Nieuwe LeMse Courant Verrassing van Bonn in het vooruitzicht Commentaar Duiven waren vangers te slim af Oost-Westgesprek: niet méér overeenkomsten Beplantingen middenberm aanhouden? Constructief voorstel voor ontspanning Rusk krijgt vandaag grondlijnen te zien Fouten van Amerika in de „kippenoorlog" CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zaterdag 10 augustus 1963, 44ste jaargang „Gasrush' op de NOORDZEE Zie Zondagsblad 2,80, - p.kw. ~f 8,25 Klachtendienst bezorging 18 19 Vieuws in één oogopslag Op de Londense beurs hebben de Engelse banken grote koersverliezen ge leden. De oorzaak is de opzienbarende treinroof. Boekhouders hebben in middels nauwkeurig uit gerekend, terwijl de jacht op de bandieten met grote ijver wordt voortgezet, dat de buit een 25.2 miljoen gulden bedraagt. In Philadelphia zijn een 200 mensen opgenomen in een ziekenhuis wegens gasvergiftiging. Er was in een met chloorgas gela den tankwagen een lek ontstaan. De paniek in de Amerikaanse stad was met geen pen te beschrij- Het is niet waarschijn lijk, dat het kernstopak- koord tussen Rusland. En geland en Amerika direct gevolgd zal worden door nieuwe afspraken. Ameri- ka's minister van buiten landse zaken Dean Rusk sprak geruime tijd aan de Zwarte Zee met Chroesj- tsjef, maar positief resul taat kon niet worden ge meld. Alleen werden vriendelijke woorden ge sproken. Intussen heeft de rege ring in Bonn een construc tief voorstel aangekon digd, dat zal bijdragen in de ontspanndng van de wereld. Dat voorstel kan wel eens een voorwaarde zijn van West-Duitsland om het kernstopakkoord tc tekenen. Vier Nederlanders mo gen mee met de expeditie naar de Belgische basis „Koning Boudewijn" in het Zuidpoolgebied. Voor deze job meldden zich 250 sollicitanten aan. Twee Britten zijn gis teren 1135 meter onder de grond geweest in de Ber ger-grot in de Alpen (bij Grenoble). Hiermee ves tigden zij een record.Want een Franse speleoloog was in deze grot niet verder dan 1122 meter gekomen. Koninkl. Marine koopt geleide projectielen De Nederlandse Marine heeft voor een aanzienlijk bedrag ge leide projectielen gekocht bij de Engelse firma Short Brothers and Harland. De wapens die van het type Seacat zijn, zullen geïnstal leerd worden aan boord van de vier fregatten die op Nederlandse werven in aanbouto zijn. Dat zijn de Van Speijk, de Tjerk Hiddes. de Van Galen en de Van Nes. De schepen krijgen ieder de be schikking over twee lanceerinrich- tingen. de projectielen die besteld zijn kosten tussen de 40.000 en ƒ50.000 per stuk. Wervelstrom in Zuid-Japan daklozen Premier Chroesjtsjef heeft gisteren de Amerikaansme minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, in zijn zomerverblijf in Gagara aan de Zwarte Zee ontvangen. Op deze foto van de hemdsmouwen-conferentie ziet men onder anderen links Gro- miko, Chroesjtsjef en Dobrynin, rechts Thompson, Rusk en Kohier. Aan het einde van de weck, die de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, in de Sowjetunie heeft doorgebracht, zijn er weinig aanwijzingen dat het ge deeltelijke kernstopakkoord in de naaste toekomst zal leiden tot nieu we overeenkomsten tussen Oost en West. In het communiqué dat gisteren aan het einde van het overleg tussen Rusk en Chroesjtsjef in het landhuis van de Russische premier in de Zwar te Zee-badplaats Gagra werd uitge geven, stond slechts dat „in een sfeer van oprechtheid en hartelijkheid was gesproken over kwesties van weder zijds belang." Kamervragen: Het Eerste Kamerlid Gooden (KVP) heeft de minister van verkeer en water staat schriftelijk gevraagd of hij de be studering van het vraagstuk der midden