DR. JAN SCHOUTEN Uw probleem is het onze Navigators leiden jeugd op tot dienstbetoon maandag tachtig Na de oorlog jaar hoogtepunt van carriere Een woord voor vandaas „Tuinbouw" wil de vrije prijsvorming handhaven Duitse minimumprijzen permanente bedreiging 1 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 ANDERZIJDS MIS-QUIZ De quiz van de Morele Herbe wapening die als advertentie in vele dagbladen heeft gestaan, en waaruit men kon afleiden of men een goede vaderlander was of niet, heeft in diverse bladen nog al watredactionele, kritiek ver oorzaakt. De oproep om zich aan te sluiten en te abonneren op het tijdschrift Nieuw Wereldnieuws" en de manier waarop de vele vragen gesteld werden is ook voor ds. F. H. Landsman in Hervormd Nederland aanleiding om er een artikel aan te wijden. HAALT u 200 punten of meer: dan kunt u ook trots op uzelf zijn. Dan nam u al deel aan de morele herbewapening van Nederland, al wist u het zelf niet! Maar komt u daarónder, dan staat u op één lijn met viezerikken en landverraders als (de met name genoemde) En gelsen die dit jaar op de voorpagi na in het nieuws waren. U herin nert u ze nog wel: Vasall en Pro- fumo. Dus minder dan 200 punten: met het schandbord om op het schavot! Ach neen. dat kan helaas niet, want u zult het zeker voor uzelf houden als u gezakt bent en bo vendien leven we niet meer in de middeleeuwen. Maar u weet nu in elk geval, door deze quiz-voor-ieder - een, dat u een gevaarlijk sujet bent en dat het goed zou zijn als u in de registers van de Binnenlandse Veiligheidsdienst als zodanig gesig naleerd stond. Maar dan is er nóg één mogelijk heid: dat u minder dan 100 punten haalt. Dan „maakt u deel uit van de krachten van afbraak van ons volk en behoort u tot de opzettelij ke vijanden van het erfgoed van de vrije en democratische wereld". Nu zijn we wel heel erg ver van het gezellige gezelschapsspel af. Nog geen 10 vragen goed! Dan valt de bijl. Het laatste oordeel. De mesthoop is nog te goed! Of is er misschien nog redding mo- Selijk voor u? Als u nu minder dan 00 of minder dan 100 punten haalt, neem dan ook een abonnement en bekijkt óók de kleurige foto's. Mis schien wordt u jaloers en denkt u: ik wil ook op zo'n plaatje staan en u neemt een kloek besluit en u gaat een ander mens worden! Dat laatste staat wel niet in de annonce, maar dat moet toch wel de bedoeling zijn. En dan doet u straks her-examen en u krijgt ook 200 en misschien wel 210 of 220 punten. Dan bent u óók een ge slaagd mens! hoe dit ook zij, het is toch pening (M.H.). Daarvoor is de zaak te ernstig. Om nu óók eens eerlijk te zijn (M.H. heeft daarvan ten slot te toch niet het monopolie)we heb ben heel lang geprobeerd de M.H. te zien als een voortzetting van de Oxfordgroepbeweging van vóór 1940. De ouderen herinneren zich nog wel, dat „Nieuw Nederland" toen ook al „van stapel liep". Maar. ondanks alle bezwaren die toen ook wel tegen deze beweging aan te voeren waren, maakte ze indruk op ons door het evangelische appèl dat van haar uitging. Velen kwame door haar tot Christus en behoren tot op deze dag toe tot Zijn Kerk en dienen Haar met vreugde en toewijding. Er zijn er onder hen die daarom ook nu nog de M.H. een goed hart toedragen en die, ook al nemen zij aan haar streven niet actief deel, kritiek op deze beweging toch moei lijk kunnen verdragen. Toen wij één van hen dezer da gen zijn oordeel vroegen over bo venbedoelde advertentie, bleek hij onze kritiek voor een groot deel te delen. Maar, zo werd ons verze kerd. het is maar een kleine groep die in de M.H. een dergelijke actie doorzet zonder acht te slaan op de kritiek in eigen kring. Als dit waar is zouden wij het advies willen ge ven dat men bij de M.H. dan maar eens begint met een „zuivering" in eigen gelederen alvorens men het Nederlandse volk het juk van de ..absolute maatstaven" oplegt en dan nog op een ons inziens zo on zuivere en oneerlijke manier als waarop dit in deze „quiz" gebeurde. Bij