DRUM, Speurhonden snuffelen in leegstaande gebouwen STEEDS MÉÉR MANNEN ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER! Ss» Italianen gaan Vliegtuig maait dak van' Voorbereiding boerderij: zestien doden van °P8tand A B A S I N Portugal zal gebieden tot uiterste verdedigen „Geen vertrouwen in Sowjetunie' op Cuba j Amerikaanse ondergrondse kernproef Malakka gaf toe ter wille van vrede met Indonesië Vreemde verzamelaars DINSDAG 13 AUGUSTUS 1965 Scotland Yard combineert en De Engelse politie heeft nog steeds geen enkel houvast in de zaak van de 25 miljoen gulden treinroof. Scotland Yard stelt hele theorieën op hoe de ro5 zich na de roof uit de voeten maakt moeten hebben en naar aanleiding daarvan wordt het on derzoek ter hand genomen. Een van deze theorieën is, dat de hende ervan uitgegaan moet zijn na de overval een half uur tijd te hebben om te ontkomen. De drie vrachtwa gens waarin de buit vervoerd is, zou den dus niet verder gekomen zijn dan een straal van vijftig kilometer rond de plaats van de „putsch". Extra speurhonden zijn nu in dienst geno men om ieder leegstaand gebouw bin nen die cirkel nauwkeurig te door snuffelen. Hele stapel Daar is de politie dus wel enige tijd mee bezig. Het moet een leegstaand ge bouw zijn, groot genoeg om drie vracht wagens te verbergen en geïsoleerd ge noeg om geen aandacht te trekken. De politie wijst er op dat de buit niet zo gemakkelijk te verbergen zal zijn. De Politie had er ook weinig vertrouwen in Inspecteur G. J. Toorenaar van het politiebureau Warmoesstraat te Amsterdam trok onmiddellijk een zeer sceptisch gezicht, toen hij gisteren de melding kreeg dat drie Engelssprekende jonge mannen bij de Twentsche Bank in de Spuistraat vijftigduizend Engelse ponden wilden omwis selen in een half miljoen Neder landse guldens. „Wij vertrouwen het zaakje niet", zo zei de man die dit na mens de Twentsche Bank" tele fonisch aan de politie meedeel de. Inspecteur Toorenaar ver trouwde het ook niet, eerlijk ge zegd geloofde hij er niet erg in. Maar na. alle berichten over de Engelse treinroof moest de po litie wel de nodige voorzorgs maatregelen nemen. Een 5x8 auto spoedde zich met loeiende sirene naar de bank en binnen enkele minuten kwamen daar ook de heer Toorenaar en enkele van zijn rechercheurs. Toen bleek dat men bij de Twentsche Bank van niets wist. Het telefoontje was kennelijk afkomstig van een „grapjas" die ook wel aan de Engelse treinroof gedacht zal hebben toen hij de politie belde stapel bankpapier zal ongeveer de om vang hebben van een telefooncel. Volgens een gerucht houdt de politie in het Londense East End de woningen in de gaten van vijf onderwereldfiguren die sedert de treinroof niet meer thuis zijn geweest. Een spoor dat de politie verder nog moet nagaan is dat van de handboeien waarmee de treinbestuurder werd geboeid. Zij zijn van een nieuw Amerikaans type dat slechts door één firma in Engeland wordt vervaardigd. De firma zal waarschijnlijk wel kunnen nagaan via welke handelaar ze zijn ver kocht. Hoewel aanvankelijk van de zijde van de banken werd medegedeeld dat het uitsluitend ging om oude, niet meer in omloop zijnde bankbiljetten, blijkt nu dat een deel van het gestolen geld men meent zelfs van de helft bestaat uit nieuwe biljetten die in Noord- Engeland en Schotland werden uitge geven. De serienummers van dit geld zijn overal verspreid en kassiers hebben het verzoek gekregen goed uit te kijken. Frankrijk verhoogt prijzen auto's Drie grote Franse autofabrieken hebben gisteren prijsverhogingen, va riërende van 1.3 tot 3 procent, bekend gemaakt. Het zyn de Simca, Renault en Peu geot. Onder de modellen waarvan