Uw probleem is het onze Concilie waarschuwing voor protestanten Een kanttekening Jeugdconferentie is voor contact Oost-West R.k. pluim op hoed van Unie Geref. kerk van Sittard tot de grond afgebrand Een woord voor vandaag Christelijke esperantisten vergaderden in Graz Felle joodse aanval op zending in Israel 4 2 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1%3 TWEE BELANGRIJKE WENSEN Het bestuur van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid en de Elektrotechnische Industrie heeft onlangs als zijn mening te kennen gegeven, dat voor alle werknemers in deze bedrijfstak gestreefd moet worden naar invoering van een maandelijkse uitbetaling van het loon. En mèt de afschaffing van het weekloon zouden dan tevens de tariefsyste men moeten verdwijnen, omdat volgens de bond is aangetoond, dat het sti mulerend effect van het werken-op-tarief sterk is overschat, ja, zelfs vaak remmend werkt op de produktiviteit. De beide wensen van deze grote vakbond zijn van ingrijpende aard. Zij zijn niet in een handomdraai te verwezenlijken. Dit geldt vooral voor een even tueel afstappen van de talrijke systemen van prestatiebeloning, daar die doorgaans een wezenlijk bestanddeel vormen van het ondernemingsbeleid. De reden, waarom de A.N.B.M. een eind wil maken aan de tariefsystemen, lijkt ons ietwat gezocht, ook al is de aangevoerde argumentatie misschien volkomen juist. De twee verlangens moeten gezien worden tegen de achter grond van een ontwikkeling, die van grote betekenis is voor de toekomstige arbeidsverhoudingen in ons land en waarvan bijv. ook het streven naar; medezeggenschap een symptoom is. Naarmate de werknemers in betere materiële omstandigheden komen te ver keren en naarmate zij zich door een reeks van sociale voorzieningen veili ger en beschermder weten, zullen zij onafhankelijker en bewuster streven naar het opruimen van een aantal „standsverschillen", die hen naar hun gevoel aantasten in hun wezenlijke waarde als onmisbare, menselijke schakel in het bedrijfsgebeuren. Eén van deze gevoels-verschillen ligt in de uitbe taling van maandlonen en weeklonen. Ook het groeiend verzet tegen het werken-op-tarief is tegen deze achter grond verklaarbaar. De werknemer begint in dit „jagen tegen de klok" ter- wille van een hogere beloning een moderne vorm van slavernij te zien, waardoor hij zich in zijn waarde als mens en als werknemer voelt aange tast. Zo gezien kunnen we voor de wensen van de A.N.B.M. veel waardering hebben. Zij bewijzen, dat de werknemer van deze tijd bewust een plaats wil bezetten, waarop hij volwaardig, als mens en als ondergeschikte, de hem toegevallen taak kan vervullen. Dit bewustzijn, mits met medewerking van de vakbeweging in goede banen geleid, kan voor het bedrijfsleven onschatbare winsten opleveren. In het Anne Frank-huis De gisteren beëindigde eerste internationale jeugdconferentie in het Anne Frank-huis te Amster dam, waaraan 34 jongeren van 17 tot 27 jaar uit Engeland (26), Duitsland (4), Nederland (3) en België (1) hebben deelgenomen, is een groot succes geworden. „Het enthousiasme onder de deel nemers was zo groot dat we beslo ten hebben van deze internationale jeugdconferenties een traditie te maken", zei de voorzitter van de Anne Frank Stichting, rabbijn dr. J. Soetendorp, op een gistermiddag in Amsterdam gehouden persconfe rentie. Als het aan de deelnemers ze conferentie (meest studenten) ligt, wordt communistisch China bijvoorbeeld meteen tot de V.N. toegelaten. Behoef te hadden deze jongeren ook aan ge sprekken met leeftijdgenoten van ach ter het IJzeren Gordijn. De heer Otto Frank. Anne Franks vader, die een deel van de conferentie meemaakte, daarvoor minder enthousiast. ..Besef dat het moeilijk spreken is met jonge ren uit een dictatuur op een conferen tie waarop de individu zich juist kan ontplooien", waarschuwde