Uw probleem is het onze Wij moeten de volledige raad Gods verkondigen Een woord voor vandaag LWF wijst gedachte van superkerk af Opgave vakantieadres Leden automatisch naar andere vakorganisatie? MAANDAG 12 AUGUSTUS 1963 ANDERZIJDS ORDE De manier waarop het publiek, «n ook dikwijls de pers, pleegt te reageren op het optreden van de politie is voor prof. J. Wate rink aanleiding in het Centraal Weekblad hier een artikel aan te wijden. In tegenstelling tot de, Amsterdamse, hervormde predi kanten die het optreden van de politie inzake de demonstratie tij dens de Nato taptoe, veroordeel den, is prof. Waterink het met het optreden van de over heid eens. treden van vele Duitsers, dat wij nu naar het schijnt liefst politie agenten zien met fluwelen hand schoenen aan, met een altijd duren de glimlach op het gelaat, met een engelachtige zachtmoedigheid de overtreders toesprekende. Helpt dat dan niet, en komt de overtreder in verzet en wordt hij wederspannig. dan zijn er twee mogelijkheden naar het schijnt: óf de agent wordt tegen de straat geslagen en dan vindt men hem een belachelijke fi guur. óf hij pakt zijn gummiknup- Sel en slaat de overtreder op zijn oofd, en dan noemt men hem een sadist. Wij hebben dat nu in Amsterdam weer gehad. Daar is een taptoe. Bij die taptoe spelen ook Portguge- se muzikanten. De Navo-legerlei- ding heeft deze vredelievende mu zikanten uitgenodigd om hun voor treffelijke muziek te laten horen. Maar dat is niet naar de zin van een politieke groep. Wij hebben een democratische staat en dus hebben ze het recht van protesteren. Ze willen een protestoptocht houden en Rroberen de taptoe in de war te iten lopen. Ze vragen opzettelijk geen vergunning voor hun demon stratie, want ze weten, dat ze die toch niet krijgen. Ze gaan demon streren vóór het stadion. Een beet je goeiig kijkt de politie er naar en laat die demonstranten hun gang gaan. Maar dan komen er in het stadion een paar kerels en hoofdza kelijk ionge mensen en die zullen de zaak in het honderd schoppen. Ze proberen tussen de muzikanten te dringen, ze proberen de orde tot een chaos te maken en dan worden ze hardhandig verwijderd. Ik zou zeggen: natuurlijk, wat dan? Hier is een opzettelijke poging om een krachtens de openbare orde ge regeld festijn, dat onder auspiciën van de overheid staat, te verstoren. Een stuk of wat jonge mensen krij gen heel harde klappen. Ik zeg: na tuurlijk. Dacht je dat de politie met ranjarietjes ging opereren? Maar dan is het mis. Protesten van alle kanten. Die politie is zo hardhandig geweest. Een leerling van de middelbare school heeft een paar fikse klappen opgelopen, (ik zou zeggen: „natuurlijk, wat heeft de knaap daar te maken?"), maar veel leraren van de school prote steren bij de overheid. In plaats van tegen de jongen te zeggen: „dan moet je maar begrijpen dat je je in een democratische staat ordelijk hebt te gedragen", neemt men het voor de jongen op. Er ko men vragen in de gemeenteraad. ..Natuurlijk heeft de politie onge lijk", zo zegt men. Ik vind dat eerlijk gezegd een misselijk gedoe. Hoe walgelijk ik ook het optreden van de Duitsers vond evengoed vind ik walgelijk, en minstens even walgelijk, het po gen van hen, die menen dat als de regering van een ander land er gens iets doet dat hen niet zint, ze het recht hebben hierin Nederland een chaos te scheppen met bewus te en weloverwogen overtreding van gezag en wet. Heel erg is het wanneer onder deze zogenaamde demonstranten dan een lid van de Tweede Kamer fiks meedoet. Dat is één van de honderdvijftig gekozenen die ons volk vertegenwoordigt! Die mee moet werken aan het maken van wetten, die hij straks bewust weer gaat overtreden. Tegen dit alles wordt door het publiek en door veel kranten niet of ternauwernood pro test aangetekend. Maar als een van de belhamels door een stevige klap van de politie een hersenschudding i—u_i. jast lag il.