de prijzen zijn verhoogd, vallen de Simca 1.000, die nu voor 6.450 franc zal wor den verkocht. De Renault Dauphine zal 5.990 franc en de Peugeot 404 Berline 10.000 franc. Als reden van deze prijsverhogingen worden loonsverhogingen, hogere kos ten van grondstoffen en de gevolgen van een vierde week betaalde vakan tie voor de werknemers opgegeven. Tass meldt dat een 65 man sterke Russische wetenschappelijke expeditie naar de Atlantische Oceaan is vertrok ken. Zij zal deelnemen aan een inter nationale expeditie, die de tropische wa teren van deze oceaan zal bestuderen. Ver. Staten leveren Jimenez uit De Verenigde Staten zullen, overeen komstig een verzoek der Venezolaanse regering, ex-president Jimenez van Ve nezuela uitleveren. Jimenez, die op het ogenblik in Miami, in de Amerikaanse staat Florida, in voorarrest wordt ge houden. wordt door de Venezolaanse autoriteiten beschuldigd van verduiste- ring. misbruik van vertrouwen en het ontvangen van onrechtmatig verkregen gelden, dit alles gepleegd tijdens zijn ambtsperiode als president van Venezu ela van 1952 tot 1958. In laatstgenoemd jaar werd Jimenez afgezet, waarna hi; naar de Dominicaanse Republiek vlucht te, om later als toerist de Verenigde Staten binnen te komen. Vietnamese hakt zich arm af Ami Tuyet, een achttienjarige Vietna- i mese studente, heeft gisteren met een bijl haar linker arm verbrijzeld bij de ingang van een boeddhistische tempel. Het meisje werd badend in haar bloed aangetroffen. Men vond drie brieven bij haar, gericht aan de president van Zuid- Vietnam. Ngo Din Diem, de boeddhisti sche leiders van het land en haar fa- In elk van de drie brieven verklaart het meisje dat zij „vrijwillig haar klei ne bijdrage levert aan de boeddhisti sche zaak". N.Y. Herald Tribune weer op Witte Huis Het Amerikaanse blad „New York Herald Tribune" is sedert ongeveer vier weken weer in het Witte Huis te lezen. In mei 1962 waren de abonnementen op het blad opgezegd toen het blad zich duidelük kritisch uitliet over de politiek van president Kennedy. Verscheidene leden van het perso neel onder wie perschef Salinger zijn thans weer op het blad geabonneerd. De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren de grenzen gesloten en het land uit gekamd op zoek naar vier ontsnapte po litieke gevangenen. Volgens de politie is dit de grootste klopjacht, die ooit in Zuid-Afrika is gehouden. De voortvluchtigen zijn de kunstenaar Arthur Goldreich. advocaat Harold Wol- pe en twee Indiërs, Moosa Moolla er Abdoelhay Jasset. hygiene geloven een afdoend be strijdingsmiddel tegen vliegen te hebben gevonden. Zij hebben een chemische stof vervaardigd die vliegen onvruchtbaar maakt. Bij proeven met deze stof, apho- xide, in het laboratorium bleken slechts 8 van de 5000 vliegen die men daarvoor gebruikte immuun voor dit bestrijdings middel te zijn. Moskouse film over de Bril Wvnne i kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Salazar over overzeese politiek Premier Salazar van Portugal De jongste in de Veiligheidsraad aan- genomen resolutie waarin op Portugal gedrongen zelfbeschikking te Angola, Mozambique heeft gisteren voor de Portugese radio en televisie over de over zeese politiek van zijn land ge sproken. Daarbij zei hij dat Por tugal zijn gebieden tot het uiter ste zal verdedigen wanneer de Afrikaanse staten hun bedreigin gen in daden zouden omzetten Volgens de Portugese regerings leider dienden de verantwoorde lijke landen krachtig aan te drin gen op terugkeer tot redelijkheid „anders rest elk van ons niets anders meer dan het natuurlijk recht om zichzelf en zijn verwan ten te verdedigen", zo zei hij. Dr. Salazar