Nieuwe BW moet in veilige haven worden geloodst Bewindsman houdt ervan knopen door te hakken Verdi s Aida na Couperus te veel goeds in één keer Uttf Fotografen beginnen kort geding tegen Bedrijfschap 7 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 Minister Scholten happyop Justitie (Van onze parlementsredactie) Het ministerie van justitie is een somber gebouw, maar we hebben niet de indruk, dat mr. Y. Scholten daarvan enige hinder ondervindt. Het bu reau in zijn enorme werkkamer is zo geplaatst, dat bij uitziet op het Plein en kennelijk voelt de nieuwe bewindsman zich op deze plaats, midden in het regeringscentrum, volkomen happy. Het moet ook voldoening geven als mij komend uit een rechtsgeleerd milieu vader en schoonvader heb ben generaties juristen gevormd de portefeuille van Justitie te beheren krijgt. Van rustig uitkijken over het Plein zal overigens (vooreerst) wel niet veel komen; de nieuwe minister 45 jaar, precies de gemiddelde leeftijd van het kabinet heeft meer behoefte aan snel inzicht dan aan fraai uitzicht en is dan ook ras in het materiaal gedoken, dat de ambtenaren hebben aangedragen om hem met de problematiek van Justitie vertrouwd te maken. Ook op dit departement zal men spoedig bemerken, dat hij een harde werker is. Zo'n harde werker, dat hij voor de aanvang van het parlementaire jaar eigenlijk maar liever geen vakantie meer nam. Minister Scholten glimlacht als we hem vragen naar z'n eerste contact met de politiek. Want het was geen erg vreedzaam contact. In het cursusjaar 1940/'41 was hij rector van het studen tencorps aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam, waaraan hij hoe kon het haast anders rechten stu deerde. Het was dn de jaren, dat de vijand ook het universitaire leven in z'n klau wen probeerde te krijgen en zo jong als hij was twee en twintig jaar werd Ynso Sdholten in een politieke strijd op leven en dood gewikkeld. Het was voor hem niet moeilijk om z'n houding te bepalen. In de jaren 1933 tot 1940 was er in z'n ouderlijk huis veel gesproken over de Jodenvervolging, de Duitse kerkstrijd en het wezen van hei nationaal-socialisme, dat zijn vader, de beroemde prof. Paul Scholten al direct had onderkend als modern heidendom in z'n meest absolute vorm Daartegen over kon, zo besefte de eminente pro fessor slechts worden gesteld de abso luutheid van het christelijk geloof, dat bij hem omstreeks z'n veertigste jaar tot volle wasdom was gekomen „Het is vanzelfsprekend", zo heef. mr. Sdholten dn de televisie-serie ovc de bezetting verteld, „dat iemand als hij grote invloed op z'n omgeving had. Voor ons, die hem na stonden, was het eigen lijk in het eerste halfjaar van de bezet ting temidden van veel onzekere mensen zoveel gemakkelijker om de juiste rich ting te vinden. Dat dankten wij hele maal niet aan onszelf, maar aan zijn invloed op ons." Ook als minister blijft mr. Scholten ..de zoon van een groot man" en hij komt er graag voor uit. dat hij voor z'n vor ming ontzettend veel aan hem te danken heeft. Dezè typische wetenschapsman volgens prof. De Gaay Fortman met mr. E M JVÏeyers de grootmeester van het Nederlandse privaatrecht in de eer ste helft van de twintigste eeuw zag bij de Duitse overval de naaste toekomst duidelijk voor zich. Toen zijn zoons, on der wie de huidige minister, na de mei dagen van 1940 thuiskwamen, zei hij: .Jongens, nu is het de beurt van ons ouderen om te vechten." Met