hij. maar de 34 jongeren hebben gistermiddag Am sterdam verlaten met het vaste vo i'n samenspraak tussen Oost West te gaan propageren. ..Het w reünie, een thuiskomen in menselijke familie", oordeelde over ze conferentie de 27-jarige Joan v. Hall uit Barnsley. Engelands jongste ihgt ni( beantwoorden. ..Toen in maart enkele jongeren met het voorstel voor die con ferentie bij me kwamen, had ik er in verband met de korte tijd van voorbe reiding een hard hoofd in, maar nu moet ik erkennen dat lk me heb ver gist", zei rabbijn Soetendorp. Een kor te aankondiging in de Engelse Sunday Times leverde zoveel aanmeldingen op dat de conferentie in luttele weken kon worden georganiseerd. Thema bijeenkomst was de jeugd in anderende wereld. Het onderwerp werd belicht vanuit het standpunt van de kunst (dr. J. Soetendorp verving hier bij de zieke Pierre Janssen als inlei der), vanuit de techniek (B. Folkerts- ma) en vanuit de politiek (dr. T. C. Van Boven). Hoog peil Volgens dr. Soetendorp stonden dc dis cussies op een onvoorstelbaar hoog pen. Het was hem In de afgelopen week ui» dit Jongerencontact opnieuw duide lijk geworden dat de Jeugd van nu be hoefte heeft aan een Internationaal sa- menxija waarbij politieke en religieuze Barth ziet vernieuwing bij Rome Is er bij ons wel beweging? Hecht niet te veel waarde aan het feit dat protestantse waarne mers het concilie van Rome ,*en bijwonen, waarschuwt de be. cende Zwitserse theoloog Karl Barth. Hij doet dit in een vrij uit voerig artikel in het kwartaal blad van de Wereldraad van Ker ken ,,The Ecumenical Review." Het concilie is niet bijeengeroe pen, schrijft hij, om met ons te onderhandelen, om ons beter te. leren kennen, of ons het ware wezen van de Rooms Katholieke Kerk uit de doeken te doen. Het gaat om de vernieuwing van de ze kerk zelf. Wij mogen het feit niet over het hoofd en. schrijft hij, dat het pauselijk en conciliaire Rome zich vandaag hoofdza kelijk bezig houdt met de vernieuwing van het eigen huis. en alleen om deze reden wil zij naar ons luisteren en ons aanvaarden als gesprekspartner. Met wat weemoed ziet Karl Barth de veranderingen van de laatste jaren (Van onze kerkredactie) dat alles bij Rome nog onvolmaakt is voor ons nog vaag en dat de zaken nog wel lange tijd zullen blijven staan, ..misschien wel tot de Weder komst van Christus." Er is geen enke le reden voor wie dan ook om te dro- dat de rooms-katholieken misschien wel protestants zullen worden in onze betekenis van het woord. Opwekking Barth komt tot de conclusie dat wij protestanten een opwekking nodig heb ben. dat ons gebed voor de eenheid van de kerk losgemaakt moet worden van Maar Barth stelt daar tegenover de de bijgedachte dat de broeders die van vraag of er aan onze kant wel werke- 0ns afgescheiden leven protestants moe- lijk sprake is van beweging die niet al- ten worden in onze zin van het woord van de Reformatie en jn onze levensstijl. Wij moeten bid- erkelijk de fun-j den dat er onder ons iets gebeurt nieuwe uitstorting van de Heilige boek van de Evangelieën, dat tijdens de opening van het concilie direct binnen het gezichtsveld van de bisschoppen (en de waarnemers!) lag. meer dan noodzakelijk stuk liturgische praal Hij gaat' verder: De bijbel van Oude en Nieuwe Testament werd op merkelijk ijverig en vruchtbaar gele zen in de afgelopen tijd in clericale (en niet alleen in clericale) kringen van de Roomse Kerk Barth gebruikt niet het woord „Katholieke") We mogen niet over het hoofd zien di de roomse parochies niet alleen met meer ijver, maar ook meer se: gepreekt wordt, dan wij vroeger dachten. Op dat punt worden wij tel kens verrast bijvoorbeeld over d< dio als we deze preken vergelijken met vele protestantse. Beweging Barth wil aan dit alles niet al te veel waarde hechten, maar hij schrijft Goede reclame De Unie „Een