zei dat Angola een Por tugese schepping is en dat het land zonder Portugal niet bestaat. Er zijn geen Angolezen doch slechts Portuge zen in Angola, aldus de premier. Volgens hem gold hetzelfde voor Mo zambique. Salazar had niets dan verachting voor de Verenigde Naties waar in vele re soluties in de Veiligheidsraad en in de Algemene Vergadering- de rol van Por tugal in Afrika, met name in Angola scherp is aangevallen. verlenen Portugees Guinee, behandelde hij met een filosofisch antwoord, waarin hij het gelijkstellen van onafhankelijkheid zelfbeschikking van de hand wees. „Wanneer zelfbeschikking wordt ge koppeld aan onafhankelijkheid, zoals ge daan In de diverse stemmingen met be trekking tot Portugal, wordt genegeerd dat zelfbeschikking verschillende keuze mogelijkheden betekent en dat het aan wijzen of opleggen van onafhankelijkheid als het doel ervan neerkomt op een be perking ervan tot een enkele doelstelling waardoor de zelfbeschikking deel wordt onthouden." Een Frans verkeersvliegtuig met twaalf passagiers en vier be manningsleden is gisteren tussen Tramoyes en St. André de Corcy in de omgeving van Lyon op een huis neergestort. Het toestel werd volkomen uit elkaar gereten. Slechts een meisje van drie jaar, wier toestand nog zeer ernstig is, overleefde deze verschrikkelijke Een filmdocumentaire over hei in meiramp. Een zoon van de boer op i„nr,Ruïïp™St„vsgTe;edS;™e,n!wiens huis het toestel neerstortte de Brit Wynne tot acht jaar gevange- kwam eveneens om het leven, nisstraf werd veroordeeld, is maandag in acht Moskouse bioscopen in premie- re gegaan. De film die een vertonings- duur van een half uur heeft en getiteld is „Weer op de zwarte weg", bevat beelden van het luisterstation waai dertijd uitzendingen van de geheime zender van Penkovsky zijn opgevangen. India vormt acht bergdivisies India vormt acht nieuwe bergdivisies ter verdediging van de Himalajagrens tegen een eventuele Chinese aanval, zo is gisteren in doorgaans welingelichte kringen in N. Delhi vernomen. De Ver. Staten en Engeland zouden zich bereid hebben verklaard vijf van deze divisie's uit te rusten die tegen het eind van het jaar gereed moeten zijn. Naar verluidt zullen Australië en West-Duitsland war me winterkleding voor de bergtroepen verschaffen. Volgens Indische berichten hebben de Chinezen ongeveer 130.000 militairen langs de betrokken grens samengetrok ken. Volgens Tass is te Moskou een do cumentaire film voltooid, waarin een aantal Sowjetgeneraals ten tonele wordt gevoerd, „die hebben geholpen bij de op bouw van het Rode leger". Een aantal van hen zijn ten tijde van de op last van Stalin uitgevoerde zui veringen hetzij terechtgesteld, hetzij ver dwenen. Een overzicht van het terrein, waar volgend jaar de grote wereldtentoonstelling 1964 zal worden gehouden. Het terrein ligt bij Flushing Meadows in de Amerikaanse staat New York en is duidelijk herkenbaar aan het symbool van de expositie, een enorme wereldbol, die in het centrum van de tentoonstelling is opgericht. .11 Rusk in de Senaat: Bonn tekende kemstoppact niet nog Het kernstopverdrag steunt niet op vertrouwen in de Sowjet- unie zo heeft Rusk, de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, gisteren in de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen verklaard. Paraat Rusk zei, dat de faciliteiten voor een hervatting van de proeven in de damp kring voortdurend in staat van paraat heid gehouden zullen worden, mocht de Sowjetunie de overeenkomst schenden „We kunnen het leven van een groot land niet laten afhangen van het vertrou wen, dat heden in de wereld bestaat". De minister voegde hier echter aan