__ wonderlijk ding. En laten we toch als christenen de moed hebben om tegen zulk een publieke opinie fel te proteste- Het verbaast prof. Waterink, dat de politie zoveel geduld heeft met de tegenwoordig steeds veel- vuldiger voorkomende protestac ties en demonstraties. Ik geloof dat er niets onchriste lijks in zit, dat de politie er is om het gezag te handhaven en dat der gelijke knapen en meisjes, onvol wassen wezentjes, die proberen her rie te schoppen, naar hun aard en naar hun onvolwassenheid behan deld worden. En dan durf ik gerust te zeggen, dat, zo ergens, hier geldt: „spaar de jongeling de roe de niet". Ik zou willen dat dit soort jongelieden uit de herrie die ze schopten te voorschijn kwamen met het gevoel: dit doe ik maar nooit Men zegt: „op die manier kwaak je rancuneuze mensen, op wraak, beluste burgers". Ja, wat dacht je dan? Dacht je dat de politie er is om mislukte produkten van de opvoe ding van misschien mislukte ouders, die optreden tegen orde en gezag, door een goed gerichte toe- te bekeren? veeleer de taak de politie is om de jongelui duidelijk te laten zien, dat het nog altijd geldt: „wilt ge de macht niet vrezen, doe het goede". Ik wilde dat er een middel was om al die op het plaveisel zitten de jongelui te bespuiten met een kleefmiddel, dat snel opdroogt, waardoor ze allemaal op het pla veisel vast bleven zitten. Dit onder het motto: „wil je zitten, blijf dan zitten". Ik stel me voor, dat, na afloop van die tentoonstelling, de straat volgeplakt zou zijn met spij kerbroeken en petticoats: waarbij ik het aan jouw verbeelding over laat hoe de zich verwijderende scha re eruit zou zien. Maar goed. ik laat deze dingen aan de politie over. Als ze maar baas blijven. En als ze waar no dig. met harde, desnoods met héél harde, hand de orde handhaven. En ik schrijf jou deze brief, ami ce. om je te vertellen, dat ik meen dat wij toch vooral duidelijk moe ten laten uitkomen, dat wij aan de kant van de politie staan in zulke gevallen. Hier ligt geloof ik een taak voor de christelijke dagbladpers. Natuurlijk, het kan wel eens ge beuren dat een enkele agent wat te hard slaat. Dan wil ik voor zo'n man nog wel begrip tonen. Als dan eerst de politie tot het uiterste ge sard wordt en getreiterd en ze moet eindelijk maatregelen nemen, dan spreekt het vanzelf dat er wel eens iemand harder slaat dan strikt no dig zou zijn. Maar dat is het risico, die de zogenaamde demonstranten lopen. En ze moeten weten dat ze dit risico lopen. Mocht er een agent zijn. die te kenen gaf van sadisme, in zijn op treden, dan zou er een vermaning of een bestraffing gegeven kunnen worden. Maar dit komt uiterst zel den voor. Doch vfl dat het werk is om in een situatie waarii men merkt, dat de toeschouwers tegen de politie zijn Gerei. Oecumenische synode Kennedy neerde Kerken, en dr. C. J. Verplanke I Woensdagmorgen is de synode van of- en ds. J. de Waal, namens de Christelij- ficieel begonnen. Namens de gastkerk. ke Gereformeerde Kerken. «-.i—J- :ond teleg een ram bedenken: laten we nu heel i zichtig doen want anders worden niet deze betogers voor het gerecht gesleept, maar wij. De overheid draagt het zwaard niet tevergeefs. Een agent heeft niet voor de grap een gummistok bij zich. Hij draagt zelfs niet voor de grap zijn revol- En de vraag blijft voor mij, ami ce: hebben wij juist in deze tijd niet de roeping om als christen dui delijk uit te spreken, dat het naar onze mening uit moet zijn met die zogenaande demonstraties, waar mede onverkwikkelijke figuren op een afschuwelijke wijze de Neder landse orde verstoren ter wille van wat zij menen te zijn een onrecht elders ver weg in de wereld? Naar mijn mening heeft het geen enkele zin om buiten de gegeven regels voor het houden van optoch ten en demonstraties ook maar een millimeter toe te geven en wij zul len als christenen onvoorwaardelijk aan de kant van wet en orde moe ten staan. Dit is principieel aan de kant van de politie. En nooit aan de kant v keurige ordeverstoorders. (Van onze correspondent) Fier schreden ze het moderne kerkgebouw van de Calvin Chris tian Reformed Church te Grand Rapids binnen, de vier Afrikaanse gedelegeerden van jonge zendings kerken. Hun feestelijke