bermbeveiliging tot de opvatting is ge komen dat de middenbermbeplantingen, die aan de weggebruiker alle zich op het verkeerspatroon op de andere rij baan ontnemen en dientengevolge bij middenbermoverschrijdingen veelal tot volstrekt onverwachte frontale botsingen aanleiding geven, desondanks als anti- verblindingsscherm moeten worden ge handhaafd. Zo ja, is de minister dan be reid zijn overwegingen ter zake ter ken nis van de Kamer te brengen, en zo nee, is de minister dan bereid te bevorderen, dat de uitzichtbelemmerende midden- bermbeplantingen, behoudens bij zeer brede middenbermen, worden opgeruimd. Vrijdagavond is op de kruising van de provinciale weg te Ingen in de Be tuwe een personenauto, bestuurd door G. D. van de Horst, in botsing gekomen een vrachtwagen met stenen. De echtgenote van de bestuurder, de 52- jarige mevr. J. van de Horst-van Ca- pelle, was op slag dood. Van de Horst werd in levensgevaarlijke toestand in ziekenhuis in Tiel opgenomen. De personenauto werd geheel vernield. Een 37-jarige loodgieter is gisteren m. de dakgoot van een huis op de Overtoom in Amsterdam op straat ge- allen. Het slachtoffer, C. H. Kat, werd rnshig gewond naar een ziekenhuis ge bracht, waar hij overleed. Hij is waar schijnlijk uitgegleden, toen hij vanuit dakraam in de dakgoot wilde stap pen. De loodgieter maakte een val van ongeveer vijftien meter. Bij een autobotsing bij Borger (Dr.) op het kruispunt rijksweg-provinciale weg is gisteravond de 45-jarige hoofd agent van politie R. B. uit Groningen om het leven gekomen. De bestuurder J. J. uit Utrecht werd gewond. Ook de chauffeur van de an dere wagen liep verwondingen op. Bei den zijn opgenomen in een ziekenhuis Een wervelstorm, die de n „Bess" kreeg heeft in Zuid-Japan 7000 mensen dakloos gemaakt. Er is een dode te betreuren en tien personen werden vermist. Duizen den huizen kwamen onder water te staan. De wervelstorm trok weg in de richting van Zuid-Korea. De 26-jarige ongehuwde Duitse monteur H. Hensche uit Wuppertal raak te gisteren in de walserij voor dikke platen van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. door tot nu toe onbekende oorzaak bekneld tussen een kraanoabine en een leiding, waardoor hij op slag het leven verloor. Bij zijn terugkeer in Moskou deelde minister Rusk mee dat men niet tot conclusies was gekomen. De besprekin gen zouden echter via de normale diplo matieke kanalen worden voortgezet. Daarnaast zou hij waarschijnlijk in sep tember op de zitting van de algemene vergadering van de V.N. in New York verder met minister Gromyko van ge dachten wisselen. Rusk vliegt vandaag, zoals bekend, naar Bonn voor overleg met de Westduitse regering over het kernstopakkoord. Rusk en Chroesjtsjef hebben op de laatste dag ruim twee uur met elkaar gesproken. Toen kwamen zij naar bui ten. waar Chroesjtsjef Rusk uitdaagde een spelletje badminton. Zij 6peel- in een gymnastiekzaal. Rusk won de eerste paar slagwisselingen, maar Chroesjtsjef won het al spoedig van hem, zo meldde Tass hierover. Toen het spelletjes was afgelopen, zei Rusk: u speelt goed. Oefening, antwoordde Chroesjtsjef. die 69 is. Chroesjtsjef vroeg Rusk om mee te gaan zwemmen, maar de Amerikaan weigerde met te zeggen dat hij zich niet al te goed voelde. TAE WESTDUITSE Bondsregering wil een eigen voorstel indienen voor de komende verkennende besprekingen tussen Oost en West over een ontspanning. In Bonn wordt gesproken over een constructieve Duitse bijdrage die vandaag aan de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Dean Rusk bij zijn bezoek aan de Bonshoofdstad zal worden voor gelegd. Althans wat de grondlijnen ei van betreft. Helemaal