„Leidse" tuinderijen in Woubrugge voldoen goed van het draaiboek Alpheus oudste houtzagerij en -handel tachtig jaar (Advertentie) Fa H. L. VAN KAMPENHOUT Zn Tussen de bladzijden NIEUWE LEIDSE COURANT 4 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1963 Hoe Leiden spaarde In juli werd bij de Leidsche Spaar bank ingelegd f 2.717 886,— en terugbe taald f 2.640.357.39. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 437 en het aantal afbetaalde boekjes 260, Op 6.294 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 172.412,— bijge schreven. j Er werden 1.294 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 42.867.95. Het tegoed der 54052 inleggers be droeg aan het einde van de maand f 54.920.739.87. Geslaagd Onze stadgnote mej. M. A. Th. Pad denburg behaalde te Amsterdam de akte Engels L.O. T~\E woningbouw en alle daarbij behorende voorzieningen in dorpen en steden gaan ook in dit opzicht met moeiten gepaard, dat mensen van hun land worden verdreven. Niet alleen volkstuln- ders, wier bezigheid meer als een vorm van recreatie kan worden gezien, maar ook tuinders en Th. J. van der HEIJDEN lid van de NederL Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a. Lelden Telefoon 23406 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Den Haag, Openluchttheater Zui derpark. 2 uur: Gezelschap Eddie de Valk ,.De avonturen van Pipo, de cir cusclown." IXea Haag. Kurzaal, B.15iuur, ResL denCie Orkest o.l.v. Seiji Ozawa m.m.v. Alexei Michlin. viooL Dinsdag Stadhuis, 7-8 uur: Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Den H a ag, Kurzaal, 8.15 uur: Jong Israël danst. Openluchttheater Zuiderpark. 2 uur- Gezelschap Eddie de Valk: „Alleen op de wereld." Voorburg. Vaste Burchtkerk, 8 uur: Orgelconcert Wim van der Panne. Woensdag Pieterskerk, 7.30-8 uur: Avondstilte. Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Resi dentie Orkest o.l.v. Roberto Benzi. m.m.v. Nikita Magaloff, piano. Nieuwe Kerk, Spui, 8.15 uur: Charles de Wolff, orgel Openluchttheater Zuiderpark, 2 uur: Gezelschap Carla Flink: „Circus Pep- pino." Donderdag Openluchttheater Kikkerpolder. 2.30 uur: Jeugdvakantiebezigheden, Anneke Grönloh en de Melton Brothers. Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Amu sementsprogramma voor tieners. Openluchttheater Zuiderpark. 2 uur: Roberti's jeugdtoneel: ..Tom Poes en Ollie B. Bommel en het mysterie van de wondervloeistof". Vrijdag Den Haag, Kurzaal, 3.15 uur: Resi dentie Orkest o.l.v. Roberti Benzi mjn.v. Nikita Magaloff, piano. Openluchttheater Zuiderpark, 2 uur: Toneelgroep Spelenderwijs: „Ivanhoe". Zaterdag Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Hoofdstad Operette met „In einer klei nen Konditorei." Dagelijks DEN HAAG. Kurhaus Paviljoen. 8.15 uur: Toon Hermans One Man Show (heb. donderdag). Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): De vam pier van Parijs (18 jaar): donderdag: Alle zonden dezer wereld (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): 55 dagen in Peking (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Aeneas (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Pépé (alle leeftijden): donderdag: Laurel en Hardy als struikrovers (a.l.) Studio (10.30 uur 'smorgens): Sjors en Sjimmle op het pirateneiland (alle leef tijden): 2.30, 7 en 9.15 uur: Mijn beste vijand (alle leeftijden). Trianon (2en 8 uur): West Side Story (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, aquarellen en tekeningen ui'. 