HERO ASPIRIN® PTT hééft geld, maar kan het zelf niet gebruiken Vakantietijd WILLEM lil fantastica Amerikanen gaan nu de oceaan aanpakken" Sophia Loren in gevangenis Nieuwe snelweg in Frankrijk China wilde maandag al een aanval inzetten rafrh.s; v",ua*4e d" &ad- us Mevr. Ambatielos: ik werd het vliegtuig ingeschopt Jjh een demfce hij, Grote diamanten DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 Proef de blijheid, de vrijheid van de zomer. Geef eens *n rondje: Sinas van Hero! Altijd zuiver - altijd top - In kwaliteit en smaak. Vergeet niet met Hero schenkt u de grootste vreugde. Vraag daarom nadruk kelijk Sinas van Hero. Onder water goud en kobalt delven Binnen tien jaar al resultaat DE Amerikanen hebben een grootscheeps tienjarenpro gramma voor onderwateronder- zoek ontwikkeld. Na de ruimte is dus nu de oceaan aan de beurt. Er zijn toenemende aanwijzingen dat goud, koper, ijzer, mangaan, nikkel, kobalt en andere waarde volle delfstoffen in grote hoeveel heden op en onder de oceaan bodem liggen. Tot nu toe Is het winnen van delf stoffen onder water door de beschik bare uitrustingen beperkt gebleven tot werkaamheden in betrekkelijk ondiep kustwater. Op deze wijze wor den diamanten langs de kust van Zuid-Afrika gevonden, in Indonesië tin, de Japanners delven ijzer uit hun kustwater en ook in Amerika, Australië en India worden op deze tnanler zware delfstoffen gewonnen. Maar nu gaat men revolutionaire methoden gebruiken. Oceanograaf Crawford, die optrad als woordvoer der voor het Amerikaanse bureau voor het mijnwezen, vertelde dat men in 1972 een aanvang hoopt te hebben gemaakt met: 1. Een bemand onderwatervoertuig, in staat om op een diepte van 300 me ter op de bodem van de zee te blij ven, en uitgerust met een boor die 300 meter diep in de rotsen van de oceaan kan boren. Massale arrestatie van boeddhisten in Zuid-Vietnam Boeddhistische leidslieden in Zuic Vietnam hebben verklaard dat gistei tnorgen voor het aanbreken van de da 365 boeddhisten zijn gearresteerd. Een woordvoerder zei dat de gearres teerden, waaronder ook vrouwen, pam fletten van boeddhistische groepen in hun bezit hadden. Volgens hen werd de raz zia huis aan huis uitgevoerd in Tan Son Hoa, een voorstad van de Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon. De boeddhisti sche leiders hebben een lijst van gear resteerden opgesteld. De boeddhistische leiders hebben president Ngo Dinh Diem een brief ge zonden waarin staat dat zij vernomen hebben dat er een komplot wordt ge smeed van regeringszijde om de cam pagne van burgerlijke ongehoorzaam heid te verijdelen. In de stad Hue in Midden-Vietnam op 650 km ten noorden van Saigon zouden 100 boeddhistische studenten van plan zijn een hongerstaking te beginnen. Er worden daar incidenten voorspeld bin nen 48 uur. Britse supertank Het Britse leger heeft gisteren de monstraties gegeven met zijn nieuwste tank, de 50 ton wegende Chieftain, die naar verluidt de tank met de grootste vuurkracht ter wereld is. De Chieftain heeft een snelvuurkanon van 120 mm als voornaamste bewape ning. Het voertuig kan zich voortbewe gen op alle soorten brandstof. Generaal-majoor W. M. Hutton, direc teur-generaal van de afdeling militaire voertuigen, verklaarde dat de Chieftain zeker vijf jaar voor is op enig ander tankwapen in de NAVO-landen. Volgens hem kan het alle bekende .tanks ter we reld uitschakelen op een afstand waar op de Chieftain zelf praktisch onkwets baar is. Ook alle andere taken van de tank verricht de Chieftain buitengewoon Militair vliegtuig verongelukt Bij het militaire vliegveld Aurich in Noord-Duitsland is gisteren een straaljager type /-86 op een batterij luchtdoelgeschut gestort. De piloot en vijf soldaten op de grond verloren het leven. Twee soldaten werden ernstig'en vier licht gewond. De oor zaak van het ongeluk is nog niet be kend. De Italiaanse en Griekse postdien sten zijn woensdag gekritiseerd door de Noorse PTT. Een brief, die op 1 augustus van een veerpont tussen Griekenland en Italië werd verzonden, heeft Noorwegen nog niet bereikt. Het gezin Ringvold met acht kinderen en een tante is in geheel Europa en het Middenoosten gezocht, om dat die brief nog niet op de plaats van bestemming is aangekomen. 