prof. Tel elens uit Leiden nam hij het initiatief voor het eerste professorenverzet. terwijl z'n zoon al spoedig in het studentenverzet z'n partijtje meespeelde. Met een aantal ambtgenoten werd prof. Scholten in 1942 ontslagen. ,Er was toen nog wel een examencommissie, maar daarbij wilden we geen examens afleggen", vertelt de heer Soholten ons En daarom liet hij zich inschrijven bij de Vrije Universiteit waaraan hij na een half jaar zonder college te hebben gelopen, bij prof. Oranje zijn doctoraal deed. De ondergronds afgestudeerde jurist trad daarop in dienst bij de toenmalige HandeLsfcamer 'thans Ned. Verbruiks coöperatie) te Rotterdam. Hoewel het aanvankelijk zijn bedoeling was om als bedrijfsjurist werkzaam te blijven, volg de hij later toch het voorbeeld van z'n broer en ging in de advocatuur. Hij heeft er geen spijt van gehad; dn de ad vocatenpraktijk die hij in de hoofdstad tot zijn benoeming als staatssecretaris in 1959 uitoefende, kreeg hij op civielrech telijk gebied tal van interessante zaken te 'behandelen. Minister Scholten spreekt van een „zeer boeiende tijd", die hij achteraf tevens beschouwt als ccn goede leerschool voor zijn loopbaan als staats secretaris en als minister. „Als advocaat raak je er immers aan gewend om aan gevallen te worden en moet je ad rem weten te reageren", verduidelijkt hij. CHRISTELIJKE VISIE Mr. Soholten liet zich niet zozeer door zijn dagtaak in beslag nemen dat er geen tijd meer overbleef voor nevenwerk zaamheden. In 1939 was hij een van de deelnemers geweest aan de eerste oecu menische wereldconferentie voor jonge ren fe Amsterdam Deze conferentie waarop hij zijn toekomstige echtgenote, de Leidse studente in de rechten jkvr Van Asbeck leerde kennen betekende voor hem geestelijk een stroomversnel ling. Hy werd gegrepen door de oecu menische gedachte en heeft ziich sinds dien gegeven aan allerlei christelijke organisatie-arbeid, met name voor dj jeugd. Hij was dn de loop der jaren lei der in kampen van de N.C-S.V. en secre taris van de afdeling Amsterdam van he1 N.B.G twee organisaties waarvoor ook zijn vader zich heeft ingespannen voorzitter van de Amsterdamse Her vormde Jeugdraad en van de (landelijk Hervormde) Raad voor het jeugdwerk en ten slotte voorzitter van de A.M.V.J. Mr. Scholten beïnvloed door de theologie van Karl Barth voelt zich aangetrokken door een eigentijds, oecumenisch chris tendom, dat apostolair en dienstbaar de wereld itaat. Geen wonder dat hij veel contacten heeft gehad met het oecumenisch vormingscentrum Oud-Poel geest waarvan de direoteur mr. A W Kist een persoonlijke vriend van hem is ZUn christelijke visie op het leven bracht mr. Scholten in de Chr. Histo rische Unie, toen zijn carrière by zUn benoeming tot staatssecretaris een wen ding in politieke richting nam. Gezien de partijverhoudingen in Nederland kiest hfl als bewust protestant ,*eer beslist" een protestants-christenjke party, tsu de C.H.U. Hg waardeert het zeer dat in de Unie op een gemecnschappc- iyke christeiyke grondslag mensen met divergerende opvattingen kunnen sa menwerken. De C.H.U. aldus onze gesprekspartner, legt de nadruk op de eenheid van het Nederlandse volk en staat gelijkelijk open voor mensen, die over de gehele Unie christelijke organisatievorming noodzakelijk achten, als voor mensen, die dat niet vinden. „Als je een vergadering de Unie meemaakt, zie je een dwars doorsnede van het Nederlandse