VAREN met liefste dochter van de H.A.L. En sherry drinken in warm Santander L ^^erda da ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1963 die U aan boord verwennen tig zijn. Ze mag staan, dat haar passagiers toe geven aan die last, die zee ziekte heet. Zij moet haar aan moedigen het bed te verlaten en daarvoor is soms veel over redingskracht nodig. Meisjes, die niet zelfstandig zijn, die niet kunnen optreden, zijn niet geschikt voor het beroep. „Zo af en toe komt zich wel eens een meisje aanmelden, van wie ik denk: Kind. moet ik Opleiding Voordat Cora L. Schreiner bij de HAL solliciteerde 'had zij een degelijke opleiding ach ter de- rug. ,,Een stewardess op onze schepen moet goed Engels kunnen spreken. Daar om heb ik een jaar in Enge land gewerkt, in een hotel. Ik ben serveerster geweest in verscheidene restaurants en het laatst in hotel Ter Duin in Noordwijk." Cora L. Schreiner ging naar zee om de wereld te zien. Ze zwierf met vele schepen van de „Lijn" in alle jaargetijden over de zeven zeeën. Met de oude Volendam bracht zij 1500 emigranten naar Australië en terugkomend KNIL-gezinnen en Ambonnezen naar Rotter dam. Voor haar is het varen, altijd maar varen. Zomer en winter, weer of geen weer. Het stewardessen aan boord water laat haar praktisch niet a/b s.s. Statendam, juli '63. TJA, nu is de cruise dan ein- delijk begonnen. De kust lijn is vervaagd tot een ragfijne nauwelijks zichtbare streep. Het contact met het land kan alleen nog worden onderhouden door middel van een fles. Steward, asjeblieft, geef me een fles voor een laatste groet aan de vaste wal: Vaart allen wel, ik keer niet weer. Ik leun tegen de railing en laat de wind speels mijn haar beroeren. Mijn ge zicht vangt de zwakke stralen van de late middagzon. Ik voel de spanning van de laat ste uren voor het vertrek langzaam uit mijn lichaam wegebben en me een gevan gene worden van een rust die onwezenlijk aandoet. En het verlangen stilt, dat fel verlangen van jaren naar het heftig begeerde eens dagen achtereen te mogen zijn op dat stukje grond dat schip heet, omgeven door water zo ver het oog reikt en omspannen door hooggewelfde luchten. Maar tege lijk begint een nieuw verlangen aan het roerig hart te knagen, in pijn niet minder zwaar. Verlangen naar het onbekende, naar het land dat achter elke einder ligt en waarheen de kleine mens altijd maar wil reizen. Ja, ik beleef het en onderga het de cruise is eindelijk begonnen! De cruise met het s.s. Staten- in Midden-Afrika en de hele we- dam. reld een tiental malen heeft be- Met mensen, van wie het meren- reisd, waarom bent u hier? Omdat deel elkander' nooit eerder heeft ik een dek onder mijn voeten wil ontmoet en in de toekomst ook voelen. En u, meneer, dieOm- wel nooit meer zal ontmoeten, dat ik de waarheid heb ontdekt Mensen van alle rang en stand, van Slauerhoffs woord: Nooit en van elke leeftijd. Echtparen sliep ik beter, dieper dan aan met en echtparen zonder kinde- boord. En u, mevrouwIk ver ren. En ongehuwden van beider- lang naar vreemde landen. En lei kunne. Een beroemd archi- uIk word getrokken door de tect wiens naam ook glans heeft zee. EnOmdat nergens ter in het buitenland, een knap chi- wereld de lucht zo zuiver is als rurg, een gepensioneerde kolonel op die onmetelijke plas. van de Royal Air Force, een mo- l"1*1 dieus geklede inkoopster van een groot modemagazijn, een directri ce van een voorlichtingscentrum met drie