Verbinding gelegd tnssen historie en heden Nederland trekt aandacht met bloemeninzending Voor tiende maal Taptoe Delft Interessante expositie '63 Op tuinbouwexpositie in Hamburg Veel bewondering voor Land en water „Geen overhaaste acties tegen schepen van H.A.L. Gestolen bontjassen op trap van K. en W. NIEUWE LEIDSE COURANT 9 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 19, rï"*APTOE Delft belooft dit keer nog interessanter en nog afwisselen der te worden, zo zei de algemene leider van het befaamde militaire schouwspel, dat zich elk jaar gedu rende tien dagen afspeelt in het prachtige decor van de Markt en de Nieuwe Kerk. Want Taptoe Delft viert zijn twee de lustrum en dit moet van 29 augus tus tot 7 september een extra luis terrijk feest worden. Het onderwerp, dat aan de tiende Taptoe Delft ten grondslag ligt, heeft men in twee historische feiten gevon den, n.l. ons honderdvijftigjarig Koninkrijk en onze vijftigjarige Ko ninklijke Luchtmacht. In vier scènes wil men het jaar 1813 herdenken, maar op de historische continuïteit wordt steeds de volle nadruk gelegd. Zo treden in het eerste tafreel de trompetters Huzaren no. 6 (van Boreel) in de oorspronkelijke kledij van 1813 op. maar ook het Trompetterskorps van de Cavalerie, het Fanfarecorps der Genie, het Jadhthoorncorps der Jagers, de halve maanblazers (in 1813 werd de halve maan gebruikt en nu heeft men het in strument weer in dienst gesteld), kla roenblazers en tamboers der Limburgse Jagers. Ook in de uit te voeren muziek wordt de verbinding tussen historie en heden gehandhaafd: een Marche pour le Cavalerie door Ignaz von Held, in 1615 geschreven bij het huwelijk van de latere koning Willem II met Anna Pau lowna, staat vermeld naast de moderne mars ..Fribourg" van Mantegazzi. Precies zo is het tweede tafreel gebouwd: de ..matrozen en mariniers van 's Lands Vloot" uit 1813, gestoken in de authen tieke kostuums en gewapend met saheepssabels, maar ook de Mariniers kapel der Kon Marine met tamboers en pijpers van het corps mariniers. En als symbool van de eenheid van ons ko ninkrijk zullen 4e mariniers de vlaggen van Nederland. Suriname en de Antillen, alsook de vlaggen van de elf provincies overdragen aan vertegenwoordigers van onze gehele strijdmacht. Tot slot zal deze herdenking een hoog- Rnssiseh officier, een Nederlands offi- tepunt vinden In de ontvangst van Koning Willem I, die begeleid door een cier en een burger, allen te paard geze ten, zyn intrede zal doen binnen de veste van de stad Delft. Dan volgt een heel spectaculair défilé, waarin o.a. le zien zullen zün de 18' muzikanten van de Deiftsc SchutterU, nog gekleed In de Franse uniformen maar met de oranje kokarde op de sjako. Natuurlijk wordt hier bijpassende muziek uitgevoerd, als marsen van Meder (ong 1800). Bij de zeven tamboercorpsen, die dit historische gedeelte verschijnen, zal men voor het eerst het tamboercorp: van het Regiment Van Heutz in de uni formen van de K.N.I.L. beleven en spe ciaal voor dit tamboergedeelte zijn dr marsen gecomponeerd, waaronder Delft; Glorie van J H. Jansen cn de Tweede Lustrummars van J. W. Verheijen en M Schneider! De luchtmacht neemt een geheel af zonderlijk gedeelte van de show voor zür rekening, ter ere van het vijftigjarig be staan en alle luchtmachtonderdclcn den gepresenteerd. Natuurlijk zal het beroemde demonstraticpeloton niet ont breken. En dan komt de eigenlijke taptoe: de vier harmonie-orkesten musiceren ge zamenlijk en daarna verschijnen alle deelnemende corpsen en historische