ii voor u Qelezen v.v. Rechts houden in Engeland 0 H Peter wil plumpudding Modern bedrijfsbeleid, door Boger Falk, Marka-boeken, Utrecht-An bwe rpen De uitgever van de Prlsma- boeken, Aula-boeken enz. heeft een nieuwe serie pockets opge zet. waarin onderwerpen worden behandeld die voor organisatie en bedrijfsleven van belang zijn. Handel en industrie moeten zich voortdurend aanpassen willen zij het vereiste tempo in de snelle vaart der dingen niet verliezen. Samenvattende. geselecteerde voorlichting is daarom uiterst re levant. In Modern bedrijfsbeleid" wor den de problemen van de tegen woordige bedrijfsvoering en van het ondememings- en personeels beleid aan de orde gesteld. Falk is in Engeland een gezaghebben de persoonlijkheid in zaken van bedrijfsbeleid. Zijn functie is pre sident van de British Export Trade Research Organization. De schrijver pretendeert niet een handboek of leerboek te ge ven, zo blijkt duidelijk uit zijn verhandeling. De enige grote les die hij in vele jaren van geleid worden en van leiding geven heeft geleerd is. dat de ..regels'; van het bedrijfsbeheer altijd on dergeschikt moeten zijn aan het streven naar verder liggende, menselijke doeleinden. Pas als dit beheer een evenwicht kan scheppen tussen wat menselijk en technisch van waarde is, kan tus sen leiding en geleiden een ver houding ontstaan, die „zo min mogelijk onvolmaakt" (een van die fijne stilistische en karakte ristieke trekjes in dit boekje) is. Falk poogt slechts het denken te stimuleren van hen die menen dat het onderwerp bedrijfsbeheer de moeite van net overdenken waard is. Het komt ons voor, dat zijn pogingen niet vruchteloos zullen zijn, temeer omdat hij zich bij de nauwgezette uiteenrafeling van deze stof bedient van een popu laire zij het zeker niet opper vlakkige wijze van uitdrukken. „Barbara", geschreven door Ellen Sehöler, uitgegeven door G. F. Callenbach N.V. te Nij- kerk. „Barbara" is het verkwikkende verhaal van een jong huwelijk. De spontane Barbara en haar wat teruggetrokken man zijn het over lang niet alle dingen eens. Voor al hun houding ten opzichte van hun medeflatbewoners, vormt een struikelblok voor hun eensgezind heid. De grote liefde die zij voor elkaar koesteren, brengt hen ech ter toch steeds weer tot elkaar. Ellen Sehöler is in dit boek bij- in boeken zo vaak met het huwe lijk wordt verbonden. Zij doet dit op zulk een eenvoudige en humo ristische wijze, dat het bijzonder prettig is haar verhaal te lezen. Stalin, een politieke biografie, C. de Boer Jr./Paul Brand, Hil versum. emigreerde Pool Isaac Deutscher begint in 1879, het jaar van Sta- lins geboorte. Het eindigt min of meer willekeurig in de jaren 1945-1946 en het werd al in 1948 voltooid. Er waren toen geen do cumenten voorhanden waarop een beeld van de rol van Stalin in de jaren na de Tweede Wereldoor log kon worden gebaseerd. Ook zal men dus in deze politieke biografie niets lezen over de laat ste levensjaren van de Russische dictator en over de omstandighe den waaronder zijn overlijden heeft plaatsgevonden. Dat neemt echter niet weg, dat het werk van Deutscher nog steeds de moeite van het lezen waard is. Toen hij J~ laatste hand legde aan zijn bio- jr Stalin, klonk het ge- uaver van de motoren van de geal lieerde vliegtuigen, die de lucht brug naar het bedreigde Berlijn de al de te aanstichter van wat we de kou de oorlog gingen noemen. Voor een beter begrip van de jongste ont wikkelingen in de Sowjetunie is het goed, zich alsnog in