school met de Bij bel" krijgt dezer dagen een bijzon dere pluim op de hoed gespeld door „Het Katholieke Schoolblad". In een kort hoofdartikel wordt aandacht ge schonken aan de serie propaganda- folders, die door de unie zijn samen gesteld ter voorlichting van het oude- renpubliek. Het blad schrijft: „Bijzondere propa ganda dus voor de bijzondere school van onze protestants-christelijke colle ga's. Een propaganda die ook reclame- technisch gezien goed in elkaar zit. wel ke het publiek met slechts een paar woorden duidelijk maakt, waar het om gaat." Het blad vindt vooral de raamaffiches uitstekend geschikt voor bioscooprecla me. omdat zij precies voldoen aan de opneembaarheidseis, namelijk slechts 7 tot 8 woorden bij een opvallende teke ning. Het blad schrijft ook waarom het aandacht wijst aan deze schoolreclame: Niet alleen om er onze collega's van de christelijke school mee te feliciteren, dat zij tegenover het „Onverdeeld naar de Openbare School" op de juiste wij ze hun propaganda-materiaal kunnen stellen, maar ook ter bezinning en over weging in eigen kring of ook wij niet de moderne reclamemiddelen moeten weten te hanteren. Misschien zult u zeggen: „Maar de school is toch geen handelsartikel, dat het van de reclame moet hebben?" Mogen wij daartegen over opmerken: „Vergeet u niet, dat ook de school een businessfactor kent en daarom wel degelijk ook de propa ganda nodig heeft. Let u bijvoorbeeld maar eens op hoe in nieuwe stadswij ken de ouders behoefte hebben aan ..wegwijzing naar de school van hun keu ze en-of levensbeschouwing" Raamaffiches. folders, adressenmate- Leden stonden er bij te huilen Gemeente toch al op zeer hoge lasten (Van onze kerkredactie) De tranen stroomden gistermid dag over de wangen van een aan tal ouderlingen van de gerefor- verzekerd, meerde kerk te Sittard, toen met na|c waarde. Er zal een klap plotseling het fel bran-!™*4 £^enT aanvaard waren, en die daarom terecht gewezen zouden moeten worden (in dit. het zij toegegeven, werkelijk extreem geval) vanaf de troon van Petrus, en dat op een punt waar het zich juist het meeste mee bezig heeft gehouden. Hans Küng antwoordde „En dat zal gebeuren ook." Of „dat" zal gebeu- is een vraag die we gevoeglijk ter zijde kunnen schuiven. Maar het zou wel kunnen zijn dat wij meer te Ieren hebben van de Roomse kerk dan Rome van ons. zoals wij nog altijd met veel eigengerechtigheid menen. „Gij kent immers de genade van onze Here Jezus (Christus), dat Hij om uwentwil arm is gewordenterwijl Hij rijk was, opdat gij door Zijn armoede rijk zoudt worden" (2 Co- rinthe 8:9). Om uwentwil. Het is de uitdrukking, waaraan wij moeten wennen. In de wereld van vandaag gebeurt niet zoveel meer om uwentwil. De mens worstelt nog altijd met het: Hebt uw naaste lief. Want dit immers is het begin van alles wat men doet om uwentwil. En voor zover de mens bereid is om uwentwil iets te doen, wil hij er toch niet slechter van wor den. Het moet hem niets kosten, geen schade berokkenengeen pijn doet. Het moet kunnen gebeuren zonder dat hij er iets aan te kort komt. En daar komt nu Paulus met dat machtige woord. Onze Here Jezus Christus, om uwentwil arm geworden, terwijl Hij rijk was. Alles weggegeven om uwentwil, Zelf niets gehouden. Hier, pak maar aan, hier hebt gij het. Alles kunt ge van Mij krijgen, alles zal Ik u geven. Gij kent de genade van onze Here Jezus Christus. Kennen wij die? Heeft het bezit van ons genomen? Of is het een woord, dat slechts vluchtig ons hart beroert, niet meer dan een emotie oproept? Alles om ons kan wegvallen een zekerheid blijft. De Here heeft ons zo intens liefgehad, dat Hij om „uwentwil" arm is geworden. Voor ons, de zondige mens. Naar menselijke maat staven onbegrijpelijk. Maar het is werkelijkheid. Alles ge geven om uwentwil. Aan het kruis van Golgotha. leen de „erfenis asthouden, t