het lezen van de vragen heb ben wij ons voortdurend afgevraagd welke mentaliteit daar nu eigenlijk achter stak en waar men op aan wilde sturen. Het grootste deel van de vragen is eenvoudig verkeerd gesteld. Maar waarom op deze manier verkeerd gesteld? „Een man, die er door chantage toe gebracht wordt staats geheimen prijs te geven" is onge twijfeld ..een landverrader". Die tien punten hebben we alvast bin nen. Maar is het tweede antwoord „een stakker" persé fout? Is iemand van wiens homosexuele aan leg en/of gedragingen b.v. mis bruik wordt gemaakt, niet tegelijk (ook al is dit woord ook weer voor misverstand vatbaar) een „stak ker?" En wat is er gezegd met het „goede" antwoord dat homo- sexualiteit „een zonde zoals elke andere zonde" is? De andere „fou te". antwoorden („ziekte" en „ge aardheid") moeten op zijn minst in bepaalde gevallen positief mee gaan klinken wil het „goede" ant woord niet omslaan in zijn tegen deel. Maar laten we ons liever verdie pen in de vragen die op politiek gebied liggen, omdat het tenslotte gaat om „het behoud van het erf goed van de vrije en democratische wereld". Onderwerp: Vaderlands-liefde. Vraag: uit de tijd, gevaarlijk of essentieel voor een gezond bestaan als natie? Voor het laatste ant woord krijgt u tien punten. Best! Maar realiseert u zich dat u zich dan de mogelijkheid afsnijdt om te zeggen dat er vormen en uitin gen van „vaderlands-liefde" zijn die inderdaad „uit de tijd" zijn en die vroeger en nu zonder meer gevaar lijk zijn! De eerste wereldoorlog was zon der deze gevaarlijke „vaderlands liefde" niet mogelijk geweest; Hit- ler-Duitsland evenmin. En wat te zeggen over de vader landsliefde van Generaal de Gaul le? Een andere greep: vraag 13. De plaats ontbreekt ons om alle vragen onder de loep te nemen. Van de 27 vragen en antwoorden zijn er minstens 12 troebel of verkeerd ge steld en dus niet te beantwoorden of te aanvaarden. Quiz voor lede reen? Ondanks, de verlokkende door vu rige tongen omspeelde minister steek. die. door een groot vraagte ken gevolgd, als blikvanger boven de annonce staat, moeten we zeg gen: neen! Zelfs niet voor de met bijzondere onderscheiding genoemde hoogle raar, diplomaat, politicus etc. (vraag 23). Met deze quiz wordt niemand ge diend. Deze quiz is alleen maar Conferentie op Woudschoten (Van een onzer medewerkster) „Geestelijke groei is de eerste wet en regel in het Koninkrijk van God. God werkt organisch, van binnenuit. Daarom is groei een kenmerk van de handelwijze van God. Geestelijke groei is niet synoniem met een taak in kerke lijke arbeid, een deugdzamer le ven of geestelijke ervaringen. Groei komt door het Woord van God, door gebed, gemeenschap der heiligen, de sacramenten". Aldus ds. F. H. Veenhuizen, ge reformeerd predikant te Goor, op de jaarlijkse Navigatorconfe- rentie, die van 5-12 augustus op nieuw in het conferentieoord Woudschoten aan de gang is. De in onze tijd zo vaak gehoorde klacht, dat de jeugd niet meer geïn teresseerd is in de bijbel en geestelij ke zaken, wordt opnieuw gelogenstraft. Bijna honderd jonge mensen van Delf zijl tot Breda en van Scheveningen tot Goor hebben een week van hun vakan tie opgeofferd om deel te nemen aan de ze interkerkelijke bijbelstudieconferen tie. Ds. G. M. Winston, leraar Bijbelinstituut van de Belgische Evan gelische Zending in Brussel, begint el ke morgen met een bijbelstudie over de brief aan Efeze. De ochtendbijeenkomst staat in het teken van de praktijk. De heren Brase en Anderson van de Na vigators behandelen dan onderwerpen ter verdieping van het eigen leven, als stille tijd, bijbelstudie en -memorisatie, evangelisatie en nazorg. De grootste nadruk ligt op de toerus ting tot dienstbetoon van jonge leken. De gesprekgroepsleiders 6 voor da mes en 4 voor heren beijveren zich de deelnemers te helpen met het ma ken van praktische 'oepassingen en niet zonder reden. tot lidmaat van een dame in Rens- woude, waarmee ze in 1961 in een openluchtsamenkomst, eveneens