ROMEINEN in Honderd miljoen oesters jaarlijks op tafel Maasstad ZONDAGSBLAD Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1963 Australië Kansen voor de Zeeuwse kwekers Tanilba Bay, augustus. „We zijn niet trots, maar dankbaar." Het werd me als een laatste groet toegeroepen uit het mooie huis aan Tanilba Bay, waar de heer en mevrouw Padmos jazeker, uit Yerseke me met de traditionele, hartelijke Zeeuwse gastvrijheid hadden ontvangen. In de werkschuit, niet ver van het in een loontrekkers gaat zijn de moge- lijkheden van plaatsing gering. rimpelloze baai liggende steigertje, had ik zoveel met Hierbij komt nog dat er bijzonder een vijl opengebroken oesters geproefd dat ik de WHetg ondernemer zijn op een duizenden liters gefiltreerd brak water als het ware in moeJ?wotrtodjeÉ>dSt m'n maag voelde klotsen. In de „glazen woning", die, geheel volgens de regels van de moderne binnenhuisarchitectuur, door mevrouw Padmos was het ontworpen, was ik getracteerd op een stevige Hollandse schotel, zó Hollands dat het moeilijk was me voor te stellen aan de andere kant van de wereld te zijn. Mét de heer A. Salm eveneens uit Yerseke afkomstig en slechts vijftig meter van z'n partner vandaan wonend behoort de heer J. Padmos tot de enige Zeeuwse oesterkwekers, tratie van oesterpercelen gaat. Een aanzienlijke kapitaalsinveste ring is ermee gemoeid, voor één hectare „baai" ongeveer zestien honderd gulden. Voor de laatste categorie on dernemer dus op nieuwe pradht- gronden zijn de die het hebben gewaagd in Australië een nieuw bestaan op te bouwen. Avontuur eerder dan noodzaak dreef hen naar de boven New Castle liggende Tanilba Bay, In 1951, het jaar van hun aan komst. werd de Nederlandse oester- oultuur per slot van rekening nog niet bedreigd. En dat in 1963 de nekslag zou komen nog verhaast door de vrijwel totale oestersterfte in de afgelopen winter kon toen beslist nog niet worden voorzien. „Australië is een geweldig oester- land". zei de heer Padmos. „Voor de consumptie van kreeft en gar nalen kan men er trouwens ook goed terecht. Oesters zijn voor niemand hier een luxe. Zowel in de winkels als in de restaurants zijn ze bij dozijnen tegelijk te krijgen." Oesters met spek De goedlachse Zeeuw vertelde niets teveel. In Sydney en Mel bourne had ik al verschillende soorten oesterschotels geproefd wat denkt u van Oysters Kilpa- trick, of wel van oesters met spek? die niet Veel duurder waren dan andere voorgerechten. En de trots, waarmee de Austra liërs elke nieuwkomer over hun oesters vertellen, is ook al een maatstaf voor het lucullisch ge noegen. dat uit deze exquise schaaldieren wordt gehaald. „De oester, die hier geprodu ceerd wordt", vertelde de heer Salm. „is een heel andere dan die in de Zeeuwse stromen. Het fs de zogenaamde rotsoester in Nederland komt uitsluitend de imperiaaloester voor die in heems is aan de Australische kust De cultuur geschiedt voor namelijk in het gebied tussen Melbourne en Brisbane. Een wer kelijk intensieve cultuur vindt bouw echter alleen in het kustgebied ginnen. We hebben nu eigen bo- van de staat Nieuw Zuid-Wales plaats. De baaien, waar de rivie- ren in uitmonden, zoals Botany scheepje, eigen stokken Bay en Hawkesbury Bay, zijn ken. tt wel de belangrijkste kweekplaat- slaagd Melbourne Brisbane beperkt. Natuurlijke omstandigheden zijn hier de oor zaak van, o.m. de temperatuur van het water, het eb- en vloedver- sohdl, 'het zoutgehalte en de sliö- rij'k'iom. Tegelijkertijd kan niet woeien ontkend dat alle