njs Gaat nieuwe verhoging boterpriis niet door? Past niet in politiek van het schap Veel publiek voor Asma's concert in Katwijks Nieuwe Kerk Bestorming gevangenis in (v.m. Frans) Kongo LISSE-HAARLEMMERMEEP Raad Voorschoten gaat in beroep bij Kroon Geen minimumprijs voor makreel na september? Rob gooi Bisschops doet goede naar kampioenschap KIEUW" I.EIDSE COURANT 4 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 Grootste handelaar wil nog 10 cent meer HET Produktschap voor Zuivel en de Bond van Coop. Zuivelver- koopverenigingen voelen niets voor een maandagavond bekend gewor den besluit van Nederlands grootste boterhandelaar li. Buisman (Leeu warden), om zijn boterprijs voor de groothandel met ingang van heden te verhogen van f 3,60 tot f 4,- per kilo. Als de overige boterhandelaren dit voorbeeld zouden volgen, zou dit betekenen dat de huisvrouw bij de detaillist f 4,80 per kilo of f 1,20 per pakje roomboter zou moeten gaan betalen. Zover zal het hoogst waarschijnlijk niet komen. De Bond van Coöperatieve Zuivelverkoop- verenigingen die 60 pet. van de bin- ZOETERWOVDE Bejaarden gingen een dagje (goed) uit Het comité „Uitgaansdag voor bejaar den van Zoeterwoude" had een reis voorbereid, die gisteren werd gemaakt Om negen uur 's morgens vertrokken twee bussen en 34 personenwagens met ongeveer tweehonderd bejaarden uit Zoeterwoude en omgeving van de Schen- kelweg in de richting Hoge Rijndijk-Ha- zerswoude-Boskoop. Via de verkeersweg Den Haag-Utrecht toog het gezelschap in de richting Zeist. Aanvankelijk vielen er regenbuitjes, maar toen men in het Jagershuis te Zeist koffie had gedronken, was het weer opgeklaard en heerste er zelfs een temperatuur van ongeveer twintig graden Celsius. Langs Soest en Ameisfoort reed men naar Baarn, waar men genoot van een diner. Om half drie kwamen de bejaarden bij de Loosdreohtse plassen aan, waar onder het genot van consumpties werd gekeken naar de watersportbeoefenaars. Vier uur later vertrokken ze via Schiphol naar Zoeterwoude. Bij het raadhuis stond de drumband opgesteld, die de stoet muzi kaal begeleidde tot de Schenkelweg. De voorzitter van het erecomité, bur gemeester A. Detmers, bedankte het werkcomité voor de vele voorbereidingen Ook degenen die hun dag en hun auto beschikbaar hadden gesteld, werd dank gebracht. Bijzondere lof kreeg de heer Jan van Cromvoirt toegezwaaid: htj had het namelijk gepresteerd om geheel al leen op voortreffelijke wijze als motor ordonnans en verkeersleider op te tre- De burgemeester spoorde de „jongelui van boven de 65" aan tot regelmatige deelname aan de bejaardensociëteit. Tot de leden van het erecomité die de uit gaansdag medtnaakten, behoorde ds. Hengstmangers. Eergisteren kon het bestuur van de visvereniging VW een bedrag var. f 609 voor de bejaardendag overhandigen aan het comité. De vereniging had name. lijk een wedstrijd uitgeschreven, waar aan 236 hengelaars deelnamen. In café Cronestein werden de prijzen uitgereikt aan: 1. F. van Loon <7 vissen), 2. J. Azier en 3. C. Schouten. Zij wonnen respectie veltjk een fiets, een step en een werp- nenlandse botcrafzct beheerst, heeft besloten de prijsverhoging van de heer Buisman niet te volgen. De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, ir. B. van Dam, sprak vanmorgen de verwachting uit, dat de heer Buisman zijn maatregel weer zal moeten inslikken. Vorige week is de boterprijs al met 20 ct per kilo omhoog gegaan. De heer Buisman wil daar nu nog eens 40 ct aan toevoegen. Volgens hem is de Nederlandse botermarkt rijp voor deze situatie. „Ik voel er weinig voor de zwaar gesubsidieer de Nederlandse boter naar België te laten verdwijnen. Laten de boter- smokkelaars ook maar 40 ct meer betalen", zo verklaarde hij in een interview. Ir. Van Dam verklaarde vanmorgen namens het Produktschap, dat de prijs verhoging van de heer Buisman niet past in de politiek