blauwe, gele en witte gewaden staken scherp af tegen hun gitzwarte huidskleur. Ze vormden een kleuri ge noot in het bonte internationale gezelschap, dat dezer dagen te Grand Rapids, Michigan, bijeen is ter Vijfde Gereformeerde Oecume nische Synode. Afgevaardigden van calvinistische kerken uit tien lan den stroomden gisteren van vele richtingen Grand Rapids binnen. Een drukke agenda ligt gereed, en de komende dagen zal er hard ge werkt moeten worden om de Ge reformeerde Oecumenische Synode Aan de vooravond van de openings zitting van de synode werd in de Calvin Christian Reformed Church een bid stond gehouden, waarin voorging ds. Clarence Boomsma. die gedurende de eerste zittingsuren van de synode als voorzitter fungeerde. De Amerikaanse predikant maakte een vergelijking tus sen Paulus en de kerk van vandaag. De apostel had vele malen de vijan digheid van de heidenwereld aan de lij ve ondervonden omdat de prediikng van een gekruisige Christus een dwaasheid in heidense ogen was. Maar Paulus schrok niet terug van de taak die hem was opgelegd. De gereformeerde Oecu menische synode heeft tot opdracht te getuigen van diezelfde Christus in een niet minder vljdandig klimaat, een we reld die van God is vervreemd. De ker ken moeten getuigen temidden van onge loof en compromissen, in weerwil kritiek en velerlei aanvallen. KRACHT De Gereformeerde Oecumenische Sy node heeft gedurende de 17 jaar van haar bestaan niet die grootse kracht ontplooid, welke zij die het initiatief tot oprichting namen, hadden verwacht. Ik kan slechts tot u, gedelegeerden der vijfde gereformeerde oeeumenische sy node, zeggen: diens niet terug om de volledige raad Gods te verkondigen, in navolging van de apostel Paulus. God's raad blijft altijd dezelfde evangelie verandert niet, maai dient de toepassing er van te worden aangepast aan het karakter van tijd. Het doel van onze synode is een getuigenis te geven van ons geloof aan de vele kerken, die van de waar heid van God's Woord zijn afgeweken, aldus ds. Boomsma. Vele deelnemers aan de synode wa ren dinsdagmiddag aangekomen, en had den hun tijd gebruikt om de college- en logeergebouwen van Calvin College en hun boomrijke omgeving te verken nen. De Nederlandse gedelegeerden zijn prof. mr. P. Borst, prof. dr. H. N. Rid derbos, ds. P. van Strien en ds E. G, van Teylingen, namens de Gerefor- ORGEL Dr. Verplanke had. in verrassend korte tijd een kerkorgel gevonden waarop hij zijn muzikale talenten kon bot vieren. „De klanken van dit Ame rikaanse orgel zijn me wat te zoete lijk, maar het is wel een mooi instru ment," zei hij. Een ogenblik later deelde hij de orgelbank met een an dere orgelliefhebber, de naar Nieuw- Zeeland geëmigreerde ds. A. de Graaf. Die was eerst op onderzoek uit ge weest in de leslokalen van de muziek- formaliteiten verricht. afdeling van het College, waar hij tot j mr-r r*s-> tv tt zijn verbazing de grootst mogelijkeTELEGRAM verzameling instrumenten bijeen vond De prCsident van Amerika zond de dan ook allemaal prompt moest g.O.S. een telegram met de beste wen- proberen! j sii voor de gedelegeerden ter synode Aan de vooravond van de synode wer- i en het werk dat hun wacht. Meer dan den vele handen gedrukt en heel wat ooit tevoren behoeft de wereld mensen kerkelijke onderwerpen ter sprake ge-1 met een sterke morele overtuiging en bracht. De kritische opmerkingen ten mensen met een talent om leiding te de G.O.S.die de laatste geven. De kerken der gereformeerde Nederland zijn gemaakt, gezindte hebben door de u-~- de Christian Reformed Church, opende ds. Clarence Boomsma, cutive secretary ds. Chicago. Illinois. Hoeksema, van korté toespraak hield. Een foutief begrip van oecume- i ne verduistert het zicht van velen en in gehoorzaamheid aan de Christus der Schriften moet onze synode een effec tief -getuigenis doen horen, aldus ds. Hoeksema. Intussen had een bijzonder efficient j voorbereidingscomité velerlei -maatrege- len getroffen om de werkzaamheden der synode snel en doelmatig te doen ver lopen. In korte tijd werd een