beschik bare en gesdhikite gron'd als is uit gegeven. Volgens de Commonwealth Scientific and Industrial Re search Organisation" zouden er echter goede mogelijkheden in Zuid-Australië. West-Australië en het Noordelijk Territorium zijn. Ook Queensland en Tasmanië zou den voor de oesterteelt in king komen. Alleen nieuw te gebruiken wateren moe- en worden „ontdekt", wat uiter aard risiko voor de pionier in- Voor wat betreft Tasmanië kan tot nog worden toegevoegd dat daar ren dezelfde imperiaalo aster als in ov: de Zeeuwse wateren inheems beek, hoofdboekhouder van de Spaarbank voor de stad Amsterdam, kan zich als enige in ons land de trotse eigenaar noemen van een verzameling van 3300 verschillende spaar- tbreidiiïgs- potten! Het begon ongeveer tien jaar geleden. De heer Ter Wolbeek (Amsterdamseweg 506 in Amstelveen) kreeg van een buitenlandse collega een spaarbusje cadeau. Het was er een van het klassieke strijk boutmodel, dat spaarbanken overal ter wereld aan hun spaarders verstrekken. Een hoofdboekhouder van spaarbank spaart spaarpotten Dit busje wekte het verlangen op naar meer; na in Duitsland een zeer typisch denneappelvor- mig spaarpotje „op de kop te hebben getikt", was de heer Ter li aaiuiiei- Wolbeek niet meer te houden. Hij zullen de schreef brieven aan Europese en Amerikaanse vrienden, allen col lega's aan spaarbanken, met het verzoek hem een spaarpotje te zenden. Zo groeide de collectie, ;r in 1958 ruim 350 exempla- bijeen waren. Toen werd er deze unieke verzameling het eerst geschreven g Volgens experts zegt dit overigens reacties bleven niet uit. *Op ten- niets van de produktie-omstandig- heden en van ck duktie-methoden. Nleuw-Zeeland, waar de rots oester weer voorkomt, t nooit iets aan de oesterkweek ge daan. Proeven zouden echter goe de resultaten hebben gehad, ter wijl er voldoende bruikbare wa teren aanwezig zouden zijn. Ei schijnen enige wettelijke belemme- Wolbeek zal i seerd, „regende" het spaarpot ten, grote en goedkope, kleine en dure. Thans telt de verzameling reeds 3300 exemplaren 1 Geen middeleeuwse In de collectie van de heer Ter ringen te bestaan, doch thans doende deze utt de weg i ruimen. Australië: links de heer Padmos rechts de heer Salm. Op de ach tergrond, onder het afdakje, de eigen „farm" be de stokken hebben kunnen vast zetten), de opkweking (na het „spat"-stadium van een half jaar twee tot tweeëneenhalf jaar du rend) en de afmesting (maxi maal zes maanden). in i spaarpot uit de Middeleeuwen zoeken. Die bestonden toen nog niet, want het sparen was in die dagen geen individuele hande ling, maar een collectieve. In de kerken stonden offerblokken en armenbussen, waarin voor kerk oi armen werd geofferd. Pas omstreeks 1500 ontstonden de particuliere spaarpotten die door pottenbakkers werden ver vaardigd. We bezitten helaas slechts enkele scherven van een spaarpot, die in de ruïne van het Huis te Merwede (dat in 1421 werd verwoest) werden gevon- Die eerste spaarpotten waren bijna alle bolvormig en pas uit later tijd dateert het beroemde „varken". Vele landen stimule ren nu nog de spaarzin met een „varken", het gemeste varken immers betekende voedsel voor de gehele winter. Die „varkens" worden „geslacht" door ze. zoals de Zweden doen. omstreeks Kerstmis stuk te gooien. De Duitsers maken er echter een slot op, zodat het varken heel kan blijven. Verschil in volksaard? Het is verbazingwekkend, welk een verscheidenheid aan spaar- in gebruik is. Behalve de _jkende spaarvarkens vindt men in de