het bezit te stellen van dit goed gedocumen teerde, in het Nederlands vertaal de werk van Deutscher. Wilde Zwijnen en Tamme Var kens, door Tom van Ewijk; uit gave Heijnls N.V., Amsterdam. Papa Morval, hoofdpersoon uit het zwijnenverhaal, is behalve aan nemer en sportjager een uitgele zen mislukking als opvoeder van zijn drie zoons (tussen zeven en tien jaar). Zonder straf of aan merking tracht hij van zijn jon getjes Spartanen te maken, o.a. door hen al vroeg te leren jagen. De moeder is allang niet meer in staat de wilde knaapjes to tem men. Wanneer papa Morval (zoals hij wordt genoemd) toch eens boos wordt en zijn kinderen huisarrest oplegt, blijkt alleen hun jachtin stinct ontwikkeld: Uit pure wraak schieten ze hun vader met diens mooiste jachtgeweer dood. Het varkensverhaal «peelt ln r.k kringen, waar een al wat ouder meisje mannen inpalmt met in tellectueel gebabbel over het ka tholicisme en een aantal schrij vers. De mannen (en jongens) krijgen haar door voor het te laat is. Zo ook de laatste (getrouwde) fjellefde uit het verhaal, die op het aatste nippertje de aftocht moet blazen. Het eerste gegeven had veel be ter kunnen worden uitgewerkt; het tweede zou een episode uit een (matige) roman kunnen zijn. Een onvolledig boekje dus, waarin be paald geen onthullingen worden ge- De deserteur van Muratoll, door René Hardy. Uitgave Ne- derland's Böekhuis-Tilburg. Een indrukwekkende geschiede nis mag men deze oorlogsroman van een Frans auteur, die een ander boek met twee vrij beken de prijzen bekroond zag, niet noe men. Daarvoor is het thema ogenschijnlijk te mager; het gaat in dit boek meer om de gemeen schap van een klein bergdorp, dan om roemruchte wapenfeiten, meer om de demoralisatie van één man, dan om dc tragedie van een verliezend leger. Die man nu de geliefde en om zijn moed gerespecteerde berggids Raven keert na vijf jaar horde front- ervaring in zijn dorp in de Do lomieten terug. Niet als een sol daat, die tot het einde toe ge vochten (en verloren) heeft, maar als deserteur. Rust en een wel kom vindt hij echter niet, de deu ren en luiken Blijven voor hem gesloten. Met begrip voor de mentaliteit en de gespletenheid van dit om streden stukje Italiaans Tirool weet de schrijver een zeker men selijk, soms zelfs enerverend ver haal op te bouwen, 't Is allemaal nogal triest, wat er daar in Mu ratoll gebeurt; van vals senti ment Is in deze tragedie echter geen sprake. En dat is een winst punt in een boek, dat wij overi gens niet het predikaat opvallend zouden willen meegeven. Middel matig lijkt ons een beter etiket. The Ben Line, door George Bla ke. Uitgave Thomas Nelson and Sons Ltd, Londen. Voor leder, die met schepen heeft te maken of daarvoor be langstelling heeft, is de geschie denis van een rederij boeiende lectuur, vooral als het de geschie denis betreft van eén der oudste scheepvaartondernemingen ter wereld. George Blake heeft de historie opgetekend van The Ben Line, gesticht in 1825, toen de twee gebroeders Thomsons be gonnen met de opbouw van een vloot, die thans een leidende rol speelt in het lijnverkeer tussen Europa en het Verre Oosten. Vanzelfsprekend is dit boek ook de geschiedenis van het Schotse geslacht Thomsons. Het behandeld het tijdvak tus sen 1825 en 1955, een periode dus van honderdertig jaar. waar in de wereld, de scheepsbouw en het gehele scheepvaartverkeer van aanzien veranderde, maar waarin het eigenlijke zeemansle ven zijn karakter en waarden heeft behouden. Het boek is voorzien van illus traties: foto's van belangrijke schepen en kaarten van beroemde reizen in dienst van de rederij. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 196» Londen? Frankrijk? Er is toch, helemaal niet vreemds aan deze foto, die is genomen op een „Europese Weg" continentalq ver keersborden en wagens, die rechts houden, maar het is moeilijk te geloven, dat deze foto in Groot-Brittannië zelf werd genomen, nl. in het hartje van het Engelse graafschap Kent. Nee, Groot-Brittannië is niet plotseling van links houden overgegaan naar rechts houden. Deze Austin „Mini Cooper", de Jaguar „Mark 10" saloon en de Ford Thames bestel wagen rijden allemaal op de beroemde race baan van Brands Hatch, waar de grote Brit se „School of Motoring" begonnen is met spe ciale Internationale cursussen voor automobi listen, d.w.z. voor Britten, die het Europese Continent gaan bezoeken en voor continentale Europeanen die in Groot-Brittannië gaan rondrijden. Dit racecircuit van Brands Hatch is inge richt als een wegennet, compleet met continen tale en Britse verkeersborden, terwijl zeer bekwame „meerijders" de training leiden. De wegenborden en de bermen van de wegen, die gebruikt worden zijn zo gewijzigd dat zij te gemoet komen aan het lesprogramma dat wordt uitgevoerd. Evenals alle andere trainingsprogramma's die door de Britse „School of Motoring" zijn ontworpen is het baanvak tot in elk detail com pleet. Er zijn links en rechts bestuurde wa gens beschikbaar, waarbij vooral aandacht wordt geschonken aan deze wegvoertuigen on der ongebruikelijke verkeersomstandigheden. Doch als zij het willen, mogen de lesnemen- de bestuurders van hun eigen auto gebruik maken. Wie ontwierp het leerplan voor deze unieke rijschool? Miss Denise McCann, Chairman en Managing Director van de Britse „School of Motoring", die meer dan 1400 dubbelbestuur- bare wagens in gebruik heeft; tezamen met Tommy Wisdom een beroemde schrijver over auto's en mr. Ronald Priestley, vroeger een toonaangevende politie-instructeur en nu chef-instructeur van de B.S.M. Afgezien van deze continentale cursus en 150 lokale rijscho len overal in Groot Brittannië, beheert de B.S.M. een training school voor instructeurs, een continentale afdeling voor bestuurders van bedrijfsvoertuigen en een speciale afdeling, die zich bezig houdt met de problemen van li chamelijk niet geheel volwaardige bestuur ders. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Zomer-ontspanning? Deze rubriek draagt bijna dezelf de titel als die van veertien dagen geleden Het verschil zit in het vraagteken. Want wAt helpt het u dat de opgaven 1 en 2 uit snèlachaak- partijen afkomstig zijn, wanneer u er even lang naar moet zoeken als naar opgaven, die uit serieuzer werk stam men? Maar dat is het nu juist: U zult ze stellig sneller vinden dan ge. woonlijk! Opgave 3 biedt u dc kans het be- ter te doen dan de wltspeler, die het niet verder dan remise bracht. Erg eenvoudig, mits u uw ogen goed de kost geeft! Maar opgave 4 rechtvaardigt het eerder vermelde vraagtoken ten volle. U moogt ons gerust van galgenhu mor beschuldigen omdat wij dit pro bleem in deze „ontspannlngs-serie" opnamen, Er zijn experts, die me nen dat men voor het oplossen van dit probleem gerust oen vól uur mng uittrekken. Oplossen, d.w.z.: inclusief alle „verleidingen" en de weerleg ging daarvan. Maar ja, misschien boeit zulk een hartig „kluifje" u wel bijzonder. Veel succes! (3> Salzev^-^ifetVn (l) Uit snelsehaakparty fA* 3 m Jxmmm v IsH Ha WHiBWOAO m uzmm abcdefgh Wit aanzet won meteen. (2) Uit een andere snelschaakpartij e f g h Wit aan zet, Hoe zoudt u de partfl voortzetten? 