uit gaande van een Navigatorconferen- gesprek kwamen. Ze hadden daarmee iedere veertien dagen gecor respondeerd. Vier kinderen uit het ge- 'n werden tegelijk gedoopt. Deze openluchtsamenkomsten worden steeds gehouden in samenwerking met plaatselijke kerk. Dit jaar met de Studenten bij minister van onderwijs in Indonesië Openlucht huis-a an-huis de bewoners uitnodigen voor een openluchtsamenkomst in het Walkartpark. De afgelopen jaren werden er deze avonden niet alleen enkele honderden per avond met het evangelie bereikt, maar hadden de jongelui een unieke kans om praktisch ervaring op te doen in het voeren van persoonlijke gesprek ken, die vaak veel vrucht hebben af geworpen. VOLGENDE week maandag, 12 augustus, hoopt dr. Jan Schou ten 80 jaar te worden. In verband met de gezondheidstoestand van de heer Schouten zal deze dag in alle stilte passeren. Slechts weinige politici hebben zozeer de algemene en blijvende achting van vriend en „vijand" weten te verwerven als de oud leider van de antirevolutionairen. Dr. Schouten moge van nature af kerig ziin van officiële huldeblijken, ze zijn hem niettemin ten deel geval len. Na de oorlog is bij meer dan één gelegenheid zijn grote betekenis voor land en volk belicht: in 1950 bij zijn erepromotie aan de Vrije Univer siteit, in 1953 ter ere van zijn 35-jarig Kamerlidmaatschap, in 1955 en '56 bij zijn afscheid als partijvoorzitter en par lementariër, en in 1958 bij zijn vijf enzeventigste verjaardag, toen tevens een eind kwam aan zijn laatste pu blieke functie, die van staatsraad. De duizenden woorden van respect en genegenheid, in de loop der jaren over Schouten gesproken en geschreven, zou den een boekwerk vullen. Hijzelf zou overigens de laatste zijn om de publi- katle daarvan toe te staan. Aan het op schrift stellen van zijn memoires heeft hij ook nooit behoefte gevoeld. Toch zou een biografie van de straks 80-jarige een fascinerende bijdrage kunnen vormen tot de parlementaire geschiedschrijving. Parlementariër die ons politieke leven heeft ge kend. herkent men steeds weer twee verschillende types: de geboren parle mentariërs en de geboren regenten. Schouten behoorde tot de eerste cate gorie. zijn voorganger Colljn tot de laat ste. Schouten is nooit minister geweest en er ook nooit voor aangezocht. Zijn ambities gingen niet ln die richting. Hij was enige tijd wethouder van Rotter dam, maar de rol van bestuurder lag hem toch niet. Dat was geen kwestie van bekwaamheid, maar van instelling. Zijn grote kracht lag in het beoordelen, con troleren en corrigeren van het over heidsbeleid en ln het toetsen van de in zichten van anderen aan de eigen over tuiging. Voeg daarbij een van nature aangeboren welsprekendheid, heeft het beeld van de ras-parlementa riër Schouten. Ras-parlementariër ook in die zin. dat hij. met volledige eerbie diging van de rechten van de regering, steeds onvermoeid op de bres heeft ge staan voor de rechten van de volksver tegenwoordiging en voor het bewaren van de zuivere verhouding tussen Staten- Generaal en Kroon. Schoutens carrière heeft haar hoogte punt eerst na de oorlog bereikt. Reeds verwijt, dat hij zijn ogen sloot i feiten. Wie Schouten als politicus e_ stuurder van tal van instellingen heeft meegemaakt, weet dat dit verwijt on juist en onbillijk is. Zelf voortgekomen uit het harde arbeidsleven, heeft hij de band met de praktijk van de dag geen moment losgelaten. Wie hem ln de Ka mer heeft beluisterd, herinnert zich zijn veelomvattende kennis van de meest- "ike proble- mede door Tllanus heeft hij tot '56 het parlemen- «en intens contact met kiezers van al- (Van onze parlementsredactie) mShapVpaUjte men. En die kennis had hij med taire gebeuren beheerst. Schoutens positie was lange tijd aller minst benijdenswaardig. Als aanvoerder vanouds gouvernementele par- hij tot taak de oppositie tegen hét Indönesië-beleid te leiden. Het getij zat niet mee; hij moest tegen de stroom oproeien. Toen de