groepen: een grootse finale dus, die altijd het hoogtepunt vindt in het zingen ons Wilhelmus. Met trommen en trompetten 'aar er te nop meer te beleven! Ter ge. ntheid van dc tiende Taptoe Delft men van 4 augustus tot 16 septem- in het Prinsenhof een kostelijke ten toonstelling zien„Met Trommen en Trompetten." Zij wil een beeld geven de ontwikkeling der militaire muziek al zijn instrumenten vanaf 1600. En daarbij staan ook uniformen, die ge- dragen werden of nog worden gedragen doQr de muziekkorpsen van de verschil- lend wapens. Schilderijen en prenten >g een verduidelijking van de functie, die de militaire muziek ver- •- Wij komen later uitgebreid op collectie, waarvoor binnen- en bui- tenlandse musea en archieven prachtig materiaal afstonden, terug. Maar wij willen wel iedereen, die zich interesseert t'oor de ontwikkeling van het blaasinstrument en van de blaasmu ziek aanraden, deze expositie te be zoeken. Er zijn ongelooflijk mooie, maar ook heel grappige exemplaren te zien, en men kan zelfs meemaken, hoe een trompet in elkaar „gebouwd" wordt. De drie poppen aan het begin van de ten toonstelling, de kurassier, de marinier en de marketenster, voorzien van het vaatje jenever, zullen u vriendelijk ontvangen. Expeditiemisère in Amsterdam opgeheven Nadat er ongeveer een etmaal zekerheid was geweest over 't verv van stukgoederen van Amsterdam naar de provincie is gisteravond ten slotte een oplossing bereikt, zodat het vervoer vanuit het bekende bodecen trum in de hoofdstad weer zonder moeilijkheden kan plaatsvinden Tus sen de stichting Bodehuizen en de commissie lange lijndiensten is name lijk gisteravond een voorlopig bestand gesloten over de tarieven van het stukgoederenvervoer. Beide partijen hebben arbitrage aanvaard. De tarievenoorlog was ontstaan omdat een aantal grote Amsterdamse expedi teurs meende aanspraak te kunnen ma ken op een verhoging van hun tarieven. Besprekingen tussen de stichting Bode. huizen en de expediteurs leidden niet tot overeenstemming. Daar de bodehuizen het nieuwe tarief niet wensten te be talen, weigerden de expediteurs het ver- De expediteurs zUn namelijk van me ning dat geen rekening wordt gehoudt-n met de loonstijging in hun branche die temeer invloed heeft, daar het stukgoe derenvervoer zeer loonintensief is. Dank zij extra inspanningen van het Bodecentrum in Amsterdam heeft men in de kritieke periode toch nog de meeste aangeboden stukgoederen weg kunnen Nu een voorlopig compromis is be reikt schijnen de moeilijkheden in de hoofdstad tot het verleden te behoren. De tussentijdse regeling kon ontstaan doordat beide partijen concessies deden. Het advies van deskundigen (arbitrage) dat binnenkort wordt uitgebracht, zal voor beide partijen bindend zijn. 29 augustus t/m 7 september (behalve zondag 1 september) Aanvang 21 uur Kaartverkoop bij de V.V.V.'ste Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) en Delft. Bestelkaarten bij alle V.V.V.'s. Prijzen: f. 1.50, f. 2.25, f. 3.-, f. 3.75, f. 4.75, f. 6.75 en f. 8.75. (Van een onzer verslaggevers) TN het hartje van Hamburg hangt sinds twee dagen een Friese staartklok Op zichzelf hoeft dat niet bijzonder te zijn, w ant deze vermaarde uur werken hebben hun weg wel meer naar het buitenland gevonden. De klok is mooi, maar neemt vergeleken met andere exemplaren geen opvallende plaats in. En toch is dat uurwerk in Hamburg sedert donderdag door dui zenden bewonderd. De staartklok trekt namelijk wel de aandacht op de Hollandse inzending van de bloemenexpositie, die tot en met