i Nieuwe Leiclse Courant Bonn bereid akkoord over kernstop te ondertekenen Blanken schieten negerinnetje dood Peking werkt met dubbele bodems Kabinet zou vandaag datum vaststellen Gouverneur Rockefeller houdt belangrijke rede Slechts weinig sporen in Britse treinroofzaak Dr. Pos verliet Nederland Direetetm f. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvutigh is ghableve Maandag 12 augustus 1963, 44ste jaargang In gesprek met minister Bot Zie pagina 7 De zaterdag aanwakkerende wind maakte het strand voor de badgasten onbruikbaar. Maar de jongetjes op de foto voelden zich in hun element voor de machtig aanrollende golven West-Duitsland zal het kernstopverdrag ondertekenen. Vandaag zou het Westduitse kabinet bijeenkomen om te beslissen, wanneer de onder tekening zal plaatsvinden. Als het gewenst is, dat in het parlement eerst een gunstige stemming wordt gehouden, zal de feitelijke ondertekening worden uitgesteld totdat het parlement na 9 oktober een beslissing heeft genomen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat alleen op ratificatie door de Amerikaanse senaat zal worden gewacht. Officieel is in Bonn medegedeeld, dat bij de besprekingen met Rusk (de Amerikaanse minister van buitenland se zaken) een manier is gevonden, die de bondsrepubliek in staat zal stellen het kernstopakkoord te ondertekenen. Rusk sprak met Adenauer, Erhard, Schroder (buitenlandse zaken) en Lübke (president). Bijzonderheden zouden niet worden verstrekt, voordat Rusk vandaag voor de Amerikaanse senaat moest verschijnen om voor be krachtiging van het verdrag te pleiten. Rusk zou uit de Sowjetunie zijn terug gekeerd met de indruk, dat het maanden zal duren, voordat nieuwe overeenkom sten met de Sowjetunie gesloten kunnen worden. Moskou stelt belang in een niet- aanvals-verdrag tussen de landen van de Navo en het Warschaupact. De Westduit sers zijn hier tegen gekant, omdat het West- en Oost-Duitsland op een plan zou plaatsen. Naar verluidt heeft Rusk de Russen verteld, dat er geen officieel ver drag mogelijk is. Gemeld wordt dat hij er aan vasthoudt dat als er al eniger lei soort van regeling wordt getroffen hierbij iets moet worden ingesloten, dat de positie van het westen in Berlijn sterkt. Rockefeller Intussen heeft Nelson Rockefeller, gou verneur van de staat New York, zich ten gunste van ratificatie van het verdrag uitgesproken. Rockefeller, die beschouwd wordt als een potentiële kandidaat van de republikeinse partij voor de presi- Nieuws in één oogopslag West-Duitsland zal het kernstopverdrag onderte kenen. Vandaag zou het Westduitse kabinet bij eenkomen om te beslissen wanneer de onderteke ning zal plaatshebben. Wellicht zal zij enige tijd worden uitgesteld. Van het afgelopen weekeinde moeten weer twee middenberm-onge lukken worden gemeld. Beide ongelukken liepen op wonderbaarlijke wijze nog goed af. Slechts werd een jongetje licht gewond. In het familiegraf van de Kennedy's is zaterdag de overleden baby van president en mevrouw Kennedy bijgezet. Slechts enkele naaste familiele den waren getuige van de plechtigheid. De liefhebberij van ve le Britten om naar rijden de treinen te kijken zal misschien een aankno pingspunt zijn in het mysterie van de treinroof in Engeland. Scotland Yard gaat de personen ondervragen die hun tijd aan deze hobby geven. Enkele Amerikaanse blanken hebben al schie tend hun woede gekoeld op een negermeisje van veertien jaar. Een van de kogels trof het kind in het hoofd. Het meisje was op slag dood. Dit toneel speelde zich af in Jersey City. De wereldjamboree in Griekenland is zaterdag gesloten. De Nederlandse padvinders zijn zaterdag avond nog de gastheren geweest van de leiders van andere contigenten. Er werd een echt Neder lands programma voor geschoteld. Na vier dagen van zorgvuldig speurwerk kan Scotland Yard nog niet bogen op aanwijzingen die spoedig licht zullen werpen op de zaak van de treinroof. Zaterdag middag werd bericht, dat men de vrachtauto zou hebben gevonden, welke door de bandieten was ge bruikt. Het is echter niet komen vast te staan