ontknoping naderde, lieten medestanders hem in de steek. Het is echter tekenend voor zijn per soonlijkheid, dat hij juist in die verdruk- lerlel rang en stand verworven. IEL ZOU NOG te zeggen zijr Schoutens rol in het verzet. Een enkel woord nog over de wijze waarop na de oorlog de A.R.Partij weer gezicht heeft gegeven. Van meet king de volle kracht van zijn kunnen ontwikkelde. De grandioze wijze waarop hij eerst met Schermerhorn, Beel en Jonkman, later met Drees en Stikker de degens kruiste, ligt nog vers ln het geheugen. Schouten kon ongezouten zijn mening zeggen en de standpunten andersdenkenden met grote felheid vallen, maar het opvallende was, dat dit de goede persoonlijke verhoudingen met zijn tegenstanders nooit schaadde. Hij vocht dan ook nooit tegen personen, maar altijd vóór beginselen en tégen de verzaking daarvan. Strijd bet zuiverhouden djaja. heeft de hoop te kennen gegeven dat de op bezoek zijnde delegatie van Nederlandse studenten de betrekkingen tussen de twee landen zal versterken. De delegatie, 39 man, zal hier vijf we ken blijven. Antara deelt mee, dat de studenten ongeveer 2 uur bijeen waren met nister Tojib. Volgens Antara verklaarde de minis ter te hopen, dat dit bezoek, het eerste in zijn soort sedert de hervatting, der dit jaar, van de diplomatieke trekkingen met Nederland, „de ban den zal versterken, in het bijzonder met de docenten en de studenten van beide landen." Zoeklicht-toogdag te Hilversum Op woensdag 14 augustus zal in de Expohal in Hilversum de Zoeklicht-toog dag gehouden worden. Het woord zullen voeren Arie van Gent, lerend ouderling van de vrije evangelische gemeente te Kampen, de evangelisten Jb. Klein Ha- neveld en J. Kits, ds. P. J. Mietes, vrij evangelisch predikant te Zeist, ds. D. W. Veldkamp, vrij evangelisch predi kant te Hilversum en ds. Sj. Zijlstra, baptisten predikant te Eindhoven. Muzikale medewerking voor alle sa menkomsten verleent de heer John Buurman, zangleider en solozang, elec- tronisch orgel en piano. De diverse sa menkomsten beginnen om 10 uur v.m., 3 uur mm. en 17.30 uur. Het thema van deze dag is ,,Van wereldchaos naar we reldvernieuwing". Op dezelfde dag is er een speciale avondbijeenkomst, aanvang 20.00 uur waar gesproken zal worden over „Sa tanische wonderen" (door A. van Gent) en „Het laatste woörd" (door ds. D. W. Veldkamp). Vragen aan Europese Commissie over komkommers parlement, de heer C. J. van der Ploeg (kath. v.) heeft de Europese Commissie enkele vragen gesteld over de komkom merstop. Zijn bij de Duitse maatregelen voor komkommers, augurken en bonen in voldoende mate in overweging geno- de belangen van de producenten ln {portlanden en met name in de lan den, die voor de afzet van deze produk ten traditioneel op de markten van Duits land zijn aangewezen, zo luidt een vraag. Verder vraagt het Nederlandse parle mentslid. waarom de Duitse regering niet is ingegaan op het Nederlandse voorstel de handhaving van minimumprijzen bij export van komkommers, augurken en bonen te garanderen. Een andere vraag N. baron De Vos wijk, op het haventerrein der de opening verricht v< dagen 1963 en tevens van de, in het kader van de vlootdagen te houden tentoonstelling van de Nederlandse ver eniging van zeeschilders. Beide evene menten trekken jaarlijks tienduizenden bezoekers. De vlootdagen worden dit jaar gehouden op 9 en 10 augustus. Aan de kapitein-luitenant ter zee L. D. de Kroon, hoofd van de marinevoor lichtingsdienst in Den Haag werd het erelidmaatschap van de vereniging van zeeschilders aangeboden. Nijmegen geeft drie eredoctoraten In verband met het achtste lustrum van de rooms-katholieke universiteit te Nijmegen, dat in het komende studiejaar zal worden gevierd, heeft de senaat van die universiteit drie eredoctoraten ver leend: In de letteren aan prof. dr. R. Aubert, hoogleraar in de kerkgeschiedenis dg J-Ofime.lfalkAHoIrA A* ïs-katholieke universiteit te Leu- In de rechetsgeleerdheld aan