vandaag op de Internationale Gartenbau Ausstellung (I G A-internationale tuinbouw tentoonstelling) wordt gehouden. Wat de Floriade enkele jaren terug voor Nederland en speciaal voor Rot. terdam betekende, is de l.G.A. (van 16 april tot 13 oktober) voor West-Duitstand en in het bijzonder voor Hamburg. De -bloemententoonstelling wordt ge houden ter gelegenheid van het wereld congres van Fleurop-Interflora, een bloe. mistenorganisatie. waarvan meer dan honderd landen lid zUn. Sprookjestuin De Nederlandse bloemisten gaven hun gezamenlijke inzending het motto: ..Nederland, land van water" (Nieder- lande. der Boden ist Wasser), welke typering in het ontwerp, van de Rot terdamse architect Willem van der Neut. zeer duidelijk tot uitdrukking is gebracht. Boven een ln voortdurende beweging gefotografeerd schip was Libanees Tegen de Holland-Amerika Lijn of klaard had dat een schip van de andere maatschappijen met schepen, die ervan verdacht worden Cubaanse havens te hebben aangedaan zullen geen „overhaaste maatregelen" wor den getroffen als er geen onweerleg bare bewijzen zijn. Dit heeft woordvoerder van de Amerikaanse bond van havenarbeiders gisteren gezegd naar aanleiding van een be schuldiging van de voorzitter van deze bond, Joseph Curran, die ver- Uit het Instrumentenmu seum van het Conservatorium te Brussel zijn op de tentoonr stelling Met Trommen en Trompetten o.m. twee saxo foons te zien, de oudste instru menten, die Sax bouwde. Turkse muziek is onafschei delijk van de militaire muziek geworden. De tweede foto toont de eerste schellenboom van de LMK uit 1829, die de musicoloog W. G. Gilbert vast houdt. Daarbij ziet men het uniform van de tambour- maitre uit die dagen. de haven van gefoto- H.-A.L. op 3 juli Havanna door zijn grafeerd. Zijn beschuldiging is door de Ne derlandse scheepvaartmaatschappij verworpen. Volgens de HAL. staat op de (kleuren-) foto de Libanese vrachtvaarder Anthas, die op 29 juni Havanna binnenliep. Volgens Curran waren de kleuren van de banden om de schoorsteen die van een H.AL.-schip. Op de foto waren echter ook de „Anbh" zichtbaar, aldus de woordvoerder. HU zei dat de bonden van zeevaren den en havenarbeiders gisteren een ver gadering zouden houden ter bespreking van een actieprogramma tegen dc maat schappijen van schepen die nog steeds op Cubaanse havens varen Dit program ma zou niet aandringen op overhaaste daden tegen een maatschappij. Ate er al sprake van actie is dan zal dit gebeuren duidelijk vaststaat dat een be paalde scheepvaartmaatschappij verant woordelijk is aldus de woordvoerder. Hij voegde daaraan toe niet te kunnen zeg gen wat in deze H.A.L.-kwestie zal ge beuren. Geen herkeuring voor sollicitanten rijkspolitie Waarom heeft een sollicitant naar •en betrekking bij het geüniformeerd personeel van de rijkspolitie geen recht op een herkeuring, als hij op grond van een geneeskundig onderzoek niet ge schikt is verklaard? Daarop komen de vragen neer. die het Tweede-Kamerlid drs. H. M. Franssen (soc.). de ministers van binnenlandse zaken en van justitie heeft gesteld. Hij vraagt of het juist is. dat het recht op een herkeuring volgens het algemeen rijksambtenarenreglement niet aan sol licitanten dij de rijkspolitie toekomt. Als dat zo is. wil de heer Franssen we ten of hierover ergens anders misschien iets is geregeld. Is dit ook niet het ge val. dan^wil de heer Franssen worden geïnformeerd over dc redenen van dit verschil in behandeling. Ook vraagt hij de ministers dan de noodzaak aan te geven om deze discriminatie