4) Probleem var» C. Anrade (1041). mm m m^m Oplossingen i -J. Lusis: 1—Ldlü Héél eenvoudig, als Kbll aöt 2. Ka3, a6 3. Lb3l a4 4. La2 n5 5. Kb2 a3f 6. Kal a4 7. Lblt a2 8. Lxd3 a3 9. Lfl d3 10. g3 mat. 8. Pe5l (Wit j Dal 7. Pf7 Da3 8. Pd6 Dal 9, Pxc4 Da2 10. 9. Pd7 Da2 10. Pxc5 Dal 11. Pd7 Pa8, Tb8, Dc8, Ld8, Le8, Kf8. Tg8, Ph8, pionnen op b7, b6, c7. d7, e7, f7, g7 en g6. Door dc dame, koning en lopers van plaats te laten wisselen kan men nog *t soortgelijke mogelijk heden construeren. Volgens onze bron zou het niet mogelijk zijn met m 1 n- d e r dan 16 figuren een patstelling op PUZZEL VAN DE WEEN Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. verdienstelijkheid; 6. stakker; 12. vrucht; 14. geld (bargoens); 16. de gouden bul (afk. Lat.); 18. munt in Chi na; 19. brij; 21. boom; 22. tot nader order (afk. Lat.); 23. plant, citroenkruid; 26. vleessoort; 29. Europeaan; 30 leger (fr. 32. zijtak Donau; 33. slede; 34 ter gedachtenis (afk. Lat.); 36. steen; 37. staatsbedrijf (afk.); 38. soort onderwijs (afk); 39. soort vink; 41. verlegenheid (figuurlijk); 43. rivier in Italië; 44. stad in N Holland; 45. maanstand; 47. gezellig; 49. zoutziederij; 52. in het jaar der wereld (afk. Lat.); 54. telwoord; 55. beet; 57. maanstand; 58. titel (afk.); 59. vrouw van Abraham; 61. bedelaar; 63. bijb. figuur; 65 landvoogd van Oud-Perzië; 67. gemeente in Z.-Hol land; 69. landbouwwerktuig; 70. afkorting van dona; 71. sluis- kolk; 73. staatsbedrijf (afk.); 74. munt in Turkije (afk.); 75. plaats in Zeeland, 77. mondwater, 79 vaardig, 80. gemeente in N. Brabant. Verticaal: 2. maanstand; 3. godsdienst; 4. bloem; 5. tasto solo (afk); 7. voorzetsel; 8. rommel; 9. stellig; 10. voegwoord; 11. toespijs bij de rijsttafel; 13. uitroep; 15. dorp in N. Brabant; 17. roofdier: 19. Nederlands dichter; 20. soort groente; 22. bijb. figuur: 24. laatstleden (afk.); 25. welaan; 27. orient expresse (afk.); 28. spil van een wiel, 31. rivierroofvis. 35. Frans componist, 37. stad in België; 39. mannelijk beroep; 40. stap; 41. latwerk; 42. sportterm; 46. stad in Duitsland; 48, gemeente in N. Holland; 50. Amerikaans wijsgeer en dichter uit de 19de eeuw; 51. dorp in Gelderland; 53. inwendig lichaamsdeel; 55. plaats in N. Bra bant; 56. biersoort; 58. makker; 60. rijkstelefoon (afk.); 61. dam langs een water; 62. scheikundig element (afk,): 64. Zijne door luchtigheid (afk.); 66. karakter; 68. einde; 72. spil van een wiel; 75. volgens andere (afk.); 76. voedsel; 77. orient expresse (afk.); 78. adellijke titel in Engeland (afk.). 8. Ens; 9. retina; 11. al; 14. tere; 15. ot; 16. md; 17. Leto; 19. set; 21. Ino; 24. do; 27. mal; 28. Ria; 29. pat; 30. lee; 33. sambal; 35. eden; 36. vel; 37. nu; 38. Ina; 39. nuun; 40. streep, 45. Bree; 46. ga; 47. ge; 48. weer; 50. ego; 52. L.K.; 54. dra; 56. hé; 57. p.c. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL 15. olm; 17. lest; 18. nest; 20. dier; 22. ei; 23. re; 25. nt; 26. on; 27. metropool; 31. ha; 32. en; 34. levantine; 41. ai; 42. de; 43. nu; 44. ot; 45. Belg; 47. gauw; 49. Bern; 51. ale; 53. Ne- de; 55. age; 58. ere; 59. Loenen: 60. schrap. Verticaal: 1. Dusscn; 2. ril; 3. elan; 4. eg; 6. of; 7. toer; INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden feschreven. In de linkerboven- oek vermelden: „Puzzeloplos sing". Er zijn drie prijzen: r f5.