volk 'oor je." (ONDER) MINISTER Zoals prof. Paul Scholten steeds ..tactvol doch niettemin beslist" (De Gaay Fortman) wees op de samen hang tussen geloof en wetenschap, zo doet minister Ynso Sdholten dat ten aanzien van geloof en politiek. De tact bhjkt wanneer hij zich schuw toont voor het gebruiken van te grote woorden en zijn afkeer van het gemakkelijk praten over deze din gen laat bUjken. Maar de overtui ging van zyn vader dat het positieve recht steeds moet worden getoetst aan de GoddeUjke gerechtigheid, zoals die in deze wereld in Jezus Christus gestalte heeft gekregen, vormt ook de achter, en ondergrond van het denken van de nieuwe be windsman van Justitie. Vier jaar is het thans geleden dat hij staatssecretaris van O. K. en W. werd. Het was een grote overgang „ik was volkomen verrast toen ik werd aange zocht" maar de samenwerking met de ambtenaren viel hem enorm mee. Ik heb zeer loyale medewerking ondervon den zegt hy en hij voegt er aan toe: „Wat tot dan toe mijn hobby was, werd nu m'n werk". Als staatssecretaris kreeg hy te maken met een levendige en veelzijdige proble matiek en zag hij van binnenuit hoe een departementaal apparaat functioneert. Parlementaire ervaring mag dan vaak een voordeel voor een aankomend mi nister worden genoemd departementale ervaring is dat niet minder. Graag had de heer Scholten uiter aard gezien, dat de Tweede Kamer akkoord was gegaan met zijn plannen inzake de commerciële televisie, maar hij had wel met de mogelijkheid reke ning gehouden, dat zij (nog?) niet haalbaar zouden blijken te zijn. Dat hij de parlementaire behandeling toch doorzette, doet hem uiterlijk een zo pretentieloze man kennen als een man, die knopen durft door te hakken en bereid is om risico te lopen als hij een goede oplossing voor een bepaald vraagstuk aan de hand meent te kunnen doen. In de toekomst zal dat wellicht ook nog wel Wijken. Een van de belang rijkste problemen, waarmee de nieuwe bewindsman wordt geconfronteerd is het al tientallen jaren slepende echtsohei- dingsvraagstuk. Het schreeuwt om een oplossing en we geloven stellig dat mi nister Soholten een poging zal doen om het probleem althans in de richting van een oplossing te brengen Het is nog in studie bij het (r.k.) Centrum voor staat kundige vorming en minister Beerman wilde graag op het rapport van dit cen trum wachten alvorens met voorstellen te komen. Wie kennis neemt van de verschillende opvattingen, die in diverse rapporten over dit diep insnijdende vraagstuk zijn neergelegd, komt tot de conclusie, dat de nieuwe bewindsman wel kan wachten tot hij een ons weegt als hij een communis opinio tot voor waarde voor wetgevende arbeid stelt. Hij lijkt ons daar de man niet naar. Eer der is hy iemand, die „kiest voor het gevaarlijke leven". NIEUWE R.W. Er wachten hem uiteraard meer taken. Daar is misschien om maar eens wat te noemen de gratiëring van de nog in Breda verbUjvende oorlogsmisdadigers („ik doe er nog geen uitspraak over"). daar is de urgente nieuwbouw van straf- gestichten. de eventuele wettelijke rege ling van hert stakingsrecht en de herzie ning van het ondernemingsrecht. En last but not least de totstandkoming van nieuwe Burgerlijk Wetboek die de m ter, volgens de regeringsverklaring met kracht zal voortzetten Het vierde boek is thans aan de mondelinge behandeling toe. voor het vijfde boek moet de me morie van antwoord worden gemaakt en het ontwerp voor