Hansaplasi Geladen woorden bij „routinepunt" Kwaliteit sportprestaties in Alphen loopt terug Poelier stak linkerbaan rijksweg over: f150 ligtvoet HELP MET DIT ETUITJE GRATIS UW RODE KRUIS Triomfdag voor fa. Salman Noordwijk op de bloemenkeuring in Haarlem NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 13 AUGUSTUS 1963 Van Egmond en Harmsen tegenover elkaar Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Stadhuis, 7—8 u. zitting Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Pieterskerk 8.15 u. orgelconcert Simon C. Jansen, Amsterdam. Den Haag, Kurzaal 8.15 u. Hoofd stad Operette met „In einer kleinen Konditorei". Woensdag Pieterskerk, 7.30—8 u. avondstilte, Pelikaanstraat, 8 u. openluchtwerk Baptistengemeente. Den Haag, Kurzaal 8.15 u. Residen tie-Orkest o.l.v. Roberto Benzi (Henryk Szeryng, viool). Nieuwe Kerk 8.15 u. concert Franse orgelwerken, Gerard Akkerhuis. Kurzaal 2.30 u. variétéprogramma Jeugdrevue Gouden Regen. Openluchttheater Zuiderpark 2 u. Leids Jeugdtoneel met „Simmie en Sjimmie bij AH Baba en de rovers". Poppentheater Galileïstraat 2A 2.: „De muziekmannetjes" Donderdag Kikkerpolder, 2.30 u. openluchtvoor stelling circus Pepino (bij regen i: Leidse groenteveiling). Jan Vossensteeg 17: 8 u ds. J. A. Smink van Den Haag. Noordwijk, Wilhelminaboulevard, 130 u. kortebaandraverijen. Den Haag, Kurzaal 8.15 u. amuse mentsprogramma voor tieners (Anneke Grönloh, Willeke Alberti, Willy Alberti, Gert Timmerman, Carlo). Openluchttheater Zuiderpark 2 u. ge zelschap John van Brussel met „Piet de Smeerpoets". (Advertentie) Voor grammofoonplaten Vrijdag Den Haag, Kurzaal 8.15 u. Residen tie-Orkest o-l.v. Roberto Benzi (Jorge Bolet, piano). Openluchttheater Zuiderpark 2 u. Leids Jeugdtoneel met „Bulletje en Bonestaak bij de rechters". Zaterdag Oud-Katholieke Kerk, 4 u. vesper dienst en afscheid pastoor A. J. Glaze- maker. Den Haag, Poppentheater Nassau Dillenburgstraat 8 2.30 u. „Jessie en de grijze koning". Poppentheater Galileïstraat 2A 230 u „Reintje de Vos op de maan". Dagelijks DEN HAAG, Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Toon Hermans One Man Show beh. donderdag). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuiderapotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23535. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Zuider- epotheek. Films Casino, 7 en 9.15 uur: „Jeugdbaccha- nalen" (18 jr); 2.30 uur: jeugdvakantie- programma; donderdag 7 en 9.15 uur: lrDe wonderen zijn de wereld nog niet uit" (a.l.) Lido, 2.30 en 8 uur: „55 dagen in Pe king' (14 jr). Luxor, 2.30, 7 en p.1'5 uur: „Zoetwa termatrozen" (a.l.) Studio, 10.30 uur v.m.: „Sjors en Sjimmie op het piratenedland" (a.l.): 2.30, 7 en 9.15 uur: „Mijn beste vijand" (al) Trianon, 2 en 8 uur: „West Side Story" (14 jr). Rex, 230, 7.15 en 9.15 uur: „Sergeants S" (14 jr); donderdagcyclus: Uit Holly- woods lachfabriek. Tentoonstellingen Lakenhal, aquarellen en tekeningen uit 19de en 20ste eeuw, verzameling Paul Brandt, Amsterdam (tot 29 augustus). Rijksmuseum van Oudheden. Het dier als motief in de antieke kunst (t/m 25 augustus) Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op Trek" expositie van nomaden trekken en kamperen (tot 6 oktober). Jeugdhotel „De Ruif', Jan Vossensteeg. schilderijen en tekeningen van Victor Linford (tot 31 augustus). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 9 tot 530 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 530 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 630 tot 830 uur 's avonds. (Advertentie) Voor grammofoonplaten HAARLEMMERSTRAAT 55 to. Rex TEL. 20593 LEIDEN T^R DEED zich gistermiddag in de vergadering van de Leddse gemeente- -L-i raad een ongewone schermutseling voor tussen de heer Van Egmond, lid van de fractie van de K.V.P., en wethouder Harmsen. Slechts een voor stel tot wijziging van de gemeentebegroting 1963, dat overeenkomstig de gewoonte niet méér scheen dan een formaliteit, bleek aanleiding te kunnen worden tot het gebruiken van woorden als „allerminst democra tisch" (Van Egmond namens de genoemde fractie) en „uitdrukkelijk pro test (Harmsen namens het college van B. en W.). Na de vergadering werd er in enkele groepjes nog druk over nagepraat, totdat de door het bloe- mencomité Rijnsburg aangeboden boeketten anjers de sfeer weer wat milder maakten. Het was noodzakelijk gebleken, een aantal onderhoudswerkzaamheden aan schoolgebouwen, straten en andere ob jecten, waarmee in de begroting voor 1963 geen rekening is gehouden, alsnog in 1963 te doen verrichten. In verband daarmee diende de raming van een aan tal volgnummers van de gemeentebe groting te worden gewijzigd. In het stuk dat de raadsleden en de pers was toe gezonden, waren deze werkzaamheden niet vermeld en ook was het totale be drag niet genoemd. Bij de behandeling dit voorstel bleek het om een be drag van bijna vier ton te gaan. Nu kantte de heer Van Egmond zich niet tegen het treffen van deze voor zieningen, maar wel tegen de wijze Nee, wethouder Harmsen (rechts) heeft het raadslid Van Egmond gis termiddag in de raadsvergadering niet uitgelachen en ook niet toege lachen maar hij liet de zaak waarom het ging toch wel minder zwaar we gen dan de heer Van Egmond. Geen woord van de wethouder vermocht de stemming bij de heer Van Eg mond ook maar iets te verlichten en de heer Van Egmond, die tot het eind hoogst ernstig bleef, bléek ten opzichte van B. en W. en later de raad, buiten de K.V.P. dan evenmin over over tuigingskracht te beschikken. Mis schien dat de begrotingsbehandeling in november gelegenheid geeft de strijdbijl te begraven. Naar ons ge voel is de zaak niet van dien aard dat zij woorden als .allerminst de mocratisch" en „uitdmkkelijk. pro test" rechtvaardigt. /aarop B. en W. de zaak hadden opge- „Ik maak ernstig bezwaar tegen een afdoening als deze, bij algemene be grotingswijziging dus", aldus de heer Van Egmond. Als criteria voor een al gemene begrotingswijziging zag hij: 1 de posten mogen niet te groot zijn (niet meer dan bijvoorbeeld f 10.000 of tien procent van het geraamde be drag); 2 zij moet geen beleidskwestie betreffen; 3 van alle betrokken raads. commissies moet gunstig advies zijn ontvangen. De heer Van Egmond verweet het col lege tekort aan openheid en dat kon hij allerminst democratisch vinden. Hij ont kende overigens, dat alle betrokken commissies in deze zaak zouden zijn ge hoord. Ten slotte vroeg de heer Van Egmond het college, dit punt van de agenda af te voeren. Efficiënte methode Wethouder Harmsen was het met deze zienswijze, die door de gehele fractie de K.V.P. werd gedeeld, niet eens. Dit zijn alle voorzieningen die ertoe die- het verzorgingspeil van de gemeente te handhaven, een doelstelling die het college, mede op aandrang van de raad, steeds in het oog houdt. De begroting 1963 biedt nog ruimte om deze nood zakelijke punten zo snel mogelijk te doen uitvoeren; het college blijft dus geheel de lijn van de begroting. Er is ook nog zoiets als een efficiën te wijze van behandeling. Het college heeft voor deze methode gekozen om de belangen die met dit voorstel zijn gemoeid, niet in de knel te laten ko men. Het verwijt dat B. en W. geen openheid zouden hebben betracht en ondemocratisch zouden hebben ge handeld, wees de heer Harmsen uit drukkelijk van de band. „Er is geen kwestie van, dat het college de raad niet volkomen wil inlichten. Met de commissies is overleg gepleegd. Ook de commissie van financiën, die nauwge zet alle posten controleert, bleek geen enkel bezwaar te hebben tegen dezp methode van behandeling", aldus wet houder