- f 2.5i Hebben jullie genoten aan het strand of in de bossen? De meesten van jullie hebben al gelogeerd of gekampeerd. Er zijn zelfs van die geluksvogels, die van allebei kunnen genieten. Mmm, heerlijk hoor! Hoe is het weer geweest? Hebben jullie nog veel van de zon kunnen genieten? Zijn we allemaal erg bruin geworden? Ik heb meisjes en jongens mooie figuren aan het strand zien maken. Een prachtig paard en een héél groot fort. Schitterend! Wat is de natuur prachtig, nich ten en neven. Tante Jos heeft er ook van genoten hoor! We zijn nu allemaal weer heerlijk uitge rust en kunnen weer vol moed aan onze brievenschrijverij beginnen. Ik verwacht weer héél veel brieven van jullie. Ook nieuwe nichten en neven zijn na tuurlijk van harte welkom. Vergeten jullie niet je naam en adres dui delijk onderaan de brief en aan de achter kant van de enveloppe te schrijven? Goed er aan denken hoor! .-oor ot ,.rgc- voor de I&jgd: - voor de jeugd voor de jeugd - yooR de jeugd vuor bf jeugd De oplossing van de puzzel is: vogel, anjer, kegel, anker, negen, toren, imker erj eikel. De prijzen krijgen thuisge stuurd. Nellie de Jong den Haag en Irene v. d. Kruk Monster. Lang zullen ze leven.. Tineke v.d. Berg, Marian Pols, Saartje v. d. Heuvel, Betsie de Jong, Marja Ou- wens, Piet v. d. Vlist, Adri Wessels, Janneke Janse en Annie Hagen, van harte gefe liciteerd met jullie verjaardag nichten en neven. Jouw brief is de vorige keer per abuis blijven liggen An neke Doesburg Den Haag. Heerlijk dat jullie zo van de vakantie hebben kunnen genie ten. Fijn dat je iedere dag kon gaan zwemmen. Mmm, wat hebben jullie gesmuld van de pannekoeken. Ben je lekker bruin geworden? Wanneer moet je naar school? Prachtig dat jullie met z'n allen bij oma gaan logeren Irene van Egmond Den Haag. Hoe was de trouwerij? Je schrijft er niets over. Wat heb je allemaal op de handwerk les gemaakt? Hoe hebben jullie het ge had op de Veluwe Wim van Es, Leiderdorp? Heb je veel moois gezien? Heerlijk dat je iedere dag kon gaan zwem men. Heb je nog herten ge zien? Heb jij een mooi rapport ge kregen Rinie van Es, Lei derdorp? Je schrijft er niets over.Wist jij werkelijk niet wat je schrijven moest? Vol gende keer verwacht ik een lange brief van jou.hoor! Hartelijk bedankt voor je mooie tekening Hans van Es Leiderdorp. Ben jij nog veel naar het strand geweest Lenie van de Eijkcl, Rinsburg. Ga je dan op de fiets? Wat heb je alle maal op de handenarbeidles gemaakt? Fijn dat je bent overgegaan. Oef. wat heb jij van het schoolreisje genoten Marry de Gans Abbenes. Hoe vond je het varen? Schommelde de boot niet erg? Hoe is het met Buddy? Vond hij z'n strik mooi? Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Cobi Guldemond Koudekerk aan de Rijn? Je kan dan ook in aan merking komen voor een prijs. Heerlijk dat jij wel eens pan nekoeken mag bakken. Mmm, wat zullen jullie dan smullen. Mag Tineke al die kleine poes jes houden? Hoe heet jullie poes? Heb je hem wel een mooie naam gegeven? Wil jij een neefje worden Klaas Havenaar Lisse? Vol gende keer schrijf jij een lan ge brief? Wil jij een nichtje worden Tineke Hoek Katwijk. Je schrijft er niets van. Heerlijk dat jij zo dichtbij het strand woont. Ga je dikwijls naar de zee kijken? Hoe vond je het in Amsterdam? Leuk dat jij nog zo'n kleine zus hebt. Bedankt voor je leuke versje hoor! Wisten jullie werkelijk niets te schrijven Atie Hoekstra Leidschendam en M C van Holtz Noordwijk. Volgende keer toch wel? Jij boft maar dat je zo dik wijls naar het strand kan gaan als je maar wilt Ina Jol Sche- veningen. Ben je al lekker bruin geworden? Ga je elke dag in de grote zee zwem men? Heerlijk zo spelen met die grote golven. Nou en of er in de dierentuin mooie dieren zijn. Is de treinreis nogal meegevallen? Hoe hebben jul lie het in de bossen gehad? Had je mooie slingers ge maakt voor mamma's thuis komst Nellie de Jong Den Haag? Was het een groot feest?