19de en 20ste eeuw, verzameling Pau) Brandt, Amsterdam (tot 29 augustus). Rijksmuseum van Oudheden, Het dier als motief In de antieke kunst (t/m 25 augustus) Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op Trek' expositie van nomaden, trekken en kamperen (tot 6 oktober) Leeszaal en oibiiotnees rc-ovena. Öree straat 27, maandag en voensdag van i tot 580 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var 1 tot 580 uur; vrijdag van 10 tot 580 er van 7 tot 9 uur: zaterdag van 10580 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en BlbUo theck Reuvens. Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 580 uur, woen» dag en zaterdag v*d 12 tol 4.30 uur er vrijdag (speciaal /oor de grotere jeugd van 580 tot 880 uur 's avonds. Verdrevenen vonden rust en uitzicht Volop plezier in Tour der V.N. De Tour der Verenigde Naties ver loopt nog steeds uitstekend. Drie Utrechtse knapen die aanvankelijk naar huls wilden omdat er te weinig werd geraced., zijn toch maar op hun schre den teruggekeerd. Wel is een Leidse jongen huiswaarts gegaan, omdat hij an ders niet aan zijn vakantie-afspraken kon voldoen. In Rotterdam slaagden acht ren erin een strafschop van Coen Moulijnte stoppen. Coen was vergezeld van Beertje Kreijermaat, die ook grif handtekenin gen uitdeelde. Tourdokter Van Vooren en zijn assis tent Chris Lindenhof hebben druk werk met het uitdelen van zonnebrandolie. De jongens zijn al heerlijk bruin. Appie Wassenaar, die voor het Amers- foortse Dierenpark rijdt, heeft de gele trui veroverd. Hij wachtte de overwin- ningskus op zijn vuile wangen niet af. maar was het lieve meisje voor. Nat Rotterdam komt de langste etappe I naar Den Bosch, waar de renners wor- den ontvangen door de burgemeester. boeren wier land eenvoudig hun bestaan is. Het is vaak een lang durige geschiedenis, voor hen een aanvaardbare oplossing te vin den. Enkele jaren geleden heeft de Leidse veiling beslag weten te leggen op een stuk grond in Wou brugge, waar nu tien tuinders, af komstig uit verschillende plaat seneen nieuw bestaan hebben opgebouwd. Van dit initiatief hebben het veilingbestuur en de tuinders zelf allerminst spijt. In tweeërlei opzicht zitten zij daar goed: er is uit deze grond voldoende te halen en voor stads uitbreiding of iets dergelijks be hoeven zij niet meer beducht te zijn- Dezer dagen troffen wij in dit nieuwe ..glasdistrict" de heer H. de Lange aan. Hij woont nog steeds in Delft; een zoon bewoont het nieuwe huis op de tuin. Resultaten niet slecht rp/J ZATEN daar erg moeilijk. Dertien tuindersbedrijverx moesten in Rijswijk wórden opge ruimd. De laatste ~es jaar gold er een bouwverhod, zodat, er in Aet bedrijf geen perspectief meer zat. En toen kwam die advertentie van de Leidse veiling. We konden nieu we grond kopen. In 19611962 zijn we hier begonnen. En de resultaten zijn niet slecht. Het is hier goede teelgrond, maar je moet de grond flink voeren. Rotte mest moet je vooral gebruiken. De grond ligt goed uit het water en de watertoe voer voor besproeiing mag er ook zijn". Er is in dit in totaal 1.3 ha grote gebied uitsluitend staand glas. De heer De Lange rekende uit dat er al ongeveer 15.000 ramen zijn. Men legt zich toe op de teelt van kom kommers en tomaten. Twee be drijven specialiseren zich in de bloementeelt, voornamelijk anjers. Het is mogelijk, dat de bloemen teelt, als tussenteelt in de winter, zich nog zal uitbreiden. deze week heel Voor- schoten het paardenmarkt- feest vierde, trof ik timmerman J. C. van Damme (46) rustig thuis met zijn zwartharige Zeeuwse vrouw in hun woning Bethlehemstraat 19. Het grootste deel van de vakantie zat er op en de heer Van Damme was een konijnenhok aan het vertimme ren in de tuin. „Och," zei hij, „die paardenmarkt doet ons Zeeuwen niets, al wonen we nu al weer twaalf jaar hier. Maar als je zo als wij in Terneuzen hebt ge woond, trekt de scheepvaart je Daarna zei timmerman Van Damme een heel tijdje niets meer. 