maak 'n vla-flip! Meer aanbod op arbeidsmarkt Bulgarije en Roemenië lonken naar Amerika Boycot Zuid -Afrika voorstel aan V.N. N.T.B. eist kwart miljoen van ex-penningmeester Ook Suriname kent zijn spijtoptantenprobleem ht e&ft dooie hij Butsen in de aarde 5 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1963 Dat er in de betrekkingen tus- ièn Amerika en de Oosteuropese landen, met name Bulgarije en Roemenië, iets gaat veranderen bltfkt wel uit de bijzondere harte lijkheid waarmee de Amerikaan se minister van landbouw in de twee genoemde landen is ont vangen. Freeman die als eerste lid van een Amerikaans kabinet Bulgarije be zoekt, heeft ook gesprekken gehad met premier Chroesjtsjef en met Poolse leiders. Maar het hoogtepunt v?n zijn reis vormde toch wel de ver gadering in Varna in Bulgarije, waar premier Zjivkof de nadruk legde op het belang dat Bulgarije hecht aan betere betrekkingen met Amerika, een wens die ook al door de Roe meense leider Gheorghiu-Dej naar vo ren was gebracht. Dat beide landen en ook Hongarije prijsstellen op betere betrekkingen en dit in zulke hartelijke bewoordingen uiten, zou er op kunnen wijzen dat de Comecon (de economische organisatie van communistische landen in Oost- Europa) zich niet tegen deze vrijere politiek verzet. sinds mensenheugenis in Bulgarije te houden. Premier Zjivkof zei tegen Freeman, dat Bulgarije het beet zonder Amerika kan stellen en andersom zag hij ook geen moeilijkheid, maar waarom zou er niet wederkerig een goede verstand houding kunnen zijn. „Het Is mijn per soonlijke wens dat u mijn beste wensen aan president Kennedy overbrengt", al dus de Bulgaarse leider. Hongarije In Moskou heeft Harriman, de Ame rikaanse onderminister van buitenlandse zaken, een maand geleden een gesprek gehad met premier Janos Kadar van Hongarije. Dit land wil ook betere be trekkingen met de V.S. Harriman had Kadar gezegd, dat Hongarije .zekere vraagstukken" (welke vraagstukken dat waren werd niet vermeld) uit de weg zou moeten ruimen, voordat er weer sprake kon zijn van goede betrekkingen. Bonn plaatst militaire orders in de V.S. West-Duitsland heeft het streefcijfer voor militaire aankopen in de V.S. in de jaren 1961 en 1962 overtroffen met 300 miljoen dollar (1,08 miljard gld.). Dit heeft een welingelichte zegsman ge zegd. Het streefcijfer was 1,3 miljard dollar (4,68 miljard gulden). Bij zijn bezoek aan West-Duitsland heeft minister van Defensie Robert S. McNamara de overeenkomst verlengd voor de jaren 1963 en 1964. Het streef bedrag is verlaagd met het overschot van de vorige tweejaarlijkse periode, zo dat West-Duitsland aan zijn verplich tingen heeft voldaan na het bestellen van militaire goederen ter waarde van een miljard dollar (3.6 miljard gld,) in de twee jaar die eindigen op 31 december De gezondheidstoestand van de Franse Verwacht wordt dat een groot deel oud-premier Robert Schuman. die in van ^it geld zal worden besteed aan de zijn woning in de omgeving van de Oost-1 ^oop van torpedobootjagers met raket franse stad Metz ernstig ziek ligt. is iets. bewapening van de Westduitse marine beter, zo heeft zijn arts bekendgemaakt. 0ok wil West-Duitsland meer Ameri- De voormalige eerste-minister die ook kaanse helikopters kopen. n politieke dooi. Een maand, geleden nog ondertekenden Bulgarije en de V.S. een overeenkomst voor de uitkering van aanspraken die Amerikaanse burgers van Bulgarije eis ten en stonden de Bulgaren de V.S. toe de eerste Amerikaanse tentoonstelling Robert Schuman iets beter bose in de hersenen. Hij leed reeds kele maanden aan een vaatziekte. De 77-jarige patiënt ontving gisteren „Gebottelde" brief Een Oostduitse grenswachter heeft gisteravond een fles over de muur gegooid, bevattende een