toe, dat Rusland evenals de andere atoom- mogendheden in het inferno gekeken had en klaarblijkelijk een allesvernie tigende oorlog met kernwapens wil ver mijden. Dit neemt niet weg, dat Amerika de lessen van de afgelopen 18 jaren niet in de wind zal slaan. De doel stellingen van de Sowjetunie zijn niet fundamenteel gewijzigd. De wereld is nog steeds gewikkeld in een strijd tus sen vrijheid en dwang kernstopverdrag geen verandering kan brengen in het feit. dat de Ver. Staten het regiem van de Sow- jetzone van Duitsland niet erkennen. Een en ander volgt uit het internationale rechtsprincipe, dat toetreding tot een j multilateraal verdrag niet van invloed kan zijn op de al of niet erkenning van een of ander bewind. Wel zal het be- j trokken regiem gebonden zijn aan de be-1 heeft het Westduitse kabinet gisteren be sloten. het verdrag te aanvaarden, „voor opgesteld, dat de te verwachten garan ties door de Ver. Staten verstrekt wor den". Deze zijn bedoeld om te helpen voorkomen, dat Oost-Duitsland via het akkoord internationale erkenning ver krijgt. Vrijdag a.s. zal het kabinet op nieuw vergaderen als er wat meer be kend is over de houding van de Ameri kaanse Senaat en als minister Schroeder zijn bezoek aan Engeland is terug gekeerd Vermelden we nog, dat Rusk de sena toren desgevraagd heeft medegedeeld, dat Chroesjtsjef vorig jaar niet in staat is geweest, Fidel Castro onder de duim te houden om hem te dwingen, inspectie ter plaatse toe te staan om aan te tonen dat de Russische raketten van Cuba ver- 'Uderd waren. Castro", aldus Rusk, s een zeer ongedisciplineerd man". De Franse Viscount kwam plotseling in een storm terecht Volgens ooggetui gen was de lucht op het moment van het ongeluk inktzwart. De piloot had juist aan het vliegveld doorgegeven zich ge reed te zullen makken voor de landing. Waarschijnlijk vloog het toestel te laag. Schedel van 1500 kg opgegraven Fos iel en jagers in Amerika hebben de reusachtige schedels gevonden van twee triceratops (driehoorns), plantenetende dinosaurussen van de familie der cera- topsiers. De vondst werd gedaan in het Noorden van centraal-Montana. Een van de schedels, die de vorige week zijn gevonden, meet 2.59 bij 1,82 meter en weegt ongeveer 1500 kg. De ouderdom van deze schedel, die werd gevonden door James Jenson van de Brigham Young universiteit wordt geschat op 90 miljoen jaren. Jenson, die deel uitmaakt van een groep oudheidkundigen, welke in het gebied van de vondst werkzaam is, zei dat de bijna geheel gave schedel de grootste is welke ooit werd gevonden. Senator Fulhright kritiseert E.E.G. De Amerikaanse senator Fulbrlght, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft gisteren verklaard, dat tegen de Verenigde Staten gerichte beschermende maatregelen tot gevolg zouden kunnen hebben dat dit land zijn troepensterkte in Europa ver mindert. De senator, die pas uit Bonn en Mos- ou is teruggekeerd, zei dat hij niet slechts sprak over de moeilijkheden die Amerikaans gevogelte eg woraer J ~- bedoelde. Van de zijde van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken werd als reactie verklaard, dat het nimmer de Amerikaanse bedoeling is geweest de defensieverplichtingen te koppelen aan bevredigende handels- en tariefsovereen komsten. Chinese campagne tegen de V.S. De vice-voorzitter van de Chinese fe deratie van vakverenigingen, Lioe Ntng- ji, heeft in een toespraak voor meer dan 10.000 mensen onder wie premier Tsjoe En-Lai en de diplomatieke verte genwoordigers van de Afrikaanse landen in Peking, de Amerikaanse regering be schuldigd van „fascistische wreedhe den" tegen de negers in Amerika. De massa was bijeengekomen