Harmsen. In die commissie zit ook de heer Ham, lid van de fractie der K.V.P.hij was echter niet ter raadsvergadering. De standpunten bleven tegenover el kaar staan. De heer Harmsen kon da heer Van Egmond „absoluut niet" over tuigen. De laatste vroeg dan ook stem ming. Het voorstel van B. en W. werd met 19 tegen 6 stemmen aangenomen Tegen stemden alle aanwezige leden van de K.V.P., te weten de heren Ten Broek Wiertz, Lambermont. Lijten en Van Eg mond, en de heer Frans van de P.S.P Het andere lid van de P.S.P., de heer De Bruijn, stemde met de anderen vóór. raad in het leven geroepen financierings regeling ambtenaren profiteren die fi nancieel in staat zijn op dit aanbod in te gaan en wier huisvesting urgent voor ziening behoeft. Er is een aantal kandi daten voor deze woningen. De urgentie voor toewijzing is dus medebepalend. Reuvens Naar aanleiding van het voorstel om de Vereniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens een geldlening van f90.100 te verstrekken voor de verbou wing van de panden Breestraat 25 en 27 vroeg mr. Kuyt (P.v.d.A) of dit bedrag wel toereikend is. De huisvesting van Reuvens is toch van dien aard, dat in grijpende voorzieningen niet kunnen uit blijven. Wethouder Harmsen merkte op, dat de voorgestelde voorzieningen als een noodmaatregel moeten worden gezien. Het is de bedoeling, dat Reuvens later onderdak krijgt. Een beduidende over schrijding van dit bedrag is niet te ver wachten. Prof. dr. P. B. Kreukniet en de heer G. P. E. Weijer werden benoemd tot lid van de Vereniging tot bevordering van de bouw van Werkmanswoningen. Verder benoemde de raad een aantal docenten voor het Rembrandt-lyceura de Louise de Coligny-H.B.S. Hun narr vermeldden wij reeds in de krant vorige week dinsdag. Voor de aanschaffing van een ambu lance-auto trok de raad f14.600 uit en voor aankoop van materiaal voor de brandweer f14.250. Het scholencomplex aan de Oppenheimstraat krijgt voor f5500 een afrastering. De schapen- en lammerenmarkt wordt in het vervolg gehouden van 6 tot 15 uur en de markt voor het overige vee van 7 tot 15 uur. Voor het maken van een dam met af sluitbaar hek in de sloot achter de school van het woonwagenkamp aan de Haar lemmerweg voteerde men 'n krediet van K). Ten slotte werd medewerking verleend aan verschillende schoolbestu- en voor zaken van uiteenlopend belang. Veehandelaar zat weer dronken achter stuur De 36-jarige veehandelaar D. B. uit Noordwijk die op 9 mei dronken achter het stuur van zijn auto zat en reeds eerder voor verkeerszaken met de rech- n aanraking was geweest, is door de Haagse politierechter veroordeeld tot weken gevangenisstraf waarvan vier weken voorwaardelijk, intrekking van het rijbewijs voor drie jaar met aftrek de tijd waarin het reeds is inge trokken, benevens verbeurdverklaring de infbeslaggenomen auto. Kantongerecht Leiden TN DE middagzitting van het Leidse kantongerecht verscheen voor mr. De Koning een 61-jarige Leidse poelier, die op rijksweg 4 onder Oegstgeest met een bestelwagen een botsing veroorzaakte. Hij was naar de middenberm gereden, had daar even stilgestaan en was toen de linker haan overgestoken, juist toen er een personenwagen aankwam. Zijn arm, die hij het ongeval (in maart) was gebroken, was nog niet genezen. Reke ning houdend met dit letsel eiste de officier van justitie, mr. C. Sluijk, een boete van f 100. Verdachte sputterde tegen, maar de kantonrechter achtte zijn rijkunst dermate beneden peil, dat hij veroordeelde tot f 150 of een maand hechtenis. Huisvesting Ook werd gesproken over het voorstel tot aankoop van de panden Thorbecke- straat 17 en 21. Het is de bedoeling, zo stond in het stuk van B. en W. aan de raad, deze woningen door te verkopen door B. en W. aan te wijzen ge meente-ambtenaren in wier huisvesting dringend