brief met gelukwensen aan de American For ces Radio Network (radio van de Amerikaanse strijdkrachten) in Duitsland ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van deze radio. Dit is bekendgemaakt door een woord voerder van het Amerikaanse leger. De fles werd gisteravond West-Ber- lijn ingegooid. Er zijn geen verdere bijzonderheden bekendgemaakt om de schrijver te beschermen. In de brief werd het radiostation ge feliciteerd met de mededeling dat de schrijver vaak naar de goede muziek luistert en dat het station vele Oost duitsers luistergenot bezorgt. „Ga door met het goede werk", aldus de brief. De grenswachter vroeg op een specia le tijd een bepaald lied te spelen op dat hij kan weten of de brief werd ontvangen. K.L.M. moet op Maleise federatie wachten (Van een onzer verslaggevers) Naar uit Singapore verluidt heeft de Britse commissaris-generaal in deze stad verklaard dat pas na de totstandkoming van de Maleise Federatie zal kunnen worden gesproken over het vraagstuk van de landingen van K.L.M.-toestellen op het vliegveld van Singapore. Zoals bekend is bij de K.L.M. enige ongerustheid ontstaan omdat de Britten tot nu toe hebben geweigerd de K.L.M. meer dan één tussenlanding per week toe te staan op haar dienst naar Djakarta. Voordat in 1957 de dienst op Djakarta werd opgeheven vloog de K.L.M. drie maal per week op Singapore. Er wordt thans op gewezen dat het voor Engeland nu weinig zin heeft een besluit te nemen, dat straks, als de Ma leise Federatie tot stand zal zijn gekomen, door de regering van de nieuwe staat weer ongedaan kan worden gemaakt. Het standpunt van de Britse regering schijnt nu te zijn dat de regering van de Maleise Federatie zelf zal moeten beslissen of toestemming voor meer landingen zal kunnen worden verleend. Premier Macmillan in Helsinki De Britse premier Macmillan heeft gisteren gewaarschuwd om niet te veel waarde te hechten aan het ver drag, dat kernproeven beperkt. Hij zei echter dat Oost en West dichter tot elkaar worden gebracht door „fundamentele krachten van mense lijkheid". Macmillan zal in Helsinki besprekin gen voeren met de Finse president Kek konen, die beschouwd wordt als een des kundige in het analyseren van de ge dachten van de mannen in het Krem lin. Kekkonen is een persoonlijk vriend van premier Chroesjtsjef. Een ander onderwerp van bespreking tussen Macmillan en Kekkonen zal do ontwikkeling van de Europese handel Mikojan en Ulbricht aan de Zwarte Zee BBtege lijk met' de premier -akantie zal hou den. zoals hij vaak doet. Mikojan, wiens gezondheidstoestand de laatste tijd zorgen baart en die i kortgeleden enige dagen in een zieken huis opgenomen zou zijn geweest, heeft de laatste paar weken aan geen enkele I Officiële plechtigheid deelgenomen. Ook ontbrak hij maandag bij de onderteke ning van het kernstopverdrag. De Oostduitse communistische partij leider Walter Ulbricht is ook naar de Sowjetun.e gevlogen voor een vakantie aan de Zwarte Zee. Hij is in gezel schap van zijn vrouw. Er is met mee- gedeel hoe lang hij zal wegblijven. Ontwerp-resolutie over apartheid Ghana, Marokko en de Philippijnen hebben de Veiligheidsraad voorgesteld, beroep te doen op alle V.N.