't Is geen drukke prater, in tegenstelling tot zijn gezellig babbelende vrouw. Maar door die weinige woorden was ik toch waar ik wezen wilde. Iemand had me namelijk verteld, dat timmer man Van Damme zijn vrije tijd onder meer vult met het bouwen van miniatuur schepen. In de ka mer zag ik in een vitrine op het boekenkastje het bewijs van die mededeling: een op schaal 1:200 tot in de kleinste details nage maakte Willem Ruys met daar vóór in de kleurigste stopverf- golven de zeesleper Zwarte Zee, die tegenwoordig Ierse Zee heet. „VROEGER zelf gevaren, me neer," antwoordde de heer Van Damme op mijn vraag waar hij het idee en het geduld vandaan Met een grenzeloos gevoel voor nauwkeurigheid bouwde de heer J. 6. van Damme in Voorschoten op schaal 1200 de Willem Ruys tot in de kleinste details na; hij deed er 1800 uur over. Toen de echte Willem Ruys eens in Rotterdam lag, liet de heer Van Damme de kapitein een miniatuursioepje zien, bestemd voor „zijn" Willem Ruys. De kapitein was er zo van onder de indruk, dat de heer Van Damme de grote Willem Ruys van boven tot onderen mocht bezichtigen. haalde om vier jaar lang, of, om het in uren uit te drukken: 1800 uren met zo'n miniatuur schip bezig te zijn. „De zee met alles wat daarbij hoort, laat je dan niet meer los." ,,'t Zit bij jou trouwens in de familie," zo vulde mevrouw Van Damme haar man aan. En daar na iets minder enthousiast: „Hij wil er weer aan één beginnen maar je hebt er zoveel rommel van iedere avond. Al dat solde ren en zo Maar er bleek toch een directe aanleiding te zijn geweest voor het bouwen van de miniatuur „Willem Ruys". De heer Van Damme zag eens in een etalage van een reisbureau in Leiden een nagemaakte Willem Ruys staan en dat vond hij maar niks. „Er zat geen leven in; de romp was gewoon uit blik geperst en het was een lomp geval. Dat kan ik beter, dacht ik toen." \LS u het mij vraagt, is dat geen zelfoverschatting ge weest. Met een ongelofelijk ge voel voor nauwkeurigheid heeft timmerman Van Damme zijn Willem Ruys gebouwd. Allerhan de materialen heeft hij daarbij gebruikt met een totale waarde van nog geen f 50Zelfs de treetjes van de ladder langs de voormast kunt u na gaan tellen. Er zijn onderdelen bij, waarvan het maken zo ingewikkeld en pietepeuterig was, dat de heer Van Damme nu zelf niet meer weet hoe hij het deed. ,,'k Heb steeds net zo lang ge- prakkizeerd totdat ik een oplos sing wist. Soms had ik tijden, dat ik de boot in geen zes weken aankeek maar u ziet het, hij is toch klaargekomen, 'k Heb nog wel meer hobby's. Zo schilder ik veel. Die schilderijen daar zijn ook van mij. Maar toch loo weer over een boot te pieke Ja, 't zit er echt wel in, da weer aan een boot begin," ze heer Van Damme nog eens een schuin oogje naar zijn De vampier van Parijs CASINO Een oude hertogin wil haar jeugd terughebben en dat blijkt dan ten koste te moeten gaan van jonge meisjes, die er haar leven voor moeten laten. Wie met deze wetenschap In het achterhoofd wil gaan griezelen, moet het zelf maar weten. Bepaald verheffend kunnen wij een wanprodukt als „De vampier van Parijs" beslist niet noemen! (Griezelige abnormaliteiten), Aeneas Na de val van Trojc trekken de man nen en vrouwen, die zijn ontkomen, vele jaren onder leiding van de dappere Aeneas van land tot