2. Een schacht onder de bodem van de oceaan. Stenen die door de onder- waterboor naar boven worden ge woeld, zouden kunnen worden ge bruikt voor een pijpvormige gang naar de oppervlakte van de oceaan en door deze gang zouden mensen met een lift naar beneden kunnen worden getransporteerd. 3. Woongelegenheden bij de onderzeese ingang van de mijn, waar mensen een week zouden kunnen wonen en werken. 4. Drijvende onderwaterlaboratoria, die kunnen dienen als bases voor onder zoek en het transporteren van uit rustingen naar de mijnschacht. Dit alles is volgens Crawford bin- ;n tien jaar uitvoerbaar. Het bureau voor geologische onderzoekingen en het bureau voor visserij hebben zich reeds bij het project aangesloten. Technici werken reeds aan schetsen voor kerninstallaties, die op de oceaanbodem geplaatst zullen worden om energie te leveren voor werk zaamheden in de mijnen en warmte en licht voor de mensen in de wonin gen onderwater. Amerika wil Britse handel vrijwaren van schade Britse autoriteiten hebben ver klaard dat de Amerikaanse regering aangeboden heeft de Britse handel te beschermen tegen de schade voort vloeiend uit de kippenoorlog met de E.E.G. De Britten verwachten spoedig uitge breide onderhandelingen te gaan ren met Amerikaanse autoriteiten te beslissen welke speciale regelingen getroffen moeten worden. Deze maatregelen zouden het huidige patroon van de Britse handel met Ame rika enigszins wijzigen maar de han del in zijn geheel beschermen, aldus een woordvoerder van het ministerie De Britse goederen die door repre sailles van Amerika tegen de E.E.G. getroffen kunnen worden zijn fotopa pier en films, gelatine, vrachtauto's en bussen, cafeïne, electrische scheerappa- raten, scharen en draad. De totale handel van Engeland met Amerika bedraagt op het ogenblik 1 mil jard dollar per jaar (3.6 miljard gld). De goederen die bedreigd worden ver tegenwoordigen een waarde van 8 mil joen dollar (28,8 miljoen gulden) per jaar. Anti-kern-meeting eindigde zoals het begin ivas De negende wereldconferentie te gen kernwapens in Hirosjima is ge ëindigd zoals zij begonnen was: In een sfeer van verwarring en onenig heid. Zij is eigenlijk nooit goed op gang gekomen. De Japanse socialisten en vakbond vertegenwoordigers. die oorspronkelijk deel uitmaakten van het organisatieco mité van de conferentie, hebben meege deeld dat zij een nieuwe beweging te gen kernwapens zullen vormen omdat de communisten een gemeensdhappelijke actie in Japan onmogelijk zouden ma ken. De socialisten hadden de conferen tie maandag al verlaten uit protest tegen de weigering der communisten om alle landen te veroordelen die kernwapens vervaardigen en beproeven. Op de slotbijeenkomst werd een re solutie aangenomen waarin onder meer een algeheel verbod van kernwapens en de vorming van een kernwapenvrije zone in het Aziatische Stille-Oceaange- bied werden geëist. De aanvaarding werd pas mogelijk nadat de communis- tisch-Chinese delegatie ermee had inge stemd haar kritiek op het in Moskou getekende beperkte kernstopverdrag buiten de resolutie te houden. De tweede Franse snelweg met tolhef fing is ten noordwesten van Parijs voor heit