om te pro testeren tegen de rassendiscriminatie in de Verenigde Staten. Het raakte de mast van een elektrici teitsleiding, maaide het dak van de boer derij af en kwam op het erf van ile boer derij terecht. De 20-jarige zoon was daar juist het werk en werd door de rondvliegen de wrakstukken gedood. Aanvankelijk werd bericht, dat bij de ramp 13 mensen om het leven waren ge komen en de rest gewond. Drie gewon den overleden later in het ziekenhuis. Alle inzittenden waren Fransen op weg naar de Rivièra. Zwitserland stopt invoer tomaten Zwitserland heeft bekend gemaakt dat met ingang van afgelopen zondag de invoer van tomaten is stopgezet. Voor Nederland is dit besluit van wei nig betekenis, want vanuit ons land gingen er praktisch geen tomaten meer naar Zwitserland. In de week van 29 juli tot 3 aug. bedroeg de totale Nederlandse toma- tenexport 11.190 ton en hiervan ging slechts 8 ton naar Zwitserland. De belangrijkste afnemer van toma ten is West-Duitsland waarheen in genoemde periode 7647 ton Nederland se tomaten werden verzonden. Enge land komt op de tweede plaats met 2695 ton. Verder gaan er kleinere hoeveelheden naar België en Luxem burg, Frankrijk en Zweden. Nationalisaties in Egypte Gisteren zijn 500 kleine en middelgro te bedrijven van Egyptenaren of buiten landers in Egypte genationaliseerd zo is medegedeeld door het blad „Al Ahram Het zijn ondernemingen op het gebied van de lichte industrie, zoals textielpro- duktie. verwerking vast rubber, looien an leer en produktie van verf. Verleden week woensdag werden op en buitengewone vergadering van pre sidentiële raad in Alexandrië de nationa lisatiemaatregelen goedgekeurd, waar toe de Egyptische regering al had be- Volgens de „Washington Post" doet de Amerikaanse regering thans krachtige pogingen om op Cuba een sterke ondergrondse beweging in het leven te roepen. Hiertoe zouden in de Ver. Staten in het geheim anticastrogezinde Cubaan se bannelingen, geld en wapens naar het binnenland van Cuba overbrengen. De wapens zouden in grotten worden verborgen, totdat het tijdstip van de gro- opstand zou zijn aangebroken. De organisatie van een en ander zou i hoofdzaak berusten bij het Ameri kaanse ..Tweede bureau", dat hierme- in mei of juni jl. zou zijn begonnen. Volgens de ..Washington Post" zou het „Tweede bureau" thans een over eenkomstig streven van andere Cubaan se ballingen in de Ver. Staten tegen gaan, omdat het te „amateuristisch" van opzet zou zijn, waardoor het afbreuk zou kunnen doen aan de opzet van het bureau De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medegedeeld dat gisteren in de woestijn van Ne vada een kernwapen van geringe kracht tot ontploffing is gebracht. Met deze omschrijving wordt een kernwapen bedoeld met een ontplof fingskracht van niet meer dan 20.000 ton t.n.L Dit de eerste kernwapenproef de ondertekening verleden week. ia Moskou, van de geperkte kernstopovereenkomst, melding wordt gemaakt. Ondergrondse proeven zijn. als bekend, volgens dit akkoord nog wel toegestaan, omdat men geen overeen- stemmirj heeft kunnen bereiken over de wijze, waarop bij een verbod het toezicht op de naleving hiervan zou worden uitgeoefend. Premier Rahman over Maleisië: Premier Abdoel Rahman van Malakka heeft gisteren verklaard dat hij op de topconferentie van Manilla over de te vormen fede ratie van Maleisië ter wille van vrede heeft toegegeven aan de Indonesische eisen. Indonesië, de Philippijnen en Malakka kwa men, naar bekend, overeen dat V.N.