-leden de verkoop en de levering van wa pens en strategische goederen aan Zuid- Afrika onverwijld stop te zetten en een boycot af te kondigen voor alle Zuid- Afrikaanse goederen. In een ontwerp-resolutie die de drie landen op de vijfde dag van het debat over de apartheid ter tafel brachten laten zij de raad voorts verklaren, dat hij de politiek van de Zuidafrikaanse regering ten sterkste afkeurt en dat de regering deze apartheidspolitiek moet laten varen. Ook wordt in de ont werp-resolutie dringend verzocht om dc vrijlating van alle mensen die in Zuid- Afrika zijn gevangengezet of geïnter neerd of beperkte bewegingsvrijheid hebben gekregen omdat zij zich tegen de apartheid hebben verzet. Secretaris generaal Oe Thant wordt verzocht, de ontwikkeling in Zuid-Afrika te blijven volgen en voor 30 oktober verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad. OP verzoek van een aantal landen wijdt de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een speciale zitting aan de rassenpolitiek van Zuid-Afrika. Ghana, Marokko en de Philippijnen legden gisteren, toen de Russische af gevaardigde een felle rede hield tegen de rassendiscriminatie, een resolutie op tafel. Deze landen stelden voor een internationale boycot tegen Zuid-Afri ka in te stellen. In deze resolutie wordt er op aangedrongen, dat de lan den de levering van wapens, munitie en militaire voertuigen aan Zuid-Afri ka verbieden. President Soekarno (links), president Macaphal van de Philippijnen en premier Toenkoe Abdoel Rahman van Malaikka (rechts) hebben in Manilla een overeenkomst getekend om de secretaris-generaal der Verenig de Naties Oe Thant te laten beslissen over de aansluiting van de landen van Borneo bij de nieuwe Maleise federatie. Moskou wil Chinese invloed in Latijns Amerika keren De ideologische strijd tussen de Sowjetunie en China, enigszins op de achtergrond gedrongen door de on derhandelingen over een beperkte kernstop, duurt nog onverminderd voort. Beide landen proberen zich te rechtvaardigen tegenover andere com munistische partijen. Bevreesd voor de aantrekkingskracht die China uitoefent op de militante communistische partijen in Latijns-Ame- rika heeft Rusland de Chileense com munistische leider uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou. Volgens Tass stelde deze zich achter de Russische politiek. Adzjoebei van de Izwestia deed nog een schepje boven op door te v klaren dat de Chinezen zich in Cuba gedragen hadden, dat het dc Cubanen wel duidelijk was geworden wie ze moesten volgen. Chroesjtsjef heeft overigens onlangs laten weten dat de Russen alles in het werk zullen stellen om door overleg weer tot nauwe betrekkingen met de Chinezen te komen. Voor de tweede maal is Bolzano deze week door enkele ontploffingen opge schrikt. De ontploffingen kwamen kort na middernacht. Een huis werd bescha digd en een man licht gewond. De Nederlandse Toonkunste naars Bond (N.T.B.) wil van de 10 juli afgezette penning meester van deze bond, de heer C. H. D. Mackenzie uit Hilver sum een bedrag van ongeveer een kwart miljoen gulden terug, hebben. Dat geld vormt het bondsvermogen van de N.T.B., de kortgeleden door het N.V.V. geroyeerde bond terug verlangt tezamen met andere eigendommen die de heer Mac kenzie weigert af te geven, zoals kasstukken, correspondentie, le- denregisters, schrijfmachine, sleutels brandkast en banksafe e.d. In kort geding hebben de heren A. Schweitzer, M. Ferrares en C. J. van Zelm, die het nieuwe hoofdbestuur van de NTB vormen, de president van de Amsterdamse rechtbank gevraagd de heer Mackenzie te gelasten de eigen dommen af te geven onder een dwang- van 500 voor elke dag dat hij in gebreke mocht blijven. ,,De bond kan niet zonder dat geld i die stukken werken", stelde de NTB- raadsman mr. J. H. Smeets, in zijn toe lichting op de dagvaarding. De raadsman van de wegens vakan tie niet verschenen gedaagde, mr. J. E. der Starp uit Den Haag, vond dat deze kwestie zich niet leent voor behan deling in kort geding, omdat zijn cliënt van oordeel is dat het nieuwe hoofdbe stuur van de NTB op onreglementaire wijze en door statutenvervalsingen is gekozen. De buitengewone bondsvergadering van 10 juli, waarop de heer Mackenzie werd afgezet als penningmeester was niet reglementair, zo meent mr. Van der