verkeer opengesteld. De aanleg van de 14 km lange vier- baansweg heeft 40 miljoen frank (30 mil joen gulden) gekost Het tolgeld bedraagt 1 frank per automobiel. Frankrijk, dat in de E.E.G. een grote achterstand op het gebied van de snel- wegenbouw heeft, exploiteert reeds jaren een 50 km lange tolweg langs de Franse Rivièra. Daar bedraagt het tolgeld vijf frank. vangen is te Napels met een aantal came- ralieden om een scène te verfilmen voor „Gisteren, vandaag en morgen", haar nieuwe film. In deze uit drie episoden bestaande film onder regie van Vittorio de Sica speelt de Italiaanse actrice een napoli- taanse vrouw, die veroordeeld wegens het smokkelen van sigaretten, de ene baby na de andere krijgt om een lang durige gevangenisstraf te ontgaan. Ontsnapping als in een film Op een wijze die in een film niet zou misstaan zijn in de nacht van dins dag op woensdag twee gedetineerden uit een .gevangenis in'de Westduitse stad Emden ontsnapt. De gevangenen, 28 en 23 jaar oud, bon den een medegevangene vast, haal den de ijzeren bedden in him cel uit elkaar en maakten met de stangen een gat in de muur. Langs deze weg kwamen zij in een zijvleugel van de gevangenis, waar zij op het dak klommen en vervolgens een gewaag de sprong naar de vijf meter lager gelegen binnenplaats maakten. De rest was toen nog maar kinderspel. Tot dusver ontbreekt ieder spoor van de ontsnapten, die lange gevangenis straffen uitzaten wegens diefstal beroving. Waaróm die achterstand hij telefoon? (Van een onzer redacteuren) tit_ j:polder), die toch echt niet meer met We wisten het wel van die leven m en si. achterstand bij de telefoondienst tuatie" kan worden afgedaan? - Het antwoord van deze vraag moet - er is een wachtlijst van meer taalmarkt, dan :.ou dit haar investe ringsbeleid alleen maar ten goede kun nen komen, want in wezen zal iedere kapitaalverschaffer een lening ten be hoeve van de uitbreiding van het (im- gunstig, lees: winstgevend) te dan 90 000 gegadigden in ons 2ocht worden, land, die nog maar steeds blijft groeien maar dat het zó erg was als het geval Prins Alexan- derpolder aantoont, waar nota- bene een dokter geen aansluiting eerste instantie bij de PTT ge- exploiteren telefoonnet, alleen Want wat is het geval? Laten eens huiselijk zo mogen zeggen. Elk jaar bepleit de directeur-generaal van de PTT bij zijn minister, namelijk die van Verkeer en Waterstaat, wat hij het komende jaar nodig denkt te hebben bij de regering, aantrekkelijk kunner voorkomen. Wèl bij Philips zijn bedrijf, zulks onder overleg- behoeven te ga^n. weinigen hebben vermoed. Echt sorteren uiteraard cok die investerin- Nederlands is er dan ook een gen welke noodzakelijk zijn actiecomité gemobiliseerd dat vraag naar telefoonaansluitingen te met ,,Den Haag" wil gaan pra- voldoen, ten, dat het, zoals de volksmond daar haar eigen Rijkspostspaarbank en haar eigen Postcheque en Girodienst in dezen als kapitaalverschaffende instantie zouden uzcuLciirn. tiji» «11» m kunnen optreden. Nu Is dat echter on- de dan te verwachten mogelijk: zowel RPS als PCGD kun- het zegt, hogerop wil gaan zoe ken Niet toegestaan Staat de minister dat gevraagde be- hun geld wèl beleggen bij bijvoor beeld Philips, maar niet bij de tele foondienst... Het laatste nieuws over die even tueel te wijzigen status van de PTT is, i door de minister ingestelde z.g. Intussen is de kans groot, dat velen deze akelige ontwikkeling onze eigen PTT in de schoenen gaan schuiven, echter onverdiend drag toe? Neen, doorgaans niet. Om statuscommissie onder voorzitterschap en andere redenen - de befaamde prio- 1 riteitenkwestie! moet de directeur- «...U..