niet zal verlaten. Zoals gemeld heeft de 26-jarige Ilona Marita Lorenz een gerechtelijke eis te gen Jimenez ingesteld, die volgens haar de vader van haar kind is. In eerste aan leg is deze eis afgewezen, doch Ilona kreeg het recht om in hoger beroep te gaan. Zij heeft hiervan gebruik gemaakt, doch het hof van beroep is met vakantie, zodat het zich niet vóór vrijdag a s. met deze zaak zal kunnen bezig houden. Het geen dus inhoudt dat Jimenez weer enig respijt heeft gekregen. Eerste motie tegen premier Nehroe Voor het eerst sedert de Indische onaf hankelijkheid is gisteren een motie van •wantrouwen tegen de regering van pre mier Nehroe voor debat in het parlement toegelaten. De niet-communistische partijen van de oppositie dienden de motie in. Daarin werd geen specifieke reden genoemd voor de poging om de regering af te keuren. Nehroe heeft een overgrote meerder heid in het parlement, waardoor de motie kan worden verworpen wanneer er vermoedelijk de volgende week over wordt gestemd. Sprekers, die de motie steunden zullen naar verwacht wordt kritiek oefenen op de wijze waarop de regering de noodtoe stand, veroorzaakt door de Chinese in vasie, behandeld, de prijsverhogingen en hoge belastingen. Derde mensoffer aan Boeddha in Vietnam in de nacht van maandag op dinsdag een zeventienjarige boeddhistische mon nik zelfmoord gepleegd door zich in brand te steken. Het was de derde mon nik die zulks deed uit protest tegen de godsdienstpolitiiek van het be wild van de r.k.-president Ngo Dinh-Diem. Boed- disten dreigen met nog meer zelfmoor den ter ere van hun geloof en God. Heinrich Albertz, de plaatsver vangend burgemeester van West- Berlijn heeft ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van de Berlijnse muur kransen ge legd by vijf gedenktekens voor Oost-Berlijners, die bij vlucht pogingen om het leven zijn ge komen. Bij het monument voor de onbekende vluchteling in de Bernauerstrasse werd een ere wacht gevormd door de werken de jeugd, toen de heer Albertz (derde van rechts) de krans legde. China noemt kaart een vervalsing Het officieel communistisch Chinese persbureau Hsinhua heeft officieel ont kent, dat het kaarten heeft uitgege ven waarop Russisch gebied in Azië als Chinees grondgebied wordt aange duid. Ook zou het bureau geen artikel hebben gepubliceerd, waarin werd ge zegd dat China verdragen zal opzeggen waarbij het grondgebied heeft verloren of over deze verdragen opnieuw wenst te onderhandelen als de tijd er Het persbureau .zegt. dat het artikel en de kaart, die op 8 juni voor hef eerst werden gepubliceerd door het En gelstalige weekblad Current in Bombay, vervalsingen zijn. Macmillan: „wij smeken niet De Britse premier Macmillan heeft gisteren in Stockholm eens precies gezegd hoe Engeland over toetreding tot de E.E.G. denkt. Zijn land is niet bereid zich te vernederen om zich een plaats in de gemeenschap te verzekeren. ,,Wij smeken niet", 7.0 zei Mac millan, „om toegelaten te wor den, wij kruipen niet, wij zijn van plan te leven en redden het goed. De onderhandelingen zijn voorlo pig geëindigd." Intussen zullen de ministers van bui tenlandse zaken van Engeland en de zes EEG-landen op 25 en 26 oktober waar schijnlijk in Brussel bijeenkomen ter bespreking van vraagstukken verband houdend met de Europese eenwording In het algemeen en de betrekkingen tussen Engeland en de E.E.G. In het bijzonder. De conferentie zal worden geleid door minister Luns. Dit zal de eerste bijeenkomst van de ministerraad van de Westeuropese Unie zijn, sinds het afbreken der onderhande lingen over Engelands toetreden tot de Europese gemeenschappelijke markt, nu bijna zeven maanden geleden. De raad was in april 1962 voor het laatst bijeen. Later deelde een woordvoerder van Dictator Rakosi (71) overleden Volgens reizigers, die dinsdag uit Boedapest in