verzameling: spaarhuisjes - bijenkorven - globes - boekjes - molentjes - negertjes - wiegjes - kastjes - klompjes en buisjes. (Een zeer groot aantal van het bekende strijkboutmodel, prijkt er naast sportverenigingsspaar potten (uit Duitsland) die de vorm hebben van een voetbal, een kegel, een halter of een schaakstuk. Ingenieus zijn de Japanse en Chinese exemplaren, die met ver nuftige sluitingen en geheime drukknopjes het sparen veraan genamen. En vergis u niet in dit verza melingsdomein, dat in de direc tiekamer van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam is onderge bracht: boeken die het opschrift dragen „II Mio Rispar Mio" of „Langs gulden wegen", blijken spaarpotten te zijn. Lieftincks hoofd Omvangrijk zijn de Zweedse spaarvarkens, die slechts één jaar leven. 11UI„„ Elke gedachte L rek- hoging, of exportbevordering stuit weerstanden. De Verenigde Nee, Australië exporteert kweekgrond te huren". -- Wat -- ijfentwintig hectare ?ta*en zouden nog niet veel. Alleen een beetje naar Hongkong en Singapore, ge loof ik. De honderd miljoen oes ters. die jaarlijks worden gepro duceerd. komen vrijwel allemaal teren, op de eigen tafel terecht". „De cultuur zelf is ook geheel verschillend van die in hel vader land", vulde de heer Padmos aan. „De Zeeuwse oester 'bijvoorbeeld groeit op de grond, de Austra- zijn de mogelijkheden van ae in Nederland op z'n laat ste benen lopende Zeeuwse oes terkweker in de Australische wa armee ook de kustgebie- Tasmanië en Nieuw-Zee- land worden bedoeld? Lage pacht ïische op stokken, die op rekken Volgens de oH.c.ële gegevens AflesMUf 28*2 J». bied voor de bloeiende en zeer constant gebleven bedrijfstak kun nen vormen, hoewel het de vraag is, of alle Australische oesterbed den aan de bijna ridicule Ameri kaanse „gezondheidseisen" vol- De volgende vestigingsmogelijk heden zijn te onderscheiden; 1. als arbeider op een bestaand be drijf; 2. als ondernemer op een overgenomen bedrijf; 3. als on dernemer op nieuwe pachtgron- de oesterteelt grote i dit „Zeeland' zijn klein (één a t hoewel er enkele dernemers zijn. De oesterpercelen worden door de staat aan de kwekers verpacht. De pachtsom is laag (ongeveer twintig gulden per hectare), even- Uit het gesprek bleek duidelijk als trouwens de noodzakelijke slecht; als ze te diep ter staan, gaan ze dood. Hier zeggen ze altijd: oesters moeten ook zon hebben". Anders werken Australië staten wordt de oesterteclt dik- arbeiders). wijls als „tweede baan" uitge- "*~nd om in totaal duizend vesteringen (vaarmaterieel, stok- ken, rekken en zakken). Het zich bijna totaal zal moeten her- pachtcontract, dat vervreemdba; volwassen drie- a vierjarige d ren moeten van de stokken, waar aan ze zich gehecht hebben, wor den afgeklopt en ook de sorte ring en het op de markt brengen water van het eigen produkt zal men moeten leren. Eigenlijk het enige, r//////////////////////////////// Gemeenschap en vrijetijdscentra Gemeenschap en vrijetijdscen tra; Scholen en vrijetijdscentra, uitgave Bouwcentrum Rotter- Als publicaties 3 en 4 van de Stichting Ruimte voor de Jeugd loopt over een periode vijftien jaar. doch bij de herver pachting geniet de pachter voor keur. Een vergunning eist in verband sche criteria ter de behandeling van de ding' gekweekte oesters. het rapport Behalve op stokken en rekken Informatiecentrum zijn verschenen de boekjes „Scho- de hygiëm- len en vrijetijdscentra" en Ge- het meenschap en vrijetijdsbeste- Het eerste werkje houdt de stichtingen Scholen- heeft. De