Vorstelijke vakantie onder Italië's zon 'öffiéïscl Haagse salon (zonder prijzen) verheugende manifestatie Economie en Financiën Sportflitsen Zondagsschilders vormen ditmaal t leewedeel Fabrieken tegen beperking inhoudsmaten koffiemelk Minder schuld bij Wereldbank 9 Een koninklijk gezin is met vakantie. Zonnen en zwemmen in Italië, Porto Ercole is het lustoord, waar de familie haar intrek heeft geno men in haar fraaie villa „L'Elefante Felice". Is het overigens te ver wonderen, dat de Prins en dochter Irene heiden een grappig olifantje op de shirts hebben? Ze doen de naam van hun villa beslist eer aan! (zie onderste foto). De dagindeling van het Koninklijk gezin ziet er bijzonder aanlokkelijk uit. Eerst een tochtje met de Budie op zee, waar het best de gehele dag is uit te houden. Tegen de avond een ge zellig onderonsje in de salon van de villa, dan heerlijk uitblazen en praten op het terras over het programma van de volgende dag. Zon genoeg gehad, dus in de schaduw van een kleurige parasol. Een vorste lijke vakantie in het paradijsje, dat Porto Ercole heet WIELRENNEN Jo de Roo won Acht van Chaam De Nederlander Jo de Roo heeft het woensdagmiddag gehouden wlelercrite- rium, de Acht van Chaam, voor profes sionals gewonnen. De Roo versloeg in de eindsprint de Belg Guillaume van Ton- gerloo en de veteraan Wim van Est. Dit drietal had een voorsprong van 14 se conden op het peloton, waaruit Victor van Schil naar de vierde plaats spurtte. Winnaar bij de amateurs werd de Ne derlander Wout Heeren uit St. Wille- De uitslagen luiden: professionals (18 ronden 144 km): 1. Jo de Roo (Goes) uur 13 min. 49 sec.; 2. Van Tongerloo (Belg) z.t„ 3 Wim van Est (St. Wille- brord) z.t., 4. Victor van Schil (Belg) 3.14.03, 5. Cees Snepvangers (Zundert), 6. Bas Maliepaard (Willemstad), 7. Frans Melckenbeeck ('Belg), 8. Michel Stolker (Breda), 9. Roger Debruicker (Belg), 10 Jo de Haan (Klaaswaal), 11 Jos Verach- tert (Belg). 12 Theo Verschueren (Belg), 14 Piet Rentmeester (Kalmthout, België), 15 Toon Rutten (Leende), allen zelfde tijd als Van Schil 3.14.03. Amateurs (15 ronden 120 km.): 1 Wout Heeren (St, Willebrord) 2 uur 42 min iec., 2. A. van den Breughel) Zwijndrecht) :.t., 3. Alphons Sprayt (Belg) z.t.. 4. Ab van Kemenade (Eindhoven) z.t., 5 Wim Schuiling (Den Haag) VOETBAL 1 SHS won van GAK De Haagse eerste divisieclub S.H.S. heeft woensdagavond in Den Haag een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Oostenrijkse club GAK Graz met 2—1 De drie doelpunten werden alle in de tweede helft gescoord. SHS nam een 20 voorsprong door doelpunten van Maas (58e minuut) en De Visser (70e minuut). Pas in de allerlaatste minuut scoorde de Oostenrijke rechtsbinnen Muller het ver diende tegendoelpunt. Er waren 3000 toe schouwers. Scheidsrechter was de heer Arkenbout. Voetbal Uitslagen van woensdag ge speelde vriendschappelijke wedstrijden zijn: Kleef: Mederlcher SPVSportclub Enschede 34 (22); Koog aan de Zaan: KFCVolendam 31; Nijmegen: NEC Nijmegens afdelingselftal 20 <00>: Bremerhaven: Bremerhaven 93GVAV 1—4 (0—2). Zeilen Het Nederlandse jacht Hes- tia onder commando van H. A. van Beu- ningen behaalde woensdag een derde achtereenvolgend succes door een over winning in de handicaprace voor jachten van 19 tot 24 voet. Dit is e e n van de vijf wedstrijden die deze week rond het ei land Wight gezeild worden. In de beide voorgaande races was de Hestia op de tweede plaats geëindigd. De Hestia had een winnende tijd van twee uur 10 mi nuten 44 sec. Het Britse jacht Vaudair (Preston) was tweede