gereed zal dit voorstel dan nog niet zijn. Wel gelooft men in Bonn, dat minister Schroder het komende woensdag mee naar Londen zal kunnen nemen, als hij bij zijn Britse collega van buitenlandse zaken Lord Home op bezoek gaat. Dit wordt het laatste overleg, voordat de Westduitse regering gaat beslissen over toetreding tot het kernstopakkoord. Het Westduitse voorstel zou inhou den, dat het Westen zich met Mos kou verstaat over een geleidelijke ontspanning met een etappegewijze oplossing van het Duitse vraagstuk. Op voorwaarde, dat hierdoor voor uitgang in de Duitse kwestie komt, is Bonn ook akkoord met militaire cntspanningsmaatregelen in Midden- Europa. Hoewel de grondgedachte van het ieuwe Duitse plan veel lijkt op het plan-Herter, dat in 1959 op de conferentie Genève door de Sowjetunie werd afgewezen, bevat het, volgens welinge lichte kringen, nieuwe gedachten, die zich bij de inmiddels veranderde poli tieke toestand in de wereld aanpassen. Wat dus letterlijk de inhoud van het Westduitse voorstel zal zijn, is nog niet bekendgemaakt. Wel verwacht men, dat Amerika en Engeland nu officieel zul len aankondigen, dat ondertekening van het kernstopverdrag niet de erkenning Een Belgisch-Nederlandse expeditie zal begin volgend jaar naar de Belgische basis „Koning Boudewijn" op de Zuidpool vertrekken veelomvattend lijk waarnemingsprogramma uit te voeren. Op de foto de leider van de expeditie, de Belg Cabes (zie ook pag. 2). van de Oostduitse regering met zich zal brengen. Dat zou de ondertekening door West-Duitsland zeer vergemakkelijken. Vice-kanselier Ludwig Er hard onder brak voor de derde maal zijn vakantie, nu om de besprekingen met Rusk te kunnen bijwonen. Sommige Britse en Amerikaanse di plomaten zijn van mening, dat de West duitsers een fout hebben gemaakt door zoveel drukte te maken over de onder tekening van het kernstopverdrag door DEAN RUSK blik door gordijn Oost-Duitsland. Zij vinden, dat het beter zou zijn de Oostduitse ondertekening te negeren en het standpunt in te nemen, dat de daden van Oost-Duitsland het opmerken niet waard zijn. In Parijs heeft de Westduitse am bassadeur Blankenhorn op het Franse ministerie van buitenlandse zaken de eventuele ondertekening van het Mos- kouse kernstopverdrag door West- Duitsland besproken. Volgens het Frans-Duitse vriendschapsverdrag moet overleg worden gepleegd over belangrijke stappen op het gebied van de buitenlandse politiek. EEG-commissie verklaart: T~\E Europese Economische Ge- meenschap heeft gisteravond in Brussel de wettige basis aange vochten, waarop de Verenigde Sta ten van plan zijn vergeldingsmaatre gelen te nemen in de „Kippenoorlog". Naar vernomen wordt, is door de EEG een memorandum over de Amerikaanse „onderhandelings rechten" krachtens de pluimvee overeenkomst gezonden naar de kan toren van de EEG-commissie in Washington, Londen, Rome, Bonn, Parijs en Den Haag. In dit memoran dum verklaart een woordvoerder van de commissie, dat De Verenigde Staten twee fouten hebben gemaakt bij de beoordeling van de gebeurte nissen, die hebben geleid tot de aan kondiging van deze week, dat tegen de EEG vergeldingsmaatregelen zul len worden genomen tegenover de invoerbeperkingen op Amerikaans pluimvee. De ..onderhandelingsrechten", die de E E G de Verenigde Staten heeft toege staan, zijn afgeleid van een concessie, die oorspronkelijk voordat de E.E G. in het leven was geroepen door de Bondsrepubliek aan Denemarken is ge daan en waarvan de Verenigde Staten als leverancier voordeel hebben getrok ken. Later werd de Duitse concessie in getrokken, zodat de heffing van de Bondsrepubliek kon worden aangepast aan het gemeenschappelijke buitentarief. Het gevolg was, dat de bilaterale over eenkomst over pluimvee de enige wette lijke basis is, waarvan de Verenigde Sta ten kunnen uitgaan. Naar verluidt, is de E E.G.