Wenen aankwamen, is de vroegere „stalinistische dictator" van Hongarije, Matyas Rakosi in de Sowjet- unie gestorven. Het nieuws zou het hoofdkwartier van de communistische Eartij in Hongarije afgelopen zondag ebben bereikt. Het is nog niet bekend waar Rakosi. die kort voor de Hongaarse opstand van 1956 naar Rusland vluchtte, zal worden begraven. Rakosi bereikte de leeftijd van 71 jaar. Tijdens de Tweede Wereldoorlog ver bleef hij in Rusland. In 1945 keerde hij met het rode leger naar Hongarije terug en klom spoedig op tot het leiderschap van de communistische partij. Hij verloor aan invloed, toen Imre Nagy, die na de opstand in 1956 in Roe menië is geëxecuteerd, in 1953 premier werd. In 1955 werd Nagy tijdelijk uit zijn ambt ontzet. Rakosi bleef partij leider. Rakosi was een van de felste tegen standers van president Tito. het Belgische ministerie van buitenland se naken mede, dat de plaats van bijeen komst nog niet definitief is vastgesteld. Dit zal geschieden in een vergadering van de permanente vertegenwoordigers der Westeuropese Unie die de volgende maand in Londen zal worden gehouden. Volgens de woordvoerder heeft Ne derland, dat op het ogenblik het voor zitterschap van de ministerraad bekleedt, Brussel als conferentieplaats voorgesteld. Pakistan beschouwt India nog steeds als zyn belangrijkste vijand en het heeft alle redenen voor ongerustheid gezien de groeiende kracht van dit land. Dit heeft maarschalk Mohammed Ajoeb Khan. president van Pakistan, gis teren gezegd toen hij een radiotoespraak hield ter gelegenheid van de onafhanke lijkheidsviering in zijn land. Volgens de president heeft de Indiase buurstaat grote hoeveelheden wapens ontvangen ondanks het feit dat van een eventueel ernstig conflict tussen China en India geen sprake kan zijn omdat beide landen wel weten dat een dergelijke strijd tot beider vernietiging zou leiden. President Ajoeb Khan uitte zijn vol doening over het grensakkoord dat zijn land met communistisch-China heeft gesloten. Het speet hem dat hij met In dia geen overeenstemming inzake Kasj mier kon bereiken. Twee Spanjaarden krijgen doodstraf Een militair gerechtshof In Madrid heeft twee Spanjaarden. Joaquin Del- gado en Francisco Granados. ter dood veroordeeld. ZU waren ervan beschuldigd vorige maand In Madrid bomaanslagen te hebben gepleegd op een politiebureau en voor het gebouw van de vakbond. Vier andere verdachten werden veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot zes jaar. De doodstraffen tegen Granados en Delgado moeten nog door de „juridische autoriteit" worden bekrachtigd alvorens ze kunnen worden uitgevoerd. Bij een van de explosies werden 27 per sonen gewond. Beide mannen trokken hun oorspronkelijke bekentenis in. Wel gaven zij toe kneedbommen Spanje te hebben binnengebracht voor terroristi sche doeleinden Zij waren lid van de anarchistische jeugdbeweging, die tegen Franco is gericht en Toulouse als cen trum heeft. Al weer tivee jaar geleden Politie had handen vol Een wilde demonstratie van jon ge Westberlijners tegen de muur die op 13 augustus 1961 dwars door de vroegere Duitse hoofdstad werd opgeworpen, heeft gister avond en vannacht verscheidene schermutselingen met de politie tengevolge gehad. De demonstran ten waren voornamelijk nozems Er vielen enkele gewonden, toen de politie van gummiknuppels ge bruik maakte en de betogers met stenen gooiden. Ook werden en kele arrestaties verricht. Na korte tjjd te zijn vastgehouden werden de jongelui echter weer in vrij heid gesteld. Wild Met spreekkoren van ..de muur moet weg" begon de menigte zich tegen acht uur bij de (Amerikaanse) controlepost Charlie te verzamelen. De demonstran- die eerst een krans hadden gelegd en gedenkteken voor hen die bij de r zijn gedood, begonnen wild te worden, toen een Russische personen auto die Oostduitse