het zesde boek is bil de Raad van State. Het ontwerp zal wel in het komende zittingsjaar worden gediend. „Het nieuwe B.W. is een onrustig bezit", schreef mr. Scholten in 1956 in zijn preadvies over „De Rechts persoon" voor de Broederschap van kandidaat-notarissen. Daarmee draaide hij om wat zijn vader eens had geschreven: ons B.W. is een rus tig bezit. De toenmalige minister van Justitie, mr. J.C. van Oven rea geerde bij die gelegenheid met de woorden: „Het B.W. is weliswaar een rustig bezit, maar het geeft niet- Mr. Y. SCHOLTEN graag knopen doorhakken temin aanleiding tot grote onrust. Talloze vragen werden door het ,W. niet opgelost, moesten door de jurisprudentie en de wetenschap op gelost worden, zodat de rust van dit bezit toch maar betrekkelijk is. En wanneer ik nu die frase van Schol- j ten jr. onderschrijf, dan voeg ik er dadelijk aan toe dat het onrustige bezit, dat wij hebben in het ontwerp- j Meijers tot rust gebracht moet wor- j den in die zin, dat ieder, die daar- j toe in staat is, medewerke om het te j maken tot een rustiger bezit dan ons tegenwoordige B.W. is. Anders gezegd, wij zijn het verplicht, niet i alleen aan de nagedachtenis van Meijers, maar wij zijn het verplicht i aan onze eer als natie het nieuwe i B.W. in veilige haven te brengen". Minister Scholten moest aan deze i woorden dezer dagen sterk terug- j denken. Hij hoopt er aan mee te werken dat het nieuwe B.W. inder- daad in veilige haven komt! GEEN zinnig mens zal het in zijn hoofd halen om na een avond vullend toneelstuk nog een paar akten opera te gaan zien, maar de kwaliteit van het programvma dat KRO en NTS ons gisteravond voorzetten maakte het al te moei- lijk om een keuze te doen uit deze televisie-overdaad. De dramatische Couperusherden king trok al evenzeer als de unieke gelegenheid om iets te zien van de wereldberoemde operavoorstellin gen in het Romeinse amfitheater in Verona, waar we na de toneelre portage via Eurovisie de kans voor kregen. Wij hebben opnieuw de fraaie va riatie in de Couperusvoorstelling door de Haagsche Comedie bewon derd. Het gedurfde melée van romanfrag menten, bloemrijke taal van mytho logische verbeeldingen, flitsen zelfs uit het moeilijk leesbare Iskander, gesproken kritieken, brieven en mij meringen van de auteur kwamen op de beeldbuis uitstekend tot zijn recht. De ondersteuning met verbindende teksten, die ten bate van degenen, die de boeken van Couperus niet kennen nog wel iets uitgebreider had kunnen zijn, droeg hier veel toe bij. Ook wie de opvoering al op het to neel zag, zal hebben genoten van de charmante door Gijsbert Tersteeg ge geven verpersoonlyking van Couperus, in close ups goed geaccentueerd. Hoog tepunten in de voorstelling bleven de twist tussen Eline Vere en haar zuster, het gesprek van de „oude mensen" en het door de auteur vertelde verhaal over de kat. De gecompliceerdheid van de voor stelling vermoeide echter oog en oor en vergde veel inspanning van de geest. Daarom was het zonder overgang plon zen in de machtige operamanifestatie in Verona beslist een te veel. Klassiek Maar de nieuwsgierigheid hielp wel een handje en wie bleef kijken werd ruim beloond. Wel bleef het bij indruk ken, want de camera's waren natuurlijk niet bij machte om een goed overzicht van het reusachtige geheel te geven. Voor 25.000 toeschouwers ter plaatse en vele miljoenen televisiekykers speelde zich het romantische gebeuren van Ver