Zeeuws feest op en bij de Henry Dunant Oud-Noordwijk herleeft in hartveroverend museum Hoog tempo van Leidse jongens in Paunat ligtvoet Gasten en Noordwijkers zongen fris en ferm NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag D en Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Amu sementsprogramma voor tieners. Vrijdag Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Resi dentie Orkest o.l.v. Roberti Benzi m.m.v. Nikita Magaloff, piano. Openluchttheater Zuiderpark, 2 uur: Toneelgroep Spelenderwijs: „Ivanhoe". Zaterdag Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Hoofdstad Operette met „In einer klei nen Konditorei." Dagelijks DEN HAAG, Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Toon Hermans One Man Show (heb. donderdag). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, teL 21060. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargeno men door apotheek Tot Hulp der Menschheid. verlovingsringen pier van Parijs (18 jaar)donderdag: Alle zonden dezer wereld (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): 55 dagen in Peking (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Aeneas (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Pépé (alle leeftijden); donderdag: Laurel en Hardy als struikrovers (a.l.) Studio (10.30 uur 'smorgens): Sjors en Sjimmie op het pirateneiland (alle leef tijden); 2.30, 7 en 9.15 uur: Mijn beste vijand (alle leeftijden). Trianon (2en 8 uur): West Side Story (14 jaar). Films van vrijdag af: Casino, 7 en 9.15 uur: „Jeugdbaccha- nalen" (18 j); 2.30 uur: jeugdvakantie- programma; donderdag 7 en 9.15 „De wonderen zijn de wereld nog niet uit" (a.L). Lido, 2.30 en 8 uur: „55 dagen in Pe king" (14 j.). Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: „Zoetwa termatrozen" (a.l.). Studio, 10.30 uur vm.: „Sjors en Sjimmie op het pirateneiland" (a.l.); 2.30, 7 en 9.15 uur: „Mijn beste vijand" (a.L). Trianon, 2 en 8 uur: „West Side Story" (14 j.). Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: „Sergeant 3" (14 j.); donderdagcyclus: Uit Holly- woods lachfabriek. Tentoonstellingen Lakenhal, aquarellen en tekeningen uit 19de en 20ste eeuw, verzameling Paul Brandt, Amsterdam (tot 29 augustus). Rijksmuseum van Oudheden, Het dier als motief ln de antieke kunst (t/m 25 augustus) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Op Trek" expositie van nomaden, trekken en kamperen (tot 6 oktober). Leeszaal en bibüotneeK rteuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van i tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 ei van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uui Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibUo theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur er vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Haagse politierechter „Het is waar, voor sommige blijken die zelfbedieningswinkels een te grote verleiding tot diefstal op te leve ren, doch daarom is dat nog niet toege staan," constateerde de Haagse politie rechter. Een 44-jarige huisvrouw uit Alphen aan den Rijn was betrapt, toen zij zo'n winkel verliet, zonder dat zij een aantal boodschappen had betaald. „Ik was dat helemaal vergeten," pro beerde verdachte zich te verontschuldi gen, doch de officier had daar geen waar dering voor. „Als u zo begint, is het maar beter dat we u eens een poosje in de gevan genis stoppen, want dan ziet u blijkbaar niet in dat u beslist fout bent geweest," merkte hij op-. En onder die bedreiging gaf verdachte toe dat zij van plan was geweest de artikelen te stelen. De officier vond het wel gewenst een flinke stok achter de deur te houden in