damenten schudt. Missen wij als niet- roomse theologen niet al te zeer die in teressante en progressieve flexibele hou ding die zoveel roomse collega's karak teriseert? Ottaviani's Scherp is zijn analyse van de protes tantse situatie, als Barth vraagt: ..Wel ke conclusie kunnen we trekken uit het feit dat in Denemarken Grundtvig veel invloed heeft gekregen dan Kier kegaard? Of wat betekent het feit dat de Amerikaanse christenen innerlijk niet in staat schijnen te zijn de inte gratieproblemen. die zich opdringen, te verwerken? Wat kunnen we zeggen van de dappere uitspraak van de Nederland- generale synode over het vraagstuk i de atoombewapening, die in plaats i een uitspraak van alle kerken te worden, geïsoleerd is blijven staan als een gelukkige uitzondering?' niet. schrijft hij dan nog. ook zelfs protestantse Ottaviani's (kleine grote, orthodoxe en vrijzinnige, epis copaalse en presbyteriaanse.) eeuwig op timistisch of ook eeuwig tragisch? Terechtwijzing Barth vertelt dan dat hij eens de be kende jonge rooms-katholieke theoloog en schrijver Hans Küng gevraagd heeft! of hij als hij ooit tot paus gekozen zou worden (wat natuurlijk helemaal geen onmogelijkheid is) duidelijk zou uitspre ken wat hij in zijn boek geschreven heeft over de rechtvaardigmakmg. ..Natuurlijk," was zijn onmiddellijk antwoord, waarop ik alleen maar kon antwoorden dat ik dan vreesde en beef- het protestantisme, in wiens kringen de stellingen van zijn echt ka tholiek boek nog lang niet algemeen J. Chr. Blumhardt te reken. Wat voor nut hebben al de gebeden voor de eenheid van de kerk als ons centrale gebed niet is VeniCreator Spiritus". En wat goed zou dit gebed ons doen als we daarbij kijken naar anderen in plaats van naar onszelf, onze kerken, onze leer, onze kennis, onze belijdenissen, aldus Barth. Beroepingswerk NED HERV. KERK Beroepen te Zuilinchem-Nieuwaal: 1 J. Zaal te Nieuwe-Tonge Aangenomen naar Oldebroek (tweede pred. pi.); A. Noordergraaf te Daarle. Bedankt voor 't Harde: J. van Slie- dregt te Baarn. GEREFORMEERDE KERKEN' Beroepen te Vlagtwedde: M. Meye- brood ring: kand. te Noordeloos: te Wapen veld: R. Pluim. kand. te Meppel. (Advertentie) SNEL VERLICHTING VAN VERKOUDHEID EN GRIEP Dank zij Togal. Helpt snel-afdoende bij griep, verkoudheid, hoofdpijn, migraine, spit, reumatiek. Met Togal in huis kunt u gelukkiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Volgend jaar Geneesmiddelenwet in werking 50.000 gulden toe. Een groot stuk de financiering kwam geheel op de schouders van de eigen mensen Offergezindheid De plaatselijke predikant, d Rienks is bijzonder trots op zijn nog jonge gemeente hij is de eerste pre dikant van nog geen 400 belijdende en doopleden. Hij prijst hun offergezind heid want de gemeente bracht jaarlijks boven de normale bijdragen voor het kerkewerk nog 5000 gulden bijeen voor de bouw van het nieuwe wijkcentrum. Er zijn arbeidersgezinnen bij die 10 gulden per week gaven. De kerk telt 174 belijdende leden De kerk, die nu is afgebrand, was wel slechts voor de nomi- nleuwe kerk zitplaatsen gebouwd moe de kosten naai (Van o parlementsredactle) dende dak van de houten kerkUiie waarschijnlijkheid de 300.000 gul- naar beneden stortte De brand fc,'»»? "JU Was omstreeks het middaguur ont-| brandverzekering zal uitkeren, maar staan en in de kortst mogelijke tijd oorspronkelijke kosten van dit ge- J J. bouw beliepen rond de 90.000 gulden. stond het houten gebouw in lich terlaaie. De brandweer van Sit tard, die het vuur met twaalf stra len probeerde te blussen, kon niet voorkomen dat het gebouw ge heel verloren ging. De brand is naar alle waarschijnlijk heid ontstaan doordat jongens een vuur tje hebben gestookt of door broei in een stapel tuinafval achter de kerk. Het houten gebouw dat ruim 300 zit plaatsen telde was opgetrokken op een betonnen