partners Padmos Salrr die zonder geld in Tanilba Bay zijn begonnen, hebben een alles- teelt valt behalve gemakkelijke weg afge legd om hun doel: een eigen be- Ruimte voor de Jeugd, het tweede wordt behandeld het ter bijzonder arbeidsintensief, meervoudig gebruik van vrijetijds- waardoor niemand er veel voor centra vlak bij huis. drijf, te bereiken. Dat 't ogenblik goed hebben beiden een groot, eigen h ben kunnen laten bouwen, hebben ze aan hun werklust en doorzet tingsvermogen te danken. „Voor we zover waren", aldus de heer Padmos, „hebben we eerst jarenlang in loondienst ge werkt. Dankzij onze patroon, die ons onder meer z'n vaarmaterieel ter beschikking stelde, konden we hectare voor hectare aan de op- Beide werkjes zijn niet slechts de zogenaam- rapporten, Zij bevatten waardevol- de „spaf'-produktie (diertjes van le aanbevelingen voor ieder, die de een halve tot twee centimeter vrijetijdsbesteding van onze jeugd het op lengte, die dus het larvestadium ter harte gaat. Er worden moge- dus het larvestadium acB«n zijn ontgroeid en die zich ten ge- lijkheden in beschreven, oplossin- groot. eigen huis heb- volge van de schelpvorming op gen aangegeven voor verschillende legd. De foto toont de i de aangegroeide oestei bekijkend. technische problemen. antwoor den op allerlei verlangens, die vaak niet eens met zo heel veel moeite kunnen worden gegeven. De boekjes zijn voorzien van overzichtelijk fotomateriaal en ve le duidelijke tekeningen. SEDERT 1918 Iedereen is welkom in het pa viljoen „De Instuif". De jongelui, die hun cola's willen drinken, de mannen die onder meer hun pensioentijd doorbrengen met een ommetje langs de Bergse Voorpias, in het seizoen de zeilers die hun ranke bootjes meren aan de steigers nabij het piascafé. Het rondje, dat de kastelein er met de meeste overgave in- tapt, is daarom toch nog niet voor één dezer drie categorieën. Zij zijn niet de stamgasten-bij- Een wijsvinger vanachter de tapkast beduidt: „Daar zijn ze, m'n vrienden, daar bij dat hek". Naast „De Instuif" staat een geteerd-houten gebouwtje. Links het water van de plas. rechts een door bomen beschaduwd wandel- Sad. achter de schuur een om- eining van palissaden, die zei lende of wandelende voorbijgan gers laat raden naar de ruimte, die wordt ontstolen aan nieuws gierige blikken. In dat gebouwtje, in die omgeving van naar teer ruikend hout, waren ze te vinden: de vrinden van de kastelein, de meest welkome gasten in „De In stuif". Binnen, in de keet. was het na genoeg leeg: een tafel, een wrak ke stoel en nog één waar een witgehemde. zwartgekrulde jonge man op was neergezakt. Er wa ren ook medailles, veel medailles en bekers in een uitpuilende vi trinekast. De jongeman keek even op, zei toen toch maar niets, knik te alleen even. Het geheim, de omheinde ruimte, lag voor ons. Achter de palissaden, die onze Zomaar eruit gelicht LJET IS DAN eindelijk zover. De ruimte-redactie heeft dit keer zichzelf „er uit gelicht". Het naarstig zoeken naar onze welbekende pagina kan dus gestaakt worden. Ter be vordering van de zondagsrust kan men dit blad verder voor ongelezen laten. Misschien klinkt dit laatste een beetje zelfvoldaan, hoewel wij het persoonlijk meer in de zelfoverschatting zouden willen zoeken. De trouwe lezer weet het. Ons „niet verschij nen" zal voor hem een pijnlijke slag in de ruimte zijn. We voelen mee. Voor de ruimtevrees lezer de oudere lezer dus zal het mankeren van „ruimte voor ons" een opluchting zijn. Het is altijd prettig