Zuidafrikaans minister „vaderland van blanken" Jjki eett Kij, Baby van Kennedy's bij Boston begraven Telegram van Chroesjtsjef Hulp van V.S.: 50 miljoen dollar voor Skoplje Botsingen bij Serawak Nederlanders speelden „Vliegende Hollander" AEG t Nehroe treedt niet af Siamese tweeling geopereerd Hoger disconto in Canada Doodvonnissen in Kokstad V erzamel woede MAANDAG 12 AUGUSTUS 196J Bij tewaterlating Langkloof „Als u ooit Zuid-Afrika wilt be oordelen, benader de apartheids politiek niet theoretisch maar denk aan de mensen die er wonen en die de problemen in de praktijk tot een oplossing moeten brengen." Aldus de minister van economische zaken van de Unie van Zuid-Afrika, dr. N. Diederichs, zaterdagmiddag op de werf te Heusden van Verolme Verenigde Scheepswerven bij de tewaterlating van het koelschip „Langkloof", dat daar in aanbouw is in opdracht van de South Afri can Marine Corporation Ltd. te Kaapstad. Bij die tewaterlating was ook aanwezig de Zuidafrikaan- se ambassadeur in Nederland, de heer H. A. Rust, vergezeld van zijn echtgenote. Minister Diederichs zette uiteen, dat de Zuid-Afrikanen een eigen blank volk zijn van 3*2 miljoen zielen, met een eigen karakter en een eigen wezen. „Wij zijn geen kolonialisten", zo zei- de minister Diederichs. „Zuid-Afrika is ons enige vaderland. Toen driehonderd jaar geleden de eerste blanken daar kwamen, was er nog geen Bantoe of Negerbevolking. Later, toen wij noord waarts gingen, kwamen zij zuidwaarts. Wij hebben het land het eerste gehad en wij hebben het opgebouwd tot wat het nu is: een blanke, westerse natie. Wij zijn een deel van Europa in Afri ka." Christelijke vaarden Minister Diederichs hoopte, dat in de toekomst de wereld beter zal beseffen, wat Zuid-Afrika betekent en hij vervolgde zijn rede: „Wij hebben als ieder ander volk het recht te blijven leven in ons eigen vaderland. Ons streven is niet al leen maar zelfzuchtig. Elk volk heeft recht op een eigen bestaan. Ons bestaan heeft de niet-blanke groepen betere en ineer materiële voordelen gebracht dan in welk ander deel van Afrika. Wij hebben de christelijke waarden van Euro pa naar Afrika gebracht. (Advertentie) Wij deden meei dan elk ander land voor de kleurlingen Over de economische verhouding tussen Europa en Zuid-Afrika zei- de minister Diederichs: ,,Wij heb ben u nodig en u hebt ons nodig. Wij bezien met grote belangstel ling de ontwikkeling van de Euro pese markt, want het is ook ons belang dat Europa geestelijk en economisch sterk is. In feite zijn wij de grootste individuele markt in Afrika en Azië, voor vele lan den zelfs groter dan het gehele Afrikaanse continent. Wij zijn in staat, de ontwikkeling van onze eigen industrie te financieren, al is vreemd kapitaal bij ons wel kom. Wat wij opbouwden deden wij zelf, wij hebben geen hulp van derden nodig en al onze contacten zijn op gezonde economische basis. In vele aspecten neemt Zuid-Afri ka een leidende positie in. Wij hebben vertrouwen in de rijkdom van onze bronnen, in het karakter van ons volk en in ons geloof in de toekomst". heidspolitiek. Hij heeft in Zuid- Afrika gezien, dat men daar niets heeft nagelaten ten behoeve van de gekleurde bevolking. De heer Verolme meende, dat geen enkel land ter wereld zoveel ten behoeve van niet-blanken heeft gepresteerd en hij stelde Zuid-Afrika als een voorbeeld voor de Verenigde Sta ten, constaterend dat er miljoenen kleurlingen uit het noorden van Afrika naar Zuid-Afrika gingen om daar te werken in een goed vak en te wonen in huizen, die door de Zuidafrikaanse regering werden en worden gebouwd. Orderportefeuille Verolme zeer gevarieerd Ter gelegenheid van de tewaterlating in het koelschip Langkloof van de werf te Heusden van Verolme Verenig de Scheepswerven kon president-direc teur C. Verolme zaterdagmiddag mede delen, dat het Verolme-concern een order heeft ontvangen voor de bouw van een moederschip voor