ZWEEDSE KERK \\\m DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1963 Wie goed oplet kan in Ing- mar Bergmans film „De Avondmaalsgasten" een groot deel van de Zweedse kerkdienst volgen. Ja, men kan met een beetje goede wil zo'n dienst zelfs recon strueren. Begonnen wordt met de eigenlijke Avondmaalsdienst, het „nattvard" zoals het heet, welke dienst het tweede deel vormt van de Zweedse hoofd godsdienstoefening, de „Hög massa". De vertaling „mis" is hier minder op zijn plaats, want dat zou verwarring stich ten met de Roomse mis, en de Zweedse kerk is bij behoud van vele gebruiken uit de Mid deleeuwse kerk toch in wezen een Lutherse kerk en het Avondmaal is dan ook echt een Avondmaal zoals wij dat ken nen, zonder dat er de leer der Transsubstantiatie aan ten grondslag ligt. De predikant spreekt staande voor het altaar, met in dit geval een prachtige Middeleeuwse hout- gesneden altaarwand, waar de apostelen en profeten, de Evan gelisten en andere Bijbelheiligen. als „een wolk van getuigen" i op het heilig gebeuren sacrament van het Al lijkt het vaak ploegen op de rotsen gelooft in het wonder van de Heilige Geest V ."'Uk Avondmaal, staande altaar en achter het cantenhek spreekt hij de instel lingswoorden van het Avondmaal. Dan bidt de predikant het Onze Vader, waarna de gemeente de hymna ,,0 Guds Lamm" aan heft: O, Lam van God, dat de zonden der wereld wegdraagt... Hierna komen degenen, die aan het Avondmaal deelnemen nader bij en knielen op de communie bank. De predikant reikt hun het brood (in de gedaante van een ouwel) en zegt daarbij: „Kristi lekamen, för dig utgiven" (Het lichaam van Christus voor U ge geven» en bij de aanreiking van de kelk spreekt hij: „Kristi blod. för dig utgjutet" (Het bloed van Christus voor U gestort). Na het dankgebed, als de ge meente zijn plaats in de banken weer heeft ingenomen, zingt men het kleine Halleluja: ..Herren vare tack och lov. Halleluja. Halleluja. Halleluja" (Dank en lof zij den Heer, Halleluja). Hier na eindigt de predikant de dienst met de Mozaïsche zegen uit Nu- meri 24, waarna de gemeente wacht tot hij de Avondmaalsge- reedschappen heeft weggedra gen en met een slotlied de dienst besluit. Aan deze Avondmaalsdienst gaat de gewone kerkdienst voor af. die begonnen wordt met de lofprijzing der Serafs uit Jcsaia 6 3 „Heiig, heiig, heiig. Sr Her ren Gud allsmaktig. Hela jorden ar full av hans harlighet" (Hei lig, heilig, heilig, is de Here God Almachtig. De hele aarde is vol van zijn heerlijkheid). Hiermee eindigt Bergmans film. In de werkelijke dienst volgt hierna de zondebelijdenis, door de gemeen te beantwoord met het „Here er barm U onzer", waarna de predi kant de lofprijzing inleidt met het „Ere zij God in den hoge", door de gemeente beantwoord met de hymne „Alleen God in het He melrijk zij lof en prijs", daarna volgt een stil gebed, waarna het Epistel van de zondag wordt ge lezen, gevolgd (onderbroken door psalmgezang) door de voorlezing van het Evangelie van de betref fende zondag. Na de Geloofsbelijdenis begeeft de predikant zich naar de kansel, terwijl de gemeente het „kansel- zingt (Predikstolpsalm). Sigluna het centium voor bezinning en vernieuwing Hierna volgt de preek met de kerkelijke bekendmakingen en na het lied na de prediking wordt het De Sl. Pers ruïneeen van de vele kerkruïnes, die het eeu wenoude Sigtuna rijk is. Dif was Zwedens eerste Dom, maar Zweden, die nog heide nen waren lieten het als een rokende puinhoop achter. algemene kerkgebed gebeden. Dan komt de eigenlijke Avond maalsdienst, die