Nieuwe LeMse Courant Geen wapens uit VS voor Zuid-Afrika Commentaar Student Boerema uit Stip ontvoerd Stevenson in Veiligsheidsraaa: hele bevolking treffen Fietser uit zee gered Nederland wil ook prijs appelen garanderen Vrijpostige dame maakt bank zes mille lichter Nederlandse overvallen in Engeland Dr. Ward is stervende Zaterdag 3 augustus 1963, 44ste jaargang Oirecteun f. DIEMER Hoofdredecteor: Dr. E. DIEMER Taptoe Delft CHKISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mijn hert In teghentpoef" Zie pagina 9 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 Nieuws inAndere sancties zouden 0,65, 'p.m. i 2,80, p.kw. 8,25 één oogopslag Amerika zal nog dit jaar iedere levering van wapens en militaire uit rusting aan de Unie van Zuid-Afrika beëindigen. Het blijft echter tegen stander van sancties tegen dit land, omdat daardoor ook de niet-blanke bevol king zou worden getrof- Het juiste aantal bui tenlanders, die tijdens de aardbevingsramp in Skoplje vertoefde, staat nog niet vast. Het zouden er ongeveer 200 geweest zijn. De Nederlander Auke Boerema is in zijn woon plaats teruggekeerd. Een onbekende, over dadig opgemaakte vrouw, heeft gistermiddag kans gezien, het bijkantoor van de Raiffaisenbank te Soest zesduizend gulden lichter te maken. Zij ging daarbij bijzonder geraffineerd te werk. De Nederlandse rege ring heeft gisteravond langs diplomatieke weg de Westduitse regering aange boden de inachtneming van vastgestelde minimumprij zen voor appelen, peren en tomaten uit ons land te waarborgen. Oe Thant. secretaris generaal van de V.N., heeft Malakka, de Philippijnen en Indonesië (die in Manil la vergaderen) medege deeld van mening te zijn, dat hij in Brits-Borneo een volksstemming kan laten houden onder toezicht van de V.N., zonder vooratgaan- de toestemming van de Alg. Vergadering. De Ver. Staten en West- Duitsland zullen gezamen lijk een gevechtstank ont werpen en voorts een ge meenschappelijke perma nente logistieke staf instel len, die tot taak krijgt een logistiek bevoorradingssy steem in tijd van oorlog op te stellen. Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken, is vanoch tend vroeg naar Moskou vertrokken voor de onder tekening van het kernstop- akkoord. De tiende Taptoe-Delft zal naar het zich laat aanzien een luisterijk gebeuren worden. Uit Korea wordt een nieuw incident gemeld, dat door communistische mili- aanzien een luisterrijk oorzaakt. De Spaanse politie heeft na een onderzoek naar de bomaanslagen van de afge lopen dagen verscheidene arrestaties verricht. TNE Verenigde Staten zullen tegen het einde van het jaar iedere levering van wapens en militaire uitrusting van Zuid-Afrika beëindigen. Ame rika blijft echter tegenstander van het nemen van sancties door de V.N. tegen Zuid-Afrika, omdat het dergelijke maatregelen zowel juridisch als politiek onjuist acht; deze zouden namelijk de gehele bevolking van het land treffen. Dat is de kern van het betoog dat de Amerikaan Stevenson gisteren over de apartheid in de Veiligheidsraad heeft gehouden. afrikaanse politiek zou kunnen worden afgeleid. De Amerikaanse afgevaardigde stelde voor om bijzondere rapporteurs van de Veiligheidsraad te benoemen om te trach ten druk op de Zuidafrikaanse regering uit te oefenen. Tenslotte deed hij nog maals een dringend beroep op Zuid-Afri- an politiek te veranderen en de weg emancipatie en verzoening op te Tevoren had de Ghanese afgevaardig de Quaison-Sackey erop aangedrongen, dat de Veiligheidsraad een beroep op alle landen doet teneinde de levering van wapens aan Zuid-Afrika te beëindigen. Quaison-Sackey zei, dat de ongekende bewapening in Zuid-Afrika een bedrei ging vormt voor de vrede en de veilig heid in Afrika en in de gehele wereld, een bewapeningswedloop in Afri- kunnen voortvloeien „een bijzon der ongelukkige ontwikkeling". De toe stand op het ogenblik is slechter dan drie jaar geleden, toen de