Nieuwe Leiclse Courant Val van Duvalier na invasie op Haïti? Commentaar Bonn tekent voorshands kernstopverdrag niet Weduwe zat drie jaar in de bios Eerste landing bij fort Liberte Aanvallers vorderen met tweede landing Zeuven zeuven zes spatie nul vier drie O* Autobenzine duurder ""O u\t* u f. DIEMER Hoofdredtcteur: Dr. E. DIEMER CHKISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvestigh Ij gheblev Dinsdag 6 augustus 1963, 44ste jaargang De zee nam- de grond gaf Zie pagina 5 De ministers van buitenland se zaken van de V.S., Engeland f.i de Sow jetunie hebben gis termiddag in Moskou het be perkte kernstopverdrag onder tekend. Op de eerste foto van links naar rechts: Dean Rusk (V.S.), Andrej Gromyko (Sou>- jetunie) en Lord Home (Enge land) tijdens de ondertekening. Achter Gromyko V.N.-secre- taris-generaal Oe Thant en een lachende premier Nvkita Chroesjtsjef. Tweede foto: Na de onderte kening brengen Rusk, Home en Gromyko een toost uit met Krim-champagne. in lieuws één oogopslag Vanmiddag om twaalf uur mochten de Neder landse komkommers de Westiduitse grens over. Te lang hebben de Duifee da mes de bittere produkten vam eigen bodem met te grote pitten moeten slik ken. De regering in Bonn kon het invoerverbod1 niet langer handhaven. De Londense correspon dent van Die Burger heeft prins Bernhard geïnter viewd en zijn landgeno ten kunnen berichten, dat het oordeel van de Prins ver Zuid-Afrika milder dap voorheen. Het Nederlands norma lisatie-instituut heeft een richtlijn uitgegeven hoe getallen in het mondeling zakelijk verkeer moeten worden uitgesproken. Er een methode ontwik keld. d!ie kans geeft op minder vergissingen. Eén jaar zal mej. drs. M. J. S. Koster ethno- loge van beroep wonen i liet dorpje op de Solo- monseilanden om de in vloeden van de westerse beschaving op de dorpe lingen te bestuderen. In het hartje van Afri ka, in Bangoei, zal de In ternationale raad van christelijke kerken vol gend jaar (van 12 tot 18 november) een conferen tie houden. Op Haïti is een invasie aan de gang. President dictator Duvalier heeft heit nieuws van de landing tegenover buitenlandse di plomaten bevestigd. Aan hangers van Duvalier zou den op grote schaal de zijde van de rebellen heb ben gekozen. Amerika heeft zijn ver trouwen uitgesproken, dat West-Duitsland het kern- stopverdrag ondanks enige reserve van kanse lier Adenauer zal on dertekenen. AMERIKA heeft zijn vertrouwen uitgesproken, dat West-Duits- land het kernstopverdrag zal onder tekenen, ondanks enige reserve van kanselier Adenauer. Een Duitse woordvoerder had gisteren nauwe lijks te kennen gegeven, dat zijn land voorlopig niet tot ondertekening zou overgaan. Het wil ieder misbruik van het verdrag voorkomen, dat het communistische regime in de Sow- jetzone er van wil maken om zijn prestige te vergroten. Amerikaanse functionarissen spre ken van twee factoren, die bepalend zijn voor het Duitse standpunt: 2 Het zal in het belang van West- Duitsland zijn te tekenen en slecht voor zijn prestige in het bui tenland als het dat niet doet. In de communistische propaganda wordt im mers steeds beweerd, dat Duitsland terugkeert naar de weg van het mili tarisme. Ook hebben vele landen niet vergeten, dat de Duitsers van de mees te van hen vijanden zijn geweest in beide oorlogen. 2 Er kan enige vertraging worden verwacht voordat Bonn zich open lijk ten gunste van het verdrag bindt zulks vanwege de binnenlandse po litieke situatie in de bondsrepubliek. De hereniging van Duitsland is het doel van Adenauer. Daarom zal hij niet lichtvaardig enigerlei stap aan vaarden, waarvan hij vermoedt, dat zij de kansen op hereniging zal scha den. In Bonn heeft men gezegd, dat eerst wil afwachten of de Amerikaanse senaat het kernstopverdrag aanvaardt, dat gisteren tijdens een grote plechtigheid in Moskou is ondertekend. De senatoren die de ondertekening bijwoonden, spra ken hun vertrouwen uit, dat tweederde van het aantal senatoren zich voo verdrag zal uitspreken. Maar dit i: niet helemaal zeker. En als het ver drag niet door de Amerikaanse senaat wordt