™, jenera.l minder besteden dan hij dus niet redelijk 8«""a8d:. H'J ™08l! Om deze reden <l^I „J»* toelevermgsbedrUvem Sren^Snl^rt^d.» ™eriód."Ta{ me» rijn materiaalbes...- onjuiste situatie want dat is het; ri iedereen het roerend prof. Goedhart, in de wandeling de commissie-Goedhart geheten, in mei jl. een geheim rapport aan de regering heeft uitgebracht. Of hier echter wat standpunt gelijk hebben, het wbrdt ,,uit" komt is nogjte vraag, want andere, onder hem eenvoudig niet toegestaan. lingen zeker in de investeringssec- deze materie wordt bepaald niet niem gedacht, dat hebben de Kamer debatten over dit onderwerp wel aan getoond. Indien zou blijken, dat een /taal verandering x - vriaimcwüg de PTT niet, of tevoren moet als niet_ realiseerbaar is. dan zal en. kan de PTT dit vaak alleen toch op zjjn minst moeten worden over wogen of de begrotingstechniek ten aanzien van de PTT op korte termijn niet zodanig kan worden gewijzigd, dat een méér-, ..eg driejarige, begro ting kan worden ingediend, waardoor hebben geleid. DeVrnn zal obk iets P'aa'sen. kan de PT-I1 dit va.k .lleen worden eeze^d over rnovelitke maat- maar onder voorbehoud doen, altijd als regelen lie op den duur mede tot een dit staatsbedrijf moet werken met het oplossing van dit probleem zouden vag® .en ^eculaheve Wat kan ik ver- kunnen leiden wachten dat de regering mij in het jaar van oplevering zal toestaan? Met nadruk zij gesteld „op den Verschuivingen en annuleringen van duur", want de achterstand bij het de bestellingen zijn dan ook herhaalde- olluloxlo telefoonaansluitingen is lijk voorgekomen. In andere gevallen wonjen ondervangen. Dit moge dan een zódanige omvang, 1 J 1 realiserenHPI inmiddels van een zódanige omvang, konden de bestellingen niet dat er de nodige tijd overheen zal gedaan worden gemaakt en gaan alvorens alles zal zijn ingelopen, leverancier in vredesnaam ook al werden vandaag de daarvoor ge tijd op zijn geld wachten, geëigende maatregelen genomen. Im- Als men bijvoorbeeld weet dat de mers, als het om jaren achter- bouw van een nieuwe telefooncentrale, stand gaat, dan is zoiets niet meer in onder gunstige omstandigheden al- één handomdraai weg te werken. thans, een kwestie is van vijf jaar (grondaankoop, het maken van een Hoeraat ie bouwplan, besprekingen met het ge- J meentebestuur, bouwvergunning, in- *iii- i_k i. i- -u schrijving, bouwen en tenslotte het tijdrovende inrichten van de centrale) weet vervolgens, dat die één beetje bizar, het kan toch geen kwaad als om te beginnen eens een hoeraatje wordt aangeheven voor de PTT. dit .goed geolied bedrijf van bij zonder grote omvang, waarin duizen den mensen samenwerken die er een eer instellen èn er plezier in hebben de vele taken, 'hoofdzakelijk TO1 unicum betekenen, een onmoge- moest de ijjkhejcl behoeft het geenszins te zijn. lan- 1 Want er moet iets gebeuren. Op zo kort mogelijke termijn. Is dat niet het geval, dan blijft één der consequenties dat de wachtlijst van adspirant-tele- foonabonnees alleen maar ver der zal aangroeien. jarige PTT-begrotingen doorgaans het begin van het lopende jaar de Eerste Kamer nog moeten passe ren dan moge het duidelijk zijn met welke moeilijkheden dit staatsbe- (en vaak meer dan dat) te vervullen. Een voorbeeldde postdienst in de randstad moge chronisch onderbezet zijn, van een feitelijke achterstand bij de bestellingen is desondanks geen sprake; er wordt nog steeds „schoon" gewerkt. Dat komt, omdat binnen dit staatsbedrijf een eigen stijl is ge- groeid, waarvoor de centrale directie siaat weel Onder voorbehoud. De omvang van dat „minder" moge al naar gelang de persoonlijkheid van de betrokken minister de ene be windsman van Verkeer en Water de PTT Times of India: sein onderschept in het verleden de