de vorm van twee weken gevangenis straf voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd en een geldboete van 100. De rech ter maakte van de boete 75 of 15 dagen hechtenis en dan voorwaardelijk dè twee weken gevangenisstraf. WOLPHAARTSDIJK, woensdagavond TAIT VERGEET IK mijn leven niet meer," zei een van de verpleeg den vanavond tegen mij toen het feest was afgelopen. „Die Zeeuwen hebben er wat van gemaakt!" Ja, het was een onvergetelijke ont vangst aan de kade van het schone Wolphaartsdijk. Wat een gulheid en wat een spontaniteit. Weer om half aohit zijn wij vanmor gen vertrokken. Ditmaal uit Rot terdam dus. De hele dag hebben wij heel goed weer gehad. Het is toch al goed op de boot, maar als het weer dan ook nog stralend is, wordt de beker der goedheid wel tot aan die rand gevuld. Leuk was het passeren van de Moerdijkbrug. Om vijf uur kwamen wij in de Zeeuw se haven aan. Men had op de kade een muziektent gezet, waaruit wij al onmiddellijk spontaan werden toegespeeld. De burgemeester kwam ons begroeten. En niet aHeen hij. Het zal mij niet verwonderen als het ganse dorp voor deze ontvangst was uitgelopen. De kade stond vol. Het verplegend personeel werd al meteen op gebad onitlhaald. Voor de verpleegden worden schaaltjes fruit, Zeeuwse babbelaars en ijsbonbons aan boord gebracht. Daar hadden de vrouwenverenigingen van het dorp voor gezorgd. De middenstand liet zich ook van zijn beste kant zien door gebak voor de verpleeg den aan boord te brengen. Niet onder alle omstandigheden wordt muziek met blikken bussen op prijs gesteld, maar vanavond kon deze de stemming alleen maar verhogen. Een jeugdband uit Wolphaartsdijk sloeg en speelde zich werkelijk rood. De plaatselijke muziekvereni ging had een iets serieuzer reper toire. Daarbij werden ook kleder drachten getoond. Op zeker ogen blik werd de vrolijkheid zo opge voerd dat de zusters en broeders van het schip aan het hossen sloe gen. De hilariteit was toen alge- Om kwart voor 9 een kwartier la ter dan gewoonlijk vond dokter Verbrugge het welletjes. Althans om zoveel mogelijk de hand te hou den aan het schema. Ook zij vond de klok veel te gauw 8.45 uur wijzen, maar de rust van de zieken mag onder niets lijden en boven dien moesten voor de volgende vaar- dag nog heel wat voorzieningen worden getroffen. Een plaatselijke dokter en verpleegster van Zeeuwse dorp kwamen de patiënten nog bezoeken. Zij troffen allen ii uiteraard elik naar zijn eigen standigheden goede welstand aan. Tien vrouwelijke ingezetenen assis teerden bij het serveren van de kof De Jongens van de bedrijfstechnische school hebben een drukke tijd achter de rug. Zondag schreef de heer W. G. Vis ser ons: „het laatste nieuws", dat wij hieronder laten volgen. Het huis, waaraan wij houwen, begint gestalte te krijgen. De kap is erop en de muren zijn voor 't groot ste gedeelte gerepareerd en afge pleisterd. Het werktempo van onze groep ligt naar Franse begrippen hoog en de stemming onder onze Leidse G.B.S.-jongens is opperbest. Het weer is hier de laatste paar dagen omgeslagen. Wij hebben veel onweer gehad, waarbij de regen bij bakken uit de hemel viel. Onze tenten hebben zich goed gehouden, slechts in één tent is 's nachts het water binnenge- spoeld, met alle narigheid vandien. Dit was bij de Duitsers en de Bel gen anders. Daar heeft men de laat ste twee nachten in een oude schuur geslapen, omdat hun hele kamp on der water was gelopen, waarbij een harde windstoot voor de rest zorgde. Doordat de regen voor iets koeler weer zorgde, hebben wij ook des middags gewerkt. De afgelopen week hebben wij met de jongens een excursie ge maakt, waarbij wij een