-teams zullen moeten na gaan of de bevolking van Noord- Borneo en Serawak aansluiting wenst bij Malakka en Singapore in de federatie. TOCH IS HET ZO! /ft eeft doftfce Kij, I Het wordt ai gekker. Wie tegenwoordig wil opvallen moet de meest vreemde capriolen uit voeren. Het is beslist niet genoeg om honderd kilometer per uur te rij den. Liefst moet men dan honderd kilometer per uur rijden, maar dan sturen met voeten in plaats van met han den. Een 33-jarige Brit se, Lena Campbel, deed het weer anders. Zij vloog van Engeland naar Frankrijk, vastge bonden onder aan de vleugel van haar vlieg tuig. I Donderdag kan elke Nederlander gratis een bezoek brengen aan het Tropenmuseum in Am sterdam. Dat is slechts eenmaal per jaar moge lijk en de ervaring heeft geleerd dat dit initiatief door duizenden mensen bijzonder wordt gewaar deerd. Vier dames in Evans- ville, in de Amerikaanse staat Indiana, hebben bij het bridgen ieder dertien kaarten van een zelfde kleur in handen gekregen. De kans dat dit gebeurt is één op 653.013.559.599, Wat doet een doelman als hij op een warme zo merdag eenzaam tussen de palen staat en de bal de gehele wedstrijd nog niet op zijn speelhelft is geweest? Juist, hij valt in slaap. Dat dee'd de doelman van het c-elftal van Huskvarna uit Zwe den ook. Plotseling werd hij echter gewekt door een snauwende stem, die van de aanvoerder: „Je hebt de hele wed strijd nog niets gedaan. Nu hebben we je nodig. Strafschop. Nee sufferd, niet hier, aan de andere kant". De slaap uit zijn ogen wrijvend rende de doelman naar de ande re kant, nam de straf schop en scoorde daar mee het zestiende doel punt voor zijn club. I Eindelijk is de 58-jari- ge filmster Greta Gar- bo eens in het publiek verschenen zonder haar donkere bril en de gro te hoed die haar gezicht moet verbergen. Dat ge beurde in Portofino. Ze ging winkelen, maar winkelen werd haar al gauw onmogelijk ge maakt door zich ver dringende toeristen en journalisten. De eige naar van een boutique wist niets beters te doen dan zijn zaak te sluiten toen Garbo binnen was. Maar lot verbazing van iedere» n bleef de legen darische filmster opge wekt. 1287. Het zou onbegonnen werk dlënten die met d« tram in alle zijn te trachten een opsomming te mogelijke vormen verband houden geven van alles wat er op deze we- zoals verschillende kaartjeshouders, reld verzameld wordt. In de eerste klapkoersborden. lantaarns, asbakjes, plaats reikt onze kennis niet zo ver, oude naambordjes, locomotiefborden, en in de tweede plaats zou die lijst ra 11 profielen, stoomfluiten, gewone naar alle waarschijnlijkheid een ste- fluiten, signaalborden en vooral niet vig boekdeel vullen. Koning Alphon- te vergeten de vele soorten trant- so XIII van Spanje verzamelde des- kaartjes die over de hele wereld ln tijds deurknoppen en aan de verza- gebruik zijn. meiwoede van koning Lodewljk XVI Anderen hebben zich gespeclali- dankt het Louvre voor een belang- seerd op koekplanken, pijpen, tabalu- rljk deel zijn geweldige schilderijen- dozen, sloten, apothekersinstrumen ten, prentbriefkaarten, waaiers, mu ziekinstrumenten, autonummerbor den, miniatuur flesjes voor spiri tualiën, luchtvaart curiosa, mijnlam pen, microscopen, ikonen, boeken, ta baksartikelen. kook boeken, zalfpotten, kruiken, kannen - -- Waar weinigen wellicht ooit aan bieden. Postzegels, lucifersmerken, gedacht zullen hebben, ls een zak- handtekeningen en vlinders zijn op doekenverzamellng. dit gebied wellicht de meest beken de en ook meest gangbare objecten. Daarnaast zijn er echter ook mensen die boerenwagens en de onderdelen denkbaar, daarvan verzamelen teneinde de bouwconstructie en versiering voor Een verzameling kan trouwens ook net nageslacht te bewaren. Tot de- zonder enthousiasme beginnen, zoals zulken behoort bijv. de heer F. Wil- dr. Hu