Starp, en de daar genomen beslui ten zijn dus ook nietig. Maar deze juri dische aangelegenheid kan niet in kort geding worden uitgezocht. Onverantwoord ,,Het is een ontstellende warwinkel", zei mr. Van der Starp, dlc aankondig de dat zijn cliënt via een normale ci viele procedure wil gaen uitzoeken wie gelijk heeft. In afwachting van een rech terlijke uitspraak daarover is hij wel bereid 25.000 te storten voor betaling van de lopende zaken, maar afgifte van het hele bondsvermogen „voor een bond die gedoemd is te liquideren" acht hij niet verantwoord. „Tenzij u het beveelt, want dan is hij van de verantwoorde lijkheid af", voegde mr. Van der Starp de rechtbankpresident mr. C. H. Plug Mr. Smeets ontkende dat de besluiten niet reglementair zouden zijn genomen. „De buitengewone bondsvergadering heeft de heer Mackenzie notabene zelf helpen voorbereiden", zo zei mr. Smeets die daaraan toevoegde dat het NW het nieuwe hoofdbestuur ook erkent. Mr. Plug wierp nog de vraag op of geen derde als beheerder kan worden aangesteld, maar daarop kreeg hij geen antwoord, waarna hij de uitspraak be paalde op 12 aug. Indonesiërs willen „naar huis Ook Suriname kent op het ogen blik een probleem van de spijt optanten. Dat zijn dan de in Suri name woonachtige Indonesiërs, die Nederlander zijn, maar de Indonesische nationaliteit teru;_ willen. Dit verklaarde de Indone sische zaakgelastigde in Den Haag, dr. Sjarif, die gisteren met de KLM op Schiphol terugkwam van zijn vijfdaagse bezoek aan Suriname. Surinamers van Indonesische af komst. 20.000 van hen hebben nog de Indonesische nationaliteit. Een klein aantal zou willen opteren voor de Nederlandse nationaliteit. Dr. Sjarif was buitengewoon enthou siast over de grote hartelijkheid welke hij zowel van overheid als particulie ren had ondervonden. Suriname, aldus dr. Sjarif, is een typisch land in ont wikkeling dat te kampen heeft met de zelfde twee grote vraagstukken die men bij alle landen in dit stadium aantreft, namelijk de natievorming en de econo mische ontwikkeling. Hij hoopte dat de in het land wonende Indonesiërs zou den kunnen meewerken aan de oplos sing van deze problemen. Hij had overigens van vrijwel alle 20.000 Indonesiërs de wens te horen gekregen, dat „zij terug naar huis" willen. Deze mensen zijn, aldus dr. Sjarif, als alle Indonesische burgers natuurlijk welkom, doch eerst zal moeten worden bekeken hoe deze aangelegenheid kan worden aange pakt. Hij schatte het aantal Indone siërs dat op eigen kosten de over tocht zal kunnen maken op ongeveer 500. Dr. Sjarif heeft niet gesproken met Surinaamse Statenleden van Indonesi sche afkomst. Deze leden hebben de Nederlandse nationaliteit aangenomen. Dr.Sjarif kon nog niet zeggen of. en wanneer het Indonesische consulaat in Suriname zal worden heropend. Dat zal afhangen van de verdere ontwikkelingen op diplomatiek gebied tussen Nederland en Indonesië. Het gebouw van de vroe- Nieuwe bevingen in Zuid-Europa Er hebben zich gisteren een reeks aardschokken voorgedaan in Macerata, een gebied in de Appenijnen, ten noord oosten van Rome. In de nederzettingen ronde Macerata zijn meer dan 12 schokken gevoeld. De L_ a.... seconden. Er zijn slachtoffers of e langste duurde geen meldingen tige schade. De catastrofale schok, die op 26 juli Skoplje verwoestte, werd ook voorafge gaan door aardschokken, die verschei den^ dagen voor de ramp werden ge- President Tito heeft de Russische am bassadeur in Zuid-Slavië, Alexander Poe- zanof. ontvangen, die hem bij deze gelegenheid op de hoogte stelde van hel geschenk van de Russische regering vooi de getroffen stad Skoplje: een volledig uitgeruste fabriek voor de bouw van woningen. De fabriek heeft een jaarlijkse produk- tie-capaciteit van 35.000 