Uw probleem is het onze Joden verlaten Argentinië wegens anti-semitisme R.K. Kerk IRAM wil bundeling vanL calvinistische krachten Prof. Collins gekozen tot praeses synode Schiphol wordt steeds drukker Een woord voor vandaag Bijbel vol onjuistheden zegt anglicaans priester Overheid wil vergoeding voortaan zelf regelen N.C.B.: Eerst maatregelen nieuw kabinet afwachten In Italië leren tieners onder hypnose Chefarine .4 2 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1963 weigert te helpen (Van een onzer medewerkers) De joden van Argentinië die geen plannen koesteren naar Israël te emigreren zijn bezorgd wegens de toenemende trek naar Israël van Argentijnse joden en de stappen die daartoe moeten worden geno men door de Jewish Agency die met deze migratie is belast. Door deze stappen, zo vrezen zij, wordt de nadruk gelegde op de uittocht hetgeen aanleding zou kunnen worden voor nog meer anti-semi- tische uitbarstingen. Sinds een paar maanden komen in Argentinië regelmatig anti-semitische uitbarstingen voor, niet alleen in schriften maar ook in handtastelij! den. Joodse gebouwen worden bescho ten, joodse scholieren en studenten ge molesteerd en joodse meisjes onteerd. De Jewish Agency heeft thans het Braziliaanse tienduizend ton metende passagiersschip Anna Nery gecharterd om bijna zeshonderd joden naar Israël Terreur De ongerustheid onder de joden >s nog vergroot, zo blijkt uit de Jewish i Chronicle, nu de leiding van de Rooms1 Katholieke Kerk in het land weigert! stelling te nemen tegen de uitbarstin- anti-semitisme. Het blijkt zelfs, dat pater Serra uit Santa Fé van zijn bisschop het verbod heeft gekregen om het woord te voeren op een joodse bij eenkomst „omdat de tijd nog niet rijp is voor een rooms-katholiek priester voor een joods gehoor het woord te voe- Vrees voor een hernieuwde oplaaiing vanh et anti-semitisme is opnieuw le ven ingeblazen door een artikel van pa ter Juan Malensek in het in de buiten wijken van Buenos Aires verschijnende Mededelingenblad van de parochie van Onze Lieve Vrouwe van Fatima. In dat blad schrijft pater Malensek oi bloemd, dat hij de joden haat. omdat zij tegenstanders zijn van christelijk godsdienstonderwijs op de scholen. Aan gezien joden onbeschaamd zijn en het volk van Argentinië uitermate goed en verdraagzaam is, zijn de joden ermg ge slaagd de godsdienstige opvoeding in een rooms-katholiek land als Argentinië tegen te gaan. Geschriften En hij vervolgt: „Om dese reden Juich ik het toe dat Jonge Argentijnse rooms-katholieken zich hebben gegroe peerd in de Tscusrabeweging tenein de het geweten en de verantwoordelijk heid der bevolking wakker te schud den". De Tacuarabeweglng worden tal van anti-semitische uitbarstingen toe geschreven. Nadat de pater een aantal anti-s tische geschriften heeft aanbevolen schrijft hij: „Als ge van deze geschrif ten kennis hebt genomen, zult ge kunnen voorstellen waarom dit land geen vooruitgang kent en ook niet zal kennen alvorens het jodenprobleem opgelost." Het vertegenwoordigende Joodse chaam in Argentinië de DAIA heeft zich na deze publikatie tot de Argen tijnse primaat kardinaal Antonio Cag- glano gewend teneinde een deputatie te ontvangen. De kardinaal heeft ech ter nog niet geantwoord op een ver zoek van verleden Jaar voor een soort gelijk onderhoud. (Advertentie) Opleiding tot Belastingconsulent Bchriftelijke - praktisch gerichte - kursoa van het NEDERLANDS COLLEGE VOOR BELASTINGCON SULENTEN. Individueel karakter mede door - facultatieve - mondelin