Iedere Nederlander zou zo'n tocht eens moeten maken Plaatsvervangende grond Rijnsburg beschikbaar in aan toe In Spanje is men al tweede hektrawler Stormachtige reddingen voor de Noordwijkse kust >3 ME UWE LEIDSE COURANT MAANDAG 11 AUGUSTUS 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Den Haag. Kurzaal 8.15 u. Residen- tle-Orkest o.l.v. Roberto Benzi (Willem Noske, viool). Openluchttheater Zuiderpark 8 u. Mar tin Vinjee's jeugdamusement met „Sus- ke en Wiske en de dolle musketier". Dinsdag Stadhuis, 78 u. zitting Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Pieterskerk 8.15 u. orgelconcert Simon C. Jansen, Amsterdam. Den Haag, Kurzaal 8.15 u. Hoofd stad Operette met „In einer kleinen Konditorei". Openluchttheater Zuiderpark 2 u. Leids Jeugdtoneel met „Bulletje en Bonestaak in Marokko". Woensdag Pieterskerk. 7.30—8 u. avondstilte. Pelikaanstraat. 8 u. openluchtwerk i Baptistengemeente. Den Haag, Kurzaal 8.15 u. Residen tie-Orkest o.l.v. Roberto Benzi (Henryk Szeryng, viool). Nieuwe Kerk 8.15 u. concert Franse orgelwerken, Gerard Akkerhuis. Kurzaal 2.30 u. variétéprogramma Jeugdrevue Gouden Regen. Openluchttheater Zuiderpark 2 u. Leids I Jeugdtoneel met „Simmie en Sjimmie bij Ali Baba en de rovers". 1 Poppentheater Galileïstraat 2A 2.30 u I „De muziekmannetjes:" Donderdag I Kikkerpolder, 2.30 u. openluchtvoor stelling circus Pepino Obij regen in de Leidse groenteveiling), i Jan Vossensteeg 17: 8 u ds. J. A. Smink van Den Haag. Noordwij k. Wilhelminaboulevard, 120 u. kortebaandraverijen. Den Haag, Kurzaal 8.15 u. amuse mentsprogramma voor tieners (Anneke Grönloh, Willeke Alberti, Willy Alberti, Gert Timmerman. Carlo). Openluchttheater Zuiderpark 2 u. ge- sélsöhap John van Brussel met „Piet do I Smeerpoets". Vrijdag Den Haag, Kurzaal 8.15 u. Residen tie-Orkest oi.v. Roberto Benzi (Jorge Bolet, piano). Openluchttheater Zuiderpark 2 u. Leids Jeugdtoneel met „Bulletje en Bonestaak bij de rechters". Zaterdag Oud-Katholieke Kerk, 4 u. vesper dienst en afscheid pastoor A. J. Glaze- Den Haag, Poppentheater Nassau Dillenburgstraat 8 2.30 u. „Jessie en de grijze koning". Poppentheater Galileïstraat 2A 220 u „Reiirtje de Vos op de maan". Dagelijks DEN HAAG, Kurhaus Paviljoen, 8.15 Uur: Toon Hermans One Man Show beh. donderdag) Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: i Zuiderapotheek, Lammenschansweg 7, l tel. 23505. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Zuider apotheek. Films Casino, 7 en 9.15 uur: „Jeugdbaccha- nalen" (18 jr); 220 uur: jeugdvakantie- programma; donderdag 7 en 9.15 uur: „De wonderen zijn de wereld nog niet uit" (aJ.) Lido, 2.30 en 8 uur: „55 dagen in Pe king" (14 jr). Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: „Zoetwa termatrozen" (ai.) Studio, 10.30 uur vm: „Sjors en Sjimmie op het pirateneiland" (a.l.): 220, 7 en 9.15 uur: „Mijn beste vijand" (a.l.) Trianon, 2 en 8 uur: „West Side Story" (14 jr). Rex, 220, 7.15 en 9,15 uur: „Sergeants 3" (14 jr); donderdagcyclus: Uit Holly- woods lachfabriek. HILLEGOM Van Nispen wint Ofschoon het geen aantrekkelijk weer was, kon Sizo zaterdagmiddag niet kla gen over te geringe belangstelling bij wedstrijden om de door deze vereniging uitgeloofde wdsselbeker, waarvan de ba ten bestemd zijn voor het bouwfonds Zodoende was de voorzitter van Sizo bij de uitreiking van de wisselbeker, na af loop van de wedstrijden in de kantine, in plezierige stemming. Hij toonde zich dankbaar voor de prettige samenwer