vierkante me ter woningoppervlakte. (Advertentie) Plezierige vakantie-tip: maak 'n vla-flip! Doe een laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vanillevla en bovenop wat yoghurt... heerlijk! I Een Australische ex peditie die werkt bij het wrak van het Neder landse schip Batavia voor de kust van West- Australië, heeft vier ge raamten gevonden van mannen die 334 jaar ge leden moeten zijn ge dood. Een van de skelet ten had een door een zwaard gekloofde sche del. Een ander had een musketkogel tussen de ribben. I De duurste stier ter wereld moet zijn manne lijkheid bewijzen, an ders zal hij naar de sla gerswinkel moeten ver huizen. Lindertis Evulse, een Schotse stier, werd ruim zes maanden gele den voor het lieve som metje van 630.000 gulden verkocht, met een ga rantieperiode van zes maanden. Deze periode is echter voorbij en nog steeds bezit Lindertis geen nakomelingen. Zo wel koper als verkoper hadden zich verzekerd tegen wanprestatie va» Lindertis. I Frank Sinatra, reeds jarenlang de meest ge- imiteerde zanger, heeft er een nieuwe en ge duchte concurrent bij, die in zijn stijl zingt. Het is zijn negentienjarige zoon, Frank jr. Deze week maakte Frank jr., zijn debuut in Disney land met het herboren orkest van Tommy Dor- scy. Hij zingt dezelfde nummers en dezelfde ar rangementen die zijn vader in de jaren vlak voor de oorlog populair maakten. Vooral bij de tieners had Frank jr. succes. Zwermen meis jes volgden hem bij elke stap die hij deed. Dr. Martelli, de atoomgeleerde die de vorige maand vrijge sproken werd van spio nage voor de Russen, heeft toch een veroorde ling te pakken. Hij heeft gisteren een boete van 50 gulden gekregen om dat hij het portier van zijn auto opende zonder uit te kijken, waardoor hij een fietser ten val Chinese chirurgen zijn er in geslaagd de hand van een arbeider, welke door een machine was afgesneden weer aan te zetten. De arbeider kan zijn hand weer gebrui ken, schrijven, en een gewicht van vier kilo op tillen. De zenuwen en pezen ontwikkelen zich normaal en de bloedcir culatie is bevredigend. I Deze Schotten maak ten het toch wel te bar. Een Schots echtpaar maakte een reis door Italië en Frankrijk en nam eigen water mee. De auto werd volge stouwd met tientallen li ters omdat zij het water in hun vakantielanden niet vertrouwden. In Italië leefden zij op een rantsoen van enkele druppels per dag, want zij wilden nog wat over houden voor de reis door Engeland, „omdat het water in Engeland ook niet zo zuiver is". Onderwereld stelt prijs van ton op hoofd verklikker Een wijdvertakte misdadigersorga- nisatie in de Verenigde Staten heeft een prijs van 100.000 dollar ge steld op het hoofd van de gedeti neerde Joseph Valachi, die geheimei over de georganiseerde misdaad aan de autoriteiten zou hebben prijs ge geven. De 60-jarige Valachi, die een straf jvan 20 jaar uitzit wegens handel in ver- cF (dovende middelen, zou bijzonderheden hebben verteld over de organisatie „Co- sa Nostra" «onze zaak) die „conces sies" zou verlenen op het gebied van ontucht, gokspelen en de handel in ver dovende middelen. Volgens regeringskringen zal alles in het werk worden gesteld om te voorko men dat Valachi wordt „terechtgesteld". Volgens Valachi zou Cosa Nostra ge leid worden door de 66-jarige Vito Ge- novese, dit ondanks het feit dat Gcno- vese in Atlanta een vonnis van vijftien tijd in Paramaribo officieel wapperde. Jaar uitzit wegens handel in nar binnengehaald van het Palace hotel aan ca- Valachi begon uit de school te klap pen. toen hij in Atlanta een medege vangene had gedood, omdat hij meen de dat deze hem in opdracht van de leiding van Cosa Nostra naar het leven Duitser betaalde tien mille met ongedekte cheques De 43-jarige W. Mühlbach uit Dort mund is zaterdagmiddag in gezelschap van zijn vrouw en vier kinderen met een K.L.M.