moet worden voorzien. De heren Van Egmond en Frans en mej. Van Nienes vroegen naar de posl- in de gemeente bij deze transactie Wethouder Piena antwoordde, dat de ge meente iets moet doen om haar diensten goed te laten lopen.De huisvesting van ambtenaren is meermalen een groot pro bleem. Nu werden de gemeente drie hulzen aangeboden. Zij is hierbij slechts als tussenpersoon opgetreden. Van deze woongelegenheid gaan via de door de Tot een boete van ƒ50 werd ee: jarige kruidenier uit Katwijk ve deeld, omdat hij met een bestelauto op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan- Boslaan te Katwijk geen voorrang had verleend aan een personenauto. Vier personen werden veroordeeld tot boetes, aangezien zij in htm auto's op de Hoge Rijndijk (terwijl zij rijksweg 4a wilden oprijden) geen voorrang ver leenden aan bromfietsers op het rijwiel pad langs de Hoge Rijndijk te Zoeter- woude. Twee kregen een boete van 75, de twee anderen (die aanvankelijk nog hadden gestopt) 60 en ƒ50. Een 19-jarige Rijnsburgse reed in haar woonplaats op een bromfiets die niet aan alle eisen voldeed. Het vonnis werd 50, de eis was 60. Een 25-jarige han delaar uit Leiden reed op rijksweg 4a met een evenmin volmaakt voertuig, dat hij „een auto" noemde. Het vehikel had o.m. een stuur met een vrije slag van 175 graden. De officier eiste ƒ180, de rechter maakte er ƒ150 van. Voor de tweede maal stonden vader en dochter uit Noordwjjkerhout terecht omdat de dochter in opdracht van de vader zonder rijbewijs in bestelauto had gereden. De eis tegen de vader werd het dubbele van de vorige beer, evenals die tegen de dochter. De vadèr moet nu ƒ100 betalen, de dochter ƒ50 (aangezien zü thans mogelijk haar RADIO TELEVISIE GANGETJE 12 KOUDEKERK a. d. RIJN Hengehvedstrijd De personeelsvereniging van de N.V. Spanbeton Maatschappij hield een hen- gelwedstrijd in „De Rijn" bij de fabriek de Hogewaard, waaraan twintig hen gelaars deelnamen. De uitslag van deze wedstrijd is: 1. Lekx, Alphen aan den Rijn, wisselbeker, 6 stuks; 2. Metselaar, Alphen aan den Rijn; 3. Lenting, Alphen aan den Rijn; 4. Verhoeven, Koudekerk a. d. Rijn; 5. Noor- lander. Koudekerk a.d. Rijn; 6. De Wit, Koudekerk ad. Rijn. Burgerlijke stand Geboren: Johannes, z v D C van der Vis en C Steenwijk; Alice, d v H Mak- kinga en F E Eenkhoorn Gehuwd: H B P de Korte en M J Th van Amsterdam. Wedvlucht De postduivenvereniging „Ons Genoe gen" nam met 95 duiven deel aan een wedvlucht van Fergnier af. Afstand 290 kilometer. De duiven werden gelost om OA uur. De eerste duif bereikte het hok 10.45 uur en de laatste prijswinnende duif om 11.08 uur. De uitslag van deze vlucht luidt: H. Lekx 1, 12; G. Lekx en Zn 2. 6; H. van Vegten en Co 3. 16, 19, 24; L. de Wit 4; Gebroeders De Wit 5, 8 9, 14, 22, 23; H. Schellingerhout 7, 18; 'm Schellingerhout 10. 13, 15; Kompier en Van Kempen 11, 21; G. Jansen 17; C. P. de Keijzer 20. rijbewijs heeft, verminderde de rechter de eis van ƒ80 met ƒ30). Een 32-jarige koffiehuisbediende uit Sassenheim had met een motorfiets te hard gereden op de Leidsevaart te Noordwij kerhout Conform de eis werd hij veroordteeïd tot ƒ75. Wegens het per driewielige motorcar rier vervoeren van een te grote hoeveel heid vis moet een 26-jarige visverwer- ker uit Katwijk 25 boete betalen. De eis tegen hem luidde 30. - ZWAMMERDAM Voetbalnieuws Vanavond om half acht zal het grote nederlaagtoernooi na een rustperiode van drie weken worden hervat. Het eerste elftal ontvangt ARC 2 uit Alphen aan den Rijn en dat belooft een interessante wedstrijd te worden. GEBOREN: Neeltje. d v F van Tol en A J Bikker, Molenstraat 9; Petrus, z v P Kraneburg en J C M Vlasveld, Hellen- broeckstraat 1; Jacobus J, z v J W Bak ker en C C M van den Berg, Rijksstraat weg 32; Gerarda C M, d v J W Bakker en C