fundering. Dit kerkgebouw stond oorspronkelijk als noodkerk in Hilversum. Zes jaar geleden werd het naar Sittard overgebracht. De kerk en de consistoriezaal brandden geheel uit, en niet slechts het gehele interieur ging verloren, maar ook het pijporgel. Een tragische bijzonderheid is dat de kerk Juist geheel opnieuw was geschil derd. Weken lang zijn gemeenteleden be zig geweest met dit werk, om op die manier 9000 gulden schllderkosten uit te sparen. Meeleven Hulp gevraagd In de komende week komen de en sen van S.S.K. bijeen om te zien wat deze landelijke steunactie zal kun nen doen. Maar ongetwijfeld zal ook" dan hulp van plaatselijke zusterker ken een absolute. noodzakelijkheid zijn wil de plaatselijke gemeente niet op al te hoge kosten komen. Op het gironummer van de gereformeerde kerk te Sittard 104.27.06 kunnen even tuele bijdragen en collecten gestort worden. Reeds gisteravond was een vergadering pan de kerkeraad te beslissen wat er nu verder moet ge beuren. Lilje verwacht spoedig eenheid op Luthers erf Dr. Lilje, de Luterse bisschop va: nover en voormalig voorzitter v.»,- de Lutherse Wereldfederatie, zei daUdëtenddlensten7och* niTlen kun- gisteren in Helsinki, dat hij vol ver- 1 doorgaan. De hervormde gemeente trouwen is ft voor de middagdienst haar kerk- wording van louw ter beschikking gesteld De brand komt voor de gereformeer- Zo mogelijk zal op 1 september een begin worden gemaakt met de registratie van alle verpakte geneesmiddelen, die mogen worden bereid en afgeleverd. Daarmee zal een college worden belast, dat voor de aanmelding van alle ver pakte geneesmiddelen een half jaar heeft uitgetrokken. Daama zal het college bepalen welke verpakte geneesmiddelen uitsluitend door apothekers mogen wor den afgeleverd, welke ook door anderen en voorts welke alleen op medisch voor schrift mogen worden geleverd. Het wet telijk voorschrift, waarop deze indeling rust, zal in de eerste helft van 1964 in werking treden. Deze materie is geregeld in de Wet op de geneesmiddelenvoorziening, die vol gens een beschikking van minister Veld kamp op 1 oktober a s. van kracht wordt. Deze wet verscheen reeds in 1958 in het staatsblad en sindsdien is er het een en ander gewijzigd. Daarom is inmiddels bij de Tweede Kamer een ontwerp van wijziging ingediend, dat de overheid in staat moet stellen de aflevering van een gerteesmiddel onmiddellijk te verbieden of aan een medisch voorschrift te bin den. De softenon-affaire heeft geleerd, dat de overheid deze bevoegdheid dient te hebben. In de wet wordt o.m. ook bepaald dat op de buitenzijde van een apotheek geen aanprijzingen mogen voorkomen, die ten doel hebben het gebruik van geneesmid delen te stimuleren. De invoering van de wet die ook iet het oog op de harmonisatie van wet- in in E E G.-verband op enkele punten herziening behoeft brengt zoveel werkzaamheden mee. dat het ambte- naarlijke apparaat moet worden uitge breid. De opbouw in materieel en per soneel opzicht is nog niet geheel vol- De 1 1 Sittard wel bijzonder ongelej T«: Lilje, die sprak op een persconferen- e van de Lutherse wereld assem- >- I blee. doe op het ogenblik in Helsinki in Nederland (Van een onzer medewerkers) Het was een plechtig moment en voor de Nederlanders een in drukwekkend gebeuren toen prof. Downes uit Bristol in toga het brood en wijn van het heilig avondmaal aanbood aan zijn Duitse collega, ds. Burkhardt uit Gechingen, die .eveneens in toga geknield lag voor het altaar van de Heilandskirche in Graz, een der grootste protestantse kerken in deze plaats. Deze plechtigheid had plaats nadat prof. Downes ii de godsdienstoefening van de 0eden stonden erbij te huiler Protest kerken hij president Levi Esjkol (Van een onzer medewerkers) Tijdens een openluchtbijeen komst in Tel Aviv, die door enige honderden werd bijgewoond heeft het voor de orthodoxe