dat deze vrachtwagen iets te maken heeft gehad met de treinroof. Scotland Yard is verder in het bezit van de handboeien, waarmee de over vallers de machinist van de posttrein en de bijrijder aan elkaar hebben vastge bonden De fabrikant van deze hand boeien, die elke koper moet inschrijven in een speciaal register, is bekend. Na tuurlijk heeft de koper een valse naam opgegeven. Niettemin zou men hier een spoor in handen kunnen hebben dat enig perspectief biedt Jack Mills, de machinist van de be roofde trein, heeft intussen meegedeeld dat de man die hem met een ijzeren staaf geslagen had. „met het accent van een beschaafde Londenaar" sprak. Zoals bekend is er bij deze treinover- val een bedrag van rond f30 miljoen gestolen. De uitgeloofde beloningen voor aanwijzingen die leiden tot de arresta tie van de bandieten, belopen in totaal rond 2.6 miljoen gulden. Men hoopt nu maar dat dit bedrag groot genoeg is voor een van de daders om hem tot „doorslaan" te bewegen. De kans be staat namelijk dat enkele overvallers een bedrag van de buit hebben gekregen dat kleiner is dan dit bedrag. daar zeker wel een jaar mee bezig geweest moet zijn. Alle personen die 'n dergelijk karwei in aanmerking komen, moeten dus worden nagegaan, na de politie kan gaan elimineren. Hobby Een Britse liefhebberij bij uitstek het observeren van treinen zal schien ook een mogelijkheid zijn die kan leiden tot de opsporing van de brutale posttreinovervallers in Engeland. School jongens brengen soms uren zoet met het kijken nar treinen, het noteren vai comotiefnummers enz. Scotland Yard is van mening dat de dieven ook op deze manier zo'n kennis van de treinenloop hebben moeten opgedaan. De politie wil nu de schooljongens ondervragen in de hoop een lichtpuntje te ontdekken de duisternis die tot nu toe deze roof heeft omhuld. Er is nog een aanknopingspunt en dal is de geheimzinnige Mr. X. Mr. X. zot dan de man zijn die met grote precies heid deze overval zou hebben gepland dentsverkiezingen van volgend jaar. heeft nogal wat reserves, maar meent, dat het verdrag goedgekeurd moet worden omdat het een symbool is geworden van de hoop op vrede van miljoenen mensen en om dat het prestige van de Ver. Staten zich er reeds zo plechtig aan verbonden heeft. De gouverneur is hiermede de eerste top figuur in zijn partij geworden, die ver klaart steun te verlenen aan het verdrag. Zjjn voornaamste republikeinse rivaal, senator Barry Goldwatcr, heeft een af wachtende houding aangenomen, nadat hij zich aanvankelijk nogal negatief ovei de inhoud van het pact had uitgelaten. Rockefeller deed een beroep op presi dent Kennedy, bekend te maken welke ander onderhandelingen nog met de Sow jetunie gevoerd zullen worden. De waarde van een niet-agressie-belofte tussen oost en west trekt hij in twijfel. Dit in licht van de door Moskou verbroken dragen in het algemeen en de agressie-beloften in het bijzónder. Hij protesteerde tegen het feit. dat het drag de Oostduitse communisten kansen biedt, hun status te versterken. Moskou Voorts klaagt Rockefeller er over (doordat de onderhandelingen in Moskou werden gevoerd) de Sowjetunie zich ge maakt heeft tot het middelpunt va werelddiplomatie, hetgeeen de indruk doet ontstaan, dat alle vredesinitiatieven daar worden geboren. Hij waarschuwde, dat het ideologische conflict tussen Mos kou en Peking voor het westen zowel gevaren als kansen biedt Ook betoogde hij dat de Ver. Staten geen concessies moeten doen om een zogenaamde vreed zame Chroesjtsjef een handje te helDen. zich in het Kremlin te handhaven. Con cessies mogen alleen worden gedaan, als zij gerechtvaardigd worden door de Ame rikaanse nationale belangen. (Voor volg zie pagina 7) Nederlandse verkenners demon streerden op de laatste dag van de wereldjamboree in Marathon een windmolen aan hun kampgenoten. Zie ook pagina 5) Na zestien jaar in Den Haag zijn land te hettbei\ vertegenwoordigd heeft mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister Suriname, zateu-dag ons land ver laten. Als opvolger van de Nederlandse ambassadeur in Cuba, de