de Koreaanse vis sersvloot. Dat schip, draagvermogen 7.000 ton, van een geheel nieuw type, ontwik keld in samenwerking met Nederlandse leveranciers. Het zal op zee de vang sten van de vissersschepen overnemen en deze al tijdens de terugreis met een diepvriesinstallatie verwerken voor de consumptie. Waarschijnlijk zal het wor den gebouwd op de werf in Alblasser-. dam; het schip moet volgend jaar de cember in de vaart komen. DE vrijdag overleden baby van, president en mevrouw Kenne-| dy is zaterdag in een familiegraf van de Kennedy's in de omgeving van Boston begraven. Patrick Bouvier is de eerste die in het vijftien jaar geleden gekochte graf ter aarde is besteld. Het kistje was bedekt met witte bloemen. Alleen de president en enkele naaste fa milieleden woonden de plechtig heid bij. Mevrouw Kennedy ligt gevoerd. nog in het ziekenhuis van de lucht- Waarderende woorden tegenover de ArlrJso A K/rvKr» machtbasis nabij Boston, heer C. Verolme. president-directeur AQQ1S ADCD# Ztt6l Verolme Verenigde Scheepswi Het koelschip Langkloof. zoals men weet een der grootste koelschepen ter wereld, werd gedoopt door mevrouw Margo Diederichs. de echtgenote van minister Diederichs. De tewaterlating was een precisiewerk en een merk waardig staaltje van scheepsbouwers kunst door de ter plaatse vrij geringe breedte van de Maas. Bovendien kan de lO.pOO tons Langkloof niet te Heus den worden afgebouwd. Via speciaal ge baggerde geulen en zeer diep gelegen door waterballast zal het schip zonder bovenbouw onder de vaste bruggen moeten „duiken" naar open water. De bovenbouw die te Heusden reeds ge reed ligt zal in Rozenburg op het schip moeten worden gebouwd. Waarderende woorden over het schip sprak de heer F. H. Y. Bamford, di recteur van de South African Marine Corporation. De Langkloof, die in lijn dienst op Nederland zal varen, is niet alleen een der grootste schepen van dit type maar zij is voor Zuid-Afrika bet eerste grote zeegaande schip, dat ge-j heel als koelschip is ontworpen en uit-! De werf in Heusden heeft op het ogenblik verscheidene orders in behan deling, onder andere de bouw van twee landingsvaartuigen voor de Koninklijke Marine, een bakkenzuiger. achttien ele- vatorbakken, vijf casco's voor trawlers rekening van Euroshipbuilding in motorbeunschip Groningen, firma Blomberg in Rotterdam, twee derlossers voor de Nederlandse Kraan- bouw Maatschappij in Utrecht en twee pontons voor de Rotterdamse firma Eerland. Bovendien zullen in Heusden zeeschepen worden gebouwd voor Mexi caanse rekening. Chroesjtsjef het overlijden van het kind vernam had hij minister Rusk opgebeld met het verzoek zijn deelneming aan Kennedy over te brengen. Rusk heeft daarop uit Bonn een telegram aan de Amerikaanse president gezonden. Scherper censuur in Rusland? In de Sowjetunie is de vorming van een nieuw staatscomité voor pers en pu- blikaties bekendgemaakt, dat het ideolo gische toezicht van de communistische partij op al hetgeen in het land gedrukt wordt schijnt te versterken. Voorzitter van het nieuwe comité is Pavel Romanof, die tot dusver onder het gezag van de ministerraad verantwoor- voor de bescherming van mi- staatsgeheimen in de pers. Als iAA" Aop de bin- kwamen van de Nederlandse ambassa deur in Brazilië, de heer J. E. baron Lewe van Aduard, die als gast aanwe zig was. Hij sprak zijn grote vertrou wen uit in de toekomst van de Verol- me-werf in Jacuacanga. Dat op het ogenblik waarop de beitel de kabel stuksloeg voor de tewaterlating van de Langkloof de zon een moment door het' grijze wolkendek brak zag de heer Le we van Adaurd als een heel mooi voor- van Afrikaanse organisatie? Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië, zal waarschijnlijk de per manente zetel worden van de orga nisatie van Afrikaanse eenheid. Dat ZOU op de ministersconferentie, die De heer Verolme waarschuwde gisteren in Senegal werd beëindigd, ten slotte tegen een te groot voor- zjjn overeengekomen, oordeel in de Zuidafrikaanse apart-1 I Over de aanbeveling van een secreta- Iris-generaal kon geen overeenstemming worden bereikt. De kandidaat uit Guinea kreeg vijftien stemmen, terwijl hij zeventien stemmen nodig had. De staatshoofden van de leden-landen zul- ilen zowel in de keuze van een perma nente zetel, als in die van een secre taris-generaal het laatste woord hebben. Zij komen op een later tijdstip bijeen. Verwacht wordt dat de Afrikaanse landen tijdens de Algemene Vergade ring van de V.N. hun actie tegen Zuid- De V.S. zullen Zuid-Slavië 50 miljoen dollar verstrekken ten behoeve van het door een aard beving geteisterde Skoplje. De helft van dit bedrag is een gift, de andere 25 miljoen dollar zullen U11.SIC UCVII1 „as uc slcrRSlc U1C verstrekt worden in de vorm vanjjedur;ndt"dr™ü"fope" wrrk'd"», hit een lening op lange termijn. f "ÉÉT" grado groot opzien gebaard vanwege de Dittere politieke vete tussen de twee landen. In Skoplje heeft zich zaterdagmiddag een nieuwe aardbeving voorgedaan. Enkele gebouwen, alsook muren van reeds door de aardbevingsramp van 26 juli beschadigde huizen stortten in. De jongste beving was de sterkste die Dit besluit van de Amerikaanse rege ring werd ter kennis van president Tito gebracht door de Amerikaanse minister van landbouw Orville Freeman, die gis teren met Tito overleg heeft gepleegd. Tito heeft de Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk bedankt voor deze hulp. Ook het Rode Kruis van Albanië heeft het Rode Kruis in Skoplje meer dan 50 ton asfalt geschonken. Het is gis teren in Skoplje aangekomen met 11 functionarissen van het Albanese Rode Kruis die na de lossing naar hun land zijn teruggekeerd. Deze daad van Albanië heeft seismologische instituut van Skoplje j werd geregistreerd en de 289ste sinds de i ramp van de 26ste juli. Troepensterkte VS in Berlijn kleiner Sowjet-spotprenten contra Peking De Russische pers is gisteren overge gaan tot de ongebruikelijke stap van het publiceren van anti-Chinese spotprenten. Het officiële tijdschrift „Za Roebez- bom" (in het buitenland) drukte vier cartoons af waarin de Chinezen, de Fran sen en de Westduitsers werden gehekeld vanwege hun weigering het kernstop- verdrag goed te keuren. De spotprenten stelden o.m. voor: uit het Franse blad Observateur; De Gaulle en Mao Tse-toeng rusten comfortabel op paddestoelwolken die zijn veroorzaakt door kernexplosies. Werken van Ward brengen veel op Schilderijen, tekeningen van dr. Stephen Ward zijn van 11.507 pond (115.070 kocht, aldus heeft een Lon bekendgemaakt. Er zijn in totaal 165 werken tentoon gesteld Hiervan waren 123 verkocht, toen dé tentoonstelling, die door Ward werd gehouden om geld te krijgen voor zijn verdediging, na 19 dagen werd ge- man verminderen, doch dit zal door uit rusting met nieuwe wapens sterker en mobieler zijn. Dit hebben militaire Bel- I functionarissen in West-Berlijn bekend- 1 gemaakt. De reorganisatie begint in september wanneer de Amerikaanse troepen in deze stad met de nieuwe M-60 tank worden uitgerust, terwijl er. voorts meer pantserwagens zullen ko-| schetsen gulden) ver- Tyfi oon Bess doodt elf Jap anners Vier superstaten in toekomst? „De wereld groeit toe naar een ster- scl van vier superstaten de V.S., de Sowjetunie. communistisch China en i Europa zcide de Amerikaanse am-1 bassadeur, Henry Cabot Lodge, gisteren. ..West-Europa groepeert en organiseert zichzelf om gemeenschappelijk te kun-j nen optreden en daarom denk ik dat dit de tendens van de toekomst is", zeide hij. i Afrika zullen verscherpen. Er wérd resolutie aangenomen waarin werd aangedrongen op erkenning van de An golese regering in ballingschap onder leiding van Holden Roberto. Patrouilles van de Britse veiligheids troepen zijn dit weekeinde nabij de grens tussen Indonesië en Borneo tot tweemaal toe betrokken geweest bij