Nieuwe leidse Courant JËL flmtoua Commentaar Ook ,de anderen' tekenen verdrag Jongste maakt Kennedy het goed De Turk" bulderde door telefoon Commissaris moet verder vertellen Moeder blijft in ziekenhuis Buit van tienduizenden Overval op trein kort bij Londen Mr. Grosheide naar OKW? 99 Meofdredeeteon Of. t. DIEMEI CHRISTELiJK-NATIONAAL DAGBLAD „S%fitv»jtigh U phtblefMi mijn hert In f«ghen«po»t" Donderdag 8 augustus 1963, 44?tejaargang Vorstelijke VAKANTIE Pagina 9 Giro 58936 Abonnementsprijren p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 Nieuws in één oogopslag Vandaag hebben vele landen het tussen Ameri ka. Engeland en Rusland gesloten kernstopverdrag mede-ondertekend. Zij de den dat in Washington, Londen of Moskou, of in alle drie deze hoofdsteden. Het tekenen in een van deze drie steden was ove rigens al voldoende. De invasie op Haïti heeft niet geleid tot wat de strijdmacht van de ballingen had gehoopt, nl. de ineenstorting van het regime van de dictator Duvalier. Verwacht wordt, dat de guenillastrijd, die thans aan de gang is, nog wel maanden kan diuren. De kleine Patrick Ken nedy (ruim vier pond) is onder zorgelijke omstan digheden te vroeg geboren. Het kindje had te kampen met ademhalingsmoeilijk heden en is naar een kin derziekenhuis in Boston vervoerd. Maandag zouden de communistische Chinezen een aanval hebben willen inzetten op India. Maar het sein tot het offensief is uitgebleven. Ondertus sen is de spanning in In dia zeer groot. De Veiligheidsraad van de V.N. heeft een beroep gedaan op alle leden Zuid- Afrika geen munitie, wa pens en militaire voertui gen te leveren. Een voor stel tot een totale boycot van het land werd ver worpen. De Amerikanen gaan rieus de oceaanbodem afzoeken naar goud, ko per, ijzer, mangaan, nik kel, kobalt en andere waardevolle delfstoffen. Voor dit project is een tienjarenplan opgesteld. Mevrouw Betty Amba- tielos, de echtgenote van de Griekse communisten leider uit de burgeroorlog, heeft verteld dat zij on menselijk is behandeld. Griekse politiemannen zouden haar het vliegtuig hebben ingeschopt. Kernstop nog voor senaat VS T7"AINDAAG hebben vele landen het tussen de Ver. Staten, Engeland en Rusland gesloten kernstopverdrag mede-ondertekend. Zij deden dat in Washington, Londen ol' Moskou, of in alle drie deze hoofdsteden. Het tekenen in een van deze drie steden is overigens al voldoende. Roemenië is een van de landen, die zowel naar Moskou als naar Londen en Washington afgevaardigden hebben gezonden. Tot deze landen behoort ook België. Intussen hebben steeds meer landen laten weten, dat zij eveneens tot ondertekening zullen overg; Ook Joegoslavië heeft er zich formeel bij aangesloten. In Washington heeft men speciale maatregelen genomen om de onderteke ning een officieel karakter te geven. Elk kwartier kunnen vertegenwoordigers van twee landen hun handtekening plaatsen. Men maakt er in de Amerikaanse hoofd stad geen grote plechtigheid van, omdat de senaat het verdrag nog steeds niet in behandeling heeft genomen en het nog de vraag is, of zij het zal aanvaarden. Maandag zal de commissie van buiten landse zaken van de senaat het akkoord in behandeling nemen. Zoals men weet moet tweederde deel van de senatoren zich er achter scharen, wil het verdrag rechtskracht kunnen krijgen. Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is uit Moskou naar Leningrad vertrokken, waar hij als toe rist wat heeft uitgerust. Voordat hij naar de Verenigde Staten terugkeert zal hij een bezoek aan Bonn brengen. Daar zal hij de regeringsleiders op de hoogte bren gen van de besprekingen, die hij in Mos kou heeft gevoerd met Chroesjtsjef en andere Russische leiders. In Bonn is men nogal verguld met het gebaar van Rusk. Men vreest daar nog steeds dat het kernstopverdrag de internationale positie van Oost-Duits- land zal versterken, omdat dit land het verdrag met andere landen kan onder tekenen. Ook Engeland doet wat het kan om de Duitsers gerust te stellen. Het heeft met nadruk verklaard, dat de gedeel telijke kernstop nooit kan worden ge bruikt om internationale erkenning te verwerven voor Oost-Duitsland. De Britse verzekering werd gegeven via de diplomatieke missie te Bonn en had de vorm van een memorandum. Intussen is Lord Home, de Britse minis ter van buitenlandse zaken, niet veel op geschoten met zijn besprekingen in Mos kou met zijn Russische collega Gromyko. Pogingen om te weten te komen wat in de ogen van de Russen de positie van Oost-Duitsland en Berlijn zal zijn, als een niet-aanvals-verdrag zou worden gesloten leverden geen positieve resultaten op. Home en Gromyko spraken ook ovei Laos en het voorkomen van verrassings aanvallen. Gromyko zou hebben volstaan met de opmerking, dat de Sowjetunie zich houdt aan de akkoorden van de con ferentie van Genève over deze kwestie. Wat de voorstellen tot het voorkomen van verrassingsaanvallen betreft heeft Harriman, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, verklaard, dal Chroesjtsjef niets voelt voor de uitwis seling van beweeglijke waarnemersgroe- pen en controleurs bij raketlanceerin- rich tingen. Koop nü een Aristona en geniet van de grandioze sportevenementen op 10 en 11 augustus WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN CONCOURS HIPPIQUE IN OLARICUM WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN ATLETIEKWEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM zaterdag: zondag: (Van onze parlementsredactie) De bekende oud-commissaris van po litie H. P. Voordewind zal wellicht een verzoek krijgen om bij de procureur-ge neraal te Amsterdam verder te komen vertellen over een verdrinkingsgeval waarbij de politie volgens zijn zeggen op zettelijk werkloos had toegekeken. Op het ministerie van justitie heeft men met verwondering kennisgenomen van een interview in de Haagse Post waarin de schrijver van de politieboeken werd ge vraagd: „In uw laatste boek verzwijgt u voor de rechter een paar maal de ware toedracht van een mishandeling omdat u de dader gelijk gaf. U laat ook iemand zeggen. Verbalen maken we nooit, we ha len er liever de gummistok even flink overheen. Daarop antwoordde de heer Voorde wind: „Op dat gebied doet zich zoveel voor, mijnheer, maar daar wordt niet over gerept. Ik herinner me een nachte lijke vechtpartij in een bordeel op de Reguliersgracht waar de pojer een be kende jonkheer was. Elke nacht werd er keet gemaakt en dan moest de politie er weer op af. Goed, we hadden het hele zooitje eruit geslagen en een van hen. ook een jonkheer, kwam in de gracht te recht We hadden hem er best op tijd uit kunnen halen hoor. maar we hadden al zo'n last van die vuile patser gehad. En toen hij op de wal kwam, was-tie dood. Daar was de burgerij van af en wij ook. Zulke dingen ga je natuurlijk niet rap porteren, dat begrijp je wel". Bovenstaand geval moet zich reeds in 1919 hebben afgespeeld, zodat een even tueel misdrijf intussen verjaard zou zijn. Met het oog op de goede naam van het politiekorps in Amsterdam, overweegt het ministerie de zaak toch te laten uitzoe ken. Patrick Bouvier in couveuse het opheffen van de ademhalingsmoei lijkheden. Mevrouw Kennedy blijft ïr het ziekenhuis te Otis. De kleine Patrick ligt in een couveuse. Het heeft een handeling met X-stralen ondergaan heeft een geneesmiddel gekregen om ademhaling te vergemakkelijken. President Kennedy heeft gisteren geruststellende berichten gekregen over de toestand van Patrick Bou- zijn jongste zoon, die vijf uur zijn geboorte woensdag in ziekenhuis op Kaap Cod naar Boston werd overgebracht. Het kind bleek ademhalingsmoeilijkheden te heb Mevrouw Jacqueline Kennedy, die in het luchtmachtziekenhuis Otis maakt het na haar bevalling