Veiligheidsraad voor het eerst naar aanleiding van de kwestie-Zuid-Afrika bijeenkwam, aldus fi ,-Sackey. Een woordvoerder van de Amerikaan se delegatie heeft later verklaard, dat er nog contracten met Zuid-Afrika lopen over de levering van raketten, waarmee luchtdoelen vanuit de lucht kunnen wor den beschoten en torpedo's tegen onder zeeboten Tegen het einde van het jaar zal aan de contractuele verplichtingen zijn voldaan en van dat moment af zul len de Verenigde Staten geen wapens aan Zuid-Afrika leveren. De woordvoer der zei. dat dit besluit evenwel kan wor den herzien wanneer de behoeften voor de verdediging van de vrije wereld zulks Geen resultaat Stevenson, wiens rede door zijn dele gatie als een belangrijke politieke ver klaring werd aangemerkt, zei dat de po gingen van vele leden van de V.N. om buiten deze organisatie om de Zuidafri kaanse regering te overreden aan de re soluties van de V.N. gehoor te geven geen aanwijsbare resultaten hebben op geleverd. Bij de opheffing van de apartheid was geen vooruitgang geboekt, er was inte gendeel sprake van achteruitgang, aldus Stevenson. Strafmaatregelen zouden ech ter onverzoenlijkheid uitlokken en de be staande toestand verergeren. De leden van de Verenigde Naties zouden ieder af zonderlijk en tezamen moeten proberen om de beëindiging van de apartheidsDO- litiek in Zuid-Afrika te bewerkstelligen. Vele pogingen zouden moeten worden gedaan om Zuid-Afrika te bewegen zich weer bij het Afrikaanse continent aan te sluiten en de Afrikaanse volkeren in hun ontwikkeling bij te staan. Beroep Stevenson zei, dat zfjn regering aan Zuid-Afrika had laten weten, dat zolang er geen verandering in de Zuidafrikaan se politiek komt. Amerika niet met dit land zal samenwerken in aangelegenhe den waaruit.ondersteuning van de Zuid- Gisteren kwam, ter hoogte vav IJmuiden, een mannenfiguur door de lucht aanfietsen enkele honderden me. ters uit de kust. De man werd getrok ken door een reclame-vliegtuig uit Loosdrecht. Het vliegtuig maakte deel uit van een formatier'ie langs de kust vloog ter aanbeveling van een be paald merk fiets. De fietsende man kwam ter hoogte van IJmuiden echter in aanraking met een vliegertouw wdardoor hij moest lossen" en naar beneden kwam. Er opende zich een parachute en de man daalde in zee. Er ontstond op het strand, onder de tal rijke badgasten, enige consternatie, zelfs in die male dat drie leden de IJmuidense reddingsbrigade per torvlet de zee opgingen om de fietser op te vissen. Niet gering was hur vreugde, toen zij ontdekten dat die zc echt lijkende luchtfietser bleek te be staan uit een grote hoeveelheid nylon draad. Dat nylondraad werd opgevist en vanmorgen maakte de geredde fiet ser opnieuw een rondje boven IJmui den. De Nederlandse regering heeft gisteravond langs diplomatieke weg de Westduitse regering aangeboden de inachtneming van vastgestelde minimumprijzen voor appelen, peren en tomaten uit Nederland te waarborgen. Op grond van deze waarborg heeft Nederland West-Duits- land verzocht bij een eventuele invoerstop de invoer van deze produk- ten uit ons land niet te schorsen of te verminderen. De Europese com missie is van deze stap op de hoogte gebracht. Zoals bekend heeft West-Duitsland bij de E.E.G. minimumprijzen ge deponeerd voor appelen, peren, tomaten en nog enkele andere tuin- bouwprodukten. Het meeste belang heeft Nederland bij genoemde produkten. Als begin van de periode waarin eventueel een invoerstop voor appe len zal kunnen gelden is aanvankelijk 1 september genoemd. Dat is nu vervroegd tot 15 augustus. Wat betreft de doordraai van komkommers in ons land, die is nog geweldig groot. Een miljoen komkommers, dat is 60 procent van de gisteren aangevoerde hoeveelheid, werd doorgedraaid. De doordraai van een zo groot aantal is nog niet voorgekomen. Groenten en Fruit, het orgaan van het Centraal Bureau, gaat in een artikel over de invoerstop in op een