Haringen zijn niet zo dom Aan- en uitvoer gezouten haring in 1962 gedaald EEN AGENT-BEZORGER Slechts weinig verbeteringen te bespeuren Alphen was gister een groot ganzenbord NIEUVE LEIDSE COURANT 4 DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 Geen buitenlanders in zomerhuisjes Limburg Het departement van volkshuisves ting en bouwnijverheid heeft voor de bouw van slechts zes zomerhuisjes in de gemeente Beesel rijksgoedkeuring ver leend. In vijf gevallen is deze goedkeu ring afgegeven aan in Nederland woon achtige personen, in één geval aan een in Duitsland wonende persoon. Aldus de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, in zijn antwoord op de schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid J. Maenen (KVP) over de bouwplannen voor dertig zomerhuisjes in het re creatiegebied van de Noordlimburgse ge meente Bergen. De bewindsman, zo blijkt uit het ant woord, heeft opdracht gegeven het on derzoek naar de omvang en de aard der bouwwerken en naar het te ver wachten gebruik ervan voort te zetten. Sfeer m 't gezin De ,J\'ieuwe Leidse" er in OEGSTGEEST Burgerlijke stand GEBOREN: Paula Johanna Maria, d v ASM Hageman en A M P Jansen; Pe ter Coen, z v M J van Emde Boas en A G C van der Ploeg; Petronella Mar tina, d v H van der Beek en W H Len- tink. ONDERTROUWD: J A H M Pfaff en M C Stoutjesdijk; WHAM van der Zalm en M M de Weerd; A J Kloots en A Bur gij. GETROUWD: M Kuivenhoven en A Schaap; R H van der Meij en G W de Ruiter; C A J M Chorus en M A E Menken. Bij de penningmeester van „Va- kantiespel" kan er zo nu en dan echt wel een ijsje af ALKEMADE Burgerlijke stand Geboren: Simone C M d v J H Wes- selman en C K C Hoogenboom; Eduard v G A L van der Meer en A van der Burg; Lucas H M z v G P Hogen- boom en M E Straathof; Gerardus J, z v an Leeuwen en C C van der Kwar tel; Jacobus Th P, z v P J J Straathof m A M Juffermans Ondertrouwd: Th P van der Meer C M Termeulen; A S J Hijdra en M E Bouwmeester. N1EUWVEEN Mooie opbrengst In Nieuwveen werd op initiatief ;en klein comité, bestaande uit ds. Klü- sener, ds. Snel en pastoor Schretlen, collecte gehouden ter leniging van nood in de door een aardbeving troffen stad Skoplje. Deze collecte heeft f 1204,61 opgebracht. Haringvisserij over hele linie slechter geivorden "\7"AN de totale aanvoer van gezouten haring in 1962 (448.354 kantjes) waren 138.156 kantjes of 31 percent af komstig van de drijfnetvisserij. In de teelt 1961, toen 635.278 kantjes werden aangevoerd leverde de haringdrijfnet- visserij 327.353 kantjes of bijna 50 per cent van het totale aanbod. De aanvoer vertegenwoordigde in 1962 een waarde van f 33.4 miljoen tegen f 27.9 miljoen in 1961. Het aantal loggers, dat uitslui tend de drijfnetvisserij uitoefende daal de van 94 in 1961 tot 55 in 1962. In Katwijk werden in het verslagjaar 25.511 kantjes aangevoerd tegen 69.622 in 1961, een hele achteruitgang dus. Bij de treilvissers uit Katwijk was de achter uitgang niet zo groot. Hun buit liep terug van 109.679 kantjes tot 106.578 kantjes, Scheveningen kreeg de grootste totale aanvoer te verwerken: 234.742 kantjes tegen 341.980 kantjes in 1961. Vlaardingen moest zich met 67.424 kantjes tevreden stellen tegen 98.120 kantjes in 1961. IJmuiden speelde een bescheiden rol. In 1962 werden daar 13.598 kantjes aange voerd en in 1961 14.033 kantjes. Uitvoer daalde In het verslagjaar werd 31.622 ton ge zouten haring uitgevoerd voor een waar de van f 28.5 miljoen tegen 37.010 ton voor een waarde van f 27 miljoen in het jaar daarvoor. West-Duitsland was even als in 1961 de grootste afnemer met 10.744 ton. België bleef op de tweede plaats. Vergeleken met 1961 trad een geringe daling op, namelijk van 9.801 ton tot 9.111 ton. Naar Frankrijk werd 3.512 ton uit- KATWIJK AAN ZEE Begrafenis C. den Duik Onder grote belangstelling is gisteren het stoffelijk hulsel van de heer C. den Duik ter aarde besteld op de nieuwe begraafplaats. Hieraan ging een rouw dienst voor de familie vooraf De kist was bedekt met li2 kransen. In