van haar leraressen, een man ,uit\de reclamewereld en een vakvèrenigTngsman, gegoede mid denstanders en captains of in dustry, mannen en vrouwen die op hoge posten hun dagen slijten op muffe kantoren en mannen en vrouwen die dag in dag uit in auto's over de wegen razen, een voudige huismoeders wier gelaat de is getekend door dagelijkse zorgen het leven doen en laten wat ge wilt. Nie mand die zich aan u stoort, nie mand die zich aan u ergert. Cruisen Cruisen met het s.s. Statendam. Dat is met verstand genieten van alles wat er te genieten valt als nippend aan een kostbaar glas vol fonkelende wijn. Dat is radicaal de dag plukken. Zich la ten verwennen door personeel, dat van verwennen een verheven kunst heeft gemaakt. Dat is 's morgens een bloedrode zon achter de horizont zien oprij zen en 's avonds achter de hori zont zien verdwijnen, stukje voor stukje, als een gouden munt die door een onzichtbare hand lang zaam in de spaarpot wordt ge stopt, die wereld heet. stad, waarin zo op het oog alleen maar blijde en vriendelijke mensen wonen. Ge zit, als de schemering begint te vallen, op een van de brede boulevards en ge drinkt de drank, die het land bekendheid gaf: sherry, en wel zo droog als ge niet wist dat sher ry droog kon zijn. En ge kijkt met genoegen en bewondering naar mooie, kleine Spaanse kindertjes, voor wie het klokje van gehoor zaamheid veel later dan om zeven uur gaat tikken. Ge wandelt langs winkels met etalages vol van din gen. die ge graag zoudt willen ko pen, en als de nacht is gekomen wandelt ge terug naar het schip. meerd. En de volgende dag doet ge, per touringcar, aan sightseeing in warm Santander. Ge hebt het ge luk een Spaans meisje tot gezel- iin te krijgen, dat u wel niet ver staat, maar zoveel begrip toont voor de warmteproblemen, waar voor een man uit het hoge Noor den in Santander wordt gesteld, dat zij hem vriendelijk lachend met een fraaie waaier de koelte toewuift, die hij wenst en nodig Santan- Dat i i de opgang en zonsondergang aan dek zijn, turend uitzien over een gladde zee naar land dat eindelijk in zicht moet komen, of zo maar wat dromen dromen, verlangens koesteren, die nooit verwezenlijkt zullen worden, zich laten drijven op de golven van een wilde fan- Dat is na het diner, als het schip in het donker van de nacht zit gevangen, over de railing leu nen aan de zijde van een lieve vrouw en samen in de diepte blik ken naar het witte spoor van schuim, dat het schip door zijn vaart in het water trekt, de lich ten van passerende schepen tel len, en luisteren naar de wee moedige muziek die uit een van de salons bij flarden doordringt tot het dek, waarover bij het na deren van het middernachtelijk uur een koele bries gaat werve len. die huiveren doet. der, verrukkelijke stad vol ro mantiek, verborgen in huizen en in straten, en in kleine restau rants waar de goudgele sherry gestadig vloeit. Cruisen met het s.s. Staten dam. In vijf dagen uit en thuis. Mooi se met het s.s. Staten- kort bezoekje aan San- Ier is een imponerende Maandagmiddag weg, za terdagochtend terug. Vijf dagen en vijf nachten op de korte en op de lange deining. En dan is alles weer voor- bij. Het leven herneemt zijn normale loop. Maar de herinnering blijft. Herinnering aan mensen, die je even in de ogen hebt mo gen kijken, die je vluchtig passeerden als schepen in de donkere nacht. Herinnering aan avonden op een dek, aan gesprekken, aan een mooi Spaans