-commissie van mening dat. in tegenstelling met de Amerikaanse opvat ting, deze overeenkomst niet onder de algemene overeenkomst inzake tarieven handel (GATT) valt. Tweede fout De tweede fout, die de Verenigde Sta ten in de ogen van de commissie heb ben gemaakt, heeft betrekking op de keuze van het referentiejaar voor de be rekening van de invoer op grond van dc betrokken concessie. Gewoonlijk is dat het jongste kalenderjaar waarover alle betrokken landen statistische gegevens beschikbaar hebben. Op de tarievenconferentie van 1960 werden 1953 en 1959 als referentiejaar gekozen. In die jaren bedroegen de Amerikaanse „onderhandelingsrechten" resp. 2,8 miljoen en 12,8 miljoen dollar. Desondanks heeft de Amerikaanse rege ring besloten 1960 als referentiejaar te nemen waardoor de Amerikaanse uitvoer van pluimvee naar de E.E.G- werd ge steld op 23 miljoen dollar. Door uit te gaan van een GATT-bepaling eisten de Verenigde Staten „onderhandelingsrech ten" voor zich op van tweemaal de om vang van de handel in 1960, dat is dus 46 miljoen dollar. De Verenigde Staten deden dit op grond van het feit dat hun uitvoer naar de Bondrepubliek na de opheffing van de beperkingen zou ver dubbelen. De opvatting van de E.E.G. over de Amerikaanse „onderhandelings rechten" is dat zij 19 miljoen dollar niet te boven dienen te gaan. Hierbij wordt uitgegaan van het referentiejaar 1958-59, plus vijftig procent als factor voor de stijging van de levensstandaard in de Bondsrepubliek voor de verhouding tus sen de prijzen van pluimvee cn andere levensmiddelen en voor een zekere ver andering in de smaak van de consument. pEHEEL TERECHT heeft beroering ge- wekt dat bij het onbevoegd verlaten van zijn kazerne een jong soldaat mef een schot dodelijk werd getroffen. Twee aspecten verdienen hier ernstige aandacht. Het eerste is dat van een aan gevoerd gebrek aan kortsluiting tussen de militaire dienst en de jongeman. ter. Hij is regel en slechts bij wijze van uitzondering wordt men ervan ontheven. Hij is even massaal als onvermijdelijk. Maar juist dan kan de behoefte aan in dividualisering, aan een benadering van de persoon in kwestie, te sterker worden gevoeld. Gevallen uit de laatste tijd waaronder ook dit doen de vraag rijzen, hoe het daarmee staat. Het is een verantwoorde vraag omdat, naast het landsbelang, niet minder de persoonlijkheid van de mens in het geding is. En beide verdienen zij ons respect. Het tweede aspect is dat van het schieten. Verwondering kan het wekken dat, blij kens de voorschriften, ook in vredestijd op een militair die onbevoegd de kazerne verlaat kan worden geschoten. Men mag zich wel afvragen, of zulk een voorschrift geen herziening dient te ondergaan. Met zulke voorschriften krijgt de mili taire dienst zelf het karakter van een straf. En dat is een verwerpelijk iets. Wij begrijpen, dat er in de militaire dienst discipline moet zijn. Deze moet overigens niet alleen daar zijn. Voor wie zich niet aan de discipline wensen te houden, ach ten wij andere maatregelen, zo men wil: straffen, denkbaar dan het schieten met scherp. Op deze wijze maakt men het leger alleen maar moeilijker te aanvaarden. Wat nog erger is op deze wijze legt men te wei nig eerbied aan de dag voor die waarden, voor de bescherming waarvan ook het leger heeft te dienen, in het bijzonder de waarde van de menselijke persoon zelf. Deze laatste behoort te worden geëerbie digd als een kostbaar ding. Het