groepe ring Agoedat Jisraeel in de Knes set vertegenwoordigde parle mentslid rabbijn Slomo Lorincz zich heftig gekeerd tegen de prak tijken die de christelijke zendings- en missieposten in Israël aan de dag leggen, Rabbijn Lorincz bracht zijn gehoor onder de aan dacht, dat in recente jaren in het christelijke Europa zes miljoen joden om het leven zijn gebracht en dat het jodendom zich niet kan veroorloven ,,nog een enkele ziel aan het christendom af te staan". Hij riep de kerken van Amerika. Groot-Britannië. Frankrijk en Finland, die in Israël zendingsposten hebben, op „hun bekeringsijver ten toon te spreiden onder de heidenen in eigen land en geen krachten naar Israël te zenden. Wij trachten de christenen niet voor het jodendom te wii poog dan ook niet joden over t« Jen tot het christendom." De opperrabbijn van Tel Aviv. de hoogbejaarde geleerde dr. Unter- mann. verzocht de kerken de religieu ze vrijheid in Israël niet uit te bui ten. In Israël zet het vooral kwaad bloed, dat missie en zending bij voor keur hun activiteiten bedrijven bij fi nancieel behoeftigen die zij met het verstrekken van sociale hulp in ken nis brengen met het christendom. Ben Goerion heeft daarom het Public Committee against Missions voor steld buiten Israël welgestelde joo<_._ gezinnen te verzoeken arme gezinnen in Israël te adopteren ten einde de kin deren van deze laatste gezinnen te behoeden voor missie en zending. Naar aanleiding van de in Tel Aviv ge houden protestbijeenkomst hebben de hoofden van negen in Israël werken de christelijke kerken zich in een brief gericht tot premier Levi Esjkol. In de ze brief ontkennen zij dat de kerken de behoeftige omstandigheden van sommige van Israels inwoners benut ten om het christendom te propage ren. Op geen der christelijke scholen ziekenhuizen wordt religieuze alleen joden tot het christendom aan, zo zegt de brief, als vast staat dat de overgang voortkomt uit innerlijke overtuiging, uit vrije wil en na een proeftijd. De brief besluit met te zeggen: „Wij zijn ervan door drongen dat een jood die het chris tendom omhelst nog behoort tot het joodse volk waar hij volgens zijn ge boorte deel van uitmaakt." èsperantisten had gepreekt en ds. Burkhardt voor de gemeente van Graz was opgetreden. Aan het daaropvolgende avondmaal namen ook de esperantisten met de gemeenteleden deel. Met deze „esperantisten" bedoelen wij de deelnemers aan het 14e Congres van K.E.L.I.. dat is de Kristana Esperanto Ligo-Internacia, de internationale bond van protestants-christelijke esperantisten, dat dit jaar in Graz werd gehouden van 25 juli tot 1 augustus. Leden uit 11 ver schillende landen van Lapland tot Hon garije toe. kwamen samen om het grote jaarlijkse feest te vieren. Het bekoorlijke van dit congres, waar in ongeveer 130 personen deelnamen is. dat hier uitsluitend esperanto gesproken wordt, de wereldtaal die zich bij uit-, nemendheid leent voor internationale samenkomsten. Er waren dus geen tol ken nodig en er was geen tijdverlies door vervelende vertalingen. Het gevolg was dat een samenkomst na afloop niet uiteen viel in nationale groepen. Bjj het zingen op een bekend lied zongen allen dezelfde woorden. Een bijzonder feit van dit jaarlijks congres is ook dat al de deelnemers Christus erkennen als het Middelpunt van hun leven. Er was een oecumenische eenheid die de woorden van onze Heer benaderen toen Hij zei „dht allen één zijn". Het congresthema was „tegen de lauw heid". zoals de Geest dat bedoelde in Openbaringen 3 14 toen Hij sprak tot Laodicea: „omdat gij warm noch koud zijt". Drie lezingen werden aan dit on derwerp gewijd en ingeleid door een Zweed, een Nederlander en een Duitser: daarna volgden discussies. De morgen wijdingen en dagsluitingen werden ook telkens door iemand van een andere nationaliteit gehouden. De jaarvergade ring van