geaccepteerd, zal het volgens de Het Nederlands Normalisatie-Instituut heeft een definitieve norm vastge steld voor het uitspreken van getallen in het mondeling zakelijk verkeer. De gangbare uitspraak leidt vooral bij het schrijven van getallen of bij het machinaal verwerken daarvan tot fouten. In 1948 verscheen er reeds een boek van prof. Fred. Schuh onder de titel „De macht van het getal- In dit boek geeft hij aan dat men getallen het eenvoudigst er uitspreken door het opnoemen van de cijfers in de volgorde waarin z worden geschreven of gedraaid bij telefoneren. Het instituut heeft lijnen de methode Schuh gevolgd. De getallen worden dan uitgesproken door het opnoemen van de cijfers van links naar rechts, waarbij ook tekens worden uitgesproken en eventueel het woord, „spatie". In plaats van het woord „spatie" te zeggen, kan men ook het laatste cijfer van een groep beklemtonen. Zo spreekt men bijvoorbeeld 776043 uit: zeuven zeuven zes spatie nul vier drOok kan men gebruik maken van de namen voor de machten van duizend, teneinde de orde van grootte duidelijk weer te geven. Zo wordt 3.507.843. drie miljoen vijf nul zeuven duizend acht vier drie. Bij breuken wordt eerst de teller uitgesproken, gevolgd door het woord „door" en daarna de noemer. 1/45 wordt écn door vier vijl Gemengde ge tallen worden uitgesproken door tussen het gehele getal en de breuk te zeggen breuk". Voorbeeld: 8 23/37 wordt acht breuk twee drie door drie zeuven. Het instituut heeft de PTT-regeling voor het noemen van telefoon nummers in de norm opgenomen. Geheel consequent is dit niet. Want zoals bekend noemt de PTT de telefoonnummers volgens het draaigebruik. dat aanleiding kan zijn tot vergissingen. 59 wordt dus „negenenvijftig" genoemd en niet volgens de methode Schuh „vijf negen". Amerikaanse autoriteiten, eenvoudig niet bestaan. t verdrag werd achtereenvolgens ge tekend door Gromiko (Rusland), Rusk (Amerika) en Home (Engeland). Het ge beurde in de Catharinazaal van het Kremlin. Hoewel de sfeer bijzonder hartelijk as, waren de vertegenwoordigers in de drie mogendheden in hun toe spraken voorzichtig. Zij wezen er op, dat het verdrag nog maar een eerste stap is. Rusk en Chroesjtsjef vonden, dat er geen reden voor overdreven optimisme is, omdat er nog geen sprake is van ontwapening, vernieti ging van voorraden kernwapens zelfs maar vermindering van het ge vaar van een kernoorlog. Home achtte de verwachtingen Thant wel gerechtvaardigd, maar meende dat de verwezenlijking er van wel veel tijd zal vergen. Oe Thant. secretaris-gi raai van de VN noemde het verdrag belangrijke en veelbetekenende door braak in de onderhandelingen over blemen van de koude oorlog. De Afrikaanse landen, die in Dakar vergaderen, hebben zich bij monde van hun ministers van buitehlandse zaken voor het kernstopverdrag uit gesproken. Noorwegen heeft laten we ten, dat het vrijdag het akkoord zal ondertekenen. Ook Mongolië, Honga rije, Roemenië en Spanje willen het verdrag aanvaarden. Lijst ANWB wordt kleiner Helft vanvermisten' Skoplje is terecht Van de lijst van Nederlanders wier ouders of familieleden ongerust de A.N.W.B. hebben opgebeld, omdat zij op weg, in de buurt of in Skoplje zouden zijn geweest tijdens de aardbeving, inmiddels meer dan de helft terecht Gisteravond waren nog 43 mensen „zoek", terwijl de lijst eerst 90 m« bevatte. De Duitse huisvrouwen heb ben hun zin gekregen. Vandaag werd weer komkommer ge veild en naar Duitsland ver scheept. P Haïti is een invasie aan de gang. President-dictator Duvalier heeft het nieuws van de landing tegenover buitenlandse diplomaten be vestigd. De eerste landing werd uitgevoerd bij Fort Liberte. Tegen het val- de avond was de citadel-radio op Kaap Haïtien gisteren nog in handen van troepen van Duvalier. Zij deed een oproep op aanhangers van de dictator, een verenigd front te vormen om de aanvallers tot staan te brengen. Deze staan onder leiding van generaal Leon Cantave, voormalig chef van de Haïtiaanse strijdkrachten. Troepen van Duvalier zouden op grote schaal de zijde van de infiltranten hebben