di's meest geroemde opera „Aïda" in een vertolking door duizend medewer kenden al Goed verborgen microfoons brachten het geluid van de fraaie stem men zeer duidelijk over. De hinderlyke bijgeluiden tijdens het weergeven van de pasgemaakte opnamen van het be gin van de eerste akte waren te wijten aan het slepen van de geluidsband. Bij het vervolg van de uitzending die rechtstreeks overkwam, viel over het geluid niet meer te klagen. Daarvan ge nietend konden wij ons vergapen aan de imponerende décors, gevormd door het 19-eeuwen oude bouwwerk met zware muren en geweldige trappen, die de mogelijkheid schiepen tot massaal werken met grote groepen figuranten, zodat de opera alle mogelyke luister toevieL Niettemin was het een klassieke op voering: zeer statisch tot in de balletten en het grote massavertoon in de be roemde triomfmars toe; muziek en zang bleven hoofdzaak en kregen het volle pond. Geen toelichting Een groot bezwaar achten wy het dat er geen enkele toelichting op de han deling in de opera werd gegeven. Voor wie het verhaal 'dat overigens op zich zelf van geen belang is) niet kende, bleef het een chaotisch geheel, vooral ook door de slechte aansluiting van op name en directe reportage in de eerste akte. Een kort overzichtje voor de uit zending en in de pauze was wenselyk geweest. Aan het begin van de avond had een KRO-verslaggever een gesprek met ex- commissaris Voordewind naar aanlei ding van de stof welke zyn nieuwe boek heeft doen opwaaien. Of dit ge sprek de kwestie goed heeft gedaan, betwijfelen we. Nieuws had de heer Voordewind niet te vertellen, wel be trok hij in zijn toelichting op het ver- drinkingsgeval nog een andere voorma lige politie-autoriteit, zodat we de in druk kregen dat zijn toch al onvoorzich tige mededelingen nog hachelyker wer den gesteld. vanavon# philharmonisch ortces listen: moderne muz 21.10 Bronckhorst. geschiedenis in puin. sonografie 2!.4o Viool en piano (gr): amus muz 21.55 Oude ka mermuziek (gr) 22.05 Viool en instrumen talisten: gewijde muz 22.30 Nws en SOS- berlchten 22.40 Wjjd als de wereld, lezing 23 00 Lichte gram 23.25 Licht vocaal en- .-mible (gr) 23.35 Lichte gram 23.55—24.00 Nws HQVl 298 r 23.35—24.00 Nws. Zes Amsterdamse kunstfotografen hebben een kort geding aangespan nen tegen het Bedrijfschap voor het Fotografisch Bedrijf. Zy verlangen primair een bevel van de president van de rechtbank in Den Haag tot het in overleg met de eisers houden van een referendum onder de bedryfsgenoten omtrent het al of niet voortbestaan van het bedrijfschap, waar van in de dagvaarding wordt gezgd dat dit „met een vernis van wettelijkheid een nutteloos bestaan voert en alleen al voor de organisatie en instandhouding meer dan 60% van de begroting van bijna f 100.000 nodig heeft". Subsidiair wordt gevraagd het adres- senmateriaal van het bedryfschap be treffende de aangesloten bedryfsgenoten aan de eisers ter beschikking te stellen. IZó heeft de gevonden Duitse bommenwerper er uitgezien. Resten van Duitse bommenwerper uit 1917 De in het begin van deze week in de polder Oostelijk Flevoland gevon den resten van een vliegtuig uit de Eerste Wereldoorlog blijken afkomstig te zijn van een Duitse bommenwerper die op 13 oktober 1917 in de Zuiderzee is gevallen. De Duitse bommenwerper is een van de grote vliegtuigen geweest die aanval len ondernamen op Londen, Parijs en punten aan het front. Deze voor die da gen