bewering van de Duitse telers die de Duitse markt wel eens eventjes zouden voorzien van komkommers. Binnenkort zal wel blijken, aldus Groenten en Fruit, dat hun produktie van goede komkommers veel te klein is om de behoeften te dekken. Bovendien vinden de Duitse huisvrouwen hun vaderlandse vruchten lang zo goed niet Op dodenlijst van Skoplje geen Nederlanders Het juiste aantal buitenlanders dat tij dens de rampzalige aardbeving van de vorige week in Skoplje vertoefde, staat nog steeds niet vast. Het zouden cr on geveer 200 zijn geweest. Tot dusver heeft men kunnen vast stellen dat veertien buitenlanders om het leven zijn gekomen. Twee en twin tig buitenlanders zijn levend onder de puinhopen vandaan gehaald. Men vreest dat nog 20 buitenlanders die zich in hotel Macedonië bevonden, zijn omge komen. Namen van Nederlanders ko en niet op de lijst voor. De hulp voor Skoplje blijft toestro- len. Een totaal van ruim een en kwart miljoen gulden is bereikt. Aanzienlijke bijdragen werden geleverd door de Ame rikaanse hulporganisatie Care, de We reldraad van Kerken en de Lutherse We reldbond. De patriarch van de orthodoxe kerk Zuid-Slavië, German, die een bezoek in Skoplje heeft gebracht, vertelde dat sommige leden van de orthodoxe kerk en zelfs sommige priesters, van de hui dige situatie gebruik maken om bijgelo vige praatjes over de aardbeving te ver spreiden en de bevolking voor mogelijke we rampen te waarschuwen. Klachtendienst bezorging 18—19 ui(r EN onbekende, overdadig opge-1 daat te verdwijnen. Mopperend en boos kijkend verliet zij toen de bank, maar niet nadat haar duizendje eerst nog in tien honderdjes was omgezet door de heer Van den Bremer, die het allemaal een wat pijnlijke zaak vond. De rust keerde weer in het bankge bouw, maar niet voor lang. Toen men om drie uur de kas opmaakte, bleken er namelijk zestig bankbiljetten van hon derd gulden te ontbreken. Het onderzoek van de Soester recherche, die onmid dellijk werd gewaarschuwd, is nu in volle gang. Het staat nog niet vast of het bank biljet van duizend gulden al of niet ver valst is. Het is tussen de andere duizend jes terecht gekomen zonder dat het num mer werd genoteerd, hetgeen een onder zoek naar de echtheid een wat lang durige kwestie maakt, omdat nu alle biljetten moeten worden gecontroleerd. Het Nederlandse CMijij é'-,r. Het 19-jarige Nederlandse meisje Bea trix Rietdijk dat bij een gezin in de Britse plaats Stanmore (Middlesex) in betrekking is heeft een ongenaam avon tuur achter de rug. Zy was gisteren al leen in het huis van haar werkgeefster, die met vakantie is, ten er op de deur werd geklopt. Toen het meisje de deur opende drongen vier mannen naar nen. een van hen had een kous over hoofd getorkken. Een vijfde man klom door het keukenraam. Terwijl een hen de wacht hield doorzochten de rigen het huis Voor hun vertrek bonden de mannen het meisje en sloten haar op. Zij slaagde er enige tijd later in zich te bevrijden klom uit een raam en waar schuwde de buren. Het is niet bekend of en wat er is ontvreemd. maakte vrouw heeft gistermid dag kans gezien het bijkantoor van de Raiffeisenbank te Soest op bij zonder geraffineerde manier zesdui zend gulden afhandig te maken. De vrouw, een opvallend zuidelijk type, verscheen in het middaguur voor een van de drie loketten van de bank. Zij zwaaide met een briefje van dui zend gulden en trachtte met mengelmoesje van vreemde talen de lokettiste haar bedoelingen duidelijk te maken. De directeur van de bank, de heer C. van den Bremer, schoot behulpzaam toe en liep zelfs naar de andere kant van het loket, waar hy al wijzend op een landkaart, de herkomst van zyn cliënte aan de weet trachtte te komen. De vrouw reageerde evenwel niet op deze pogin gen. maar slipte door de deur die dc lieer Van den Bremer open had laten staan, de ruimte achter de loketten binnen. Daar deed ze een greep in een harmo nica-portefeuille en nam