kentekenen droeg, naar Oost-Berlijn trachtte te komen. Zij beukten op de wagen en sloegen met een staaf de achterruit in. Twee zoeklichten aan de andere kant va muur werden met stenën kapot Stenen Na verschillende vechtpartijen bij Checkpoint Charlie verplaatsten de de monstranten zich naar de oversteek plaats in de Heinrich Heinestrasse. On geveer 100 politiemannen vormden hier een cordon en hielden de opdringende menigte tegen. Het aantal demonstran ten werd door de journalisten op 150C geschat. Zij riepen in spreekkoren: Hang Ulbricht op. Toen de politie de menigte een plein begon op te drijven, werden de demonstranten venijnig. Zij gingen met stenen gooien. Een perso nenauto van de Amerikaanse politie moest het ook ontgelden. Versterking Nog .ongeveer 200 man van de oproer politie kwamen versterking bieden er begonnen met gummiknuppels op de de monstranten in te slaan. Verdere poli- tieversterkingen sloten het gebied var J- muur zo grondig af, dat de leiders de demonstratie er bij hun volge lingen op aandrongen naar de controle post Charlie terug te keren. Het duur de lang, voordat hieraan gehoor werd gegeven. Tenslotte verging hun de Indonesisch verzet tegen federatie van Maleisië Op een massabijeenkomst in Bandoeng, gericht tegen de vorming van de federa- tie-Maleisië heeft men er bij de Indo nesische regering op aangedrongen de Britse eigendommen in Indonesië te Op de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt dat de federatie-Maleisië, die Singapore, Ma- lakka, Noord-Borneo en Serawak moet omvatten „een Britse vinding is bestemd om de Britse economische, politieke en militaire belangen in Zuidoost-Azië te beschermen". De bijeenkomst was georganiseerd door het Front voor de Jeugd, waarin de communisten het voor het zeggen heb ben en het politieke verbond van het nationale front Vorig jaar Bij de eerste verjaardag van de muur vorig jaar hielden ongeveer 10.000 inwoners van West-Berlijn wilde demonstraties. Er wonen 2.2 miljoen mensen aan de westelijke kant van de Nederlander voor Poolse rechter Een Nederlands staatsburger, J. de R. uit Amsterdam, 34 jaar. die op 23 juni van dit jaar door de politie te Warschau is aangehouden, zal tegen einde septem ber voor de arrondissementsrechtbank te Warschau moeten verschijnen. Hij wordt naar de rechtbank bekend maakte, ver dacht van hulpverlening aan een Oost duitse staatsburgeres, de 25-jarige me juffrouw Christe Neffe uit Goerlitz. bij poging om illegaal de Poolse grens overschrijden op het Okecie-vliegveld Warschau. ,Dit is meer een liefdesgeschiedenis heeft geen politieke achtergrond" deelde een zegsman van de rchtbank Ferhat Abbas treedt af uit protest De voorzitter van de Assemblee. Ferhat Abbas is afgetreden uit protest tegen het beleid van de regering Ben Bella. Uit welingelichte bron wordt vernomen dat hij voorbereidingen treft om onmiddel lijk het land te verlaten. Naar vernomen wordt heeft de minis terraad het ontslag van Abbas aanvaard. De vroegere apotheker heeft een tijd lang aan het hoofd van de revolutionaire regering in ballingschap gestaan, terwijl Ben Bella de laatste oorlogsjaren in een Franse gevangenis doorbracht. Nieuwe president Oost-Ka tanga De wetgevende vergadering van de nieuwe Kongolese provincie Oost- Katanga heeft gisteren Edouard Boe- loendwe, lid van de Kongolese nationale vergadering, tot president van Oost Katanga gekozen. Het Kongolese parlement heeft op 2( juni een wet aangenomen, waarbij het grootste deel van Zuid-Katanga in dt nieuwe provincie Oost-Katanga werd in gelijfd. Bij die gelegenheid werd presi dent Tsjombe van Zuid-Katanga. die toen voor medische behandeling in Parijs verbleef, uit zijn presidentsambt ontzet. Volgens het Zuidslavische persbureau Tanjoeg zyn tussen maandag- en dins dagmorgen vier nieuwe krachtige bevin den in Skoplje