Nieuwe Leiclse Courant Commentaar Boterprijs - weer hoger - zal nog verder stijgen Nederland is goedkoopte-eiland Dubbeltje per pakje meer Nederlander genoemd in verband met spionage Schip met drie opvarenden in Maas gezonken Tonnen schade door brand in Rotterdam Drie Tilburgenaren in Frankrijk omgekomen Mutaties bij de landmacht Brommers bedreigen de rust in Haarlem CHKISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD Dinsdag 13 augustiK 1963, 44<lc jaargang TIENERS leren slapende „StanWsstigh li ghebleven Zie pagina 2 mijn Kart In tegKanspoat" Steenstraat 37 Vieuws in één oogopslag De prijs van het pakje roomboter zal deze week met een dubbeltje worden verhoogd tot f 1.20. Vorige week was reeds een prijs verhoging van vijf cent van kracht geworden. Volgens het Britse blad Daily Sketch zou de Ne derlander Leo Vlaanderen, die in Londen woont, voor de Russen hebben gespio neerd. De heer Vlaanderen zou bij zijn werk voor de reclassering in gevangenis sen contact hebben gehad met Russische agenten. Hii noemt deze geruchten zelf onzinnig. In de Amerikaanse se naatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen heeft minister Rusk giste ren verklaard dat het vo rige week getekende kern- stopverdrag niet steunt op het vertrouwen in de Sow- jetunie. De doelstellingen van de Russen zijn niet ge wijzigd, zei hij. Zestien personen hebben gisteren de dood gevonden bij een vliegtuigongeluk in de omgeving van Lyon. Een Fran, verkeersvlieg tuig met zestien personen stortte op een boerderij. Een meisje overleefde de ramp, maar een bewoner van het huis werd door de wrakstukken gedood. Omtrent de treinroof in Engeland valt nog weinig nieuws te melden. Wel is komen vast te staan dat de helft van de gestolen banK- biljetten nog in omloop was. Men meende aanvan kelijk dat het uitsluitend om oude biljetten ging. In Grand Rapids hebben vertegenwoordigers van prot. chr. organisaties van verscheidene landen beslo ten over te gaan tot op richting van een interna tionaal orgaan dat de cal vinistische organisaties op het terrein van de arbeid onder emigranten en vluchtelingen in de wereld zal samenbundelen. Groningse trolleybus gaat verdwijnen „Op den duur zal de trolleybus inderdaad moeten verdwijnen" dit antwoord gaf wethouder J. de Wilde van Groningen gisteravond op een vraag uit de gemeenteraad Het vonnis over de trolleybus was daarmee geveld. Of versnelde af schrijving mogelijk en noodzake lijk is, zal door het college nog worden nagegaan. De vraag werd gesteld naar aan leiding van een voorstel de boven leiding van de trolleybussen op het Gedempte Zuiderdiep te verande ren, nu ter plaatse de verkeers situatie is verbeterd. De Surinaamse minister van sociale zaken, de heer JP. S. Kraag, arriveerde gistermiddag op Schiphol tijdens doorreis naar Duitsland. Minister Kraag verliet het toestel met omhoog geslagen kraag. De economisch adviseur voor Suriname in Ne derland, de heer C. C. de Rooy, was de minister behulpzaam bij het corrigeren van het colbert. Nederlands grootste boterhan- delaar, de heer H. H. M. Buisman iri Leeuwarden, heeft zijn boter prijs voor de groothandel met ii gang van vandaag van f 3,60 t f 4,- per kilo verhoogd. Dit bete kent dat de huisvrouw bij de detail list f 4,80 per kilo, of f 1,20 pakje zal moeten gaan betalen. Deze prijsstijging is de tweede binnen veertien dagen. Vorige week ging de bo terprijs al met 20 cent per kilo omhoog. Vrijwel zeker is dat het voorbeeld van de heer Buisman door de overige Neder landse boterhandelaren zal worden ge volgd, zo meent men in bevoegde zui- velkringen. In een gesprek verklaarde de heer Buisman dat de botermarkt rijp is vooi deze ingrijpende prijsverhoging. Neder land is een goedkoopte-eiland, zo zei hij. Smokkelaars In dit verband vestigde hij er de dacht op. dat een pakje boter in België 1,70 en in Duitsland 1,50 kost. „Ik voel er weinig voor", aldus de heer Buisman, ,,de zwaar gesubsidieerde Nederlandse boter naar België te laten verdwijnen. Laten de smokkelaars ook maar 40 