king van de voetbalverenigingen Hille gom, Concordia en Van Nispen, ten bate i van de v.v. Van Nispen. Nadat de ontmoeting SizoHillegom in gelijk spel (11) was geëindigd, werd I door Hillegom gewonnen met stnafsohop- pen. De strijd tussen Concordia en Van Nispen eindigde met 1—2. In de tweede ronde kwamen Hillegom en Van Nispen tegen elkaar uit met als resultaat, dat Van Nispen won met 12. De derde plaats was voor Sizo, dat met 10 van Concordia wist te winnen. SASSENHEIM Reddingboot aangeboden De RFD „Holland" te Sassenheim, fa brikant van rubberboten, zal voortaan jaarlijks geen relatiegeschenken meer aanbieden. Het uitgespaarde geld wordt bestemd voor aan te bieden reddingbo ten. Zaterdag is het eerste exemplaar aangeboden aan de K.N.Z.H.R.M. ter sta tionering in Hoek van Holland. J. Henry Dunant liet dankbare gasten naar huis gaan Toen zaterdagmorgen om half negen het Rode-Kruis-hospitaalschip „J. Henry Dunant" aan de kade van de Verenigde Touwfabrieken afmeer de betekende dat voor de 72 chro nisch zieken uit Leiden en omge ving het einde van een schitterende vijfdaagse tocht die zij als gasten van de afdeling Leiden e.o. van het Rode Kruis maakten. Kapitein H. Maasbach zette voor de eerste maal de machinekamer-telegraaf op „stop" en gaf zo het sein voor de Familie aangehouden De Leidse politie heeft zaterdagmid dag een bijna complete familie uit een buitengemeente aangehouden die zich aan winkeldiefstallen had schuldig ge maakt Gezamenlijk wareji zij op pad gegaan, een moeder, een dochter en zoon en een aanstaande schoondochter en schoonzoon. De moeder werd in een wa renhuis op heterdaad betrapt. Er werden truien, ondergoederen, nog andere kle dingstukken. snuisterijen, portemonnaies en portefeuilles bij hen aangetroffen Ook op de markt hadden zij hun slag geslagen. Wrange „beloning" Toen zaterdagavond op de hoek van de Telderskade en de Churchilllaan een 17-jarige jongeman uit Assen zijn vriend, die een ongelukje had gekregen, de helpende hand bood, werd van zijn bromfiets, die hij tegen een afrastering had gezet, een tas gestolen, inhoudende onder meer een bandrecorder en toilet artikelen met een gezamenlijke waarde van ongeveer ƒ220. Jongen brak in in scholen Gisteren werd in de Geref. u.lxj.-school aan de Hooglandse Kertogracht een 15- jarige jongen uit Breda, die in Noord- wijk met vakantie was, betrapt op een poging tot diefstal. Bij het verhoor "bleek dat de jongen al in verscheidene Leidse en Noordwijk- se scholen had ingebroken, waarbij steeds geld het motief was. De Leidse politie heeft hem aan haar collega's in Noord- wijk overgegeven. KATWIJK AAN ZEE Zwemtocht uitgesteld tot 24 augustus Wegens het ongunstige weer is de zee prestatietocht zaterdagmiddag niet door gegaan. De zwemtocht zal nu zaterdag 24 augustus worden gehouden. Spreekbeurt Morgenavond half 8 hoopt voor de Ge ref. Gemeente in Nederland in het ge bouw Remisestraat voor te gaan ds. K. de Gier van Den Haag. Verkoopdag Morgenmiddag en morgenavond wor den onder auspiciën van de christelijke gereformeerde kerk alhier in de Uni- zaal aan de Ouwehandstraat zelfgemaak te goederen verkocht De verkoop be gint om half drie. Spreekbeurt Morgenavond om half acht spreekt voor de Gereformeerde Gemeente in het gebouw Remisestraat ds. K. de Gier uit Den Haag. Openluchtsamenkomst Morgenavond wordt een openluchtsa menkomst (om 8 uur) op de Boulevard (by de Oude Kerk) gehouden. Ds. W. Bos, geref. predikant te Zaandam, is voor