modera- gekozen. Zacheus, de oppertollenaar, is in één woord gezegd nieuws gierig. Als Jezus Jericho binnenkomt, doet hij alle moeite Hem te zien. Waarom? Het zal wel zijn geweest omdat Jezus in het middelpunt van de belangstelling stond en hij tegenover zijn vrienden over Hem ivilde meepratenIk heb Hem ook gezien. Maar men kan zeggen, dat Zacheus er iets voor over heeft. Hij is klein van gestalte, hij kan niet over de hoofden van de velen voor hem heenkijken en hij doet dan wat een ieder zou doen, die zijn nieuwsgierigheid wil bevredigen: hij zoekt een hoog punt, hij klimt in een boom. Daar zit hij dan, de rijke Zacheus. Het zal zijn bedoeling wel zijn geweest Jezus ongemerkt te bespieden. En dan komt Jezus en Hij zegt hem, tot zijn grote verbazing: „Zacheus, kom vlug naar beneden, want heden moet Ik in uw huis vertoeven" (Lucas 195). Zacheus een kat-uit-de boom-kijker, zoals er miljoenen zijn in deze wereld, mensen, die het nog eens even willen aanzien. Nee, niet direkt, niet spontaan zich geven even wachten maar, je kunt per slot nooit weten. Heden moet Ik in uw huis vertoeven. Jezus zegt dit woord tegen iedereen, ook vandaag. Houdt u niet afzijdig, hier ben Ik, ontvang Mij. En wat zal het antwoord zijn? Zacheus, zo schrijft Lucas, ontving de Here met blijdschap. Van een buiten staander werd hij een bij de Here betrokkene. Van een afzijdige iemand, die ineens partij kiest. Heden moet Ik in uw huis vertoeven. Wat zal ons antwoord zijn? Nu, vandaag? andere noodzakelijke maanden n in Amerika niet onbekend geble- Van Nederlandse zijde hoorden we ...wel nadrukkelijk verzekeren dat on danks bepaalde kritiek de vertegenwoor digde kerken hartelijk instemmen getoond dat deze zaken hun en hun ker ken ter harte gaan. Presiden tKennedy zei in zijn telegram er van overtuigd te zijn dat de resultaten menische synode zeker Amerikaan weer president uilen na- de doelstelling van de G.O.S. „Wij heb-1 laten een 'doordringende morele In- ben de opdracht om alle medewerkingvloed uit te oefenen op de mogelljkhe- te verlenen opdat de nog jonge oecume-1 den ter oplossing nische synode stevig op poten komt te die de mensheid staan," zo vertelde ons .de Delftse pre dikant P, van Strien. Commentaar Veel te prijzen Dringend verzoek uw vakantieadres vla de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig op de advertentiepagina plaat sen, zo vroeg mogelijk op te geven. Indien deze schriftelijke opgave niet MINSTENS ÉÉN WEEK voordat u met vakantie gaat in ons bezit is. kan de toe zending ernstig worden vertraagd. De Directie. ammofoonmuzlek vc de teenagers: 19.30 Radiokrant: 19.50 Mai muziek fopn.): 20.20 Inspekteur Scott he een idee. hoorspel; 21.05 Licht orkest: 21 Vocaal drieluik: 22.10 Grammofoon! 22.15 Bei 22.30 Nle 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespre king; 23.05 Pianorecital (gr.): klas ziek; 23.40 Lichte grammofoonmuzi 24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO: 18.01 18.15 Eventueel actueel: 18.20 Licl muziek; 19.30 Amateursproi Licht orgelspel; 20.00 Nieuw Brahms, hoorspel, 22.30 Nieuws: 23.55-24.00 Niet GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND T. Camille Saint Saëns. Concert voor piai li orkest nr. 2 in g kl.t. op. 22. Andan II. Claude Det o..lv. Igor Markevitch. III. Péri. Suisse Romdnde Or- t Ansermet. IV. Mai rOye. Prélude et I Ie la Belle au boh^ dormant. Avondsluiting op Vlieland In de serie avondsluitingen in het NCRV-radioprogramma is woensdag a.s. Vlieland aaan de beurt. Om 10.40 uur die reet na de nieuwsuitzending, wordt rechtstreekse aansluiting tot stand gebracht met de hervormde kerk op het eiland, een centrum van inten sief gemeenteleven, dat in deze vakan tiemaanden gastvrijheid biedt aan vele toeristen. Ook tijdens de avondsluiting verwacht len dus een belangrijk aantal vakan tiegangers. Gebruikelijk is, dat in de ze samenkomsten die Avondstilten wor den genoemd, gebed en gemeentezang een korte meditatie omlijsten. Daarna worden er nog een half uur lang liede ren gezongen, die de aanwezigen zelf hebben