met de keizersnede goed. President Kennedy vloog met een straalvliegtuig Washington naar Otis, waar zyn vi onverwacht naar het ziekenhuis wai bracht, en kwam kort na de geboorte van zijn derde kind daar aan. Hij bezocht zijn zoon gisteravond ir het kinderziekenhuis in Boston De pers chef van het Witte Huis, Salinger, ze later tegen verslaggevers dat de toestand niet ernstiger is dan bij elk ander te vroeg geboren kind. De jongste telg de familie Kennedy werd kort n« geboorte gedoopt, wat gewoonlijk Rooms-Katholieke kringen gebeurt kind te vroeg geboren wordt Het kreeg -de namen Patrick Bouvier, de vader en grootvader van de president en diens schoonvader. Het kind zal minstens vier dagen in het ziekenhuis blijven, de periode Bij Cheddington in Engeland is vanmorgen een posttrein met stuk ken ter waarde van tienduizenden guldens overvallen en beroofd. De overvallers vielen de machinist en de stoker aan, die gewond werden. De politie meent dat er bij de over- ;en groot aantal mensen betrok ken is geweest. trein vervoerde een tamelijk grote hoeveelheid aangetekende poststukken. Men maakt van de postdienst vaak ge bruik voor de verzendin-g van juwelen, bankbiljetten en andere kostbaarheden. Een groot aantal rechercheurs en ge- uniformeerde politiefunctionarissen heeft :ieh op de plaats van de overval ver zameld. In de trein, die bekend is als „Het ijdende postkantoor werken ongeveer 50 postambtenaren die onderweg de post De woordvoerder van de posterijen erklaarde dat het wellicht onmogelijk al zijn precies te berekenen hoeveel er s gestolen „omdat wij eenvoudig niet veten wat er in de aangetekende stuk- De rood van vandaag was een van de grootste treinovervallen van de laatste jaren. In april vorig jaar stal een bende die zich als spoorwegarbeiders had ver momd, 15.000 pond sterling (150.000 gul den) uit een aangetekende postzak op het station in Brighton. Gheddington heeft ongeveer 550 0 De zestien-jarige J. Schele uit Kerk- werve in Zeeland is gisteravond in zijn woonplaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen reed met zijn bromfiets tegen een stilstaande vrachtauto. Zijn duo-passagier en plaats genoot, de veertien-jarige J. de rmge werd ernstig gewond in het ziekenhuis in Zierikzee opgenomen. De 26-jarige Franciscus Zegers uit Rotterdam, opvarende van het Neder landse m.s. Silvretta is gisteren bij het zwemmen in een van de Antwerpse dok ken verdronken. Kikvorsmannen van de brandweer hebben 't stoffelijk overschot opgedregd. Gisteren is de zevenjarige J. H. En gelsman met zijn fietsje op de autoweg in Borger gegrepen door een trekker met oplegger. Het kind werd zeer enstig ge-1 wond naar 't ziekenhuis in Assen ge-1 bracht, waar het is overleden. voor ruim twee mille Honderden pakken thee, koffie, suiker, verpakte kaas, bladaarde, flessen slaolie en koffiemelk, dozen met eieren en tien tallen andere artikelen, die in zelfbe dieningswinkels voor het grijpen zijn, liggen op het ogenblik opgestapeld in het bureau Bergsingel van de Rotterdamse Het is de buit van een lange reeks van winkeldiefstallen, die de recherche aantrof in de woning van de 56-jarige mevrouw E. H. S. uit de Maasstad. Zelf zegt zij dat zij pas een paar maanden „op pad" was, maar de politie neemt aan dat de diefstallen over een veel lan gere periode lopen. De totale waarde is tweeduizend gulden. De meeste artikelen zijn al niet meer geschikt voor de con sumptie De winkeldivegge werd betrapt door de cheffin van een zelfbedieningszaak het noordelijk stadsdeel. Zij had toen or tien gulden aangestolen goederen bij zich. Mevr. Kennedy, de echtgenote i de Amerikaanse president heeft gisteren in het hospitaal i de luchtmachtbasis Otis het leven geschonken aan i zoon. In verband met adem halingsmoeilijkheden is de baby naar een ziekenhuis in Boston overgebracht. Op de