cent meer betalen." De binnenlandse botervoorraad was volgens hem op 3 augustus nog 5000 ton. Er is boter genoeg, zo zei hij, maar men gaat er op zitten. Hij verwacht dat de handel weldra zal gaan spuien, als ze de indruk krijgt dat. er een top in de pry- Hij kon niet zeggen of de nieuwe prijs verhoging voorlopig de laatste is. „Er is nu eenmaal te weinig boter in de wereld en wij vragen er nog steeds twee derden van de kostprijs voor." De heer Buisman meent dat is geble ken dat men de draagkracht van de Europese bevolking heeft overschat en de Nederlandse consumenten door te ho ge subsidies eigenlijk heeft verwend. „Ik ben mij ervan bewust", zo zei hij, „dat de mensen zullen schrikken, maar zij moeten er maar hardhandig aan wor den herinnerd dat ze veel te weinig be talen voor dit produkt". Verwend De heer Buisman, die zei. dat hij da gelijks contacten onderhoudt met „Den Haag", verklaarde daar geen weerstand te hebben ondervonden toen hij de plan nen voor een drastische verhoging de boterprijs liet doorschemeren. Produktiestijging Hij verwacht dat de produktie van ter door de prijsstijging zal worden a gemoedigd en dat de fabricage van volle melkpoeder daarentegen vermoedelijk zal worden stop gezet. „We lopen nu de achterstand ten aanzien van de andere landen wat in", zo voegde hij hier aan toe en het zullen waarschijnlijk de eigenaars van de grenswinkels en de smokkelaars zijn die het hardst schreeu- Met betrekking tot het besluit van het produktschap voor zuivel, offertes te vragen voor de import van 2000 ton bo ter, zei de heer Buisman dat een der gelijke maatregel bij een oplopende markt niet verstandig is. Volgens hem is het enige gevolg dat de prijzen zijn op- terwijl verder iedere lijn ont- Hct besluit van de heer Buisman tot verhoging van de boterprijs is onder- j van bespreking op liet ministerie economische zaken. Het betreft hier interdepartementaal overleg, want ook ambtenaren van het ministerie van land bouw en visserij nemen aan deze be sprekingen deel. „De verhoging wordt onderzocht", zo is door de persdienst van het ministerie meegedeeld. Chirurgen met reclame De bovenste foto wekt de in druk, dat een team doktoren hier bezig is reclame te maken voor de deugdelijkheid van de door i hen gedragen kleding, zoals wiel- renners dat op hun sportshirt plegen te doen. De onderste prent geeft echter de oplossing: de doktoren" zijn technici die werken aan de constructie van een Amerikaanse Syncom-satel- iief. Ontwikkeling in zaak-Profumo „Onzin!" zegt de heer Vlaanderen Een in Londen wonende Neder lander, de uit Den Haag afkomstige 45-jarige Leo Vlaanderen, heeft verklaard contact te zullen opnemen met lord Denning, die een onder zoek instelt naar de staatsveilig- heidsaspecten van de zaak-Profu mo. Hij zou dit doen naar aanlei ding van geruchten dat hij een spion voor de Russen zou zijn. Volgens het boulevardblad Daily Sketch was de heer Vlaanderen, die als statisti cus werkzaam is bij de Internationale rubberstudiegroep in de Britse hoofdstad, reclasseringsvrijwilliger. In deze hoeda nigheid bracht hij bezoeken aan de ge vangenis Wormwood Scrubs, waar we gens spionage veroordeelde gevangenen zitten zoals George Blake, John Vassall, Henry Houghton, Peter Kroger en Om half zes vanmorgen is op de Maas in België nabij Maeseyck een Nederlands schip gezongen, de Marian- neke, (105 ton). De opvarenden, de 22- jarige schipper H. Rennings uit Maas- bracht met zijn 19-jarige echtgenote uit Stevensweert en hun zoontje van zeven maanden zijn hierbij verdron ken. Duikers uit Maasbracht zijn naar de plaats van het ongeluk gegaan en hebben inmiddels de lijken geborgen. Het schip lag voor de grintbaggermolen Marie en was gisteren half geladen met grint. Het zou vanmorgen worden vol geladen. Toen de molenbaas van de bag germolen vanmorgen om half zes aan boord kwam, hoorde hij plots een kabel knappen en zag hy op hetzelfde moment het halfgeladen schip zinken. Het schip zonk zeer snel en van de opvarenden werd niemand meer gezien. De duikers