meisje dat je koelte gaf, aan de vuurtorens van Ouessant, aan de lichten van Dover. Allemaal herinnering, die eens het hart pijn gaat doen. En opnieuw verlangens op wekt. Maar wie weet! Lief De 'cruise met het s.s. Staten dam. Het is een lief schip, peinst een adj. chef-hofmeester. En dat is raak gezegd. De Nieuw-Amsterdam is de def tige madame-mère, de Rotterdam moderne, elegante vrouw, de Statendam is lief, ge- lief. Zij is en blijft voor mij enkel zonneschijn lijkt, rijken die de liefste dochter van de HAL. betaalden en mer voor hebben moe ten sparen, een hotelhoudster uit Duitsland en een autohandelaar uit België, een ad- notaris de ge hele samenle ving, nationaal en internationaal, -in haar rijke schakering, met al haar deugden theek j Zonnige reportage van Hein Waalwijk CORA l. SCHREINER ZE is de chef van de i ondeugden, bijeen op t Waarom ,s. Statendam, heeft alle charme die een vrouw zich maar kan wen sen, ze heeft mooi blond haar, ze woont in Den Haag en haar naam is Cora L. Schreiner. Toen ze op 14 april 1950 met het s.s. Nieuw- 24.294 register ton, haar 195.79 meter, zij is 24.00 meter breed en gemeten van kiel %ran de radar- mast 49.30 meter hoog. Haar hut ten zijn ruim en comfortabel, haar public rooms rijk aan sfeer. Zjj heeft een goed- voorziene biblio- n gezellige schrijfka- mer. L»e sieraden die zij „draagt" getuigen van een voorname smaak. En zij is hartelijk en bezorgd voor allen, die haar bewonen. Zij gaat het kalm haar weg, rustig doorploegt zij bang iemand „Zeg maar Bill" IJ IJ heet W. T. Bruins en de W is de eerste letter Willem, Amsterdam als stewardess AmeHkanën zZ ik aMjd: haar eerste oversteek naar Noem me maar Bill want kijk, dat is voor hen een naam, die makkelijk ligt." Zijn functie is hutsteward en hij bedient de passagiers uit de eerste klas. Van zijn werk iar maar, nei zegt dat het prettig \g gauw ai. Maar maar dat er g"evaar"lijk' New-York maakte, werd zij door al haar vrienden en be kenden met spiedend óog ge volgd. Ze zeiden allemual: „Cora komt wel op dat varen terug, laat haar nieuwtje ik rei tot mezilf: Wat an de- ren kunnen kan jij ook, je houdt vol, wat er ook ge- Op een dag zijn z_ kantoor van de maatschappij ge- zij de stapt of naar een reisbureau en van haar gasten onaangenaam te hebben ze zich laten inschrijven zijn. voor deze cruise. Voor de cruise Een lief schip. met het s.s. Statendam. Om vijf dagen en vijf nachten op het wa- Groot genoeg om er voor te ter te zijn. Waarom? Wat ver- zorgen, dat de zevenhonderd va- wachten ze, wat hopen ze? U cantiegat^ers elkander niet voor mevrouw, wat zoekt gij hier? Rust. ik wil mezelf hervinden. En de voeten lopen, zelfs elkander u. meneer, die zo stil in een hoek- niet behoeven te ontmoeten als ïe .zit. 4 j mediteren, waarom? Om- 2jj daarin zin zouden hebben. En dat ik de mensen wil ontvluchten. En jij, lief kind. dat toch furore bl<!dt alIes w" het land bledt- zou hebben gemaakt aan het winkels met souvenirs te kust en blanke strand van de twee Rivie- te keur. dure en minder-dure, ra-s, dat in een dure sportwagen kapsalons voor dames en voor over brede door palmen omzoom- de boulevards behoort te rijden. »eren- eQ brede, lange dekken, ik jou waarop het verrukkelijk toeven is, te wandelen en te zitten. de juiste „Het moeilijkste i_ afstand te bepalen tot de 'r sen. met wie je dagelijks ver keert. Je woont als het ware in een glazen huisje. Er zijn passagiers, die