boven reeds be schreven werd. In vele gemeen ten bestaat de gewoonte, dat de genen. die niet aanhet Avond maal deelnemen de kerk verla ten. tenzij zij gekomen zijn om de burgerlijke standsafkondigingen, die na de beëindiging van de Högmassa worden voorgelezen aan te horen. Aanklacht Men heeft geschreven, dat Ing- mar Bergman zijn film heeft ge maakt om de toestand van de Zweedse kerk aan te klagen. Niets is minder waar. Hoewel er inderdaad 's morgens maar wei nig mensen in de kerk waren en er 's middags niemand kwam op dagen is het geenszins Bergmans bedoeling het buitenland te tonen, dat het met het Zweedse kerkbe zoek maar droevig staat gesteld Dit is ook waar. maar het heeft met de film niets te maken. In tegendeel. Bergman laat de dron ken organist duidelijk uitspreken, dat het vroeger, toen de domi neesvrouw nog leefde niet zo was, toen stroomden de mensen naar de kerk. Het kerkbezoek in Zwe den is dan ook plaatselijk zfeer verschillend en hangt van ver schillende factoren af evenals hier. Er zijn zelfs streken waar het kerkbezoek bevredigend ge noemd mag worden en ook hangt het samen met welke predikant er toevallig de dienst leidt (ook als hier). Zo maakte ik een dienst mee in de Markuskyrkan. gele gen in een buitenwijk van Stock holm en deze kerk was goed be zocht, met opvallend weinig oude mensen, maar daarentegen veel 30- en 40-jarigen en jeugd. Daar entegen kwam een vriend van me ontdaan uit de Dom van Stock holm: er waren zegge en schrijve acht mensen... Men spreekt hier In Nederland veel kwaad van de Zweedse kerk en zegt dan: wat kan men ook van een Staatskerk venvachten? Men hoont de Zweedse predikan ten voor ambtenaren, omdat hun (althans op het platteland) ook de zorg voor de burgerlijke stand is toevertrouwd, maar Bergmans film laat onomwonden zien, dat de predikant niets van een amb tenaar heeft. Integendeel, hij is Hier niet beter Trouwens in ons land zijn cr ook gemeenten, waar de mensen de dominee 's zondags lelijk in de steek laten. Ik heb zo'n man ge kend, die op een Twents dorp meer dan 25 jaar iedere dag ge- Bisschop Manfred Björkqmst, de stichter van Sigtunastiftel- sen met dr. Arvid Bruno, de eerste rector van het Sigtuna- gymnasium. Interieur van een Zweedse kerk: de Sint Jacobskerk in Stockholm: „het altaar is een permanente herinnering aan het offer dat onze Verlosser eens voor al voor ons gebracht heeft..." (uit de inleiding op de liturgie van de Högmassa). trouw zijn werk heeft gedaan, 's Zondags zat er een handjevol mensen in ztjn kerk en hij preek te goed. Ik ben de man zeer gaan respecteren, want om een me senleven lang tegen de onver schilligheid te vechten, dat is een teken van groot geloof. Vele Zweedde predikanten, vooral op het platteland!, doen jaar in en jaar uit hun werk met grote trouw in het diepe geloof, dat als het Woord maar gepre dikt wordt God wel zijn zegen zal geven, hoewel zij hiervan niets voor ogen z:en. Inplaats van op deze mensen af te geven, moet men integendeel een groot res pect voor hen hebben. Zij zijn de ploegers op de rotsen en inplaats van hun werk af te keuren moet men hen steunen, want zij staan op de plaats waar de kerk in nood is en waar nood is moet geholpen Zo tegenwoordig het Zweedse volk weinig „religieus" is, moet men toch beseffen, dat de predi kanten de kerk daar in stand hebben gehouden en dat er tijden kunnen komen, dat de Heilige Geest wonderen kan verrichten, ook in zo'n oude kerk, die „maai' een staatskerk is". En laten we nooit vergeten, dat "het de Zweed se Kerk