voorwaarden gescha- halen dan de "andere naara neen. w.». ongeveer hetzelf- ^et toegestane In vesteringsbedrag, (dat dus onvoldoen de recht laat, of moet laten, wederva ren aan de verwachte uitbrei ding van het abonnementenaantal) op den duur op funeste wijze zal gaan doorwerken. Het effect daarvan is nu toch wel héél duidelijk aangetoond. En dat is nog maar één factor; er zijn er méér! Want door deze jaar lijkse (wettelijk vastgelegde) gang van In India begint de spanning ten top te stygen. Steeds meer wor den de aanwyzingen sterkef dat China van plan is binnen zeer korte tijd India aan te vallen. De Times of India weet zelfs te mel den dat de Chinezen maandag hun aanval al hadden willen in zetten. Een desbetreffend sein was door de Indiërs onderschept. Waarom deze aanval zou ztfn uit gesteld was niet bekend. In New Delhi zijn meldingen bin nengekomen van schendingen van het Indiase luchtruim door Chinese vlieg tuigen in het gebied van de Himala- ongestoorde vakantievreugd daar staat BAYER achter In Washington verwacht men grote Chinese aanval op India, omdat de Chinese communisten ongetwijfeld rekening zullen houden met de ondub belzinnige betuigingen van vriendschap die premier Chroesjtsjef de Indiërs de afgelopen weken heeft betoond. Maar met dat al zijn de Chinese troe pen de Indiase grens zeer dicht gena derd. De Chinezen zouden hun posities aanzienlijk hebben versterkt door het aanleggen van bases en bevoorradings- posten. China heeft nu vier divisies in noordoostelijk grensgebied, drie divisies in de omgeving van de Tsjoembi-vallei die tussen Sikkim en Bhoetan ligt, twee divisies in de centrale sector van het grensgebied tussen Nepal en Kasjmier, een divisie in Zuid-Ladakh en een ir Noord-Ladakh. Voorts hebben de Chine zen nog drie of vier divisies in reserve. Nieuwe gouverneur in Mississippi De kandidaatsverkiezing der demo cratische partij voor het gouverneur schap van de staat Mississippi schijnt de plaatsvervangend gouverneur Paul Johnson het .grootste aantal stemmen te fullen opleveren. Toen de uitslag uit 1.525 van de 1.882 kiesdistricten bekend was had Johnson, tegen wie een aan klacht is ingediend wegens zijn activi teit als voorstander van de rassenschei ding, 120.260 stemmen op zich verza meld. De andere twee belangrijke kan didaten, de gewezen gouverneur Cole man en Charles Sullivan, hadden toen resp. 103.621 en 86.278 stemmen gekre gen. De drie voornaamste kandidaten zijn allen voorstander van de rassen scheiding. De winnaar van de kandi daatsverkiezing is verzekerd van ver kiezing tot gouverneur omdat er in de staat Mississippi slechts weinig republi keinse kiezers zijn. De helft van de bevolking van de staat bestaat uit negers maar zij ma ken slechts vijf procent van het kiezers korps uit zaken, door de wordt het de PTT al even onmogelijk gemaakt te „plannen" op langere ter mijn. Deze ontwikkeling, die niet alleen het Investeren voor de PTT tot zo'n onge wisse zaak maakt, maar ook nog tal van andere "raagstukken opwerpt waarmee de centrale directie van de PTT, als gevolg dus van de huidi ge status van dat bedrijf als over heidsdienst, te kampen heeft, brachten al jaren geleden de vraag in discus sie of dit staatsbedrijf binnen zekere grenzen niet wat meer armslag gege ven zou moeten worden. Bijvoorbeeld op soortgelijke wijze als dat met de Staatsmijnen, of wil imen het wat anders met de Nederlandsche Spoorwegen, het geval is. Indien de PTT daarbij toegang zou kunnen worden verleend tot de kapi- Dieptepunt voor handelsbalans EEG sinds Suez De eind 1961 begonnen negatieve ontwikkeling van de handelsbalans der Europese economische gemeen schap (EEG) heeft mogelijk haar dieptepunt