moesten ter plaatse werken water van tien meter diep. Dikke rookwolken stegen vanmorgen op uit de opslagplaatsen van de N.V. Katoen Veem aan de Keilestraat in Rot terdam, waar omstreeks acht uur brand was ontstaan in een voorraad van ze duizend katoenbalen een hoeveelheid van ruim anderhalf miljoen kilogram. Urenlang is debrandweer bezig ge weest om het vuur te bestrijden. Over de oorzaak van de brand staat nog niets met zekerheid vast. Een mogelijkheid is dat een vonk van een zg. elektrische kat, een hijswerktuig, in het katoen is gekomen en daar is gaan smeulen. De aangerichte schade bedraagt enkele honderddduizenden guldens. Drie aanranders aangehouden De Rotterdamse zedenpolitie heeft drie jongens van 16 en 17 jaar aangehouden die vrijdagavond een 15-jarig meisje heb ben aangerand. Dit is gebeurd in de omgeving van de Buitendijk, waar de jongens het meisje, dat met haar fiets op weg was naar huis, klem reden met hun bromfietsen. don Lonsdale. Een oud-gevangene hebben verklaard, dat de heer Vlaande ren in de gevangenis contact had gehad met voormalige Russische agenten. Voorts zou hij in zijn woning een radiozender hebben. „Het is onzin dat ik een Russische spion zou zyn en het is zeker niet waar dat ik in mijn flat een zender heb staan. Ik heb daar alleen maar een radio-ontvanger", aldus de heer Vlaanderen. HU voegde hieraan toe, dat hü zijn reclasseringswerk zou opgeven. Naar aanleiding van de geruchten dat hij in verband met zyn „spionage-activi- teit" vaak bezoeken aan het buitenland zou brengen, merkte hij op dat hij maal per jaar naar Den Haag, zijn ge boortestad, ging, aldus de Daily Sketch. Als reclasseringsvrijwilliger bezocht de heer Vlaanderen, met toestemming het ministerie van binnenlandse zaken, gevangenen, om hun boeken te brengen en om hen in persoonlijke en gezins kwesties te helpen. Door elektriciteit om liet leven gekomen Op een bouwwerk in Amersfoort is gistermiddag de 23-jarige Van der B. uit Veenendaal om het leven gekomen. De jongeman was werkzaam bij een cement- molen. Doordat er kortsluiting in de mo tor ontstond, kreeg hij via het stelwiel stroom door het lichaam. Hij kon niet van de motor losraken. Op zijn hulpge roep trachtte zijn broer hem nog te red den, waardoor ook deze vast kwam te zitten. Andere werklieden hebben beide broers toen losgerukt. De levensgeesten van de 23-jarige Van der B. waren toen reeds geweken. Zijn oudere broer w; ongedeerd. Geen boulevard Hoek-Helder De regering heeft het idee indertijd gelanceerd door de burgemeester Zandvoort voor een kustweg langs het hele Noordzeestrand tussen Hoek van Holland en Den Helder afgewezen Een dergelijke reuzenboulevard wordt in geringskringen niet ideaal geacht het ontsluiten van het strand. Door boulevard zou de verhouding tussen .stille" en „drukke" stranden in gevaar komen. Men blijft voorstander van overgangen naar het strand als bij Was- slag. Prins Rainier van Monaca is naar Nederland gekomen om zijn fonkel nieuwe luxueuze miljoenenjacht, voor hem gebouwd op de Groningse scheeps werf Kerstholt, in ontvangst ne nemen. T~\E SAMENSTELLING van ons kabinet krijgt nu haar afronding in de be noeming van een aantal staatssecretaris sen. Onze aanvankelijke indruk is, dat men in het vinden en aantrekken van deze lieden gelukkig is. Het kabinet zelf ziet er, ook na zijn onnodig moeizaam ont staan, niet slecht uit en er is goede hoop dat eveneens in de keuze van de staats secretarissen niets gaat gedorven worden. In ons land is blijkbaar nog de beschik king over mensen, vaak nog jong van leeftijd, op wie in goed vertrouwen een beroep mag worden gedaan. Dat is iets waarvoor men dankbaar mag zijn. Intussen kan de ontwikkeling die het in stituut van de staatssecretarissen blijk baar krijgt, wel stof bieden tot enide me ditatie. Deze nog vrij prille figuur in ons staatkundig bestel was, zeker voorlopig, stellig gedacht als een soort van assistent van de minister in het politieke vlak. Voor bepaalde onderdelen van diens beleid kon de bewindsman zich