ge toelichting. Opleiding en examens door hoofdinspecteurs (-tit.) van 's Rijksbelastingen. Vrijblijvende Inlichtingen: Secretariaat, Belgi scheplein 6, 'a-Gravenhage, tel.070*. Besluit te Grand Rapids T. Voor werk onder emigranten en vluchtelingen Weer moeilijkheden rondom Meredith Nederduits Gereformeerde Kerk. die Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerk in Suid-Afrika. Ame rika en Canada waren tegenwoordig in de Christian Reformed Church. Or thodox Presbyterian Church, en de Reformed Church of America. Austra lië en Nieuw Zeeland waren verte genwoordigd door de Reformed Churches van die landen. Ook van de Braziliaanse Evangelisch Gerefor meerde Kerk (Igreja Evangelica Re- formada t was een vertegenwoordiger aanwezig. Het doel van de IRAM is de samen bundeling van calvinistische krach ten om een stem te verkrijgen en al dus invloed uit te oefenen in de we reldorganisaties zoals de ICEM en de ICVA. De ICEM is de Intergoeverne- mentele commissie voor Europese Migratie-aangelegenheden, en de ICVA is de afkorting voor International Council of Voluntary Agencies, die zich bezig houden met het werk onder migranten en vluchtelingen. De vergadering werd vorige week in Grand Rapids gehouden aan de voor avond van de Gereformeerde oecume nische synode in een van de gebou wen van Calvin College. De bespre kingen werden gevoerd door leden van kerken, die op Geref. Oecumeni sche Synode zijn vertegenwoordigd, doch de IRAM als zodanig beoogt geen kerkelijke organisatie te zijn. Deelnemers Van Nederlandse zijde namen deel aan de besprekingen de Christelijke Emi gratie Centrale, vertegenwoordigd door haar secretaris, de heer T. Cnossen. en vertegenwoordigers van enige ker ken der gereformeerde gezindte. Zuid-Afrika was vertegenwoordigd Burgemeester Matter van Arn hem ontving gisteren het eerste exemplaar van het nieuwe boek Arnhem 17-26 september 1944". De uitgever verklaarde bij die overhandiging op het stadhuis, dat deze uitgave het eerste wer kelijk objectieve en wetenschap pelijk verantwoorde boek over de slag om Arnhem was. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Langerak bez. de Lek: C Snoei. kand. te Utrecht. Aangenomen naar Wommels (toet.): J. Weernekers. te Veessen. die bedankte voor Vianen (vac. D. B. Kagenaar): naar Vriescheloo: N. T. Bakker, kand. te Lage Vuursche. GEREF. KERKEN Beroepen te Bozum c.a. (tevens voor evangelisatie): E. Hoogerwerf, kand. te Baarn. CHRI8T. GEREF. KERKEN Tweetal te Thesinge: J. Vogel, te Steen- wijk en H. U. Westerterp, te Midwolda (Old.). DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP (Van onze correspondent) De Gereformeerde Oecumenische Synode heeft In haar eerste zitting de Schotse hoogleraar In de kerkge schiedenis, prof. ds. G. N. M. Col lins tot praeses gekozen. Een benoe ming die menigeen heeft verbaasd omdat een zij het nog jonge G.O.S.- traditie wil dat een gedelegeerde van het land waar de synode gastvrijheid geniet, tot praeses wordt gekozen. Ridderbos en de Amerikaanse hoogle raar prof J. Murray, beiden assessor, en twee gedelegeerden van de Chris tian Reformed Church, prof. dr. F. Klooster, hoogleraar in de systemati sche theologie aan de Theologische Hogeschool der Christian Reformed Church te Grand Rapids, en dr. Paul G. Schrotenboer. predikant te St. Catharines. Ontario. Canada. De twee laatst genoemde fungeren resp. als eerste en tweede scriba. De praeses van de G.O.S., ds. Collins, werd mei van dit jaar benoemd tot hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan Opgave vakantieadres alt d* krant geknipt- bon, dt« roeg mofoltjk op wij regelmatig pagina plaatsen, te geven MINSTENS EÉN WEEK voorda met vakantie gaat In ons bezit is. de toezending ernstig worden sie van drie personen om de voorbe reidende werkzaamheden, die moeten leiden tot de officiële oprichting van de IRAM, te verrichten. Deze com missie zal zich o.m. bezig houden met de opstelling van ontwerp-statuten. Van onze correspondent in Grand Rapids Vertegenwoordigers van Pro testants-christelijke organisaties De vergadering benoemde van verscheidene landen hebben tijdens een bijeenkomst te Grand Rapids, Michigan, Ver. Staten, besloten dat stappen dienen te worden genomen ter oprichting van een internationaal orgaan dat de in verscheidene landen werkzame calvinistische organi saties op het terrein van de ar beid onder emigranten en vluch telingen zal samenbundelen. De naam van de op te richten over koepelende internationale organi satie zal zijn de I.R.A.M., een af korting van International Refor med Agency on Migration. bestaat uit de heren T. Cnossen, secretaris van de Christe lijke Emigratie Centrale in Neder land en tevens vice-voorzitter van het Emigratie bestuur, dr. D. L. van Hal- J- de Vredesprijs van paus Johannes Gouverneur Ross Barnett van Missis- lippi heeft het curatorium van de uni versiteit van Mississippi gisteren ver zocht de uitreiking van het einddiploma James H. Meredith uit te stellen totdat een rapport is uitgebracht over de vraag of hij een universitaire richt lijn over het afleggen van opruiende verklaringen door studenten geschonden heeft. Barnett verzocht het curatorium de grootst mogelijke spoed achter het on derzoek te zetten. Meredith, die morgen zijn laatste examen aflegt, zal als eei ste neger van de 115 jaar oude univei siteit afstuderen. Duits meisje in zee verdronken Nabij het Zeehospitium in Kijkduin i listermiddag de 15-jarige Ula Brar lenburg uit Krije (Duitsland) in ze verdronken Het meisje kwam same met haar 14-jarige vriendinnetje Leono- Kapysiok. eveneens uit Kriye. bij zwemmen in zee in moeilijkheden een muistroom. Aanvankelijk dacht men dat alleen Leonore in zee was. De •jarige Duitse badgast Bernhard Sie- del uit Kolnbach trachtte haar te red den, maar het angstige meisje greep hem bij zijn keel, waardoor hij zelf in moeilijkheden kwam. Politie-agenten var het stranddetachement brachten he' meisje met haar redder even later vei- dat haar vrien Reddingspogin- het Free Church College te Edinburgh. De 62-jarige professor Collins werd 35 jaar geleden predikant in de Free Church of Scotland. Hij is reeds jaren verbonden aan de gemeente St. Columba's, Edinburgh, waar preekt op de zelfde kansel, die r 100 jaar geleden de befaamde Schotse prediker Thomas Guthrie heeft Prof. Collins heeft reeds vier maal een Gereformeerde Oecumenische Synode meegemaakt. Hij is auteur van ver scheidene boeken: Whose Faith Fol lows. The Torch Still Burns en Good ness And Severity Of God. De Free Church of Scotland ontstond na een conflict met de National Church of Scotland in 1843 over de bevoegd heid van de staat In kerkelijke zaken, De Free Church bestaat uit 150 ge meenten niet een gezamenlijk zielental van ruim 25.000. In Vaticaanstad is maandag een brief gepubliceerd van wijlen paus Johannes XXIII. waarin gezegd wordt dat ei stichting in het leven is geroepen het verlenen van een vredesprijs. Het doel van deze stichting ter nagedachtenis Johannes XXIII is „het aanmoedigen i initiatieven