is. door wie het God be haagd heeft het Zweedse volk het Evangelie te laten verkondigen. Het is deze kerk, die het Evan gelie als het ware door de don kerste tijden van geloofsafval en geloofsongehoor-zaamheid heen ongeschonden bewaard heeft tot op deze dag. Het bewarende, het conserverende karakter van de Zweedse kerk moet beschouwd worden als een grote genadegave van God. Bovendien doet men met een hardvochtig en kortzichtig oordeel over de Zweedse kerk schrome lijk onrecht aan de talrijke ver nieuwingsbewegingen. die de laatste 50 jaar in deze kerk zijn op te merken. Het is niet voor niets, dat de Oecumenische Be weging uit deze kerk zijn impul sen heeft gekregen. Aartsbisschop dr. Nathan Söder- blom had het terdege begrepen, dat een kerk nog zo'n goede be lijdenis kon hebben, of nog zo'n schone liturgie, of nog zo'n goede organisatie of nog zo'n toonbeeld van vroomheid kon zijn, maar desniettegenstaande niets, maar dan ook niets te betekenen had, als hij geen functie in de wereld had. De ergste vijand van deze functie in de wereld had hij voor al in zijn buitenlandse contacten (Frankrijk en Duitsland) leren onderkennen als de verscheurd heid der kerk. Zolang de kerk zo verscheurd zou zijn had zij aan de wereld niets meer te zeggen en nog minder te doen. Het was deze grote zoon van het „neutrale" Zweden, die in 1919 op Oud-Wassenaar vertegenwoordi gers van kerken uit landen, die een jaar tevoren nog eikaars fel ste vijanden waren geweest wist bijeen te brengen. En na de twee de wereldoorlog was het de We reldraad van Kerken die opnieuw een brug tussen de volkeren wist De kerk heeft weer een stem in de wereld gekregen en weet weer een Woord te spreken over alle mogelijke scheidsmuren tus- hecn en weet weer in de In ter- church Aid daden te stellen, die vriend en vijand verbazen en ver rassen. Zonder Söderblom geen Oecumene. Maar meen niet. dat Nathan Söderblom een eenzaam paradepaardje van de Zweedse kerk is, een enke'e uitzondering op een grauwe massa. Hij is de representant van een belangrijke wijd om zich heen grijpende ver nieuwing in de Zweedse kerk. Einar Billing Tezelfdertijd, dat Söderblom zijn blik ver over de grenzen van het Zweedse land liet gaan en dacht aan de wereldkerk, was er in de Zweedse kerk de beweging van de Ungkyrkörörelsen aan de gang, de Jonge Kerk Beweging, onder lei ding van Einar Billing, tot in de dertiger jaren de bisschop van Vasteroos. Het was aan het begin van de ze eeuw. dat Billing, toen nog professor zijn kerk, „het mid del waardoor het God behaagd had in Zweden het Evangelie te doen prediken" machteloos ge ketend zag tussen enerzijds de verstarde machten van het verle den: een versteende orthodoxie en een zich niets van de wereld aan trekkend piëtisme, en anderzijds de machten van deze eeuw: het Darwinistische evolutiegeloof en het socialistische Marxisme. „dat Zweden eerder zag als twee klassen, dan als één volk". In de Bijbel echter (hij was Nieuwtes- tamenticus) zag Billing een ge heel andere boodschap: daar geen verstarring (geen systeem van vaste leerstellingen), nog minder wereldmijding, maar ook geen on benullig evolutie-optimisme en ze ker geen „klassestrijdmaar veeleer een oproep tot sociale rechtvaardigheid. Billing zag het brandpunt dei- Bijbelse boodschap gelegen in de geschiedenis. God is een God der geschiedenis. Zijn lievelingstekst was het Evangelie-woord: „Mijn Vader werkt tot nu toe". God grijpt in de geschiedenis in. Dat deed Hij toen hij Israël uitverkoos, hetgeen een gebeuren van de ge nade was