van een wekelijks corvee verlost te worden. Weliswaar zal hij er geestelijk een paar mijl op achteruit gaanwant hij voelt zich niet voor niets genoodzaakt de jongeren pagina te volgen „om bij te blijven". De redactie van „ruimte voor ons" heeft zichzelf er uit ge licht. Het heeft iets te maken met de redactie-vakantie-toe slag. Er worden wat schrijfmachines ingevet en we gaan een fris ideetje op doen en we gaan het één en ander over de balk gooien onder meer de redactie-vakantie-toeslag en we gaan zo maar van iets of van niets genieten. We gaan genieten van al die zomerzonnen, lentewinden, maanschijnnachten en zonsondergangen waarvan de rubriek „er uit gelicht" in de Proefballon ons reeds een voorproefje gegeven heeft. Ruimte-redactie (op vakantie) nieuwsgierigheid hadden opge wekt. lagen banen, schietbanen. 25 meter lang. Er waren Romei nen in moderne kledij, gewapend met grote zeker anderhalve me ter lange bogen en houten, ge vederde pijlen met een gewicht, dat tussen de 17 en 18 gram ligt. Dun gezaaid „Wij zijn „De Romeinen", zei de man aan het tafeltje en hij telde de puntentotalen, die reeds waren bijeengeschoten. „Wij be staan dit jaar 45 jaar en daar zijn we nog trots op ook". Daar hebben de Rotterdamse Romeinen alle recht toe, want het land boven de Moerdijk is dun gezaaid met boogschutterijen, die hun bestaansrecht nog steeds be wijzen. De leden van de enige Maasstedelijke boogschietvereni- ging „De Romeinen" zijn de vrin den van de barkeeper, omdat hij zelf ook graag boog en pijl han teert en bovendien de penningen van zijn vereniging beheert. Hij heette Den Braber en hij wist wel iets van de vereniging en de oud ste sport, die de wereld kent: het handboogschieten, af. „Onze sport heeft vooral in het zuiden van het land veel aanhan gers. Elke stad of elk dorp. hoe klem ook. heeft zijn eigen schut tersvereniging. Het is beslist niet een sport speciaal voor de oude re generatie, zoals men wellicht geneigd is te veronderstellen Drieduizend jeugdleden staan in de bondshuishouding te boek. De jeugd schiet wel met lichtere bo gen. Jongens van een jaar of twaalf kunnen bijvoorbeeld geen 21 kilogram veerkracht „trekken" wij zeggen 45 lbs (Engelse pon den) zoals onze topsporters. Eei. specifieke kijksport. die dui zenden toeschouwers naar het wedstrijdterrein lokt, is het hand boogschieten zeer zeker niet. Je schiet tegen jezelf, niet tegen col lega's van de eigen of andere ver enigingen. maar het is telkenmale een strijd met je eigen persoon tje. Onze sport bevordert het con centratievermogen. Eerst schiet je om de roos te raken. Daarna begin je te werken aan een ge middelde, dat in de loop der ja ren omhoog moet. Een gemiddel de van acht maakt een ereschut- ter van je. Dan kan er een plaats in het eerste zestal op over schie ten. Over het schieten zelf valt wei nig bijzonders te melden. Het is zaak zoveel mogelijk punten te scoren, die na vijf schoten worden opgeteld, een zogenaamde „heul". Er wordt onderscheid gemaakt tussen wedstrijden op de lange en op de korte afstand. De schiet banen voor de lan§e afstand zijn in het vrije veld uitgezet." Driemaal kampioen „De Romeinen" werd 14 juli 1918 opgericht door vijf broers uit het gezin Martens, wiens naam niet meer weg te denken valt van de handboogschutterij in Rotter dam. Het oudste nog in leven zijnde lid. die echter vanwege zijn leeftijd niet meer in wedstrij den kan uitkomen, is de 73-jari- ge A. W. Martens. Natuurlijk, een Martens. De baan bij „De In stuif" is