de aula waren onder anderen wezig de heer D. F. Meerburg voorzitter van de rederij vereniging Vuurbaak, de heer W. Dubbeldam en de heren C. den Duik Czn. Nic Parlevliet, B G. Lam- mers. dr. J. C. A. Cleveringa, schippers en oud-schippers en dam/personeel. Or ganist Henman van Rehijn speelde Psalm 133. Namens de directie zei de heer W de Jonig het een voorrecht te hebben ge vonden 35 jaar met de overledene te hebben samengewerkt. De heer De Jong had hem leren kennen als een man met een bewogdn hart, die graag hulp ver leende. In de oorlogsjaren trok hij zich het lot van de Joden aan. die een schuil plaats zochten. De heer Meerburg sprak hiernamet waardering over de prettige samenwerking dn het bestuur van de tin'. Koelhuis en het verdienstelijke werk van de overledene voor de Visse- rijsdhool. Ten slotte sprak ds. W. L. Tukker naar aanleiding van Romeinen 8 vers 31. Hij zei onder meer, dat in het leiven van de overledene iets uitstraalde van de eeuwige liefde tot de naaste. Na de begrafenisplechtigheid sprak de heer W den Duik een dankwoord. Zomeravondbespeling Zaterdagavond van 8-9 uur zal de beiaard worden bespeeld door de beiaar dier Hessel de Harder. Het programma luidt: 1. Giga van Couperin; 2. Air van G. F. Handel: 3. 4 Bekende Duitse lied jes: al Muss i denn, bl Absohied von der Geliebten, cl Sandmanchen, d) An der Mond;4. Menuet uit „Eine kleine Nacht- musik" van W. A. Mozart: 5. Andante cantabile van Denijn; 6. 4 volksliedjes: a» Het viel eens hemels dauwe, b) Als hier een pot met bonen staat, cl Sa boer de dans, d) Vier weverkens; 7. Menuet van Ludwig van Beethoven; 8. Nocturne I van Wouter Paap; 9. 3 gees telijke liederen: al Op de bengen en in dalen, bl De Heer is God en c) 'k Wil U o God mijn dank be talen. gevoerd, aanzienlijk minder dan in toen de Fransen 6.565 ton afnamen. Ook de uitvoer naar Noorwegen daalde en wel van 1.910 ton in 1961 tot 1.625 ton in 1962. De verzending naar Denemarken handhaafde zich met een totaal vai ton nagenoeg op het peil van 1961. Oost- Duitsland nam 1.330 ton af en Roemenië 1.784 ton. Dit waren de enige landen achter het IJzeren Goi-dijn waarmee ken konden woi-den gedaan. Israël bleef met 1.595 ton een goede klant. Geringe aanvoer De uitvoer naar de U.S.A. en Canada bleef voorbehouden aan de Holland Her ring Fisheries Association. Amerika 629 ton af, Canada 248 ton, voor beide landen was dat iets minder dan in 1961. De invoer was zoals gewoonlijk gering. Deze bedroeg 1.091 ton voor een waarde van f 445.000. Geleverd werd onder meer door Groot-Brittannië (685 ton), Ierland (337 ton) en Noorwegen (41 ton). De in- voertotalen voor 1961 waren 885 ton f 242 000. Voor de invoer van gezouten, gedroogde en gerookte haring uit de E.E.G.-landen was een globaal Benelux- contingent beschikbaar. Dit contingent van 5.706 ton werd evenmin als in 196f en 1961 uitgeput De Europese Commis sie bepaalde naar aanleiding van dit ver loop dat deze produkten voortaan zonder kwantitatieve beperkingen in Nederland kunnen worden ingevoerd. iVog slechter De haringvisserij is over de hele linie nog slechter geworden. De trekken lie pen uiteen van 2 tot 10 kantjes. Het laat zich denken dat de stemming niet al te best was. Een enkele gelukkige vanger noteerde een trek van kantje of 15. Verschillende schepen zijn gaan verstomen maar of dat veel zal helpen valt te bezien. Uit alle haring- gebieden kwamen slechte vangstmel dingen binnen. Wat er ivas Denkt u ook, hij liet zien van deze foto, onwillekeurig aan de romantisch-spannende verhalen uit uw kinderjaren? Aan geheim zinnige kloostertuinen achter dikke muren, aan oude gangen naar verbórgen schatten of aan de poort met goudstukken en teer uit het sprookje van Vróuw Holle? Of misschien droomt u al leen maar van de schoonheid van de zonnige zomer. Op een mooie dag kunt u in de Lin- naeushof te Bennebroek dan uw droom werkelijkheid zien worden 35 kisten schelvis, 35 kisten wijting, 30 kisten gul en kabeljauw, 240 kisten ha ring, 70 kleine kisten haring, 165 