en dat deed God, toen hij in Christus de wereld met zich zelf verzoende, ook dit was een ingrijpen der uitverkiezing. Tel kens als het Evangelie in een volk gepredikt wordt is de uitverkie zing daar en wordt door dit ingrijpen Gods beslissend bepaald. De plaats waar God in Christus' verkiezende genade in een volk 111 tij i- Li f-.. L-'-S'. iff;--' pxjjteyk Imaalsgasten" ft r de altaarwand n in de dienst vo en in een mensenleven ingrijpt is de kerk en dit heeft zijn invloed op het gehele leven: op de zeden, de cultuur, de wetten, ja zelfs op het landschap. Het christendom is cultuurbouwend, steeds vernieu wend. steeds inspirerend. Een christendom, dat geen invloed heeft op het volle mensenleven is geen christendom. Manfred Björkquisf Het waren deze gedachten van Einar Billing, die door zijn zeer begaafde leerling Manfred Björk- quist. voorzitter van de christelij ke studentenbeweging in Uppsala werden uitgedragen en organisa torische gestalte kregen. In 1909 ving hij met zijn medestudenten de kruistocht der Jonge Kerk Be weging aan: twee aan twee trok ken de studenten heel Zweden door en verkondigden zij deze bood schap van hét levende christen dom. Overal hielden zij voordrach ten en belegden zij conferenties en disputeerden zij met de van de kerk vervreemde arbeiders. Hun leus was: „Zwedens volk-Gods volk". Björkquist. die een uitnemend organisator was, voe'de intuïtief dat de „kerk een levend werkcen trum nodig had en onze beweging een tehuis". Zo legde hij de grond slag voor wat tegenwoordig Sig- tunastiftelsen heet. In juni 1916 werd de eerste steen gelegd voor S-gtunastiftelseneen o Ztveedse kerk. het eerste gebouw en tegenwoor dig is Sigtuna een wijdverbreid centrum voor het contact van kerk en cultuur. Dr. Olov Hartman, de tegen woordige directeur van Sigtuna- stiftelsen drukt het zo uit: „Sig tuna is het centrum voor het cul turele diakonaat". Cultureel diakonaat Aan het sociale diakonaat is de kerk reeds sedert eeuwen ge wend, maar de kerk heeft nog een andere dienst aan de we reld, dan kleding, voeding en dekking. Ook het culturele leven meet een onderdak heb ben in de kerk, een ontmoe tingspunt met de Bijbelse bood schap. De problemen van recht en orde, opvoeding en cultuur, arbeid en vjelvaart moeten ook door de kerk onder ogen worden gezien. Niet om er een van de wereld afgescheiden eiland van te maken. Integendeel. Maar de kerk heeft nu eenmaal met de nood der wereld te maken, ook deze maatschappelijke en cultu rele nood. „Als er dus een sociale diakonia moet zijn, niét om de invloed van de kerk te vergroten, maar om de lijdenden te dienen, moet er dan ook niet een culturele diakonie zim? En rpoet zo'n "diakonie dan niet zorgen voor een contactcen trum tussen Evangelie en we reld?" En zo is Sigtuna tegenwoordig uitgegroeid tot een plaats waar werkelijk het gesprek tussen kerk en wereld gevoerd kan worden. Begonnen werd met een volks hogeschool en een gastenhuis, waar ontmoetingen werden geor ganiseerd tussen bijv. artsen en predikanten, studenten en arbei ders. kunstenaars en theologen, Het kernstopverdrag en de verhouding Oost-West Europa moet kiezen tussen Parijs en Washington yORIGE WEEK hadden we geen gelegenheid meer, het ln Moskou geparafeerde kern stopverdrag op zijn merites te beoordelen. Sindsdien is cr wei nig gebeurd, waaruit iets meer kan worden opgemaakt met be trekking tot het verband, dat moet worden gezocht tussen ge noemd verdrag cn de andere problemen, die in de afgelopen weken door Chroesjtsjef aan dc orde zijn gesteld. Ook