in 2.13.08 en de Sunmaid (Bowles) derde in 2.14.03. Er na men 38 schepen aan de race deel. Hockey De Nederlandse hockey- ploeg, die onder de naam Batavieren een tournee door Zuid-Afrika maakt, tijdens welke negentien wedstrijden zullen wor den gespeeld, heeft haar eerste wedstrijd daags na aankomst te Pretoria, tegen de universiteitsploeg van Pretoria met 21 gewonnen. Bij rust leidden onze landge noten met 10. <399 JAÜ£RlJSI Uitnodigingen verzonden Het Japanse organisatiecomité van de Olympische Spelen 1964 heeft de officiële uitnodigingen verstuurd aan de nationale Olympische comités. Twee landen ontvingen in eerste in stantie geen uitnodiging, Het zijn Duits land en Korea. Voor Duitsland geldt dat er eerst over eenstemming moet bestaan over de af vaardiging van een gezamenlijke Duitse ploeg. Deze overeenstemming is tot dus verre nog niet bereikt. Onlangs nog wees Oost-Duitsland het Westduitse voorstel van de hand om West-Berlijn aan te wij zen als plaats voor de kwalificatiewed strijden van de hardrijders op de schaats, Ook tussen Noord- en Zuid-Korea is nog geen overeenstemming bereikt. Hessel de Boer schilderde Louis Meys en A. M. Bruggemans creëerde de vlucht van Lot in kalksteen. ken ingezonden werden, waarvan slechts minder dan de helft, te weten 216 stuks, genade konden vinden in de ogen van de jury. Het doel van „De Salon" in PulChri-Studio is nog altijd, een gelegenheid te bieden waar de meest vermetele amateur zich met de doorgewinterde vakman kan meten. Dat er ditmaal een handje vol kunstenaars-van-professie (het zijn er maar 25) acte de présence gaf, behoort tot de negatieve kant van deze ma nifestatie Positief is echter, de grote animc. de zogeheten zondagsschilders aan de dag legden om zo goed mogelijk vot dag te komen, ofschoon er dit jaar ge- van een ..kale salon" mag worden gesproken door het ontbreken van de sterk aanmoedigende ..Jacob Maris-prij- m". Wel is er de publiekprijs. Het totaalbeeld van deze tentoonstel' ling is niettemin verheugend, speciaal door het enthousiasme waarmee de jeugd het opneemt tegen de meer gear- riveerden. Teneinde de lezer enigszins tot richt snoer te zijn, volgt hier de onvermijde lijk droge „summing-up". Men gelieve er op bedaoht te zijn, dat het —als andere keren noodzakelijk een willekeurige greep moet zijn omdat het tot de onmogelijkheden gerekend moet worden, 216 werken binnen het Modelvliegers naar kampioenschappen (Van onze luchtvaartmedewerker) In de periode van 13 t.m. 15 augustus zullen in Wiener Neustadt in Oostenrijk de wereldkampioenschappen „Vrije Vlucht" met modelvliegtuigen plaatsvin, den. Ook Nederland is op dit interna tionale evenement vertegenwoordigd met een ploeg van negen modelvliegers, met als chef d'équipe de Rijswijker J. L. Asselbergs. In de ploeg zelf zijn o.a. in gedeeld: Ton van Dijk en Joan Schuiten uit Delft, Peter den Ouden, 's-Graven- hage en Ed Nicolaas uit Rijswijk. Zy nemen deel met zweef-, rubber- en zui germotormodellen. waarmee zij het laat ste half jaar, ook in de barre winterpe riode, anderhalf a twee uur per dag hebben getraind. Voor ons land staat er bijzonder veel op het spel, aangezien het de vorige maal in de klasse modelzweef vliegtuigen op de 32 deelnemende landen het wereldkampioenschap veroverde. Gezien het hoge peil in de selectiewed strijden worden de komende verrichtin gen op de wereldkampioenschappen met het volste vertrouwen tegemoet gezien. keurslijf van een dagbladkolom 'e handelen. In alfabetische volgorde ging onze langstelling in de eerste plaats uit het