prof. dr. A. Mast, hoogleraar in het staatsrecht aan de universiteit te Gent. In de geneeskunde aan prof. dr. H. C. Burger, hoogleraar in de medische fysica aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De erepromoties van prof. Aubert en prof. Mast geschieden in de openbare senaatszitting, die op 17 oktober, de 40ste dies van de universiteit, zal worden ge houden. De erepromotie van prof. Bur ger, die dan in de V. S. verblijft, zal plaatshebben op een nader te bepalen tijdstip. Nederland heeft 400.000 schepels Ame rikaans maïs aangekocht voor november/ december-aflevering en 112.000 schepels Amerikaanse sojabonen voor september aflevering. oorlogse jaren stond hij vanzelfsprekend weleeas moeilijk gehad. danken geweest, dat die gevaren vroeg tijdig werden bezworen. De wederop bouw van de A.R.P. kon slagen om dat Schouten het onbeperkte vertrou wen van de Gereformeerde gezindte ge noot. Dit stelde hem ook in staat de eenheid in de partij te handhaven, niet door een dictatoriaal dicteren van u~ venaf, maar door overredingskracht. Dr. Jan Schouten heeft meer dan veertig jaar van zijn lange leven vol komen belangeloos aan de publieke zaak gewijd. „Wars van alle vertoon, eenvoudig en onopgesmukt kent hij maar één d»ng. dat zijn leven be heerst: het geestelijk en stoffelijk wel zijn van Nederland", zo achreef prof. Anema eens over hem. Van Schouten is gezegd, dat het anti revolutionaire volk hem op de handen draagt. Dat Is zeker niet overdreven. Hongarij e verdubbelt afvaardiging naar Vatikaans concilie Hongarije heeft erjn toegestemd dat meer vertegenwoordigers van de Hon gaarse Rooms-Kafcholieke Kerk aan de tweede zitting van het Vatikaans concilie in Rome deelnemen, zo heb ben welingelichte kringen in Boeda pest donderdag meegedeeld. Paus Paulus VI had de Hongaarse regering hierom gevraagd. De Hongaarse delegatie naar de tweede zitting van het concilie, die 29 september begint, zal volgens ge noemde kringen uit zes man bestaan. De eerste zitting werd door slechts drie Hongaarse bisschoppen bijgewoond. Volgens politieke waarnemers in Wenen beoogt de Hongaarse regering heiten vele hiel- *Ebaar' 6e betrekkingen met geestverwanten het met die Instelling i het Vaticaan en met de Rooms-Katho- acht met de bedoeling van de E.E.G. antwoord gekregen op zijn vragen, die hij over deze kwestie aan de minister van landbouw stelde. Minister Biesheu vel ontkent, dat Nederland bij de beslis sende E.E.G.-landbouwbesprekingen te Brussel het ter sprake brengen van een Indeling naar kwaliteit van komkommers achterwege zou hebben gelaten op ad vies van het produktschap voor groen ten en fruit en het Centraal bureau tuinbouwveilingen. De minister 2egt der, dat het niet te beoordelen is in verre de Nederlandse komkommerexport nadelig zou zijn beïnvloed door de Duit se maatregelen, wanneer de komkom- Beroepingswerk GEREF. KERKEN Beroepen te Midsland (Terschelling): E. Hoogerwerf, kand. te Baarn; te Sie- cherswoude: R. Pluim, kand. te Meppel. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorganger in de afde lingen Harderwijk, Hattem en Nunspeet: C. A. Paap, voorganger te Wapenveld. Vlootdagen geopend :e-admiraal can Steen- Den Hel- de vloot- „Ik zeg u: Wie het Koninkrijk Gods niet ontvangt als een kind, zal het voorzeker niet binnengaan" (Marcus 10:15). En daar komen dan al die mensen met hun kinderen, hen brengende tot Jezus opdat Hij ze zou aanraken. Direct is er bij de discipelen weerstand. Al die kinderen waarom? Marcus schrijft, dat zij de schare bestraften. Goed, we mogen aannemen, dat zij dit deden uit bezorgdheid voor de Here, ze wilden, dat Hij een ogenblik met rust werd gelaten. De Here was net zo bezig met een boeiend betoog en nu komen die kinderen Hem feitelijk onderbreken. En dan de opmerking van de Here. Wie het Koninkrijk God» niet ontvangt als een kind, zal het voorzeker niet binnengaan. Ontvangen als een kind. Wat betekent dat? Een kind ontvangt onbevangen, met een open