C M van den Berg, Rijksstraatweg 32; Maria A J, d v N J F Fritschy en M M Th Baars, Oudeweg 43. OVERLEDEN: J Hoogendoorn, 49 J, Rijksstraatweg 118. GEVESTIGD: P C Rovers met gezin, Zijdeweg 27, van Den Haag. VERTROKKEN: A J Derksen met ge zin van Oud Bodegraafseweg 22 naar Vlaardingen; AAM Verburg. van Over tocht 27 naar Lange Ruige Weide; P A M Bontje, van Overtocht 27 naar Alphen aan den Rijn; M J G van Laak, van Over tocht 27 naar Rotterdam; K T Ludewigs van Overtocht 27 naar Rotterdam; G M Koekenbier, van Overtocht 27 naar Alk- 100 jaar Internationaal Rode Kruist Koop nu eea étuitje Hansaplast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Nederlandsche Roode Kruis. Zie raambiljetten bij apotheker en drogist f Eén op de 35 inwoners voetbalt (Van onze correspondent) lftallen, vijf junior-elftaller elftalten en drie pupillen-elftallen hoopt A.R.C. de a.s. voetbalcompe titie in te stappen. Dat betekent een totaal van 264 actieve voetballers. Men moet altijd ook nog wat reserves achter de hand hebben, dus men kan gevoeglijk het aantal stellen op driehonderd. A.R.C. is wel de grootste vereniging, maar de drie zondagsverenigingen komen met elkaar toch ook wel tot een vijfhonderd leden. Dat maakt bij elkaar achthonderd en men kan dan vervolgens berekenen dat één op de 35 Alphenaren voet balt. Dat is dus nogal wat. En dan zijn er nog tal van andere sportbeoefenaren. Een grote atletiekver eniging, drie gymnastiekverenigingen, een korfbalclub, enkele tafeltennis en volleybalclubs. Houdt nu met de kwan titeit, ook de kwaliteit gelijke tred? De ze vraag moet helaas ontkennend wor den beantwoord. We constateren in de eerste plaats het merkwaardige feit, dat onder de dui zenden Alphenaren, die zich de laatste jaren in onze gemeente hebben geves tigd, althans wat de senioren betreft, blijkbaar weinig actieve sportbeoefe naars zijn. Met name wat de voetbalver enigingen betreft is het maar sporadisch dat men een „aanwinst" krijgt van el ders. We herinneren ons, dat het rond een vereniging als A.R-C. het vorig jaar om deze tijd gonsde van nieuwe namen. De een had nog hoger gespeeld dan de ander, maar de praktijk was dan toch maar, dat het eerste elftal zonder nieuwe gezichten de competitie inging. Want de nieuwelingen stelden teleur. Dit jaar hebben we dergelijke verhalen niet ge hoord en de verwachting is gewettigd, dat men het behoudens de terugkeer van De Bruin, zonder noemenswaardige wij ziging zal doen. Alphen 1 (zondag) kreeg vorig seizoen in Kluiver en Planken wel twee goede importspelers, maar zij waren toch ook niet bij machte om de oudste Alphense Nieuwe winkels in Roelofarendsveen Mochten wij enkele weken geleden reeds melding maken van de in gebruik neming van het nieuwe hotel-café van de heer J. Heemskerk, dinsdagmiddag had met de officiële ingebruikneming van de hierbij gelijktijdig opgetrokken nieu we winkelpanden Electrotechnisch In stallatie Bedrijf H. Bakker, Noordeinde 1, Boekhandel-Drukkerij -Speelgoedshop R. Paauw, Noordeinde 3 de voltooiing dit gehele complex plaats. Zij die zich de oude, wat vervallen toestand nog kunnen herinneren, zullen niet anders kunnen getuigen da dat dit een bijzon dere verfraaiing betekent van de entree het dorp Roelofarendsveen. Aange- hier ook een kruispunt van vier we- is heeft men met deze nieuwbouw de belangen van het steeds drukker wor dende verkeer niet uit het oog verloren. Dank zij het feit dat deze middenstan ders in onderling overleg tot deze nieuw bouw konden besluiten is het mogelijk geweest dat deze drie bedrijven onder één architectuur gelijktijdig gebouwd konden worden. Bijgaande foto geeft de we situatie r1 ISTERMIDDAG om half twee slaakte de keuringscommissie voor gla- AJ" diolen een zucht van verlichting: het was eindelijk! gchcurd. Van ruim