van het schap. ,,Wij heb ben". zo zei hij op een persconferentie, „er steeds naar gestreefd de boterprij: veel mogelijk te stabiliseren, omdat dit van belang is voor de binnenlandse af zet Daarom hebben we ook getracht de prijsstijging van vorige week, waa we akkoord gingen omdat die redelijk was, tot 20 ct beperkt te houden". De secretaris van de Bond van Coöpe ratieve Zuivelvcrkoopverenigingen, ir. J. E. C. Spithoven, zette uiteen, dat dc bo termarktsituatie van het ogenblik geen aanleiding geeft tot de forse prijsverho ging waartoe de beer Buisman heeft be sloten. Er is nu immers sprake van boteroverschot van 700 ton per week. Op langere termijn is iedereen gebaat bij zo stabiel mogelijke boterprijs. De totale binnenlandse boterafzet be draagt 90.000 a 100.000 ton per jaar heer Buisman heeft daarvan iets minder dan 10 pet of ongeveer 10.000 ton. coöperatieve fabrieken verkopen jaarlijks 60.000 ton of 60 pet. Het standpunt van de andere particuliere boterhandelaren, die 30 pet van de binnenlandse afzet heb ben. was de heer Van Dam vanmorgen nog niet bekend. Het ministerie van economische zaken heeft vanmorgen de problematiek rond de boterprijs onderzocht. Het is daarbij tot de conclusie gekomen dat het niet be voegd is in te grijpen, aangezien de bo terprijs vrij is. De voorzitter van het pro duktschap meende echter, dat het minis terie in het kader van het prijsstabilisa- tiebeleid in theorie bevoegd is in te grij- Lezers schrijven ons Wal is er in Leiden toch weinig le doen Wat is er in Leiden toch weinig tc doen. Ja, dit artikel vraagt om reactie. Ik ben het volkomen eens met onze briefschrijver uit Wolfheze cn waar schijnlijk vele lezers. Reeds vele jaren raag ik mij af waarom alleen op 3 okto ber de fontein op de Vismarkt spuiten. Is het nu echt zo kostbaar le gemeente déze ontein de hele z< te laten spuiten, en er 's avonds een paar schijnwerpers op te zetten? Waarom zijn de lampjes langs de grachten verdwe Dit gaf Leiden toch altijd een feeëriek aanzien, vooral de bruggen zoals de Ko renbeurs! Is het niet mogelijk op de Beesten' markt de muziektent te plaatsen?; er zijr in Leiden toch vele muziekkorpsen, die best eens willen spelen. Wanneer de ziektent in het Van der Werffpark staat is er altijd weinig belangstlelling. Geen wonder; het park ligt wat verlaten, te veel uit het centrum. Ook hier zouden een paar schijnwerpers de zaak wat op vrolijken. Verder: een fontein in het Gal-1 gewater. Er zijn zoveel dingen te ver zinnen die echt niet veel geld behoeven Wellicht zijn er nog lezers die betere ideeën hebben. Laten zij dit aan di dactie van de Nieuwe Leidse Courant schrijven. Met als klap op de vuurpijl: alle dieeën van onze lezerskring aan het gemeentebestuur en de V.V.V. zen den die er wellicht enkele tot uitvoering kunnen brengen, waardoor onze gasten, al of niet uit Wolfheze, volgend jaar met wat meer belangstelling Leiden be- W. van Ingen Schenau jr. KOORDWIJK Museum Oud-Noordwijk al 800 bezoekers Nauwelijks éen week geopend heeft het museum van het Genootschap Oud- Noordwyk al achthonderd bezoekers ge trokken, onder wie tal van buitenlanders TpElKE ASMA speelde gisteravond voor honderden toehoorders in de *- Kativijkse Nieuwe Kerk. De badgasten vormden zeker het grootète aantal bezoekers. Het interieur van de kerk, waarin het donker het lang- zaam-aan ging winnen, werd sfeervol door een ring van wandkaarsen afgezet. Asma's programma week duidelijk van het (al te) vaste schema af. Jan Zwart kwam er zelfs niet in voor. Hij begon met een eigen com positie: Uitgebreid voorspel en koraal „Een vaste burg is onze God" en eindigde, nota bene, met Karg ElertVoor een andere organist is dat niet ongewoon, voor hem wèl. De aard van verreweg de meeste wer ken was licht en dikwijls zelfs blij. Van Bach hoorden wc de Pastorale in F- groot, een vierdelige suite, waarvan al leen