betreft niet alleen de persoon van wie hier wordt getroffen al geldt het hem uitéraard in het bijzonder. Het geldt bij nader overwegen ook de persoon van wie tnet de naleving van zulke voorschriften Nadere bestudering van de voorschriften mag wel ter hand worden genomen. RITA ..Deze keer zal ik tante Marie eens laten zien, wat het betekent altijd maar gebreid spul voor je verjaardag te krijgen." s voorlopig mis met het r. In het midden van de week begon steeds koelere lucht door te drin gen en tijdens dit weekeinde gaat ook een depressie passeren, vergezeld van regen en een langs de kust tot harde toenemende zuidwesten toind. De laatste zeven weken behoefde De Bilt geen stormwaarschuwing meer te geven, zoals dit vanmorgen noodzakelijk was. Een onbestendig koel weekeinde met morgen weer enkele opklaringen, maar de tem peratuur (16 a 17 graden) ligt te laag. Ook boven de oceaan treffen wij de pressies aan, zodat het overigens tot nu toe gunstige zomerweer in een diepte punt is geraakt, dat ook begin volgende week nog niet gepasseerd zal zijn. De Bilt verwacht tot zondagavond: Veel bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige aan de kust af en toe harde wind. ruimend naar west of noordwest. Aanhoudend koel weer. Tendens stationair Hoogwater Scheveningen 11 augustus: 6.45 v m.; 19.22 n.m. 12 augustus: 7.43 v.m.; 20.10 n.m! HET WEER IN EVROPA ipporten hedenmorgen zeven uui Eelde m_._ D. Helder Zon en maan Ypenburf Zondag 11 augustus: zon op 5.16, onder 20.14, maan op 23.14, onder 12.40 Maandag 12 augustus: zon op 5.17, Twente onder 20.12, maan op 23.43. onder 14 01. Eindhoven Maandag 12 augustus: laatste kwartier. Zd.-Limb. Stockholm /~\NDER GROTE hilariteit de jacht echter niet. Hadden is gisteren in Brussel de zich voor de aanvang onge- eerste ronde van de duiven- veer 2000 duiven op belang- oorlog van start gegaan. Met rijke punten van de Belgi- gefluit, geroep, duivcnvoer, sche hoofdstad genesteld, netten cn kooien hebben de jacht zaten zij honderden zich voor 't stad- zes na. huis geworpen op de duizen- De anti-duif-campagne op humane den duiven, waartegen de heeft de afgelopen maanden stad strijd wil gaan voeren, in Brussel overigens nogal de stad te zuiveren wat stof doen opwaaien. De terlaten. Veel resultaat had tet de autoriteiten waren wel behulp van netten worden gel streek neer, stopte zich aanvang onge- genoodzaakt hun plannen in gevangen. vol met graan envloog te trekken. Een vereniging weer netjes weg. Zes duiven van vogelvrienden „Respect Zo gebeurde ook. Bakken werden door een man met de de la Vie" (Respect voor het vol voer werden op het stad- hand gevangen. Hij zei dat nog, op leven) werd toestemming ge- huisplein uitgestrooid in de hij de vogels goed kende, be- :n duivenvangst hoop dat de duiven in de val minde en geen trucjes nodig ijzc te organise- zouden lopen. Wanneer de had. De organisatoren van de en. vogels eenmaal waren neer- jacht geven journalisten cn Al gauw hadden de vogel- gestreken zou een net over fotografen de schuld van de rienden hun plannen klaar: de dieren worden gegooid. De mislukking. Zij zullen het vail ue vogels, die hun spo- zuiveringsplannen van de de duiven zouden naar een slimme jagers werden ech- binnenkort weer proberen, ren op alle monumenten ach- stedelijke autoriteiten leidde nationaal reservaat moeten ter in hun verwachtingen te- Tijd en plaats worden nu fel openbaar protest worden overgebracht en met leurgesteld. Slechts één vo- echter geheim gehouden.... Frankfort MUnchen ZUrich Madrid Mallorca Lissabon 17 10 0.1 2! 16 03 windstil 20 -.3

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1