hart, spontaan, zonder diepzinnige gedachten. Het is blij, gelukkig want het krijgt. De fout van de mens is, dat hij wikt cn weegt, zich afvraagt of het wel echt waar is, dat bij hem altijd de twijfel naar boven komt. Daarvoor nu waarschuwt de Here. Gewoon het Koninkrijk Gods ontvangen als een kind. Niet delibereren, niet vragen: is het echt voor mij? Maar doen als een kind, dat een geschenk krijgt. Blij zijn'en gelukkig, en zeggen: God, ik dank, U voor zoveel zegeningen en genade. Marktstructuurbeleid in E.E.G. Gevaar in plannen EEG-commissie (Van onze sociaal-econ. redactie) sende beginsel, dat bij het uitstippelen van een gemeenschap pelijk structuurbeleid voor de tuin bouw in de E.E.G. in acht moet worden genomen, is het beginsel, dat aan een eerlijke concurrentie geen belemmeringen in de weg mogen worden gelegd. Daartoe moeten zgn. concurrentieverval sende maatregelen worden verme- Produktschap in brief aan minister Garanties moeten den." Aldus het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit in een nota, waarin de visie van het schap is neergelegd ten aanzien van de voorstellen van de E.E.G.-commissie om twee fondsen in het leven te roepen ten behoeve van een te voeren gemeenschappe lijk structuurbeleid voor de land en tuinbouw. Deze nota, die is samengesteld door de Integratiecommissie van het produkt schap, zal aan de minister van land bouw en visserij worden voorgelegd, nu het bestuur de inhoud er van gister middag eenstemmig heeft onderscïhre- Het schap is van mening, dat de tuinbouwsector, waar in alle fasen van voortbrenging, afzet, verwer king en distributie als regel nog van een vrije prijsvorming sprake is, er met kracht naar dient te worden gestreefd om alle elementen te weren, die de vrije prijsvorming meer beïnvloeden dan nodig is. De voorstellen van de E.E.G.-com missie betreffende het marktstructuur beleid houden volgens het produktschap een herhaling voorkomen (Van onze sociaal-econ. redactie) HET BESTUUR van het Produkt schap voor Groenten en Fruit heeft gistermiddag na breedvoerige bespreking besloten in een brief aan de minister van landbouw uiting te geven aan zijn grote be zorgdheid over de maatregelen, die de Duitse regering heeft getroffen t.a.v. de invoer van augurken, bo nen en komkommers en over het niveau van de minimumprijzen, die zij voor deze en voor een aantal andere produkten (waaronder to- maten, appelen en peren) heeft vastgesteld. „Weliswaar zijn de oorspronkelijke invoerbelemme- rende maatregelen nopens augur ken en komkommers intussen aanmerkelijk verzacht, doch dit neemt niet weg, dat het door Duits land toegepaste stelsel van mi nimumprijzen een permanente bedreiging voor de uitvoer uit Nederland betekent", aldus het produktschap in de brief. Het schapsbestuur zal de minister voorts zijn instemming doen weten met het door de regering gedane aanbod om de inachtneming van de minimumprijs voor komkommers te garanderen, doch het bestuur is van oordeel dat m.b.t. augurken en bo nen een dergelijke garantie niet mo gelijk is, omdat de Duitse regering voor deze produkten „een zo exhor- bitant hoge minimumprijs heeft vastgesteld, dat het garanderen van dit prijsniveau zou nopen tot maat regelen, die waarschijnlijk meer schade dan nut zouden opleveren". Wel stemt het produktschap in net ïieuwe stap van de regering om minimumprijzen te willen garande ren t.a.v. tomaten, appelen en peren. Voorkomen Het Produktschap voor Groenten en Fruit zal de minister van land bouw dringend verzoeken alles in het werk te blijven stellen om de Duit se regering er toe te bewegen haai Invoerbeleid te wijzigen en geen in voerverboden voor andere produkten in het leven te roepen. Daarbij wordt overwogen, dat het tussen West-Duitsland en Nederland eengekomen minimumprijzenstelsel dan tien Jaar tot volle tevredenheid van beide partijen heeft gefunctioneerd, en dat in de considerans van de Be schikking van de Raad van de E.E.G. betreffende de minimumprijzen