ls nog niet volkomen duidelijk gewor den. welke consequenties het verdrag kan hebben ten aanzien van het communistische regiem in dc Sowjetzonc van Duitsland, dat zich opvallend snel ln de rij heeft geschaard van dc lan den. die het kernstopverdrag eveneens willen ondertekenen. Motieven We mogen thans wel aan nemen. dat het besluit van Chroesjtsjef. ondertekening van het kernstopverdrag niet afhan kelijk te steUen van het gelijk- vals-verdrag tussen de landen van de Navo en het Warschau pact. niet inhoudt, dat de Rus sische premier nu ook het doel heeft opgegeven, dat hem aan vankelijk voor ogen stond. De Sowjetunie heeft het kernstop verdrag aanvaard: omdat het in de bestaande situatie geen ver andering brengt: omdat het de Ver. Staten belet, de door de militaire leiders noodzakelijk ge achte bovengrondse proeven te nemen: omdat de ontsnappings clausule de Sowjetunie altijd in staat stelt, haar medewerking op te zeggen; en last but not least, omdat /.Ij de westelijke mogendheden op voor Moskou voordelige wij ze tot concessies .wil dwingen en als zij het onderling niet eens kunnen worden, de verdeeldheid in het westelijke kamp nog gro ter wil maken. illusies Harriman, de Amerikaanse on derminister van buitenlandse za ken. die in Moskou het kernstop verdrag heeft geparafeerd, in Washington heeft gehouden. Har riman is vroeger ambassadeur in Moskou geweest en heeft een lange ervaring in het onderhan delen met Russische leiders, zo wel tijdens de tweede wereld oorlog (Stalin) als daarna. In de afgelopen weken sprak hij ver schillende malen langdurig met Chroesjtsjef. Harriman nu heeft gezegd, dat het Westen zich geen illusies moet maken over zijn verhouding met de Sowjetunie, dat de doelstellingen van beide wereldmachten onverzoenlijk zijn en dat hij geen verschil ziet tussen Chroesjtsjef en Stalin, wat betreft hun vastbeslotenheid om^de wereld communistisch te En als er iemand is, die over deze zaken kan oordelen, dan Is het Harriman wel. Daarom ls het ook van belang als hij zegt, dat er van werkelijke ontspan ning nog geen sprake is en dat De Gaulle Ook De Gaulle heeft op zijn persconferentie blijk gegeven van een voorzichtige benadering van de nieuwe situatie, die is ontstaan door de ondertekening van het kernstopakkoord. Dat was een van de weinige positie ve elementen in zijn uitvoerige verklaring, uitgezonderd dan zijn mededeling, dat hij in het na jaar een ontwapeningsconferen tie wil bijeenroepen. Deze „ont hulling" heeft slechts in zoverre betekenis, dat er nieuwe hoop is ontstaan, dat Frankrijk bin nen niet al te lange tijd weer zal deelnemen aan de ontwape ningsbesprekingen, die het sinds het begin van vorig jaar heeft geboycot. Overigens is het aangekondig de initiatief van weinig werke lijke waarde, omdat de drie lan den, die het kernstopverdrag hebben gesloten niet anders doen dan zich (ln Genève) beraden over ontwapeningsvraagstukken. Dit neemt niet weg, dat deze landen er inderdaad goed aan zullen doen. De Ganllc niet on nodig tegen zich in het harnas te jagen. Want daar is niemand bij gebaat. de gemeenschap. De (korte) of ficiële Nederlandse reactie op de persconferentie van de Fran se president hield zich voorna melijk bezig met deze terloops gedane mededeling. Verklaard werd: „Het doet vreemd aan, dat een EEG-partner in ultima tieve vorm eisen stelt met be trekking tot de ontwikkeling van gerechtigdheid van de lid-sta- ten." Over de rest van de pers conferentie werd gezegd, dat Nederland niet de vrees deelt van generaal Dc Gaulle, dat