kisten makreel, 260 kisten schol, 1 kist tarbot, 20 kisten diversen, 160 kisten pilchards en 1400 kilo tong. Aan de markt In IJmuiden lagen vandaag onder meer aan de markt de IJM 56 met 280 kisten en 350 st. stijve kabeljauw, de KW 171 met 150 kisten, de SCH 117 met 130 kisten, 40 st. stijve kabeljauwen en 65 kl. kisten haring, de SCH 153 met 180 kisten, de VL 103 met 195 kisten en de IJM 73 en KW 164 die in span 600 kisten buit had den gemaakt. In Scheveningen werden aangevoerd 80 kisten schelvis, 20 kisten gul en kabel-, jauw, 200 kisten haring, 200 kleine kisten haring, 200 kisten makreel, 100 kisten schol en 1000 kilo tong. HAZERSWOVDE Dader insluiping met diefstal gearresteerd Op 1 oktober 1962 verschafte zich tij dens afwezigheid der bewoners iemand door gebruik te maken van een valse sleutel toegang tot de woning van de heer W. Slootweg sr., waar hij de op brengst van de Uniecollecte, die de vol gende dag naar de bank zou worden ge bracht, meenam. De dader is thans gear resteerd door de rijkspolitie van ee dere gemeente. Bij het verhoor is t komen vast te staan, dat de man diefstallen heeft gepleegd, onder m« Benthuizen. Hij heeft bekend en i gesloten in het huis van bewaring. HORLOGES GOUDEN RINGEN VERLOVINGSRINGEN KLOKKEN Vrijblijvend zichtzending aan huis G. KOELEWIJN (maar liefde maakt ook hen hlind) Haringen zijn niet zo dom als algemeen wordt gedacht. Zij ver staan uitstekend de kunst de netten te her kennen en er dan om heen te zwemmen. Prof. dr. Kurt Kalle van het Hydrografisch Instituut te Hamburg is na ja renlange studie tot de ze slotsom gekomen. Volgens drKalle heeft de haring als hij in zijn gewone doen is de net ten onmiddellijk in de gaten en ontwijkt ze. Pas als de haring zijn „kop" verliest is er voor de vissers kans hem in hun netten te verstrik ken. Angstige en verliefde haringen verkeren in een toestand van mas sa-psychose. Zij weten helemaal niet meer wat zij doen en zwemmen blindelings in de net ten. In deze toestand zijn de haringen vol gens prof. Kalle niet meer in staat gevaren te onderkennen. Zij hebben wel een groter uithoudingsvermogen dan in normale omstan digheden en ze verrich ten ongewone zwem- Deze paniekstemming wordt ook veroorzaakt door jagende dolfijnen en walvissen of bij het binnenzwemmen van ondiep water. Ook ha ringen die op zoek zijn naar een gade worden een loilloze prooi van de vissers. Deze verlief de vissers voeren „dan sen" uit en raken daar bij in een toestand die hen van elk gezond be oordelingsvermogen be rooft. Prof. Kalle herinnert aan de school van ze ker honderd miljoen haringen die in de nacht van 5 op 6 no vember 1930 (het was toen volle maan) over een zeer uitgestrekt ge bied willoos in de net ten zwom. Men had hier te maken met een zeer opgewonden school- In schoolver band is de haring on derhevig aan een mas- sa-dwang, zoals die bij vogels en kuddedieren dikwijls valt waar te nemen. Het gaat hier om telepathische im pulsen. Achter het hoe en waarom is prof. Kalle nog niet helemaal kun nen komen. Daarom, is nu nog niet te zeggen of de gegevens die de Duitse geleerde heeft verzameld voor de praktische visserij van nut kunnen zijn. Maar vast staat dat hoe meer men over het gedrags patroon van de haring te weten komt, des te groter wordt de kans op een winstgevende vis serij. KATWIJK AAN DEN RIJN De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor haar agent schap KATWIJK AAN DEN RIJN Hoepel op De „vriendelijke uitnodiging „Hoepel op!" begrUpt de jeugd van heden niet meer. Bewijs? De lei ding van vakantiespel had, in- plaats van de jaarlijkse autopedra ce, voor morgenochtend op het raadhuisplein een hoepelwedstriid vastgesteld. Politie-rechercheur C. J. Guldemond, die nu al ettelijke jaren achtereen een vakantieweek geeft voor de jeugd had een groot aantal fietswielen op de kop ge tikt en de spaken er uit .gewurmd' (Blaren op de handen). Begin deze week is echter ge bleken dat de jongens en meisjes niet weten hoe je hoepelen moet. Voor morgenochtend moet dan