telefoto.president Kennedy be geeft zich op de vliegbasis Andrews in het toestel, dat hem naar Otis zal vliegen. (Van onze parlementsredactie) Minister Bot van o. k. en w. heeft nr. J. H. Grosheide te Den Haag aan kocht als staatssecretaris voor het kleuteronderwijs, het lager onderwijs, het nijverheidsonderwijs, het kweek- schoolonderwijs en het v.h.m.o. De" beslissing van de heer Grosheide wordt spoedig verwacht, waarna het ka binet de voordracht zal kunnen opmaken. De aangezochte is 32 jaar en een zoon in prol dr. F. W. Grosheide, emeritus hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waaraan hij zelf rechten stu deerde. Na voltooiing van zijn studie trad hij op 1 november 1954 in dienst van de schoolraad „Een school met de bijbel" hij zich met name bezighield met .h.m.o. en het kweekschoolonderwijs Als zodanig was hij nauw betrokken bij de Mammoetwet. De heer Grosheide is gehuwd en heeft drie kinderen. Hij is lid van de Gereformeerde kerken en van de Antirevolutionaire partij. Gistermiddag delaar G. A. v bij het zwemmen mond verdronken. De Egmondse reddingbrigade heeft het stoffelijk overschot aan land gebracht. s de 44-jarige graanhan- n Klooster uit Eemnes r)OK BINNEN de Westerse wereld vol- trekt de integratie zich niet zonder wrijvingen. Dat is begrijpelijk. Er is een tijd geweest waarin beschermende maat regelen even natuurlijk waren als de te genmaatregelen die zij opriepen. Nu on derstrepen de tegenmaatregelen alleen maar dat de maatregelen nog nauwelijks natuurlijk mogen worden genoemd. Het jongste bewijs levert het besluit van de Europese Economische Gemeenschap, de E.E.G., om de invoerrechten op Ameri kaanse slachtkippen te verhogen. Dit be sluit is met name genomen op wens van de Duitse regering, die hier op haar beurt weer handelt naar de wens der Duitse boeren. De Amerikanen hebben op dit besluit ter stond fel gereageerd en hunnerzijds ver hoging van de invoerrechten op Europese produkten aangekondigd. Waarmee te dui delijker is aangetoond, dat ook in een tijd van onmiskenbare politieke toenadering het in de economie nog wel hard tegen hard kan gaan. Politiek en economie zijn trouwens niet in alle opzichten dezelfde werelden. Zij hebben elk haar eigen wetten en het is juist de kunst van politici en economen om deze wetten te laten harmoniëren. Wat daarbij noodzakelijk zal zijn, is dat de landen elkaar wat ontzien. Dat ontzien is mogelijk nadat men elkaar ook is gaan zien. En dit laatste heeft immers gelukkig in toenemende mate plaats. Had men in Europa niet moeten beden ken, dat dit besluit tot verhoging van de invoerrechten een tegenbesluit moest uit lokken? Ook in de westelijke wereld lig gen de zaken nog gevoelig, zowel tussen Amerika en Europa als binnen Amerika en binnen Europa. Ook binnen Amerika. De Amerikaanse po litiek is onze dagen wel van een wereld wijde strekking. Maar het is een politiek waarin de Amerikaanse regering het Ame rikaanse volk voorgaat. Van de kennis, die het Amerikaanse volk heeft van het wereldgebeuren moet men zich geen over dreven voorstelling maken, wat ons res pect voor de Amerikaanse regeringspoli- tiek niet geringer maakt. Maar de situatie vereist daarom, ook van Europa, wel enige voorzichtigheid. Een economisch moeilijk te aanvaarden besluit als van de E.E.G. kan gevolgen hebben voor de politieke meningsvorming in Amerika. Men mag zieh afvragen, of dit binnen de kring van de E.E.G. vol doende is overwogen. Anders is het nu in tussen wel duidelijk geworden. De jongste ervaring van maatregel en te genmaatregel heeft haar nuttige kanten. Zij valt immers in het kader van de alge hele toenadering binnen de westelijke we reld Binnen die wereld kunnen eenzijdige besluiten, aan welke kant ook genomen, vermoedelijk wel veel schade doch weinig profijt brengen. Mr. T. A. van Dijken, lid van gedepu teerde staten