opgegeven. Een gedeelte van deze samenkomst wordt nu door de radio uitgezonden. De hervormde kerk van Vlieland acht het zich tot een speciale taak, de va kantiegangers, van wie een aantal dik wijls juist in de vakantie de weg naar de kerk terugvindt, echte goede recrea tie te bieden. Zo worden in het diaconiehuis we kelijks ruim 2000 leesboeken uitge leend. In de grote tent van de Bijbel- kioskvereniging is een oppasdienst voor kinderen gevestigd en daar wordt ook spel en handenarbeid ont spanning voor de jeugd geboden. Iets van de sfeer welke de Vlieland- se kerk omgeeft zal de luisteraars woensdagavond zeker worden meege deeld. „As you like it"1'' uitgesteld De door de ncrV-televlsle aangekon digde voorstelling van Shakespeare's stuk „As you like It" zal op donderdag 22 augustus a.s. niet kunnen doorgaan, aangezien het toneelgezelschap Ensem ble het spel nog op repertoire houdt. Daarom wordt de televisie-opvoering jaar uitgesteld en zal dan In 1964 bijdrage vormen tot viering var Shakespeare-jaar. In plaats van deze uitzending biedt de NCRV nu op 22 augustus een herhaling van het zedenblijspel „De gilde viert", dat in 1959 met veel succes op het scherm kwam. Het is een vertaling van „The shoe maker's holiday" van Shakespeare': tijdgenoot Thomas Dekker. In de hoofd rollen ziet men Hans Tiemeyer, Annie Langenaken en Bernard Droog. po. Larghetto. Final< Sies Févrler, plano, arljs o.l.v. Pierre mcis Poulenc. Ja'c- ieht; 20.20 Gcu< 11.45 Het Kremlin, d. 28.40 Journaal. 1.25 Paris ieifllm; I Volaan.... vooruit.- 22.35- noodklok: 12 04 Braziliaans 112.30 Mededelingen I 'l&usico' .35 Waters ren; 10.15 Klassiek .00 Lichte grammofoorimuj De velen, die zaterdagavond terwijl het buiten regende en stormde, gezel lig om de beeldbuis zaten, hebben kunnen genieten van een uitstekend en goed afwisselend programma van de NCRV. Wij zijn blij, dat er zoveel te prijzen viel in deze uitzending. Om te beginnen een woord van lof voor de keuze van de NCRV betref fende de serie Lassie, waaraan het gehele gezin genoegen kan beleven. Wij geven direct toe, dat de avontu ren van de kleine jongen en zijn won derbaar afgerichte hond wel wat al te kleurig zijn, maar wie goed. toekijkt zal verrukt zijn over de sublieme wijze waarop deze avonturen worden ge speeld. Stuk voor stuk zijn de rollen knap uitgebeeld en nergens valt een slordigheid te ontdekken, terwijl toch dit eenvoudig familieleven nergens wordt overdreven. Na 8 uur ims de rubriek Memo boeiend en daarna zagen we Herbert Joeks als centrale figuur in een heel vlot en aantrekkelijk programma met geslaagde teksten en aardige woord spelingen. Guus Verstraete gaf heel plezierig tegenspel en de presentatie vooroorlogse Duitse en Weense topliedjes was bijzonder origineel. Op vallend goed was het optreden van het jeugdige duo Jenny Arean Jacco van Renesse. Hen hopen vaker op het scherm te zien. Spanning was er weer in de Scot landYard-film en doldwaze situaties kenmerkten opnieuw de show Lucille Ball, de geestige actrice die vooral zulke malle gezichten kan trek ken. Beide series doen het goed bij de kijkers, die op zaterdagavond amuse ment van de buis verwachten. Maar tussen deze beide spektakels was een juweeltje van voordrachts kunst gevat. Kathenka van der Werff was ronduit voortreffelijk in Kathe- rine Mansfield's schetsje „De zangles". Haar fraaie voordracht werd onder steund door zang van een van de KRO geleend meisjeskoorwas Sweet Sixteen op vakantie? Maar het koor deed het, onder leiding van Paula van Alphen, uitstekend. Met het ernstig slotwoord van ds. Van de Bosch werd deze goede tv- avond besloten. Toch moet ons nog een woordje kritiek van het hart en wel over de vertoning van de film „Corky circus" in het kinderprogramma 's middags. Een naar geval, wi kinderen een groot ongeluk circus en een bosbrand te verwerken kregen. Bovendien zullen zij niet veel hebben gesnapt van het handelen over de „prijs van het nummer" dat in feite de clou van de film was. Handig ge manoeuvreer met het commentaar legde wel de nadruk op hert kinder