te hand gehouden oppervlak verheffen zich ta bleaus, waarop elke dag andere bloem stukken prijken, als symbolen van de kleurige facetten van het leven. Uit het golvend watervlak, mogelijk dank zij het Waterloopkundig Instituut van de Technische Hogeschool te Delft, rijst een muur op, tegen welke tot uitdrukking te gebracht, dat de huidige Nederlandse levensopvattingen op traditie gebaseerd zyn. De Friese staartklok moet daar een bewUs van zijn.. Elk deelnemend land aan de expo sitie. die tot titel draagt „Symfonie van Geur en Kleur", heeft een karakteristiek stuk gemaakt. De grote hal ziet er als een sprookjestuin uit. De talloze bezoe kers hebben de Nederlandse inzending met hun belangstelling zeker niet tekort gedaan, integendeel, „ons hoekje" oogstte veel bewondering, die dikwUls benadrukt werd met het fotograferen van „Nieder- lande, der Boden ist Wasser". Compensatie Voorts hebben bloembindërs uit .talrijke (aQ.dengisteren een wedstrijd gehouden. De Westduitse en Franse binders waren voor ons gevoel su perieur op het onderdeel compositie. „Toppers" vonden we het Franse werk „Le mariage", het Duitse „My fair Lady" en de Oostenrijkse bij drage „Ein Leben in Biedermeier' Nederland was hier jammer genoeg niet vertegenwoordig, maar daar bood de inzending voor „Symfonie van Geur en Kleur" dan ruimschoots compensatie voor. Onder leiding van de Leeuwardense bloemist Joh. G. Drijver heeft ons land laten zien, dat de bloemsierkunst hier op een hoog peil staat. KOORDWIJK Museum Oud-Noordwijk •an het Genootschap ingericht en wordt m twee uur geopend. zijn 's middags va avonds van acht tot Auto op muur Een militair, die een bezoek bracht aan de badplaats, toefde daar lang, zodat het er naar uitzag, dat hij niet op tijd binnen zou zijn. Met een maximum aan P.K's stoof hij met zijn wagen in de richting van zijn kampement. Zijn wagen begon te slippen op de Beeklaan en met een daverende klap kwam hij boven op een muurtje terecht. De brokken vielen nog mee, terwijl de bestuurder er vrijwel zonder letsel af- Schatgravers voor De Sint Vincentius-vereniging te Leiden houdt dinsdag op het strand ussen Pa- lacehoel en Huis er Duin voor de 12de maal een schatgraverij. De hoofdprijs is, naar traditie, een kist met honderd zil veren guldens. De schatgraverij begint om half drie. Om vier uur worden de prijzen, die nog niet zijn opgegraven verloot Fruitdiefjcs betrapt Een groenten- cn fruitgrossier te Noordwijk miste de laatste tijd herhaal delijk fruit en dranken uit zijn pakhuis. Gisteravond zag hij, dat een drietal jon gens in de leeftijd van ongeveer 13 jaar uit de opslagplaats vluchtte. In samen werking met de politie gelukte het een der knapen te vangen. Hij be kende met zijn vriendjes driehoekjes met limonade te hebben weggenomen. In hoeverre elk der jongelui debet is aan de diefstallen van fruit en fris dranken wordt nog uitgezocht BENTHUIZEN Burgerlijke stand Ondertrouwd: L. v. d. Dool, 62 jr te Middelburg, en N. v. d. Bijl, 57 jr. Politie arresteerde vreemde snoeshaan i de sur- Gebouw voor K. en W. te Den Haag gistermorgen vijf bontjassen, ar voor het grijpen, drie Persia ners en de twee Nertz- mer mantels vertegenwoordigden een waarde van ruim 15000 gulden. Een 9-jarige schooljongen, die met zijn vriendjes verstoppertje speelde, vond de mantels. Hij bleef even bedrem meld staan kijken. Toen kwam een var de werksters van een fotohandel e* bij, die vanuit het raam de jongen en de mantels had gezien. De mantels bleken afkomstig van eer inbraak bü