van Zuid-Holland, is onder scheiden met het commandeurskruis in de orde van verdienste van de Duitse Bondsrepubliek. De bij deze onderschei ding behorende versierselen zijn hem gisteren door de Westduitse ambassa deur in Nederland, dr. J. Löns, in diens residentie overhandigd. Burgemeester H. M. Fenema van Zandvoort heeft als voor zitter van het strandschap Zandvoort gisteren een Cata maranboot voorlopig aan vaard. Het bootje is een ge schenk van de gezamenlijke badgasten en zal gebruikt wor den door de politie, die hier mede langs het strand zal patrouilleren. De overdracht en de daaropvolgende proef vaart van de merkwaardige boot, werd door de badgasten met belangstelling gevolgd. TAE bijzonder warme lucht in Europa waarin middagtemperaturen var 35 graden voorkomen, wordt voortdu rend verder naar het oosten teruggedron- Dit is vooral in Duitsland met hevige regens gepaard gegaan, waarbij op tal van plaatsen 20 tot 50 mm werd afgetapt. Het terugdringen van de warmte hangt samen met een west circulatie, die zich ondertussen tot over onze omgeving heeft uitgebreid. Vandaag trok het frontensysteem van een depressie bij Schotland over Neder- Achter dit front zal morgen met wes telijke tot noordwestelijke winden koele 20.18 polaire lucht worden aangevoerd, waar in enkele opklaringen en slechts weinig buien voorkomen. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot vrü krachtige wind tussen west en noordwest. Koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). Strandverwachtmg Een zwak storingsfrontje passeert van- daag met wat lichte regen gevolgd door een wat drogere en iete koelere lueht- vEïS. stroom van de oceaan. Morgen op de Eelde zw, I meeste plaatsen droog met opklaringen De Bilt geh t en een matige wind tussen west en Emdhov geh' 1 noordwest. In de middag 18 a 19 gra- z.-Limbure zw t den, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Helsinki zw. t een over het algemeen meer wisselvallig Stockholm geh t weertype doordat wij in een zwakke stroming van de oceaan zijn gekomen Aberdeen" Tendens dalend Vrijdag 9 augustus: zon op 5.17, onder (18 uur, maan op 22.28, onder 9 59 u. Maandag 12 augustus: laatste kwartier. Hoogwater Scheveningen 9 augustus: 5.34 v.m.t 18.02 n.m. HET WEER IN EVROPA pporteu hedenmorgen zeven uut Kopenhager Aberdcer zwakke Londen "RAYMOND, „DE TURK" zijn optreden in Indonesië in nieuwe poging zijn, or Westerling, de gezette 1946 te maken. uit mijn tent te lokken, 43-jarige voormalige kapi- Toen hem gistermiddag het ik beschouw de hele zaak als tein van het Nederlands-In- nieuws, afkomstig van het een poppekast," - dische leger, wilde het niet persbureau „Antara" in een zijn commentaar. mij zijn er alles bij elkaar nog zich onlangs een rijksstudie- geen 500 Indonesiërs geweest, beurs van 2000 gulden per van wie er een aantal tijdens jaar zag ontgaan omdat zijn daarna gevechten is gedood en de vorderingen in de studie voor rest door middel van stand- tenor daar niet langer aan- geloven, toen verscheidene telefoongesprek met 't ANP Het deed hem deugd, dat rechtelijke executies wegens leiding toe zouden buren hem gisteren in het werd bevestigd, barstte hij het legendarische dodencijfer begane misdrijven," zo meen- verklaarde zijn studie Friese dorpje Marssum kwa- aan de andere kant van de van 40.000 volgens dit laatste de hij. men vertellen dat Indonesië lijn uit in een bulderend ge- bericht inmiddels was inge- van plan is een film over lach. „Dit zal wel weer een krompen tot 4000, „maar hel geve: het einde van dit jaar te wil len voltooien, om daarna in heer Westerling, die Duitsland te gaan optreden. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mttnchen Zürich Genève Wenen Innsbruck Belgrado r 1 22 12 20 12 19 11 19 II v 3 22 15 1 24 15 rindstU 25 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1