het eerste deel een echt pastorale karakter bezit. De allemande en, in min dere mate, ook de gigue klonken losser, minder belijnd en zwakker in het me trum dan men van deze dansen moet verwachten. Ook de Sonate IV (in Bes- groot» van Mendelssohn, een vreugdevol werk, niet momnumentaal als het eerste, niet overrompelend als het derde, maar lucht en gevoelig melodieus, leed min of meer onder de wat onvaste voordracht. Het „andante religioso" bijvoorbeeld miste de eerbiedige verstilling, de rust van de overgave. Dat ook het slot „alle gro maestoso e vivace" nog niet al te stevig in de voegen zat. belette echter niet van dit verrukkelijke stuk muziek te genieten. Men moest toch wel erken nen, dat hier een kunstenaar bezig was. Arbeiders hebben gisteren dc stadsgevangenis van Brassaville, Kongo (v.m. Frans) bestormd cn alle gevangenen bevrijd terwijl dc gendarmerie op hen schoot, waar door tenminste vijf doden vielen en verschillende anderen gewond wer den. Van diplomatieke zijde werd meege deeld, dat de gevechten vanmorgen uit braken, toen stakende arbeiders naar de gevangenis gingen om te protesteren te gen de arrestatie van enkele van hun vakbondleiders, die gisteravond plaats vond. Haastig bijeengebrachte gendarmes OUDE WETERING Geen voorrang verleend Gistermiddag om 2 uur reed een vrachtauto, geladen met stenen, van de fa. Otte uit Hillegom. de Lisserweg over Bij de kruising Lisserweg-Wetering- weg verleende de bestuurder geen voor rang aan een personenauto uit de rich ting Amsterdam. De chauffeur van de personenauto. een Oude-Weteringer. kreeg door de botsing een wond aan het gelaat en een hevige bloedneus, de twee kinderen in de auto kwamen met de schrik vrij. De personenauto werd zo zwaar beschadigd dat hij door de kraan wagen van v d. Vliet moest worden weggesleept. De vrachtwagen liep wel schade op, maar kon op eigen kracht zijn weg vervolgen. probeerden hen te verspreiden, maar de arbeiders drongen de gevangenis binnen. Kort na d bevrijding van de gevangenen weerklonk het geluid van verschillende zware ontploffingen. Tegen half een was de stad tig, maar gevreesd wordt dat het opnieuw tot geweld zal komen. De arbeiders hielden vandaag gemene staking en tijdens een gadering van ongeveer 3000 men: werd aangedrongen op hogere lonen stopzetting van wat zij noemen het ge knoei in de regering. President Fulbert Youlou werd oordeeld en geëist werd dat in d gering verschillende wijzigingen a bracht moeten worden. Uit berichten die de laatste paar da gen in Leopoldstad binnenkwamen, bleek dat de politieke spanning in de stad Aandeelhouders van Rosella accepteerden bod van Unilever Meer dan 90 procent van de houders van gewone aandelen in de Rosella pre serving and manufacturng Co Ltd. in Melbourne heeft gebruik gemaakt var het aanbod, dat Unilever-Australië on langs heeft gedaan tot overneming van de gewone aandelen van deze maat- sohappij. De transactie is inmiddels tol middels tot stand gekomen. Uit Widors vierde symfonie speelde Asma met virtuoze zwier het snelle licht voetige Scherzo. De Berceuse van Louis Vierne bewees, dat deze meester, in de 19001937 organist van de Nótre Dame de Paris, het grote orgel ook de intimiteit kleurig kon laten verklanken. Asma heeft veel gevoel voor deze fijne Franse muziek, waaraan I akkoorden een bijzondere bekoring Veel uitbundiger klinkt de toccata Tu es Petrus" van Viernes tijd- en stad genoot Henri Mulet Deze „esquisse by- "ne" (byzantijnse schets) is waar schijnlijk gebaseerd op een Russische kerkmelodie. Met talent roept de com ponist hierin de oosters-katholieke sfeer op. kleurig, wat luidruchtig, maar dan z'n Frans geïnterpreteerd. Asma's spel was boeiend, in dit en ook i het laatste werk. „fuga con corale" /er Jesu meine Freude. van de Duitser Sigfried Karg Elert. Deze muziek, in de koraalbewerking vrij improvisatorisch, wat brokkelig en