geregistreerd. Enkele ge houwen. die reeds door de ramp van de 26e juli beschadigd werden, stortten thans geheel in. Van de mensen, die b(j deze ramp om het leven kwamen, zyn er tot dusver .032 geïdentificeerd. De Amerikaanse kanaalzwemster Vlary Reveil heeft dinsdag verklaard dat poging om het Kanaal over te n heeft uitgesteld omdat een van naar lievelingsotters ziek is. Welke lering uit brand Slikkerveer (Van een onzer redacteuren) De vuurzee in Slikkerveer die catastrofaal kon worden omdat bij het flatblok van een brandgevaar lijke constructie sprake was, heeft bij velen vragen doen rijzen. En dat niet alleen: als men weet dat de telefoon bij het Brandveilig heidsinstituut van de TNO, bij de Rijksinspectie van de Brandweer en bij tal van andere instanties, die over deze zaak kunnen oorde len, vandaag de dag nóg niet stil staat van mensen die het hunne willen weten over de brandveilig heid van de door hen bewoonde flat of andere woning, dan kan zelfs van een zekere mate van ongerustheid gesproken worden. De voornaamste vragen zijn wel: Wat wordt er uit een oogpunt van het voor kómen van branden in ons land ge daan? Zijn er in dit opzicht voorschrif ten en zo ja, wie stelt die vast? Voorts: Wie is nu voor zo'n geval als de flat- brand in Slikkerveer verantwoordelijk? Van de beantwoording dezer vragen hangt een heleboel af. omdat enkele globale cijfers al een indruk geven van de belangrijkheid dezer materie. In ons land komen namelijk jaarlijks ongeveer 15000 branden voor. waarbij de hulp van de brandweer wordt ingeroepen. De on middellijk hieruit vloeiende schade be loopt, ruw geschat, 100.000.000, zegge honderd miljoen gulden! Dat wil zeg gen: exclusief de bedrijfsschade, die op zijn minst een véélvoud van die hon derd miljoen omvat. Meer brandschade Daarbij komt dan nog, dat niet alleen ln Nederland, maar in geheel West- Europa een voortdurende stijging van de brandschade is te constateren, waarbjj verleden jaar zelfs een absoluut record werd geboekt. Brandverzekeraars spreken in dit verband van een geleide lijke verslechtering der risicokwaliteit. Dat geldt in de eerste plaats het mo derne bedrijfsleven, dat, in tegenstelling met vroeger, zijn fabrieken als door lopende ruimten bouwt en niet meer. zoals eertijds over afzonderlijke, dus kleinere ruimten, wil beschikken. Ver der worden nieuwe materialen en nieuwe bouwsystemen gevolgd: van allerlei nieuwe fabricageprocede's kent men de brandrisico's nog onvoldoende. Tenslotte is er, vergeleken met vroeger, ook veel meer opslag dan vroeger; door plaatsgebrek in tè kleine ruimten. Dit alles vergroot dus èn de kans op brand èn de moeilijkheden om een even tuele brand zo effectief mogelijk te be strijden. Voor huizenbouw geldt die factor van nieuwe bouwsystemen ook. Sommige leken menen wel eens te kun nen vaststellen dat de moderne beton bouw toegepast bij woningcomplexen zo goed als brandveilig is, maar dat is slechts ten dele waar. Het kriterlum is Immers altijd: wat bevat zo'n woningcomplex toch nog aan brandbare bouwmaterialen. Nog heel wat! Voeg daarbij de normale inventaris van een woning, die overwegend brand baar Is en men komt juist tot de con clusie dat eventueel vuur voedsel ge noeg kan vinden om zodanige tempera turen te doen ontstaan dat betonnen plafonds het volledig kunnen begeven met alle gevolgen van dien. Er behoeft dan nog geeneens sprake te zijn van een werkelijk brandgevaarlijke construc tie, zoals In Slikkerveer! Brand had ook goede zijde gister sanleidini taculaire brand te veer voorlichting gegc de brandbeveiligingsmi in ons land. Uit bet op deze bijeenkomst alt enkele gesprokken die hebben is bijgaand arl Slikker- al regel en flatbrand. omdat be bij TN<3 hierove Slikkerveer heeft in dit voordeel gehad dat beveiliging er weer bouwmaterialen en bouwconstructie» op