Pelgroot, Pletterijenfabriek Groothandel in vellen aan de Zwarte- Eén van de trekpleisters op de internationale tuinbouw tentoonstelling té lihmburg is de apotihekerstuin. In zeven hofjes bloeien vijftig soorten kruidenplanten. De hofjes heb ben een idyllisch karakter en het ruikt er heerlijk. moet de inbraak zijn ge pleegd. De inbreker is naar schatting, niet langer dan drie, vier of vijf minuten aan het werk geweest Met een grote straatkei werd een van de grote spiegelruiten van de showroom ingegooid. De inbreker is door het gat naar binnen gestapt. Aan de scherven van de ruit kleefde vanmorgen bloed, dus de man heeft zich verwond. Uit de rekken nam de inbreker jassen weg. Er wordt nog geïnventariseerd en het is nog niet zeker of met de vUf gevonden jassen de hele buit terecht is. Geen smaak De inbreker is geen man van smaak geweest. Uit de voorraad van 2500 man tels was het misschien moeilijk kiezen, i maar dat is voor een goed vakman geen excuus om nertzmantels van twintig-1 duizend gulden te laten hangen. „Een amateur." concludeerden dan ook de drie rechercheurs, die twintig minuten na de inbraak de vingerafdrukken von- den op het gebroken glas van de ven sterruit en óp de straatkei. „De buit of een deel van de butt mag dan terecht zijn", vertelde firmant J. Becker, „het te toch een vervelende geschiedenis, want de voering van de mantels te iets beschadigd door scherpe glasranden en niets gaat mijn zaak uit dan absoluut puntgaaf en u begrijpt Blij is firmant Becker, dat de inbreker niet is doorgedrongen tot de kluizen, waar ook honderden kostbare jassen hangen. In de nacht van 20 op 21 oktober van het vorig jaar hebben twee inbrekers ook al een deel van de altijd aanwezige voor raad van twee miljoen aan bont gesto len. Toen werd voor dertigduizend gul den ontvreemd. Bij verkoop van een deel de buit in Utrecht werd een van de inbrekers later ingerekend. Ook kon de politie de heler anhouden. Voorts werd der Dritte im Bunde" in de cel gesloten Het drietal zit nog in de gevangenis. Een verdachte De politie heeft vanmorgen om half •s iemand aangehouden die deze in braak gepleegd kan hebben. De ver dachte is de 37-jarige T. G. V. van be roep orthopedisch bandagist. De voetver- band-deskundige heeft lange vingers, want bij zijn aanhouding had hij de zak ken vol gouden sierraden, ook al afkom stig van diefstallen die deze nacht zijn gepleegd. V. kwam gisteren bij de International Club, een nachtgelegenheid de Kneuterdijk. Hij verkeerde enigs zins onder invloed van drank. De man stond op te scheppen tegen de portier. .Ik heb wel een goed glas verdiend, want ik heb er al een paar mooie kraken op zitten vannacht", pochte hij. ,,'t Kan wel waar zijn", dacht de portier, die een mensenkenner is. De portier belde de po litie en de politie nam de klant mee. Kostbaarheden Op het bureau werd het doopceel van verdachte gelicht De man bleek een vreemde snoeshaan met heel wat schul den. maar dat is nog geen wettig bewijs. Wel moeilijk werd het voor de Leidenaar toen in zijn zakken kostbaarheden wer den gevonden, die ook al vannacht ble ken verdwenen te zijn. De twee gouden ringen, de gouden broche en een kost baar hangertje dat de man op tafel leg de, horen thuis in een juwelierszaak in de Hoogstraat. Vannacht ging daar een steen door de ruit Er kwamen nog tien gouden ringen tevoorschijn, met armban den. en oorclips. Deze kostbare zaken zijn afkomstig uit een winkel in luxe ar tikelen in de Vencstraat. Ook daar ging

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9