-vliegtuig naar Montreal ge vlogen, maar de K.L.M. heeft pas gis teren ontdekt dat de Duitser zijn re tourbiljetten heeft betaald met ongedek te chèques. De schadepost bedraagt 10.000 Duitse marken. Bij een door de centrale recherche van de Amsterdamse politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de Duitser tijdens zijn korte verblijf in Amsterdam (van 1 tot 3 augustus) ook nog enkele andere mensen heeft benadeeld. Hij ver trok zonder zijn hotelrekening te beta len. Hij kreeg van de bedrijfsleider van het hotel aan het Muntplein een bedrag van 900 op ongedekte chéques en bij een chocolaterie-souvenirwinkel op het Muntplein slaagde de list met de ongedekte chèques tot een bedrag van 300, de chèques waren getrokken op de volksbank en de stadsspaar- bank in Dortmund. De centrale recherche in Amsterdam, die inmiddels informaties in Duitsland over de Duitser Mühlbach heeft ge vraagd. heeft via Interpol aan alle po litiekorpsen in de wereld gevraagd naar de Duitser en zijn familie uit te zien. Speciale aandacht is gevraagd van de Canadese politie. gere Indonesische vertegenwoordiging steeds ter beschikking van de Indone sische regering gebleven. Na het vertrek van de Indonesische zaakgelastigde werd de Indonesische vlag. die voor het eerst sinds langeI dr. Weer Russische kunstmaan De Sowjetunie heeft een nieuwe kunstmaan gelanceerd. Het is een aardsatelliet van het type-Kosmos. De Kosmos 19 is de negentiende in een reeks satellieten waarvan de eerste is gelanceerd op 16 maart 1962. De eerste omwentelingsperiode duur de 92,2 min. het hoogste punt van de baan boven de aarde is 519 km, het laagste punt boven de aarde is 270 km. Behalve de wetenschappelijke appa ratuur heeft de Kosmos 19 een radio zender. een radio-svsteem voor nauw keurige metingen van de baan en een radio-telemetrisch systeem voor het zenden van gegevens over het werk van de instrumenten naar de aarde. Twee ton buit hij roof in Londen Uit de Londense woning van de za kenman Michael Sieff zijn dezer dagen schilderijen ter waarde van ruim 130.000 gulden gestolen. Bij deze doeken zijn een „gezicht op een meer" van Bo Cher, dat op ruim 55.000 gulden ge schat wordt, een schilderij van Corot ter waarde van rond 48.000 gulden en twee doeken van Constantine Gys, die schat op resp. 10.000 en 12.500 gul- bontjas c Voorts werden felzilver gestolen. De totale waarde de gestolen goederen wordt geschat op 200.000 gulden. Ontspanning niet reëel De geregistreerde arbeidsreserve va mannen steeg gedurende juli van 18.733 tot 22.212. De bezetting op aanvullende werkgelegenheidsobjecten daalde met rond 200 tot 1.441. zodat het aantal werk lozen met bijna 3.700 toenam tot 20.771 Het voor normale seizoeninvloeden ge corrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve bleef wederom ongewij zigd en bedroeg derhalve eind juli 27.000. De stijging van de geregistreerde ar beidsreserve is normaal voor deze tijd van het jaar en houdt verband met dc inschrijving bij de arbeidsbureaus var jeugdigen, die hun opleiding hebben be ëindigd. De stijging van het aantal inge schrevenen beneden de 19 jaar bedroeg 3.547, terwijl de totale geregistreerde ar beidsreserve met 3.479 toenam. Hieruit blijkt, dat er zich in feite een lichte daling van de werkloosheid van arbeids krachten van 19 jaar en ouder heeft voor gedaan. De toeneming van de gere gistreerde arbeidsreserve deed zich voor namelijk voor in de beroepsgroepen bouw. metaal, landbouw, kantoor en los se arbeiders. In de bouw is de stijging van het aan bod, welke voor ongeveer 90 procent be trekking had op jeugdigen, voor het overgrote deel geconcentreerd