reusachtige toestellen waren ontwor pen en gebouwd nadat de Zeppelin luchtschepen voor deze bombardements- vluchten niet meer aan de verwachtingen van de Duitsers beantwoordden. Het Duitse vliegtuig was een F4 of een G5 van de toenmalige „Gothaer Waggon- fabrik". Dit type was zeer gevreesd door de Engelsen. De bemanning van deze Gotha-machi- nes bestond uit drie personen: de vlieger, de waarnemer en de boordschutter. Deze bemanning zat in de neus van de romp, zonder enige beschutting. Het toestel was een tweedekker, uitge rust met twee Mercedesmotoren die duw- schroeven aandreven. Het vliegtuig had een dubbel landingsgestel. Onder de twee motorgondels een paar wielen met een spoorbreedte van 1.20 m en een velgdia meter van 55 cm. Mejuffrouw mr. M. Z. N. Witteveen, ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, heeft haar functie van permanente vertegenwoordiger bij de Raad van Europa te Straatsburg be- j eindigd. Mej. Witteveen heeft deze func tie sedert 1956 bekleed. oodat zii in de gelegenheid zyn zelf een referendum te organiseren. Ieder van de a c.isi een awangsom van luu elke dag dat het bedryfschap twee weken na het vonnis in gebreke biyjt. j De zes fotografen zijn: H. W. A. Duk- kers, J. L. Th. Colson, J. Hamelberg, M. I Meyboom, F. J. Rotgans en J. A. Schiet, j Mr. J. C. F. Pons uit Amsterdam is hun raadsman. Het kort geding zal op vry- dag 6 september voor de Haagse recht- bank dienen. De 55-jarige landbouwer H. van Hoef uit Barneveld is gisteren, op weg naar het ziekenhuis overleden aan de gevol- gen van een ongeval, dat hem maandag op zijn boerderij is overkomen. De j landbouwer werd getroffen door een stuk hout, dat van een elektrische zaag terugsprong. vanavond ïroveraicht. AVRO: 20.20 Ripcord 4. TV-feuilleton 20 45 In AVRO's televixler 2'. .00 Marika Rökk Show. muzikaal amus progr 22.00 Nederlanders in Israël (II). filmreportage. NTS; 22.3022.35 Journaal Programma voor morgen m 7.:o merkjes Geestelijke liederen 7.55 Over weging 8.00 Nws 3 15 Lichte gram 9.00 DJinn. gevar progr 12.30 Meded ten be hoeve van land- en tuinbouw 12.33 Lichte gram 12.55 Katholiek nieuws 13.00 Nws 1315 Platennieuws 13.20 Musicerende nospel (gr) fa of ar pia- Toen draaide hij zich plotseling om en boog zich over de tafel naar Bart. „En nu heb ik nog een woordje te spreken van man tot man en, als hiervan ooit een syllabe buiten deze vier muren komt, dan verzeker ik u, dat ik het on der mijn ambtseed zal ontkennen, omdat de Con sul der Nederlanden, dit nooit gezegd heeft, maar ik, als particulier sadja, en die zal het u ge woonweg heten te liegen Kap'tein Beunders. ik vind je een kei van een kerel. Je hebt ten minste nog oud-Hollandse pit in je body. Dat je er nog een hoop trouble mee zal krijgen, dat zal je zelf wel weten, maar ik vind het dan toch maar mannenwerk om die twee ouwe bazen van je in Vlaardingen zo uit de modder te halen en dat andere schoffie zijn trekken thuis te sturen. Je bent niet bij me geweest; goed begrepen? Als je hier bent geweest, kan ik er niet onder uit om het te rapporteren. Ik ken geen „Fairy Queen", ik ken geen „Katrijnsveen"; ik ken geen kapitein Beunders. Het blijft natuurlijk voor jou alleen maar een uitstel van executie, maar wie dan leeft, wie dan zorgt. Eerst moet je dat zaakje met de „Fu kongsi" in orde maken en ik zal je het adres geven van een advocaat die heel erg dik is met Fu Ah Lie. Laat hem niet als