deze samenkomst uitgenodigd. Bij minder gunstig weer achter de Oude Kerk. Hoog en laag water Maandag hoog water 8.04 u, 20.31 uur; laag water 3,47 u, 16.04 uur. Dinsdag hoog water 9 06 u, 21.40 uur; laag water 4.09 u, 17.03 uur. KOOP NU NYLON ANORAKS Tijdelijk geen 42,50 33.15 rood en korenblauw. Maten 38 tot 48. Aan 2 zijden draagbaar. Alleen bij JéPé Varkevisserstraait 191 Katwijk a. Zee debarkatie, langstelling bekenden, ee die onder grote be- van familieleden en i soepel verloop had. Voordat echter de ontscheping waarbij een aantal colonneleden van de afdeling voor versterking zorgden begon, werd „massaal" afscheid genomen. Bij het afscheid nemen van het verplegend perso neel. konden vele patiënten hun dankbaarheid nauwelijks onder woorden brengen en deed zich me nig ontroerend moment voor. Voor mejuffrouw dokter G. J. Ver- brugge die reeds zesmaal in suc cessie als scheepsarts heeft gefun geerd en haar staf, bestaande uit zes verpleegsters, vierentwintig Rode Kruis-helpsters en zes helpers was ongetwijfeld geen treffender bewijs van dankbaarheid mogelijk voor het menslievende werk, dat allen in de afgelopen week op basis van vrijwilligheid verrichtten. Dat ook kapitein Maasbach en de be manning in de algemene dank deel den, behoeft geen betoog. Bij het afscheid nemen kregen zowel de verpleegden als het personeel nog een fraai opgemaakt bosje fresia's mee, een geste van een kweker te Lisse. Toen werden de 72 passagiers ontscheept, Rode Kruis-ambulances en particuliere auto's brachten al len veilig "thuis. Om 11 uur ging de laatste passagier van boord. Kapitein Maasbach liet de trossen alweer losgooien. Hij wendde de steven van de „J. Henry Dunant" naar Gouda, van waaruit vanmorgen weer een tocht begon met aan boord een zeventigtal chronisch zieken uit Gouda en om geving. De jongens van de bedrijfs- teóhnische school wit Leiden schieten al flink op met ,Jiun" huis in Frankrijk. Op de foto ziet u ze bezig met de kap van de oude woning, die wordt ge transformeerd tot dakteréhuis- met-keuken. Viswedstrijd speeltuin W esterkwartier Zaterdagmiddag hield de speeltuin vereniging Westerkwartier een viswed strijd in de Spoorhaven asn de Haag weg. Medewerking verleende de stationschef, die vergunning daarvoor gaf. Het weer was ongunstig en het be stuur besloot de kinderen maar uur te laten vissen. Er deden 56 kinderen mee. Dertien deelnemers vingen één of meer vissen. De kinderen werden ont haald op chocolade en een zakje pa tates frites, door een winkelier uit de buurt aangeboden. Er waren mooie prij zen, zoals hengels en benodigdheden voor kinderspelen. De hoofdprijs won Johannes Blok (met vijf gevangen vissen). De overige uit slagen: jongens: 1. Gerrit van Polanen '5 vissen), 2. Dik van Polanen (3 vissen), 3. Pouw Durr (2 vissen), 4. Jan Bies heuvel (2 vissen), 5. Koos Hannaart (1 vis), 6. Andries Plu (1 vis). Meisjes: 1. Bertha Mielo (3 vissen), 2. Fia Verver (2 vissen), 3. Maria Monteba (2 vissen), 4. Wilma Boulee (1 vis>, 5. Willie de Graaf (1 vis), 6. Miesje Huis (1 vis). In de speeltuin werden de prijzen uit gereikt. Op het programma staan nog rolschaats- en voetbalwedstrijden. De speeltuin zelf wordt uitgebreid met evenwichtsbalk. Geslipt op Maresingel Gistermiddag slipte op de Maresingel bij het Prins Hendrikplein een 18-jarige Leidse scholier met 'n geleende auto. De wagen sloeg over de kop en kwam tegen een paal terecht. Een wrak bleef ervan over. De bestuurder liep geen letsel op, maar een 18-jarig meisje, dat ook in dt auto zat, kreeg schaafwonden en klaag de over pijn in de rug. Huwelijksreis van Hillegommers ALPHEN AAN DEN RIJN Alphense Vriendenclub Zaterdag werd deelgenomen aan een vlucht voor jonge duiven van Noyon (Frankrijk) af, afstand 307 km. De dui ven werden gelost om 6.15 uur met zuid westen wind. Aankomst eerste duif 9,19.16 uur. laatste duif 9.40.56 uur. Uitslag: 1, 7, 10 Vergunst: 2, 13, 14, 15, 19 Godthelp; 3 Van Eijk; 4, 9. 