ten behoeve van de wa- vrede en broederschap onder de men- en volkeren door het periodiek ver lenen van prijzen". Het grondkapitaal van de stichting wordt gevormd door de ruim 800.000 van de Balzan vredesprijs, die wijlen paus Johannes XXIII in mei van dit jaar kreeg. De stichting zal gevestigd zijn in De gestage stijging van het luchtver keer komt ook nu weer in het halfjaar lijkse overzicht van Schiphol tot uiting. Gedurende de eerste 6 maanden van dit telde de luchthaven 820.412 passa giers. hetgeen 8 procent meer is de 59.591 over dezelfde periode 1962. Deze stijging komt ditmaal echter ge heel voor rekening van het Europese passagiersvervoer, want op de intercon tinentale lijnen werd voor het geregelde lijnvervoer een daling van 3 procent ge boekt. Het goederenvervoer bleef nagenoeg gelijk, het postvervoer vertoonde een lichte vooruitgang. Zacheus de oppertollenaar staat in zijn omgevipg niet al te best aangeschreven, en dat is niet verwonderlijk, want hij behoort tot de mensen, die zich verrijken ten koste van ande ren. Nee, een hooggeacht man is hij geenszins. Verachting door zijn medemens is hem ruimschoots ten deel gevallen. En wat gebeurt er nu? Jezus zegt tot hem, juist tot hem: Heden moet Ik in uw huis vertoeven. Ongelooflijk in zijn huis, het huis van een man, die verre van brandschoon is. Zou de Here niet weten wie hij is? O, dat weet de Here best, Hij kent Zacheus beter dan Zacheus zichzelf kent. En toch? Ja toch! Waarom? De Here zelf geeft het antwoord. „Want de Zoon des mensen is gekomen om het verlorene te zoeken en te redden" (Lucas 19 10). Zacheus de oppertollenaar dreigde verloren te gaan door zijn hebzucht, zijn egoïsme, zijn gebrek aan naas tenliefde. Hij is de man van hebben is hebben, van eerst ik en dan de rest. En deze man wordt ineens door Jezus gegrepen, zo krachtig, dat hij er niet aan denkt tegen te spartelen. De rijke jongeling ging bedroefd heen. Zacheus ontving de Here met blijdschap, met zo'n overstelpende blijdschap, dat hij de helft van wat hij bezat aan de armen gaf en hem, die hij iets had afgeperst, het bedrag viervoudig vergoedde. Zo werkt de Here. Wie Hem met blijdschap in zijn huis laat, ondervindt dat aan hem een wonder wordt voltrokken. Slechts één ding is dan belangrijk: Here, wat kan ik voor U doen? het strand. Eerst toen hoorde n dinnetje ook in zee v gen mochten niet rr Dr. W. Pllntk: benoemd tot hoogleraar in de levensmiddelenleer aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Deze benoeming vloeit voort uit de onlangs geopende mogelijkheid zich binnen de studierichting levensmiddelentechnolo gie aan de Landbouwhogeschool te specialiseren in technologie, dan wel in chemisch-biologische richting. Met als reden, dat de hygiënische toe standen te wensen over laten heeft in Moskou de enige joodse slagerij waar vlees verkrijgbaar was van dieren die werden geslacht volgens de joodse slachtwetten, haar deuren moeten slui ten. In geheel Moskou met een joodse bevolking van een half miljoen zielen thans geen ritueel geoorloofd vlees er te koop. De sluiting volgde op een bezoek dat aan de slagerij werd gebracht door inspecteurs van de keurings- en wa- rendienst. Zij zeiden dat de slagerij de volksgezondheid in gevaar bracht, dat in het vlees glassplinters ware: vonden. Sigarettenproduktie steeg minder O De wereldsigarettenproduktie is in 1962 vergeleken met het voorafgaande jaar met 2.4 procent tot 2.388 miljard stuks toegenomen, zo meldt het Ame- rikaanse ministerie van