_ Fijn dat ze nu weer thuis is hoor! Hoe vond je de rondvaart door de grachten van Amsterdam? Jullie bof ten maar dat je zoveel lekkers kreeg. Grappig 'die lachspie gels. Heb je fijn gelogeerd in Gaastmeer? Knap hoor dat jij door berend prins Oef, oef, meis jes en jongens, wat staat deze ka bouter ernstig te kijken. Het is blijkbaar allemaal erg moeilijk zo aan z'n gezicht te zien. Welk boek zou hij moeten hebben? Voor jullie is de puzzel niet moei lijk hoor! We gaan van de vijf letters die op de boeken staan, twaalf woorden maken. Hier ko men de gegevens: 1. Gereedschap waarmee men ga ten kan maken. 2. Een tekort aan vocht, bijv. bij een plant. 3. Ons dagelijks voedsel. 4. Een zangnoot. 5. Een felle kleur, of voorzetsel ook 6. Zeehondachtig meisjesnaam. 10. dier. 7. Deel van Plaats, bijv. voor een servies. 8. herstellende, va- Waarmee wij ho- kantie. 11. Deel ren. 9. Bijwoord van een over hemd. 12. De ge boden som. Zenden jullie de oplossing in voor dinsdag 13 augus tus? voor jezelf een petticoat hebt gemaakt. Ik heb het lapje niet in jouw brief gevonden hoor! Heb je het er wel in gestopt? Geweldig dat Ria bij jou komt logeren Elly de Jong Leiderdorp. Heeft zij geen tijd om naar tante Jos te schrijven? Wat zullen jullie een pret hebben! Gaat Ar- riënne al op de kleuterschool? Dat was niet best dat je uit de ringen viel, Elly! Is alles nu weer beter? Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden Jeannette de Jong Leiderdorp. Hartelijk welkom hoor! Geweldig dat jij al aan het logeren bent ge weest. Jij bent maar een ver schrikkelijk boffert dat je een fiets hebt gekregen. Rijdt hij goed? Was het groot feest op jouw verjaardag? Zijn er veel vriendinnen geweest? Wat zal jij deftig zijn met zo'n mooie ketting. Jij bent ook al zo verschrik kelijk verwend Johan Koek Den Haag. Geweldig dat jij een radio hebt gekregen. Staat hij op je kamer? Zijn je vrienden nog geweest? Wat heb jij genoten van het vuur werk. Prachtig al die kleu ren. Allemensen wat kon dat hondje hoog springen. Ben jij nog aan het logeren geweest? Wisten jullie werkelijk niet wat je schrijven moest Chris- je Kok Voorburg, Ko Koning Lisse, Margreet v.d. Kooy Voorschoten en Arie Koppert den Haag? Volgende keer krijg ik toch wel een lange brief van jullie? Hoe komt het. dat jij tante Jos een klein beetje aan het vergeten was, Piëta Kruger Katwijk aan de Rijn? Niet meer doen hoor! Ik wil graag als jij aan de beurt bent, een brief van jou hebben. Heerlijk dat jij ook zo dichtbij het strand woont. Ben je al lekker bruin geworden? Heerlijk dat je ook nog op een boerderij hebt gelogeerd. Vond jij het zo moeilijk om een gezellige brief te schrij ven, Irene van Kruk Monster? Heb je je tas al gebruikt? Zijn je boeken mooi? Wat ga je al lemaal in de vakantie doen? heb je al plannen gemaakt?. Zijn jouw vrienden nog ge weest Koos v.d. Kruk Monster Je schrijft er helemaal niets over. Ben je erg verwend? Ga jij graag naar de gymnastiek? Ben jij al aan het logeren ge weest? Hier komt nog een (Vervolg) Goudvleugel vloog weg en