Shih, Chinees gezant in de kens te Bilthoven, tevens voorzitter Verenigde Staten ln 1937 ondervond van „De Boerenwagenclub", een Ter gelegenheid van een diner wer- vereniging die de verzamelde gege- den zijn gasten lucifcrbockjes ultge- vens publiceert en enkele jaren ge- reikt, met het portret van Hu Shth leden ook een tentoonstelling heeft als etiket. In het eerstvolgende nun- georganiseerd. Waaruit u kunt zien mer van „Life" werd een foto van dat deze verzamelaar in zijn be- de Chinese gezant afgedrukt met de langstelling niet alleen staat. mededeling dat hij lucifersmerken Niet minder merkwaardig Is de spaarde. En inderdaad werd Hu Shih hobby van de heer B. Kühne te eigenaar van een der grootste ver- Weert die ...tramwagens verzamelt, zamelingen, omdat na deze publikatie HIJ heeft er weliswaar nog niet veel, de lucifersmerken hem uit alle de- maar zijn tramwagenmuseum Is toch len van de wereld werden toegezon- alleszins de moeite waard door de den. platen en tekeningen en alle ingre- verzameling. Maar tussen deurknoppen en schilderijen liggen nog heel wat ande re mogelijkheden, woede verzame laar zijn hart kan ophalen. Ook in Ne derland bewegen de verzamelaars zich op de meest uiteenlopende ge. Inmiddels heeft secretaris-generaal Oe Thant een groep van negen per sonen benoemd die dit onderzoek in Serawak en Noord-Borneo gaat in stellen. Leider van de groep is de Amerikaanse plaatsvervangend direc teur van het personeelsbureau van de V.N., Michelmore. Vandaag zou de groep uit New York vertrekken en Oe Thans hoopt dat de commissie half september klaar zal zijn met haar werk. Dat is dan veertien dagen na de da tum waarop de federatie aanvankelijk zou worden gevormd. In Manilla is over eengekomen de datum van 31 augustus niet aan te houden, maar eerst af te wachten wat de V.N.-commissie aanbe veelt. Premier Rahman zei gisteren genoe gen te zullen nemen met een kort uit stel, waarschijnlijk zelfs maar een paar dagen. Hij hoopte dat de V.N.-commis sie 31 augustus haar werk reeds zou kunnen beëindigen. Daarop ia nu ech ter niet veel kans meer. Maleisië zou volgens de tengkoe moe ten fungeren als een bolwerk tegen het communisme, dat „duivelser, destructie ver, boosaardiger is dan elke vorm van imperialisme die de wereld heeft ge kend of meegemaakt". Chroesjtsjef naar New York Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zou premier Chroesjt sjef hebben verzocht de algemene ver gadering van de V.N., die in september ln New York bijeenkomt, bU te wonen, zo meldt het Amerikaanse weekblad „Newsweek". Oe Thant zou tijdens zijn bezoek aan Moskou, waar hij de ondertekening van het kernstopverdrag bijwoonde, Chroesjt sjef hebben voorgesteld tijdens zijn be zoek aan New York deel te nemen aan een topconferentie. Oe Thant zou Chroesjtsjef hebben gezegd, dat een jaarlijkse topconferentie tijden* de alge mene vergadering van de V.N. zou bij dragen tot ontspanning. Zullen Moskou en Peking diplomaten terugroepen De betrekkingen tussen de Sowjetunie i China zijn zo zeer verslechterd dat sommige westelijke diplomaten verwach ten dat Moskou en Peking binnenkort hun ambassadeurs zullen terugroepen. Zij zeggen dat dit logisch de volgende stap schynt te zijn in de crisis tussen de twee landen. Vrijwel niemand ver wacht echter dat de betrekkingen geheel ^elastigden gelaten zouden worden, lijkt vrijwel onvermijdelijk", zo ver klaarde een westelijke diplomaat zou tot uitdrukking brengen de min- achting welke Moskou en Peking de laatste tijd voor elkaar getoond hebben, terwijl de noodzakelijke contacten toco mogelijk blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5