21 Domburg; 5, 6, 12. 20 Groenevelt; 8, 17, 18 Spieren burg; 11 Rombouts; 16 Verkade. „Kleur en Fleur" Zaterdag 17 augustus zal de bloemen- optocht „Kleur en Fleur" weer door onze gemeente trekken. Het is de bedoeling, dat de stoet om half twee gaat rijden. TJET IS een tocht van tien wéken geworden, de huwelijksreis van Jan Otte en Tini Beelen uit Hillegom. Lopend en liftend legde het jonge echtpaar een afstand van 13.000 kilometer af en. vorige week stapten ze het erf van de familie Otte aan de Kerkstraat op. Een inwoner uit Benne- broek had de Hillegommers de laatste lift (van Aalsmeer af) gegeven. Ze hebben veel plezierige herinneringen, een dagboek vól aantekeningen, een kleine tweehonderd kleurendia's en.... talloze nieuwe vrienden en kennissen. De eerste de beste dag al kregen zij een flinke lift: een inwoner van Noord- wijk bracht hen per vrachtauto in drie dagen naar Marseille, de havenstad met de helderblauwe baai en de wuivende palmen. Het liep al tegen de avond toen de Hillgommers uitstapten en een kam peerterrein was in geen velden of wegen te bekennen. Op advies van een Frans man sloegen ze hun tentje op in het Visserijgolfjes DE AANVOER van tonijnen in Douarnenez is vorige week zeer aan zienlijk geweest. Iedere tonijnen vanger heeft een ruime en lonende vangst aan de markt gebracht. Op twintig schepen was er slechts één, die een vangst had van minder dan tweeduizend tonijnen. Er waren er negen met 2000 tot 2500 vissen en tien met 2500 tot 2900 vissen. Het visgemid- delde lag hoger dan vijf kilo. Het kreeftvaartuig „Iroise" had een reis van niet minder dan vijf maanden achter de rug. De totale vangst was 20.000 kilo kreeft en 4000 kilo bevroren kreeftstaarten. De totale besom ming was 44 miljoen oude Franse francs, een record voor Douarnenez. De haringvangers hebben het er niet zo goed afgebracht. In de baai van Dou arnenez, bekend om zijn rijkdom aan haring, is in juli nog geen haring gevangen. Er zijn nu zelfs schepen, die de haringvangst maar hebben op gegeven en zijn omgeschakeld op de makreelvangst bij Aberdeen. Toen hij bij Chapel Point viste, kreeg de heer M. Chesterf ield een 12 voet lange haai in zijn net. Hij kon de haai niet binnenboord krijgen en sleepte hem toen maar achter zijn schip aan naar Meva- gissey, maar anders dan in ,De oude man en de zee" kwam de ihaai veilig de haven binnen. In Schotland worden nu zeer grote zeeforellen aangevoerd. Men heeft ze ook al met hengels gevangen. Een dui delijke verklaring heeft men voor dit verschijnsel nog niet kunnen geven Hektrawler De tweede hektrawler voor de Spaanse vloot nadert nu zijn voltooiing op de werf van Astilleros Construcciones in Vigo. Het schip, de Vlllalba, is een van de twee hektrawlers, die worden ge bouwd voor de Pascanova-rederij in Vigo. Deze firma laat nu ook een vracht schip ombouwen tot een visserijmoeder schip. Het is de negenduizend ton grote Habana. die wordt omgebouwd op de El Ferrol-werf van Astilleros y Talleros del Noroeste, Italië's