landbouw. Zowel de procentuele als de absolute toeneming was de kleinste sinds 1954 In de periode 1956-'61 steeg de wereld-1 sigarettenproduktie gemiddeld met 5 procent. De toeneming van de wereld- produktie in het afgelopen jaar kwam geheel voor rekening van de produktie van filtersigaretten die in de vrije we- reld verder steeg. TAPTOE DELFT 29 aug. t/m 7 sept. Kaartverkoop bij de V.V.V.'s Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) en Delft. Bestelkaarten bij alle V.V.V.'s. Prijzen vanaf f. 1.50. Een groot gedeelte van de bij bel volgens de letterlijke beteke nis opgevat is .eenvoudig on juist". Deze oude aanval op de bijbel komt ditmaal nieuw uit Engeland uit de mond van een Anglicaans priester, de kanun nik J. D. Pearce-Higgins van Southwark. De aanval op de bij bel werd gelanceerd op de ver gadering van de zogenaamde mo derne geestelijken in de Angli caanse Kerk. Kanunnik Pearce-Higgins sprak tij dens de jaarlijkse vergadering te Cam bridge. Hij zei dat een aantal geschied kundige feiten onjuist is, dat sommige bijzonderheden klaarblijkelijk zijn ver minkt, dat incidenten en gebeurtenissen buiten hun gewone verband zijn geraakt en dat profetieën niet altijd in vervulling zijn gegaan. Tijdens zijn referaat gaf hij een uit voerig overzicht van bijbelverhalen waarin fouten zouden staan, volgens zijn inzicht. Hij vervolgde: ..Ik beschouw de tegenwoordige uitleg die door de gemid delde christenleraar van de bijbel wordt gegeven als een van de grootste belem meringen voor de broederschap der mensen en het begrip van de rasser derling die bestaat. Hond volgde oud spoor Een jachthond volgde (bij Catania op Sicilië) een spoor, dat bleek te leiden naar een grot, waar in de bronzen tijd prehistorische mensen gewoond had- De jager volgde zijn hond naar smalle opening in de rotsen. De hond sprong naar binnen. De jager verwij derde enkele stukken steen en bleek toen in de ingang te staan van een kleine grot, die bezaaid was met beenderen, potten en primitieve gereedschappen. Deskundigen van het museum te Ca tania zeiden, dat mensen uit de bron zen tijd in de grot geleefd moeten heb ben. Maar dr. Pearce-Higgings verwachtte niet veel van een andere mentaliteit ten opzichte van de bijbel. Hij zei tenminste ook nog: „Maar wat kan men verwach ten van een kerk, wier geestelijke leiders onder sterke morele druk staan om als papegaaien zonder onderscheid hun eigen minst waardevolle erfdeel (de be lijdenis) te repeteren?" Volgens deze geestelijke worden de verhalen over „ongelukkige tijden uit de oudheid en gevechten van lang gele den" zonder kritiek en dikwijls op wal gelijke wijze gelezen en herlezen. Een hoog oordeel over sommige predi kanten die de bijbel nog wel willen le zen en herlezen had hij niet. Pearce- Higgins voegde er tenminste nog aan toe dat voor een groot gedeelte van de gemeenteleden de godsdienstige opvat tingen van de geestelijken „infantiele psychologische systemen" zijn. Of kanunnik Pearce-Higgings echter zelf wel zo modern is als hij graag wil zijn? We kennen zijn opvattingen al uit de vorige eeuw. Ze zijn al vele malen beantwoord bovendien. Zuivelstatistiek 1962 Meer melk naar minder fabrieken Aan de zojuist verschenen zuivelsta tistiek 1962 ontlenen wij dat het aantal zuivelfabrieken per 1 jan. 1963 460 be droeg, wat 19 minder is dan een jaar tevoren. Het aantal coöperatieve fabrieken daalde van 363 tot 349 en het aantal niet- coöperatieve van 116 tot 111! De 460 fabrieken hebben in 1962 bijna 6'4 miljard kg melk verwerkt tot drink - melk en zuiveiprodukten. In 1961 was dat 6.15 miljard kg. De totale melkproduktie steeg van 6.96 tot 7.28 miljard kg! De grotere melk produktie vond haar oorzaak in de eer ste plaats in een grotere melkveestapel die gemiddeld uit 1.751.449 dieren be stond tegen 1.676.217 in 1961. Voorts heeft de stijging in de gemid delde melkproduktie per koe van 4155 tot 4200 kg ook daartoe bijgedragen. Voor directe consumptie werd 2.09 miljard kg. bestemd tegen 2.05 miljard kg in 1961. 