in de burgerlijke en utiliteitsbouw, wat sa menhangt met het feit. dat in deze sector van de bouw een relatief veel groter aantal geschoolden werkzaam is dan in de water-, spoor- en wegenbouw. De lichte stijging van het aanbod van ouderen heeft voornamelijk betrekking op een aantal tijdelijk ingeschrevenen.] dat nog niet bemiddeld kon worden als gevolg van de bouwvakvakantie. De toeneming van de arbeidsreserve I in de beroepsgroep metaal had geheel betrekking op jeugdigen. De toeneming van de vraag naar jon geren bü het kantoorpersoneel overtrof zelfs de totale stijging van het aanbod. Behalve in de bouw heeft zich ook een stijging van het aanbod van ouderen voorgedaan in de beroepsgroepen land bouw, veen en losse arbeiders. De oor zaak van het toegenomen aanbod van landarbeiders en losse arbeiders is ge legen in een tijdelijke vermindering van de werkzaamheden in de landbouw. Dit is een ieder jaar terugkerend verschijn sel en hangt samen met de overgang van de verplegings- op de oogstwerkzaam- heden: in de weidestreken is de hooi oogst vrijwel beëindigd, terwijl in de ak kerbouw de oogst nog niet is begonnen. De stijging van het aantal openstaande I gevolgd. De stijging van het aantal werkloze vrouwen had geheel betrekking op jeugd- digen, die hun schoolopleiding hebben De Engelse afgevaardigde Sir Pa trick was het hiermee niet eens. Na tuurlijk veroordeelde hij de Zuidafri kaanse politiek. Maar hij waarschuwde tegen inmenging in de binnenlandse po litiek van het land. „En", vervolgde hij. „wij moeten echter onderscheid maken tussen een situatie, die inter nationale wrijving verwekt en een die een dreiging van de wereldvrede vormt. Maar uit niets blijkt, dat Zuid- Afrika de onafhankelijkheid van enig lid van de Verenigde Naties bedreigt". Daarom kon Sir Patrick zich niet met een voorstel verenigen sancties uit te vaardigen. Roger Seydoux. de Franse afgevaar digde zei, dat zijn land alle maatregelen wil nemen om de verkoop van wapens aan Zuid-Afrika te beletten. De Russi sche vertegenwoordiger, Nicolai T. Fe- dorenko verklaarde, dat de Zuidafri kaanse rassenpolitiek is te vergelijken met de rassenpolitiek van nazi-Duits- land. HU sprak over onmenselijke onder drukking en uitbuiting. Pokkenepidemie breidde zich uit in Polen Het totale aantal personen, waarvan gevreesd wordt dat het aan pokken lydt, is in de afgelopen vijf dagen van 70 tot 93 gestegen, aldus meldt het Poolse pers bureau P.A.P. Alle nieuwe gevallen zyn geconsta teerd in Zuidwest-Polen, o.m. in de streek rondom Wroclaw. Het aantal doden is tot 7 gestegen. Een van de slachtoffers is dokter Stefan Za- wada, die de eerste lijders aan de ziekte in het ziekenhuis voor besmettelijke ziek ten van Wroclaw geholpen heeft. Hij was alleen in zijn kinderjaren tegen de pok ken ingeënt. Overstromingen in Spanje De overstromingen van de rivieren Esera, Isabena en Ribagorzana van vrij dag en maandag hebben in de provincies Lerica (Catalonië) en Huesca (Aragon) een schade van naar schatting 300 mil joen peseta veroorzaakt. De oogst van 28 dorpen is vernield. Het vee is daar omgekomen. Talryke geïsoleerde plaatsen worden door hefschroefvliegtuigen bevoorraad. De loop van de Ribagorzana is op ver scheidene plaatsen gewijzigd*. Uitbreiding van Italiaanse vloot De Italiaanse marine is bezig met de opbouw van een vloot van zeven raket- lanceerschepen, zo is dinsdag in Rome vernomen. Het bureau van de Italiaanse premier heeft gegevens hieromtrent vrij gegeven. De schepen zullen voornamelijk be stemd zijn voor begeleiding van con- vooien en worden speciaal uitgerust te gen onderzeeërs en aanvallen door vlieg tuigen en andere raketten. HOOFDKWARTIER MAFIA IN ZWITSERLAND Het Milanese weekblad „ABC" schrijft