frisse en beheerste „Blokken" N. Blans. R. Bleute is vertegenwoordigd met twee knappe „bronsjes" en Hessel de Boer zond weer een ferm portret in, thans zijn collega Louis Meijs verbeel dend: Iets van de „chic" die zowel bij uitvoerder als model aanwezig is, zal men begrijpelijk in dit portret te rug vinden. In gips zal men er voorts een matig overtuigend werkstuk („ïntimité) aantreffen van E. Boot. terwijl A. 31. Bruggemans zijn toevlucht zocht tot de kalksteen om de vlucht van Lot gestalte te geven. Blank en 2uiver is er het stilleven Italiaanse theekan" (No. 36) van de hand van Jesse Brüning, dat zij nog niet langgeleden (vergissen we ons niet) al elders toonde. Voor een voortreffelijke bijdrage tekent P. Deunhouwer met zijn (vooral in de anatomie!) knappe „Willy". Opvallend is ook het grote schilderij Twee", dat Lucie Eerens bijdroeg; in vloeden van George Lampe zijn manifest maar persoonlijk verwerkt. Eveneens persoonlijk" komt A. van Erp met „Stil leven met flessen" over het voetlicht (No. 50). Terwijl P. Fraterman een in tere kleurstelling gedaan heel fijn, dingetje, „Oude daken" contribueerde. P. Goudzwaard is letterlijk en over drachtelijk op zijn tenen moeten gaan staan voor zijn bleekblauwe ..Hallucina tie met waterspin". Veel liever is ons het met geestige inventie geladen „Chinees popje" (74) van Elisabeth de Haas. Een vlotte weer- geefster toont May Hartman zich in het olieverfje „Kurhaus". Jan van Heel bleef zijn gewoonte deel te nemen getrouw en koos daarvoor, uit zijn ongetwijfeld gigantische stock, het fraaie „Arena", dat tevens treffend (en verademend) het verschil tussen „vak werk" en amateurisme aantoont. A. Hol- slag is deze reis veel beter op dreef dan anders met zijn Andrea-achtlge „Lente" b.v. Wel aardig, zonder meer overigens, is de inzending van 2 stuks door Charlotte Jolles: wondeiijker wijs vertoont haar „kleine" plastiek „oude man" meer „grootheid" dan haar kolossale beeld „Bokjespringers". Een poëtisch en goed geschilderd dub belportret vindt men er voorts van de „debutante" Leonie K. (No. 105) dat stel lige beloften voor een verdere carrière inhoudt. Hetzelfde geldt voor de iets oudere en al wat bekendere „robuuste" Leeuwen, die met 2 prijzens waardige beeldhouwwerken deelneemt. Dan zien we nog het gefundeerde werk van Chr. de Moor, waarvan vooral de gouache „Riverside" sterk bekoort. Een verrassing is beslist „Maan IJl" an Usché Muller: Er is in dit betrekke lijk kleine doekje een „je-ne-sals-quoi" dat treft! Twee goede portretten viftdt men er dicht bij elkaar: Het ene is van A. Reidinga-Prins en stelt mevrouw N. terwijl het andere afkomstig is van J. Rolsma („Oom T"). Gelukkig zien we er ook weer het spi rituele werk van W. Sinemus (2 compo sities in gouache en krijt) en dat van Struycfcen, die met zijn twee olieverven, beide de titel „Wetmatige beweging" dragend, ons eens te meer overtuigd heeft van over een bijzonder talent te beschikken!! „Matins a Gerona" ontleent zijn char- e aan de warme okers waarmee het ge daan is; De maker: L. D. Verkouteren! Zoals men mag verwachten is het noe men van „Haven" van de „meester-colo- Karel Wiggers zeer de moeite waard om dit relaas te besluiten, maar vergeet vooral niet en passant bij het verlaten van het gebouw, een blik le de vitrine gevuld met kostelijk klein beeldhouwwerk, dat weliswaar buiten de „Salon" valt, maar niettemin een prettige bekroning op uw rondgang betekent: In de vestibule! Tot en met 24 augustus kunt u terecht. Gjjs Kording i I niet zo dringend is als voor koffien IN