onregelmatig van vorm. geeft de speler ruimte om zich te be- •egen naar eigen aandrang. De fuga is melijk streng gebouwd, maar wat Karg Elert met het koraal doet, kunnen niet bewonderen. De vaste lijn. de doordachte opbouw ontbreken; daarom slaagt ook de climax, voor zover althans aanwezig, niet. Toch zijn deze ruigheid, de vreemde, soms gewild-modern klinkende akkoor den. wel interessant. Maar het geheel bevredigde ons niet. We kennen van Karg Elert, vooral in het kleinere werk. veel mooiere composities. De concert- gever beleefde er blijkbaar genoegen an. Daarom bleef men graag naar het 'eelderig vertolkte impressionistische bedrijf tot het laatste akkoord luisteren. Joh. van Wolswinkel. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt In gebouw Jan Vossensteeg 17 hoopt ds. J. A. Smink van Den Haag donder- lag^ om 8 uur een spreekbeurt te ver- Hoog en laag water Donderdag hoog water 11.43 u., laag water 7.08 u„ 19 45" uu"r. In de afgelopen maand daalde het aantal inwoners van Katwijk met 7 van 31.656 op 1 juli tot 31.649 op 1 augustus. Door geboorte en vestiging nam het zielental toe met resp. 69 en 88, terwijl het door overlijden en vertrek afnam resp. 16 en 148. BEZORGER Spoedige indiensttreding gewenst. Goede bijverdienste. Zeer geschikt voor scholier boven de 14 jaar. Aanmelden Abonnementen afd. Nieuwe Leidse Courant. Steenstraat 37, Leiden, teiefoon 01710-31441. TAE gemeenteraadsvergadering, die maandagavond wegens het niet aan- wezig zijn van het vereiste minimum aantal leden aan de afwerking van de agenda niet kon toekomen, ging gisteravond door. Afwezig waren de heren Dekker, Bakels, Huizinga, Pels, Kamminga, Fortanier, Van der Laan en Plomp. Aan de orde was een voorstel tot het in beroep gaan bij de Kroon tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten, die goedkeuring onthielden aan het partiële uitbreidingsplan in onderdelen Oranjekadc. Gedeputeerde Staten kunnen zich in beginsel verenigen met het plan, dat de bebouwing van de daarin opgenomen grond met één- en meergezinshuizen be oogt en voorts een aantal voorzieningen op verkeersgebied bevat. Daarnaast zijn zij van mening, dat het bij het plan worpen spoorwegstation en het daarbij geprojecteerde voorplein te beperkt var opzet zijn, met name voor wat de par keergelegenheid betreft. Verder wordt aangevoerd, dat het verkeer op de door het gebied van het plan lopende pro vinciale weg een te grote intensiteit heeft om de aangegeven parallelweg op de voorgestelde wijze te doen aansluiten. Ook zou een meergezinshuis van negen bouwlagen, zoals in de oostelijke hoek van het plan is ontworpen, in de lande lijke omgeving van de koninklijke bui tenplaats Ter Horst te veel domineren. Inplaats hiervan ware de bouw van een drietal gebouwen met bijvoorbeeld zes woonlagen in overweging te nemen. Ten slotte wijzen G. S. erop dat de kruising van de provinciale weg met de spoorlijn (vooral met het oog op de te verwachten toeneming van het verkeer op de provin ciale weg) te zijner tijd gelijkvloers zal dienen te worden uitgevoerd, doch dat '1 plan hiermede onvoldoende rekening houdt. De stedebouwkundige van Voor schoten is van mening, dat de naar vo ren gebrachte bezwaren deels ongegrond zijn en dat hieraan deels tegemoetgeko men kan worden. Voorbarig? Mevrouw Stoker (p.v.d.a.) vroeg zich in het licht van de door G. S. aangevoer de bezwaren af, of men niet wat te voor barig is geweest bij het bouwrijpmaken i de te bebouwen grond. Zij raadde i, in het vervolg eerst de goedkeuring _.i G. S. af te wachten. Overigens kon zij zich verenigen met het aantekenen beroep. De heer v. d. Wilde (prot. chr.) zei onder meer destijds erg ingeno- te zijn met het plan, met name voor betreft de mogelijkheden die het biedt voor de doorstroming van wonin- B. en W. hebben zich voortvarend ietoond en door het blijkbaar noodzake lijk vervullen