dat het hoofdkwartier van de Mafia, een wijdvertakte misdadigers- bende op Sicilië, momenteel in de Zwitserse plaats Lugano is gevestigd, waar ongeveer twintig „capi-Mafia" (bendeleiders) logeren. Op een vraag van de correspondent van het blad aan de Zwitserse politie, of tegen deze bendeleiders zal worden opgetreden, werd geantwoord, dat deze als gewo ne toeristen worden beschouwd. Een andere groep misdadigers bevindt zich volgens het blad in Ponte Tresa, on geveer honderd meter van de Itali aans-Zwitserse grens. Zij wonen daar in de beste hotels en staan voortdu rend in telefonische verbinding met Palermo om op de hoogte te blijven van het verloop van het optreden tegen de Mafia op Sicilië, aldus „ABC". 1282) Niemand zal willen ontken nen dat het 184 m diepe en 1340 m brede gat, dat ln voorhistorische tij den door een ijzermeteoriet in de bo dem van de Amerikaanse staat Ari zona werd geslagen en thans als de „Coon Butte" (wasbeertobbe) van Canon Diablo bekend staat, een overweldigende indruk maakt. Maar we moeten de zaak niet overdrij ven. Want de Wasbeertobbe Is bij lange na niet het grootste gat dat ooit door vallende hemellichamen in de aarde werd geslagen, gelijk vele geschriften van Amerikaanse her komst ons willen doen geloven. Er zijn aanzienlijk uitgebreidere won den in het aardoppervlak aange bracht. In de laatete jaren zijn bij Hen- bury ln Australië en bij Warbar in Arabië eveneens gaten gevonden die aan grote me teorieten moeten worden toegeschre ven, zoals ook de 150 km lange ke ten van kleine me ren in het gebied van de Gran Cba- co, in Zuid-Amerl- ka, door velen aan meteorieten wordt geweten, zulks in verband met de verstrooide brokken ijzer die hier reeds sinds 1576 worden ge vonden en waaiw an de zwaarste, voor zover bekend, 700 kg woog. Deze butsen in het aardoppervlak, noch de krater op het eiland Oesel in de Oostzee, of de gaten aan de kust van Zuid-Carolina, Koefra in Noord-Afrika, Gwarkoeb in Be- loetschistan en die ln het Sychote- Alynskigebergte, kunnen wat groot te en omvang betreft de Amerikaan se Wasbeertobbe overtreffen. Het nog niet zo lang geleden ontdekte Bosoemtwl-meer in het oerwoud van de Afrikaanse Goudkust slaat ech ter alle tot dusver bekende records met stukken. TOCH IS HET ZO! De wateren van dit meer werden vroeger als heilig beschouwd door dc omwonende negerstammen, waar schijnlijk niet in het minst omdat de visrljkdom buitengewoon is. Vol gens onderzoekingen is het meer ontstaan door inslag van een reus achtige meteoor, die in de grond een krater van 11 km doorsnee heeft ge slagen ter diepte van 350 meter! Dit gat heeft zich deels met water ge vuld, zodat het meer zelf een door snee van 9 km en een diepte van tenminste 73 m heeft. De oeverran den lopen steil omhoog, maar in te genstelling hiermee is de bodem van het meer vlak en vertoont de kra ter hetzelfde profiel als de Wasbeer- tobbe In Arizona (en als de kraters op de mian). De meteoor die dit geweldige gat Goudkust heeft vcr- oorzakt, moet zeer lang geleden zijn in geslagen. Deson danks zUn in de om trek nog jjzerres- tanten van deze reus aangetrotfen. We moeten er niet aan denken dat een dergeRjk lichaam op een moderne grote stad zou vallen! Toch is het wel voorgekomen, zij het dan in onschuldiger vorm, dat een meteorietenregen op een stad is neergedaald. Dat gebeurde bijv. in 1896 in Madrid, waarbij door de kleine afmeting der meteorieten geen schade werd aangericht. Op 2 februari 1943 zijn in de Peruvi aanse stad Carhuanayo door grote re stenen echter verscheidene huizen vernield. Over stenen sprekend, kunnen we ook welecns van roemruchte dia manten vertellen. (Nadruk verboden). H. PétUlon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5