in de Oost-West-verhouding afspra- Ultimatum Anders is het jesteld verklaring de EEG iï t de a.. De Gaulle, dat r moet verdwijnen, s er voor het einde van het ar geen overeenstemming is :reikt over de voltooiing van DE GAULLE Meer viel er eigenlijk ook niet over te zeggen. Want voor wie de methodiek van de Franse president kent was de medede ling inzake de EEG het enige wezenlijke waarover na enkele dagen nog zou worden gespro ken. Europa De Gaulle heeft zijn Europe se partners een ultimatieve eis voorgelegd: kiezen tussen de Verenigde Staten en Frankrijk. Blijven de „andere Vijf" zich tegen de Franse plannen ver zetten. dan dreigt De Gaulle de EEG van de Zes op te blazen Willen de Vijf dit laatste voor komen. dan moeten zij capitule ren voor Frankrijk. Maar dan is het gedaan met de Atlanti sche samenwerking. Dan ont staan er in de westelijke wereld twee machtsblokken, die elkaar op leven en dood gaan becon- Dan gaat er precies gebeuren, wat Lenin al heeft voorspeld, waar Stalin tevergeefs op heeft gewacht, maar waar Chroesjtsjef al weer heel stellig op rekent: de zgn. kapitalistische landen zullen eikaars ondergang besver ken en het communistische blok hoeft er alleen nog maar aan te pas te komen om de scher ven op te rapen en de zaken in handen te nemen. Dat is het einddoel van de politiek van vreedzame coëxistentie, die zo ijverig door Chroesjtsjef wordt gepropageerd. Moeilijk Even zien we hier weer. hoe alles in de internationale samen leving in elkaar grijpt. In de Verenigde Staten heeft men al verklaard, dat de mededeling van De Gaulle, dat hij zijn me dewerking niet zal verlenen aan de totstandkoming van een ïon- agressie-pact en andere zaken, die zonder de medewerking van Frankrijk niet geregeld kunnen worden, weinig goeds voorspelt Het is dan ook geenszins ge waagd te veronderstellen, dat de totstandkoming van het kern stopakkoord hoe het op zich zelf ook valt toe te juichen de Verenigde Staten in het bij zonder in een bijzonder moeilijke positie kan brengen. De Ameri kaanse Senaat aarzelt niet voor niets, het verdrag voor zijn re kening te nemen. En Harriman zei er over: „Als het door an dere stappen wordt gevolgd, kan het een keerpunt worden. Maar zo ver is het nog lang niet enz. enz. Het is niet noodzakelijk, dat er altijd predikanten bij zijn, want in de eerste plaats horen ook de „leken" tot de kerk en in de tweede plaats wil men juist bruggen bouwen tussen de ver schillende groepen der maatschap pij. „Zo'n conferentie tussen bijv. artsen en predikanten heeft niet ten doel alleen de artsen te on derwijzen. Het doel van de Con ferentie is niet „de anderen" te overtuigen. Er zijn in Sigtuna geen „anderen", er zijn alleen problemen, die opgelost moeten worden en dit kan alleen geschie den door het uitwisselen van ge dachten. De volkshogeschool neemt per jaar 115 leerlingen op. die naar gelang van hun kennis in drie cursussen worden ondergebracht. Het gastenhuis, dat speciaal ook voor buitenlandse gasten, met name uit de zendingsgebie- den openstaat, telt iedere dag 45 gasten, die er in volle rust kun nen studeren en met elkaar van gedachten kunnen wisselen. De conferenties, waarover bo ven reeds sprake, worden spe ciaal door experts bezocht, maar er zijn ieder jaar ook enige open conferenties waaraan iedereen kan deelnemen. Daarnaast heeft Sigtuna nog een gymnasium met internaat (sinds 1940 ook aangevuld met een H.B.S.) met een 'bezetting van een' 500 leerlingen. Voorts is er op Sigtuna gevestigd het Scan dinavisch Oecumenisch Instituut