met de hut- Cora L. Schreiner heeft al tijd willen varen omdat ze ei naar verlangde wat van de wereld te zien en ze dacht, steward amikaal willen dat dit het beste kon gebeuren gaan en dat zou je er wel 6 door middel van een schip. Ze zegt nu, dat ze daarin met is teleurgesteld en dat ze het- volle pond heeft gekregen. In de voorbije dertien jaar be zocht zij veel vreemde landen en veel vreemde havens. En ze leerde de zee kennen in al haar liefheid en in al haar boosheid. Ze voer op spiegel gladde zeeën en op zeeën met huizenhoge golven. Met de Rijndam zat ze eens in de staart van een orkaan en ze was op de Maasdam toen dit schip in de haven van New- York bij een aanvaring werd betrokken. Taak Een stewardess, vertelde ze. heeft -bemoeienis met de vrou welijke passagier. Zij moet haar met zorg omringen van het ogenblik, waarop zij aan boord komt tot het ogenblik, waarop zfj aan land gaat. Het in orde houden van de hut en het in de hut serveren van voedsel en dranken, als dit wordt gewenst, zijn dagelijkse werkzaamheden. Daarnaast moet de stewardess de aan haar zorg toevertrouwde ter zijde staan als zij zelfs de zachtste deining niet goed kun nen verdragen. Een stewardess, zei Cora L. Schreiner, mag nooit weekhar- Omdat, het land me te vol is en de zee nog ruimte heeft, omdat ik ook op een schip plezier vind en vrolijk heid, omdat ik mijn dromen wil dromen zonder gestoord te wor den door lawaai daarom! Par don, kolonel, u die gejaagd heeft Koning toe kunnen brengen hun ami- kaliteit te beantwoorden. En dat is fout. Een goede steward kent het begrip „afstand be waren", en past het onder alle omstandigheden toe. „Bill" Bruins was dertien jaar toen hij in het hotelbe- drijf kwam. Hij kent zijn vak dus tot in de puntjes en is ook om die reden een voortreffe lijk steward, een man, die zijn passagiers begrijpt nog voor dat zij hem hun wensen heb ben kenbaar gemaakt. Na de oorlog vertrok hij met de strijdkrachten naar Indonesië en toen hij daar zijn plicht had gedaan keerde hij naar patria terug. Dat was in 1948. In dat jaar werd hij aangenomen bij de HAL, zodat hij nu dertien jaar vaart. Hij heeft op vele schepen gezeten, maar het prettigste schip vindt hij de Statendam, waaraan hij zijn hart heeft verpand en waarop hij nog best wat jaren wil blij- Het varen vindt hij trouwens een genot, elke keer weer. En hij vindt dat het een huwelijk niet verstoort. „Ik ben van mening, dat het de verstand houding tussen man en vrouw fris houdt. Moet u zich voor stellen: elke keer als ik na een reis thuiskom, is alles weer Op cruise met het s.s. Staten dam. Niets hoeft, maar alles mag, want gij zijt koning. I U hoeft niet om acht uur op te I staan, maar het mag. U hoeft niet de dag te beginnen met een zwaar ontbijt, gekozen uit een keur van gerechten. Ge kunt, als I ge dat wilt, op het dek en lui liggend in een stoel volstaan met Ieen paar vers-gebakken luxe broodjes. En de vis, die de chef kok u bij dc lunch aanbiedt kunt ge van u afschuiven. U mag |..nee" zeggen tegen de rose mo ten zalm, tegen de fijnste kaviaar, die u ooit heeft geproefd en tegen gevogelte zo bruin en zacht ge- I braden, dat alleen al het aan- I schouwen u het water uit de mond doet lopen. IEn ge behoeft u niet te verve len, maar het mag best. want het I recht is aan u. Natuurlijk, als ge verstandig zijt volgt ge het dag programma, dat met grote zorg is samengesteld. Maar ge kunt I terwijl anderen, luchtig gekleed, hun siesta houden op het prome nade-dek, in de koele salons het gesprek voortzetten, dat ge de I avond tevoren met een mede- I reisgenoot of -reisgenote zijt be gonnen. Of ge kunt het gehele I schip doorkruisen, van boven I naar beneden en van voren naar achteren, en op vriendschappelij- Ike voet proberen te geraken met de hoofdwerktuigkundige in de hoop dat hij het u vergunt een kijkje a te nemen in zijn glanzend EEN PIENTER GRONINGS MEISJE (VIJFTIEN JAARI) SLAAGDE VOOR H.B.S.