vrijerijtje, maar ook dat was weinig aantrekkelijk. Neen, deze keus beslist niet te bewonderen. EMIGRATIE De eerste spreker ter synode was de Nederlander T. Cnossen. secretaris van de Christelijke Emigratie Centrale en vice-voorzitter van het Emigratiebe- stuur. De heer Cnossen gewaagde van de zegenrijke invloed die o.m. van de christelijke emigratiebeweging in de loop der jaren is mogen uitgaan. Ker ken der gereformeerde gezindte in Ca nada en Amerika zijn er getuige van geweest hoe in een periode van onge veer 14 jaar. dadelijk na de tweede we reldoorlog, vele kerken zijn gebouwd. De Christian Reformed Churches heb ben thans 140 gemeenten in Canada en de Reformed Churches hebben nu onge- ;er 35 gemeenten in Canada alleen. De eerste dag heeft de synode o.m. ïn aantal commissies benoemd ter voorbereiding van de besprekingen over eschatologie en inspiratie, christelijke sociale en politieke organisaties, rassen vraagstuk. zending, evangelisatie en we reldhulpacties, oecumenische aangele genheden. Lichte grammofoonmuzlek: 12.55 Ka rk nieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 Platen 13.30 Llohte grammofoonmuzlek; Voor de jeugd; 14.30 Grammofoonmu 14.35 Voor de plattelandsvrouwen; 14.4! irne grammofoonmuzlek; 15.15 Licht! imofoonmuziek: 16.00 Voor de zieken Zlekenlof; 17.00 Lichte grammofoonmu 17.45 Beursberichten; 17.50 Regerings De nieuwe Engelse bijbelvertaling in „modern Engels" zal binnenkort in pocketboekvorm verschijnen. Deze ver taling omvat alleen het Nieuwe Testa ment. Zij is verschenen in 1961 en sinds dien zijn reeds vijf miljoen exemplaren verkocht. De uitgave zal geschieden in de serie Penguins. De uitgeverijen van de beide grote Engelse universiteiten Cambridge en Oxford hebben toestem ming gegeven voor deze uitgave. De Lutherse Wereldfederatie die op het ogenblik vergadert in Helsinki heeft opnieuw een Ame rikaan als president gekozen. De nieuwe leider van deze miljoe nen-organisatie is geworden dr. Fredrik A. Schiotz. Hij wordt op volger van dr. Franklin Clark Fry. De Duitsers hadden nog een stille hoop dat bisschop Lilje van Hannover, die reeds een vroegere periode president is geweest, op nieuw gekozen zou worden, maar de verkiezing van Schiotz kwam uiteindelijk met algemene stem men, nadat een commissie hem had voorgesteld. Officieel is nu het besluit genomen om de studie-commissie voor oecumenische zaken om te zetten in de definitieve stichting. De nieuwe stichting, die waar schijnlijk in Straatsburg gevestigd zal worden, zal zich bezig moeten houden met-de theologische aspecten van het oe cumenisch contact. Deze nieuwe studie-organisatie zal een geheel zelfstandig bestaan leiden, maar toch organisatorisch verbonden zijn aan de L.W.F. Het doel is contact op te ne men met niet-lutherse kerken, en in het bijzonder met de Rooms'Kathölieke Kerk. Ook zullen de lutheranen een ge sprek beginnen met de anglicanen. Voor dit doel is een speciaal comité benoemd dat de besprekingen, die op hoog niveau gevoerd zullen worden, moet voorbereiden. In het bijzonder Zes voorstellen aan C.N.V. zal het in de gesprekken gaan om de verschillende inzichten die het ambt betreffen en de episcopaalse kerkop bouw. In dat verband zal het gesprek zeker ook gaan over het al of niet noodzakelijke van de zogenaamde Superkerk (Van onze sociaal-economische redactie) In de algemene vergadering van het Chr. Nationaal Vakver bond, die op woensdag 11 en don derdag 12 september a.s in Utrecht wordt gehouden, komt een voorstel van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheids personeel aan de orde, om een regeling te ontwerpen, waardoor leden van een organisatie, die een betrekking in een andere be drijfstak aanvaarden, automa tisch worden overgeschreven naar de organisatie van die be drijfstak. Voorts stelt de N.C.B.O. voor een des kundige te benoemen ten behoeve van het werk op het terrein van het eigen woningbezit. Van de Chr. Metaalbe- drijfsbond komt een voorstel ter tafel, om op korte termijn maatregelen te ne men met het oog op de vaststelling