K.E.L.I. is ook een van de evenementen van het congres. Naast de geestelijke activiteiten werd ook de ontspanning niet vergeten. Tij dens een dagtocht werd een bezoek aan de Rax-alp gebracht, terwijl twee middagexcursies werden ingevoegd, één naar de Lurgrot, ijstijd formaties uit de bewonderen, de andere de Riegersburg, het mooiste kasteel nn Stiermarken. De conferentie werd hartelijk door de ...ooie stad Graz met zijn prachtige parken ontvangen. De dagbladen gaven regelmatig artikelen over de aanwezige esperantisten en de voorzitter, ds. Burk hardt werd in de gelegenheid gesteld voor Radio-Graz een lezing te houden. Het volgend jaar zal de conferentie in Nederland bijeen komen. Het zal worden MINK HEEFT VAKANTIE... r\EZE en de volgende week is er op deze plaats niets te lezen van Mink van Rijsdijk. De vakantie, die een extra zware belasting voor de huis moeder betekent, zo deelde ze mee, laat haar geen tijd de wekelijkse bijdrage te schrijven. Vraag: In een kamgaren mantel- schap, familieleden van de man pakje wilde ik watervlekjes verwijde- het eerste huwelijk. Pe nalatenschap ren met wasbenzine. Dat lukte me, gat-1- j maar bij de schouders zaten stukjes strijklieseline en precies die stukje? zijn nu door en door witte vlekjes ge worden. Ik heb het los gemaakt, de lieseline er af gekrabd maar er is nog niets veranderd. Weet u iets om die lieseline op te lossen. Antwoord: Aangezien als de kinderen uit jes. Is het mogeliik mij de oorzaak de juiste behandeling te vertellen? Antwoord: Dit bekende varentje heet en mochten deze ontbreken, dan pelleae rotundifolia. Het houdt over de staat. Niets belet echter de het algemeen van een vochtige omge- ving. Dit is te bereiken door geregeld te sproeien. De grond mag echter niet ander bij testament veranderen. Vraag: Een goede kennis heeft ver leden jaar of eerder op de markt eni ge busjes vlees ingekocht voor reser- Nu denkt hij van sommige dingen te 1 te bij voorbeeld 3 delen bladaarde. 2 delen verteerde stalmest en een deel bos grond of turfmolm. Het verdorren Niet slechts hebben zij vrijwel ge-| wordt gehouden, zei. dat enkele grote "kunnen daarbij niet gemist heel uit eigen zak een ontmoetingscen trum met boekhandel gesticht om zo verdere contacten te leggen met de plaatselijke bevolking, ook is juist be gonnen met de bouw van het zogenaam de Baanderproject. dat voorziet in een wijkcentrum met kerkzaal aan de ande re kant van Sittard. Alleen dit project vraagt reeds 300.000 gulden. S.S.K. zeg de voor dit project een subsidie Premieverhoging ziektekosten is gewettigd vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Suurhoff (P.v.d.A.) Zij voegen hieraan toe, dait blijkens de gegevens van het ministerie van econo mische zaken de betrokken verzeke ringsmaatschappijen hun kostenstijgingen in het algemeen vertraagd in de premies deze doorberekenen Zo is de premieverho- Aldus luidt het oordeel ging per 1 augustus gebaseerd op de De aanzienlijke premieverhoging, waartoe 35 particuliere verzekerings maatschappijen per 1 augustus zijn over gegaan, o.a. met het oog op de sterk gestegen speclall- pleglngst door de totale kostenstijging maatschappijen. Aldus luidt hv. uv.»w. |0-o «--- - o- van de minister van sociale zaken en kostenstijgingen sinds 1 januari 1962. Ge- volksgezondheld. dr. G. M. J. Veldkampzien de omvang van deze kostenstijgin- •n van de minister van economische xa-|gen hebben de maatschappijen rich bij ken prof dr. J. E. Andrleosen. door hem de premie-aanpassing zoveel mogelyk medegedeeld in antwoord op schriftelijke I beperkingen opgelegd. Lutherse kerken die nog buiten de reldorganisatie stonden op weg zijn om zich aan te sluiten. Iets meer dan tweederde van alle lutheranen zijn thans bij de L.W.F. aangesloten. Buiten de organisatie staan voorlopig nog de streng orthodoxe ker ken waaronder in