en de opleiding voor de jeugdlei ders van het Riksförbundet Kyrk- lig Ungdom. het Rijksverband van de kerkelijke jeugdbeweging (sedert 1960) en nog steeds breidt Sigtuna zich uit. Eens was Sigtuna de eerste (christelijke) hoofdstad van Zweden. De heide nen hebben toen haar kerken ver woest, zodat er thans nog drie kerkruïnes staan en Sigtuna tot niet meer dan een dorp ver viel. Nu echter wordt Sigtuna op nieuw een kerkelijk middelpunt, van waaruit de kerk telkens nieu we "impulsen ontvangt, zoals het in haar statuten .staat vastgelegd: „om een huis te zijn voor het vrijwilligerswerk voor het Luthers geloof en de opbouw van de kerk Resultaat „Wat is nu 'het resultaat van alle arbeid der 140 employees en de vele comitees, van de refe renten. de oonferentiedeelnemers en de actieve vrienden? Groeit op deze wijze de invloed der kerk? Hoeveel van deze conferentie- deelnemers. scholieren, gasten worden door de Sigtunastichting regelmatige kerkbezoekers of ten minste vrienden van de kerk? Gelukt het atheïsten en andere overtuigen? Hoeveel bekeringen vinden er jaarlijks iri Sigtuna Deze vragen worden uit prin cipe niet beantwoord. Loont het: zieken te genezen of armen te helpen? Precies als in de sociale diakonie is ook in de culturele de dienst zijn eigen loon. Duizenden jongeren hebben hier geleerd in godsdienstige, politieke of cultu rele vragen een zelfstandig oor deel te ontwikkelen. De open en eerlijke debatten tussen verschil lende groepen en inzichten heb ben ertoe meegewerkt het Evan gelie te verlossen uit het getto van het speciale kerkelijk spraak gebruik. waarin het maar al te dikwijls leeft. Zo is het Evangelie betrokken geworden in de algemene uitwis seling der gedachten en tot een onmisbaar en noodzakelijk deel van het algemene gesprek. Het gaat niet om een nieuw cultuur- protestantisme. maar om de praktijk van het Evangelie. Als de preek en de verkondiging van het Evangelie midden in het ge sprek der wereld komt te staan, dan is dat een teken, dat de dienst een bepaald resultaat heeli geboekt. Het gaat er echter om. dat het Evangelie juist i n zijn ..ergernis" wordt getoond. Juist in Sigtuna wordt ontdekt, dat het Evangelie een antwoord achter alle antwoorden heeft", zo zegt dr. Olov Hartman het. Als een signaal Men moet in Sigtuna geweest zijn om te kunnen beseffen van welke betekenis dit bezinnings centrum is voor de vernieuwing van de Zweedse kerk. Merkwaar dig is, dat Sigtunastiftelsen niet officieel uitgaat van de Zweedse kerk zelf. wel wordt ieder jaar een collecte in de kerk voor Sig tuna bestemd. Over de Zweedse kerk spreken naar zoals hij zich hier en daar bij een vakantiebezoek aan iemand voordoet is onrechtvaar dig. Men moet integendeel scherp letten op deze vernieuwingsbewe gingen en aan leeft men stof te over om 'e geloven in de toe komst van deze kerk, die zovele eeuwen in zijn afgelegenheid (wat is er eigenlijk weinig con tact met Zweden) onder het Zweedse volk het Evangelie heeft bewaard. Bovendien, men moet toch vertrouwen hebben in het Woord van God. als dit ge predikt wordt. heus. dan zal God op Zijn tijd en naar Zijn gelegen- - heid wel wasdom geven. Sigtuna is misschien „een wolk als eens mans hand", maar niet temin een teken van Gods trouw en vernieuwende genade. Sigtuna eens door de heidenen verwoest en afgebroken, is opnieuw een te ken geworden voor heel de Zweed se kerk. De naam klinkt als een trom petsignaal, moge heel Zweden de klank hiervan verstaan. EV. GROLLE

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14