gp- vechten met gewapende terroristen, al dus heeft de'regering van Serawak gis teren bekendgemaakt. Twee terroristen werden bij een van de botsingen gewond, nadat invallers een huis in Zuid-Serawak in brand had den gestoken. Bij de tweede aanval opende een ben de het vuur op een dorpje nabij de grens. Zij werden echter door de vei ligheidstroepen teruggedreven. (Advertentie) de begrafenis was in een par - litaire zodanig leidde hij de nenlandse dagbladen en tijdschriften. Tot de afschaffing van de censuur op de be richten van buitenlandse corresponden- het ook zijn taak op de ticuliere kapel van de aartsbisschop berichtgeving naar het buitenland toe- persoonlijke vriend van Ken- jn .ijn -r- nedj- is, een „enreienmis" opgedragen. Russische pers behoudt, maï dat" Wereldjamboree is gesloten Wil Macmillan af van Lord Home? Ook hier waren alleen naaste verwan- daarnaast ook een zekere supervisie ten aanwezig, de kapel kan overigens krijgt over niet bij uitstek politieke ge- slechts achttien mensen bevatten. De kardinaal vergezelde de rouwenden naar de begraafplaats die ongeveer 2% kilometer verder ligt. Twee poiitie-agenten op motoren reden aan het hoofd van de stoet. Een menigte van ongeveer 150 mensen keek toe. De stoet bewoog zich met een snelheid van ongeveer 25 kilometer per uur. De president en zijn broer, minister van justitie Robert F. Kennedy, zaten in de zelfde auto, de derde in de stoet. Ongeveer 100 mensen waren op de begraafplaats. Zij stonden zwijgend bij de poort toen de stoet het kerkhof op reed. Zes minuten na aankomst verliet het presidentiële gezelschap de begraaf plaats weer. Premier chroesjtsjef heeft president De Nederlandse padvinders die mpLrti. TZ deelnemen aan de Wereldjamboree in Griekenland zijn zaterdagavond de gastheren geweest van tiental len leiders van andere contingen ten. Deze avond, die werd bijge woond door o.m. prins Constantijn van Griekenland en de Nederland- Een opmerking die premier Macmillan se ambassadeur in Athene, de heer -ijdag jl. tijdens zijn bezoek aan Heisin-A. Merens, werd opgeluisterd met ki heeft gemaakt over zijn minister van i_i buitenlandse zaken. Lord Home, heeft een zang> klompendansen, bloemen en [speculaties onder de conserva- kaas en droeg daardoor een bijl uitstek Nederlands karakter. De leider van de Haagse ploeg bood aan een afgevaardigde van het gemeen tebestuur van de Griekse hoofdstad een vlag aan van de gemeente Den Haag, met een persoonlijke opdracht van burge meester Kolfschoten. Later op de avond trad de vierhonderd man sterke Nederlandse ploeg op in de tot de nok toe bezette arena, waar zij veel succes oogstten met een spel dat in het teken stond van de Vliegende Hol lander. Zaterdag kreeg de jamboree nog een onverwacht bezoek van Lady Baden Po well, de echtgenotevan de stichter der padvindersbeweging. Zij werd ontvangen door de Griekse kroonprins, waarna twee Nederlandse verkenners de gaste een met bloemen versierde klomp aanboden. De jamboree is gisteren door prins i Constantijn gesloten. Vandaag vertrekt het Nederlandse contingent weer huis waarts. met dertien autobussen. Na vijf overnachtingen onderweg, worden zij op 17 augustus in de namiddag in Nijmegen verwacht. In het Foreign Office, het Brit se ministerie van buitenlandse zaken, heeft de Nederlandse ambassadeur in Londen, baron Bentinck, het Britse afschrift van de kernstopovereenkomst gete kend voor ons land. In totaal 42 landen hebben in de hoofdstè- den Moskou, Washington en Londen tot dusverre het verdrag ondertekend. Oude dame beroofd Op de Ceintuurbaan in Amsterdam werd zaterdag de 76-jarige mevrouw M. J. E. Beek. toen zij overstak aangereden door een auto. waarvan de chauffeur na de aanrijding in zijn wagen bleef zitten. Twee personen hielpen de niet ernstig aan een knie gewonde dame overeind en keerden zich daarna tegen de chauffeur. Zij verweten de man. dat hij niet