verzekeren van de hulp, hem door een staatssecretaris te bieden. Tot dit laatste bestond reden. De omvang van de staatstaak is in onze eeuw belang rijk toegenomen. Zij werd ook steeds in gewikkelder. Bepaalde ministers kregen een hoeveelheid staatstaak te behartigen die nauwelijks meer overzienbaar mocht heten. Dat moest bedenkelijk worden ge noemd. Hoe kan men politieke verant woordelijkheid dragen voor iets. aan de behartiging waarvan men nauwelijks toe komt? De keuze werd nu: of het kabinet zelf belangrijk uitbreiden door de ver deling van het werk over telkens nieuwe ministers, of overgaan tot de aanstelling van staatssecretarissen ter assistentie van een beperkt gehouden aantal bewindslie den. Wat is nu echter, althans bij enkele de partementen, de ontwikkeling? Dat de minister een functie schijnt te gaan be kleden die voor een belangrijk deel zal bestaan uit het coördineren van hetgeen onder hem de staatssecretarissen veiv richten. Zeer duidelijk is dat bij het ministerie van defensie. Daar worden drie staats secretarissen benoemd een voor de landmacht, een voor de luchtmacht en een voor de marine. Nu zeggen we niet, dat dit een verkeerd besluit is. Maar het wijst wel op een nadere ontwikkeling in het instituut van de staatssecretaris en in zo verre ook op enige wijziging in die functie zelf van de minister. Hij krijgt op zijn eigen departement iets van een minister president. Ditzelfde geldt trouwens, wan neer een minister een staatssecretaris be last met werkzaaamheden die tot dusver voor zijn ministerie als zeer wezenlijk golden. Het is nuttig op deze ontwikkeling de aan dacht te vestigen. Reeds naar haar vorm geving is staatkunde niet een stilstaand ding. Ook een on geluk in Tilburg Drie inwoners van Tilburg, de 43-jarige directeur van hotel Riche, R. Pigmans, zijn echtgenote, mevr. K. Pigmans-Mathijssen (45 jaar) hun zoon Wim (17 jaar) zijn giste-; ren bij een verkeersongeluk in Frankrijk om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde in het depar tement Haute Marne, dicht bij de plaats Couzon-sur-Coulogne. De heer Pigmans reed bij een inhaal- Brigade-generaal J. C. E. Haex, die is voorgedragen voor benoeming tot staats secretaris van defensie, is bij Koninklijk Besluit van 11 juli. overgeplaatst van de generale staf naar het wapen der artille- Generaal Haex werd daarbij onthe- van zijn functie van chef var van het eerste legerkorps en noemd lot commandant van de 43ste pantserbrigade, welke funotie hem nu dus ontgaat. Tot de nieuwe chef van de staf het eerste legerkorps werd benoemd kolonel G. Gouman, die per 15 oktober brigade-generaal wordt. Hij was direc teur van de Hogere Krijgsschool. Direc teur van de Hogere Krijgsschool wordt per 16 september de kolonel van de ge nerale staf C. Koster. Kolonel J. L. Hol- lertt van de cavalerie is per 1 augustus commandant van de 41ste pantserbri gade geworden in de rang van tijdelijk brigade-generaal. Per 15 oktober wordt hij brigade-generaal. Hij volgt kolonel J. A. C. Bartels op, die pter 18 augustus chef van de staf van de Nederlandse terri toriale bevelhebber wordt, in de tij delijke rang van brigade-generaal. De chef van de staf van de Neder landse territoriale bevelhebber,, brigade generaal F. A. Palm, wordt per 1 sep tember commandant van de 11e pantser- infanteriebrigade. Generaal-majoor T. H. Bakker werd per 15 juni eervol ont heven van zijn functie van plaatsver vangend kwartiermeester-generaal (lo gistiek). In zijn plaats werd aangesteld kolonel J. Byloo van de militaire admi nistratie, die werd benoemd tot tijdelijk brigade-generaal. en onoverzichtelijke bocht tegen een kraanwagen van de Franse spoorwegen. De heer en mevr. Pigmans en hun zoon Wim waren op slag dood. De 15-jarige zoon Richard liep zeer zware verwondingen op en werd opge nomen in een ziekenhuis in Langres. De familie was op terugweg van een vakantie in Spanje en werd vandaag in Tilburg terugverwacht By een verkeersongeluk in Tilburg zyn gistermiddag zeven personen gewond. Een van hen, de Zweedse