bezoek brachten aan een tweetal grotten en enkele kleine stadjes. De eerste grot was de Bara Bahau in Le Bugue. Hierin bevindt zich een zaal, ver sierd met prachtige prehistorische muur tékening en. De andere was een schitterende druipsteengrot, n.l. de Grand Roe bij Les Eyzies. Het is hier een prachtige omge ving, waar tientallen* grotten zijn te vindenvoor een interessante va kantie een ideaal gebied. Jammer dat wij te weinig vrije tijd hebben om de streek beter te leren kennen. RADIO TELEVISIE In Amsterdam komen Turken werken De vraag naar buitenlandse arbeids krachten in Amsterdam is nog steeds zeer groot Er zijn in de afgelopen maand bij het gewestelijk arbeidsbureau Am sterdam niet alleen aanvragen binnenge komen voor 300 Portugezen, 500 Span jaarden en, in veel mindere mate, voor Italianen 40 in totaal thans komen ook de Turken aan bod. Bij Ford kunnen 200 worden geplaatst. Er kwamen de laatste tijd uit Turkije an particuliere zijde aanbiedingen van werkkrachten binnen. Er is thans contact gezocht met de Turkse autoriteiten van arbeidszaken vooqr werving van arbei ders. Men heeft hier de verwachting aldus de directie van het G.A.B. dat de Turken goede arbeidskrachten zullen zijn Het is de bedoeling ze bij Neder landse gezinnen onder te brengen. De DAF-fabriek in Eindhoven wil uit Ierland arbeidskrachten voor het be drijf te Eindhoven aantrekken. Stafleden van de afdeling sociale za- sn van dit concern zijn onlangs naar Ierland geweest om zich van de ar beidsmarkt daar op te hoogte te stellen. Maar onze arbeid wordt op zeer hoge prijs gesteld, en dat maakt veel goed. Wij hebben nog een week over, dan zijn we weer in Holland Wij vinden het zeer jammer dat wij het einde zien naderen. Misschien komt er volgend jaar weer een werkkamp. Wij zouden het allemaal graag op nieuw weer willen meemaken. Vooral nu wij zien wat hier wordt gepresteerd in internationaal ver band en welk een dankbaarheid men hier ontmoet. ZATERDAG IN DE ZIJL Zwemzeskamp De zwemvereniging ,,De Leidse Water vrienden" houdt op zaterdag 10 augus tus in de gemeentelijke zweminrichting De Zijl een internationale zwemzeskamp. Naast de L.W.V. zullen ploegen van het Wstduitse Recklinhausen, het Leider- dorpse De Kleine Does het Nieuwkoop- se De Plas en De Zyi aan de start ver schijnen. De zesde vereniging is momen teel nog niet bekend. De wedstrijden beginnen om vijf uur. fie, waardoor de zusters en broeders ook eens vrij waren. ,,Wij hebben natuurlijk een gebonden week", merkte een van de broeders op. „Toch zouden we die niet willen mis sen. De dankbaarheid die je ont moetf is er een voldoende beloning Vanavond heeft de Hervormde predi kant van Wolphaartsdijk de dag- sluiting verzorgd. Ook dit onderdeel van de dag wordt zeer gewaardeerd. Morgen gaan wij naar Gorcum. Alle familieleden, vrienden en bekenden de hartelijkste groeten. Een passagier. (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer JUWELIER v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het. Ruime keuze in alle prijzen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Monique dr v J C Carree en M Brouwer; André Richard zn v G A Cramer en J Weintré; Cornelia Adriana, dr v L Kulk en A Hoek; Johanna Helena dr v H C P Meijer enC Kühn; Inge Mice, dr v H van Asperen en P C M van Burik; Ro nald, zn v J de Vries en J M Dolie- slager; Yvonne Cécile dr v J Glas bergen en G Breedijk; Wilhelmina Cornelia Maria, dr v M A Hogen- boom en J W Loos; Robertas Hyro- nimus Iskander Hubertus, zn v F E B Sjarbaini en C M van der Boorn; Silvio Francesco, zn v W Filippo en M de Ridder; Gerrit Anthonij, zn v G A de Haak en A C H v d Linden. Overleden: G van Houten, 73 jr, ecbtg v P v d Plas; J A Marks, 2 jr, doch ter; W T J de Goey, 91 jr, wed v J J A de Koning. Waarom zou U er nog eens een nachtje over slapen? Begin vandaag Koop óók in MIDZA zaken Een van de molens van de „Mo lenviergang" te Aarlanderveen, die momenteel wordt geres taureerd. Dr P. Gros, secretaris van de N.V. Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij (O.T.E.M.) zal per 1 sep- tember de functie gaan vervullen van public-relations-adviseur bij een in Den Haag gevestigd reclame-adviesbureau. Reeds eerder verliet de heer Gros de O.T.E.M. om in dienst te gaan bij het ministerie van buitenlandse zaken. Op 1 februari van dit jaar evenwel trad hij opnieuw in dienst van de O.T.E.M. Het vertrek van de heer Gros bij deze maat schappij is, zo is meegedeeld, een gevolg de nieuwe verhoudingen met be trekking tot de reclameteievisie. Toga voor ds. Hoekstra r'ElV groot aantal vakantiegangers en Noordwijkers heeft gisteravond -*-i in de hervormde kerk aan de Hoofdstraat met elkaar psalmen en ge zangen gezongen. Ds. W. Hoekstra kondigde de te zingen liederen aan, de samenzang werd aan het orgel begeleid door Jok. Zweers, de organist van de Noordwijkse Hervormde Gemeente. Ds. Hoekstra zei, dat deze eerste woensdagavondzang een experiment was. De zang is zonder enige pre tentie. Men wil als gelovigen zo maar wat zingen en daarmee de verbon denheid met elkaar als christenen tot uitdrukking brengen. Er werd fris, ferm en met enthousias me gezongen. Halverwege de samen komst, die ongeveer een uur duurde, gaf Joh. Zweers een korte orgelsolo. Het ligt in de bedoeling gedurende de maand augustus elke woensdagavond zo met el kaar te zingen. De bijeenkomsten begin nen steeds om half negen. Men wil bij het samenstellen van het liederenpro- gramma gaarne rekening houden met wensen die onder de zangers leven. Wat dit betreft, kan men zich met ds. Hoek stra in verbinding stellen. Verrassing Deze eerste zangavond, waarop een fijne sfeer heerste en die bij de aanwezi gen grote weerklank vond, had voor ds. Hoekstra een verrassend slot. Namens de Gemeente sprak de heer J. van der Putte hem op sympathieke wijze toe, hem en zijn vrouw hartelijk dankend voor het besluit in Noordwijk te blijven. Men mag Hoekstra bijzonder graag in Noordwijk. Uit erkentelijkheid bood de heer Van der Putte de predikant na mens de gemeenteleden een lichtgewicht toga aan. De toga die ds. Hoekstra pleegt te dragen is namelijk een bijzonder de gelijk en zwaar exemplaar en vooral op warme zondagen voelde hij zich daar een beetje beklemd in. Deze last wordt nu van ds. Hoekstra's schouders genomen. WAT de heren K. A Kok en P. van der Zwan in luttele dagen tijds in de oude boerderij van Jan Floor, Jan Kroonsweg 23, tot stand hebben gebracht grenst aan 't on gelooflijke. Het oud-Noordwijkse interieur daar is zo levensecht ge worden, dat men zich nauwelijks kan voorstellen met een museum van doen te hebben. Wij gaan niet veel schrijven over deze prachtige aanwinst van het Genootschap Oud-Noordwijk. Dit moet men zien, geen Noordwijker mag ver zuimen hier en kijkje te nemen. Zeker, het is nog niet zo heel lang geleden, dat er Noordwijkers waren die werkelijk zo woonden als het poppenechtpaar nu doet in het binhuis van het Genootschap. Maar deze oude vissersstijl is in middels helaas verdwenen en over tien of vijftien jaar zal er hele maal niets meer van te bespeuren zijn. Daarom juist is het initiatief van het Genootschap zo hartelijk toe te juichen. Nu wordt werkelijk aan de vergetelheid ontrukt wat gedoemd was te verdwijnen en dat op een onverbeterlijke wijze. Gistermiddag is