land op zoek naar een geschikte nieuwe woonplaats. Zij denken deze te hebben gevonden in Italië maar dat blijkt minder eenvoudig te zijn dan het leek. Er moet voor worden gevochten en dit karwei wordt ten slotte helemaal alleen opgeknapt door Aeneas, die na een langdurige strijd de overwinning weet te behalen voor de Trojanen. (Trojaans krijgsgewoel). Pépé REX De Mexicaanse komiek Can- tinflas, welbekend uit de Reis om de Wereld in tachtig dagen, speelt op voor treffelijke wijze de enige rol die de moei te waard is: die van Pépé. Deze arme Mexicaan gaat naar Hollywood omdat zijn paard door filmkoningen is opge kocht. Van de harde business-wereld snapt hij niet veel. wat hem niet belet om een verlopen regiseur aan geld te nelpen voor een film. Verder dient nog te worden vermeld veel van de kleinere rollen door pro minente filmfiguren wordt bezet: Bing Crosby. Frank Sinatra, Janet Leigh Kim Novak en vele anderen. Een aardig vakantiefilm. (Leuk.) West Side Story TRIANON De opnieuw geprolon geerde film ..West Side-Story" is zo veelzijdig als het leven in Manhattan zelf. Van welk standpunt men deze film ook bekijkt, altijd blijkt het een film te zijn, die zichzelf overtreft. Mijn beste vijand STUDIO In de film „Mijn beste1 vijand" is Danny Kaye op zijn grootst.. Deze voortreffelijke komiek stelt in de ernstige rol die hij hier vervult al zijn vroegere vertolkingen in de schaduw. Danny Kaye geeft zo ontroerend en zo diepmenselijk gestalte aan de voor de Duitsers op de vlucht zijnde Jood Jaco- bowski. dat het niet anders kan of hij heeft deze - rol met zijn hart gespeeld. Wat Kaye nu laat zien, laat zich niet beschrijven Men moet zien, hoe hartver- overend hij optreedt als de geslagene en getrapte, die toch altijd weer op veert. nimmer bij de pakken neerzit, in de neteligste situaties zijn gevoel voor humor behoudt en vaak juist door zijn onhandigheid degenen die zich sluw wa nen, te slim af is. Danny Kaye richt een monument op voor het Joodse volk, welks karakter hij zo treffend typeert. 's Morgens om half elf (behalve op zondag) draait de jeugdfilm Sjors en Sjimmy op het pirateneiland. (Groots.) 55 dagen in Peking LIDO Samuel Bronston (El Cid) heeft opnieuw voor een kolossale mon- sterproduktie gezorgd: „55 dagen m Peking", gewijd aan de bloedige Boxer opstand in 1900, waarbij 5 dagen lang de buitenlandse diplomaten in de diplo matenwijk door honderden bloeddorstige Boxers werd belegerd. Zelf hadden zij de beschikking over een legertje samen gesteld uit groepjes soldaten van ver schillende nationaliteit: Amerikanen. Engelsen. Fransen, Duitsers, Russen. Italianen en Japanners. Van deze boeiende geschiedenis heeft Nicholas Ray een in Spanje opgenomen filmwerk gemaakt. De film is het aan kijken waard vanwege het grandioze decor, dat het toenmalige Peking uit beeld. Door het beeld van de opstand heen is een verhaal geweven, dat totaal niets om het lijf heeft. Charlton Heston is er de grote man in. „55 Dagen in Peking" (geprolongeerd) is een schouwspel waarin decors en kostuums tot in de puntjes verzorgd zijn (kosten nog moeiten gespaard). Daarom is het onbegrijpelijk, dat voor de rolbezetting van de voornaamste twee Chinezen Prins Tuan en generaal Jung-Lu twee niet-Chinezen zijn geko zen. Evenzo had de Chinese keizerin best een echt Chinese dame kunnen zijn. Wie afziet van wat slordigheden en het meer dan onbenullige verhaal, een liefhebber is van groot opgezette massa scènes en niet walgt van enorme massa gevechten, heeft hier een kijkspel van zijn gading. (Massaal kijkspel) Iln het Woubrugse