van allerlei formaliteiten wordt de realisering van het plan afge remd. Wellicht is langs de weg van on derhandelingen nog succes te boeken. De heer De Groot (v.v.d.), die er even eens aan herinnerde het plan destijds met vreugde te hebben ontvangen, stelde on- ler meer dat de goedkeuring van de oorbereidende plannen de hoop wettig den, dat het uitbreidingsplan zou wor den goedgekeurd. Ook hij is van mening dat in onderling overleg nog wel iets te bereiken is, zij het wellicht niet op het punt van de hoogbouw. En dit laatste is volgens spreker nu juist essentieel voor het plan. Hij adviseerde het college het been strak te houden. De heer Rombouts (k.v.p.) was van mening, dat de in het plan van G. S. gestelde wijzigingen niet van essentiële aard zijn. Hij hoopte, dat de noodzake lijk gebleken wijzigingen zo gering gelijk zullen zijn. Burgemeester L. de Kool deelde nog mee dat men reeds met bouwrijpmaken was begonnen omdat de gerechtvaardig de hoop mocht worden gekoesterd, dat het plan door G. S. zou worden goe j Visserijgolfjes DE vereniging van Nederlandse visconservenfabrikanten is van oordeel, dat er na 30 september geen minimum verkoopprijs voor makreel moet worden vastgesteld. Men heeft dit kenbaar gemaakt in een brief aan het bestuur van het Produktschap, dat op 22 augustus zal vergaderen. „De visconservenindustrie is in Nederland alleen maar in staat bij schaarse aanvoeren hoge marktprijzen te betalen als zij daarnaast bij grote aan voeren in de gelegenheid wordt gesteld haar grondstoffen te kopen tegen prijzen die beneden de minimumverkoopprijzen liggen", aldus de vereni ging. „Tien jaar overleg heeft geen oplossing geboden voor de moeilijk' heden van de visconservenindustrie. De kwalijke gevolgen hiervan wor den het visserijbedrijf thans gepresenteerd in een sterk gedaalde belang stelling voor vis van de zijde van de visconservenindustrie. Van de eertijds negentien op de verwerking van haring en makreel ingestelde fabrieken waren er eind van het vorig jaar nog slechts zeven over en sindsdien is het aantal verder teruggelopen tot vijf". keurd en in verband hiermede het lies aan tijd bij de realisering van plan diende te worden beperkt, teneinde belangen van gemeente en particulieren niet te schaden. Dc raad zal zich overigens te zijner tijd nader over het plan kunnen uit spreken. Het voorstel van B. en W. werd goedgekeurd. Zilver voor de heer J. v. d. Linden In zijn woning werd dc heer J. der Linden, alhier, gehuldigd ter ge legenheid van zUn veertigjarig jubileum bU dc Touwfabrieken te Leiderdorp, waar hij op de afdeling loonadministratie werkzaam is. De heer H. B. Haanappel, directeur, if een opsomming van de kwaliteiten in de heer Van der Linden. De loon- berekening is in de loop der jaren veel ingewikkelder geworden en de mecha nisatie heeft ook hier haar intrede ge daan. Hoe ingrijpend de veranderingen waren, de jubilaris behield uze en nauwkeurige wijze van ken. Aangeboden werden het vererend getuigschrift van Nijverheid en Handel de zilveren medaille, de gouden V.T.-speld met briljant, een gouden arm bandhorloge en een geschenk onder couvert Loco-burgemeester Meerburg van Oranje-Nassau op. Namens het per- speldde de jubilaris de zilveren medaille soneel sprak de heer W. P. J. Helver- steijn (geschenk: vulpenset), mej. mr. H. G. A. Streeder las een door mej. A. M. Rozeboom gemaakt gedicht voor en ten slotte sprak de jubilaris zelf een dank- De huldiging had in verband met de gezondheidstoestand van de heer Van der Linden niet in het bedrijf plaats. Toch heeft de jubilaris deze dag veel belangstelling ondervonden. VERMOGEN OBAM IS IETS TERUGGELOPEN De directie van de Onderlinge beleg- gings. en administratiemaatschappij Obam N.V. deelt mede dat per ultimo juli 1963 het nettovermogen der vennoot schap f 29.8 min bedroeg, overeenkomen de met een netto-intrinsieke waarde