ondub belzinnig de voorkeur is uitgesproken voor een stelsel, waarbij de invoer kan worden gehandhaafd, mits deze plaats vindt tegen een hogere prijs dan de voor het betrokken produkt vastgestel de minimumprijs. In de brief aan de minister van land bouw zal er voorts op worden gewezen, dat de verstoring van de markten de Bondsrepubliek (voor zover zij realiteit is) niet is veroorzaakt door voer uit Nederland, maar door aanbod van andere zijde. Ten dele betrof dit produkten, die van veel minder goede kwaliteit waren dan de gelijknamige produkten van Nederlandse herkomst. Een ander argument bij de besprekin gen met de Duitse regering is, aldus de brief, dat de maatregelen van Bonn, voor wat betreft sommige soorten groenten en fruit, veel meer schade Nederland berokkenen dan aan de an dere Üd-staten, omdat het Nederlandse name tussen de leden-stat«n) worden •erstoOrd. Om dit zoveel mogelijk te voorkomen 'zouden structureel achtergebleven agra rische gebieden slechts in agrarische richting geholpen mogen worden, indien de voorwaarden voor een goede ontwik keling aanwezig zijn. Om bovendien het gevaar van een onjuiste beïnvloeding van de landbouwmarkten te verkleinen verdient het voorts aanbeveling de ver houding vap de geldmiddelen, die da beide fondsen (het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds vobr de Landbouw ea het Europees Fonds voor de Structuur verbetering in de landbouw) zullen toe vloeien. te bepalen op 1:1 en niet op 1:3, zoals de E.E.G.-commissie wil. Financiën Uitvoerig wordt in de nota ook inge- aan op de geldelijke bijdragen, die de Fondsen eventueel zullen verlenen. Het gewenst is een differentiatie t. brengen in het maximum van de gel den. die 5 fonds perdu kunnen worden verstrekt, en Indien dit niet mogelijk is het maximum te stellen op 50 pet. van de kosten (voorstel E.E.G.-commis sie 70 pet.). De voorgestelde rentever laging en verlenging van rentetermij nen t/b.v. de structuurverbetering van lar)^" ®h tuinbouw/bedrijven acht het pro- te ver. Het schapsbestuur meent verder, dat voor projecten op de grens van de pri vaat-economische sfeer niet meer dan 25 a 30 pet. subsidie mag worden ver leend. eventueel aangevuld met lenin. gen of borgstellingen. Projecten, die ge heel in deze sfeer liggen, dienen niet te worden gesubsidieerd. Hoe groter het algemeen belang, hoe groter de sub sidies. Dit moet volgens het schap de stelregel zijn. In de nota wordt voorts nog gewe zen op enkele bijzondere belangen van de tuinbouw, w.o. het scheppen van de mogelijkheid voor de start van een Europese aanbodsregulering voor som mige soorten groenten en fruit en het verschaffen van geldmiddelen voor on derzoek, onderwijs en voorlichting. Het Nederlandse vrachtschip Tem- P?, ton)- dat donderdagmorgen bij dichte mist bij Stockholm aan de grond is gelopen, is weer vlot gekomen en wordt gesleept naar Lidingoe, waar het schip te middernacht werd de schaduw van Colijn. Na de bevrijding is hij in en buiten de Kamer de onomstreden leider van de j vatlsme, A.R. Partij geworden en hij is dat g< bleven tot het moment waarop hij ruir baan meende te moeten maken v. jongere krachten. Met Romme, Oud Men heeft lieke Kerk in haar land te verbeteren. Schouten JPrlnziplenreiterel, starheid De drie nieuwe leden van de delegatie Schwaxtz-Eggerhofer, apostolisch delegaat van EszterL .Itljd eens ,IJn met eest hij „r|m8r- Vince Kova, bisschop van Vac, als de redite lijn van een bijbelse be- en mgr. Alexander Klempa, suffra- girr-clpolitlek. Veelvuldig klink ook het I gaanbisschop van Veszprem. opvatting, doctrinarisme, conser- - ler ,va.n delvatisme, fundamentalisme enz.