eerste hektrawler is onlangs tewatergelaten Het is een 200 voet lange vriestrawlèr, die in de Noordatlantische Oceaan zal gaan vissen. Sigaretten Autoriteiten van de Franse belastingen hebben de Spaanse trawler Porto Cristo T ANGE TIJD reeds is de gemeente bezig plaatsvervangende grond te *-J bemachtigen ten behoeve van verdreven of te verdrijven kwekers. Nadat vele onderhandelingen geen succes hebben geboekt, is er nu toch een bevredigend resultaat: de gemeente kan stukken grond kopen aan de Noordwijkerweg en de Vinkenweg. Deze grond is resp. 1.13.70 ha en 0.74.00 ha groot en is eigendom van de heer D. Hogewoning te Oegstgeest. De aankoop kan geschieden tegen een totaalsom van f 94.000, dus onge veer f 5 per m2. Op 150 roe na wordt de grond pachtvrij opgeleverd. De pacht van de 150 roe loopt tot Kerstmis 1966. Mocht de gemeente di grond eerder nodig hebben dan is pacht- ontbinding met schadeloosstelling moge- /4.VOTICIZOTI ltfk. Naast machtiging tot aankoop vra gen B en W toestemming bij de recht bankprocedure over plan „West" de aar te kopen grond als plaatsvervangende grond aan te bieden. B en W verwachten dat daardoor een belangrijke besparing op de schadeloosstelling voor de plan West-gronden zal worden bereikt. Aankoop woningen Men zal zich herinneren, dat in de vorige raadsvergadering de aankoop van de woningen Oude Vlietweg 1 en 2 werd afgewezen in verband met de hoge prys (f 12.000). Nieuwe onderhandelingen heb ben thans tot een aanzienlijk lagere prijs geleid, f 6.500.voor beide woningen. Door de eigenares mevr. Wolvers-Pas- schier is de voorwaarde bedongen dat haar een huis in de Collegiantenstraat ter beschikking wordt gesteld en voorts dat de gemeente voor f 400.in de huiskosten bijdraagt. B en W adviseren op deze basis tot aankoop te besluiten. De heer P. Kort (Koestraat 12) heeft al vele jaren een stukje grond langs de Oegstgeesterweg in gebruik van 230 m2. De huur, f 15 per jaar, is al sinds 1955 niet meer geïnd omdat toen het huurcon tract afliep. Omdat de gemeente de grond dringend nodig heeft voor opslag van materiaal is de heer Kort ver zocht de grond vóór 1 mei 1963 vrij te maken. De heer Kort heeft hier aan nog geen gevolg gegeven omdat hij graag andere grond van de ge meente wil huren. B en W stellen, dat deze grond niet beschikbaar is en stellen voor een rechts geding tegen de heer Kort te voeren om het terreintje ontruimd te krijgen. In 1963 bestaat het Koninkrijk der Ne derlanden 150 jaar. B en W zijn van me ning, dat het aanbeveling verdient de Oranjevereniging middelen ter beschik king te stellen om de schooljeugd te trak- De landelijke overheid heeft de bij drage voor Avondzon per 1 september 1963 verhoogd van f 50.tot f 75.per woonvertrek. Aangezien de voorwaarde hierby is dat de gemeente een gelijk be drag ter beschikking stelt, stellen B en W voor de bijdrage in dezelfde mate als het rijk te verhogen. Voorts wordt voorgesteld over te gaan tot voorlopige vaststelling der uitgaven voor het openbaar onder wijs en tot vaststelling van de reële o.l.s.