u eerst nog overleg ar.sS,1™"" 'n met consumenten Matig vooruitzicht voor Ruteck's Talrijke tegenwefkende factoren heb ben het resultaat van De Rutten's bier brouwerij „De Zwarte Ruiter" (Ru teck's) N.V. in 1962, blijkens het ver slag. ongunstig beïnvloed. Doch dank zij een voor de vennootschap gunstig sei zoen en een scherpe kostenbewaking, kon het verslagjaar met een voordelig saldo worden afgesloten. De exploita tie diverse afdelingen, interest en divi dend deelnemingen in andere onderne mingen, leverden op f 817.327 (vorig jaar f 777.488). Na aftrek van afschrijvingen ad f 429.344 (f 418.537), en belastingen en bijzondere doeleinden ad f 126.650 (f 104.100), resteert een winst van f 261.332 (f 254.850). De directie heeft niet willen anticiperen op de weinig rooskleurige verwachtingen voor 1963. Zij stelt, zoals bekend, voor een onver anderd dividend van tien procent. De ruime liquiditeit was mede van invloed op dit voorstel. Naar commissarissen meedelen, is het overleg met de N.V. exploitatie maat schappij Scheveningen, die de meer derheid der aandelen Ruteck's bezit, thans zover gevorderd, dat overeen stemming is bereikt omtrent de wijze waarop een harmonische samenwerking met de EMS kan worden geëffecteerd, zulks met behoud van de continuiteit in de bedrijfsvoering van Ruteck's. Der halve hebben commissarissen hun man daat ter beschikking gesteld. In een op 23 aug. te houden buitengewone alge- Beter resultaat Koninkli j ke Shell Het nettoresultaat van de maatschap pijen der Koninklijke/Shellgroep over het eerste halfjaar van 1963 heeft pond sterling 98.7 miljoen bedragen, tegenover pond sterling 96.4 miljoen over de over eenkomstige periode in 1962: dit bete kent een stijging van 2,4 pet. Hierbij bleef het nettoresultaat over het tweede kwartaal van 1963 pratisch ongewijzigd. Vergeleken met het eerste halfjaar van 1962 stegen de door groepsmaatschappijen verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten met bijna 6 pet. Hoewel de verkoopprijzen voor benzine in de Ver enigde Staten enige verbetering vertoon den, lagen echter elders de prijzen van de belangrijkste olieprodukten in het al gemeen beneden het peil van het eerste halfjaar van 1962. Ten dele als gevolg van de stijging in de afzet van hoogwaardige produkten was de opbrengst van verkopen (na af trek van omzetbelastingen enz.) onge veer 6% pet hoger dan in de overeen komstige zes maanden van verleden jaar. Dit heeft echter ook bijgedragen tot de verhoging van de bcdrijfs- en verkoop kosten. De Wereldbank heeft vandaag bekend gemaakt dat haar netto inkomen in het boekjaar tot 30 juni 1963 82,7 miljoen dollar heeft bedragen tegen in het voor afgaande boekjaar 70,3 miljoen. Het netto inkomen, alsmede de uit hoofde van leningen ontvangen commisie van 31,3 miljoen dollar, is toegevoegd aan de reserves van de bank. Op 30 juni 1963 bedroeg de aanvullende reserve van de wereldbank 558,1 miljoen dollar en de bijzondere reserve 254,9 miljoen. In het afgelopen jaar heeft de bank 28 leningen verstrekt tot een totaal be drag overeenkomende met 448,7 mil joen tegen in het voorafgaande boekjaar 29 leningen van samen 882,3 miljoen dollar. Op 30 juni bedroeg de uitstaande gefundeerde schuld 2.519,2 miljoen dollar, 1,6 miljoen dollar minder dan een jaar tevoren. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van prof, J. Zijlstra tot commis saris. tevens gedelegeerd commissaris van de bank voor Handel en Scheepvaart N.V. te Rotterdam. in de fabrikanten oelt niets voor een beperking van het aantal inhoudsmaten van de flessen, waarin de koffiemelk aan de consument wordt geleverd, zo is in de gisteren gehouden bestuursverga dering van het Produktschap voor Zui vel door de voorzitter, ir. B. van Dam. meegedeeld. Deze tegenstand van de zUde der fabrikanten bleek bU een be spreking. die het dagelijks bestuur van het schap met hen over de kwestie van de inhoudsmaten heeft gehad. Zoals wij reeds eerder uitvoerig schreven is de consumptiemelkcommis- van het Produktschap voor Zuivel tot conclusie gekomen, dat gestreefd moet worden naar een ordening van de inhoudsmaten van de flessen voor kof fiemelk, chocolademelk en bulgaarse yoghurt. Toen in mei jl. breedvoerig in de bestuursvergadering van het schap dit advies werd gesproken, kwam niet zo dringend is als voor koffiemelk, lijn Tijdens de gLsteren opnieuw op gang gekomen discussie bleek, dat het bestuur van het produktschap in het algemeen tóch blijft voelen voor een beperking van het aantal inhoudsmaten, omdat het huidige grote aantal soorten flessen aan leiding tot verwarring onder de i te willen gaan. Dankbaar werd kennis genomen van een brief van het Consu menten Contact Orgaan, waarin verzocht werd om een onderhoud over de kwestie Het was een prachtig aangrijpingspunt, om een beslissing opnieuw uit te stellen Eerst nog wil men nu het standpunt van het C.C.O. vernemen. Gecombineerde straffen geëist tegen straatrovers brutale, degelijk voorbereide straatroof noemde de officier van jus titie bij de Amsterdamse rechtbank gis teren de op 7 februari op klaarlichte men nog niet tot een beslissing. Eerst dagt op ?e Geldersekade in de hoofdstad jgjjdgr ~ïj gepleegde roofoverval, waarbij de 18- jange chemigraaf F. J. Rademaker een Dit is nu geschied. De meerderheid f.S ("fM. 7000 werd ontrukt. Het waren de weeklonen voor het personeel van de clichéfabriek Koningsveld N.V., die de chemigraai - zoals hU elke week gewend was te doen kort tevoren op net Haagse hoofdkantoor van Konincs- veld had gehaald. De officier eiste tegen de 24-jarige schilder F. S„ die de tas van Radema kers fiets griste, twaalf maanden gevan genisstraf. twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en re- classermgstoezicht. Dezelfde straf eiste hij wegens medeplichtigheid tegen de 54-jarige garagehouder M. L. I„ die het plan voor de overval bedacht en S na de beroving op zijn gereedstaande scoo ter vervoerde. Tien maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk luidde dc eis tegen de 54-jarige garagehouder A. u*P !e ln zlin aut0 een in het zeil hield. De officier van justitie achtte hem eveneens medeplichtig. De rechtbank zal op 14 augustus von- s wijzen. geschied. De meerderheid tien fabrikanten, die samen 97.5 pet. de totale koffiemelkproduktie ver zorgen. was van mening dat koffiemelk typisch merkartikel is, waarvoor markt kon worden gecreëerd dank zij de grote investeringen die de grote bedrijven zich hebben getroost en waar bij ingrijpen in de bestaande bedryfs- vrijheid gevaarlijk zou kunnen zijn. Ook ta.v. maten met een geringe omzet achtte men beperkende maatregelen uit den boze, omdat een dergelijke maat vooi een bepaalde fabriek toch van beteke- is. Wel waren de fabrikanten het unaniem over eens. dat in de aan duidingen op de flessen meer unifor miteit zou moeten worden gebracht, zo wel wat volume- als gewichtseenheden betreft. Met fabrikanten van chocolademelk 1 yoghurt werd geen bespreking ge houden, omdat een standaardisatie van de inhoudsmaten voor deze produkten

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9