- J®rwe-1 apostolisch delegaat van Esztergom, Partij geworden en hij is dat ge-1 ten. Ook In eigen kring kon men het mtfr Vinp^ Knva hUsehon van Vac. i lezers: Verschillende lezers Antwoord: Het valt niet aan te ra- i geholpen met de berijming den een vilten jasje zelf te wassen, van Habakuk 3:17,18. Het gedicht heet: Sterkte in God. Het staat in de derde druk van de complete dichtwerken van Da Costa, van J. P. Hasebroek, op bladzijde 434 eerste deel. uitgegeven door A. W. Sijthoff te Leiden. Onze hartelijke dank. Vraag: Hoe kan ik het beste krop- ngezien dit materiaal, als het nat is, aanduiding - jj» tevens nen zijn, i De rest gemakkelijk schade oploopt erg slap wordt. Natuurlijk is het mo gelijk het te stijven maar het resul taat wordt dan meestal niet hevredi- gend. Het is dus beter het jasje te la ten stomen. Vraag. In de oude Hervormde Kerk ziet ten bewijze dat de kerk geconsa creerd is. Maar „cruys" zou ook de in de bouwmeester kun- soort meesterteken, n het inschrift spreekt voor zien zelf. Zoals men la.ter ook wel gedenkstenen maakte met de namen van predikanten of kerkvoogden ten tij de van kerkbouw- en -uitbreiding, zo wordt hier dus sla inmaken zonder een hittere smaak van Waarder bij Woerden staat in de mandeurschap van Willem r het c die deze Weet rinschrift. Hoe op die bittere de Gotische taal te gebruiken, is dit niet gesteld is, kan men het de oude Franse taal? De onderpas- meer toors van Waarder waren soms tege- pel e bittere smaak lekker en pikant beste de kropsla na het opkoken afgieten. De meeste bittere stoffen zul len er dan wel uit zijn. Het nadeel is dat met die bittere stoffen ook veel teel tot 1635. Het inschrift begint voedzame bestanddelen in de gootsteen de verdwijnen. De smaak wordt wat flau wer. Wij weten echter geen ander mid del om de bittere smaak weg te ne men. Probeer eens wat suiker naai smaak toe te voegen. bouwsteen in Gotisch schrift, bergen. Dit stemt goede verklaring van dit klaring over de banden toe gekomen die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. i ondoenlijk, dit „Dat koer met da: cruys" Antwoord. Over het opschrift van de steen in de buitenmuur van he. der kerk te Waarder zijn al verschil lende gissingen gemaakt. Het begin is niet duidelijk. Mr. P. C. Bloys van Wijn- gevens is het w ver- lied te achterhalen. Wellicht kan een com- van onze lezers uitkomst brengen. Vraag: In mijn tuin staat een -trujk- je lavendel mundi. Zou ik dit door stek ken kunnen vermeerderen? Zo ja, hoe gracht. De en wanneer? Antwoord: Lavendel kan u door mid- ïl van zomerstek vermeerderen, zo- Wijnbergen moest dus toestem- dra de bloei is afgelopen (in augut- ng verlenen tot de vergroting van de tus). nieuw koorgedeelte - Vraag: Moet men de ketel van een Treslong Prins, die alle opschriften, tuige het gotische schrift i centrale verwarming elk jaar schoon maken, ook al wordt stookt? Antwoord: Ook als een verwarming weinig gebruik wordt, is een jaarlijk se schoonmaakbeurt zeer noodzakelijk. Onverschillig of er wel of kerken in Zuid-Hol- tenvertaling. of vliegas is, het moet verwijderd XVc XL". ick de Mert en doe was comeldeur en pastor Waerde heer Wille va Wij-berge ano worden. Tevens speelt het vocht (roet en aankoeken) een grote rol. ven. zc Vraag: Ik heb een vilten jasje. Kan naamd ik het zelf reinigen? nog in rDe deze verzen en de muziek er van kan ik in de meest gangbare zangbundels niet vinden. Kunt u mij inlichten, waar deze te vinden zijn? Antwoord: Wij hebben diverse oude en nieuwe liederenbundels doorzocht, - doch één enkele regel geeft natuurlijk rooms-katholieke kerken te wéinig houvast. Zonder nadere gè- Het woord „cruys" door u opgeschre- kunnen wijzen op een zoge- ijkruisje, dat men ook th Men stekt hiervoor ongeveer 10 cm den juist onder een blaadje afgesneden en de onderste bladeren worden er af gehaald. Een plastic hoes er over heen be vordert de wortelvorming. Zijn ze goed beworteld. dan kunt u ze buiten uit- planten. In de winter moet u ze be schermen met wat turfmolm om de voet. In het voorjaar sterk terugsnij- den. Ook kan men zc scheuren door de plant op te rooien en in zoveel stuk ken te scheuren als er stengels met wortels aan zijn. Dit kan onmiddellijk gebéuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2