bereikt, zo valt te ontle nen aan het door de EEG-commis- sie gepubliceerde kort conjunctureel commentaar. In de eerste vier maanden van het Jaar heeft het nadelige saldo op de handelsbalans een bedrag van ongeveer 1,1 miljard dollar bereikt. Een zo groot tekort is sedert begin 1956 (Suezcrisis) 'et meer voorgekomen. De uitvoer van de EEG naar derde landen is weer toegenomen. De EEG- nissie verwacht voor de komende maanden een gunstige verdere ontwik keling. Ook de interne handel van de gemeenschap is duidelijk gegroeid. Pro- dukten van de automobielindustrie en de textielnijverheid gaven de toon aan. De uitvoer van België, Nederland en West- Duitsland is sneller toegenomen. .«Si- louter lichte geurigheid Griekse mocht haar man bezoeken Een man die door een Deens schip uit de Oost zee is opgepikt heeft na zijn redding nog geen woord gesproken. Men vermoedt dat hij een Rus is. De Deense autoritei ten weten echt niet wat ze met de man moeten doen. Als hij blijft zwij gen zit er niets anders op dan hem naar Rus land te sturen. Geen en kel land wil iemand op nemen die zich niet iden tificeert of een verzoek om politiek asiel niet kan motiveren. I Gherman Titof, de Rus sische ruimtevaarder, zal spoedig vader worden. Indertijd, in 1961, vestig de hij een afstandsrecord in de ruimte. Nu wordt hij de eerste ruimtevaar der die na zijn vlucht vader wordt. I Orson Welles is voor nemens deze winter een film te gaan maken over stierenvechten, met Eli zabeth Taylor en twee Spaanse stierenvechters in de hoofdrollen. I Records vestigen Is te genwoordig een rage ge worden. Maar het record dat nu in Zwitserland is gemaakt, ontstond vol komen buiten de schuld van de Zwitsers. In Neu- chatel en omgeving heeft het de afgelopen nacht zo gehageld, dat de hagel op sommige plaatsen an derhalve meter hoog ligt en er op geskied wordt. Eindhoven wil wat van de Duitsers leren. Dat zou men kunnen opma ken uit de aankondiging van het bezoek van Eind- hovens gemeenteraad aan Düsseldorf. Het Neder landse gezelschap zal zich daar op de hoogte stellen van de woning bouw, het verkeer en de cultuur. I Sedert de afsluiting van de grens tussen Oost- en West-Berlijn twee jaar geleden zijn nog ruim 16.000 mensen er in ge slaagd naar West-Duits- land te ontkomen. Vijf enzestig mensen werden bij hun vluchtpoging neergeschoten. 1283. Diamanten blijven nu een- methoden die men thans ln verband maal altijd de aandacht trekken en met lichtbreking en dispersie zeker onderstaande uiteenzetting is dan niet gewenst acht. ook louter het gevolg van een ons Een typisch voorbeeld hiervan Is gestelde vraag aangaande grote dia- bijv. de Koh-l-noor, waarvan de ge- mantcn. Dc moeilijkheid blijft schledcnis teruggaat tot 1304, zodat slechts ze te bemachtigen, zodat we, hij met recht een historisch stuk als gewoonlijk, de zaak op papier kan worden genoemd. De steen zullen moeten afdoen. werd oorspronkelijk op Hindoema- Wat de grootste van alle ooit ge- nier met zo min mogelijk verlies vonden diamanten betreft, zijn we van materiaal geslepen, maar werd eigenlijk gauw uitgepraat, want het ln 1862 te Amsterdam in brlljant- j_ oA gebracht, waardoor nog slechts 57 pet. is de Ster van Afrika, vroeger de CullLnan genaamd naar de president van de Premiemijn in Zuid-Afrika, maar sindsdien herdoopt op ver zoek van koning George V van En geland. Beter ware het nog te zeggen, dat deze diamant TOCH IS HET ZO! het gewicht over bleef. Het Is dus aanzienlijk kleiner, maar tevens veel mooier geworden. Om nu op de (oor spronkelijk) grote stenen terug te ko men: er is geen land ter wereld dat de grootste was. want hij ls aan zoveel grote diamanten heeft opge- één zijde begrensd door een