1961 Het hoofdbestuur van Noordbrabantse Christelijke Boe renbond heeft zich dezer dagen beraden over de ernstige moei lijkheden, waarin de landbouw bedrijven, en in het bijzonder de gemengde bedrijven zijn geraakt als gevolg van de steeds verdere afbrokkeling der prijzen van de landbouwprodukten en van een voortgaande stijging van de be drijfskosten. Bij het overgrote deel van de bij de N.C.B. aangesloten gemengde bedrijven moet van een noodsituatie gesproken worden. Volgens de N.C.B. is het inko men zo laag. dat de gezinnen onvol doende middelen van bestaan hebben «n dat noodzakelijke uitbreiding, respectie velijk vernieuwing van bedrijfsuitrua- ting achterwege blijft. Het hoofdbestuur van de N.C.B. meent dat uitgebreide overheidsmaatregelen noodzakelijk zijn om te voorkomen, dat zich in de land bouw een verdere verpaupering zal gaan voordoen. Het hoofdbestuur van de N.C.B meent, dat de ontevredenheid in da zal de N.C.B. op grootscheepse wijze.\meente anders dan aan de conferentietafel, tot utreen actie overgaan. „De boeren zijn er rijp voor", aldus het hoofdbestuur van de N.C.B. in een speciaal communiqué. da landbouwersgezinnen terecht groot is. De tijd tot het houden va- -♦-«♦- acties acht het nog niet gek» Kwa«.»v h.»... worden welke maat- gegelen het nieuwe kabinet zal treffen. Zouden verbeteringen uitblijven, da Angst voor huwelijk Artorlce Chiesa, een indus trieel van middelbare leeftijd te Vigevano bij Milaan, is een ver stokte vrijgezel. Hij vertelde een vriend, de 27-jarige Silvio Mas- ciadri, dat hij liever vijf km in de Tictno zwom dan in het hu- weliik te treden. Masciadri zei: ,Jk teil die vijf kilometer tegen jou zwammen, maar als je verliest moet je bin nen het jaar trouwen." Chiesa ging op dit voorstel in. Voor een nofarts werd de over eenkomst op schrift gesteld en vervolgens sprongen zij in de Tieino. Mascuidri leidde vrijwel steeds, maar in een wanhopige eindsprint finishte Chiesa twee slagen voor zijn uitdager. .Waarom moet ik een vorde ring van de overheid nakomen als deze haar eigen verplichtin gen negeert en handelt in strijd met de algemene rechtsbeginse len?" Deze vraag werd opgewor pen tijdens de behandeling in kort geding van een onteigening van een aan de Weesperstraat in Am sterdam gelegen stuk grond, waarop een kolenhandel bedrijf uitoefent. Dit stuk grond is reeds in 1957 ont- i eigend op basis uan de wet materiele! oorlogsschade door de gemeente Am- sterdam. In 1959 werd tussen de ge- i meente en de kolenhandel volledige i overeenstemming bereikt over een innelijke schikking. (Vergoeding in 26.000 gld. aan de kolenhandel). Plotseling in 1960 kwam deze rege ling op lossen schroeven. Door een In terne mutatie trok de centrale commis sie voor de ontelgenlngsvergoedlng van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid in Rotterdam (een ad- iescommissie van de minister) haar an de gemeente gegeven volmacht tot het treffen van minnelijke regelingen In. Deze commissie gaf te kennen alle be- erealiseert ..w JHI^H jericht of het geringste spoor tivering ingetrokken. Hij noemde deze wijziging van onteigening in strijd met de in de grondwet en het burgerlijk wetboek verankerde algemene rechts- beginselen omtrent onteigening, want zijns inziens mag geen onteigening plaatsvinden dan tegen vooraf genoten of vooraf verzekerde schadeloosstelling. ..Een lijdensweg", vond hij. temeer omdat volgen* de onteigeningswet de rechtbanken bij onteigeningen de groot ste spoed moeten betrachten, maar de commissie in Rotterdam zegt nu al zes jaar ,,het zo druk te hebben en geen gelegenheid te hebben de zaak ter hand te nemen' De raadsman van de gemeente, mr. G. C. J. D. Kropman, vond dat de com missie „gammel is". Mr. U. W. H. Stheeman. de rechtbankpresident, vond het droevig dat de commissie zd traag werkt. Dit geval staat overigens niet op zich zelf. want alleen in Amsterdam wach ten naar schatting 12 soortgelijke geval len op afdoening door de overheidscom missie. Deze onteigening is echter zo dringend omdat de gemeente dat stuk grond nodig heeft voor de bouw van een school. Een in de lente van komst redelijkerwijze in de betekenis van het- dit jaar met 30 tieners nog betere resultaten geen hij heeft. geleerd, aan de rooms-katholieke kunnen worden ver- De hoogleraar acht jongenskostschool San wacht. het eveneens noodzake- Vincenro van het Itali- Professor Augusto Er- lijk na te gaan hoe de aanse Bergamo genomen mentïni, neuroloog en methode werkt bij oudere proef met het geven van psycholoog te Milaan, leerlingen, die reeds een onderwijs onder hypno- heeft het experiment be- eigen persoonlijkheid se heeft zulke gunstige studeerd en de methode hebben ontwikkeld, resultaten opgeleverd, geprezen als waardevol De hypnotiseur Mario n- voor het memoriseren. Bell int. die een psycho- de Naar zijn mening moet afge- Voort werd ruim 2'i miljard kg. be stemd voor de boterproduktie die 101.690 ton bedroeg. Daarvan werd 64.149 ton door het binnenland opgenomen, wat re sulteerde in een hoofdelijk verbruik van 5.4 k| per jaar, dat is 0.5 kg meer dan (Advertentie) speciaal wat de cijfers betreft directie van de school evenwel worden heeft besloten de me thode te blijven volgen en te vervolmaken. Zij meent dat deze karakter zonder enige twijfel zo lijkheid v doeltreffend is geble- de persoon- te openen, die specaal n een jongen gewijd zou zijn aan de bekwaamheid nieuwe onderwijsme- 4 krachtige middelen tegen pijn en griep! Ean dur mtddulun rorgi ervoor dut du maag nfef van tUaak rauktl Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. E ken, dat voor de toe- om diep door te dringen thode. Olitm bulija 20 tiblattin f 0.80 Handig* ttrlpvirpikMng 40 Ublrttin f 1.60 Voerdiligi flieon 100 toblittin f 3.60 Vraag: In mijn kamer heb ik een bed stede met een kelder daaronder met een dikke balk. Nu is het laatste jaar die kelder erg gaan schimmelen. Vooral op die balk komt telkens een dikke laag schimmel, die ik zo eens in de weck afdoe. Maar nu de laatste week is er nog een ander verschijnsel. Alles in de kelder wordt bedekt met een roodbruin laagje. Het lijkt wel stof zo fijn. Ik stuur u hierbij een paar stukjes hout met de poeder er op. Wat zou de oor zaak van een en ander kunnen zijn en wat zou men er tegen kunnen doen. Antwoord: Het hout van de balk is in hoge mate verpulverd en vermolmd door de inwerking van die schimmels. Wij raden u aan direct maatregelen te nemen om ongelukken te voorkomen. Verder moet u en dit is zeer belang rijk meer ventilatie in de