eigenschappen, die van belang zijn voor dc brandpreventie, onderzoekt. Hierbij moet aangetekend worden dat verschillende fabrikanten hun materia len en constructies weliswaar eigener beweging ter onderzoek aanbieden, maar helaas vele ook niet! Deze laatsten laten namelijk dan pas onderzoeken in dien zonder gunstig rapport geen toe stemming voor gebruik wordt gegeven. (Omdat de betrokken Instanties daar veel aan zullen hebben is besloten dat er een losbladige uitgave komt waarin de rapporten van alle goedgekeurde ma terialen en constructies zullen voorko- Er is voorts een speciale werkgroep die plaats gehad hebbende branden analyseert om daaruit weer lering te trekken. Het Brandbeveiligingsinstituut neemt met hetzelfde doel in Delft ook tal van brandproeven, soms op vrij gro te schaal. Er is thans zelfs sprake van dat tien landen in West-Europa gaan samenwerken om een uitgebreid brand- proevenprogramma af te kunnen wer ken. een totaalstudie die niet minder dan 20.000 proeven zal omvatten. Brandp] roeven zijn de pogingen die worden onderno men om de mensen voor te lichten over de brandgevaren wel zeer belangrijk te noemen. Tooh blijft dit aspect, even als de brandbestrijding 'het blussen) hier verder buiten besohouv/mg omdat h't naar aanleiding van de brand in S..ickerveer tooh irn eerste instantie moet gaan om de beperking van een eventuele brand door middel van een zo brandveilig mogelijke bouwconstruc tie. plannen in bij het College van burge meester en wethouders der betrokken gemeente. Dit plan wordt dan door de dienst Openbare werken dier gemeente op zijn mérites beoordeeld, óók voor wat betreft de brandveiligheid. Bij dat laatste kaïn de plaatselijke brandweer om advies gevraagd worden, waarbij op hun beurt de rijksinspectie Brand weer. het Brand veiligheidsinstituut TNO dan wel de Stichting Ratiobouw een rol kunnen spelen. Let wel: kun- Maatregelen? Maar goed: de belangrijke vraag is derhalve hoe het in ons land met de brandveiligheid is gesteld, met andere woorden wat er wordt „gedaan" om het gevaar van branden tot een minimum te reduceren In de eerste plaats moet daarbij worden gewezen op de pogingen die worden ondernomen om branden te voorkómen, voorts hoe ze kunnen wor den beperkt en ten derde hoe ze kunnen worden bestreden. Als men weet dat 95 procent van alle branden te wijten is aan onkunde, on voorzichtigheid en roekeloosheid, dan In het laboratorium van het brand veiligheidsinstituut van de Organi satie Toegepast Natuurwetenschap pelijk Onderzoek in Delft is tijdens een bijeenkomst voor autoriteiten en journalisten een nadere uiteenzet ting gegeven over problemen betref fende het voorkomen, beperken en bestrijden van brand. De recente brand in het woningblok te Slikker veer was de aanleiding tot deze bijeenkomst. Hoe een brand zich kan uitbreiden, werd aangetoond via een experiment met een model. Want geen van die drie organisaties heeft uitvoerende bevoegdheid ten aan zien van de brandveiligheid. Deze uit voerende bevoegdheid is immers bjj de wet opgedragen aan de gemeentebestu ren. krachtens het beginsel van de ge meentelijke autonomie. Daarom is de naam RijksINSPECTIE Brandweer eigenlijk onjuist, eenvoudig, omdat deze dienst geen inspectietaak hééft; zij adviseert stimuleert en pro pageert slechts, met het zwaartepunt op het eerste. Adviseren doet ze, als een gemeente haar daarom vraagt. Inderdaad zijn er vrij veel gemeen ten, met name de grote, die in scaat zijn zelf o.m. hun uitvoerende taak ten aanzien van de brandveiligheid die be tracht dient te worden bij de bouw. te verrichten. Bij de kleinere gemeenten wordt dit evenwel moeilijker en in zulke gevallen kan dus de Rijksinspec tie te hulp worden geroepen. Vooral met het oog op de ambtena ren Bouw en Woningtoezicht van klei ne gemeenten heeft de rijksinspectie