uit zijn wagen was gekomen en zeiden, dat het minste, dat hij voor de dame doen kon, was haar met zijn auto naar het zieken huis of naar haar woning te brengen. Dit laatste geschiedde. Toen de dame bij haar huis in de Gerard Doustraat was uitgestapt en haar tas vroeg aan te ge ven zeide de onbekende chauffeur, dat hij eerst zijn auto wilde keren. Hij deed dit, doch reed meteen weg. In de tas zat 7,50. De politie vraagt de twee mensen, die de dame overeind hielpen, zich te melden. Zondag is te Chatham, in de Ameri- kaanse staat Massacusetts, dc Ameri kaanse geschiedkundige Charles Sey mour overleden. Seymour maakte deel uit van de door president Wilson ge leide Amerikaanse afvaardiging, die deel heeft genomen aan de besprekingen, wel- Versailles leidden. ke tot de vrede i PERFECT L AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT Fieven veroorzaakt, zo schreef het Britse conservatieve blad „Sunday Telegraph". Macmillan had in een toespraak terloops gewezen op de zware last die op een mi nister van buitenlandse zaken rust en in dit verband gewag gemaakt van „de ver moeidheid" van Lord Home. Het blad herinnerde voorts aan het besluit van de premier om onderminister Edward Heath samen met Lord Home naar Moskou te sturen voor de ondertekening van het kernstopverdrag. Volgens de „Sunday Te legraph" kan men zich afvragen, of men dit besluit een voornemen van de pre- er moet zien om zich tijdens een reor ganisatie van het kabinet voor de alge mene verkiezingen van Lord Home te ontdoen. Egyptische troepen uit Jemen terug In Alexandrië zijn gisteren 1500 man Egyptische troepen die hebben deelge nomen aan de campagne in Jemen aan gekomen. Zij. werden verwelkomd door 21 saluutschoten van Egyptische oorlogs schepen en het geloei van soheepsflui- Nasser, die op de kade op de militai ren stond te wachten, noemde hen „ver dedigers van alle Arabieren". Nasser zei verder dat de militairen er rekening mee moeten houden dat zij de Palestijn se Arabieren in hun wederrechtelijk ont nomen rechten zullen moeten helpen herstellen. AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP VEDERLICHT Premier Nehroe van India, die te 'kennen had gegeven eventueel te wil- llen aftreden, om zich geheel te kunnen wijden aan de reorganisatie van zijn 'congrespartij, heeft op een bijeenkomst van het congrescomité het „parle ment" van de party verklaard toe te geven aan het verlangen van dit co mité dat hij in functie zal blijven. Het comité had uitgesproken dat Nehroe's aftreden niet in het belang van het land zou zijn. De partijleiders besloten voorts dat ministers zullen deelnemen aan de her vorming van de partij, nodig geworden door verdeeldheid en kritiek op haar beleid. Verscheidene ministers hebben al hun ontslag aangeboden om vrij te zijn voor het partij werk. Nehroe zal beslissen wie in functie moet blijven en wie zich aan het partijwerk moet gaan wijden. Het besluit werd genomen drie dagen voor de opening van een kritieke parle- mentszitting waarin de oppositiepar tijen een motie van wantrouwen zullen indienen, voor het eerst in zestien jaar. Chroesjtsjef naar Zuid-Slavië v, Premier Chroesjtsjef en zijn echt genote zullen op 20 augustus voor een vakantie in Zuidslavië aanko men. Zij zijn hiertoe door president iTito uitgenodigd, toen deze eind vo rig jaar een bezoek aan de Sowjet unie bracht. De Russische regerings- en partijlei der zal worden vergezeld door Joerl Andropof. secretaris van het partijcomi té van Moskou, en Vasili Tolstikof, de eerste secretaris van het industriële re gionale comité van Leningrad. Het komend bezoek wordt gezien als een nieuw bewijs dat Chroesjtsjef, tegen het ideologisch verzet van communis tisch China in, de politiek van „vreed zame coëxistentie" wil voortzetten. Imperialisten voor Castro voorbeeld De Cubaanse premier Fidel Castro heeft bevestigd dat de Cubaanse econo mie is achtergebleven