sedert 1954 in gebruik, dankzij bemiddeling van de ge meente-afdeling Sport en Recrea tie. die het stukje grond in pacht heeft gegeven. De schutters uit Rotterdam zijn ingedeeld in het district rondom Breda. Zij wer den in 1960. '61, '62 districts kampioen. doch behaalden nog nimmer de landstitel. „Die blijft toch altijd, weggelegd voor de Limburgers". De heer Ter Wolbeek b\j een klein deel van zijn uit 3.300 spaarpotten bestaande collectie. Het hoofd van een bekende Ne- dérlander prof. Lieftinck is tot spaarpot vervormd in de tijd, waarin de geldsanering een feit werd. Deze spaarpot vertegen woordigt de deftigheid in deze collectie. Voor het legen van bepaalde Spaanse spaarpotten is een elek tromagneet nodig en een inge wikkeld cijfersysteem komt kij ken bij het ontsluiten van een spaarpot uit Portugal. Een wiegmodel uit Bretagne, een Rembrandthuisje uit ons land, staan er naast een spaar pot uit Israël en een van een ko kosnoot gemaakt exemplaar uit Indonesië. Een Geisha-model uit Tokio en een vrouwtje uit Brlts- Guyana zijn met de hand ver vaardigd... Het mooiste exemplaar uit zijn collectie vindt de heer Ter Wol beek het zilveren busje (Neder lands) d^t al ruim 150 jaar oud is. Heel curieus is ook de spaar pot in de vorm van het hoofd van een neger, dat alleen maar muntjes kan inslikken en dat eens dienst deed in een missie huis in Afrika. Vaak herinnert de vorm aan het doel van het voorwerp: een nikkelen parapluutje uit Amerika bv. raadt aan: „Save for a rainy day". Er zijn voorts spaarpotten waar muziek in zit en een vereni gingsspaarpot in de vorm van een kastje met 40 vakjes. Wij hebben de heer Ter Wol beek niet de vraag gesteld, of die 3.300 spaarpotten ook alle ge vuld zijn. Zou het? Specialistenclub Het college met wonderlijke naam „De Argyrothecologists Club" laat alleen leden toe. die- spaarpotten verzamelen. Er zijn thans achttien leden, onder wie twee Nederlanders; de oprichter, de Amerikaan Clarence Sim mons, is de voorzitter (hij heeft dan ook al 10.000 spaarpotten). De naam van de club is aan het Grieks ontleend: argyros geld; thèkè kast of doos; lo- gein verzamelen. De eerste bij eenkomst van deze typische „ver eniging" werd in 1960 in Zweden gehouden. Wilt u de verzamelaar Ter Wolbeek graag een plezier doen? Dan moet u beslist de kast of zolder er eens op nazien: misschien staat er nog wel een oud (leeg) spaarpotje. U kunt de spaarpot zenden naar de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, en ontvangt dan een aardig (Spaarbank)sou venir. De heer Ter Wolbeek wordt zo geholpen, een sportieve aan val te doen op de grote collectie van zijn Amerikaanse collega Clarence Simmons. J. H. KRUIZINGA. fooK voor vrouwen IWie denken mocht, dat het handboogschieten alleen is 1 weggelegd voor mannen, I I slaat de plank finaal mis. Vooral op de lange afstand I wordt deze sport ook door I vrouwen beoefend. Hoofdza- kelijk door dames die niet I Iop een cent behoeven te kij- ken. Want om hun sport re- gelmatig te beoefenen, moe- I ten zij toch een wagen heb- de concoursen die I Ioaak in België worden ge- I houden. En daar komt dan nog bij, dat een boog voor de I I lange afstand bepaald prij- I zig is: tot f 700. Een boog voor de korte afstand ligt I I binnen een ieders bereik. De I prijs ervan bedraagt al naar 100. I IDe 25 Romeinen in Rotter- I dam hebben zich i I kring verzet. „Da's al vanaf I de geboorte van de vereni- ging en dat blijft zo..."

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 17