enkele jaren geleden cursussen geor ganiseerd die gegeven werden op de stafschool van de BB te Barneveld. Want hier ligt inderdaad een terrein braak! Tot nu toe hebben ambtenaren van 300 kleine gemeenten (ook gemeen te opzichters) aan die cursussen deel genomen en men gaat daarmee voort. Dit dus voor wat de Rijksinspectie brandweer onder meer voor de preven tie doet. Tenslotte is er dan ook de particulie re Stichting Ratiobouw (Bouwcentrum) die als een van haar taken ziet de be oordeling van materialen en constructie» op brandbeveiliging. Om misverstanden te voorkomen: zij keurde destijds de be wuste Slikkerveerse dakvezelplaten op brandveiligheid goed; een uitslag die ze nog staande houdt. Echter werd haar alleen d i t materiaal ter keuring aan geboden; over de toepassing van een en ander alsmede de constructie was haar niets bekend en ze heeft zich daarover dus ook niet uitgesproken. Vatten we een en ander samen dan is er dus de figuur dat alleen de ge meenten de zorg voor de brandveilig heid bij de bouw in haar territoir is op gedragen en dat resp. de Rijksinspectie Brandweer, het Brandbeveiligingsinsti tuut TNO alsmede de Stichting Ratio bouw alleen adviezen kunnen geven in dien daar van gemeentewege om ge vraagd wordt. Hierbij moet geconsta teerd worden dat met name in kleinere gemeenten moeilijkheden kunnen voor komen. waaraan door propaganda en voorlichting het nodige gedaan wordt. Ideaal is de situatie echter geenszin» en de verleiding lijkt groot om dan maar te concluderen tot centrale bin dende voorschriften, bijvoorbeeld als on derdeel van centrale bouwvoorschriften, waarvan er reeds een aantal bestaan en die in de toekomst naar alle waar schijnlijkheid uitgebreid zullen worden. Toch acht men dit in deskundige over- heidskrigen niet de oplossing, daar men van mening is dat de Nederlandse men taliteit nu eenmaal beter de weg van de overtuiging verdraagt hetgeen dus ook veel effectiever zal werken dan de weg van de dwang. goeden wille Is, de voorkeur te crecren commissie, waarin alle be langhebbende vertegenwoordigd z|jn, teneinde op deze wijze ln gezamenlijk overleg te komen tot stringente en gede tailleerde richtlijnen ten aanzien van de brandpreventie bjj de bouw. Het geen in de praktjjk zou betekenen dat de reeds bestaande globale dus nog on volledige richtlijnen werden aangevuld en een meer bindend karakter zouden krijgen. Het toezien op de naleving van deze richtlijnen zou daarbij niet onoverkomelijk behoeven te zijn. Temeer als men bedenkt, dat al meer kleine gemeenten er toe zijn overgegaan of nóg overgaan in combinatie een gemeente-opzich ter in dienst te nemen, een figuur die alleszins capabel mag worden geacht zijn controlerende taak te vervullen. Telegrafische geluk wensen van staatshoof den zijn van alle kanten toegestroomd naar de hoofdstad van de klein ste monarchie ter we reld, Vaduz in Liechten stein, ter gelegenheid van het gouden rege ringsjubileum van prins Francois-Joseph II. De vijfjarige Indische circusolifant Frances is onlangs in Engeland aan een breuk geope reerd. Er werd haar een dosis verdoving toe gediend waarvan 50 vol wassen mannen in slaap gesukkeld zouden zijn. fcen dierenarts wa» ln totaal vier uur bezig. De operatiewond van de 665 kilo wegende Frances is met 100 hechtingen dichtgemaakt. Frances is nu herstellende op een dagelijks dieet van 40 roggebroden, vier do zijn bananen, 7 kilo wor tels en 21 liter melk. I In Sandness in Noor wegen zullen de mensen wel een hekel gekregen hebben aan opgravin gen. Opgravingen zijn er namelijk dc oorzaak van dat een flatgebouw van 10 verdiepingen met in totaal 40 flats ont ruimd moe#t worden. Het gebouw staat op te slappe grond. De klei onder het gebouw is door de opgravingen verschoven. Nog twintig andere gebouwen lopen gevaar in te storten. Vier Italiaanse