in beide handen briefjes van honderd gulden om zoge naamd te laten zien_ dat ze haar eigen bankbiljet gewisseld wilde hebben. Daar bij slaagde zij er ook nog in om met duim en vingers het internationaal be kende betalingsgebaar te maken. De as sistente van de heer Van den Bremer de 28-jarige mej H. Kapelhof, begon de vrijmoedigheid van de klant toen wat al te gortig te vinden en probeerde de bankbiljetten uit de handen van de vreemdelinge te trekken. De echtgenote van de directeur die juist op dat binnenstapte, vond het tafereel ook ongewoon en sommeerde de vrouw Een ontroerde moeder Boe rema bij haar zoon Auke die per vliegtuig uit het rampge bied in Zuid-Slavië is gehaald. De praalwagen „Peru" van het Rijnsburgse Bloemencorso dat morgen weer door de om geving van Leiden zal trekken behaalde bij de keuring gister avond de eerste prijs Niet ten onrechte zo te zien. q een medisch bulletin werd vandaag meegedeeld dat het leven van dr. Stephen Ward schijnt weg te ebben. Het wordt steeds moeilijker hem in leven te houden. Door dak uit auto geslingerd die te pletter viel De majoor der mariniers J. A. Ver- bunt is gisteravond op de rijksweg Et- ten-Breda door het openstaande schuif- van zijn auto geslingerd. Hij be landde in een weiland en was ernstig geWond. De auto was de lucht in ge vlogen en links van de rijbaan te plet ter gevallen. een inhaalmanoeuvre op de drie- baansweg remde majoor Verbunt af. slipte met zijn wagen naar links en sloeg er meer over de kop. Hij werd uit geslingerd en kwam twintig me- van zijn totaal verkreukelde auto in weiland terecht. J^IJ DE PAS van start gegane minister raad ligt een brief van de Stichting van de Arbeid, waarin met klem wordt aangedrongen op spoedig opheffing van de discriminatie, die met betrekking tot de successiebelasting bestaat ten aanzien van de weduwenpensioencn. Het pensioen, dat de nabestaanden van het overheids personeel genieten, is tot het volle bedrag vrij van successiebelasting, doch de we duwenpensioencn in de particuliere sector zijn dit, voor zover zij uitkomen boven 4000 per jaar, niet. De Stichting van de Arbeid heeft hier een dringende zaak aan de orde gesteld. Im mers, de gereleveerde discriminatie be staat al sinds 1954, toen de regering be sloot het verband tussen het maximale ambtelijke weduwenpensioen (toen ƒ4000 per jaar) en het bedrag van de vrijstel ling van successiebelasting op de andere wedmvenpensioenen weg te nemen. Het gevolg hiervan was, dat het van succes sierecht vrijgestelde pensioen voor wedu wen van niet-ambteïijke burgers steeds op 4000 is blijven staan, terwijl het maxi male overheids-weduwenpensioen al ho ger klom en per 1 januari 1963 het bedrag van 11.560 per jaar heeft bereikt. Daar komt nog bij dat dit maximale pensioen „welvaartsvast" is en dus automatisch met de lonen stijgt. Hier is sprake van een zeker onrecht, dat de niet-ambtelijke weduwen wordt aan gedaan; een onrecht, dat zo snel mogelijk dient te verdwijnen, temeer omdat in de successiewet aanvankelijk een apart hoofd stuk was opgenomen, waarin bepaald was. dat de „burgerlijke" weduwenpensioenen van successiebelasting werden vrijgesteld ter hoogte van het maximale ambtelijke weduwenpensioen. zulks om discriminatie ten nadele van niet-ambtelijke weduwen te voorkomen. Dit was op zichzelf een gezonde bepaling, waarvan echter in 1954 om allerlei rede nen is afgestapt, zonder dat daarover een andere regeling in de plaats kwam. Het onrecht is naar onze mening des te schrij nender, waar het juist weduwen zijn, die er door worden getroffen. Voor hen bete kent het overlijden van de man doorgaans toch al een aanzienlijke financiële achter uitgang, met alle zorgen daaraan verbon den. In het bijzonder hebben we dan wel het oog op dc jongere weduwen met kin deren. Een artikel in ons blad van don derdag jongstleden heeft daarvan enige sprekende voorbeelden gegeven. Daar komt nog bij, dat