het museum zonder enig officieel vertoon open gesteld. Tot 15 september kan men er dagelijks, behalve op zondag, terecht, 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds van acht tot tien uur. Even in het kort wat er zoal te zien is. In de voorkamer zijn eni ge oude scheepsmodellen tentoon gesteld, miniaturen van vaartui gen, die eens voor de Noordwijkse reders hebben gevaren. Verder vindt men daar een aantal kleu rendia's van Noordwijk. In het „binhuis" is een compleet Noordwijks interieur ingericht anno 1900, inclusief een bedstede met beddegoed, siervoorwerpen in een pronkkastje, een mannenfi guur in zondags kledij en een vrouwenfiguur in zondagse kledij. In de vroegere paardenstal kan men een gedeelte van het aarde werk uit Marken (geschenk van de Lionsclub Leiden-Noordwijk) bezichtigen, benevens een vrou wenfiguur in de oude door-de- weekse dracht voor het haardvuur. De koeienstal is zoveel mogelijk in overeenstemming gebracht met een echte stal. Foto N. van der Horst Museum-inrichters Karei Kok en Puck van der Zwan heb ben de leiding gehad bij dc inrichting van het museum an het Genootschap Oud-Noordwijk. Maar zij hadden tal van medewerkers. Mien Aanhane maakte schoon, Huug van Beelen Jr. schilderde. D. Hazenoot timmerde, Kees Hoek nam de voorgevel voor zijn rekening en maak te zich verdienstelijk bij het inventarise ren. Piet Klein hield zich ook bezig met schilderwerk en reproduceerde tevens fo to's, de familie H. Brinkhuis repareerde en hielp bij het schoonmaken, de Kees van deze familie tien jaar oud te in zijn eentje de gehele paardestal. het G.E.B. bracht met spoed de elektriciteit op 220V, H. Schelvis was manusje alles, terwijl de heer J. Moerkerk u devolle adviezen gaf bij het opstellen van de onderschriften van de geëxposeerde foto's en dat zijn er verscheidene honder den. Behalve deze vrijwilligers waren er ook verscheidene beroepslieden. die er met elkaar voor hebben gezorgd, dat de oude boerderij in een toonbare staat werd gebracht. Elftal uit Israël tegen Noordwijk Het Iraëlische voetbalelftal Hapoël uit Tel Aviv speelt zaterdag 24 augustus op het gemeentelijk sportpark alhier te gen een team van de voetbalvereniging Noordwijk. Door bemiddeling van de bekende in ternationale scheidsrechter Leo Horn maakt het elftal een tournee door ons land. Het zal, behalve tegen Noordwijk uitkomen tegen Sparta en Willem H. De wedstrijd begint om 6 uur nam. De wedstrijd tegen ARC, die aanvan kelijk op 24 augustus a.s. zou plaatsheb ben, zal nu op zaterdag 17 augustus te Alphen aan den Rijn worden gespeeld, Groningen wil houten woningen bouwen Het gemeentebestuur van Groningen heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid gevraagd of houten wo ningen mogen worden gebouwd boven het contingent voor woningbouw, dat de gemeenten is toegewezen. Mag dit, dan zullen de suggesties voor heb bouwen van semi-permanente of per manente woningen, die geheel of in hoofdzaak uit hout worden opgetrokken, nader worden overwogen. Het resultaat zal de gemeenteraad worden voorgelegd. Dit blijkt uit een preadvies inzake het woningbouwbeleid, dat de gemeenteraad van Groningen door B. en W. werd ge geven. Het actuele woningtekort in Gro ningen bedraagt 2.100 woningen. Over de mogelijkheid permanente, gro tendeels houten woningen te bouwen wordt opgemerkt, dat een voorstudie is gemaakt van de suggesties die by het gemeentebestuur zyn binnengekomen. De praktische uitvoerbaarheid van de suggesties is mede afhankelijk van het feit, of deze woningen boven heb toege wezen contingent woningen mogen wor den gebouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3