-uitgaven over de periode 1958 t/m 1962. Uit de definitieve vast stelling van de exploitatievergoe dingen voor het bijzonder onderwijs blijkt, dat de Geref. sohool f2.597,91 moet terugbetalen en de Herv. school niets behoeft terug te beta len. Dit staat in verband met het teruglopen van het leerlingental der Geref. school. De chr. ulo-school krygt echter een aanvulling van f 1221,57 op het reeds voor 1962 beschikbaar gestelde bedrag. Voor het ulo-vakonderwijs komt daar nog f 55.19 bij. Mej. C. J. Balkenstein heeft ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de open bare sohool. Bij de voordracht voor een nieuwe onderwijzeres staat mej. A. C. E. Neven te Schoonhoven op de eerste plaats genoemd. Vermelding verdient, dat van de ge meente Geisweid bericht is binnengeko men, dat een der straten de „Rijnsburger strasse" is genoemd. bij Nice aangehouden. Het schip was ge leden met sigaretten, die meer dan 21.000 pond waard waren. De (Amerikaanse) sigaretten waren waarschijnlijk bestemd voor de Franse en Italiaanse markt. Rusland Een werf in Leningrad heeft de laat ste in een serie van mammoet-fabrieks- schepen afgeleverd. Het is de „Alexan der Obukov", 15.300 ton. Het schip zal in de grote Oceaan dienst gaan doen. Voor de Russische vloot zyn onlangs ook vol tooid de Czukotka (17.000 ton) en de VladLvostock (17.000 ton), gebouwd bij de Kieler Howaldtswerke. Op deze werf wondt nu de „Dalnij Vostok" voltooid. Katwijkse kotter De Katwijkse vloot is opnieuw met een kotter verrijkt, de KW 212 Mariene, die vrijdag heeft proef gevaren. Het schip werd in opdracht van de rederij Riwa gebouwd voor de rederij Schaap en Krijgsman. Het casco is vervaardigd door scheepswerf Metz te Urk, waarna de kotter verder wend afgewerkt door de gebr. De Mol, de finma Taat en het technisch bureau A. de Mol. De afmetingen van de Mariene: lengte 30 meter, breedte 45 meter, holte 3.25 meter. De hoofdmotor is een 530 pk Stork-Ricardo. Er kan een vaart van 12 knopen worden gelopen. Sfeer m 't gezin De ^Nieuwe Leidse" er in stadspark. In het licht van de volgende morgen zagen ze de borden, waarop stond dat het verboden was in het park te kamperen Het echtpaar ging via Frankrijk naar Italië, liftte vervolgens naar Joegosla vië, Bulgarije, Turkije, Syrië en Jorda nië. Ze zagen Bethlehem en Jeruzalem, waar de sfeer hen erg tegenviel Op alle mogelijke manieren probeert plaatsen" kom je beslist niet, vertelde mevrouw Otte ons. Zelfs bij het graf waar eens het lichaam van Christus werd gelegd, vroeg men de Hillegommers om geld. Gratis In Turkije (waar de wegen zeer slecht zijn en weinig auto's rijden) liftten de heer en mevrouw Otte ook wel eens op een trekker, in een muilezelwagen of „met z'n twintigen in een klein busje''. Op die manier doorkruisten ze pok Sy rië en Jordanië. Bijna iedere autobe zitter is daar tegelijk taxichauffeur: een lift krijg je snel maar het is heel ge woon dat je daarvoor betaalt. Voor de Hillegommers gold dat echter niet_ zij reisden gratis, ook met de officiële lijnbus. Zij waren toeristen en him kost het niéts Op de terugweg zagen zij een deel van Griekenland en bezochten zU Skoplje In Joegoslavië. Een dagen nadat zij de stad de rug hadden toegekeerd, kwamen de aardbevingen. Jan en Tini hoorden daarvan echter pas, toen zij in Wenen waren. Over Oostenrijk gesproken: zij vin den dat het mooiste land dat zij op hun huwelijksreis bezochten. Met volle teu gen genoten ze van al het schoons, dat Wenen te bieden heeft en over het berglandschap in Oostnrijk raken ze evenmin uitgapraat. Ze haddein ver wacht in Joegoslavië de gastvrijheid te vinden, die o.m. in de boeken van Den Doolaard zo wordt geroemd. Ze hebben daarvan weinig gemerkt. Daarentegen ontmoetten ze in Syrië en Jordanië by- zonder veel voorkomendheid en harte lijkheid. Van hun armoe kunnen de mensen daar nog van alles missen voor een vreemdeling, die