de eerste plaats de imet de synode van Missouri verbonden gemeenten. Volgens Lilje zijn er behalve verschei dene moeilijkheden, die uit de traditie voortvloeien ook diepgaande theologi sche meningsverschillen tussen de Lu therse kerken. De eenwording zal ech ter sneller worden bereikt, dan tegen woordig algemeen wordt aangenomen, De bisschop verzekerde dat het be staan van de Lutherse wereldfederatie het streven naar eenheid van alle chris tenen niet in de weg staat. Alle leden van de L.W.F. zijn tevens lid van de Wereldraad van Kerken. Het grote aan tal leken, dat aan de beraadslagin gen in Helsinki deelneemt, noemde Lilje een bemoedigend teken. vlees en lever ette- waarschijnlijk door Hl lijkè jaren goed blijven. Mijn twijfel verwijderen. Het begint echter steeds sterker te deze witte vlekjes is niet ondenkbaar dat bij keerde reactie de toestand erger wordt de tijd daarvan en daarvoor is uw mantelpakje te kostbaar. Wij raden u aan met dit pakje naar een goede stomerij te gaan. Daar jjg zjjn7 den omdat er kans bestaat dat ik met Verder maakt de plant de rusttijd door. waardoor dit Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. nodig de vlekken te betten of te we ken in lauw sop van synthetisch was- het ophalen van de kleur neemt u een beetje water met azijn. In het tweede geval is er niets aan te doen. Vraag: Een vrouw is de maal gehuwd met een ongetrouw de man. Zii had kinderen uit haar alle "zekerheid kan eerste huwelijk. In het tweede huwe- twintig minuten koken. lijk zijn geen kinderen geboren. Haar Maar neem geen ri tweede man heeft geen ouders, broers kennis de keuringsdienst jrond en da"n móet men het dorre blad afsnij- blikken den. Er vormen zich dan spoedig of zusters, maar wel een schoonzus- r, de vrouw van een overleden broer. Mocht de man nu na haar dood ko- „ien te overlijden, heeft dan zijn schoonzuster enig recht op de nala- de twee- nog g0ed als het blik niet bol staat Die witte vlekjes zullen wel veroor- geen roestplekjes vertoont. Voor zaakt worden door wolluis. Deze kan het vlees nog men bestrijden door aanstippen met brandspiritus of als het heel erg is, Laat de door spuiten met 3 gram malathion per liter water of stuiven met pirox. adplegen. Doet hij dit niet. zorg dan dat u er zelf niet van te eten krijgt. Vraag: Hierbij stuur ik u een takje plant. Aan de onderkant zlt- tenschap of komt deze geheel ten goe- ten witte korreltjes. De plant staat de kinderen uit het eerste hu- Antwoord: Komt de man na de vrouw te sterven, dan heeft de schoon zuster generlei recht op de nalaten- verwarmde kamer groeit wel wat. maar de tak}< er bij komen, zijn dun blaadjes zijn er er blaadjes af Vraag: Op velours antiek volgens bijgevoegd ster is thee met citroen gemorst. De ze vlek is direkt schoongemaakt met een doek en warm water, doch de vlek blijft zichtbaar. Gaarne ontvan gen wij uw advies. Antwoord: Of er zijn nog suikerdeel- elijks. Ook vallen tjes achtergebleven of de velours is r verdorren tak- uitgebeten. In het eerste geval is het klein Vraag: Ik heb een witte wollen om slagdoek voor een baby. die echter door het lange liggen geel is gewor den. De doek is ruim 20 jaar oud. Hoe kan ik deze het beste weer wit krijgen? De doek is nog nooit ge stoomd of gewassen. Antwoord: Wij adviseren u de doek eerst een sopje te geven in lauw wa ter met wolvlokken. Hierna behandelt u de doek met een wolbleekmiddel. Mocht de helderheid dan nog niet coach bekleed met helemaal naar uw zin zijn. dan moet u de behandeling nog een keer her halen. Wees echter vooral voorzichtig met wassen en uitspoelen. De doek niet wringen of krachtig wrijven. Dus u moet zo ruim mogelijk wassen en spoelen en daarna de doek tussen twee badhanddoeken uitdrukken gend laten drogen, vooral niet zon of bij een kachel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2