land strekt zich tegenover de begraafplaats het nieuweglasdistriet uit, een het nieuwe glasdistrict uit, een Tien tuinders, van wie verschei- denen door de expansie van dorp en stad van hun land waren ver dreven, hebben hier een nieuw bestaan opgebouwd. TTR WORDT in de Woubrugse tuinderijen hard gewerkt. Werktijden van 4 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds uiteraard met de nodige tussenpozen zijn niet abnormaal. De produkten, die er alle goed bij staan, vragen voortdurende aandacht. .Het meest boeit mij hun groei", antwoordde de heer De Lange, toen wij hem vroegen wat hem nu al zoveel jaren aan dit vak heeft gebonden. „Je leeft als het ware met je produkten mee. Als dat niet het geval was, zou je ook moeilijk over tegenslagen als misoogst en dergelijke kunnen heenkomen.'' Zonder liefde voor het vak heb je het lef niet de zaak na een-strop weer op te vatten. En ik kan u ge rust zeggen, dat een tuinder soms vele stroppen heeft te incasseren, ofschoon het staande glas het risico wel veel minder heeft gemaakt. Maar de investering van staand glas is hoog". Lopend over de terreinen en door de hete kassen hebben wij duidelijk kunnen merken, dat hier een aantal tuinders is samenge bracht dat in het algemeen tevre den is over de gang van zaken. Zij voelen zich hier wel op hun plaats, al wonen ze er nog niet allemaal. De komkommermalaise van dit ogenblik doet aan dit oordeel we zenlijk niets af. Als een bedrijf economisch gezond is, is het ook in staat tegenslagen te neutraliseren. En de bedrijven in Woubrugge zijn dat. Dank zij goed samenspel en aanhoudende zorg. Tuinder De Lange bij zijn gewas in de hitte van een zijner kassen. LEIDERDORP TTET IS dit jaar tachtig jaar geleden, ■*"®*dat de heer Jacob Spreij in de Hoorn te Alphen aan den Rijn tussen Rijn en dijk enkele- la-ge loodsen kocht en daar bij de eerste houtzaagmolen bouwde. De eerste generatiein Alphens hout handel vervoerde de afgewerkte en voor de bouw klaargemaakte houtsoorten per trekschuit door de Oude Rijn. Het aan tal afnemers was in die eerste jaren uiterst beperkt Dit groeide echter steeds. Er werd lange tijd ook in dit bedrijf tot zaterdagavond laat gewerkt. Heel lang bleef ook de gewoonte bestaan het verkochte hout eenmaal per jaar af te het bedrijf tussen de rijksweg en de Oude Rijn staan. De snelle ontwikkeling van de techniek stelde ook aan dit oude be* drijf hoge eisen. Het is -te prijzen, dat men deze evolutie voorbeeldig heeft kunnen bijhouden. In de kring van het personeel en van de klanten heerst een tevreden geest. Er is in die tach tig jaar zowel door de oprichter en diens zonen als door de medewerkers hard gewerkt om de plaats van dit bedrijf te consolideren. HILLEGOM Raadsagenda De gemeenteraad is bijeengeroepen voor donderdag 8 augustus, om 8 uur. De agenda bevat de volgende punten: j Vaststelling uitgaven openbare lagere school over 1962 en het tijdvak 1958-11962; vaststelling verordening bureau-uren ambtenaar van de burgerlijke stand; re geling werkzaamheden burgerlijke stand; I verhoging subsidie kraaimcentrum Wh- 1 Gele -Kruis; verlaging vermakelijkheids- i belasting bioscoop van 20 pet op 15 pet; straatnamen in „Elsbroek-Zuid I"; rege ling van schade met pachters van grond aan de Loosterweg; aankoop van 3 per- celen grond aan de Vosselaan in „Meer j en Dorp Hl"; aankoop van woning Van i den Edelaan 69: verkoop van grond in „Treslong" aan M. J. C. de Walie; ver huur tennisbanen; verhuur grond aan de Haven aan W. C. van den Akker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4