van een christelijk-sociaal program. Dit pro gram zou volgens de C.M.B. moeten worden voorbereid in de besturenbonden, waarna het aan het Convent van chris- telijk-sociale organisaties zou moeten I worden voorgelegd. Daarna zou C.N.V. moeten worden vastgesteld. Vakantiereizen De Nederlandse Christelijke Beamb- tenbond doet het voorstel om maatrege len te nemen, waardoor het „Verbin dingsorgaan Beambtengroepen C.N.V. dat in het raam van de bedrijfstaksge- wijze organisatie het gemeenschappelijk werk voor de groepen beambten in de onderscheidene organisaties moet doen, zijn werkzaamheden volledig kan ve richten. Daartoe zou een secretaris bezoldigde dienst moeten worden aa' gesteld. Een ander voorstel, afkomstig van i Prot. Chr. Bond van Vervoersperso- neel, behelst de wens om de C.N.V.-va- kantlereizen over te dragen aan een nog op te richten stichting of vereni ging, dan wel aan een bestaande reis- vereniglng. Ten slotte komt een uitvoerig voorstel van de Verbondsraad aan de orde. om de artikelen 15, 16 en 17 van het huishou delijk reglement te wijzigen. In deze ar tikelen is de contributie van de aange sloten organisaties geregeld. De Finan ciële Commissie heeft daarvoor een an der systeem ontworpen. De zes voorstellen worden behandeld in een huishoudelijke zitting, die een be sloten karakter draagt. De Lutherse Wereldfederatie zal geen superkerk worden, met een wereldsyno de. Alle discussiegroepen die in Helsinki op de een of andere manier met de vraag naar de toekomstige structuur van deze federatie van kerken te maken kregen hebben de gedachte van een superkerk afgewezen. De meeste gedelegeerden bleken uiteindelijk toch voorstanders van het feit dat de federatie een federatie blijft, waarin zelfstandige kerken vrij willig samenwerken. Wel werd gesproken over het feit dat er tussen kerken die lid zijn van deze federatie niet altijd avondmaalsgemeen- schap en kanselrull bestaat. Duidelijk werd uitgesproken dat dit betreurd moet worden. Er zal een speciaal onderzoek ingesteld worden naar de oorzaken die avondmaalsgemeenschap en kanselruil I tussen bepaalde lutherse kerken in de weg staat. Voorstellen om de opzet van de Luther- se Wereldfederatie grondig te wijzigen hebben echter geen genade gevonden in de ogen van de grote meerderheid van de I gedelegeerden. Er werd gewaarschuwd tegen vroegtijdige veranderingen, waar- voor velen nog niet rijp zouden zijn. Enquête naar houding publiek tegenover bankpapier De Nederlandsche Bank laat een en quête houden over de houding van het lubliek tegenover het bankpapier en iet gebruik dat daarvan wordt gemaakt. De enquêteurs en enquêtrices zijn n het bezit van een door de Neder landsche Bank afgegeven introductie brief. Het Nederlands instituut voor motiva tion and marketing research (NIMM) waaraan de Nederlandsche Bank de op dracht heeft verstrekt, vervaardigt aan de hand van de door de enquêteurs in groot aantal gezinnen verzamelde gegevens, voor de Nederlandsche Bank statistieken. Gegevens omtrent afzon derlijke personen worden door het NIMM niet aan de Nederlandsche Bank doorgegeven. Beroepingswerh NED. HERV. KERK Beroepen te Well en Ammerzoden: J. Ch. Plaat, kand'. te Weesp. Benoemd tot vicaris te Castricumii mej. J. A. Meulendijk te Noordwijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Haamstede Kerk- erve; J. Westerink, kand. te Zwolle, die bedankte voor_ Dokkum, Eemdijk,; Amstel, Rotterdam-Charlois, Rotter dam-Kralingen. Schiedam, Vlissingen en Wildervank; naar Oud-Beijerland: G. Bijkerk, kand. te Zaandam, die bedank-: te voor: Gorinchem, Hilversum-Oost,| Papendrecht en Zutphen. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Zuid-Katen- drecht (vac. A. L. Bos): G. van Driel te Ouddorp. Vraag: Acht jaar geleden verzocht heid worden betracht, iek. VPRO: 7.5* AVRO; 8.00 Nieuws; 8.15 foonmuzlek; 9.00 De groente siéke grammofoonmuziek: ding; 10.00 Lichte grai m. AVRO: 7.00 Nieuw iek; 7.20 Lichte grar kleuter: teil: Symbolen die de m ds. E. Frater Smid: 11 12 00 Elektronisch orgel muziek: 12.20 Regering: Radio Volksunlversl- 12.33 Lichte grai ziek: 13.25 Beursbericl mentaal ensemble; 14. se muziek; 14.30 Voor d< Strijkkwartet; 13.30 Licht in: il: Sp< kinderen; 13.45 muziek; 16.15 Tc ■d progri 17.25 New York calling, praa- i tuinbouw; jeu gd. mijn buurman en goede vriend mij een meter grond te verkopen om zijn zaak te vergroten. Tevens stond ik toe, dat hij grote glasramen van enige dienst is de ander waard, De buur- hem in het genot men laat. en u gemet een dienst van uw buurman als hij het plezier van de bomen laat (Ik neem dan nog maar aan dat er geen plaatselijk gebruik be de nieuwe eigenaar laat staat, waarbij het hebben van die bo- wel geoorloofd is. Dat kan u bij onverplichte dienst heen praten. Toen een neef hem ters breed in de murjr die op de grens van mijn grond staat, zou aanbren gen. Nu heeft de buurman het pand verkocht 1 j 1 mij, door advocaat aanschrijven dat ik de bomen op mijn erf moet de ggmeente of e&e notaris informe- omhakken, daar deze binnen de bij de wet voorgeschreven afstand van zijn erf staan. Moet ik nu zo maar hier in berusten, omdat ik een vriend "ter- van de ramen, wille ben geweest? Wij waren al heel Het plaatsen van een houten wand blij met dit schaarse groen. Kan ik alleen uit plagerij, is niet geoorloofd, opbelde, maakte hij zich kwaad en zeide, dat het wel goed kwam. Maar wij hebben nog niets ontvangen. Antwoord: De nieuwe eigenaar was niet verplicht verhuiskosten te vergoe den. Maar hij heeft het eenmaal be loofd om u tot een spoedig vertrek te bewegen, dan is hij aan die belof te gebonden. Alleen: Men Brieven, die niet z(jn voorzien van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. ren). Voor wat hoort wat: U geen bo- men, hij geen ramen. Zet hij het pro- recht kunnen bewijzen. Er ces door, dan vordert u wegneming begin van bewijs omdat i door bijvoor tegenmaatregelen beeld een houten men te plaatsen? Moet ik caat nemen? Antwoord: Het antwoord zal afhan gen van de vraag of de buurman een erfdienstbaarheid van uitzicht ten laste van uw erf heeft gekregen of dat een of andere opgemaakt. Is dit niet het geval, dan heeft een goede niets belet één getui ge heeft Misschien dat het in een pro ces mogelijk is het zo ver te bren gen, dat eigendom te opgedragen. Anders zal u hem de be slissende eed moeten opleggen. Is geen gemeenschappelijke kennis, die gemoede met de nieuwe eigenaar pra- bebouwen mits met goedkeuring de gemeente. Het beste is de man door een advo caat te laten terugschrijven. Dan weet hij dat het ernst is. Vraag: Het huis dat ik bewoonde, is in verband met een sterfgeval in de geld te onthouden? Misschien contract is familie aan een zakenman verkocht. Deze wilde het huis ledig hebben voor zijn personeel. Een familielid heeft dienst bewezen, met de water gezet, met soda daarin, hopen-; de dat de kringen daardoor er uit zou-l den trekken. Nadat we het gewassen hadden, is er echter geen enkele kring uitgegaaq. Is er misschien iets aan te! 'ullende eed wordt doen? Antwoord: Wij raden u aan de gor-t dijnen in lauw water met zout (30[ gram per teil) te weken. Meestal trekt goed uit, dat men na twee uur ten kan en hem er op wijzen dat het het weekwater kan verfrissen. Spoel r niet. U is niet verplicht ieder- dat hij i i dienst te bewijzen. verhuiskosten. Na de verhuizing Weliswaar moet er zekere redelijk- half jaar verlopen, zijn de alleen wat ontstemd omdat hij veel kosten heeft gehad. Vraag: Wij hebben een stel goede eigenaars afgesproken overgordijnen gekregen. Nu zijn er et- tegemoet komen in de telijke kringen in gekomen, vermoe- ting is een delijk door vocht, dat langs de ruiten hebben al gelopen is. Een gordijn hebben we in half uur weer na en zo vaak, tot: het spoelwater bijna niet vuil meer is.! Was dan in een lauw sop van goede; zeep. Hoe warmer men wast, hoe gro ter de krimp zal zijn. Wrijf nooit maar Ook kan men gordijnen goed reinigen door ze enige keren in een sop van syn thetisch wasmiddel te zetten en ver volgens goed te spoelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2