ook een fiasco worden gevreesd. Men is dus weer teruggevallen op de autoped. De tijden veranderen en wij met hen. In onze jeugd kon ledereen hoepelen, maar niemand had een fiets; nu ziet men jongens en meis jes van enkele turven hoog, op de fiets, maar hoepelen kunnen ze niet! Ijsjes en arrestantencel AlpHen aan den Rijn was gisteren, op de derde dag van Vakantie-spel, een groot ganzenbord. De tachtig groepen hebben zich er doorheen ge worsteld. De gang van zaken was net als bij het bekende spel. Er waren veertig punten waar de stenen konden worden geworpen. En daarbij kon men geluk of pech hebben. Er was een kans om een ijsje te gooien (onge veer een vierde deel trof dit geluk), maar men kon ook in de gevangenis (een arrestantencél in het raadhuis) terechtkomen. Brigadier Van de Berg zette hier zijn donkerste gezicht. De meesten wi9ten schijn en werkelijkheid wel te scheiden, maar er waren toch wat kleinere jongens die ex angst voor hadden, daarom heeft men hen maar niet ingesloten. Uiter aard had men voor de posten medewer king nodig van de burgerij, die royaal werd gegeven (in het algemeen treft men zeer veel medeleven). Verscheidene groepen kregen zelfs verversingen aai geboden. Werd het zo, mede dank zij het fraai, weer, opnieuw een uitstekend geslaagd openluchtprogramma, 's middags had men een nieuw hoogtepunt, want tot tweemaal toe trad in de eivolle zaal van „Nabij" de Haagse goochelaar Ran- gini op. Deze bracht een programma, dat de jeugd (en ook de ouderen) uiter mate boeide. Tweemaal zijn de kinderen getrak teerd. Er zijn rekenmeesters onder. Men betaalt voor de gehele vakantieweek, alles inbegrepen, slechts ,85 cent. Dat staat dus in geen enkele verhouding tot wat geboden wordt Maar toch wisten gisteren te vertellen, dat men. na zes traktaties op de drie dagen, nog maal iets moest krijgen om de 85 cent ex uit te hebben. Vandaag stonden een vossejacht een ontmoeting met Dick Trom op het programma. De uitslagen van de tot nu toe gehouden wedstrijden zijn: Fuzzeltocht voor de groepen „Bethel" en Chr. Techn. school: kleine meisjes, Bethelgroep 4, leidster mej. v. d. Horst, 400 strafp.; grote meisjes, Bethelgroep 18, leidster mevr. Demoet, 50 strafp.; kleine jongens, Bethelgroep 9, leidster mej. Schepers, 150 strafp.; grote jongens, Chr. Techn. school, groep 18, leidster mej. Allart, 0 strafp. Fuzzeltocht voor de groepen „Nabij" en Gouwsluis: kleine meisjes. Nabij, groep 8, leidster mej. v. d. Linden, 0 strafp.; grote meisjes, Gouwsluis. groep 9. leidster mej. v. d. Akker, 0 strafp.; kleine jongens, Gouwsluis, groep 4, leidster mej. Wittebol, 0 strafp.; grote jongens, Nabij, groep 25, leidster mevr. Stapper, 0 strafp. Ganzenbordspel, voor alle groepen: kleine meisjes, Technische school, groep 7, leidster mevr- Blom-Kom; grote meis jes, Gouwsluis, groep 10, leidster mej. M. Koom; kleine jongens, Bethel, groep 9, leidster mej. Scheepers; grote jongens, Techn. school, groep 18, leidster mej. Allart. Alle kinderen van de betrokken groepen kregen een prijsje. Morgenavond is heit eind van Vakan tiespel 1963. Ongeveer 8 uur komen de kinderen op het IJsclubterrein bijeen voor het gebruikelijke kampvuur. Daar na de opstelling voor de lampionoptocht, die ditmaal de route volgt: Prins Bem- hardlaan, Conradsbraat, Hazeveld, Prins Hendrikstraat, Julianastraat, Pieter Doel manstraat, Van Boetzelaerstraat gebouw „Nabij" waar de stoet wordt ontbonden. Ieder jaar is het een probleem alle kinderen kwijt te raken. Laten ouders en kinderen een goede afspraak maken, waar men elkaar ontmoet. ALPHEN AAN DEN RIJN V oetbalprogr atnma Voorlopige beslissing: Aan de gisteren gehouden puzzelrit, georganiseerd door de V.V.V.. namen 58 personen deel met scooters, motoren, bromfietsen en auto's, Uitslag: auto's 1. W. F. Meijer, 2. H. van Aalst, 3, A. de Rooy, 4. A. Vijzelaar en 5. H. van Leeu wen; motoren en scooters: 1. W. F, Lank- man en 2, P. de Mol; bromfietsen: 1. A. van Du ij venvoorde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4