van f 332 en een pro-forma afgifte prijs van f 345 per aandeel b van f 50 nominaal (per ultimo juni waren deze bedragen resp. f 30.1 min, f 333 en f 347). VOORSCHOTEN N ieuw-Gui nea-kruiseri GISTERAVOND reikte burgemeester L. de Kool na afloop van de raadsver gadering Nieuw-Guinea-herinnerings- kruisen uit aan inwoners van Voorscho- Twee van de zeven personen, die we gens vakantie afwezig waren, werden door hun ouders vertegenwoordigd, de overige waren van ouders en/of verloof den vergezeld. Tevens was bij deze kor. te plechtigheid de garnizoenscomman» dant van Den Haag, kolonel Van Schen- del, aanwezig. Burgemeester De Kool verzocht de aanwezigen staande enige ogenblikken stilte in acht te nemen ten einde hen. die niet naar het vaderland terugkeerden, te gedenken. Uit die tijd hebben we veel geleerd, onder meer dat we pal achter een zaak staan, wanneer we het als Nederlanders over die bepaalde zaak eens zijn. Het is in Nieuw-Guinea anders gegaan dan ve len gehoopt, gewenst en verwacht had den. Of het goed was, zal de tijd moeten leren en tegen die achtergrond moet u uw verblijf in Nieuw-Guinea zien. De burgemeester uitte tenslotte zijn waar dering voor de snelle wijze waarop de militairen naar Nederland werden gere patrieerd, waarna loco-gemeentesecreta ris Oosterbaan de ministeriële beschik king, waarbij de kruisen werden toege kend, voorlas. Vervolgens overhandigde burgemeester De Kool de kruisen, als mede de oorkonden, aan de betrokkenen, waarbij hij voor ieder een persoonlijk woord had. Tot slot sprak kolonel Van Schendel „Het thans aan u uitgereikte kruis vormt een herinnering aan een deel van uw le ven. U hebt in die tijd meer ervaring op gedaan. dan veel van uw leeftijdgenoten. De zelfbeheersing van onze strijdkrach ten heeft de eerbied gekregen van het overgrote deel van de weldenkende we reld Kolonel Van Schendel sprak als zijn mening uit, dat wij als volk onze plicht hebben gedaan en zei voorts innig dankbaar te zijn jegens hen, die aan het vervullen van die plicht hebben meege werkt. Het lierinnerlngskruls werd toegekend aan: J. J. Douwes, zeemilicien marinier 2e kl„ H. J. den Hollander, zeemilicien marinier 3e kl. en C. J A. Horst, zeemili cien machinist 2e kl.. allen met de gesp 1962. Voorts aan B L. Jansen, dpi kor poraal (met de gesp 1962), A. S C. J. de Vreese, dpi soldaat I. G. S. J. v.d. Welde, dpi. soldaat I en J. B. Wissink, dpi. -I- daat I- Roodc-Kruis-Zegels De P.T.T. gaat binnenkort Roode-Kruis -zegels uitgeven. De toeslag op de fran- keerwaarde zal ten goede komen aan het Nederlandse Roode Kruis. De zegels, waarop enkele Roode Kruistaken staan afgebeeld, worden uitgegeven mede ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Internationale Roode Kruis en zijn verkrijgbaar van 20 augustus tot en met 30 september 1963. Zij blijven hun gel digheid tot en met 31 december 1964 be houden. Medewerksters van de UW zul len onder leiding van mevrouw Gnodde alles in het werk stellen om de verkoop van de postzegels in Voorschoten te doen slagen Zij zullen verkrijgbaar zijn in het bekende tentje, dat in de hal van het postkantoor zal worden opgeslagen. De „eerste-dag-enveloppen" zullen daar op 20 augustus verkrijgbaar zijn. Burge meester De Kool hoopt de actie te ope nen door aankoop van de eerste zegels. TOUR DE L1SSE HAZERS WOU DE Zang en Vriendschap Morgenavond (donderdag) werden op de gebruikelijke tijden de repetities van de chr. gemeengde zangvereniging Zang en Vriendschap hervat. De visconservenfabrikanten de opnamecapaciteit van de venindustrie al belangrijk is gedaald. Wil men een voortzetting van deze ach teruitgang tegengaan dan aohten zij het allereerst noodzakelijk deze industrie in tijden van grote arfnvoeren goedkope grondstoffen te bezorgen. Het kan niet worden ontkend, zo wordt gesteld, dat in de periode van 13 maart 1958 tot 3 oktober 1961. toen