berg beklimmers die twee da gen lang op de noorde lijke wand van de Mat- terhorn hebben gekam peerd, hebben hun klim gisteren bij beter weer hervat. Hevige stormen die rond de berg woed den, deden tijdens het weekeinde de vrees rij zen dat de mannen zou den zijn omgekomen. I Vidal Sassoon, de eigenaar van een zeer bekende schoonheidssa lon in Londen, heeft aan gekondigd dat hij Chris tine Keeler en Mandy Rice-Davies de toegang tot zijn salon heeft moe ten ontzeggen omdat an dere cliënten bezwaren maakten gelijktijdig met deze meisjes onde; behandeling te zijn. Sar soon telt onder zijn kla< ten een prinses, een aar tal gravinnen en vel vooraanstaande actri CM. 1288) Dat het veel gemakkelijker is dieren en planten die voor de mens nut afwerpen dicht bij huis, in een afgebakende ruimte, te houden in plaats van ze voortdurend in de vrije natuur te moeten opzoeken, zal iedere boer u kunnen duidelijk ma ken. Stelt u zich eens voor dat bij zijn graanoogst bijeen moest zame len op plaatsen waar het toevalli gerwijs in de vrije natuur groeit. Of dat hij voor een bus melk de wil de kudden koeien moest opsporen en najagen! In plaats daarvan is hij zelf de teler, verzorger en kweker van dier en plant ge worden, waardoor een aanzienlijk ef ficiënter bedrijfsvoering mogelijk is. Dit ls alles eigenlijk te kinderach tig om uit te leggen. Maar wat met koeien, varkens, paarden, kippen en alle mogelijke andere huisdieren mogelijk is. waarom zou dal ook niet van toepassing mogen zijn op andere dieren? Zo hebben de bont- handelaren er ook over gedacht, toen zij allerlei pelsdieren gingen fokken en de houders van struisvo gelfarms waren het volkomen met deze zienswijze eens. Maar daar bleef het niet bij, want in de loop der tijden zijn eveneens kikkerkwekerijen ont staan. omdat de kikkerbilletjes in bepaalde delen van de wereld nu eenmaal geweldige aftrek vinden. En om aan de grote vraag te vol doen is het gemakkelijker de nodi ge aantallen op een kikkerboerderij te vangen, dan langs de modderige sloten te beproeven of een luie dik zak zo vriendelijk Is zich tc laten Ook de slakkenkwekerijen hebben hun bestaan te danken aan de vraag der restaurants, waardoor de mens In een wel erg gulzig daglicht komt te staan. Het voedsel voor de die- TOCH IS HET ZO! ren wordt echter ook niet vergeten, zoals blijkt uit de wornienteelt, waarmee men het eerst in Amerika is begonnen, terwllle van de hen gelaars, die hier een blik wormen kunnen bestellen. Dat ook daph- nia's worden geteeld voor de aqua riumhouders, evenals de enchy- traeën, waarmee kleine visjes wor den grootgebracht, is algemeen be kend. Maar dat geelwitte maden worden gekweekt door een niet te klein kadaver neer te leggen, waarna de aasvliegen hierin hun eieren depone- nieuw zijn. Die maden dienen als onontbeerlijk eiwit rijk voedsel voor kuikens van fazanten, parelhoenders, We zullen dit minder smakelijke terrein ijlings verlaten, want er zijn nog meer teeltbedrijven die in onze ogen nogal ongewoon zijn. Om te beginnen zijn er de schildpad farms, die dc soepfabrikanten van vlees en de vervaardigers van schildpad siervoorwerpen van schil den voorzien. En de krokodillen farms. die in verband met de mo dewisseling vaak gecombineerd zijn met speeltuinen, zodat dc buiten landse fotoreportage ons kiekjes kan voorleggen waaruit blijkt hoe in Californië dc kleuters zonder ge vaar op deze hapgrage dieren kunnen rijden. Dat daarbij de no dige voorzorgsmaatregelen zijn ge nomen, blijkt uit de foto natuurlijk niet, want het ijzerdraad rond de vervaarlijke bek en dc verandering van de staart kunnen gemakkelijk door de fotograaf worden geretou- Laten we nu eens antwoord ge ven op de vraag, of er olifanten kerkhoven bestaan. Neen! (Nadruk verboden.) H. PéTILLON

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5