gekozen. Vandaag zou een tweede landing op de kust van Haïti worden uitgevoerd. De strijdmacht rukte vanochtend naar Haïti, de tweede stad van Haïti (eerste is Haïtien). De strijd macht bestond aanvankelijk uit on geveer 500 man, voormalige officie- en manschappen van het Haïtiaanse leger, die naar het buiten land waren uitgeweken. Bij hun op- s naar Haïtien hebben zij blijk baar weinig tegenstand ontmoet in Fort Liberte, Derac en Phaeton. Het doel van de invasie is de om verwerping van het bewind van Du valier, die president van Haïti is geweest, maar weigerde af te treden toen zijn ambtstermijn was afge lopen. Hij regeert nu als dictator over Haïti. Can'tave heeft onlangs in een interview verklaard, geen belangstelling te hebben het presidentschap, maar alleen de afzetting van Duvalier te willen bewerk stelligen. De enige bekende burger bij de invasiestrijdmacht is de vroegere di plomaat Pierre Rigaud, die in de afge lopen twee jaar in landen van Latijns- Amerika een groep van anti-Duval ier diplomaten gevormd heeft. De Haïtiaanse zaakgelastigde in Wash- Als gevolg van stijgingen in de voerprijs, die enige tijd geleden hebben plaats gevonden, zal op 7 augustus de verkoopprijs van autobenzine gewone kwaliteit worden verhoogd met 0.3 cent per liter. De prijs voor superbenzine blijft ongewijzigd zo wordt uit raf- finaderijkringen medegedeeld. De stijgingen in de aanvoerprijs zijn, zo deelde het ministerie van economi sche zaken mee, een gevolg van een ho gere notering voor benzine op de wereld- ington, Robert Theard, verklaarde niets te zeggen te hébben, toen hij op de hoog te werd gesteld van het invasienieuws Haïti. Dominicaanse autoriteiten hebben verklaard, dat de laatste twee weken al geruohten de ronde hebben ge daan over invasieplannen. Zoals men weet, ligt de Dominicaanse republiek op hetzelfde eiland, als waarop Haïti is gelegen. In eerste halfjaar 30.000 woningen Volgens gegevens van het Centraal bu reau voor de statistiek kwamen in het eerste half jaar van 1963 30.100 nieuwe woningen gereed tegen 34.700 in het eer ste half jaar van 1962. In het eerste half jaar van 1963 werd begonnen met de bouw van 43.100 wonin gen, tegen 41.700 in de overeenkomstige periode van 1962. Daar het aantal in aanbouw genomen woningen in juni groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 135.200 op het eind van die maand. Van de gereedgekomen woningen rezen er in Zuid-Holland 6.633 (eerste halfjaar 1962 8296), waarvan in Den Haag 661 (437). Ned. toerist overleden na vissen onder water De 47-jarige R. Gobec uit Rotterdam is gisteren in een ziekenhuis van Savona aan de Italiaanse Rivièra overleden. De heer Gobec was bij het vissen onder ter onwel geworden. De toerist viste bij Savona ter hoogte van kaap Noli onder water. De heer J. Jongen, een fa milielid van de heer Gobec, kwam hem onmiddellijk te hulp, evenals enkele dere vissers. Kort na aankomst in ziekenhuis overleed de Nederlander. 7ELDEN ZIJN de betrekkingen tussen oost en west in de jaren na de tweede wereldoorlog zo vriendetijk geweest als nu. Een groot deel van de wereld heeft gistermiddag via de televisie de plechtig heid in het Kremlin, waar het kernstop verdrag werd ondertekend, kunnen volgen. Hartelijke woorden over en weer werden daarbij gesproken en men mag hopen, dat zij het begin betekenden van een nieuwe verhouding, waarin het onderlinge wan trouwen geen kans meer zal krijgen. Wij beseffen, dat dit van idealisme geladen woorden zijn en dat allerlei zaken, die rond deze plechtigheid in Moskou hebben gespeeld ,ons met de nodige reserves ver vullen. Niemand mag veronderstellen, dat nu de mogelijkheid van een kernoorlog is uit gebannen. Maar een groot winstpunt is, dat bij alle partijen, die het akkoord heb ben ondertekend, de wil aanwezig is met alle middelen zo'n oorlog te voorkomen. De diepste tegenstellingen tussen twee systemen worden met dit verdrag niet weggenomen. Maar er blijkt althans een mogelijkheid te bestaan naast elkaar te leven. De kritiek, die op dezelfde dag in Hirosji- ma door de Chinezen op 't