half elf af was men kijkend, keurend en punten tellend door de kcuringszaal van het Krelagehuis gegaan; men had van twintig verschil lende kleurklassen de beste gladiool-van-het-jaar aangewezen en toen had men zich recht gezet voor de laatste ronde. Uit deze twintig moest de finalist komen en het duurde wel even voor men die had gevonden. Ruim half twee was het zo ver en kon men de fa. Salman uit Noordwijk geluk wensen. De rode Trance van deze firma had de meeste punten behaald en de zilveren „cup" van de Nederlandse Gladiolen-Vereniging zal dus weer een jaar in het kantoor van de Nooidwijkse firma te kijk en te pronk Het -werd voor de Noordwijkse firma trouwens toch een triomfdag. Vele Sal- man-aanwinsten werden uitverkoren als de beste in een bepaalde kleur. De beste lila was Memorandum, de beste donkerrose Rosito. de beste blauwe Blue Conqueror.de beste paarse Do mino, de beste donkerrose Little Rock, de beste zalmkleurige Perosi, de beste roomkleurige Muscadet, de beste pur peren Robert Koch, de beste lichtrose Pink Setisation en de beste rode Tran ce-Tien ..toppers" waren Saltnan-aan- winsten! De andere tien onderschei dingen voor de beste gladiool-op-kleur gingen naar diverse firma's. Zo won de fa. Konijnenburg Mark te Noordwijk met Groene Specht de titel voor de beste gevlekte, met K M's Blue de prijs voor de beste donkerblau we, met Toulouse Lautrec de erepalm voor de beste abrikooskleurige en Golden Standard werd aangewezen als de beste gele. Black Giant van Jonkman-Hulse bosch, Sassenheim, was van de zwartrede aanwinsten de beste, vam de witte be haalde Tequendama van Van der Meer, Noordwijk, het hoogste aantal punten van de gestreepte was het My Love van de fa. Preijde, Breedzand die de erepalm veroverde en de resterende drie prijzen voor de beste oranje, de beste oranje rode en de beste gerande gladiool werden gewonnen door de fa. P. Visser uit St. Pancras, resp. met Victoria, met Forest Fire en met Page Boy. Het ge drang was dit jaar het grootst bij de gevlekte en bij de lichtrose gladiolen, |m> acht favorieten Naast gladiolen zag men ook al heel wat dahlia's. De fa. Ballego uit Leiden zond al een bijzondere mooie groep in, waarin o.m. schitterden de donkerrode semicactus Goodwill, de oranje semi- cactus My Fancy, de witte semicactus Tu Tu, de bronskleurige semicactus Brunette, de zeer fraaie lilakleurige cactus Fashionable en diverse andere nieuwigheden. Van de fa. Geerlings uit Heemstede no teerden we de dieplila semicactus Rosita en de dieprode Favorite, waarvan de decoratieve bloemen worden gedragen (door sterke, beste stengels. De fa. H. van Leeuwen uit Sassenheim voerde een alleraardigst knolgewasje uit Zuid-Afrika ten tonele, Babania. Het was een zaaisel waarin de lila en de blauwe tinten overheersten. Er komen ook gele en rode exemplaren van voor. Het knolgewasje, dat ook door zaaien wordt vermenigvuldigd, heeft aan wat dikke steeltjes zeer elegante bloempjes. Dabania wordt in potten onder glas ge kweekt en kan bij gunstige weersom standigheden ook buiten bloeien. De zeer aparte Crocosmia, een sterk veredelde Montbretia met kloeke oranje kammen werd getoond door de fa. Twaalfhoven Uitgeest. voetbalvereniging een toonaangevende rol te doen spelen. Men kan praktisch van alle Alphense sportverenigingen zeggen, dat men tot kwaliteitsverbe tering moet komen door middel van ei gen kweek. Voor de oorlog En het merkwaardige feit doet zich voor, dat het Alphen aan den Rijn van voor de oorlog met ongeveer achtduizend en minder, wat ledental be treft ook minder grote verenigingen, toch meer van zich deed spreken op sportge bied dan thans. A.R.C. was toen met maar drie elf tallen, toch een van de beste vereni gingen in het zaterdagvoetbal en beurte lings streed men met Quick Boys om de