Peter liep door. Het was toch prettig als de dieren je kenden. Hij had er heel veel vrienden bij gekre gen. „Ha, daar is net zandweg getje al", dacht hij, toen hij aan de rand van het heideveld kwam. „Nu duurt het niet zo lang meer en dan ben ik weer thuis." Pe ter liep het paadje op. Toen hij een hele poos gelopen had, bleef hij staan. „Nou heb ik al een hele poos gelopen en nog zie ik de koe niet", dacht hij, „Wat duurt, dat toch lang." Kon hij maar over de rogge heen kij ken, dan kon hij tenminste Die 1 r hij a Maar dat ging s .veel te hoog. Hij keek zich heen en dacht: „Misschien ben ik wel dwaald. Was er maar iemand om mij de weg te wijzen." Hij liep en eindje Verder, maar nog zag hij de koe niet. Weer bleef hij staan. „Zo kom ik nooit thuis", zei hij hardop. „Ik ge loof dat ik een verkeerd weg getje ben in gegaan," „Koe koek, koekoek", hoorde hij op eens. Peter keek op en zag een koekoek boven de rogge vliegen. „Hé koekoek", schreeuwde Pe ter, „zie je ook een koe in een weiland?", „Jawel" riep de koe koek terug. „Als ik rechtdoor loop, kom ik dan bij de koe?" De koekoek vloog naar Peter en zei: „Nee, je loopt dc verkeerde kant uit. Je moet het zandweg getje hiernaast hebben." „Geluk kig, dat jij er net langs kwam vliegen", zei Peter. „Anders was ik er nooit gekomen". „Waarom ben je alleen?", vroeg de koe koek. ..Ik dacht, dat de ekster met je mee zou gaan i d Peter, de rand van het bos heb ik gezegd, dat hij wel weer terug mocht gaan." „O", zei de koekoek, „dat wist ik niet, want toen jij uit het bos ging. ben ik ook weg gegaan om eten te zoeken. Maar je moet terug hoor en het an dere paadje nemen. "Dan loop je goed." „Bedankt", riep Peter de koekoek na, die al weer door vloog. Peter ging terug en liep toen het goede zandweggetje in. En ja hoor, na een poosje zag hij de koe, waar hij gisteren mee gepraat had. Zij liep helemaal aan de andere kant van de wei de. „Ha, die .koe", schreeuw de Peter zo hard hij kon. Toen de koe Peter zag,'holde ze hard naar hem toe. „Heb je ook plumpudding gevonden?" vroeg ze. „Ja", zei Peter. „Ik ben bij de dieren in het hos ge weest. Ik heb de zieke dieren weer beter gemaakt en toen heeft Roets, de uil, er voor ge zorgd, dat ik plumpudding kreeg." „Heb je ook wat voor mij genomen?' vroeg de koe. „Nee", antwoordde Peter, „daar heb ik niet aan gedacht." (wordt vervolgd). DIERENNAMEN In de volgende zinnetjes zit ten namen van dieren verbor gen. Proberen jullie ze er maar eens uit te halen. i dame bij mij kunnen Een rood gemutst kaboutertji liep langs een groene sloot Daar stond een grote ooievaar heel rustig op één poot. Wat doe je, vroeg 't kabouter tje, hier aan de waterkant? Wel, ik vang kikkers beste vrind, aha, ik watertand. Eet jij die leuke kikkers op? Vroeg 't kleine ventje boos. Ja, ja, dat doet de ooievaar! klonk 't jammerend uit hei kroos, 1 Er kwam t op bezoek. 2 In dat vliegtuig veel passagiers 3 Ha, Anne, hoe gaat het met je? 4. Dat paar daar gaat trou wen 5 Ko, eet toch niet zo veel. 6 Ik ga naar de autorace kij ken. „Hap" deed de grote ooievaar, en het water spatte op, Mis, riep 't kaboutertje Nu heb je toch een strop. De kikkertjes, die doken snel, 't Kaboutertje lachte blij Maar de ooievaar was boos. Meisjes en jongen de brie venbus is helemaal leeg. Jullie zorgen natuurlijk weer voor een volle bus. De letters L t.m R zijn deze week aan de beurt. Veel plezier in de vakantie en tot de volgende week.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 12