-B Vijf jaar geleden stapte brandstoffenhandelaar J. Ron- da naar de christelijke H.B.S. aan de Grote Rozenstraat in Groningen om z'n dochter Gerda op te geven voor het toelatings-examen. Hij kreeg een formulier, vulde het in en gaf het aan de conciërge, die de vader er op attendeerde, dat deze zich met de geboor te-datum had vergist. De heer Ronda keek het formulier nog eens in, maar kon geen fout bespeuren. „Uw dochter is toch ten minste twaalf jaar?", zei de conciërge. „Nee, ze is tien", zei de vader. Gerda is inmiddels vijftien jaar geworden en ze is juist ge slaagd voor het HBS-b examen. Zonder kleerscheuren is ze de H.B.S. doorgekomen en op haar eindlijst komt zelfs geen enkele onvoldoende voor. metrie. goniometrie en analyti sche meetkunde, natuurkunde, Frans en Duits, een zeven voor algebra, plant- en dierkunde. Nederlands, Engels. staathuis houdkunde, aardrijkskunde, ge schiedenis. handelswetenschap pen en lichamelijke oefening, een acht voor scheikunde en een negen voor kosmografie. Hoewel het maar zelden voor komt, dat iemand op 15-jarige leeftijd het H.B.S. diploma krijgt, beschouwt Gerda zich zelf niet als een bolleboos. In haar ouderlijk huis aan de Heymanslaan 46a vertelde ze zonder enige ophef, bijna verle gen: „Ik ben op een Dalton- school geweest en bovendien ben ik een vroege leerling. Ik ben op 20 september jarig". Gerda ging spelenderwijs door de lagere school. Ze bleef een half jaar in de eerste klas en had toen genoeg kennis ver gaard om over te kunnen gaan. In de derde klas liep ze op nieuw een half jaar in, zodat ze al op tien-jarige leeftijd „met vrucht" de lagere school had doorlopen. Het piep-jonge meisje had het ook op de H.B.S. moeilijk. Hoewel drie jaar jonger t klasgenoten, kon best bijhouden. bijzonder twe tot Vroeg naar bed Karl May Gerda werkte rustig door. Haar moeder zei: ..Gerda kon gelukkig vlug le ren, zodat ze tot en met de vierde klas uiterlijk om 9 uur naar bed kon. In de vijfde klas werd het wel eens later, maar ze heeft nooit tot in de nacht hoeven te leren". En vader Ronda vertelde: „Als ze er al lemaal zo gemakkelijk komen, is de H.B.S. niet moeilijk. Ger da had zelfs in de examen-klas nog tijd om haar lievelings-au- teur Karl May en gewone meis jesboeken te lezen". Op de vraag: „Ga je nu stu deren". antwoordde Gerda. ,,Ik heb genoeg van leren. Ik ga niet naar de universiteit. Alle studies duren zo verschrikkelijk lang. Ik wilde naar een school voor maatschappelijk werk, maar daarvoor moet je 19 jaar zijn. Dat duurt nog even. Ik heb maar wat anders gezocht. Ik ga een opleiding volgen voor chemisch analiste." Het lijkt niet waarschijnlijk dat Gerda's zes jongere broer tjes en zusjes net als zij in re cord-tijd de lagere en de mid delbare school zullen doorlopen. De lagere school heeft namelijk Gerda's succes ten spijt inmiddels het Dalton-systeem la-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13