er geen minimum ver koopprijs voor makreel gold, de verwer king van makreel tot conserven sterk is toegenomen. Beliepen de aankopen in 1957 nog 3957 ton, in 1958 steeg deze hoe veelheid tot 6376 ton en in 1959 tot 9615 ton In 1960 beliep de verwerkte hoe veelheid makreel 10.238 ton en in 1961 zelfs 11.184 ton. „Door deze ontwikkeling kwam de makreel in belangrijkheid voor de vis conservenindustrie naast het artikel ver se haring, waarvoor in die jaren wel een minimum verkoopprijs van kracht was. Hieruit blijkt dus dat het grondstoffenpositie van industrie beter is geen dan wel een mi nimum verkoopprijs te hebben." Men meent dat elke minimum ver koopprijs en dus ook die voor makreel met beslistheid moet worden afgewezen, üaar de toekomst van de visconserven industrie in belangrijke mate afhanke lijk is van de grondstoffenvoorziening. Het bestuur van de Stichting voor de Nederlandse visserij heeft het bestuur van het Produktschap geadviseerd tot continuering van de huidige minimum- prijsregeling en tot het geven van weer een looptijd van een jaar aan de ver ordening. Een groot deel van de aan voerders is voor verhoging van de mi nimum verkoopprijs voor makreel tot 22 cent per kilo. Niettemin zou men een voorlopig akkoord voorstaan met hand having van de verkoopprijs van 18 cent per kilo. De federatie van organisaties op het gebied van de groothandel werking van vis is principieel tegen stander van welke opvangprijs dan ook Zij meent, dat het niet alleen voor de handel, dooh ook voor de aanvoer beter is geen minimum verkoopprijs vast te stellen. Wat er was In IJmuiden voerden 28 schepen 5671 kisten aan, waarvan 700 schelvis. 225 wijting. 225 gul en kabeljauw. 25 kool- vis. 2350 haring. 230 kleine haring. 1750 makreel. 140 schol. 10 tarbot, 130 varia 35 toters. 20 haai. 475 stuks kabeljauw 1700 kilo tong cn 100 heilbot. In Scheveningen was de aanvoer 60 schelvis. 25 wijting. 80 gul en kabeljauw. 560 haring, 100 makreel, 180 schol en 1000 kilo tong. Met bijzonder veel spanning is dins dagavond de strijd gadegeslagen in de persoonlijke tijdritten tijdens de 5é etap pe van de Tour de Lisse 1963. Was het Rob Bisschops die al reeds vier etappen als winnaar uit de strijd trad, hij heeft dinsdag ook getoond de sterkste van alle renners te zijn. Hij wist te overwinnen met 18 seconden tijdsverschil op zijn achtervolger, de groene-trui-drager H. van der Meij, met wie ook zeker niet te spotten valt. Het tijdsverschil is veel ge ringer dan tussen nummer 1 en 2 van de Tour de Lisse van het vorig jaar, toen Van 't Hoff uit Sassenheim voor iedereen ongrijpbaar was, waardoor de spanning er toen wel wat uitging bij renners en publiek. Het is nu een evenement vol emotie, de spanning langs de lijn is even groot als bij de renners. Rob Bisschops heeft nu nog één avond te rijden en, ongelukken voorbehouden, is zijn over winning vrijwel zeker, aangezien hij 1 minuut en 13 seconden vóór ligt op zijn zwaarste concurrent. De uitslagen: Dagklassement: 1. R. Bisschops 8.46; 2. H. van der Meij 9.04; 3. P. Bemclman 9.12; 4. M. van der Vlugt 9 17; 5. H. Ber- bee 9.24; 6. Th. van' Rooijen 9.26: 7. H. van Lierop 9.29; 8. R. Meijer 9.35; 9. J. Langeveld 9.36; 10. H. Wesseling 9.37; 11. H. Frauenfelder 9.42; 12. G. van Beek 9)53; 13. L. van der Lans 9.45; 14. H. Bent 9.45; 15. R. Dofferhoff 9.53: 16. E Hoogkamer 9.54; 17. P. van Kampen 9.55; 18. H. van Domgen 9.57; 19. J. Boll 10.01; 20. K. de Zwart 10.01; 21. C. van Rooijen 10.05; 22. A. van der Voort 10.04; 23. T. Stembert 10.09; 24. D. Faas 10.12; 25. C. van Waveren 10.14; 26. J. van der Veek 10.15: 27. H. Nederstigt 10.17; 28. K. Rus. man 10.17; 29. H. Smit 10.18: 30. G. San. ders 10.18: 33. J. Duijzers 10.20; 34 D Straathof 10.21; 36. J Nederpelt 10.27: 37. N. Teeuw 10 31; 38. M. van Noort 10.34: 39. B. Warmerdam 10.35; 40. B. Walraven 10.38: 41. G. Wassenaar 10.3$ Groenewegen 10.40; 43. N. van der Zijden 10.42; 44 Th. van der Vlugt 10.43; 45 J. van Velzen 10.47; 4G. W. van der Lans 11.06; 47. C. c Vos 11.06; 49. Onos 11.35; 50. J. Zeinstra 12.58. Algemeen klassement: 1 R. Bisschops I.56.53: 2. H. van der Meij 1.58.06: 3. P. Bemclman 1.58.07; 4 H. Berbee 1.58.07; 5. H. van Lierop' 1.58.16; 6. R. Dofferhoff 1.58.41; 7. Th. van Rooijen 1.53.45; 8. B van Beek 1.58.47; 9. H. Wesseling 1.58.49: 10. J. Langeveld 1. 