door bureaucra tie en gezagscentralisatie. Hij sugge reerde dat Cubaanse arbeiders een voor beeld zouden nemen aan de „goede or- ganisatiemethoden" die door de „impe rialisten" werden gevolgd. In een toespraak tot het Cubaanse waterleidingbedrijf, legde Castro de na druk op een betere organisatie. Hij ver klaarde dat een decentralisatie van het gezag zou bijdragen tot de oplossing van vele economsiche problemen. Chirurgen van een ziekenhuis te Glen- dale, in de Amerikaanse staat Califor- nië. hebben een Siamese tweeling, die met buik en rug aan elkaar waren ge groeid, gescheiden. Een woordvoerder van het ziekenhuis heeft verklaard dat de tweeling twee jongentjes het goed maakt. Hun moe der is zestien en de vader negentien De Canadese bank heeft het dis conto, met onmiddellijke ingang, van drie en een half tot vier procent ver hoogd. De 28-jarige Michael Rampino, zijn 4-jarige zoon Frank en 12-jarige zwager Richard Malfitan gingen in de buurt van Brooklyn (New York) vissen. Hoe je het ook beziet, zij haüden weinig geluk. Rampino, die de hele dag geen visje aan de haak geslagen had. haalde ten slotte een pak papier op. Hij ontvouw de tot zijn stomme verbazing 49 biljet ten van 100 dollar, ten van 100 dollar. Na zijn vondst aan zijn vrouw te heb ben laten zien spoedde hij zich naar het politiebureau. Daar bekeken recher cheurs de biljetten en velden toen dit Allemaal vals. In de V.S. De tyfoon Bess, die de afgelopen da gen het Zuiden van Japan heeft getrof- fen, heeft in het district Kotsjl een aarrt- veirschulvlng veroorzaakt, waardoor vijf! mensen levend werden bedolven. Het aantal doden als gevolg van de tyfoon is thans gestegen tot elf, terwijl nog 86 Voor de tweede maal binnen een week zal in de Brabantse hoofdstad een echtpaar 65 jaar ge trouwd zijn. Morgen is het echtpaar G. van der HorstG. Damen, respec tievelijk 84 en 83 jaar oud, 65 jaar in de echt ver bonden. De familie van wie vijf generaties nog in leven zijn, heeft tezamen 160 nakomelingen. Zaterdagmorgen vroeg is een Oostduitse douane-in specteur naar West-Duits- land gevlucht. Hij ver borg zich achter een lang zaam rijdende vrachtwa gen die hij zojuist had ge ïnspecteerd. De chauffeur en de politiemensen had den er niets van gemerkt. De Mexicaan Riva y Mo ra houdt er bepaald eigen aardige opvattingen over de liefde op na. Daar kan een twintigjarige ver pleegster van meepraten. Zij is kortgeleden met Riva getrouwd zonder hem zelfs te kennen. Zij werd op straat staande gehouden door een man die haar onder bedreiging van een revolver dwong in een auto te stappen. Toen ging het in snelle vaart naar een rechter. Riva dreigde haar hele familie te vermoorden als Rosa, de verpleegster, zou tegenstribbelen tijdens de huwelijksvoltrekking. Op de loop van de revolver werd zij in de echt ver bonden. Riva bracht haar naar huis, nam bij de voordeur afscheid en ver dween. Rosa kan het hu welijk wel ongedaan ma ken. maar dan moet zij eerst haar man opsporen, iets waar zelfs de politie de handen nog mee vol heeft. Oud-president Herbert Hoover van Amerika is zaterdag 89 jaar gewor den. Het voormalig staats- Amerika is gekozen als gastland voor de volgende wereldjamboree der padvin ders in 1967. De bekendmaking werd ge daan door het internationale hoofdkwar tier der padvinders, terwijl de 11de jam boree op de historische vlakten van Ma rathon ten einde kwam. Er is nog nooit een wereldjamboree In de Verenigde Staten gehouden en de Amerikaanse padvinderij was zeer geïn teresseerd in een kans voor haar Land. om op de 12de jamboree padvinders uit heel de wereld te mogen ontvangen. Japan en Thailand koesterden ook be langstelling maar volgens de leiding wa- deze keer behalve de Verenig- geen ernstige kandidaten. de Staten - hoofd werkt nog elke dag in de torensuite van het Waldorf Astoria hotel aan zijn herinneringen in boekvorm: de geschiedenis van de laatste 