kernstopverdrag is geleverd, wijst opnieuw op de groter wordende controverse tussen Moskou en Peking. Nog zijn de Chinezen niet in staat de wereld een kernmacht te presenteren. Maar dit moment komt onherroepelijk en welke macht ter wereld zal hen dan kun nen tegenhouden er ook gebruik van te maken, als God het niet verhoedt? In Moskou gaan de ministers van buiten landse zaken van Rusland, Amerika en Engeland verder met onderhandelingen over andere punten. De heer Oe Thant. secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, heeft een „vredesplan" op tafel ge bracht, dat ongetwijfeld in de besprekin gen zal worden betrokken. Het grijpt ver en men mag voorlopig niet veronderstellen, dat het veel kans van slagen heeft. Maar ook nu geldt: wanneer er gepraat wordt, wordt er niet gevochten. Alleen: de zorgen om de rol, die communistisch China speelt, blijven even groot. 1 dan ook zo'n grote hazel- mijn dochter zo verzot 1 doelmatigst kan e moeten verwijderde zich in noordelijke rich ting en vulde op. Een volgend storings- gebied bereikte zuid-Frankrijk daar, als ook in noord-Spanje opnieuw aanleiding tot onweer en zware regenval. Sommige plaatsen meldden dan 50 milimeter. Dit storingsgebied zal waarschijnlijk via de Alpen naar zuid- Duitsland trekken. Daar tegelijkertijd een rug van hoge luchtdruk zich van de Oceaan over de Britse eilanden uitbreidt zullen de winden morgen bij ons iets toe nemen uit noordelijke richtingen. Er is daarbij nog een kans op enkele regen- of onweersbuien in hoofdzaak in de oos telijke provincies. De temperaturen zul len geen verdere stijgingen ondergaan. (Dc Bilt verwacht tot woensdagavond): Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk een regen- of onweersbul. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest. Vooral in het binnenland koeler. (Opge maakt te 11.15 uur) Zon en maan Woensdag 7 augustus: zon op 5.09, on der 20.21, maan op 21.44, onder 7.19. maandag 12 augustus: laatste kwartier. Straiidverwachting Kleine storing boven Frankrijk trekt viisstogén zw bew. naar Duitsland en kan de komende 24 uur plaatselijk nog een bui brengen. Twente h 'bew1 Maar afgezien hiervan is ook morgen Eindhoven on bew'. zomers strandweer te verwachten. Zwak- Helsinki^8 h^bew ke wind. in de middag van zee. Over- Stockholm régenbui dag 21-23 graden, zeewater 18 graden. zw. bew. Tendens stijgend Hoogwater Schevenbigen 7 augustus 4.17 v.m.; 16.46 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uui Temper. •tartoe gMteldh. !f 4! sf rvAT er mensen zijn die films te hebben gezien. „Daar En nu hebben de directeu- scopen te geven. Men zou zo alle films fijn, vooral cow- vreemde liefhebberijen houd ik zo van". ren van de beide bioscopen, zeggen, dat mag ook wel na boyfilms. „Als ik een man hebben en daar ook heel wat h f, ujteerekend dat die ziJ haar woonplaats die 41 jaar betalen. was dan zou ik comboy wil- r^rr«.bwlre.d° Krue.ersdon. een vnorsUd n,e,st eeHe,de «h» record van dé 77-jarige we- bijna drie jaar van haar leven van Johannesburg, geregeld yan korte perjoden van ziek. ster is Elvis Presley. Zij be- X Vïït de Tohaimesburg met het kï?kc.n "?ar hc£ W'lf p,acht te bezoeken' de2e vu* te, twintig jaar lang zes keer. schouwt hem als de grootste mevrouw Easdale diet op scherm hee,t doorgebracht. rjge liefhebster van de film tien jaar jang vier keer en filmster aller tijden, groter ziin zachtst uitgedrukt, ech- Dc kaartjes moeten haar voor de rest van haar leven elf jaar lang twee keer per nog dan haar beide andere ter wel wat vreemd aan. Zij ruim 10.000 gulden hebben dolgelukkig gemaakt door weck naar de J)ios. favorieten, Clark Gable en beweert in haar leven al 9446 gekost. haar vrije toegang tot de bio- Mevrouw Easdale vindt Katherine Hepburn. Aberdeen motrege Amsterdam rege; Brussel h. bew Luxemburg 1. bew Parijs zw .bew Bordeaux geh. bew Zünch vvnw 2 20 17 0.6 windstil 21 14 0 6 windstil 22 16 2 windsiil 23 15 0 2 23 16 0.6 windstil 25 nw 1 35 windstil 25 windstil 27 windstil 32 16 Madrid Mad lor ca

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1