58.51; 11. M. van der Vlugt 1.5IL57; 12. H. Frauenfelder 1.58.59; 13. L. van der Lans 1.59.01; 14. H. Bent 1.59.08: 15. E. Hoogkamer 159.54; 16. P. van Kampen 1.59.56: 17. D. van der Voor1 2.00.08; 19. H. Smit 2.00.23; 20. C. H var Rooijen 2.00.33: 21. R. Meijer 2.01.07; 22 H. van Dongen 2.02.29; 24. J. Duijzers 2.02.45: 25. B. Nederstigt 2.02.52; Teeuw 2.03.01; 28. D. Faas 2.04.01; 29. A Oosterhof 2.04.35; 30. G. Wassenaar 2.05.09; 31. K. de Zwart 2,06.08; 32. K Rusman 2.08.04; 33 B. Walraven 2.08.05; 34. B. Warmerdam 2.09.49; 35. F. Groe newegen 2.10.08: 36. Th. v. d. Vlugt 2.12.02: 37. G. Sanders 2.12.42; 38. M. der Zijden 2.13.04; 39. M. van Noort 2.14.41: 40. J. van Velzen 2.15 04; 41. C. van Waveren 2.16.17; 42 T. Stembert 2.16.18; 43. D. Straathof 2.17.59; 4». C. de Vos 2.19.06; 45 W. van der Lans 2.21.40; 46„ J. Zeinstra 2.36.30; 47. M. Onos 2.38.39. Ploegenklassement 5e etappe: 1. Beijersbergen 27.56; 2. Graficus 28.03; 3. Ons Weekblad 28.35; 4. Tissing 29.29; 5. Gezamenlijke Melkhandelaren 29.29; 6. Gezamenlijke Kolenhandelaren 29.48; 7. De Vlinder 29.52; 8. Bronkhorst 30.32. Algemeen ploegenklassement: 1. Gra ficus 5.39.08; 2. Ons Weekblad 5.40.37; 3. Beijersbergen 5.43.23; 4. De Vlinder 5.43.42; 5. Tissing 5.44.25; 6. Gez. Melk handelaren 5.45.18; 7. Gez. Kolenhande laren 5.46.52; 8. Bronkhorst 5.51.48. Slot-etappe: Hedenavond zal de zesde en laatste etappe verreden worden met DRIE ronden op het bekende wegpar- iurs, waarna de huldiging van de win- lar zal plaats hebben. Hoe de duiven vlogen De postduivenvereniging „De Oude Blauwband" heeft een wedvlucht ge houden van Noyon, afstand 318 km, waarvoor in concours waren 90 duiven. De eerste prijsduif legde deze afstand af met een snelheid van 1571 meter per minuut, de laatste prijsduif haalde een snelheid van 1360 meter per minuut. Uitslag: Th. van der Ploeg 1, 10, 15; A. Tulen 2, 4; J. van Dijk 3, 8, 9; Comb. Hoogeveen 5, 11, 14, 17, 19; Zuidhoek 6, 7. 12, 21, 23; G. de Bruin 13; Schippers 16; R. Schaap 18; H. Duijvenbode 20; H. de Butter 22. De postduivenvereniging „De Lucht- klievers" organiseerde een wedvlucht vanaf Tergnier, afstand 303 km, in con cours 94 vogels, waarvan de eerste prijs duif vloog met een snelheid van 1462 meter per minuut, de laatste 1323 meter per minuut. De uitslag; K. van Diest 1, 2. 5. 6. 10. 14; Roodenburg 3. 7, 19; P. Opdam 4, 8; J. van Dicst 9; P Bersee 11. 18; Chr. de Bruin 12; G. Mens 13; Jac. van Es 15,16; Th. de Haas 17. Verkiezing ambtsdragers De Chr. Geref. Kerk heeft in de a.s. vacatures E. van 't Voort (ouderling) en J. Noort (diaken) gekozen de heren Jac. ae Graaf (ouderlng) en P. van Rossen (diaken) en tot evangelisatie-ouderling benoemd de heer P. Nieuwen huis. Adres Vicaris Schilder Het adres van kandidaat Schilder, die als Vicaris der Herv. Gemeente tot zijn dienstwerk werd ingeleid ls; huize fam. Van Groen, 1ste Poellaan 64. ÏSOORDWIJK Noordwijk-Ajax Door een misverstand stond gisteren in onze krant, dat Ajax donderdag tegen LFC speelt. Bedoeld werd natuurlijk te gen Noordwij k. Buslijn tijdelijk Ingekort In verband met een morgen op de Boulevard te Noordwyk aan Zee te hou den kortebaandraverij, wordt van 's mid dags 12 uur tot 's avonds 8 uur de bus lijn Leiden-Voorhout-Noordwijk inge kort. De bus rijdt dan niet tot de Golf baan maar tot het oude tramstation in de Tramstraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4