30 jaar. In Portugal heerst een hittegolf. In Lissabon was het zaterdag 36 graden rvicinc Men verwachtte £jCn recnioanx m KOKSiaa, in nit He' tpmnerltZr nnr Zuidafrikaanse kaapprovincie, heeft za- dat de temperatuur nog terdag drieëntwintig Afrikanen ter dood zou stijgen. veroordeeld. Zij werden schuldig ge- Ook Walja Teresjkowa acht aan het vermoorden van vijf blan- gaat reizen. Dat voorrecht ken in februari van dit jaa: is dus niet alleen wegge- legd voor haar mannelijke collega-astronauten. Don derdag zal zij een bezoek brengen aan Tsjechoslo- wakije op uitnodiging van premier Antonin Novotny. I Een rechtbank in Kokstad, toen de 48-jarige aannemer Norman Grobbelaar, zijn vrouw en twee doch ters alsmede een neef gruwelijk omge bracht aan in een steengroeve in de pro vincie Transkei. De Afrikanen zouden tot de moord zijn aangezet door de ille-1 gale Poqo-organisatie. die de uitroeiing: Zuid-Afrika nastreeft. In de tyd der ontdekkingsreizen lometers krakende en doorzakkende kwamen sommige schepelingen, planken, volgestapeld met dozen cn scheepsartsen of kooplieden in het kistjes, achter de met tonnen mate- vaderland terug met talrijke vreem- tlaal volgestouwde rekken en de tot de voorwerpen die gretig aftrek berstens toe gevulde laden school vonden bij iedere zonderling die daar geen idee meer en de verzamelingen belang In stelde. Soms was het een dreigden, juist door het streven naar apotheker die zich op curiositeiten vervolmaking, alle zin te verliezen, toelegde, een andere maal een her- Talrijke Europese musea werden bergler of een koopman die alles daardoor van geen enkele betekenis kleine vader- voor het publiek en de natuur werd land troonde de stoot- tand van een nar- val naast een uit apevel vervaardigde buldel, en een vuur vliegje zat geprikt naast de neusring, die eens de neus in het gezicht van een Zoeloekoning verfraaide. Kortom, het was ratjetoe om van te duizelen. Systematischer, maar niet TOCH IS HET ZO! oorraadschuur w aaruit geleerde he ren met bespiege lende aanleg voor werpen konden be machtigen die hun gelegenheid boden tot determineren en klas9ificeren. De verzamelwoede had nog een andere kwade kant, doordat zich op wierp, hetzU om de handel le trachten ontbrekende museumstuk ken te bemachtigen, betzij zichtelijker, werd het verzamelen ln zonderheden i de 18de en 19de eeuw, toen de mens in de natuur de geweldige rijkdom aan vormen had leren kennen en men de mogelijkheid aanwezig acht- den, maar alleen begerig te de hele natuur In kaart te bren- ticuliere collecties aan te gen door het systematisch len van alle soorten en variëteiten, tekenis zouden ongeacht of het vogels, orchideeën, hulzen hadden vlinders, composieten, vissen, varens, zamellngen orchideeën of vlinders of wat dan ook betrof. Men had de de gebroeders Verrcaux hadden illusie dat nog slechts een beetje magazijn méér verzameld en ontdekt behoef de te worden om alle hiaten In de kennis der natuur (zoals dit plecht. bU- 11e- den die noch voor de natuur, noch de wetenschap zelfs ook maar -erwjjderde belangstelling had- n par ieggen die de eigenaar tot iemand van be itempelen. Handels- statig In de schoolboekjes werd ge- aangericht zeldzame vogels, waar- ele verkregen waren ten koste geweldige slachtingen, die avon turiers in vreemde streken hadden noemd) te kunnen opvullen. Onv mneld gingen de teiten van heel Europa dus met bet verzamelen en systematl seren. Het bijeenbrengen van meei en steeds meer variëteiten en afwij kende exemplaren bracht naasi vermeerdering van kennis eer chaos teweeg die door niemand meet kon worden overzien. Achter de kl- i enkel exemplaar bemachtigen. Veel is er in die universi- tijd verwoest cn vernield terwllle van rijke dilettanten, die beter lu cifersmerken of handtekeningen had den kunnen verzamelen. Maar dat is weer een ander hoofdstak. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5