groot leverd als Zuid-Afrika. In Voor plat vlak dat kennelijk een splijt- Indië en Brazilië waren de vondsten vlak ls, zodat het andere deel van van grote stenen zo zeldzaam, dat alle dit kristal nog in de aarde verbor- grote diamanten daar een kre gen moet zijn. Wanneer men nu gen. Maar in Zuid-Afrika waren de weet, dat het gewicht van het ge- grote diamanten te talrijk en de vonden deel 3106 karaat bedroeg, vondsten herhaalden zich te dikwijls dus ruim drie maal zo zwaar als om daar nog grote betekenis aan toe de op één na grootste diamant de te kennen, zodat ook de namen ach- Excelsior die in 1893 ln Jagers- terwege werden gelaten. De grootsten fontein werd gevonden, dan kan men hebben we reeds genoemd en als der- zich ten minste enig idee vormen de in grootte zou de in 1934 gevon- van de formidabele afmetingen die den Jonker kunnen gelden, een steen het hele kristal ln ongeslepen vorm die oorspronkelijk 726 karaat woog moet hebben gehad. voor 1,5 mlllioen gulden door een' Later worden al dergelijke ste- Amerikaans concern werd aange- nen bewerkt en ln grotere en kleine- kocht maar natuurlijk onverkoop- re delen gesplitst, zodat het weinig baar was, zodat hij in 12 stukken zin heeft over de grootste van deze werd gezaagd. Dan volgt de Jubilee talrijke delen te spreken. Het zou met 650,8 karaat. Maar wat inte ren venelende en tevens hoogst on- resseert ons dat verder? Het wordt volledige opsomming worden. In het toch al vervelend. Laten we daar- llever wat verbalen kort kan worden gezegd dat de his torische beroemde diamanten vol strekt niet de grootste zijn. Om die stenen zo groot mogelijk te houden, zijn zij destijds soms zo min moge lijk afgeslepen, bovendien volgens roemde diamanten opdiepen. (Nadruk verboden). 1 Volgens haar eigen zeggen is mevrouw Betty Ambatielos, de vrouw van de Griekse communis tenleider uit de burgeroorlog die bij Piraeus gevangen zit, in Grie kenland onmenselijk behandeld en lichamelijk mishandeld. Griekse politiemannen zouden haar het vliegtuig naar Londen ingeschopt hebben, zogenaamd vergeten zijn haar bagage mee te geven en haar hebben geslagen. Dit deelde zij mee op London Air- port, nadat zij terugkwam van het bezoek aan haar man. Zij had toe stemming voor dit bezoek gekregen tijdens het bezoek van het Griekse koningspaar aan Londen. Premier Pi- pinelis had haar beloofd de zaak vaa haar man opnienw in behandeling te nemen. Haar man zit al 17 jaar ge vangen, volgens de Griekse ballingen in Londen zonder te zijn berecht. Mevrouw Ambatielos die Engelse van geboorte is, vertelde dat men haar in Griekenland had gezegd dat zij de Griek se nationaliteit had verloren en daarom onmiddellijk het land uitgezet kon wor den. Zij bestreed dit, maar de Griekse politie „had zelfs geen eerbied voor mijn Britse paspoort". Over de ontmoeting met haar man zei zij: „Ik heb hem door een rooster mogen spreken. Ik kon hem niet aan- raken. Het was verschrikkelijk na al die tijd dat ik er naar heb verlangd hem Griekse koninklijke familie. Zij ook die koningin Frederika volgde toen deze bij een vorig bezoek aan Londen in gezelschap van haar dochter het ho tel verliet. Zondag had de Griekse politie haar aangezegd het land te verlaten. Zij lo geerde bij haar schoonmoeder. Zij zei toen dat men haar naar het vliegtuig zou moeten dragen. Daarop kreeg zij vergunning nog enkele dagen te blijven. Maar gisteren was het dan zover. Een woordvoerder van het Ameri kaanse radiostation Vrij Europa, dat van Munchen uit uitzendingen naar Oosteuropese landen verzorgt, heeft woensdag meegedeeld, dat de% Roe menië gerichte uitzendingen niet meer worden gestoord. er

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5