het belastbare pensioen gedrag wordt gekapitaliseerd, terwijl de belasting zelf binnen acht maanden na het overlijden van de echtgenoot moet wor den betaald, een som die al gauw in dc duizenden guldens loopt.... Er is goede kans, dat het ontwerp van wet op de inkomstenbelasting nog dit na jaar bij de Tweede Kamer in behande ling komt. In dit wetsontwerp is het bij zondere tarief „aangepast", waardoor dc mate van discriminatie ten aanzien van de aangeslagenen voor de inkomstenbelas ting wordt verminderd. Hier doet zich naar onze mening een prachtige gelegen heid voor om daarbij alsnog een regeling ten aanzien van de weduwenpensioenen te treffen, opdat ook deze, al zo lang be staande ongelijkheid in behandeling op korte termijn kan worden genomen. dat van Frankrijk uit kleine storingen, vergezeld van onweersbuien, ons land kunnen bereiken. Vanmorgen was dit reeds het geval in het zuidwestelijke deel van ons land. Daarbij viel in Zeeland regen van betekenis. Vlissigen 14, Axel 20, Cadzad 22 mm regen. Er komen ook zonnige perioden voor en de tempera tuur is nog aan de hoge kant. Gisteren werd 28 a 29 graden, in het oosten en zuiden van ons land zelfs 31 graden cel- cius gemeten. Achter de onweerstoring kan ons wat minder warme lucht be reiken, zodat de temperaturen zondag misschien iets lager blijven. Het alge mene weerbeeld zal echter, vergezeld van zonnige perioden, toch nog een rus tig en zomers karakter houden. Tendens dalend Hoogwater Scheveningen HET W EER /JV EUROPA De Bilt verwacht tot zondagavond: Over het algemeen veel bewolking met Rupporten hedenmorgen zeven uur op de meeste plaatsen nu en dan regen of onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen met kans op •tatto» windstoten tijdens buien. In het zuiden en westen van het land ongeveer de- zelfde temperaturen als vandaag, elders ypenburg minder warm. (Opgemaakt om 11.15 u.) Vliss Eelde ZON EN MAAN Twfntc Zondag 4 augustus: zon op 5.04. onder ^'cT-Limb 20.27: maan op 20.12, onder 3.40. Heisioki Maandag 5 augustus: zon op 5.06, onder oslo^'10'' 20.25; maan op 20.49, onder 4.47. Kopenhai Maandag 5 augustus: volle maan. Aberde* Lon< E)E 20-jarige gewonde student enige telefoon ln Stip. op het enkel extra letsel opgelopen, had verlaten maar waarheen gekomen, die Auke koorts be- Auke Boerema is uit een bureau van de communistische Zijn arm had hy eerder gebro- wist niemand. Dc ANWB- zorgde en die een goede bc- ziekenhuis in Stip (naby party, werd zyn vervoer ge- ken bU een auto-ongelnk. equipe die in Skoipje naar handeling noodzakelijk maak- Skolpje) ontvoerd. Tcrwyl regeld. Vannacht om half vier Intussen maakten zyn ouders eventuele Nederlanders zocht. te. In het plaatsje Stip, dat functionarissen van de ANWB kwam Auke. wiens ouders in zich hevig ongerust. Van de ging toen op speurtocht uit en eivol was met vluchtelingen de arts aan de praat hielden. Den Haag wonen, dodelyk ver- andere studenten hadden zij slaagde erin Auke in Stip op uit het getroffen Skoplje en hielpen wegenwachters Auke moeid op Schiphol aan. inmiddels vernomen, dat hun te sporen. waar de schaarse medici reeds in een auto. Men moest hem Voor zover tot nu toe bekend zoon zich in een ziekenhuis In de handen vol hadden, kon „ontvoeren", omdat gesprek- de enige Nederlander, die bU Skoplje bevond. Dankzij in- De ANWB besloot hem per men uiteraard niet verwach- ken met artsen door dc taal- de aardbeving in gevaar heeft formaties die het ministerie speciaal vliegtuig naar Neder- ten, dat onze landgenoot in dit moeilijkheden resulteerden in verkeerd, doch naar thans is van buitenlandse zaken Inwon land terug te brengen. BU de opzicht voldoende aandacht niets dan onbegrip. Via de gebleken heeft hy daarbij Keen bleek, dat hjj het ziekenhuis gebroken arm was een infectie zou worden besteed. indstil 26 18 1 2 28 18 14 vindstil 32 L3

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1