advocaat, maar als bemiddelaar optreden. Hij weet genoeg van zeerecht om je te kunnen zeg gen. wat je in normale omstandigheden en vol gens de officiële weg zou worden toegewezen. Dat je water, en veel water in je wjjn zal moe ten doen. hoef ik je niet te zeggen Maar met Fu Al Lie valt te praten De bemanning van de „Fairy Queen" was in tussen met goedvinden van kapitein Beunders op Penang los gelaten, voor zover ze zich althans niet door Koning Doerian lieten afschrikken. Man voor man hadden ze, op rekening, wat uit de scheepskas gekregen, zodat ze óf brieven óf meer tastbare bewijzen van genegenheid in de vorm van postwissels naar huis konden sturen. Gerrit Teurling zat op de bak en probeerde op het ongewisse vlak van de ankerspil een minnebrief te dichten aan het blonde meisje uit Katendrecht, waaraan hij zijn hart had verpand en die, nog niet lang geleden, met vijftien hele Hollandse guldens in haar knipje langs de étala ges van Rotterdam had geslenterd. Gerrit was hij drie maal betaald dan ze waard ONDER VALSE VLAG geen chroniqueur. Zijn brief verhaalde geenszins van avonturen, die hij had beleefd, maar was slechts één lange aaneenrijging van vragen over Katendrecht en Rotterdam. Het was een brief, waarop nimmer een ant woord zou komen. Dirk Zijlinga, wiens vrouw aan lange perioden van zwijgzaamheid gewend was geraakt, bleek praktischer en volstond met het afzenden van een postwissel. Op het petieterig hokje „bestemd voor mededelingen aan de geadresseerde" krab belde hij met de roestige pen van het postkan toor in moeilijke hanepoten „zijn hier alles fijn zelle wel weer huis toe vare dirk", waarmee de „boots" meende volledig aan alle huwelijksplich ten te hebben voldaan. Rinus Westra had zich in de kaartenkamer te ruggetrokken en dichtte een boekdeel aan zijn Jeannetje. laaiend van geestdrift. Hij gaf „carte blanche" om maar vast uit te zoeken, wat er voor het huis nodig was, want dank zij de „Kweichow", dank zij de storm, die op de Indi sche Oceaan had gewoed waren ze nu boven Jan. Dé „ouwe" wist nog wel niet hoeveel, maar als hij de verzekering gaf, dat zelfs Lewietje voor zijn aandeel wel een motorfiets kon kopen, dan moest het toch al heel gek lopen, als zij er niet een bescheiden inboedeltje uit zouden overhou den. Lewietje was aan de wal gekomen en had al leen maar gezegd: „Vecderrie, wat een stank", en was toen in het labyrinth van de bazar ver dwenen. 's Avonds kwam hij, doodmisselijk van alle rommel die hij gegeten had, aan boord te rug met een Japanse flodder-kimono, waarvoor Simon zat aan dek te peinzen en keek smach- tend naar de „Crag", de berg, die op het eiland oprijst. Een paar zilveren wolken hingen, als een krans van zwanendons, rond de bergtop. „Wat een zaligheid", dacht hij, „om daar eens in alle rust een paar weken heerlijk te luieren j zonder machines, zonder zee Dat zou je wel willen, hè, vuile poetslap", mompelde hij tot zich- zelf. Bart Beunders, gedachtig aan zijn laatste ont- j moeting in het Raffles Hotel, had het zekere voor het onzekere genomen en zijn toevlucht ge- zocht in het ietwat bescheidener Adelphi Hotel. j Daar had hij zijn onderhoud met Mr Peck, de advocaat, die de consul hem als adviseur had j aanbevolen. Mr. Peck was reeds een mensenleeftijd in j Singapore gevestigd. Hij was zo langzamerhand tot een begrip geworden en de man, die hem niet kende, werd beschouwd als een vreemde- ling in Jeruzalem. Mr. Peck