architect Lara F. Westman (37 jaar) uit Sollentuna in Zweden is aan de gevolgen van het on geluk overleden. Zyn echtgenote, mevr. Peggy Westman-Reeks (35 jaar), van ge boorte Engelse, verkeert in levensgevaar. Hun vier kinderen, twee jongens en twee meisjes in de leeftyd van twee tot zeven jaar, zyn eveneens gewond. Mevrouw Westman en haar kinderen vcrblUven in het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde op een kruis punt. De Zweedse architect gaf daar geen voorrang aan een tankauto. De chauffeur van deze wagen, H. Baars uit Oud-Beijerland trachtte een botsing te voorkomen, doch kon daarin niet sla gen. De personenauto werd totaal ver nield. De tankauto botste bij zijn ontwykings- poging tegen een stilstaande vrachtauto, die aan de voorzijde werd ingedrukt. De chauffeur van de vrachtauto liep slechts enkele schrammen op. De heer Baars zelf kwam er minder goed af. Hij brak een hand. Na verbonden te zijn in het zieken huis kon hij naar huis worden vervoerd. De Zweedse familie was na een bezoek in de moeder van mevrouw Westman in Engeland op thuisreis naar Zweden. 1/an het depressiegebied dat maandag boven Skandinavië lag, trok een ge deelte naar Noord-Rusland. Een ander stuk dringt langs Jan Mayen naar IJs- Zand op. Een randstoring, die van Schotland kwam, bereikte in de afgelopen nacht ons land en bracht plaatselijk talrijke Alleen in het zuidoosten van het land was de buienactiviteit gering. Langs het front dat de koele lucht, die boven West- Europa ligt, scheidt van warme lucht in het zuidoosten van Europa, vielen zware regen- en onweersbuien, vooral in Oost- Frankrijk. Zuid-Duitsland en Zwitser land. De koude lucht wint daar nog voortdurend terrein. Naar ons land zal ook het komende etmaal koele De Bilt verwacht tot woensdagavond: VeranderlUke bewolking met plaatse- stabiele lucht blijven stromen. Daarin lük enkele buien. Overwegend matige zullen naast enkele buien, ook opklarin- wind tussen zuidwest en noordwest. Wei pen voorkomen. Strandverwaehting ZON EN MAAN Ook morgen nog een buienkans maar de zonnige perioden krijgen de over- Woensdag 14 augustus: zon op 5.20, hand. Zwakke tot matige wind tussen onder 20.08: maan op 00.16, onder 1634; west en noordwest. Nog te koel. In de 19 aug nieuwe maan middag 17 a 18 graden, zeewater 17 gra- boven de oceaan kan ons niet bereiken, HET WEER IN EUROPA waardoor het wisselvallig blijft met een 'v'npporferi hedenmorgen zeven uur Hoogwater Scheveningen 14 augustus: 9.55 v.m.; 22.33 n.i TTET algemeen bestuur van de A A- stichting „Haarlems Bloei", de de Haarlemse V.V.V. heeft bij het college van B. en W. van Haar lem geklaagd over het toenemen de lawaai in de binnenstad gedu rende de avonden, dat volgens de stichting „de aantrekkelijkheid en het aantrekkelijk blijven van Haarlem als woonstad cn als centrum van cultuur en ont spanning" in gevaar brengt. Het lawaai van bromfietsen, scooters en motorfietsen, zo schryft de stichting aan 1 W„ maakt het voor de nog steeds vele bewoners van de oude binnen stad onmogelijk tot rust te komen, over- sen te sluiten. stemt op dikwijls hinderlijke wijze de concerten, lezingen en voordrachten, die in de Grote of St. Bavokcrk, het ge meentelijk concertgebouw en andere za len in het centrum worden gegeven en verschrikt en verjaagt hen, die vooral in de zomermaanden in de binnenstad hun ontspanning zoeken, zich op de café terrasjes willen verpozen of van de ty pisch Haarlemse sfeer der oude binnen hoven en stille achterstraten willen ge nieten. Een doeltreffende bestrijding van de motorenplaag wordt dus wel onontbeer lijk, zo schryft de stichting, die het col lege de suggestie geeft om in navolging van enkele andere gemeenten een gedeel te van de binnenstad voor het verkeer van bromfietsen, scooters en motorfiet- Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Zd.-LinVb. Helsinki Stockholm Aberdeen Londen A'dam Wenen windstil 22 10 windstil 18 14 :w 4 19 12 windstil 19 windstil 24 wzw 2 30

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1