hoogste eer. De ouderen weten nog een Hans Vellekoop, W. en A. Bergshoeff (de laatste speelt nog wel de gebroeders Van Dam, Jaap var» der Leek (de bekende oud-trainer van Feijenoord), Thomas Godthelp, doelman Aart van Heusden. Het waren stuk voor stuk voetballers èn jongens die wat voor hun club over hadden. Het vooroorlogse Alphen met Hein Binnenkamp, Dijkman, Hoogenboom (de huidige burgemeester van Ter Aar), Hes- seling was ook een gevreesde ploeg en enkele jaren geleden tweede klasser. Al- phia was steeds in de kopgroep te vin den en Alphense Boys, thans spelend in de afdeling Leiden, was tal van jaren vierde klas K.N.V.B. Dit wat de voet ballers betreft Atletiek en zwemmen Wanneer we zien naar de A.A.V.-'36-l., de atletiekvereniging, dan ontmoet men ook hier wel een groot ledental, maar, hoewel men in de kring Gouda toon aangevend is, op het gebied van de na tionale atletiek moet maar al te vaak worden gezegd: net niet, hoewel we onze ogen niet sluiten voor de uitstekende prestaties van een Jac. Smits (die dit jaar scheen terug te komen, maar een been brak) en een Rein Verkade, (die tobt met een onwillige achillespees). Toch zjjn het meer krachtlopers dan natuurtalenten en daarom halen ze de top net niet. Voor de oorlog had men verscheidene malen atleten, die op de loopnummers tot nationale verrichtingen in staat waren en het is wel typerend dat de Goudse lijst nog steeds records telt, in die tjjd door Alphenaren geves tigd. K(jken we naar het water, dan moe ten we ook bij de A.Z.C. constateren, dat men niet weet te bereiken, wat voor de oorlog mogelijk was. Toen her haaldelijk tweede klasser (ook vaak er weer uit) en veel publiek tellende wed strijden. Men zat, doordat men tot gro tere prestaties kwam, meer in de lift en in de kring Gouwe-Rjjnstreek, die wat het afstand-zwemmen betreft maar zwak is, komen slechts enkele A.Z C.- ers tot een redelijke prestatie. Nu gaat het, in de goede sport, niet zozeer om het prestatie-element, maar iedere vereniging stelt er een eer in om de leden tot de beste prestatie te zien komen. En daarom vraagt men zich af: hoe komt het toch.dat met de toene mende ledentallen de prestaties niet om hoog gaan. Ziet men vanwege het bos de bomen niet meer. Kan men de beste krachten er niet meer uit halen? Moet er meer worden geselecteerd? Het zijn vragen welke menig ver enigingsbestuur zich stelt. Er wordt wel geroepen om verbetering van sportac commodatie en we juichen het toe, dat die eerlang voor een groot aantal ver enigingen tot stand zal komen. Maar laat men er niet van verwachten dat dan de prestaties vanzelf komen. Aanwezig talent kan onder goede omstandigheden beter tot ontplooiing komen. Maar de feiten wijzen uit, dat accommodatie al leen niet voldoende is. Zeer veel aan dacht schenken aan de jeugd zal, als door vestiging geen verbetering komt, nodig zijn, om het peil van verscheidene ver enigingen in onze gemeente op te trek ken. En bij de jeugd zal dan weer aanwezig moeten zijn het zich willen ge ven voor de club. Alleen op die manier kan Alphen a.d. Rijn ook op dit gebied van de sport weer wat meer mee gaan tellen hoewel laat men dit toch voorop blijven stellen het is aangenaam, maar geen levensbelang. HAZERSWOIIDE Rapidnieuws Donderdag zal de handbalvereniging Papid" wegens de vakantie niet trainen. Opbrengsten De zondag in de Geref. kerk gehou den collecte voor Skoplje heeft ƒ940 op gebracht. De Emmabloemcollecte bracht ƒ27431 op. Collecte Van 28 tot 31 augustus wordt een col lecte gehouden voor het Kon. Wilhel- minafonds ten bate van de kankerbe strijding. Wijkzuster In de week van 17 tot 24 augustus wordt de wijkzuster vervangen door de wijkverpleegster A. N. van Oostende te Benthuizen, telef. 01700—3682.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3