heer G. W. Boissevain. die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, gaat hij thans in Havanna de belangen van het hele ko ninkrijk behartigen. Dr. Pos. die met zün echtgenote van Schiphol vertrok, maakt de reis via Pa ramaribo en Curacao. Onder hen. die de scheidende functio naris op Schiphol uitgeleide deden, wa ren de oud-vice-premier, drs. H. A. Kort hals, met het plaatsvervangend hoofd van het kabinet van de vice-minister-presi- dent, de heer K, H. Boer, en de Cu baanse ambassadeur in ons land, Carlos Maristany. Voorts schudde dr. Pos de hand van zijn broer, mr. H. Pos, procu reur-generaal van Suriname, die naar Nederland is gekomen voor een jaar Ten slotte nam hij afscheid van de vroegere Surinaamse premier, mr. S. D. Emanuels, die hem in Den Haag als ge volmachtigd minister opvolgt, alsmede van diens plaatvervanger, dr. J. Einaar, en van de gevolmachtigd minister der Antillen, de heer W. F. M. Lampe. Het nieuwe motorjacht van de heer G. RoeKsema uit Schiedam is zaterdag avond op de dijk van de Noordoost- polder geslagen en verg«an. De eige naar, zijn vrouw en '.wee kinderen konden zich druipnat op de dijk in veiligheid stellen. Zij kregen bij een boer droge kleren. In de negerwijk van de Ameri kaanse stad Jersey City hebben enkele blanken zaterdag al schie tende hun woede gekoeld op het veertienjarige negermeisje Serina Taylor. Een van de kogels ging dwars door het hoofd van het kind, dat zich in een portiek ophield. Het meisje was vrijwel op slag dood. De politie heeft korte tijd later drie blanken gearreseerd die aan de schiet partij zouden hebben deelgenomen. Twee Overstromingen in Noord-China Door ongekend zware regens z(jn in het gebied van Peking miljoenen hectaren bouwland onder water komen te staan. Nadat het er de gehele afgelopen week al had geregend, kwam er in het weekeinde nog een waar noodweer overheen, waar bij meer regel viel dan normaal in een jaar fn deze droge Noordchinese vlakten het geval is. Vandaag waren de boeren, nu weer onder een brandende zon, met man en macht in de weer om hun velden van het overtollige water te ontdoen, de gewassen opnieuw te planten en wegen en brug gen te herstellen. Ook uit andere delen van de provincie Hopei, een van de voor naamste tarwe- en katoenbouwstreken van communistisch China, komen berich ten binnen over ernstige overstromingen. Het grootste gedeelte van de tarwe oogst is al binnen, maar de gevolgen van de overstromingen voor de groente- en katoenteelt zijn ernstig. Rivale met auto geschept De 30-jarige Amsterdamse vrouw C. .J S., die door een man, met wie zij drie jaar omgang had gehad, was verstoten, zag, toen zij zaterdagmiddag in de Weesperstraat in haar auto reed, haar 21-jarige opvolgster, mej. J. H. H. C. lopen. Zij reed op haar rivale toe en schepte deze. De aanrijding liep voor de jongste vrouw overigens goed af. De andere vrouw had na dit voorval, voor zij naar huis ging, bij een drogist een slaapmiddel gekocht, waarvan zij thuis een hoeveelheid innam. Inmiddels was de politie ingeschakeld. De vrouw werd Ijlings naar het ziekenhuis vervoerd, waar haar maag werd leeggepompt. Daarna werd zij naar het politiebureau overgebracht. Prinses Irene is gistermiddag uit Italië per vliegtuig op Schiphol in Ne derland teruggekeerd, in verband met haar studie. Ook zal de Prinses een ge deelte van het kamp voor asmatische kinderen, dat georganiseerd wordt door de stichting Zilveren jeugdcentra in sa menwerking met de Van Heemstrastich ting op De Hunneschans in Nunspeet van hen zijn wegens moord in staat van beschuldiging gesteld. Eerder op de dag waren in deze wijk reeds verscheidene gevechten geleverd tussen blanken en negers. In Noord-Oarolina zijn ruim honderd negers naar aanleiding van nieuwe de monstraties tegen de rassenscheiding ge arresteerd. De arrestaties werden ver richt toen de betogers een restaurant voor blanken trachtten binnen te gaan en de ingang van een bioscoop versper den. De negers hadden reeds eerder ge probeerd de openlbare gelegenheden bin nen te dringen. De Amerikaanse „Nationale vereniging voor de vooruitgang der gekleurden" heeft vorige week een overeenkomst ge tekend met de „Metropolitan" levensver zekeringsmaatschappij, waarbij deze op zich neemt al haar flatwoningen beschik baar te stellen voor negerhuurders, die voldoen aan de normale eisen betreffen de kredietwaardigheid en het goed on derhouden van het gehuurde pand. De M.L.I.C., welker bezittingen een totale waarde hebben van 20 miljard dollar, is de grootste eigenaresse van woningen in de Verenigde Staten. In haar flats wonen bijna 35.000 gezinnen. De secretaris van het bestuur van de Nationale vereniging. Roy Wilkens, noemde de overeenkomst „een groot suc ces in de strijd voor betere huisvesting voor de Amerikaanse negers." Prins Bernhard moest blijven toekijken, toen zijn dochters prinses Beatrix en prin ses Irene (die we hier nog in gezelschap van haar vader zien) gingen paardrijden in de buurt van de vakantievilla in Porto Er- cole (Italië). Zoals men weet, bezeerde prins Bernhard zijn rug bij een val in de villa en dat verhinderde hem nu zijn doch ters te volgen in een ritje te paard. Halve ton voor hulp aan Skoplje De regering heeft vijftigduizend gulden beschikbaar gesteld aan de Zuidslavische regering voor de herbouw van de onlangs zwaar door een aardbeving getroffen stad Skoplje. (MTA) maanden is hij veroor- QNDER invloed van een depressie bo ven de Noordzee had het durende het weekeinde een onbestendig karakter. Buien brachten vooral in het noorden van het land veel regen. Hoewel de hoofdkem van de depressie Zuid-Zweden naar het oosten wegtrekt, blijven randstoringen, die van de Britse eilanden naar ons land komen voor wis selvallig weer zorgen. Ook de komende vierentwintig uur is er kans op bui en. In de temperatuur komt niet veel ver andering. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tussen zuidwest en noord west. Weinig verandering In temperatuur (Opgemaakt te 11.15 uur). «««cuwc Strandverwacliting Een buienstoring boven Engeland pas- «tartot» seert ons de komende 24 uur met op nieuw enkele buien. Morgen ook ver- spreide opklaringen en nog een te frisse yperfbun westenwind. In de middag 17 h 18 gra- Vlissinge den. zeewater 17 graden. n^'tf Vooruitzichten: na morgen een kleine TvA-enthe verbetering met iets stabieler weer, maar Eindhovt nog geen belangrijke temperatuurstijging. Zd.-Limt Stockholi Tendens dalend Dinsdag 13 augustus: i op 5.19, onder 20.10; 19 aug. it is D\ beslag genomen points, 100 grammofoonplaten en 30 religieuze boeken in overden gevonden in zijn bagage. nengesmokkeid in kisten thee kisten thee en rijst en gezon- Een andere westerling Chinese communisten munistcn hebben anti-Sowjetpro- hebben, paganda de Sowjetunie bin- en rijst met dubbele bodems, aldus heeft een autoriteit van de Russische douane meege deeld. De douane klaagt er verder legaal verkopen dat westerlingen den aan Sowjetautoriteiten kocht op illegale wijze de Russen vaak proberen ge- Kenmerkend degenen i zij zaken doen. gouden kamerpot die ge- blokkeerde Sowjetroebels het op de Amerikaanse tentoon- gezonden werden zich bij ont vangst verontwaardigd toon den", aldus Kalantarof. Hij vertelde verder dat eei inspecteurs verleden niet met name genoemde douane argwaan kreeg week ongeveer vijftig bro- Amerikaanse miljonair een? churcs van de Chinese com- gepakt werd met 650 ball- dat al bruikt werd door keizerin Ca- land uit te brengen. deze kisten therina de Grote, die gestolen Hij zei: „Vijandelijke in- V. G. Kalantarof zei in een vraaggesprek met het week blad Nedyelya (Week), uit het Ermitagemuseum lichtingendiensten hebben gesteld v deze reiziger jetgeld nodig". r hun agenten altijd Sow- Russen gemakkelijk was ze mee te nemen. Er werden lang op die pot dat de Hij klaagde er ook over, dat enige honderden boeken i de buitenlanders die tentoonstel- tfloop vermist, maar de Ame rikaanse autoriteiten waren er niet van onder de indruk. Madrid Mallorca Lissabon Os'.o Kopenh 22 13 0.1 trindstil 30 13 windstil 32 - 20 14 0.8

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1