door hun dorpen trekt. Tevreden Het is een reis geweest om nooit te vergeten. „Maar toch", aldus me vrouw Otte, „zijn we blij in Hille gom te zijn. Eigenlijk moest iedere Nederlander eens zo'n reis maken. Niet alleen om veel van de wereld te zien, maar ook omdat hij zou le ren tevreden te zijn. Als je ziet hoe de mensen in Turkije en Jordanië moeten leven, dan ga je een goed huts, een gemakkelijke stoel en goe de kleren veel meer waarderen. De Nederlander zou dan ook wait min der foeteren op dat klimaat van ons. Wij hebben bij de klaagmuur in Je ruzalem gestaan en toen was het 45 graden Celsius in de schaduw. Dan verlang je echt wél hevig naar een flinke Hollandse kletterbui ZATERDAGMIDDAG is in Noordwijk aan Zee een grootscheepse red dingsdemonstratie gehouden. De Kurt Carlsen, de motorstrandred- dingboot van de K.N.Z.H.R.M. met schipper C. van den Berg aan het roer, zette in volle zee een rubbervlot met drie brigadeleden overboord. Later verscheen een vliegtuig van de Kon. Marine, die door de Kurt Carl sen via radio Scheveningen naar de „plaats des onheils" was ontboden om de drenkelingen op te sporen. Snel ontdekte de piloot het vlot en duidde de plaats met rookbommen aan. De reddingsboot pikte de drenkelingen op en bracht ze naar de wal. Hier stonden brigadeleden klaar om ze over te nemen en per brancard naar de politiepost te brengen. Onderwijl demonstreerde de Noord wijkse Reddingsbrigade wat de leek kan doen om iemand te redden, ook al kan hij niet zwemmen. Daartoe behoorden grepen om de drenkeling aan te pakken, zoals de halsgreep, de polsgreep, de ok- sel-nekgreep, voor- en achterwaartse halsgreep, het vormen van een ketting een drenkeling te bereiken, de stok met handgrepen, het afzoeken van een en het gebruik van de haspeL Zwemmen wekte hij het publiek op alleen te de bewaakte baden, want dit betekent veilig baden. Van groot be lang is ook dat ieder leert zwemmen. Veelal zal men dan in staat zijn zichzelf te redden. Onder het publiek bevond zich de bur- gemeester van Noordwyk, mr. G. F. W. van Berckel kolonel Venema van de Ko ninklijke Marine op het vliegveld Val kenburg, en de voorzitter van de con tactcommissie van de kustbrigades, de heer Van de Meije uit Zand voort, die door voorzitter E. de Groot in het bij zonder werden verwelkomd. De heer De Groot vestigde er de aandacht op, dat het bigadewerk ge heel door vrijwilligers wordt ver richt, bezield van het ideaal desnoods met gevaar voor eigen leven een me demens te redden. Ondanks storm en regen waren toch vele honderden naar het strand geko men om naar de prestaties van de bri gade te kijken. Jongen onder auto De 7-jarige Piet van Schie hing op de Zwarteweg achter een vrachtauto en liep, toen hij losliet, pardoes voor een personenauto, die in de richting naar Katwijk reed. De bestuurder, een 47-ja- rige PTT-ambtenaar uit Leiden, kon een aanrijding niet voorkomen. De jongen liep een hersenschudding en schaafwon den op. Meisje aangereden Op de Voorstraat werd Koby Hooge- veen. 15 jaar oud, door een personen auto aangereden. Zij kwam bij een klant vandaan, waar zij eieren had bezorgd en stak voor een linksgeparkeerde autobus die benzine tankte, de straat over. Op dat moment kwam de personenauto aan. Het meisje liep een hersenschudding oP en moest naar het academisch zieken huis te Leiden worden gebracht Van da tweehonderd eieren die ze bij zich had, bleef slechts struif over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3