bedstede en de kelder laten aanbrengen, anders krijgt u na enige jaren hetzelfde euvel. Het hout is door gebrek aan lucht verstikt en verschimmeld. Wanneer er een nieuwe balk in gebracht wordt, moet deze goed in de carbolineum gr" met wolmanzout behandeld word» hout is dan beter bestand tegen de in werking van schimmels. Maar eerst ven tilalie. Vraag: Op mijn kleinbeeldcamera ik graag twee flitsers merken, een van 15 volt door middel kertje lichteffecten op t nu: Kan dit, nu zijn? De ene fotohandelaar zegt dat het zo maar mogelijk is en een andere vak man verklaart eohter dat daarvoor uit één flitser zowel de batterij als de con densator verwijderd moeten worden. Hoe meer mensen ik raadpleeg, des te meer verschillende antwoorden krijg ik. Ik hoop dat u het verlossende woord kan spreken. Antwoord: In beginsel is het wel mo gelijk, een paar stroombronnen parallel te schakelen, maar dit zal mechanische moeilijkheden opleveren met het toe geeft bovendien kans op lek- bron, lampen de deur van mensen, die u niet kent. Vraag: Is dit een echt schilderstuk: Een heidegezicht met vennen en vogel- Ües. Schilder ondertekening J. van den Styiberg? recept voor Fries suikerbrood? Antwoord: Nodig zijn: 400 gram bloem. 30 gr. gist, 10 gr. zout, 50 gr margarine of roomboter, 3 ons chips (een soort klontjessuiker), 15 gr ci troenrasp, 15 gr. kaneel. Van alle in kleed gekocht. De verkoper zei dat het ,^botel1e ,Yor?P (,bet*r ishet no* Perzisch handgeknoopt tapijt was. Maar v.orm .met slaolie in te smeren), het plet zo. Mag dat? Zijn de kleuren ™s i verschillende 15 en een van 22'i van een driewegstek- Lsluiten. Hierdoor het plet echt? Het is wel erg vast geweven. Antwoord: Wij vrezen dat het geverf- Het de katoen is. AU u garantie heeft en het in een betrouwbare zaak is gekocht, zou u kunnen reclameren. Een Perzisch handgeknoopt tapijt mag trouwens ook niet pletten. Pluizen is een euvel van ieder nieuw tapijt U mag niet zuigen, wel schuieren en oolc mag er niet ge- Als dit gebeurd is, laat U het deeg half uur rijzen. In een matig warme oven, ln het midden, wordt nu het brood gaar gebakken, waarna het di- rekt uit het blik op een rooster word» gestort om af te koelen. Vraag: Mag de overheid het zoge- naamde-stuwhout ongemerkt, dat op strand aanspoelt ln beslag nemen? Antwoord: De overheid mag op klopt worden. Wenst u het tapijt toch grond van de wet van 27 juli 1931, door kloppen, doe het dan de het mogelijk bij de fotografie bepaalde keerde zijde. Koop geen tapijten Brieven, die niet zUn voorzien van naam en adres, kannen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: Is het voor personen van 65 jaar en ouder, die in een ziekenfonds zijn, mogelijk een aanvullende verzeke ring te sluiten om bijvoorbeeld in ge val van noodzaak in een hogere klasse van het ziekenhuis te worden opgeno men. Indien men beneden de 55-jarige leeftijd vrijwillig verzekerd is, gaat dit dan. .Antwoord: U kunt altijd een aanvul lende verzekering afsluiten voor ver- plegingskosten in een hogere klasse van het ziekenhuis. Dit staat los van het ziekenfonds en is een privé-aange- legenheid. waarvoor u zelf moet beta len. Bij de meeste verzekeringsmaat schappijen kan men u daarover wel inlichtingen verschaffen. Meestal ver goeden deze dan het verschil in kosten van verpleging, operatie, medicamen ten en gebruik van operatiekamer. De enige beperkingen worden gemaakt verzekeringsmaatschappijen deze staan beschreven in da polis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2