was overal. De enige plaats, waar men hem weinig of niet zag, was de rechtszaal. Mr. Peck was van mening, dat als partijen niet door redelyk overleg tot elkaar i te brengen waren en men zich liever door een dode letter dan door gezond verstand liet leiden. de rechtbank als laatste toevluchtsoord onvermij- delijk was, maar dat elk weldenkend mens wel beter zou weten. Er straalde rust van hem uit; het leek of hij nooit of te nimmer in zijn leven haast had ge- kend, of onenigheid en ruzie iets was, dat hij slechts kende „van horen zeggen". Nimmer was er een wolk rook uit een pijp geweest, die vre- diger en ongestoorder een loodrecht opstijgend spiraaltje te voorschijn toverde; nimmer was er een vijfenvijftiger met zo blauwe kinderogen, die zo vriendelijk konden pinkelen; nimmer was er i een kleine strakke mond. die zo, zonder hard of cynisch te zijn, zo zwijgend kon zeggen: „kom, geen zorg; Mr Peck brengt i Bart Beunders voelde de weldaad van deze i man aan als een warme koestering. Het omgaf j hem met een sfeer van vertrouwen, zelfs toen Mr Peck hem nog maar zwijgend had aangeke- ken. (Wordt vervolgd.) relatvtynen 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld :6.3o Lichte gram 17.00 V d Jeugd 17,15 Lichte gram 17.30 Boekbespre king 1740 Lichte gram 17.50 Harmonie orkest '3.30 Roulette: lichte gram 18.50 V d kleuters Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Kin 7 .0 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (om 7.35 Van de voorpagina) 8 00 Nws en socialistisch strijdlied 816 Lichte gram (om 8.30 V d kinderen) 9 50 Wegwijzer: tips voor va kantie en snipperdagen 900 Postduiven- berichten en ochtendgym voor het gezin 9.10 Accordeon ensemble en solist: moderne Klass strijkkwartet (gr) 9.43 rzicht. VPRO; 10.UI praatje 10.0c Job. overdenking. VARA: 10.20 Klassieke gram 1.00 Weense lichte muziek (gr) 1.30 Gesproken portret 11.45 De drie Dl«- cotiers. 'ichte gram 12 30 Meded ten be hoeve van land- en tuinbouw en postdui- venberlchten 12.34 Tussen start en finish, sportnieuws 13.00 Nws '.3.IS VARA-varïa 13 20 Lichte gram v d teenagers 14.10 V d twintigers 14.45 Radio Jazzclub 15 j Se reekuitzending 15.35 Operamuz (gr) In 16 2518.45): Boekenwijsheid TELEVISIE NCRV: 15.00 Concours Hlpplque te Bla- rlcum. reportage 15 30 Onder de loep. fila telistisch allerlei '3 50 Mister Magoo. te- kenfilm. NTS: '6.00 Eurovisie: Wereld kampioenschappen wielrennen voor ama- weg b(J Renaisc. NCRV: 16.30 tachtigers met top-h maal negen. TV-filrr ing. NTS: 22 30—22.55 Joul t HJn) 1 Show 22.40 Dag- Vrijdag 9 augustus 1963 o—uui. I Peter Tsjaikowvky .Eugene Onegin" (2* bedrijf. 3e bedrijf). Lyrisch drama In 3 bedrijven naar Alexander Puschkin Plaais en tijd van handeling: Deels op een land- Koed. deels in Petersburg 1320. Ui U-re 's: Valerie Hej TzveycSi. mezzo-sopraan als Olga haar dochters; Melanie Bugarlnovlch. 'mezz..- sopraan als Filipyevna. verzorgster; Dv»- han Popovlch. bariton als Eugene Onegin- Drago Startz. tenor als Lenaky; Mlro Cha- - galovich. nas als Vorst Gremln: Alexa .- der Veeellnovlch. bas als Kapitein Trifon Petrovlch; Ilya Gligorievlch. bas als Sn- retzky: Stopan Andrashevlch. tenor ais Triquet een Fransman. Dirigent: Os.-ar Danon. U. [gor Strawinsk.v „La Sacre du Prlntemps'Tableau de la Russie Païer.ne Rlas Symphonle Orkest Berlijn o.l.v. Fc- renc Fricsay.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7